Prijsverlaging HEERENKLEEDING Eerste Blad. LANGS DONKERE PADEN WESTSTRAAT 64. Th. NOOT, Tailleur. BUITENLAND WYBERT wilt u een betrouwbaar adres Nr. 5943. DINSDAG 4 NOVEMBER 1924. 52ste JAARGANG. Dinsdag 4Nov4.57 unr De baclllenoorlog. Door den Volkenbond is eén z.g. Oom mission Tempojaire Mixte) (Tijdelijke Ge mengde Commissie) benoemd, die het vraagstuk omtrent den „bacteriologischen oorlog" zal hebben te onderzoeken. Uit haar rapport blijkt, dat alles wat omtrent het groote gevaar van een dergelijken oor log' gezegd wordt, vrijwel humbug is, om dat tegenwoordig de medische wetenschap beschikt over goede en afdoende afweer- middelen tegen alle mogelijke soorten epi demieën. Drinkwaterbesmetting zou be streden worden door filtratie of door be handeling van het water met chloor, ver spreiding van pest door middel van ratten zou voor den vijand even gevaarlijk zijn als voor de andere party, en bovendien leert de ervaring, dat men snel genoeg paal en perk kan stellen aan een epidemie. Ver giftigen van wapens, bommen, enz., zou nimmer afdoende kunnen geschieden. Alle door de commissiegeraadpleegde geleer den zyn van oordeel, dat volgens onze hui dige hygiënische en microbiologische ken nis de verspreiding van besmettelijke ziek ten, die men zou kunnen verwekken, zoo wel onder de strijdmachten als onder de burgerbevolking beperkt zou bhijven en geen beslissenden invloed zou kunnen heb ben op den uitslag der vyandeiykheid. En de medewerker yan de „N. Rott. Ct.M, die dit aan zyn blad mededeelt, voegt er aan toe, zelf tal van deskundigen te heb ben gesproken, welke unaniem van mee ning waren, dat het bacteriologische wapen practisch gerust kan worden genegeerd en slechts terug te brengen is tot het ryk der fantasie. DUTTSOHLAND. Naar de Kölnlsche Volkszeitung uit Duisburg verneemt, zullen biykens een mededeeling van bevoegde Belgische zy- de de Belgische troepen op 10 Januari a.s. uit het bezette gebied worden terugge trokken. Communistische propaganda. De Prawda van 26 October bevat een opwekking aan de arbeiders der geheele wereld, en speciaal aan die in Duitschland, om allereerst aandacht te schenken aan het verwekken eener communistische re volutie in Duitschland. Deze oproep is in gegeven door de omstandigheid, dat „de Duitsche regeering bhjkbaar besloten heeft de macht der communistische party te breken, door al haar actieve arbeiders het werk onmogelqk te maken". De op roep is onderteekend door Zinowjef, Bacharin en ManoeilskL BEIEREN. Een putsch op komst? Uit München wordt aan de „Montag- morgen" gemeld, dat aldaar hel; gerucht loopt, dat er deze maand een putsch zou plaats hebben, die het herstel van de mo narchie ten döel zou hebben. (Tel.) Een zeilschip zonder zeilen. Op de Oostzee zyn met succes proeftoch ten gehouden met een „zeilschip zonder zeilen", dat volgens plannen van Anton Flettner gebouwd is op de werf Germania te Kiel. In plaats van met masten en zei len is dit schip voorzien van twee volko men gladde metalen cylinders van 15 M. hoogte en 8 M. middeliyn. Onder den in- FEUILLETON. vloed van den wind makenjleze cylinders een draaiende beweging, welke 15 maal zooveel kracht ontwikkelt als de druk op de overeenkomstige zeilen doen zou. Deze uitvinding, die men ook voor de zeevaart geschikt acht, zou een besparing geven van 80 80 percent Tien zelfmoorden te Beriyn op één dag. Beriyn, 8 Nov. Tengevolge van den economischen noodtoestand hebben zich gisteren te Beriyn tien personen van het leven beroofd. Een beul. De jury-rechtbank te Weiden, by Neu renberg, heeft een 60-jarig daglooner tweemaal ter dood veroordeeld, omdat hy in de laatste tien jaar zes zyner kinderen door opzetteiyke voedselonthouding en onmenscheiyke behandeling om het leven heeft gebracht FRANKRIJK. De onderhandelingen met Rusland. Het H. N. meldt, dat De Monzie, die waarschynlyk gezant van Frankrijk te Moskou zal worden, in een onderhoud met den Parijschen correspondent van de „Morning Post" heeft gezegd, dat de re- geerings-wisseling in Engeland geen invloed kan hebben op de politiek, die Frankryk tegenover Rusland denkt te voeren. Hetgeen zou kunnen geschieden is, dat de besprekingen, die te Parijs tusschen de Fransche- en de Russische regeering gevoerd zullen worden, een grootere omvang kunnen aannemen, indien andere landen daarby vertegenwoordigd wenschen te zyn. Zoo is b.v. Nederland's positie als schuldeischer van Rusland i'n vele opzichten gehjk aan die van Frank rijk. Zou Nederland in de toekomst het voornemen hebben zyn optreden in het Russische vraagstuk naar Frankrijk's politiek te regelen, dan kan daartegen geen bezwaar worden gemaakt. Een Dultsch generaal als „oorlogs misdadiger" gearresteerd. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Duitsche gep. generaal Von Nathusius te Borbach in den Elzas, waar hy op Allerzielen het graf van zqn zoon bezocht, als „Kriegs- verbrecher" gearresteerd is. Hy zou gedu rende den oorlog meubelen uit een per ceel in Frankryk hebben gestolen en werd deswege na den oorlog door een Fransche rechtbank by verstek tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Duitsche regeering heeft haar am bassadeur te Parijs opgedragen omtrent deze arrestatie en haar oorzaken nadere informaties in te winnen en de Fransche regeering alvast mede te deelen, dat het bericht van deze inhechtenisneming in Duitschland allerwege groote opwinding leeft veroorzaakt. ENGELAND. Een noodlottig spoorwegongeluk. Liverpool, 3 Nov. De sneltrein naar Blackpool is op acht mylen afstands van Blackpool verongelukt. De machine liep uit de rails, kwam terecht in het seinhuis en draaide daar geheel rond, zoodat zy te genover den trein kwam te staan. Omstreeks 12 personen werden gedood en velen gewond. De trein bestond uit vyf wagons, waarvan er vier werden omverge worpen, terwyl de laatste in brand vloog. De tweede wagon stond recht overeind. Er liggen nog vele lyken onder de overbiyf- selen van den trein. De politieke crisis. door G. H. PRIEM. 84) 't Zou knap wezen, zei de knecht, en t is te p robeeren, Geef me je glaasje nog eens aan. Hy schonk het vol en Teunls dronk het in één teug leeg. Ze zou toch ook liever een dominé hebben dan'een kalen schoolmeester? Dat denk ik ook wel.Maar# weet je wat je nu doen moest, Teunis? Je moest gaan slapen. Denk eens goed over Je plan na. 't Is wezeniyk zoo dom niet. Schenk me nog eens in! zei de blind©. Als je me belooft dadeiyk naar bed te gaan. Dut IKaIahT tflr Hein schonk het glaasje boordevol, nam de flesoh en liep naar de deur. Kleed je maar dadeUjfc uit! En gauw naar bedl Ja, Jh, zei Teunis, goeden nacht! Wel te rusten! riep d© knecht door de kier van de deur, even luisterend of de blinde wel deed, wat hy beloofd had. Toen hy hiervan zeker was, ging hy naar boven, zyn eigen slaapplaats opzoe ken. Alles vergetende sliep de blinde Jongen, toen hij t hoofd op *t kussen legde. XVIL De dagen gingen voorbij, schynbaar in vrede. Sprak Teunis niet dan het hoognoodlge tegen Geertje en de molenaarster, zyn eenzaamheid was minder drukkend, nu hy Hein weer had om af en toe zyn hart aan uit te storten. De molenomloop werd weer zijn geliefkoosd plekje; hy zat er ln de zon, hy lag er in de schaduw, hy was er 's morgens en hy was er 's avonds. Hein had hem Donderdagsmorgens aanstonds over de groote toekomstplan nen van den vorigem avond gesproken, maar Teunis, pessimistischer opgestaan dan ooit, stak er den draak mee. Ik was gisterenavond dronken en ik wist niet wat ik zei. Maar zoo dom is 't wezeniyk toch niet, zei Hein, die 't ongerijmde ook wer- keiyk niet inzag. Weet je dan niet, Hein, dat je om dominé te worden, naar een hoogeschool moet? Neen, dat wist de knecht niet en be greep hy ook niet. Hy woelde met de vin gers door zyn borstelige haren en 'krabde aan zyn neua Dan wat anders, zei hy edndeiyk. Teunis schudde het hoofd. —'Denk er maar niet over, Hein, t is allemaal gekheid! Ik zal er wèl over denken, 't Is toch de ©enige manier om 't te winnen. Teunis antwoordde niet, liet hem be gaan. Hij wist tè zeer, dat al zyn mooie plannen op n'ets uitliepen. Voor hèrn was geen gehjk mogelijk. Hij was nu eenmaal Ingezonden Mededeeling. [DRAlSfflAvANmLKEMBURQV e A ''iLEVERTR heden en morgenochtend vergadert, zal morgenmiddag aan het kabinet worden medegedeeld. Heden heeft de chef der speciale poli tieke afdeeling van Scotland Yard met de commissie geconfereerd. Of de regeering morgen dan wel Woens dag zal aftreden, hangt af van de door de commissie by het onderzoek gemaakte vor deringen. Verkiezings varia. Vierenzestig candidaten by de algemeene verkiezing hebben hun borgstelling van 150 verbeurd omdat zy minder dan het achtste deel van het totaal uitgebrachte stemmen hebben gekregen. Het zijn 29 li beralen, 26 leden der arbeidersparty, 8 Iersche republikeinen, een communist en een conservatief. De schatkist heeft dus een meevaller van 9600, Van de liberalen op do eerste rH zyn al leen overgebleven Lloyd George, Sir John Simon en Sir Alfred Mond. De Daily Mail beweert dat ten min ste vyf van de liberalen die gekozen zyn, bereid zyn de conservatieve regeering te steunen. Het jongste parlementslid is de 21- jarige baronet Sir Hugh Lucas Toot, een conservatief die op het eiland Ely het vroegere liberale lid verslagen heeft Een van de vervaarhjkste overwinnin gen was ditmaal die van den vroeger her- haaldeiyk verslag Winsten Churohill (con stitutioneel). In een driehoeksverkiezing kreeg hy nu een meerderheid van 9763 stemmen. De kleinste meerderheid was die van die van den socialist Stamford in West- Leeds. De stemmen werden vyfmaal overgeteld met wisselenden uitslag, tot ten slotte de vierde en de vyfde telling aan Stamford een meerderheid van drie stemmen gaven. Zware regens en overstroomingen in Engeland. Londen, 8 November. Zware regens, die bijna onafgebroken aanhielden, zyn Zater dag over geheel Engeland en Wales ge valled. Een aantal rivieren in verschillen de deelen des lands zyn buiten hun oevers getreden, zoodat groote uitgestrektheden lands onder water staan. Groote schade Is toegebracht aan de knolgewassen en vele boeren hebben ernstige schade gele den door het verlies van levende have. Zaterdagnacht woedde een-hevige storm in het Kanaal, zoodat de diensten met het vasteland het zwaar te verduren hadden. Het hoofd te Dover stond by hoog wa ter zoo goed als geheel onder. De volle kracht van den storm was merkbaar te Hastings, waar de zware zeeën groote hoeveelheden steenen op den weg wier pen, waardoor het tramverkeer ontwricht Ingezonden Mededeeling. groote doozen iiriiiiiiiiiiniimmmiimniinnnnmiiTTTTTTniirtnilliuiittiitinnnnmiiinimninnnii»» enkel in de wereld om te lyden. Men had van die menschen en. hoe eer ze dood wa ren, hoe heter het was voor henzelf en voor anderen. Vroeger, als hy eenizaam neerzat, zoo kalm en rustig in een schaduwhoekje, zyn pypje rookend, was er wei eens een oogenhlik geweest, dat hy meende ge lukkig te zy n. Toen Geertje echter bewust zyn leven was binnengetreden, toen het verlangen naar haar als een stormwind gierde door zyn ziel, toen was 't gedaan geweest met zijn rust, toen was de gedaohte aan baar niet meer geweest een zachte heving van geluk, als het aanstrijken van een viool snaar, het aanwuiven van een geur, neen, het was iets geworden dat schrijnde, dat brandde, alsof zyn liefde een wond was. En nu wist hij dèt zy een wond was, een wpnd die zou blijven schrijnen tot de groote narcose, de dood, alle schreeuwen de zenuwen zou doen .zwy gen. Naar dat oogenhlik verlangde hy. Alles was vooihy; waar wachtte hy nog op? Zyn liefde was dood, zyn wraak was hem uit de handen geslagea Want de liefde, die geen hoop meer heeft, sterft of wordt een vreemd iets, dat noch op liefde Ujkt noch op haat, door een yzigen wind van vervreemding, die er over waait. Wat hem aan het leven,nog had ge hecht, was later zyn wraak. Als hy dreigde neer te vallen van ver moeienis, als hy op 't punt stond ineen te zinken van onmacht, had deze hem ge- geeseld, tot hy1 opsprong en niet» voelde dan de schrijnende striemen, die zyn le- werd. Zaterdagnacht hebben zware re gens den spoordyk by Hastings doen ver zakken, zoodat de rails van hun plaats werden gedrukt De tentoonstelling te Wembley. De tentoonstelling te Wembley is Za terdag door den prins van Wales gesloten, in tegenwoordigheid van 50.000 mensohen. Over de heropening ln het volgende voor jaar is nog steeds geen beslissing geval len. De prins deelde ln zyn toespraak mede, dat de tentoonstelling ha 't geheel bezocht Is door achttien millioen personen, onder wie ongeveer vyf millioen kinderen. BELGIE. Schade door noodweer. Brussel, 8 Nov. In de omgeving van Charleroi zyn groote gebieden over stroomd. Vele indüstrie-gemeenten zyn ge- isoleert De metaalfabrieken van Haniant en de electrische centrale van Maroinelle zqn overstroomd. De schade is zeer groot De forten .van Namen gesloopt De minister van oorlog heeft thans order gegeven tot slooping van een deel der for ten van Namen over te gaan. VEREENIGDE STATEN. Heden trekt Amerika naar de stembus om een president, een vice-presldent, een nieuw Huis van Afgevaardigden van 485 leden, en een derde deel van den Senaat (dus 32 leden) te kiezen. De keuze van af gevaardigden en senatoren geschiedt recht streeks door het kiezerscorps. De keuze van president en vice-president is getrapt. Het kiezerscorps kiest daartoe staatsge- wyze het college van electoren, waarheen elk der 48 staten evenveel leden afvaardigt als de totale vertegenwoordiging van dien staat in het federale congres (Huis plus Senaat) bedraagt. Het totaal aantal elec toren is dus 435 plus 96 oftewel 631. Het aldus gekozen college van electoren stemt op den tweeden Maandag ln Januari op de door de partyen gestelde candidaten voor president en vice-president. Officieel wor den die stemmen op 11 Februari 1925 (den tweeden Woensdag van de maand) geteld. De candidaten die dan de volstrekte meer derheid van stemmen biyken te bezitten (dat is dus 266 zoowel voor president als voor vice-president)'worden daarop als ge kozen beschouwd. In de praktqk echter is de uitslag tege- ïyk met de samenstelling van het college van electoren bekend. Alle candidaat-elec- toren hebben zich immers van te voren reeds tegenover hun. party gebonden Mn voor bepaalde candidaten te stemmen. Zoo komt het dat dus heden reeds zal kunnen worden vastgesteld wat het resultaat der stemmentelling op 11 Februari zal wezen. G>Hbl."). „Klan" en ridders van de „Vlammende cirkel". Tengevolge van hevige onlusten, Zater dagmiddag in de stad Niles (Ohio) voor gevallen tusschen leden van de Ku Klux Klan en aanhangers van de tegenover gestelde orde van de Ridders van den Vlammenden Cirkel, heeft de staatsgou- verneur voor Niles den Staat van beleg af gekondigd. De plaatseiyke gevangenissen zyn ge vuld met personen, die wegens het in 't openbaar dragen van vuurwapens werden gearresteerd. De aanleidende oorzaak van het vech ten was, dat de burgemeester van Niles aan de Ku Klux Klan veroorloofde, in die stad eén parade te. houden. Honderden Klan-leden kwamen uit naburige plaatsen er heen. Dat wekte de verontwaardiging, van de Ridders, wier verzoek om in de zelfde stad een parade te mogen houden, te voren was geweigerd. De Ridders kam peerden op een open tererin dwars over den weg, welke de Klan-leden zouden vol gen, en zy vertoonden eigengemaakte dy- namletbommen, waarmee zy voornemens ven weer deden opvlammen. Maar nu was het gedaan, waa alles ge daan. Drie dagen liep hy rond, wezenloos, versuft, zonder gedachten, zonder gevoel. Je tyd schiet op, zei Hein den vier den morgen, den1 kap van den molen draaiende naar den wind. Teunis schrikte wakker. Hé? Je tyd schiet op, zei ik. Nog maar elf dagen! Heb je er al over gedacht? Waarover? Over wat je worden wil, natuurlijk! Hoe heb ik 't nou met je? Je weet toch dat. Doe me één pleizier, Hein, en praat niet meer over die gekheid! Waarom zou Tc me allerlei malle dingen in 't hoofd halen? Heb 'k nog geen verdriet genoeg gehad. Maar Hein drong aan. Teunis moest en zou wat vinden, waardoor hy steeg hoog boven zyn tegenstander. Waarom zou hij1 den moed laten zakken? Er was toch nog wel wat te bedenken! Als hy eens in de muziek verder studeerde, als hy eens een heel, heel 'knap organist zocht te worden! De blinde voelde het wantrouwen in zich opkomen. Wat voor bedoeling had de knecht er meê hem die gedachten te wil len opdringen? Was het werkelijk de be geerte naar zyn geluk, naar het ongeluk van een ander of school er Iets meer ach ter? Vreesde Hein dat hy zyn wraak plannen nog niet had opgegeven; dat hy aldoor nog een gelegenheid zocht oan zyn vyand uit den weg te ruimen? (Wordt vervolgd). Ingezonden Mededeeling. voor naar maat of confectie. Dan bevelen wij U ten zeerste aan, het HEE REN KLEEDING-MAGAZIJN Ons werk staat hoog. ONZE PRIJZEN ZIJN LAAG. Aanbevelend, waren de parade van de Klan-leden on- mogeiyk te maken. Daarop reden eenige gewapende Klanleden in auto's de stad binnen en weldra werd van beide zyden geschoten alsook gevochten, met knotsen en vuisten. By dit gevecht werden 8 per. souou uouUoiyk go wond en 9 andere min der ernstig. SPANJE. Reuter meldt uit Madrid, dat de gene raals Berenguer en Saratia veroordeeld zyn tot zes maanden vestingstraf, omdat ze deelgenomen hebben aan een byeen- komst, die een politiek karakter droeg. Een aanslag op Primo de Rivera? De „Temps" verneemt uit Barcelona, dat er te Tetoean een aanslag op Primo de Ri vera zou zqn gepleegd. In een der stellin gen, die volgens het plan van het directo rium ontruimd moesten worden, was een officier aangetroffen als eenig overlevende. Generaal Primo de Rivera liet den luite nant by zich komen en vroeg hem onder welke omstandigheden zyn mannen ge sneuveld waren. Het kwam tot een leven dige gedachtenwisseling, waarby de luite nant, die zich beleedigd achtte door de on gegronde verwyten van den generaal, zyn revolver trok en twee schoten loste op den dictator, die aan den arm gewond werd. Op staanden voet werd een krijgsraad be legd en de officier werd ter dood veroor deeld en gefusilleerd. De onbedrukte ko lommen ln de Spaansche bladen der laatste dagen toonen aan, dat de censuur verboden heeft deze gebeurtenis te vermelden. De gefusilleerde luitenant zou een zoon zyn van den markies van Oampo, een van de leiders van de Oatalonische beweging. Dit is niet de eerste keer, dat een officier van het leger ln Marokko een aanslag pleegt op den dictato^ Aan een banket te Ben Tieb, twee maanden geleden, heeft een luitenant ook een schot op Primo de Rivera gelost met den uitroep, dat hy een einde aan de dictatuur zou maken. Ook de berichten hiervan had de censuur onder drukt BRIT80H-INDIE. Overetroomlngen. In een officieele vergadering tot leni- niging van den nood der slachtoffers van de jongste hevige overstroomingen in Britsch-Indië werd medegedeeld, dat in het Meeroet-distriot 700 dorpen werden verwoest en 600 personen en 40.000 run deren verdronken. In de districten van Boedaun en Hasanpoer werden 1000 dór-'- pen geheel en 450 gedeelteiyk verwoest CHINA. De burgeroorlog. Naar de Chicago Tribune uit Peking verneemt, is de toestand te Tientsin, waar Woe Pei Foê thans zyn hoofdkwartier heeft gevestigd, zeer ernstig geworden, daar duizenden soldaten van het by Sjan- haikwan verslagen leger naar deze stad vluchten. Te Peking ls een nieuwe regeering ge vormd, waarin aanhangers van Tsjang tso lin, Feng Joe Sjang en Woe Pei Foe zitting hebben. Een stafbericht van Tsjang tso lin meldt dat zyn troepen Sjanhaikwan, SJingwang- too en Peitaiho hebben bezet, 80.000 man van de troepen uit Tsjili hebben gevangen genomen. Tientsin, 3 November. Er zyn vredes onderhandelingen aan den gang tusschen Feng-joe-Sjang, die zich te Peking van de macht heeft meester gemaakt, en Woe-Pei- Foe. In den tusschentyd is er een wapen stilstand gesloten en is het vechten ge- of oolrf" De strijd geëindigd Peking, 8 Nov. Alvorens Tientsin te verlaten heeft Woe Pei Foe het bevel over gedragen aan generaal Tsjang Feng Ling, die heeft te kennen gegeven, dat hy den strijd niet wenscht voort te zetten. Dit besluit beteekent, dat de oorlog fei- teiyk is geëjndigd. KORTE BERICHTEN. Uit Port Soedan wordt gemeld, dat 12 duizend man uit Akbar te Dzjeddah ver wacht worden om emir Ali, den opvolger van koningin Hoessein van Hedzjas, by te staan by de verdediging van de stad. Ingezonden mededeeling. Als ge geen eetlust hebt, ge u humeu rig en terneergeslagen voelt, dient gy Foeteris Maagpillen te gebruiken. Dit ge neesmiddel werkt rechtstreeks op de le ver, regelt de gal, helpt de spysvertering en voorkomt verstopping. Het geheele gestel wordt versteikt door het gebruik van Fosteris Maagpillen. Prijs per flaoon van vyftig versulkerde pillen 0A6; ln apotheken en drogistzaken. HELDERSCHECOURANT Licht op voor auto's en fietsen: Woensdag ft4.55 Een mogelijke uitbreiding. Ook Nederland deelnemer Een dozijn dooden, talrijke gewonden. De brief van Zinowjew. Londen, 8 Noy. Het resultaat van het onderzoek inzake den brief van Zinowjew door een commissie uit het kabinet, welke h,iimmïMiniiiiiii.^|||||tMiiiiiii..iiiiiii.iii.itiiiuuiiiHiiiiuiuiiniiiimiiiiiiiniiiiffl TABLETTEN B|) Apothekers en Drogisten.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1