HELDE VIERDE EN LAATSTE BLAD. BINNENLAND VAN ZATERDAG 8 NOVEMBER 1824. Particuliere electriclteJtsvoorzleniU}». (Vragen van Kamerleden). De heer Braat heeft tot den Minister van Binnemlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gericht: Is het Z. E. bekend, dat een particuliere onderneming de eilanden Schouwen en Duiveland van electriciteit wil voorzien, doch de Ged. Staten van Zeeland dit te genwerken door van die exploitatie een zeker bedrag in geld jaarlijks te willen heffen? Is Z. E-. bereid te bevorderen, dat deze onnoodige tegenwerking worde opgehe ven? Actnalisten en oud-liberalen. Volgens „Het Volk" zou in een dezer dagen gevoerde bespreking tusschen de leiders van het Verbond van Actualisten en van de Liberale Partij (mej. Van dorp— S .van Houten) besloten zijn de candida- tenlljsten van beide partijen voor de Ka merverkiezingen te oombineeren. „St Mlehaël". De Kameroverzichtschrijver vani „De Tijd" deelt aan dat blad mede: „In verband met de vergadering van hert bestuur van den Algem. Bond van D. K. Rijkskieskringorganisaties werd ik van goed1 ingelichte zijde er opmerkzaam op gemaakt dat de groote grief van het bonds- bestuur deze Is, dat het lid van 't bonds- bestuur, professor Veraart, geheel achter den rug van zijn medebestuursleden om, in twee geheime zittingen de actie van „St. Michaël" heeft op touw gezet, nadat hij kort te voren op een vergadering van het bondsbestuur bij gelegenheid van een aan hem gerichte vraag, of hij splitsing wilde brengen in de iR. K. Staatspartij, dit ten sterkste had ontkend. „Ik meen te weten, dat het bondlsbestuur op het standpunt staat-, dat het bij de süchtingsvergaderingen van „St. Michaël" had uitgenood! gd moeten worden. „Mijn zegsman oordeelde, dat het bonds bestuur die zoogenaamde aangeboden hulpe van „St. Michaël" van de hand zal wijzen en op den ouden weg met eigen or ganisatie zal verder gaan." Naar „De Rsb." verneemt, breidt de Michaël-beweging zich voortdurend over het geheele land snel uit en is deze ont plooiing der democratische beweging zelfs voor het hoofdbestuur van „St. Michaël" een verrassing. Na publioatie van het officieele commu niqué jl. Maandag in de bladen zijn nog nieuwe afdeelingen opgericht te Baarn, Gennep, Oldenzaal, Heerlen, Vaals, Lich tenvoorde, .Moergesteld, Gouda, Roermond en Oosterhout. Verder zijn in tal van andere plaatsen de werkzaamheden reeds zoo ver gevor derd, dat de lijst van nieuwe afdeelingen binnenkort zal worden uitgebreid. De sluisbouw te IJmulden. Dezer dagen is ook het bestek versche nen voor het maken en in de sluis te IJ- muiden opleveren van de drie groote ijze ren roldeuren, welk werk op 1.150.000 wordt geraamd. De drie deuren, die onderling volkomen gelijk zijn, zullen niet minder dan 53 m. lang worden, bijna 20 M. hoog en ruim 7 M. dik. Elk dezer gevaarten zal meer dan l1/, millioen K.G. wegen. De deuren zijn echter inwendig hol en zullen tusschen het geraamte een luchtkist bevatten, zoodat zij drijven kunnen, wat ook te pas zal moeten komen bij het vervoer van de werkplaats naar IJmulden. Wanneer één zoo'n deur op straat werd neergezet tegen een rij woonhuizen, ztfu zij de breedte van een achttal huizen be- Blaan, boven de kroonlijsten uitsteken en door haar dikte de halve straat versper ren. i De deuren zullen over den sluisvloer Be wegen op twee rolwagens. Met Inbegrip van nog een zevenden reserverolwagen en een afsiultoalsson voor de kas, waarin de deur in den zijmuur van de sluis weg schuift, moet meer dan 8.750.000 K.G. ijzer worden verwerkt! Het bestek zal reeds op 28 November te Haarlem worden aanbested. De postchèque- en girodienst Met ingang van Maandag zal de post chèque- en girodienst in zijn geheelen om vang worden heropend. TWEEDE KAMER. De Kamer gaat Donderdag verder met de behandeling der interpellatie-Gerhard. Daar Minister Ruys in eenrste instantie niet op alle vragen van den interpellant had geantwoord, kwam deze daar thans op terug. In het bijzonder legde hij nog eens na druk op de vraag, waarom de Regeering in zóó korten tijd een sluitende begrooting heeft willen bereiken. De heei" Gerhard kwam met een motie voor den dag, welke de strekking heeft het Bezoldigingsbesluit te doen herzien, met medewerking van de Centrale Commissie voor Gedrganiseerd Overleg, en in zooverre aanstonds te her- v?^Pen' dat bov6n 81/, voor pensioen bijdrage zoowel voor gehuwden als onge- huwden slechts 6 zou worden gekort. ■Ue heer Van Ravesteyn kwam met een motie, die veel verder ging: intrekking van alle kortingen, inbegrepen die voor Sensioen, voor hen, die vóór de toepassing er kortingen niet meer dan 40 per week verdienden. De plattelanders-afgevaardigden scharen zich voor deze gelegenheid bij de regee- ringsmeerder^eid. De heer Braat noem de de salarissen, gelijk die zullen zijn na de volledige inwerkingtreding van het nieuwe Bezoldigingsbesluit exorbitant hoog. Maar ook de sprekers der drie recht- sche fracties, die vandaag aan het woord zijn geweest, dongen weinig af van de sala- rispolitiek der Regeering. De heeren Bongaerts, Snoeck Henkemans en Schouten zouden ook voor de ongehuwden in 1925 wat meer verzachting wenschen, evenals die in dat jaar voor de gehuwden is in uitzicht ge steld. Bovendien vroegen zij, voor het ge val de financieele meevallers zich ook na 1925 manifesteerden, die opnieuw voor de verzachting van het nieuwe Bezoldigings besluit aan te wenden. De heer Ketelaar stond geheel aan de zijde van den heer Gerhard, en beweer de, dat in vergelijking met de salarissen ir> de particuliere bedrijven die van het Rijk zooveel lager zijn, onjuist althans voorzoover het lager personeel in 's Rijks dienst aangaat. Vrijdag was de heer Dresselhuys aan het woord. Hij wees er op, dat de regee- ring de salarissen der ambtenaren afhan kelijk doet zijn van de uitkomsten der be grooting,. Spreker noemt het salaris systeem in strijd met de ©economische wet, dlat het salaris van de prestatie en nie van de -grootte van het gezin afhankelijk moet zijn. Hij is tegen de eerste twee pun ten van de motie Gerhard, doch voor het derde en vierde, die hij, ook als de motie Gerhard verworpen wordt, onder <^e aan dacht der regeering wil brengen. Spr. heeft ©enige minimum-wenschen ten eerste het veilig stellen van het z.g, garantie-minimum voor de gehuwden voor ten minste 8 jaar; ten tweede moet de ga rantie voor de gehuwden beschouwd wor den als salaris en niet als een persoonlijke toelage. De heer van Schaik ooncemtreert zijn wenschen in dé volgende motie, die hij mei den heer Bongaerts Indient: De Kamer, van oordeel, dat, indien de tegenwoordige kosten van levensonder houds niet dalen, een verbetering in den toestand van 'slands fianoiën, waarvan o.a. zou kunnen blijken uit de totale op brengst van de Rijksmiddelen over 1924, mede behoort ten goede te komen aan de salarissen van de Rijksambtenaren over het dienstjaar 1925;. dat voorts herstel van het Centraal Ge organiseerd Overleg ook om te geraken tot correctie van sommige voor 1925 min der gunstige verhoudingen dringend nood zakelijk is, gaat-over tot de orde van den dag. De rede van den heer Van Schaik schonk aanstonds de zekerheid, dat er van een regeeringscrisis geen sprake zou we zen. Zij was tam, de heer Kleerekoper merkte niet onaardig op, dat alleen reeds de medeonderteekening van de motie van dezen katholieken spreker door zijn frao tiegenoot Bongaerts een symbool was van hare ongevaarlijkheid. jfinister Ruys heeft, na de andere mo ties (de heer Gerhard had de zijne in vier deeien gesplitst) ook deze van den heer Van Schaik afgewezen. De heer Ruys heeft in zijn dupliek nog op verschillende punten in de redevoeringen geantwoord. Waarom de regeering zóó snel naar een sluitende begrooting stuurde? „Men moet het volk niet wennen aan tekorten"*, zeide de heer Ruya Gevraagd is, zoo zei de mi nister, waarom is in. art. 21 alleen gespro ken over 1925? Moet daaruit worden op gemaakt dat over 1924 zoodanige toelage niet meer zal worden gegeven? Dat is niet het geval. De Regeering blijft het toeken, nen van kindertoeslagen aan Rijksperso neel ook na 1925 rationeel achten. Zij wensoht zich echter aan de hoegrootheid daarvan niet verder te binden dan over 1925. Hetzelfde geldt voor art. 27, waar aan de Regeering voornemens is zich te ïouden en zicii ook houdt-. De Regeering is bereid te overwegen den datum 1 Octo- ber 1924 voor de gehuwden te veranderen in 1 Januari 1025. Verder kan zij voorloo- pig niet gaan. Voorts heeft de heer Ruys zich nog eens op den eisch van een sluitende begrooting voor een gezond staatsbeheer èn voor een gezond staatscredlet be roepen. In zijn ge heel genomen acht de regeering het nieu we bezoldigings zoo kwaad niet, al Is zij van mogelijke fouten overtuigd. Aantoon bare fouten wil zij herstellen. De regeering zou de moties, werden zij aangenomen, niet uitvoeren. Ook niet die van den heer Van Schaik, waarin wel een duidelijk besef van de financieele mogelijkheden tot uiting kwam, maar wel ke haar ten slotte ook te zeer zou binden. De moties werden daarna alle verwor pen, die van links door gebrek aan mede werking van rechts, en die van den heer Van Schaik daarentegen door gebrek aan medewerking van „overig rechts" èn links. Alleen de katholieken steunden haar. Zoo verliep dit debat zonder eenig resul taat voor die ambtenaren. Het nieuwe Be zoldigingsbesluit zal ongewijzigd van kracht blijven. Donderdag as. algemeene beschouwin gen over de Staatsbegrootimg. EERSTE KAMER. Het centraal stembureau heeft tot lid van de Eerste Kamer -benoemd verklaard den heer F. L. Ossendorp, te Amsterdam, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer H. van Kol. UIT DE PEBSL De (r.k.) Volkskran, van welke redactie het Kamerlid H. Hermans deel uitmaakt, ■schrijft naar aanleiding van wat in De Tijd was gezegd over de waarschijnlijk heid, dat een motie va», wantrouwen in de regeering ten aanzien van haar beleid in de salariskwestie een ontbinding van de Staten-Generaal ten gevolge zou heb ben: ,;Wij zouden het aannemen van zulk een motie, met al de ongetwensohte gevol gen van dien, levendig betreuren. Twee middelen zijn er om dat te voor komen. Het eene is, dat de hieele rechterzijde zich ogn de regeering schaart en dat dus ook de katholieke Kamerfractie de een heid en ondeelbaarheid demonstreert, waarvan de heer Bornans zoo hoog opgaf. Het zou dan ©enigermate zijn onder dè leus: wrong or right, onze regeering, ze moge verkeerd of goed handelen we laten de regeering niet los. Maar nu meenen wij, dat zij, die van oordeel zijn dat de regeering, nu de fi nancieele toestand gunstiger is en de duurte den angst en den kommer heeft gebracht in tienduizenden gezinnen, niet verantwoord1 is met zoo zware offers van ■het overheidspersoneel te vergen, haar moeilijk kunnen handhaven, als zij in haar opzet volhardt. Daarom geven wij de hoop nog niet op, dat de regeering, tot bezinning gekomen door de stemmen uit het eigen kamp Op gegaan, tot het inzicht geraakt dat zij- te ver gingen de hoogére rechtvaardigheid niet volle reoht liet wedervaren, terug schrikkend' ook voor de gevolgen, zoo al niet de interpellatie-Gerhard overbodig zal maken, dan toch het aannemen eener motie, dié tot haar val zou leiden en tot verwezenlijking van het overmoedige w'oord van de „Voorwaarts": de velden zijn wit om. te oogsten. Een terugtred van de regeering op den verkeerden weg zou, ze moge als zwak heid worden uitgeluid door hen, die poli tieke speculaties mengen in hun optreden voor het overheidspersoneel, haar meer tot eer strekken dan een- vertoon van sterkte, dat tienduizenden gezinnen in kommer dompelt." Valsch geld. Te Wassenaar Is een bootwerker aan gehouden, verdacht van het uitgeven van valsche guldens. Hij is naar Rotterdam overgebracht. In zijn woning in de Quint- straat te Rotterdam heeft de recherche een volledige inrichting tot het vervaar digen van valsch geld gevonden. Matrij zen, gips, een aantal geheel en gedeelte lijk afgewerkte valsche guldens zijn er in beslag genomen. Diefstal door een marechaussee. Woensdag ontdekte de heer Romeijn, fouragehandèlaar te Voorschoten, dat uit een geldkistje op voor hem onverklaar bare jwij ze een bedrag van 2600 was ver- dwef aan Pt n. Bjj de politie werd van het geval 'te gedaan. De verdenking viel, naar de Tel. meldt, op een politiebeambte, n.1. een marechaussee, die door den' aard van zijn betrekking nog al eens op het kantoor van den heer R. kwam. Na verhoor legde de man een volledige bekentenis af, waar na hij ter beschikking van dort officier van justitie in Den Haag werd gesteld. Overreden. De hoofdconducteur J. Vink uit Maas tricht, wien op het stations-emplacement te Venlo het linkerbeen is afgereden, is vannacht aldaar .aan de gevolgen over leden. Een' martelares: Te Winschoten stond terecht een 58- jarige huisvrouw uit Bourtange, die de vrouw van haar neef, die bij beklaagde inwoonde, in de eerste helft van 1924 met slaag heeft bedreigd, als die nicht niet deed, wat bekl. haar oplegde, n.1. om in elke hand een steen boven het hoofd te houden en in die houding ge- ruimen tijd te blijven staan. In Aug. j.1. heeft bekl. haar nicht tegen den mond, althans tegen het hoofd gestompt. Twee uren heeft de jonge vrouw on geveer zoo met een s.teen in'elke hand gestaan en vief toen flauw. Het O. M. eischte voor deze feiten negen maanden gevangenisstraf. Na deze zaak stond terecht de man van de mishandelde, omdat ook hij zijn echtgenoote heeft mishandeld. Hij heeft haar in de tweede helft van Juli geweld dadig geslagen en geschopt en op 7 Sept. met een bord op het hoofd geslagen. De mishandelde wil in deze zaak liever geen eed afleggen en wordt buiten eede ge hoord. Nog blijkt uit het verhoor, dat men de jonge vrouw wilde dwingen een rotten aardappel te eten. Het O. M. eischt ook tégen dezen bekl. negen maanden gevangenisstraf. Inbraak in een goiudsmldswlnkeL Er is ingebroken in den, bij; nacht on bewoonde», goudsmidswinkel van J. Was- sink, in de Crooswijkschestraat te Rotter dam. Door inklimmLng door een raampje s iemand in den kelder gekomen en van daar door het oplichten van een luik in den winkel. Er is voor een waarde van ongeveer 2000 gestolen. Vermist worden 23 heerenhorloges, 12 damesarmbandhor loges, 6 damesarmbandhorloges met moi- rébaindje, 11 dameshorloge, 120 dames- en heeren ringen, 24 kinderringen, 2 dasspel den en 8 paar oorknoppen, alles van goud, en voorts verschillende zilveren voorwer pen. De bestolen goudsmid is miiet tegen in braak verzekerd. Door een leeuw gedood. Een Reuter-telegram uit Nairobi meldt, dat de natuuronderzoeker en jager Van Wattevüle, die, vergezeld van zijn doch ter, aan de grens van Oeganda en Kongo zocht naar een witten rhinoceros voor het museum te Bern, door een leeuw is aan gevallen en vreesolijk gewond. Hij Stierf binnen 80 uur. Zijn dochter is thans al leen onder de inboorlingen. Flapperisme en Antl-Flapperlsme. Nog steeds behoort de flapper tot de ernstige Amerikaansche problemen van den dag. De flapper, d.i. de vrijgevoch ten bakvisch, nog te jong om ,.La Gar- Qonne" te spelen, maar dan toch „La Gar- £onne"-in-den-dop, doet nog dagelijks van zich hooren met haar wonderlijke no ties van wat de moderne vrouw behoort te wezen. Onlangs vonden we in de schoolrubriek van een der bekendste Amerikaansche tijdschriften, „Vogue", dat gelezen wordt in kringen, waar over het algemeen leege tijd, geld en gelegenheid genoeg zijn om de ideale omgeving voor „flapperisme" te scheppen, de volgende definitie als inlei ding tot een kolom advertenties van par ticuliere scholen voor meisjes: „Zij zwemt als een zeemeermin, zij rent als een veulen, zij danst als een beroeps artiest. Zij raast door de straten met een vaart van 75 kilometer per uur, in gezel schap van haar favoriet. Zij draagt geen ondergoed dat een naam mag hebben, en zij houdt er een meening op na over siga retten, alcohol en nog minder wmsche- lijke onderwerpen. Zij stelt er een eer in om de opvattingen der oudere generatie als bekrompenheden en huichelachtighe den terzijde te schuiven. Op twintigjari gen leeftijd zal zij een expert wezen als bal-afloopster. Op drie-en-twintig-jarigen leeftijd zal zij een expert wezen in het echtscheiden." Dat wat de reactie van een verschrikte generatie van ouders en opvoeders betreft. En dat in enkele jeugdkringen het geVe- ten der jongedames zelfs niet geheel zui ver is, blijkt bijv. uit een stel besluiten dat, naar wij in de Amerikaansche bladen lezen, zoo juist door het bestuur der scho- lierenvereeniging van een meisjesschool in Hackensack, New-Jersey, wérd geno men, en aan de leeraren overhandigd, en waaraan wij het volgende ontleenen: „Wij komen overeen om ons op beschei den manier te kleeden en om geen bijzon der korte of losse mouwen of rokken te dragen, op nauwe opzichtige jurken". „Wij komen overeen om geen avond- schoénen meer op school te dragen, d.w.z. geen satijnen schoenen met hooge hak ken." „Wij komen overeen om ons haar één voudig te kappen en het alleen te kam men naar plaatsen die daarvoor zijn aan gewezen." „Wij komen overeen om geen gelaats verf, lip- en wenkbrauwstiften, of poe der meer te gebruiken." „Wij komen overeen om geen gom meer te kauwen". „Wij komen overeen om ons in dans zalen behoorlijk en ladylike te gedragen", „Wij komen overeen om in het open baar niet meer te rooken, te vloeken, of luidruchtig te wezeü". En met deze geloften hebben de jonge' dames haar zelfportret in aanvankelijken toestand vrij volledig geschetst. Het ver haal gaat evenwel dat zij de verzameling besluiten naar de middelbare meisjes school van Passaio, een naburige stad, stuurden, om het goede voorbeeld navol ging te doen vinden, en ten antwoord kre gen dat zij „not wanted" waren. Ondanks de bekeering van Hackensack is de toe komst van het flapperisme in Amerika dus nog geenszins aan de gevaren van sub 1 tot sub 7 ontkomen. De onbewaakte overwegen. Gistermorgen is op den overweg bij Uit huizen een wagen, bestuurd door den land- ■bouwer G. en bespannen met twee paar den, aangereden door een trein, waarbij een der paarden op slag werd gedood. Overigens liep het ongeval goed af. Aanvaringen. Twee Britsche duikbooten, dè K 2 en de H 29 zijn in het Kanaal in botsing ge weest tijdens een manoeuvre, dlie een aan val op de slagschepen van het Atlantisch eskader voorstelde. De heid© vaartuigen keerden terug naar de haven van Port land!, waar het bleek, dat de schade niet ernstig was. Nader wordt gemeld, dat de H 29 alweer gerepareerd en zeeklaar 1b. D© K 2 zal de manoeuvres voltooien met de rest van de duikbootflottille. Het kleine Noorsche vrachtschip Marie Margaretha is gisterochtend vroeg in het Kanaal gezonken, door -een botsing, in het donker, met een Engelsch© mijnenlegger. Van de bemanning zijn twaalf leden veilig aan land gebracht en één gewond. woordig waren bestuursleden der beide Middenstandsvereenigingen. Door alle aanwezige bestuursleden werd de wenschelijkheAd der 8-uurÉuiting bepleit. Wethouder Van Breda daarentegen wenschte uitstel van behandeling, daar volgens Z. Ed. in 't Ooilege van B. en W. geen eenstemmigheid heerschte over ge noemd voorstel De besturen van bovengenoemde ver- eenigiingen wenechten hun adres te hand haven en verzochten ten spoedigste behan deling in den Raad. Vóór 't vaststellen der agenda in een der daaropvolgende raadszittingen, was het wethouder Van Breda, die het bestuur d'er Middenstandsvereenigingen adviseer de met 't oog op de volgens Z. Ed.'s bewe ren in 't kort te verwachten nieuwe wets ontwerp en-A alberse, voorloopig genoemde aanvraag op te schorten. Schriftelijk zijn er geen bewijzen over te leggen, dal wethouder Van, Breda geen medewerking verleende aan de aanvragen der vereenigingen, doch de persoonlijke meening van onze bestuursleden is, dat wij van Z.Ed. in deze aangelegenheid geen medewerking zullen ondervinden Mochten wij ons echter vergissen, het geen in de toekomst wel zal blijken, dan zijn wij gaarne bereid ons ongelijk te er kennen. Hoogachtend1, Voorzitter A. H. W. V. Helder, 7 Nov. 1924. INGEZONDEN. Antwoord aan den heer Van Breda, Wethouder, op vragen, gesteld! in de Held. Courant van Zaterdag 1 No vember j.1. In October 1023 werd! een schrijven aan den Raad der Gemeente Helder gericht, waariin o.a. voorkomt „om de thans be staande verordening op de winkelsluiting te Helder zoodanig te wijzigen, dat in- plaats van 's avonds 9 uur, voortaan om 8 uur de winkelzaken gesloten moeten zijn, op Zaterdagavond om 10 uur". November 1923 is een enquête gehouden onder die Heldersche winkeliers en inge zonden aan den Raad. December 1928 is op uitnoodiging van Wethouder Van Breda een samenkomst gehouden op het stadhuis, waarbij tegen- LAATSTE BERICHTEN. Herdenking 100-Jarig bestaan N. H. Kanaal. Alkmaar, 8 November. 1 Naar wij ver nemen, heeft het bestuur van de Kamer van Koophandel voor Holland's Noorder kwartier in een gisterenavond gehouden vergadering besloten ter gelegenheid van het 100-jjarig bestaan van het Noord-Hol- landscho Kanaal de gemeentebesturen van alle aan het Kanaal gelegen gemeenten uit te noodigen op 18 December het feest te Alkmaar te herdenken. Er zal eene com missie worden benoemd tot samenstelling van een Gedenkboek betreffende het N.-H. Kanaal, waarin de groote beteekenis van dit kanaal, eerst voor de groote vaart en daarna voor de binnenvaart, wordt uiteen gezet. Hoog water. Maastricht, 8 Nov. De brug over de Maas te Dinant in België, die door de overstrooming zwaar geleden had, is voor het grootste gedeelte ingestort. Een aan tal geniesoldaten, die bezig waren het zware middengedeelte met stalen trossen te verankeren, werden mede in het water getrokken en konden slechts met groote moeite worden, gered. (Bedoelde brug is de houten noodbrug, dia na de verwoesting van Dinant door de Duitschers, door de Belgen was aan gelegd. De definitieve steenen brug is in aanbouw. Daar Dinant aan beide oevers der Maas is gelegen, is het ongerief voor de bevolking groot. Red. H. Ct.). Leksmond, 8 Nov. De Lek is in de laatste 24 uur 14 cM. gewassen. OOSTENRIJK. Kabinetscrisis. Weenen. Dr. Hainisch, president van de Oostenrijksche republiek, heeft te mid dernacht het ontslag van Ir. Seipel en het kabinet aanvaard. Doch de president ver zocht de loopende zaken te Willen doen, tot een opvolger is gekozen. De soc.-democratische partij zal waar schijnlijk bemiddelend optreden. Het vor men van een coalitie tusschen Chr.-socia- listen de soc.-demo'craten is zeer wel mo gelijk. Indien de beide partijen echter on verzoenlijk blijken, zal de president van de Weensche politie Schoder belast worden met de kabinetsformatie. De spoorwegstaking. De spoorwegstaking is algemeen. Het verkeer werd in alle deelen van het land precies middernacht stopgezet. Het sta kingsparool is zonder uitzondering opge volgd. IERLAND. Londen, 8 Nov. De „Times" meldt uit DublinGisterenmiddag werd in het Dail Ereann (het Iersche parlement, red.) medegedeeld, dat de regeering heeft be sloten amnestie te verleenen aan #llen tegen wie processen hangen in verband met misdrijven tusschen 6 Deo. 1921 en 1 Mei 1923 tegen de regeering. In ge vallen van personen, die reeds veroor deeld zijn, zullen pogingen worden aan gewend hun straffen te verminderen. VEREENIGDE STATEN. Boschbrand. New-York, 7 Nov. Een Exchange-tele- gran^ meldt, dat ernstige boschbranden woeden in het Irvine-district in den staat Kentucky. Vele kleine steden worden door het vuur bedreigd. Men vreest voor het vuur, dat op een halve mijl afstand genaderd is van de groote olietanks van Irvine, waar '/8 millioen galons olie zijn opgeslagen. Duizenden personen trachten het vuur tegen te houden, de schade bedraagt vele millioenen dollars. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 8 November. Medegedeeld door het Kon. Nederland'sch Meteorologische Instituut te De Bilt Hoogste stand 772.4 Aberdeen. Laagste stand 755.6 Vestmanoer. Verwachting: Zwakke tot matige Noord-Oostelijke tot Zuid-Oostelijke wind, half tot zwaar be wolkt; waarschijnlijk droog weer, zelfde temperatuur.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 13