Gesprongen Handen Ruwe Schrale Huid !5SJV Springende Uppeu en HtddjflfaadjBs OP EN OM HET BINNENHOF. Bronchitis, Vastzittend Slijm» Verouderde Hoest. Ingezonden Mededeellng. (822) erbeid te Sjanghai bfl den gemeenteraad van de Internationale nederzetting alhier een rapport ingediend!, dat gewag maakt van' de treurige omstandigheden, waarin kinderen onder die twaalf jaar hier moeten werken. Vooral in die zijdeweverijen en In de katoen-en luciferf abrieken zijn de ar beidsvoorwaarden buitengewoon slecht. In talrijke fabrieken wordt gewerkt met kin deren'van ten hoogste zes jaar, die met een twee ploegensteisel dag en nacht door werken. Het rapport toont met cijfers aan, dat het aantal arbeidsongevallen bij kinderen meer dan dubbel zoo groot is als bij vrouwen, terwijl het aantal vrouwen, werkzaam in fabrieken1, meer dan twee maal zoo groot Is als het aantal kinderen. Bij de kinderen heeft 29 pet. van de onge vallen blijvende ongeschiktheid te® gevol ge en 8 pot. een doodelijken afloop. Uit een andere tabel in het rapport blijkt, dat van de klruderpatiënten in, de fabrieks- ziekenbeoizen 22 pot. tuberculeus was en 32 pot. leed aan besmettelijke ziekten. Het rapport beveelt ten slotte aan, geen kinderen beneden twaalf jaar meer te exploiteeren, een wekelijksch e® rustdag in te stellen, verder korter arbeidsduur en regeeringsoontrole op veilige en gezonde arbeidsvoorwaarden. De toestand ln China. Volgens een bericht uit Peking is de keizer van China heimelijk uit het paleis ontvlitoht en naar zij® vader in een noor delijker stadswijk 'gevlucht, toen de mili taire dictator Fenig soldaten en politie naar het paleis zond oei de overgave van de keizerlijke stad te elschen op. grond van het verdrag tusscben de republiek en het Mantsrjoersche keizerlijke huis. Feog maakt aanstalten voor een lnven- tariseering van de archieven en de kroon- sdhatten, om uit te maken welke aan den staat én welke aan de keizerlijke familie behooren. Voor het paleis zijn wachten geplaatst om te voorkomen dat er Iets wordt verdonkeremaand. De voorhoede van het leger van Tsjang- Tso-Din, den dictator van Moekden, is ln Tientsi® aangekomen. LUCHTVAART. Naar aanleiding van het bericht over het groote Engelsche luchtschip dat bij Vickers in de maak is, merkt de Daily News op dat dit het tweede ls tot welks bouw de vorige regeering besloten heeft Het werk aan het eerste luchtschip, dat in handen is gegeven van de Airship p-uarantee Cy, is zes maanden geleden be gonnen, na onderteekenirig van het con tract met het ministerie van luchtvaart. De twee luchtschepen zullen ongeveer de volgende bijzonderheden laten zien: lengte 700 voet inhoud' 5.000.000 kb. voet, ruimte voor 150 passagiers, snelheid ten minste 70 mijl per uur op een hoogte van 6000 voet, kosten 850.000. De vliegtocht NederlandIn dl 5. Bij het ooimité vliegtocht Nederland Indiö is bericht ingekomen, dat het depar tement van buitenlandsche zaken telegra fisch mededeellng heeft ontvangen uit Angora, dat de F VTE Woensdagochtend van daar is vertrokken naar Aleppo. Te Bagdad geland. Van der Hoop seint uit Bagdad aan het Haagsche Aneta-kantoor <Ld 6 November: „Na een voorspoedige reis van Aleppo is de H.N.A.O.O. te Bagdad aangeko men. Toestel, motor en wij drieën verkee- ren in den besten toestand. Het weer was gedurende de reis prachtig. De daling ge schiedde vlot, het vliegveld hier is uitste kend, de ontvangst van de Boyal Air For- oe allerhartelijkst Vrijdag vertrekken wij naar Basra". ^Sen noodsein voor den omroep-lulsteraar? Drie stooten op den horen Onze Zwitsersche radio-vrienden hebben dat bedacht, meldt „Radio Expres". In hun tijdschrift „Radio" lazen we onlangs, dat men daar als tegengif tegen de ether- verpesterij door hopeloos genereerende nieuwelingen dit „noodsein" heeft inge voerd. Als men gestoord wordt door een voort durend geloei van den meestal onbeken den buurman, dan wordt even, snel aphter elkaar, de terugkoppelspoel drie keer nader gebracht tot de secondaire. Dat geeft in 's buurmans ooren een goed ken baar signaal, voor welks ontcijfering hij "het in de Morsecode niet ver behoeft te hebben gebracht. Het Ib ook tegenover andere om wonenden meer menschlievend, dan het gedurende langeren tijd zijn eigen toestel ln genereertoestand laten. Zoo'n represaille baat .trouwens gewoonlijk niet veel. De nieuweling begrijpt er dan meest al heelemaal niets meer van en gaat nog wanhopiger aan het draaien en sukkelen. Maar als hij weet, dat drie stooten be- teekent, dat een ander hinder ondervindt, dan zal hij toch wel even zichzelf af vragen of hij niet de schuldige is. Etherverpesterij heeft toch meestal on kunde en onwetendheid omtrent het on heil, dat men sticht, tot grondslag. „R. E." brengt daarom het Zwitser sche idee obk hier eens onder de aan dacht. Voorloopig wil het de redactie voor komen, dut algemeen aannemen van zulk een noodsein wel eenig nut kan hebben. Den Haag, 7 November. De verhoogde Tabaks-accijns. Voor en tegen tegelljkl De vijf millioen binnen. De salaris-Interpellatie. JUet veel zaaks"! opdracht" krijgt om een beter systeem van Tabaks-accijns-heffing e. a. voor te berei- Zoodra dit is ingekomen, en dat De nieuwe parlementaire week begon eigenlijk zoo-wat onder den indruk van den Haagschen „Tijd"-brief van Maandag ij waarin de hofstedeüjke, zeer-parlemen- taire en gezaghebbende briefschrijver van het katholieke orgaan te kennen gaf, dat de salaris-interpellatie van den soc.-demo- craat Gerhard, in de Tweede Kamer, wei eens (via eene of andere motie) „verras singen" zou kunnen brengen, dewelke dan zouden uitloopen op Kamer-ontbinding thans reeds.... Verkiezingen in Januari of Februari. Zelfs in de Lagerhuis-zitting van Dinsdag 4 November manifesteerde zich deze indruk, door het schrijven van den heer Van Vuuren, hij is, weet ieder ingewijde, de „Tjjd"-briefschrijver uit Den Haag, gewekt. Houden wij voet bij stuk. Op dien 4en November was in de Tweede Kamer de staart van het nieu we Invoerrechten-tarief aan de orde. De eindstemming erover geschiedt op Woensdag 12 dezer. Natuurlijk wordt de lex-Colijn bij „zuivere" Links-Rechtsche partij-stemming goedgekeurd. Dat weten wij allen nu. Maar de communist Wijnkoop stelde voor, de eindstemming te houden nè de salaris-interpellatie-Gerhard. 't Kón zijn, immers, dat er dan „onge lukjes" voorvielen. Voor het Kabinet. e De heer Wijnkoop vond zijne regeling van zaken „secuurder". Hij vergat echter, de man, wien immers „niets te dol .is"!, dat: gesteld het Kabinet-Ruys zou tui melen ln November '24, het nieuwe Tarief tèch zou -verdwenen wezen, omdat (zooals de heer Van Vuuren in zijn Haagschen „Tijd"-brief verduidelijkte), de Senaat dan het ontwerp, door de eventueel ontbon den Tweede Kamer goedgekeurd, als niet- bestaand zou beschouwen. Vanwege het oude principe, dat sluiting stuiting be- teekent. Het malle voorstel-Wijnkoop werd niet eens ondersteund door 4 afgevaardigden. Natuurlijk stak dr. Van Ravestejjn er zijn vinger voor in de hoogte. De Tweede Kamer had Dinsdag nog af te doen het ingewikkelde artikel van het nieuwe Invoerrechten-tarief over garen, draad, koord, snoer en tres. Het ls „onbeschadigd", zooals de soms zeer-speelzieke en genoegelijke praeses Kpolen 't kan uitdrukken en thans ook aldus deed, goedgekeurd. Alle amende menten zijn verworpen. Hiermeê kan ik volstaan. De artikelen worden dus met 8 pet. be last. „Sur toute la ligne"! De Vrijheidsbonder mr. Dresselhuys leed, zooals te verwachten was, neder laag bij zijn pogen om (bij art. 18 van het ontwerp) Invoer van hulpmiddelen voor industrie, land- en tuinbouw, veeteelt en visscherij bij Bestuursmaatregel vrij van invoerrecht te kunnen maken. Het duikelde RechtsLinks. Toen kregen wfl art. 48. Hetwelk als regel stelt, dat van de bij Alg. Maatregel van Bestuur aan te wijzen goederen, waar van tot aan het in werking treden der nieuwe Tariefwet invoerrecht is geheven, doch welke volgens het nieuwe Tarief vrij gesteld zijn, het vroegere invoerrecht blijft. Tegen die bevoegdheid, de Regeering te verschaffen, kwam hevige oppositie. Mr. Oud, de lichtelijk-vinnige, militante vrljz.-democraat, ging zelfs zóó ver om te zeggen, dat de minister „lak heeft aan ons Staatsrecht", dat immers eischt het wette lijk gedekt zijn van belasting-heffing. Hij noemde art. 43 een „monstrum". Minister Oolijn gaf toe, dat het „een vlek in het ontwerp" is. In het Voorloopig Ver slag der Kamer was er echter om gevraagd. Tntusschen, zonder dit art. 43 (ver klaarde Z. Exc.) zou het heele nieuwe Ta rief niet kunnen worden ingevoerd. Het artikel werd LinksRechts goed gekeurd. Toen begon het Lagerhuis in den laten namiddag van 4 November aan de vijf mil lioen moetende opbrengen verhooging van den versterkten Tabaks-accijns. 't ls met deze wetsvoordracht aldus ge gaan, dat de Regeering aanvankelijk 15 millioen wilde vinden uit den Tabaks accijns. Het werd dan: 20 pet. voor sigaren en 40 pet. voor sigaretten. Daarna werd het 15 pet. voor sigaren, en 25 pet. voor siga retten. Dat kostte zes millioen gulden. Ein delijk werd de verhooging voor de sigaren geschrapt. De wet zou dus slechts 5.12 mil lioen in de schatkist brengen. De Kamer heeft in hare vergadering van Woensdag 6 November dit wets-voorstel goedgekeurd. Na verrassend-korte discussie. De Vrijheidsbonders brachten hier, den minister, met Rechts steun voor-zijn vijf millioen. Over hetgeen Woensdag betoogd is naar aanleiding van de voorgestelde verhooging van den Tabaks-accijns is bitter weinig na te pleiten.' De kleine (ik bedoel hier natuurlijk slechts in physieken zin!), maar zeer-mili- tante en soms koddig-doende katholiek Winterinans kwam in geweldige oppositie in-'t-harnas tegen de navorderings-bepa- lingen. Hij stemde dan ook tegen art. 2 van het ontwerp, maar liet zijn „voor!" door de zaal klinken, toen over het ontwerp moest wor den gestemd. Min. Colijn verduidelijkte o. a. even, dat door verdubbeling der Inkomsten-belas ting en van de V erdedigings-dito het te kort op ons Budget nog niet zou zijn ge dekt. De Regeering is bezig eene commis sie te benoemen, welke de „hypothetische den. gebeurt met heel-bekwamen-spoedl, zal Z. Exc. overwegen. Of de heer Colijn dan nog.heer-en-mees- ter zal zijn in het groote, oude, zeer-leelijke huis aan den Haagschen Kneuterdijk, wij moeten 't afwachten, 't Blijkt, dat de navorderingsbepalingen door gegoede win keliers aan het departement van Financiën gevraagd zijn, wijl zij de concurrentie van „boksen-winkels" vreezen. Zooals ik reeds aanstipte, vond de minister bij zijn met 5622 goedgekeurd ontwerp, ter Linker zijde steun bij de fractie-Dresselhuys. 't Was Woensdag al laat in den zitting middag, toen de soc.-democratische inter pellatie over de ambtenaren-salarissen werd gehouden. De heer Gerhard lichtte haar toe. De inhoud van zijn viertal vragen, tot den minister-president Ruys de Beeren- brouck gericht, is uw' lezerskring bekend. Was van de &D~AP.-fractie een zeer gelukkig denkbeeld deze zaak haar' partij genoot Gerhard over te laten. Deze nobele, algemeen geachte paedagoog staat bij alle partijen in groote achting. De heer Ger hard is een kundig, ernstig, talentvol, fijn- gèvoelend, ridderlik man. De wijze, waar op hij zijne interpellatie Woensdag in eer ste instantie toelichtte, wekte wederom groote, rechtmatige en welverdiende be wondering, ook bij hen, die in overtuiging ver van den heer Gerhard staan. Ik zal er mij toe bepalen, het een en ander aan te teekenen uit het antwoord, dat minister Ruys de Beerenbrouck den soo.-democratischen afgevaardigde gaf. „Veel zaaks" was dat ministerieelë ant woord niet. Z. Exc. gaf toe, dat salaris-vermindering min-prettig is. Voor de Regeering, die er toe moet ovérgaan, zoowel als voor de amb tenaren, die haar hebben te verduren. Ook gaf de premier den heer Gerhard toe, dat de Staat fiksche, bekwame ambte naren noodig heeft. Met ijver en met toe wijding. Terwijl Vader Staat heeft te wa ken tegen een te-veel van dezulken. Dit zijn, zal men willen toegeven, nu niet bepaald „groote" of splinternieuwe waarheden. Wat drukt erger, vroeg mr. Ruys, op lezend van zijn reeds bij voorbaat betypte bladen, wachtgeld voor enkelen of: een stukje-salaris voor allen? Behoorlijke salarieering is noodig. Tienduizendmaal geeft Z. Exc. dat toe. Was de Regeering te pessimistisch, te zwart-gallig, te zwart-kijkerig? En: als onze gxflden nu eens ongaaf ware geworden? Als het Nederlandsch Krediet ware geschokt?.. Ook hier had Z. Exo. de premier Immers milliard-maal gelijk! Maar.... splinternieuw waren de argu menten, van de groene tafel komend, nog altijd niet. Verder vernamen wij van den premier, dat welhaast verschijnt de Memorie van Antwoord op de Algemeene Beschouwin gen over de Staatsbegrooting-1925. Daarin zijn vervat „tal van gegevens" over den finantieelen toestand van het Rijk. De Ka mer wachte dus slechts. De heer Gerhard had gesproken over „de logge machine der Bureaucratip". Hij wachte slechts even aldus Z. Exc. tot zal blijken, wat aan het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is ge reorganiseerd! Natuurlijk kreeg de heer Gerhard nul op het rekest. Hij had gevraagd: herstel ten opzichte van de salaris-kwestie der ambtenaren van den toestand van vóór 1 October jj. Dat gaat niét. Nivelleering, gelijkma king, ten opzichte van salarieering voor gehuwden en ongehuwden, is uitgesloten. Het over-één-kam-scheren in deze kan niet worden aanvaard. Voor 1 Januari 1926 geen verdere sala riskortingen? (tweede vraag-Gerhard). Z. Exc. 'wil wèl instaan voor bet hand haven van wat gezegd is voor 1925. Wat nh dat jaar zal gebeuren, tja, daarvoor kan geen sterveling instaanl Waarschijn lijk acht de premier-van-nu allerminst, dat er dan nog meer korting komt. Nog vernemen wij, wat de commissie voor georganiseerd overleg betreft, dat haar door de Regeering advies is gevraagd over een systeem van betere samenstelling en samenwerking met de overheid. Minister Ruys verklaarde, dat niet op de Kegeering, maar op de commissie de schuld drukt van het verzwakt zijn van den invloed, welke zij, commissie, had op den gang van zaken. Heropening van overleg over het opschorten van'het Bezoldigings besluit is uitgesloten. Uit hetgeen de mi nister zei, kreeg men den indruk, dat de commissie voor georganiseerd overleg uit het oog zou hebben verloren, dat tenslotte de Regeering, en niet zij, „de koers" heeft aan te geven. Voor den buitenstaander is 't zeer moei lijk zich hier iets als een zelfstandig oor deel te vormen. Op de vierde en laatste vraag-Gerhard, luidend: of de Regeering niet van oordeel is, dat de grondslag voor het Bezoldigings besluit deze moet zijn, dat ook den minst- bezoldigden volwassen ambtenaar een sa laris moet worden toegekend, dat hem een behoorlijk maatschappelijk bestaan waar borgt, gaf minister Ruys een bevesti gend antwoord. Hetwelk velen ambtenaren zulk „be staan" nog niet schenkt! En de vraag, voor de zooveelste maal, wettigt, tot welk practisch resultaat deze interpellatie had kunnen leiden?.... Mr. ANTONIO. ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. De verkiezingen in Engeland zijn al weer achter den rug en heeft de con servatieve partij een overgroote meer derheid behaaldde partij beschikt thans in het Lagerhuis over circa 2/3 gedeelte van het aantal zetels, zoodat de regee ring uit deze groep zal worden samen gesteld met zeer waarschijnlijk Stanley Baldwin als premier. De partij van Asquith en Lloyd George, 'de liberale partij, is bij deze gelegenheid wat men noemt gekraakt en zelfs zag eerstge noemd staatsman zijn zetel verloren gaan in zijn district Paisley, alwaar bijna een eeuw lang achtereen een liberaal vertegenwoordiger voor het Lagerhuis is geweest. De beurs te Londen is door deze ommekeer in de regeering zeer vast gestemd geweest, aangezien men veel goeds op flnantieel en' economisch ge bied van deze regeering verwacht met het oog op duurte- en werkeloosheids- bestrijding, terwijl eveneens de vrees voor Russische inmenging aanmerkelijk geringer is geworden, aangezien ver wacht wordt, dat de nieuwe regeering een handelsverbond met de Sovjetre- geering op steviger en gezonder leest zal schoeien. De Parijsche beurs daarentegen was met den uitslag der Engelsche verkie zingen niet bijster ingenomen, aangezien men vermoedt, dat de verhouding tot dit land met een geheel, in politieken zin, tegengesteld bestuur, verkoeling zal brengen, wat betreft de internationale overeenkomst. Intusschen wordt tegen Herriot sterk geintrigeerd, wat mis schien wel geharrewar zou kunnen ge ven met gevolg van aftreden ook dezer regeering en zouden dan beide regeerin gen, die gezorgd hebben, dat eindelijk de internationale verhouding tot Duitsch- land geregeld werd, van de baan zijn, waaruit blijkt, dat de kiezers deze maat regelen en successen toch niet als door' slaand accepteeren voor hunne regee ringen. In Duitschland begint men zich ook weer bezorgd te maken en ziet men een stimulans voor de conservatieven re- geeringspartij om wederom te trachten aan het bewind -te komen, toch zal er nog wel geruimen overheen gaan, voor dat het Duitsche volk besluiten zal, zich weer door de Hohenzollern familiete laten regeeren. Onze beurs heeft hare kalmte weten te bewaren en ondervond niet den min sten invloed van bovenstaande, wel ech ter werd de beurs onaangenaam ge stemd door de onthulling van de Rot- terdamsche Bankvereeniging waaruit bleek, dat ook bij het sluiten van boek jaar 1923 reeds enorme verliezen waren geleden, die echter toen niet werden ge openbaard, om de kritiek en ongerust heid te ontloopen, wvat misschien ook nog een goede zijde kan hebben. De beurs echter vindt een prijs van 68% voor deze aandeelen blijkbaar hoog ge noeg. - Een ander onrustbarend bericht werd de vorige week Vrijdaggelanceerd, waarbij kenbaar werd gemaakt, dat de Nederlandsche Scheepbouw-Maatschappij hare aandeelen tot de helft van de waarde gaat reduceeren, wat de koers plotseling tot 53% deed dalen. De directie had jreeds eenige weken van tevoren medegedeeld, dat de toe stand niet goed was met het oog op minder werk, hooge loonen, zoodat voor loopig geen dividend kon worden ver wacht de eerste jaren, en meent thans goed te doen den aandeelhouders dezen strop te bezorgen, om dan wel kans te hebben regelmatig dividend uit te kee- ren, na de statutaire afschrijvingen op werven en materiaal, waarmede kapitalen gemoeid zijn. Er gaat echter thans een gerucht, dat er van aiandeelhouderszijde protest tegen deze maatregelen zal wor den aangeteekend, waardoor er voor den koers der stukken belangrijken steun ontstond en die intusschen wederom tot 67% zijn gestegen. De aandeelen Jurgens konden hun hoogen prijs van 77% niet lang hand haven en zijn inmiddels weer tot 73% gezakt, misschien omdat het zoo alge meen bekend was, dat de zaken goed gingen, zoodat ieder zich van deze aan deelen had voorzien. Waar thans verdere gunstige berichten uitblijven, zakt de koers weer geleidelijk in. Ook het aandeel Redjang Lebong heeft zieh op de hooge koersen niet kunnen handhaven en zakte de prijs van tijdelijk 867% tot 808% Dingdag, wel een bewijs wat voor speculatieve tint er aan dit effect zit. Verdere belangrijke koersschommelin gen kwamen niet voor, evenmin bij de wissels, waar parijs nog steeds ongeveer 13.25 en Brussel 12.17% noteert, terwijl de dollar voortdurend van aanbod te lijden heeft en zelfs tijdelijk tot 2.52 zakte, dus bijna pariteit, welk aanbod ontstond door de vele goudzendingen van de Nederlandsche Bank naar New-York, zoodat aldaar onze gulden opliep tot 39.69 dollar tijdelijk. JS BREEZAND. Donderdagavond 0 November hield' de Nutsvereeuiging „Vriendenkring" haar eerste giezellige bijeenkomst. De voorzitter, de heer A. Raap, heette de aanwezigen hartelijk welkom. Wegens het mooie weer had hij weliswaar nog grooter opkomst verwacht, doch hij was niettemin in dezien zeer tevreden en hoopte slechts dat deze bijeenkomst zich weer door dio rustigheid ©n orde zou kennfer- ken, waaraan men in de laatste jaren zeer gewoon- was en hetgeen hij dan ook trou wens in het minst niet betwijfelde. Hierna las de secretaris, de heer J. Pet- ter, de notulen, welke zonder op of aan merking werden goedgekeurd. De heer Molenkamp gaf ais lezing: „Toon en Toos naar de opera", en mej. Blaauboer—Vader als verplichte bijdrage: „t Is maar voor een kind!" de eerste van komischen, de laatste van ernstigen aard. Als losse bijdrage leverde mej. Blaau boer—Vader nog: „De zwaarste gang" en het zangstukje: „Briefje van een stervend Russisch kind aan Holland". De drie gezusters van den Berg en de beer O. Weijers voerden een tooneelstuk- je op, getiteld: „Juffrouw Zuurkool en haar commensaal", terwijl de jongedames Alie -Borst en Guusje Zon een Zangstukje ten gehoore brachten. Van den heer J. Duin kregen we als losse bijdrage: „Geertemerie was 60 jaar". Het overige van den avond werd gevuld door den heer Jan Wigger, met de voor drachten: „Vader in de Bijenkorf', „Ge scheiden van een dokteres", „Leelijke Vrouwen", Krelis" en „Dat is het ver schil". Hierop volgde de sluiting met een woord van dank aan allen, die dezen avond hun' medewerking hadden verleend. SCHAGEN. Het verloop van de groote herfstkoe- markten is -tot heden niet schitterend. In dat opzicht komen ze geheel met de ge wone weekmarkten overeen, 't Was en 't blijft vette koeien met weinig kwaliteit 1,20 tot 1.26. Vare, guste of gelde koeien met toenemenden aanvoer, traag. Misschien is er eene verbetering te ver wachten, nu de voederprijzen iets naar omlaag gaan. Mocht deze verlaging aan houden-; dan zullen zeker de mestkoeien wel omhoog gaan. Graskalveren lijden voornamelijk door het verbod van invoer van Nederlansch vee in bijna alle landen van Europa. In Friesland zal men trach ten hieraan een einde te maken. De in specteur van den veeartsenijkundigen dienst te Leeuwarden heeft verklaard, dat de tongblaar vrijwel is geweken, en dat weer certificaten voor den uitvoer van tweehoevige dieren en varkens naar het buitenland zullen worden afgegeven. Wan neer het buitenland dezen toestand aan vaardt, dan zal de geneeskundige dienst in andere provinciën het Friesoha voorbeeld- zeker volgen. Het is zeker wel onder den invloed van dit bericht en onder dat van de krachtvouderprijzen, dat de handel Dinsd ag en Woensdag ji. op de najaarsmarkt te Alkmaar beter was, dan men eigenlijk verwacht had. Het gaat hier ook al met een gevallen regen op eene dorre weide: in de eerste dagen is van <je uitwerking nog weinig waar te nemen. Doch een gezonde veesta pel en open grenzen hebben in ons land altijd welvaart gebracht en zoo zal het nu ook weer gaan. Te Schagen was Donder dag het vette vee belangrijk beter, dan sedert eenigen tijd het geval was. Er was groote vraag naar goed vee, waarvoor weer 1,30 per K.G. werd besteed. Tweede soort liep tot f L2Q; 8e soort LQQ tot 1.10. Melk- en kaïfkoeim waren nog vast, hoewel de vetprijzen iets dalen. Kaifvaar- zen waren bij goede kwaliteit nogal te var- koopen. Verder was de markt stug. Scha pen weer een goede dag. Jonge vette schapen liepen tot 61; wij zagen een drietal' koppels verkoopen voor 60. Vette uitvoer lammeren noteerden tot 48 gld„ terwijl weide-lammeren 86 gM konden op brengen. Varkens waren iets lager. Goede slachtvarkens 80 tot 86 per K.G., zouters 72 tot 75 cent. Biggen 1.75 tot f 3.00 per weekleeftijd. De melkfabriek Holiandia, te Purme- rend, betaalde Donderdag voor Hollands Noorden te Schagen over October, 18 gul den voor 100 K.G. melk uit. r Op de eierenveiling te Schagen werden Donderdag 2999 eieren aangevoerd en wet 1798 eendeieren en 1201 kipeieren. Besteed werd: eend eieren f 7.80 8.10, kipeiren 18.10 a 16. Volgens de va- rieerende prijzen komt de middenmarkt op 14.60. De motorfiets in de Oallantoooger ver loting is gevallen op het lot van P. N., Lotweg, Koegras. Bij dit geluk, komt nog een grooter tegenslag: het lot is weg. Tot lid van het dagelijksch bestuur van den Kostverlorenpolder is gekozen de heer H. Keesomi, Nieuwe Niedorp. Nog altijd zijn er menschen, die liever eene bekeuring oploopen, dan een rijwiel plaatje te koopen. Zoo werden er Donder dag nog twee en Woensdag en Dinsdag in onze gemeente een rijwiel in beslag geno men, wegens belasting-ontduiking. De hoofdprijs ln de verloting te Binnen- wijzend, paard! en icar, viel bij K. B. te Valkoog. Te Schagen ls een© oommissie van amb tenaren gevormd, welke verbonden zijn bij het onderwijs, de Post en den Spoor dienst, om propaganda te maken voor de verheffing van Schagen- tot de 2de klas. Dat zou de ambtenaren van 8 pot tot 4 pet korting op hunne jaarwedden terugbren gen. Mr. S. Meijhuizen, vele jaren kanton rechter in het kanton Schagen, thans te Almelo, is benoemd tot kantonrechter te Groningen. Ingezonden Mededeellng. Qebrulk hiertegen MIJnhardf. Anga-Slroop. f 1.7B. BIJ Apoth. en Drogisten.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2