Wat Is PARAFEU? Fa. J. van Willigen, Derde Blad. PLAATSELIJK NIEUWS Meubelmagazijn B J. QUAST, Pracht voorraad MEUBELEN Eén blik In een onzer étalages geeft U bet antwoord. Weststraat 87-92. VAN ZATERDAG 8 NOVEMBER 1924. i Onze plaatsgenoot, de heer R. Bak, slaagde te 's-Gravenhage voor den rang van eersten stuurman (Groote Stoomaart). Op het te Utrecht gehouden examen voor diploma A Esperanto slaagde mej. A, Raadsveld, leerlinge van den heer O. Govera Maandag 17 November a.s. boopt onze plaatsgenoot, de heer P. Bontes den dag te herdenken, dat hij voor 40 jaar als beambte in betrekking kwam bij de Ned, Spoorwegen, toen nog de H. IJ. S. M. Al die jaren is hij hier werkzaam geweest en zal het den geacbten jubilaris dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Rectificatie. In de advertentie „Paardenmarkt'' te Julianadorp staat, dat de verloting zal worden gehouden op Vrijdag 26 Novem ber; dit moet zijn Vrijdag 28 November. Huisduinen vooruit Naar wij uit goede bron vernemen, heeft een onzer plaatsgenooten het Initiatief ge nomen om een zeer groot stuk land aan te koopen«op de Badplaats Hulsduinen, om daar te doen stichten een zeer groot Sport park met alle mogelijke attractie's, waar onder speelvermaak. Ook zal verrijzen een Ticnlsbakn en Schaatsenbaan, met Auto stalling en Fietsenberging. Het land, dat groot is 6410 vierkante meter, zal er zoo noodig geheel voor benut wojden, zoo mo gelijk zal alles electrisch verlicht worden, om ook avondfeesten te organiseeren. Restauratie Wachtkamers HolL Spoor. Voor ©enigen tijd maakten we melding van het in gebruik nemen1 van .buffetten, in de 'beide wachtkamers, van het station. De oorspronkelijke openingsdatum was 20 October. Door verschillende omstan digheden echter, was de pachter, de heer v. d. Brule, daarvoor niet in de gelegen heid, zoodat Maandag 8 Nov. de buffetten voor het eerst zijn opengesteld. De le en 2e kL wachtkamer is gezellig ingericht Tafeltjes, overdekt met kleed jes, en voorzien van vaasjes bloemen, noo- digen den reiziger tot een zitje. Op ieder tafeltje is een prijslijst geplaatst. De consumptie en bediening rijn uitstekend en de prijzen uiterst billijk. De reizigers zijn ook in de gelegenheid hun lunch in de wachtkamer te gebrui ken. De grootste verandering heeft echter de 8e kL wachtkamer ondergaan. Dit on gezellige, vierkante lokaal, is gemetamor- phoseerd in een vriendelijke wachtkamer. Een modem buffetls er in geplaatst. Een koffie-installatie en bier- en ijs-installatie zijn aangebracht En de bloemetjes ont breken ook hier niet. De heer v. d. Brule heeft geen moeite en kosten gespaard om' de restauratie flink aan te pakken. Wij hopen, dan ook, dat hij niet teleurgesteld zal worden in zijn pogingen, om de restauratie in de wachtkamers levensvatbaarheid te géven. Dat de heer v. d. Brule wat durft, is hierdoor gebleken en als de toekom st- droomen van dézen heer verwezenlijkt worden, zal Helder daarbij welvaren. Want de heer v. d. Brule Is van' plan voor de 8e klas wachtkamer een terras aan te 'brengen. Het middelste raam van deze wachtkamer zou dan plaats moeten maken voor een deur, zoodat de bedie ning vlug kan geschieden. Als dan 's zomersavonds demuriek in de tent zal spelen, voorspellen wij dén heer v. d. Brple, dat alle tafeltjes voor zijn res taurant bezet zuilen zijn. Verloting Ambachtschool. De Ambachtschool-leerlingen vervaar digen in den loop van het cursus-jaar als proeven van bekwaamheid, een aantal imln of meer nuttige verbruiksvoorwerpen'. Eenmaal per jaar worden deze voorwer pen verloot; de jongens trachten zelf 'hun loten aan den man te brengen en men kan dan voor een luttel bedrag, bij eenig geluk, In het bezit komen van dikwijls fraaie prijzen. De aldus onder toezicht der leeraren vervaardigde voorwerpen zijn steeds van prima materiaal, mooi en, wat meer zegt, uiterst soliede afgewerkt Ditmaal heeft het Bestuur der Am bachtsschool, igemeend de voorwerpen die als eerste prijs in de jaarlijk- sobe verloting komen, eens in de stad te etaleeren. Van heden af zijn bij de fir ma Harjer (Spoorstraat geëxposeerd een tafel met vier stoelen en een buffet, ver vaardigd door de leerlingen der Ambacht school en bestemd1 voor den eersten prijé ln de verloting. Het rijn, zooals men reeds van de straat af kan zien, mooie en solied-a f ge werkte modellen^ de stoffee ring van dé stoelen is er niet door de leer lingen der school opgebracht. Waarom het bestuur ditmaal deze wijze van exposeeren koos? Natuurlijk óók om loten aan den man te brengen; deze leerstukken kosten uit den aard der zaak veel aan materiaal, oe verloting ervan kan althans een ge deelte dezer onkosten bestrijden. Maar dat is niet het hoofddoel dezer expositie. Voor de Ambachtsschool is de noordzaak bet winnen van leeflingen, het aankweeken van de liefhebbert! voor een of ander vak. Bn nu is het zoo jammer dat het meubelmakersvak bij de jongens niet zoo geliefd schijnt te zijn als andere vak ken. Hoe dat komt, misschien werken de plaatselijke omstandigheden dit ook In de hand, in ieder geval, het is te be treuren, omdat het vak van meubelmaker zoo'n aantrekkelijk vak is, waar een jon gen van een beetje aanleg rijn kunst- en schoonheidsbehoefte kan uitvieren. Men zie maar eens hoe mooi de vorm van dit buffet is, hoe aardig de poëten van de ta fel en de stoelen. Wellicht doet het zien van deze mooie meubelen bij verschillen de jongens dé lust ontwaken ook meubel maker te worden. En dan zal het Bestuur dér Ambachtsschool het doel van deze ex positie hebben bereikt. Fancy-Fair ln Casino. Ten bate van de Ned» Herv. Gemeente wordt van Woensdag 26 tot en met Zater dag 29 November a s. in Casino een groote Fanoy-Fair gehouden. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de Vrijz. Ohr. J. B., welke de voorberei ding in handen stelde van een Uitvoerend Comité. Dit Comité is thans met de samen stelling zoover gevorderd, dat de plannen nu goed te overzien zijn. Voor zoover zich een en ander laat aan zien wordt de zaak op grootsche wijze aan gepakt. Alle zalen, waranda, tooneel kort om de kleinste ruimte zal moeten worden benut. Als straks de bekende kiosken, tentjes en etalage's voor verkoopsartike- len, waarvoor reeds bonderden fraaie ca- deaux binnen kwamen, gereed zijn, zal Ca sino weder voor de zooveelste maal in één feestelijk geheel zijn herschapen. Naast de verschillende vermakelijkheids-inriohtin- gen, waaronder bijzondere attractie's zul len zang- en muziekvereenigingen, bene vens enkele strijkjes, welker medewerking geheel belangeloos werd toegezegd; voor de noodige afwisseling zorgdragen. Mot enkele dagen zullen echter nog an dere niededeelingen volgen- Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- maatschappij. Elders in dit nummer vermelden wij een en ander omtrent het 100-jarig bestaan der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij. Wij deden dat aan de hand van bet pas verschenen Gedenkboek, dat in woord en beeld de geschiedenis der Maat schappij. heeft geboekstaafd. Dat wij op een andere plaats nogmaals op deze gebeurtenis terugkomen, heeft een goede reden. Want liet spreekt wel vanzelf, dat een stad als Helder, zoo nauw verbon den aan alles wat betrekking heeft op de zee, een gebeurtenis als deze niet onopge merkt laat voorbijgaan. Reeds is met een enkel woord medegedeeld, dat een feeste lijke herdenking zal plaats hebben op Vrij dag 14 Nftvember a.s. in „Casino". Hierbij heeft de Zang- en Reciteer-Vereeniging „Harmonie" haar medewerking toegezegd door ter opluistering het zangèpel „Nelly" op te voeren, waaraan 70 executanten me dewerken. Een tombola zal hierbij worden gehouden en na afloop van den feestavond natuurlijk bal. Het is over die tombola, dat wij iets willen zeggen. De opbrengst daarvan is bestemd voor de oude redders en de bedoe ling is een tombola te houden zonder nie ten, zoodat dus. ieder, die een lot koopt, ook een prijs of prijsje krijgt. Heden en volgende dagen zullen een paar der comitéleden verschillende winke liers en particulieren bezoeken, teneinde hun te vragen voor deze tombola iets te willen afstaan. Wij hopen, dat velen, het goede doel voor oogen houdend, hetzij een gift in natura hetzij in geld, willen geven, opdat de opbrengst dezer tombola zoo groot mogelijk wordè! N. V. „Hét Schouwtooneer. Gisterenavond trad in „Casino" boven staand gezelschap voor het voetlicht met Mevrouw Simons—Mees' tooneelstuk „Le- vensstroomingen". Het is voor een tournée in de provincie bij uitstek geschikt, daar er slechts B handelende personen in voor komen en de gansche handeling zich af speelt in hetzelfde vertrek. En welke handeling! Mevrouw Simons Mees heeft kans gezien de dramatische actie tusschen slechts vier personen te doen afspelen; de vijfde, het horlogema- kertje Bron, heeft slechts een bijrol. Het zijn vader, moeder, zoon en dochter. De beide ouders in een lang en gelukkig hu welijk vereenigd, door vlijt en noesten ar beid rijk geworden, hopend hun kinderen te kunnen geven wat zij zelf tekort kwa men. De beide kinderen, „anders", „hoo- ger" aangelegd, dies meer en meer zich van de ouders'verwijderendmeer niet. Dit is de sobere inhoud van het meesterlijk ge schreven drama. Door de beide eerste bedrijven huivert de heete gloed van de steeds stijgende, brandende tragiek. In het eerste bedrijf het exposé: de vader en moeder, gelukkig met elkander, teeder en innig als twee ver liefden. Maar reeds, half-onbewust nog, knaagt aan hun ziel de twijfel; dé onzeker heid ten opzichte van hun kinderen, die beiden zoo koel, zoo veraf zijn. Men moet eens met elkander uitspreken.... In het tweede bedrijf stijgt de spanning tot het schier-ondragelijke. Ademloos luis teren de toeschouwers naar de ontwikke ling van het drama; de dochter biecjit haar dweperijen, haar exaltaties, op aan de moe der; de zoon vertélt van zijn katholiek- worden, zijn neiging tot een comtempla- tieve geestelijke orde.O,'de vreeselijke oudersmart als zij zien dat beide kinderen voor hen verloren zijn, als zij voelen hoe ze van hen wegglijden, verdwijnen, voor goed.... Dit bedrijf is beklemmend van angstige spanning, van geweldige tragiek, de adem van het klassieke Grieksche drama, de verschrikkelijke ellende vjan Antigone's vader doorhuivert het. Het is geweldig en grootsch, het is adembene mend en aangrijpend. Dan: de epiloog. Het derde bedrijf, de berusting. Zij, de moeder, is de sterkste, de meest berustende. Even nog een felle oplaaiing van een nieuwe tragiek: zal zij, die ln haar onderbewustzijn zich verwant voelt aan haar zoon, haar dochter, die, Ingezonden Mededeellng. WESTSTRAAT 31-33. beter dan de vader, de exaltaties dezer jongelieden begrijpt, zal zjj den zoon volgen in zijn mysticisme? Gelukkig, deze vlam slaat niet uit: de beide ouders, die alles verloren wat zij in hun kinderen bezaten, behouden tenminste elkander. Ko van Dijk en Pine Beider speelden hun geweldige rollen subliem. Eerstge noemde was voortreffelijk in alles, Pine Beider was ook geheel opgewassen voor deze rol. Carel Rijken als Wal ter kon ons minder bekoren; deze rol ligt hem niet goed. Emmy de Leeuwe (de dochter Ada) had ook te worstelen met haar opvatting betreffende deze rol; zij was als dweepfeter wat erg tam, als dochter wat erg koud. Van Warmelo als de horlogemaker Bron was voornaam en ffln als steeds. 'n Halfvolle zaal luisterde gespannen toe en barstte "voor de sublieme vertolking in enthousiast applaus uit. Maar kon toch niet nalaten op de gebruikelijke manier te lachen 'over volstrekt onbelachelijke dingen. Heldersche Tooneelvereenlglng „Tarvtenu*. De Tooneelvereenlging „Tavenu" open de Donderdagavond bet seizoen met de opvoering van Herman Roelvink's „Freu leken". Niét alleen, dat de keuze van het stuk getuigde van goeden smaak, maar ook bewijst Tavenu daardoor, dat zij wat aandurft, dat zij' op eigen kracht ver trouwt en weet wat zij prestoeren kan. Want „Freuleken" is een lahlg niet ge makkelijk stuk. Vooreerst: het speelt in 1779, ergens in Gelderland, op een buitenverblijf van ba ron van Averling. De spelenden moeten dus in de kleedlj van dien tijd zijn, maar ook moeten zij de gewoonten, de spraak, de manieren enz., uit die periode aanne men. Het was de gewoonte in die kringen veel Fransch te praten, enz. Dat alles maakt de vertolking allee behalve gemak kelijk. Waarom dan juist op dit stuk de keuze viel? De leden en donateurs hadden er bij de Vereeniging op aan gedrongen, dat zij eens „wat anders" zouden krijgen. U weet, onder den heer van der Lee waren het Duitsche kluchten en Duitsohe kluchten zonder einde. De heer Kottman, die thans regisseur is der vereeniging, durft hoo- ger te grijpen. „Freuleken" alzoo: daar- mée zouden dan todhi wel dé leden en; do nateurs tevreden zijn. Jawel, maar vóór wat, hoort wat, en terecht stelde het bestuur toen den donateurs den eiscih: dan geen introducties meer. Want weet-u wat het geval was? A. was donateur, maar nam als zijn introducé op de uitvoeringen B.,'0. en liefst ook nog D. mee. Zoo was er een volle zaal,' maar de kas van Tanvenu had er niets aan. En een stuk als „Freuleken" kost heel wat eer het voor 'het voetlicht komt. Vooreerst: de fraaie en kostbare oostuums. Dan auteursrechten, die ook niet voor de poes zijn, zaalhuur, muziek.'kortom, de re kening komt boven de 200.— voor één enkele uitvoering. En' wij geven het be stuur schoon gelijk als zij zeggen: al die menscben, die zoo heel erg graag van onze ultvoeringeif profiteerpn willen, moeten maar donateur worden. Voor de luttele som van 6.per winter krijgen zij drie uitvoeringen, die alle, daarvoor staat de naam Tavenu ons borg, op hoog peil staan. Van parasieten kan geen en kele Vereeniging bestaan. De 'heer SéhelHnger Sr. kwam vóór dén aanvang zich verontschuldigen omtrent de niet-toelatlnig van introducé's. Want er was blijkbaar nogal tegen den1 maatregel gesputterd' door de geslaohtofferden. Maar een van de leden kwam ons triom fantelijk vertellen, dat de maatregelal dadelijk suooes had gehad, doordat er en kele nieuwe donateurs waren Ingeschre ven. En we zullen maar hopen, dat zich nog meerderen zullen aanmelden; want t Is noodig. Wat nu dé opvoering betreft: aan het stuk werken slechts 7 personen mede, 4 heeren en 8 dtaies. De hoer J. H. Wijker vertolkte de rol van den bejaarden baron van Averling, de heeren S. A, Denker en S. Sohelllnger Jr. waren dé 'beidé zoons, mejuffrouw Mies Denker Florentlne, het „Freuleken". De Haagsche freule Hen- riette, zuster des barons, werd door me juffrouw T. Knipper, Miebetje, de dienst bode door mejuffrouw M. Stoker vertolkt, terwijl tenslotte de rol van Irnan van Aer- schot ln handen was van den beer R. Dijkshoorn. Met uitzondering van mejuf frouw Denker en den heer Sohelllnger Jr. dus allemaal oude bekenden op de plan ken. Over ft aligemeen was de vertolking der verschillende personen uitstekend; hun spel was vlot en mimiek, dictie enz. lieten niets te wensdhen over. J. H. Wij ker was een deftige, oude heer, een beetje driftig, maar overigens niet kwaad; S. A. Denker had de moeilijke rol van den ge- 'brekkigen (verlamden) Jonker Job, wiens spel, doordat hij den gansohen 'avond ln zijn invalldénwagentje zat, meer naar het innerlijke gericht was dan naar het uiter lijke. Hij voelde dit uitstekend; het was een genot naar zijn acteeren te zien. S. Schellinger (Henri, de andere broer) vatte zijn rol ook zeer goed op; Mejuffrouw Denker was Ingevallen voor een der an dere dames-werkende leden, en voor het eerst op de planken. Zij had de dankbare, uiterst bekoorlijke,'rol van het lieve Freu leken, en zij1 kweet zich daarvan voortref felijk, ook, toen, door de schuld' van den souffleur, het eerste 'bedrijf een oogenblik hokte. Met bewonderenswaardige tegen woordigheid van geest wist rij «r rich doorheen te slaan. De Haageobe freule Henrlette had misschien de zwaarste rol; mejuffrouw Knipper sprak haar Fransch met 'gratie en zwier, maar ril had wel een beetje „drukker" kunnen zijn, opeenen wij. Miébetje (mejuffrouw Stoker) was, zooals steeds, uitstekend; zij moest, als geboren Noord-Holl andsche, den gan sohen avond het moeilijke Geldersche dia lect spreken, hetgeen haar verwonderlijk goed afging. Tenslotte de heer R. Dijks hoorn: de luchthartige jonker, die Miebe- tje en tegelijkertijd het Freuleken het hoofd op hol brengt Het stuk zelf bereikt ln de eerste twee bedrijven zijn hoogtepunt, het derde be drijf vertoont een inzinking. De auteur heeft gemeend daarin een concessie te moeten doen aan het publiek door een zinspeling te maken op een mogelijke terugkomst van jonker van Aerschot, zoo- dat het den indruk wékt alsof het tus schen hem en Freuleken wel weer in orde zal komen. Terwijl wij voelen, dat een meisje als Freuleken te 'goed Is voor zoo wuft en luchthartig een jonge mam. Het zij nogmaals gezégd: dé opvoering stond op zeer hoog pelL Er waren ©ogen blikken, waarin het spel boeide als ware het van beroepsspelers, en het lachen en gichelen, dat af en toe uit de zaal opklonk, was op zulke ©ogenblikken uiterst onge past Bij het pulbliek schijnen er altijd elementen te zijn, die zich niet kunnen opwerken tot de simpele objectiviteit van toeschouwer, en die steeds in de vertol kers de hen 'békende personen zien. En het enkele feit bijvoorbeeld, dat de heer Denker fn een ziekenwagentje gezeten, voortgerold' werd' door mejuffrouw Sto ker, scheen mien buitengewoon grappig te vinden. Dat dergelijke uitlatingen van hi lariteit de spelenden, die zich geheel ge ven, hindert, behoeft geen 'betoog. „Helder's Mannenkoor"., Directeur A. J. Leewens. Bovengenoemde Liedertafel geeft op Dinsdag 18 November a.s. haar eerste con cert voor donateurs en begunstigers, in dit seizoen. Als solist zal optreden de heer J. EL van Duur en, bariton te Nijmegen. Deze zanger, waarover de kritiek zeer gunstig oordeelt, treedt alhier voor de eerste maal op en zal liederen ln uiteen- loopend genre voordragen. Is in dit opzicht dé keuze van het be stuur; een gelukkig® te noemen; het Koor, nog belangrijk uitgebreid, hoopt haar beste beentje voor te'zetten; zij heeft zich tot taak gesteld eenige belangrijke (hier nog nooit gezongen) mannenkoren te zingen, waarvan „Jerusalem" van Olman (gedicht van Selly die Jong) en het 6-stem- mige „De Rots in Zee", van Richard Hal kernachtige composities en graag gezon gen werken zijn. In den loop der volgende week ómtvam- gen de kunstlievende leden het program ma. Het bestuur verzoekt hun de diploma's gereed te houden ter afstempeling. Voor donatie, toegang gevende voor dit concert;, kan men zich alsnog aanmelden btf be stuur en leden der vereeniging. Ned; Tooneelgezelschap. Dlr." P. L. Ooms. „Slachtoffers der Samenleving". Ofschoon bovengenoemd) gezelschap reeds tot en met December contractueel bezet is, is het de öasino-dlrectie gelukt een tweede voorstelling in onze stad te krijgen van het hijzonder mooie en schit terend' gespeelde stuk „Slachtoffers der Samenleving" en wel op Zondag 16 No- Ti ember a.8. Wat het reeds bij de eerste voorstelling een 'goed 'bezette zaal, die vol spanning dit meesterwerk volgde, zeer zeker zal nu, 'bij deze voorstelling zaal tot de laatste plaats bezet zijn. Zelden heeft een opvoering meer suc ces beleefd als deze, enkele weken terug. De voorstelling zal geheel gelijk zijn aan de vorige. „De hygiëne van het huwelijk". In de Witte Bioscoop wordt deze week vertoond de ln andere plaatsen reeds met groot succes gegeven film betreffende de „hygiëne van het huwelijk". Uit de ver schillende kritieken willen wij enkele aanhalingen geven, teneinde hen, die deze film willen zien, in te lichten omtrent den aard en de bedoeling ervan. „De Nieuwe Oourant" van 16 Aug. 1924. Wfll hoorden een paar maal het woord „hoe mooi" naast ons en werkelijk aan de wijze waarop hier eenvoudig en sober zui ver wetenschappelijk zwangerschap en ge boorte worden gedemonstreerd als heiligte verschijnselen van de natuur, kan nie mand aanstoot nemen. De Haagsche Oourant van 10 Augt 1924. Van déze rolprent moet, naar onze mee ning, een groote opvoedende kracht uit gaan en zij zal verschillende wanbegrip pen en misstanden door haar sohoone en decente voorlichting uit den weg kunnen ruimen. .De Avondpost, van 17 Aug. 1924. De film „Hygiëne vóór en ln het Hu welijk", verdient dé belangstelling van duizenden. ft Is is een filmwerk van hoo- gen ernst en met wijs beleid en de beste bedoelingen samengesteld» Leidseh Dagblad van 28 Augustus 1924. .Het geen vertoond wordt, mag door volwassen mensohen gezien worden, het is niet prikkelend noch aanleiding gevend tot sensatie. Voor volwassen personen zien wij' ln de vertooning die een ernstige waarschuwing inhoudt voor onachtzaamheid en roeke loosheid op het gebied) der hygiëne ntet al leen geen gevaar, maar oordeelen In tegendeel zeer leerzaam en nuttig. Voor personen beneden 18 jaar is geen toegang, terwijl, zooals is aangekondigd, afzonderlijke voorstellingen worden gege ven voor mannen en .vrouwen. Ingezonden Mededeellng. Gedenkboek van dé N.- en Z.-HoBnmdHche RedtilngmaatsGhapptt. De Noord- en Zuid-Hollandsche Red dingmaatschappij, die, zooals onze lezers weten, dezer dagen haar 100-jarig bestaan herdenkt, heeft een Gedenkboek dóen sa menstellen, dat de herinnering aan haar 100 jaren reddingwerk bedoelt levendig te houden. De heer H. G. J. Uilkens heeft het, met medewerking van dr. W. L. D. van den Brink, samengesteld; de firma De Bussy ta Amsterdam verzorgde de typografische uitvoering. Het is een kloek boekdeel van 818 blad zijden, op kunstdrukpapier gedrukt, met een groote menigte afbeeldingen en por tretten. Een fraai portret van den Prins gemaal, beschermheer der Maatschappij, siert den titel; een niet minder mooi van portret van onzen beroemden stadgenoot Th. Rijkers staat tegenover bladzijde 161. Rijkers is hier op wat jeugdiger leeftijd afgebeeld, de mQoie, energieke kop komt hier soherp uit. Verder- bevat het boek dergelijke portretten van de vijf'oprichters der Maatschappij, t. w. de heeren jhr. H. J. Ortt, Joan Hodshon, Abraham Fock, B. van Spreekens en Me A. de Bruine. De onmiddellijke aanleiding tot de oprichting wasf, zooals ons Hoofdstuk n verhaalt, de ramp, den 14den October* 1824 overkomen aan het Nederlandsche fregat „de Vrede", kapitein De Boer, dat, komende van Nerva, bij Huisduinen strandde. Öp den tweeden tocht naar het wrak waren door het om slaan der boot redders en geredden om het leven gekomen, waarbij slechts één der eerstgenoemden, en dan nog met groote moeite, aan land gebracht werd. De heer Van Spreekens te Amsterdam zamelde voor de nagelaten familiebetrek kingen gelden in, en hieruit ontstonden de eerste plannen tot oprichting eener red dingmaatschappij. Het is wel aardig de circulaire te lezen, die dit Comité den llden November 1824 verspreidde. Deze circulaire is in facsimilé in het werk op genomen. Over den toestand vóór 1824 geeft een inleidend hoofdstuk bizonderheden. Uit de notulen van de eerste vergadering der nieuwe maatschappij, die 17 November ten huize van den voorzitter plaats had, blijkt, dat aan bijdragen ontvangen was 2351 en voor het jaarlijksch lidmaatschap 250. Het Bestuur pakte de zaak blijkbaar energiek aan. Merkwaardig ls, dat om streeks denzelfden tijd de Zuid-Holland sche Maatschappij werd opgericht; waar omtrent op 2 December de oprichtirlgscir- culaire werd ontvangèn. Uitvoerig wordt het verder verloop dezer zaak medege deeld; daar de Koning reeds in kennis was gesteld met de oprichting eener Noord- en Zuid-Hollandsche Maatschappij, kon men geen vrijheid vinden den eenmaal aange nomen naam te veranderen en de werkings sfeer te beperken tot Noord-Holland alleen, maar tot nauwe aansluiting aan de kust was men steeds bereid. Pogingen tot fusie mislukten evenwel. Op de ledenlijst der Maatschappij vinden wij bekende Heldersche namen; Helder en Nieuwediep zijn hier streng gescheiden; de leden te Helder waren J. Giltjes, E. 'S. G. Hackett te Huisduinen, Pieter Korff, Andries Korff, J. in 't Veld, die te Nieu- wediep C. J. Boers, lieut. ter zee op Z. M. schip „Zeeland", Drieman, onder-inspec teur bij het loodswezen, J. Modera, buiten- gewoon Lieut. ter zee aan boord Z. M. schip „Zeeland", H. L. Schellet, Chir. Maj. der Ned. Marine, aan boord Z. M. schip „Zeeland". Te Texel was P. J. Duinker lid. In de verdere hoofdstukken vindt men uitvoerig de lotgevallen der maatsohapplj vermeld. Steeds trachtte men de nieuwste reddingsmiddelen ln te voeren; 7 Maart 1828 schreef zij een prijsvraag uit voor de beantwoording van deze vraag „welke zijn de beste en uitvoerbare middelen, om van de zijde van den vasten wal, van het strand of van de kust, de gemeenschap met een in strandingsnood zijnde of een gestrand vaartuig, daar te stellen?" Hoewel er 14 antwoorden inkwamen, meende men geen daarvan den prijs waardig te keuren. In de jaren 18451858 ontstond een periode van weinig activiteit. De zorg voor het materieel, en de pogingen om verbete ringen in te voeren verslapten. Van ver schillende vindingen nam men geen notitie en voorstellen om verbeteringen in te voe ren werden steeds „in beraad gehouden". Op de oefeningen werd niet toegezien, zoo dat men op verschillende plaatsen gebrek aan ervaren roeiers kreeg. In deze periode werd o. m. het station den Hoorn op Texel verplaatst naar „De Koog" (1850) en werd op Vlieland een tweede station „Dorp" ge sticht. In 1858 echter was herleving te bespeu ren. De booten werden zelfloozend ge maakt. In 1862 volgde de aankoop van een vuurpljltoestel. Na proefnemingen te Eg- mond aan Zee, werden deze toestellen op verschillende stations ingevoerd (Texel 1865, Huisduinen 1874). Nieuwe booten werden gebouwd. Ook besloot men na lang aarzelen wegens de financieele positie tot bet oprichten van èen nieuw station te Nieuwediep, waarvan de kosten met wagen en steenen boothuls geraamd wer den op 2000. De eerste in Maart 1864 gestationneerde reddingboot was een van het gewone strandboottype, 80' bij 01/,', die echter reeds in 1866 vervangen werd door een zelfriohtende boot van 28 vöet met zeiltuig. Voorloopig bleef de boot te Nieuwediep de van prima kwaliteit, voor laagste prijzen. B. J. QUAST, Meubelmaker, Stoffeerder

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 9