NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. BUITENLAND Gebrand? Kloosterbalsem -rpr U" Nr. 5946. DINSDAG 11 NOVEMBER 1924. 62ste JAARGANG, Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poet-Oiroreikeniin» No. 16066. Heropening Postchèque- en Girodienst. DUITSCHLAND. De uitslag van die verkiezingen in An- holt, die den democraten. een ze&r gloo ien stemmen-aanwas bezorgden,1 en ook de sociaal-democraten zeer aanzienlijk ver sterkt hebben, wordt in de geheel© demo cratische pers als een gunstig voorteeken voor de aanstaande rijksdagverkiezingen beschouwd. Het „Berijmer Tageblatt" ziet in dezen uitslag een symptoom van de voortschrijdende politieke genezing van het Duitache volk. Ontslag van 24.000 spoorwegarbeiders. Een bericht van die „Rote Fahne", dat er binnenkort 24.000 spoorwegarbeiders zullen worden ontslagen, wordt bevestigd. Deze spoorwegarbeiders zijn overbodig geworden, vooral ten gevolge van de ver mindering der werkzaamheden in de re- paratieloodben. De „Rote Fahne" tracht uit het ontslag dezer arbeiders munt te slaan voor verkiezdngisdoeieinden en ein digt haar bericht, zooals dat in het com munistische blad te doen gebruikelijk is, met een oproeping tot algemeen© staking. ENGELAND. De viootbasis te Singapore, Bruce, de premier van Australië, heeft te Sydiney verklaard1, van het bestuur der Engelsch© conservatieve partij de verze kering te hebben ontvangen, dat de nieu we regeering dadelijk een begin zou ma ken met bet aanleggen dier oorlOgshavem van Singapore. Ook de premier van Nieuw-Zeeland, Massey, heeft in zijn parlement zijn vol doening uitgesproken over de aanstaande constructie der havenwerken. Nieuw- Zeeland zal daaraan eohter geen deel ne men, doch heeft 100.000 bestemd voor een nieuwen kruiser op verzoek van het Britsche ministerie van marine. De leider der oppositie van Nieuw-Zeeland ver klaarde zich' hiermede aocoord en sprak ook zijn voldoening uit over het plan in zake Singapore. 1 Een redle van Baldwin. Londen, 10 Nov. In zijn rede, aan het jaarlijksche Lord' Mayotr's banket zeide Baldwin o.a. het volgende: Het hoofddoel van de buitenlandsche politiek dier regeering zal zijn de stabi lisatie en de voortzetting van het werk der vorige regeering. Wij gaan akkoord met de vredesverdragen en zullen de goede betrekkingen met alle landen op den grondslag dezer verdragen aankwee- ken. Spr. herinnerde er aan, dat de vorige oonservatieve regeering een actie op touw had gezet, welke rechtstreeks leid de tot het rapport-Dawes en de conferen tie te Londen, welke onder de kundige leiding van Mac-Donald zoo gunstige re sultaten1 heeft opgeleverd. De regeering had het volle vertrouwen, dat de overeenkomst van Londen Duitsch land zou in staat stellen een factor te wor den bij de handhaving van dien vrede en de stabiliteit van Europa, doch de verwe zenlijking van die hoop lag in handen van het Duitsche volk, dat hierdoor een nieuwe kans kreeg, mits het zijn verplich tingen nauwgezet nakwam en alle pogin gen weerstond om ér aan te ontkomen. De regeering rekende er ten stelligste op, dat de ontwapening van Duitschland zonder buitengewoon uitstel en zonder moeilijkheden zou worden voltooid. Zij verwelkomde het denkbeeld, dat Duitschland tot den Volkenbond zou toe treden op een wijze, die met zijn waar digheid en verplichtingen In overeen stemming was, en zij hoopte, dat de toe treding niet lang meer op zich zou laten wachten. Baldwin verklaarde verder nog, dat de regeering een progressieve biimenland- sche politiek zou voeren ten einde de maatschappelijke omstandigheden der massa te verbeteren. ZIJ zou krachtige maatregelen, nemen in verband met het tekort aan woningen en een diepgaand onderzoek instellen naar de duurte van het levensonderhoud. Er bestond een te groot verschil tusschen de productiekos ten der levensmiddelen en de kleinhan delsprijzen, dat moest worden vermin derd. De regeering zou een nationale poli tiek voeren, zooals deze tijdens die verkie zingen door alle partijen op den voor grond was gesteldT Het spoorwegongeluk bij Lvtham. Uit een onderzoek is gebleken dat bet déraillement van den exprestrein van Li- verpool naar Bladkpool en Lythaan gewe ten moet worden aan het springen van een band1 van een van de wiellen van de locomotief, ten gevolge van een fout in het metaal. Deze fout was met de gewone middelen niet te ontdekken geweest De wielbanden zaten om de velg „gekrom pen" en waren verder verzekerd met fijne schroeven. Vóór het ongeluk gebeurde, had de wielband 101.067 mijlen geloopen. Haringvangst De harimgvisschers uit Yarmouth heb ben in dit seizoen meer dan een half mil- liard haringen gevangen of 100 millioen meer dan de totale vangst van het vorige jaar heeft bedragen. Het visschen zal nog verscheidene weken voortgezet worden. Aan de kust van Oornwall is ook bui tengewoon veel haring gevangen. In de afgeloopen week zijn te Port Saint Ives ongeveer twee millioen haringen aange bracht SPANJE. Onrust Te Barcelona en in de buurt van deze stad moeten ongeveer een duizendtal re volutionairen zijn aangekomen!, in den nacht van Donderdag op Vrijdag moet zelfs een geregeldeu slag tusschen revo lutionairen en politie en soldaten zijn ge leverd. Uit Madrid wordt gemeld, dat Vrijdag te Barcelona ernstige gebeurtenissen heb ben plaats gehad. Het viel de politie op," dat zich talrijke kleine groepjes menschen in de richting van het arsenaal en de ka zerne begaven. Op een dier groepjes, dat werd aangehouden, vond men handgra naten en andere wapens. Er werden toen ook andere personen aangehouden, die eveneens voorzien blijken te zijn van dy namiet en handgranaten. Een groep, die eveneens gesommeerd werd zich te laten onderzoeken, verzette zich met revolver schoten, waarop een straatgevecht ont stond. Er vielen ongeveer honderd schoten. Het is echter niet duidelijk of men hier te doen heeft met een actie van gewone misdadigers of met een politiek opzet Twee terechtstellingen. Barcelona, 10 Nov. Hedenochtend wer den op de binnenplaats der gevangenis twee personen terechtgesteld, genaamd Maver en Montijo, ervan beschuldigd te hebben deelgenomen aan de onlusten van 6 November j.1. Een complot tegen het Directorium? Te Perplgnan zijn twintig Spanjaarden aangehouden, allen met een revolver ge wapend. Een hunner heeft 'gezegd, dat zij naar Spanje wilden gaan, waar zij betrok ken waren in een komplot tegen het di rectorium. Het verzet tegen het Spaansche directorium. Perplngan, 8 Nov. In Spaansche krin gen in dit departement (Oost Pyreneeën, Red.) heerscht sedert verscheidene dagen een ernstig© opwinding. Een onafhanke lijk blad uit dit departement meldt, dat er sedert Zondag vele Spanjaarden aankomen die zloh begeven naar Parijs, Marseille, Bordeaux, St. Etienn© enz. Ajidere groe pen hebben zloh met auto's laten brengen naar de 'buurt van die grens in de Spaan sche kolonie. Men spreekt openlijk van een oompiot tegen de regeering te Madrid. Omtrent een gevecht met de Spaansche revolutionairen aam de Fransch-Spaan- sche grens en de daarop gevolgde arres taties wordt nader het volgende gemeld1. Een troep Spaansche revolutionairen of anarchisten, ongeveer 50 man sterk, was per trein van Bordeaux te St. Jeam de Luz aangekomen. Bij Vera, aan de Spaansche grens, had een botsing plaats met Spaansche beambten, en naar gemeld wordt, werden twee Spaansche gendarmes gedood en vier, gewond, terwijl vijf dier revolutionairen gedood en 27, gevangen genomen wenden. De overigen ontkwamen over de grens naar Frankrijk, waar er 17 gearresteerd werden op grond van het feit, dat zij' wapens droegen. De revolutionairen waren met verschil lende treinen haar St. Jean die Luz ge gaan en verzamelden zich te Asoain. Zij trokken bij groepjes van 2 of 8 over de grens en kwamen omstreeks 2 uur in den nacht te Vera bijeen. De nachtwacht al- Ingezonden Mededeeling. Last van gal en slijm beslagen tong, een voortdurend onaangena- men smaak, tragen stoelgang en een opge blazen gevoel. Gebruik hiertegen de zon der eenige krampwerkende Mljnhardt's Laxeertabletten, Doos 60. ets. Bjj apoth. en drogisten. (306) daar wekte de gendarmerie. Een korpo raal en een gendarme, dia da nachtelijke bezoekers kwamen ondervragen, worden met revolverschoten ontvangen en gedood. De geheele wacht snelde daarop toe en vervolgde de revolutionairen in die beis gen. PORTUGAL. Een dorp door een aardlwvlng verwoest. Londen, 10 November. Uit Lissabon heeft Zaterdag Salvaterra de Magos ge wordt gemeld: Een hevige aardschok heel verwoest. Deze plaats ligt op een afstand van 120 kilometer, van Lissabon. In de hoofdstad werd de schok duidelijk gevoeld. (Volgens een' draadloos bericht heeft de aardschok, die dezer dagen in Algiers heeft plaats gehad, 19 slachtoffers go edacht.) ITALIË. Politieke ommst Uit Rome wondit aan 'de Telegraaf ge meld: Het is duidelijk, dat de politieke, toe stand in Italië voortdurend ernstiger wordt. Van beteekeni» is, dat de regeering een schrijven aan die prefecten heeft ge richt, waarin het houden van, politieke vergaderingen verboden wordt De oppo sitie bleef in baar onverzoenlijke houding volharden. Mussolini zal gedwongen zijn het parlement as. Woensdag als romp- parlement te openen. Daar die Kamer voor 2/8 gedeelte fascistisch is, is zij dus niet temin in staat besluiten te nemen. De algemeen© nervositeit wordt dOor allerlei geruchten verhoogde Zoo verluidt, 'dat er een algemeen© n /iilisatie voor as. Dinsdag te verwachten is. Dit 'bericht is door de regeering tegengesproken. Generaal Varini heeft generaal Gari baldi tot een duel uitgedaagd, daar deze het fascisme van Mussolini beleedigd heeft Garibaldi heeft de uitdaging van de hand gewezen met de opmerking, dat Mussolini het zelf verdedigen moest, als hij zich beieedigd achtte. Mussolini zal' bij de opening van het parlement een groot© politieke rede hou den. OOSTENRIJK. Spoorwegstaking en politieke crisis. Het besluit, waarbij de Oostenrijksche regeering haar ontslag heeft ingediend, wordt hiermee gemotiveerd, dat de reor ganisatie en de bezuiniging bij de spoor wegen een initegreerend bestanddeel uit maken van 't programma van financieel© gezondmaking en dat de regeering zich dientengevolge solidair verklaard heeft met den president van de bondsspoorwe- gen, die zijn ontslag ingediend beeft van wege de besluiten van h«$ spoorwegper soneel De Neuer Preie Presse vindt, dat de loop van zaken een ware ramp is, zoowel uit economisch als uit politiek standpunt. De regeerimg ia ook geheel te kort ge schoten in gezag en haar ontslag is een op de vlucht slaan voor moeilijkheden. Zij had de bijeenkomst van het parlement moeten afwachten in plaats van te kapi- tuleeren voor de vakvereemfglngen. De offlcleuse Relchspost betoogt, dat de regeering een vastberaden en welover- 1 egden stap gedaan heeft met haar ont slag. Het ging hier niet alleen over de kwestie van 8 milliard belasting meer, maar het moest eens duidelijk en krach tig gezegd worden, dat het niet langer aangaat, dat ieder, die iets te eischen heeft, een oorlog tegen de gemeenschap ontkefcent. Het links-radicale blad der Tag schrijft, dat de regeering overijld gehandeld heeft en dat nieuwe verkiezingen onvermijde lijk zijn. De socialistische Arbeiter-Zeitung be toogt, dat het onslag van de re,geering eenvoudig een oomedie is. De (bondskan selier dr. Selpel wil een beslissenden strijd leveren tegen de vakverenigingen Dat is de bedoeling van de regeering bij haar huidige houding. De communistische 'Rote Fahne roept het proletariaat op het oongres der be drijfsrad'en te dwing,en een algemeen© staking voor te bereiden, waarbij die ar beiders- en boerenregeering uitgeroepen moet worden. De spoorwegstaking 4® algemeen op het geheele bondsniet en op het net Domau- Adriatische Zee. RUSLAND. Het proces, dat dezer dagen te St. Pe terburg gevoerd is tegen de leidende personen van het officieel© Arbeidsbu reau en een aantal ondergeschikte amb tenaren, heeft aan het licht gebracht hoe groeten omvang de omkooperij in Rus land1 heeft aangenomen, 37 personen wa ren beschuldigd van valschhedd in ge schrifte en van zich te hebben laten om- koopen in de uitoefening van hun beroep. Men heeft in het Arbeidsbureau 878 vervalschte documenten aangetroffen. Een groot aantal werken, die uitgevoerd hadden moeten worden, waren onuitge voerd' gebleven, ofschoon de gelden, die ervoor bestemd waren, uitgegeven blijken te zijn. Honderden arbeiders, die op de lijsten vanhet Arbeidsbureau voorkwa men en deze werken zouden hebben uit gevoerd en er zoogenaamd voor betaald waren, bestonden in 't geheel niet. De leider van het Arbeidsbureau, Manteuffel, was de hoofdschuldige. In dien loop van het proces verklaarde hij, dat het inge wikkelde systeem van de verval schipg dar papieren een bedenksel was geweest van een zekeren Ririnsky. officieel ge delegeerde van den Eoonomischen Raad; deze ontving een dleel van de opgestre ken geldsommen. Den laatsfcen tijd waren Manteuffel en Merkulof (een lid' van dien Uitvoerenden Raad), met grooten over moed opgetreden. Zij hadden een restau rant en een cabaret gekocht om hun in komsten nog te vergrooten. In dat caba ret was het hoofdkwartier van de bedrie gers. Een hunner, van wien men zich oan de een of andere reden had willen ont doen, heeft het misdadig bedrijf aan het licht gebracht Manteuffel en Merkulof zijn ter dood, de anderen tot gevangenisstraffen ver-' oordeeld. TURKIJE. Konstanttnopel, 10 November. Achttien afgevaardigden van de Nationale Verga dering zijn uit de regeeringspartij getre den. Zij zijn van plan een nieuwe partij te vormen onder den naam van Republi- keinsche partij. De leiders der nieuw op te richten partij verwachten, dat ongeveer 50 afgevaardigden dadelijk toe zullen tre den. De partij zal een wijziging der grondwet vooratellen; zij wil dat aan den president van de Republiek het recht van veto en het recht om de Nationale Ver gadering te ontbinden, ontnomen zal wor den. De vorming van deze nieuwe partij is de eerste openlijke scheuring in de binnen- landsche politiek van Turkije sedert de kemalistische beweging. VEREENIGDE STATEN. De Ver. Staten en Rusland. Londen, 10 November. De New York Sun meldt, dat de autoriteiten een brief hebben in handen gekregen van Zinow- jef, gericht tot d© communistische arbei derspartij (in de Ver. Staten). •Blijkt die brief echt te wezen, dan zou d© erkenning van de Sovjeteregeering door de Ver. Sta ten er ernstig door in gevaar kunnen ko men. Tegen de dranksmokkelarij in Amerika. Londen, 10 November. Het departement van de Schatkist te Washington ver klaart, dat de maatregelen tot drankbe strijdingthans zoo goed werken, dat de smokkelaars ontmoedigd zijn. Het aantal is sterk afgenomen, daar ze niets meer kunnen uitrichten vanwege de buitenge woon snelle motorbootem BRAZILIË. Aankomst der „Sao Paulo" te Montevideo. Het Brazfflaamsche slagschip „Sao Paulo", aan boord waarvan eenige dagen geleden muiterij' is uitgebroken, is te Mon tevideo (Argentinië) aangekomen. CHINA. De burgeroorlog. De stappen van generaal Feng, waar door de jonge onttroonde keizer van Chi na uit zijn palels ls verwijderd en waarbij hem zijn titel zijn ontnomen en zijn ge garandeerde inkomsten aanzienlijk zijn besnoeid, hebben naar het schijnt .de volgende verklaring. Generaal Feng ls een Chinees; en Tsjang-Tso-Lim wiens ster altijd hooger klimt, is een Mantsjoe evenals de onttroonde dynastie een Mantsjoe-geslacht was. Feng schijnt nu gevreesd te hebben, dat Tsjang het wel eens in zijn hoofd zou kunnen balen die Mantsjoe-dynastie te herstellen met zich zelf (Tsjang) ais macht achter of boven den troon. - Ook omtrent die plannen die Woe-Ped- Foe wellicht heeft gehad met de dynastie waren Woe's tegenstanders niet geheel gerust De nieuw-benoemde minister van bui tenlandsche zaken, Wang, heeft zich tot de buitenlandsche diplomatieke vertegen woordigers gewend met het verzoek in deze moeilijke tijden vriendschappelijk met China te willen samenwerken. Hij gaf ook een verklaring en verontschuldi ging voor den staatsgreep tegen den af- Ingezonden Mededeeling. gezetten president Tsaokoen en den ver jaagden generaal-W oe-Pel-Foe. Minister Wang had zeide hij met maarschalk Woe wel medelijden, omdat hij (Wang) waardeering had voor Woe's persoon en karakter. Maar de door Woe gevolgd© politiek van het met wapenge weld tot een eenheid maken van China, was door het gezond verstand van het Chineesch© volk niet goedgekeurd. Woe-Ped-'Foe bevindt zich aan boord van een transportschip te Tgjifoe. Men vreest dat hij troepen zal doen lauden. Ik zijbi nog drie Amerikaanache tor- pedoboot-vernielers aangekomen. De Ame rikaansche 'bevelhebber bereidt de lan ding voor van 240 man, die de buiten landsche vestiging zullen bewaken. KORTE BERICHTEN. Volgens mededeeling van het Interna tionaal Bureau van den Arbeid'is Taje- cho-SlOwakije de eerste staat In Europa, die door het aannemen van' een wet de conventie van den achturendag heeft ge ratificeerd. In New York hebben eenige jongens van 12 jaar een anderen schoolknaap ge dood en zijn lijk in een moera» verbor gen. De knapen zeggen dat het een onge luk was geweest en zij in hun angst het lijk maar verborgen hadden. Op de Ionische kust en in Oaiabrië heb ben Wolkbreuken enorme schaden aan gericht Het spoorwegverkeer is geheel onmogelijk geworden. Bij een onweder vielen er hagelsteenen ter grootte van kersen. LUCHTVAART. De vliegtocht Nederland—Indlë. De heer Van der Hoop seinde Zaterdag 12 u. 40 m uit Bendlar Abbas aan het Haagsche Ameta-kantoor: Wij zijn hier met mooi weer aangeko men en kregen goede hulp van den En- gelschen consul, die ons groote gastvrij heid bewees. Bemanning, machine en mo tor zjjn in de beste conditie. Wij vervól gen Zondagmorgen onzen tocht naar Chabar. De heer Van der Hoop heeft in de tele grammen dié ons van hem na de voort zetting van zijn vlucht bereikt hebben, vermeden melding te maken van de re den voor den dag respijt dien hij te An gora genomen heeft. Nu seint onze Bal kan-correspondent ons een opheldering van het geval: „Tengevolge van vertraagd vertrek uit Konstantinopel kwam het Nederlandsche vliegtuig te Angora aan, toen het reeds donker was en niemafld op het vliegveld hen nog verwachtte. Bij het dalen in de duisternis kwam het vliegtuig in aanra king met telegraafdraden, waardoor een vleugel' beschadigd' werd. Het herstel kon niet voor Woensdag gereed komen, van daar nieuwe vertraging," Intussohen heeft de heer Van der Hoop, zooals men weet, deze schade ingehaald, door Vrijdag twee dagreizen op één dag te vliegen. (N. R. Ct.) Blijkens een uit Roeshir ontvangen particulier telegram is de H. N. A. C. E. Zaterdagochtend op het vliegveld 'bij Boeshir opgestegen tot het voortzetten van de reis naar Indië. Mocht het weer zich gunstig houden, dan zouden, weder twee étappes worden afgelegd, zoodat dan Chabar zou worden 'bereikt, na een afstand van ruim 1200 K.M. te hebben afgelegd. Dan zou ibijna de helft (7100 K.M.) van het traject van 16,900 K.M. zijn afgelegd. De heer Van der Hoop heeft Maandag ochtend vroeg uit Karachi geseind: Gisteren hebben wij wederom twee étappes afgelegd en zijn te Karachi aan- igekomert, zonder tusschanlaindimg te Chabar. De 1200 K.M. werden in 0 uur afgelegd. Het weer blijft zich uitstekend houden. Wij kregen alle gewenschte hulp van de Ingezonden Mededeeling. Iedereen' heeft hij1 tijden een zacht laxeermiddel noodig voor de lever en ingewanden. Foster's Maagpillen werken rechtstreeks op de lever, wekken de vloeiing der gal op en verschaffen natuur lijke wefcklng der ingewanden. Slaap, eetlust en goed humeur worden door Fos ter's Maagpillen verzekerd. Prijs per fla- oon van vijftig versuikerde pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken. - :'wl s -r* jn^ipjb!J| HELDER CHE COURANT ABONNEMENT PEK 8 MAANDEN BU VOOKUITBETALTNG Heldwsohe Courant fl.60; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indiö p. zeepoet f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. i 0.00,10.70,10.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.06,11.26,11.25,11.60 Losse nummers der Coiurant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIE N: 20 ct p. regel (galjard) Ingea. meded. (kolom/breedte als rodnetlon. tekst) 60 ct Kleine edivertentlee (gevraagd, te koop, te Ihunr) v. 1—4 regele 40 ct, elke regel ineer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad1 en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Berwijeno. 4 ct Voor hot overmaken van abonnements- •n advertentiegeiden, gelieve men weder gebruik te maken van den POSTCHÈQUE-en GIRODIENST. Ons rekeningnummer la 16066. Adm. Held. Crt. Licht op voor auto's en fietsen: Dinsdag 11 Nov. 4.44 uur Woaosdag 12 4.43 t heelt &lle wonden ;i i

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1