T TWEEDE EN LAAtSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS [DRAIS!t1AvAKW.KEMBURC('Sr «4 ••LEVERTR; -k- VAN DINSDAG 11 NOVEMBER 1924. Bij het te 'a-Gravenhage gehouden examen slaagden voor le officier groote stoomvaart de heeren O. Tielemaua en R. Bak en voor tweeden officier groote stoomvaart de heer J. de Wit, alhier. Eerste Wintercomcert Ned. Ver. V. Huisvrouwen. „Morgenrood",. Directeur F. y. d. Metf. Men schrijft ons: Bovengenoemde zangvereeniging gaf Zaterdag 8 November haar eerste uitvoe ring in dit seizoen. Zij had zich de mede werking verzekerd van Oor Henken, tenorzanger te Amsterdam. „Morgenróod" is een groot koor, tellen de circa 00 dames en heeren. Een zestal koornummers stonden op het programma vermeld, die allen dooreen genomen, zeer goed werden gezongen. De heer v. d. Meij beschikt in- zijn vereenlging over mooie sop raanstemmen. De alten daarentegen klonken soms iet wat ruw. Van de gezongen koren konden ons het meest „Serenade van een Landsknecht", van Orlando Lasso en „Zomeravond" van A. Lanner bekoren, welke laatste zóó in den geest viel, dat gebdsseer moest wor den. Zooals in de meeste gemengde koren waren ook hier de vrouwenstemmen ver in de meerderheid'. We hopen, dat een volgende keer het heeren-materlaal wat versterkt is, wat aan het klankgehalte ten goéde zal komen. Oor Henken, tenor-solist was in deze plaats nog een onbekende. Naar men meedeelde is hij nog in zijn studiejaren. Om als tenor-solist te voldoen, wordt heel wat veredscht. Bariton-solisten vin den in 't algemeen «en dankbaarder ge hoor. Oor Henken beschikt over een1 goede 'Tb hoewel niet warm aandoende. Door hemi werden voorgedragen Aria uit de opera Oberon (Gebet des Hilan) van Memdelssohn; Aria uit het Oratorium JKias, van Weber; 't Kosterken ea oud Geluk, beiden van Wierta. r*® vielen meer in de* geeet an de eerste nuouiiass, hetgeen toouwexu» d§ luide toejuichingen bewezen, waardoor een toegifje werd gegeven. De heer Henken houdt in het kiezen van zijn te zingen nummers vooral reke ning rniet het publiek. Hoe goed en1 m%zi- kaal ook bedoeld houdt het eenvoudige publiek van muzikale maar vooral voor haar bevattelijke nummers. De ondervin ding zal hem dat wel leeren. Wij alen Oor Henken gaarne terug. Heit piano-acoompagnoment was in goede handen van mej. Moorman. Onder hartelijk applaus werd haar een bloem stuk aangeboden. Tot slot werd een klucht in 1 bedrijf ge geven die zeer in den smaak viel van de talrijke aanwezigen. De Casino-Jazzband hield1 met zang en muziek werkelijk de moeite waard' om aan te hooren de danslustigen nog lang bijeen. „Morgenrood" met haar Jjverigen di recteur aan t hoofd, kan met genoegen op deze uitvoering terug zien. Vrouwenkoor "t Vocaal-Ensemble". Wij hebben reeds medegedeeld, dat dit ten vorigen jare opgerichte vrouwenkoor (dirigent de heer Toon de Hoogh) zijn eerste uitvoering geeft op Woensdag a.s. 12 November. Het eerste nummer dat ten gehoore wordt gebracht, is een koor werk van Jos. Rheinbenger, dat wegens de bekoorlijke muziek en den aardigen tekst zeer aantrekkelijk is. Aangezien een Hollandsche veftaling hiervan aan het tekstboekje is toegevoegd, zal iedereen, ook wie den Duitschen tekst niet of niet eheel begrijpt, dit weik kunnen volgen at hier aanleiding is voor geestige muziek, bewijst het rijmspel; de jonge meisjes-zangeressen willen samen een spelletje doen en moeten onderling rijmp jes maken. Iedere volgende zin moet op deri vorigen rijmen en het moet vlot van stapel loopen. Een reeks zeer geestige versjes is het resultaat, en de-componist heeft hierbij geestige muziek geschreven. Verder treden op dit concert als solisten op mevrouw Alida KempenVermeulen en de heer Bram van der Stap, beiden uit Delft, laatstgenoemde hier ter plaatse goed bekend van vroegere concerten, Botters op dien ctyjk geloopen, Voor onze vissohers was het vanmor gen een heele toer oan de haven binnen te komen. 't Was bladstil hulton en door de zware mistnevels, die als een ondoor- zlchtbaar gordijn over de zee hingen, konden ze geen vijf meter: voor zich uit zien. Onophoudelijk klonken dan ook de fluit signalen en de vissdherlui schreeuwden elkaar toe. En daar er geen zuohtje wind stond, was het onmogelijk om te hooren, waar de kust was. Om ongeveer 71/» uur was de H.D. 218 vlak onder den dijk en met flinke vaart kwaim deze botter op de steen'en afstoomen. Toen schipper We zelman de dljkglooiing bemerkte, was het te laat voor hem, nog te keeren of achter uit te stoomen. De botter voer met tame- lijken gang tegen d'en dijk op en zat-zoo vast als een huis. De vletterlui, die bijl den windwijzer altijd te vinden zijn, waren direct gereed oin te helpen. Zij brachten eenige vletten in zee en namen een anker van den botter, dat ze eenige tientallen meters verder brachten. Het gelukte echter den schipper en zijn beide zoons niet, door middel van den lier, den botter vrij! te krijgen. Geluk kig kwamen net twee andere botters aan- stoomen en toen dezen met een kabel aan de H.D. 218 verbonden waren, konden ze, door gezamenlijke kracht, de botter los- sleepen, die zijn tocht naar de haven kon voortzetten. Om 9 uur voer de HJX 57 of 67 tegen den igolfbreker voor het Westplein. Deze botter k<xn op eigen kracht weer loskomen, Ottn 10 uur liep er een botter op het strand, tusschen den vuurtoren en Kaap- hoofd1. Door het vallen van het water was het niet gemakkelijk deze botter vlot te brengen. t Brand. Zondagnacht te ongeveer half twaalf, werd! door een onderofficier bemerkt, dat in een, gebouwtje, in gebruik voor de opleiding van konstabels der marine, staande aan de Buitenhaven, brand' was uitgebroken. De onderofficier waarschuw de de politie en deze gaf onmiddellijk aan de maritieme autoriteiten kennis van den brand!, doch. het duurde geruimen tijd eer de nood'lge bdusohmiddelen ter plaatse waren. Toen na ongeveer een half uur of drie kwartier die eerste spuit van het wachtschip ter plaatse kwam, sloegen felle vlammen reeds naar buiten. Boven dien gaf die eerste hulp niet veel. Met het armoedige straaltje, dat nog telkens,on derbroken werd, viel aan eenige blus- sching niet te denken. Gelukkig daagde ar spoedig daarna hulp op. De spuit van het Ankerpark oyas opgemand en spoe dig na aankomst was er althans één flinke straal die op het. vuur gericht werd. Voldoende was dit nog niet. De na kor ten tijd verschijnende Slangenwagen was dan ook een welkome hulp. Met twee flinke stralen op de waterleiding werden nu de Müsschingsmiddelen versterkt. Dit hielp. Het vuur, dat reeds het dak had aangetast, werd nu spoedig ingeperkt. Om goed één uur was men het vuur mees ter. Drie van de vier vertrekken, die het gebouwtje telt, waren toen uitgebrand. Omtrent de oorzaak van den brand tast men In het duister. Een onverklaarbaar feit Is, dat de polMe-agent die onmiddel lijk na de waarschuwing een onderzoek instelde, de deur niet gesloten vond, hoe wel er niemand in het gebouwtje aanwe zig was. In normale omstandigheden is de deur van het gebouwtje afgesloten met een gewoon Slot en een hangslot. Zater dagmorgen was men er voor het laatst Jn geweest. Een kachel heeft er toen niet gebrand. Boveajdien is achter 1» het ge bouwtje de brand ontstaan, en wel, naar het ziek liet aanzien, op twee plaatsen. Laat het nu uit zijn. Het was goed gezien van Mr. Bomans, om boven zijn schrijven, betreffende de loonsverlaging, te zetten: „Laat het nu uit zijn". Wat echter de prijsdaling in de heerenkleeding betreft, zegt Bramlage's Volkskleeding-Magazijn„Laat het niet uit z^jn". Bij hem zijn de prijzen 20 goedkooper en bovendien worden mooie, waardevolle cadeaux uitgereikt. (Adv.) Naar wij vernemen is een uitgebreid onderzoek ingesteld. Waar het met brand in deze gemeente veelal de Marine is, die de burgers te hulp komt, was het hier omgekeerde Dit maal was het de gemeentelijke brandweer welke de Marine een. handje kwam helpen, hetgeen zeker niet overbodig was. Zoo- als hierboven reeds gezegd, gaf de ma- rinespuit niet veel. De burgers pakten flink .aan en hierdoor werd voorkomen dat het gebouwtje geheel in vlammen op ging. Niettegenstaande het late uur, waren er nog heel wat nieuwsgierigen op de plaats van den brand bijeen. Boerderij afgebrand. Binnen tweemaal vier-en-twintig uur heeft er in onze gemeente een uitslaande brand van eenigen omvang gewoed. Nu was echtef het Koegras het tooneel van den strijd tegen de vlammen. Hedenmorgen omstreeks half 6 aldus wordt ons medegedeeld was de bewo ner van de boerderij „de Laatste Reis" aan de Doggersvaart zijn beesten aan 't hooi voeren. De heer Van der Vlies gebruikte daarbij een petroleum-lamp, welke door een nog onopgehelderde oorzaak schijnt omge vallen te zijq en het hooi te hebben aange stoken, zoodat in minder dan geen tijd alles in lichte laaie stond. De boer zelf was ge heel de kluts kwijt. Gelukkig kwamen ver schillende buren toeschieten, die in de eerste plaats de vrouw des huizes redden en daarna nog de zes koeien en wat huisraad er uit haalden. Inmiddels verscheen, de brandspuit uit Julianadorp ter plaatse, welke echter weinig-vermocht uit te richten. Ook naar de stad was om hulp getelefoneerd en ver schenen de Hoofdopzichter van Gemeente werken,. plaatsvervangend'; Opperbrandmees- ter, en ae Inspecteur van Politie. Eerstge noemde gaf opdracht om nog een tweede spuit uit de stad te doen aanrukken, welke vrij spoedig op een auto verscheen. Te red den viel er echter niets meer. Te ruim 8 uur was de geheele boerderij in ylammen opge gaan en bepafclde men zich tot nablusschen. De heer Van der Vlies was, naar wij verna men, laag verzekerd. Rijkspostspaarbank. Opgavé uitsluitend betreffende het post kantoor Helder en zijne bfj- en hulppostkan toren over de maand October 1924. Op spaarbankboekjes, "uitgegeven aan bovengemelde kantoren, werd in den loop der maand ingelegd f67.365.33 *1 en terug betaald f 901.86.94 Derhalve minder inge legd dan terugbetaald f228.21.61. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 76. Door tnsschenkomst dezer kan toren werd ter Directie op Staatsschuld- boekjes ingeschreven een nominaal bedrag van f1650.en afgeschreven f3500.Der halve minder in- dan afgeschreven f1850. Het aantal uitgegeven nieuw# staatsschuld- boekjes bedroeg 2. Hieronder 23 formulieren ad f 1.— in spaarbankzegels van 5 cent en 156 formu lieren ad f 1.—in spaarbankzegels van 1 cent (Schoolsparen). Gevonden Voorwerpen. MARKTBERICHTEN. PURMEREND, 11 Nov. 1924. 10 stapels fabriekskaas f 59.00, R.M. f 61.00; 21 stapels boerenkaas f 62.50, R.M. f 65.00 per 50 K.G.1 st. commissie f 59.50 f per 50 K.G.; 0 stapels Goudsche f f 582 K.G. boter f 2.60 f 2.70 per K.G.558 run deren: 425 vette koeien per K.G. f 0.80 f 1.20, matg; 125 melke- en" gelde koeien f 150 f 400, matig; 8 stieren f f 49 paarden f 150 250,at.; 16 vette kalveren per K.G.matig f 1.40 f 1.80202 nucht. id. v. d. slacht f 15 f 47.matigfok id. f 16.f 36. matig; 721 vette varkens (zouten) per K.G. f 0.66 f 0.72, vlug; slachtvar- kens, per K.G. f 0.84 f 0.90, vlug; 99 magere id. per stuk f 24—48, vlug; 202 biggen per stuk f 1026, vlug; 1285 schapen, f 46—58, matig; overhouders, f2840, matig; 62 bokken f—193 Ganzen f 7.50 f 8.50980 kipeieren per 100 stuks f 10.— h f 15.601740 Eend eieren f 8.80 f8.60; 100 zak appelen f 1.005.00800 zak peren f 18. Honderdjarig bestaan van de Redding- Maatschappijen. Bij Kon. besluit is de De Ruytermedaille in goud toegekend aan den Prins der Neder landen. Verder zijn 0. m. de volgende onderschei dingen verleend: Benoemd tot: Verleend! de eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau: a. in g 0 u d 0. a. aan: Jan Bijl, te Helder, oud-schipper bij de N.- en Z.-Hollandsche Redding-Maatschappij; S. Diedenhoven, te Helder, oud-reddingbootroeier bij de Noord en' Zuid-Hollandsche Redding-Maatschap pij; A. Y. Kuiper, te Heider, oud-schipper reddingvlet; H. W, Pieters, te Vlissingen, schipper motorreddingboot; A. P. Smit, te Oosterend op Terschelling, schipper i red dingboot der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij b. in z i 1 v e r o. a. aan: C. Bot, te Hel der, schipper motorreddingboot Nieuwe- diep; P. Bontes, te Helder, schipper red dingvlet Noord- en Zuid-Hollandsche Red- ding-Maatschappij te de Cocksdorp en de Krim; F. C. Dekker, te Midsland, gemeente Terschelling, schipper reddingboot der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- Maatschappij; C. Koopman Czh„ te Oude- schild, gemeente Texel, schipper, redding booten der Noord- en 'Zuid-Hollandscne Redding-Maatschappij te De Koog en Oude Schild; M. Mooy Jbzn., te Callantsoog, schipper van de reddingboot der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij c. in b r 0 n s 0. a. aan: C. Boon Azn., te De Cocksdorp, gemeente Texel, redding bootroeier; P. van Hert, te De Cocksdorp, gemeente Texel, opzichter bij de Noord- en Zuid-Hbllandsche Redding-Maatschappij Jb. van der Kooy, te De Cocksdorp, ge meente Texel, red'dingbootroeier; A. List, te Vlieland, plaatsverv. schipper van de red dingboot; Sfc van der Werff, te Schiermon nikoog, vuurpijlrichter. Bij Kon. besluit van 5 dezer is, gelet op het Kon. besluit van 23 Maart 1907, no. 1, tot instelling ter gelegenheid van de herden king van de geboorte vóór driehonderd ja ren van Michiel Adriaanszoon de Ruyter, luitenant-admiraal-generaal van Holland en West-Friesland, geboren te Vlissingen, op 24 Maart 1607, van een eereteeken voor schippers,.stuurlieden en verdere leden der bemanning van koopvaardij- en visschers- schepen en andere personen, die zich door verdienstelijke daden aan de Nederlandsche scheepvaart h'ebben onderscheiden, bedoeld eereteeken toegekend in zilver o. a. aan: K. van Urk, schipper van de motorred dingboot „Brandaris" op Terschelling; in brons aan de heeren: J: Boon Jbz., redd'ingbootroeier te Oude- schild, gem. Texel; J. Duin, schipper van de reddingboot te Petten; J. Hollander, red dingbootroeier te Callantsoog; Tj. R. Mier, reddingbootroeier te Oosterend, gem. Ter schelling. Ter herdenking van het honderdjarig be staan der beide Nederlandsche Redding maatschappijen heeft de Regeering gister middag aan de jubilaressen in de Ridder zaal een ontvangst aangeboden. De voorzitter van den Ministerraad, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, heette de gasten namens de* Regeering bij deze feestelijke ontvangst hartelijk welkom. Vervolgens was het woord aan den Mi nister van Wate»6taat, prof. ir. G. J. van Swaay, die namens de Regeering mededee- ling deed van hetgeen harerzijds is gedaan om hulde te brengen aan de reddingmaat schappijen. Allereerst heeft de regeering besloten tot de uitgifte van twee reddings zegels, welke voor het eerst tijdens de van 7 tot 19 September j.1. te 's-Gravenhage ge houden internationale postzegeltentoonstel ling zijn verkrijgbaar gestela. Deze zegels symboliseei^n het reddingswerk en de weersomstandigheden, waaronder het wordt verricht. Gaarne had de regeering gedurende de nog volgende dagen van November op de groote postkantoren een bijzondere stempe ling van poststukken ter onderscheiding van het verheven werk van het kustreddings- jverk, ingevoerd, doch zij heeft daarvan jnoeten aftien, hangende het proces, dat zal jnoeten beslissen over de vraag of de regee ring gerechtigd is zoodanige stempeling te doen uitvoeren. Voorts heeft de regeering ernstig de vraag overwogen of zij zou kunnen beslui ten om gelden bij de Kamer aan te vragen voor het verleenen van steun aan hen, die pogingen hebben aangewend om schipbreu kelingen te redden en aan hunne nagelaten betrekkingen. De regeering stond, aldus de minister, tegenover dit denkbeeld geenszins afwij zend, maar zij heeft gemeend daarvoor geen groot bedrag op de begrooting 9 mogen brengen en in ieder geval een nauwgezet onderzoek te moeten instellen nopens de vraag in hoeverre de voor ondersteuning in aanmerking komende personen inderdaad in behoeftige omstandigheden verkeerden en ondersteuning door nen gewenscht wordt. Dit onderzoek is met de meest mogelijke zorg ingesteld en heeft uitgewezen, dat er gelukkig slecht» weinigen in behoeftige om- ïngezondien Mededeéllng. standigheden verkeeren, zoodat met het ver leenen van financieelen steun aan oud-red ders van schipbreukelingen niet die aan zienlijke bedragen gemoeid zullen zijn, waarvan aanvankelijk sprake is geweest Onder deze omstandigheden kon spr. mede- deelen, dat eerlang voor gezegd doel op de Waterstaatsbegrootïng eene som van vijf duizend gulden zal worden aangevraagd, waardoor de regeering in de gelegenheid zal komen in gevallen, dat daarvoor aanleiding bestaat, eene aanvullende ondersteuning te verleenen. De minister deed' vervolgens mededeeling van de, reeds vermelde onderscheidingen en wenschte1 ten slotte, namens de regeering, de begiftigden daarmede van harte geluk. Nadat vervolgens het Wilhelmus>ten ge hoore werd gebracht, betrad de hAr P. E. Tegelberg uit Baarn, voorzitter der Noord en Zuid-Hollandsche Redding-Mij., het po dium om de regeering te danken voor haar ontvangst. Tenslotte getuigde de heer Jan Leis, uit Kinderdijk, voorzitter van de Zuid-Hollandr sche Mij. tot Redding van Schipbreukelin gen, nog van de erkentelijkheid zijner Maat schappij voor de gebrachte hulde, waarna de gasten zich door de zalen verspreidden. De receptie werd bijgewoond door een groot aantal genoodigden, die de in de ruime zaal beschikbare talrijke plaatsen geheel vul den, Behalve de ministers Ruys de Beeren brouck, Van Swaay, Aalberse, .en Wester- veld, bevonden zich onder de gasten 0. m. dr. Va» Leeuwen, vïcenpresident van da* Raad van State; de,burgmeester van Rot terdam, mr. Wytema; de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. A. N. Patijn; de oud minister van marine Janssen, en de wethou der van "'s-Gravenhage, dr. W. W. van der Meulen. De Herdenking te Helder. (Ingezonden). De 14e November 1924 belooft voor Helder een gewichtige dag te worden. Op dezen datum zal hier het 100-jarig bestaan worden gevierd' van de Noord en Zuid-Hollandsche Reddingmaatachap- pij en de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van Schipbreukelingen. Het programma voor dien dag - is geheel in overeenstemming met de beteekenis van het Reddingwezen voor ons land en voor Hélder in het bijzondér. Morgens te 11 uur zal door de zorgeü van het Comité tot herdenking van het 100-jariig bestaan der beide Reddingmaat- sehappijen een krans worden gelegd op de graven van zes redders, wier namen nog voortleven bij alle rechtgeaarde Nieuwediepers. Het zijn die van Dito, Hoogerwerf, Duit, Van des Ham, Steijn en Bethleheim. Het Comité achtte het wemschelijk om hunne nagedachtenis te eeren, teneinde door deze daad1 van piëteit te toonen hoe zeer de daden dezer mannen door het na geslacht op prijs worden gesteld. Met machtiging van den Commandant der Marine, Vioe-Admiraal O. Fock, zal hot stafmuiziekoorps dier Marine de pLech- tighead1, met koraalmuziek opluisteren. Behalve het Comité, zullen daarbij tegen woordig zijn het Dagelijksch Bestuur der gemeente, en zoo mogelijk familieleden van de overleden redders, de tegenwoor dige en vroegere bemanningen van de, Heldersche reddingboot, terwijl alle ver dere belangstellenden welkom zullen zijn:. Des middags te half vijf recipieert in een der zalen van het Direotaogebouw der Marine aan de Buitenhaven meer bekend als het Paleis (niet in het Koninklijk In stituut, zooals eerst was opgegeven) het afdeelingsbestuur der Noord- en Zuid- hollandsche Reddingmaatschappij. Op initiatief van het Comité zullen tal rijke hier gevestigde vereenigingen en corporaties zich opmaken om het afdee lingsbestuur geluk te wenschen. Autori teiten en officieele lichamen zullen even min achterwege blijven om het 'bestuur met dezen gedenkw aardigen dag hun ige- lukwemscheii aan te bieden. Voorzoover door een of andere oorzaak sommige vereenigingen of corporatie» geen uitnoodiging voor deze receptie mochten hebben ontvangen, worden zij langs dezen weg beleefd- verzocht, zich aldaar door afgevaardigden te doen ver tegenwoordigen. Des avonds zal in Casino de feestelijke herdenking worden gevierd, o.m. door huldiging van de Heldersche redders en veteranen-redders. Door de bereidwilligheid van de Zang en Reciteerv'ereeniging „Harmonie" zal worden opgevoerd de bekende operette „Nelly", welke reeds eerder en met veel succes werd gegeven. Voorts heeft ook het Muziekcorps „Wln- nuhst" zijn medewerking toegezegd. De toegangsprijs is uitermate laag ge steld (50 cent) teneinde zooveel mogelijk een ieder in de gelegenheid' te stellen aan de feestviering van de Noord- en Zuid- hoMandsche Reddingmaatschappij deel te nemen en daardoor tevens hulde te bren gen aan de mannen, die getoond hebben hun leven te willen offeren, waar het gold menschen van een in nood verkeenend schip af te halen. Zooals reeds .eerder werd gemeld, zal voor de tegenwoordige en vroegere leden van d'e bemanning der redldingbooten een tombola zonder nieten worden Ingericht met .gratis deelname. Een opwekking om toch vooral dezen feestavond te baaoeken woada van deze Hoewel de animo voor de jaarlijksche abonnementsconcerten der Stafmuziek niet bijster groot was, en een aantal der vroe gere getrouwen h!unl steun hadden ingetrok ken, meende het Comité ondanks dit betreu renswaardige feit nochtans het werk niet te mcteten stopzetten en maar liever zoo goed en zoo kwaad het ging de concerten voort te zetten. Want door het stopzetten der abonnementsconcerten vervallen zeer waar schijnlijk ook' de volksconcerten en deze ver heugen zich gelukkig nog altijd in een groote populariteit, zoodat de voortzetting daarvan een gemeentelijk belang is. Gisterenavond dan werd, voor een hand jevol menschen, het eerste dezer concerten gegeven, en hedenavond wordt het, (voor een uitverkocht huis?) herhaald. De nieuwe dirigent, de heer Leistikow die dit zijn eerste concert leidde, kreeg alzoo een tamelijk koele ontvangst. Het was de heer Leew,ens, comitélid, die hem welkom heette, wees op zijn muzikale capaciteiten, die hem uit een aantal mededingers den voorrang gaven, en den goeden en welge meenden wensch uitsprak, dat de heer Leistikow er in zou slagen de ontrouw ge worden leden weder naar „Casino" te krijgen. De heer Leistikow, een nog jonge man, dirigeert zeer sober en eenvoudig. Natuur lijk .kent hij noch zijn orkest, noch zijn pu bliek reeds voldoende, maar wij kregen reeds den indruk, dat er met het eerste a' contact was, en wij kennen het Heldersche publiek genoegzaam om te weten, dat dit dan met' het 'laatste zeer zeker komen zal. Het programma vermeldde als openings nummer de ouverture van Weber's „Obe- ron": bekoorlijke, lieve muziek, aantrekke lijk in hooge mate. Als no. 2 werd een ro mance voor violoncel, eigen compositie van den directeur, uitgevoerd. Een kort nummer met aardige motieven en goed geïnstrumen teerd, overigens niet door nieuwe ideeën op vallend. Schubert's „Unvollendete" was het slotnummer van het eerste gedeelte. Met Schubert opende ook het tweede gei- deelte. Droeg de „Unvollendete" de wee moed van den naderenden vroegen dood van dit wereldgenie, de „Rosamunde" is blij- der van klank. Wagner's teedere, fijne „Al- bumblatt" vormde de overgang tot de heer andere, maar even fijne muziek van Grieg, den jongere, wiens „Peer Gynt-Suite" (ie deel) zulke bekoorlijke, origineele klanken en melodieën bevat. De Noorsche meester werd met juiste in terpretatie en fijnzinnige muzikaliteit ver tolkt, en het was een aardig gebaar, toen de nieuwe dirigent, na het hartelijk applaus, zijn koor deed opstaan en de hem betoonde hulde aan de musici endosseerde. Neen, wij twijfelen er niet aan of er zal spoedig contact zijn tusschen den heer Leistikow en het Heldersche publiek. Dit perste concert droeg daarvan reedsf de symp tomen. Het bestuur der Ned. Ver. van Huis vrouwen vestigt de aandacht van leden en belangstellenden op de lezing, die Dr. Min- kenïa hedenavond zal houden in de zaal van den heer Van Weelde over „Hygiëne en Harden", een zeker voor allen in dezen tijd van lage halzen en bloote knieën interessant onderwerp. Terug te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie: een kinderportemonnaie met spaarzegels, een* fransehe huisdeursleutel, eenige dameshand schoenen, een kindercape, een gestreepte 'kin dermuts, een sleuteltje aan een kettinkje, een bos sleutels, een rozenkrans, en «bij B. Zondervan, Polderweg 49: een rijwielbelas- tingplaatje. Holtz, Basstraat 70: een schooltasch. Verouden, KI. Duitstraat 3a: een horloge in armband. Lameré, ae Vroonstraat 34: een hond. C. van Essen, P. Heinstraat 37: een muts met ■bontrand. Zeewald, Emmastr. 89: een dameshandschoen. Starrenburg, Weststr. 106: een manchetknoop. P. Wal, Kooisteeg 6: een broche met portret. De Vroome, Molenstraat: een konijn. Elinga, Wilhelminastr. 4: een armband. Van der Mark, De.Ruijterstr. 46: een ketting. W. C. van Dijk, Weezenstraat 71: een haarsier- speld. Lumkeman, Polderweg 34: een ring. P. de Bie, Achterstraat 74: een portefeuill in houdende 130. ridtyr in de Orde van den Nederland- schen Leeuw: P. E. Tegelberg, te Baarn, voorzitter van de Noord- en Zuid-Holland- sche Reddingmaatschappij; Jan Leis, te Kinderdijk, gemeente Albl^sserdam, voor zitter van de Zuid-Hol'landsche Maatschap pij tot Redding van Schipbreukelingen; officier in de Orde van Oranje-Nassau: H. de Booy, te Amsterdam, secretaris van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- Maatschappij (bij bevordering); C. D. Ju- hus, te Rotterdam, secretaris van de Zuid- Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen. Regeeringssteun voor de redders toegezegd. '1

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5