D01IPSCEIIH0E GEMEENTE. Advertentiën. aan het werk der Heldersche redders. In het bijzonder de stranding van de „Re- nown", 6 December 1887, waarbij, onder leiding van schipper Dorus Rijkers, na geweldige krachtsinspanning, de beman ning van de reddingboot er, na verschei dene tochten, in slaagde, alle opv.arenden van boord te halen. Bij deze gelegenheid werd Th. Rijkers de onderscheidiinig ver leend van Broeder in den Ned. Leeuw, van de Reddingmaatachappij kreeg hij de gouden medaille, ook de bemanningen kregen medailles of loffelijk getuigschrift. Schipper Theodorus Rijkers, gij met Uwe dappere medehelpers "bij. deze moei lijke redding, die reeds zooveel jaren ach ter ons ligt, medewerkers waarvan nog in leven zijn hier aanwezig: J. Bakker, O. J. M. Oostenburg, J. Bijl, J. Kuiper en S. Diedenhoven, gij1 hebt in onderlinge sa menwerking irnet kapitein en bemannjng van de Hercules destijds kranig werk Ver richt: de dagen dier redding van de be manning der „Renown" behooren onge twijfeld tot de glansrijkste® van Uw leven. Het is mij niet mogelijk In den korten tijd, die mij gegeven is, een volledig over zicht te geven van de reddingen, waar van vele redders in deze zaal aanwezig hebben deelgenomen. In de laatste jaren is dat aantal strandingen belangrijk ver minderd; gelukkig, moeten wij zeggen, dank zij verbeterde kustverlichting en de aanwezigheid van lichtschepen Maas, Haaks en Terschehingerbank, die alle de kust beter dekken. Zeer in t kort releveert spr. nog en kele dier reddingen: die van die „Turbo", 6 Jan. 1908 op den Zuiderhaaks gestrand, een zeer merkwaardige redding, daar dit schip midden door gebroken was, en op elke helft zich schipbreukelingen bevon den. Aan deze redding naimen deel be halve schipper Th. Rijkers o.a. A. v. d. Broek, M. v. di Hert, J. Been Jz. en W. Mulder, in deze zaal aanwezig. De redding van de „Roana" op 80 No vember 1908 had plaats onder moeilijke omstandigheden, deze episode is dioor on zen zeeschilder vereeuwigd op een schil derij, hetwelk welwillend aan het Comité is afgestaan ter verloting straks, onder onze jubilaressen. Ook hieraan nam Rij kers een werkzaam aandeel- Ik heb thans een aantal reddingen in herinnering gebracht onder leiding van schipper Rijkers en A. Kuiper, die ach tereenvolgens in 1911 en 1917 werden ge- pensionneerd, miet een enkel woord wil ik vermelden, hoe schipper Jan Bijl, die zoo menigen tocht met Rijkers had mede gemaakt, hem als schipper opvolgde en hoe deze, samen met schipper A. Y. Kui per, de moeilijke redding van de beman ning van de „City of Cologne" volbracht in den nacht van 30 Oct. 1911. Na diens pen- sionneering werd schipper C. Bot als zoo danig aangesteld, die, reeds sedert 1900 aan bet reddingwezen verbonden, en de voetsporen zijns vaders drukkende, op den 19den September 1922 heeft getoond, wat hij vermag bij de redding van de, uit 2 man bestaande equipage van het En- gelsche zeilscheepje „Alfordl", gestrand op den Zuiderhaaks. De reddingboot had een moeilijken' tocht, daar er een harden Z.W. storm met kracht 0 a 10 stond met regen. De boot stootte bij deze redding op het ankerspil van het scheepje en kwam half vol water, gesleept door de „Cycloop" binnen. Bij Kort Besluit van den 20 Dec. 1922 weid aan hen, die zich bij d'eze redding hadden onderscheiden, blijken van goedkeuring en •waardeering toegekend. Schipper O. Bot en die leden der bemanning, die reeds in het bezit wa ren van de bronzen eere-penming voor menschlievend hulpbetoon, ontvingen de ze eere-penning in zilver, de overigen de bronzen eere-penning- Ook de kapitein van de „Cycloop", de heer B. Kuiper, zoon van den welbekenden schipper dier reddlngvlet, A. Y. Kuiper, die een wei- geslaagde reddingpoging had verricht door zich met zijn schip op zeer weinig water te wagen, ontving een bronzen eere-penning. Het overkomt weinigen, dat zij gedu rende hun leven een standbeeld voor zich zien opgerioht„ doch dit Is Dorus Rijkers overkomen. Na 26 jarigen dienst als schip per der reddingboot in 1911 gepension neerd zijnde, waarbij bij kon terugzien op 88 reddingen- met 487 mensohenlevens, is zijn -naam geëerd door dien te geven aan een motorreddingboot, welke hij zelf zoo gaarne zou hebben gecommandeerd. Immers, herhaaldelijk heeft Rijkers den wensch te kennen -gegeven, dat alhier zulk em modern vaartuig gestationneerd zou worden, opdat men, wanneer een schip aan de gronden zit, dat steeds van uit „lij" kan naderen. Thans is die boot er, en wij spreken den wensch uit, dat „Dorus Rijkers" en. gij andere redders, nog lange jaren even gezond en sterk moogt ge tuige zijn van het succes van deze boot, die reeds bij de gevaarlijke redding van de 34 man groote equipage van de „Koefia", toen onder energieke comman do van den dienstdoend schipper R. Eel man (daar Schipper Bot uitstedig was) zulke uitstekende diensten bewees. Bij gelegenheid van het 100-jarig be staan der Redding-maatschappijen heeft de Regeering haar belangstelling getoond d-oor de jubileerend-e maatschappijen in de Ridderzaal te 's-Gravenhage eene re ceptie aan te bieden. Na een gloedvolle rede van den Minis- ter-presidentt heeft de voorzitter van het Huldigings-comité bij zijne rede mededee- llng gedaan van het bijeenbrengen van een fonds van f 160.000, als nationaal huldeblijk, hetwelk onder de Maatschap pijen zal worden verdeeld teneinde, in verband met dé ontwikkeling der tech niek, het reddingwezen steeds op peil te houden. Bovendien, deed, bij monde van den Minister van Waterstaat, de Regee ring mededeeling, dat een bedrag van 6000.op de begrooting zal worden ge bracht om aan de oude redden, die ln be hoeftige omstandigheden verkeeren, eene aanvullende ondersteuning te geven en welk feit ieder onzer zal verheugen. Tevens is door den -Minister mededee ling gedaan, dat het Hr. Ms. de Koningin heeft behaagd aan een groot aantal voor aanstaand© personen Koninklijke onder scheidingen uit te keeren. Het heeft ons hier in Helder groot genoegen gedaan, dat wij hebben vernomen, dat oa zijn be noemd1 tot Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw de heer P. E. Tegelberg, voorzitter van den Noord- ©n Zuid-Hol- Landsche Reddingmaatschappij en tot of ficier in de Orde van Oranje Nassau d© secretaris, de heer H. de Booy. Maar niet minder verheugt het ons, dat naast een groot aantal andere onderschei dingen in den lande, de Eere-medaille van de Orde van Oranje Nassau verleend is in goud aan Jan Bijl, oud-schipper alhier, aan 8. Died'enhove®, oud-reddingboot roeier, die zooveel tochten samen met Dorus Rijkere heeft volbracht, en aan den oud schipper van de reddingvlet, A. Y. Kuiper, zootnede in zilver aan den schipper der motorreddingboot O. Bot en den schipper der reddingvlet, P. Bontes. Mogen zij nog lange jaren van hunne onderscheidingen, waarmede ook geëerd worden de mannen die geregeld met hun samenwerkten blijven genieten. Ik eindig mijne rede met den wensch, dat bij voortduring d© Reddingmaa-tschap- pijen zich1 in bloei en- belangstelling mo gen verheugen, en het voorbeeld!, in de afgeloopen eeuw door de mannen van stavast gegeven, door d'e tegenwoordige en komende generatie zal worden nage volgd, tot heil van den zeeman, die in nood verkeert en tot verheffing van ons volk. De rede, herhaaldelijk door applaus efi fanfares afgebroken, werd in aandachtige stilte aangehoord. Na afloop werd door de muziek van „Harmonie" de ouverture ingezet en de operette „Nelly" nam een aanvang. Wij komen daar straks op te rug. Na het eerste bedrijf betrad de Bur gemeester, Voorzitter van het Comité, het tooneel tot het uitspreken van d© volgen de redevoering: Dames en Heeren. Na de uitstekende en uitgebreide uit eenzetting, waarmede de Kapitein Luite nant ter see "Vos dezen avond heeft in geleid, meen ik met een kort woord te kunnen volstaan om te zeggen wat mij op het hart ligt. Dames en heeren, ik heb deze week in den Haag bijgewoond hoe bij de hul diging van de besturen der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatsckappij en der Zuidhollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen ook de vertegenwoordigers der Heldersche red dingbootroeiers en die der andere zee plaatsen door onze Regeering zijn ge huldigd, hoe onze Landsvrouwe, Hare Majesteit de Koningin daarbij is voor gegaan door onze vertegenwoordigers Bijl, Kuiper, Diedenhoven, Bot en Bontes te begiftigen met een Koninklijke onder scheiding, daarbij te kennen willende geven, hoezeer Hare Majesteit het werk van allen, die op de reddingbooten vallen, waardeert. Ik heb daarbij kunnen zien met welke onderscheiding onze Regeering, vertegenwoordigd door drie onzer Mi nisters, de vertegenwoordigers onzer mannen heeft ontvangen; ik heb daarbij medegemaakt, dat Zijne Excellentie de Minister-President, aangetrokken door den energieken kop van onzen Dorus Rijkers, mij zijn wensch te kennen gaf de Heldersche vertegenwoordigers aan hem voor te stellen. Ik heb tevens bijgewoond hoe te Am sterdam onze mannen aan boord van de „Koningin der Nederlanden" werden ont vangen door den President van de Noord en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij en als mede-gasten aanzaten met Zijne Koninklijke Hoogheid, den Prings der Nederlanden; hoe door den heer Tegel berg, daarbij woorden van groote waar deering werden geuit tot de bemanning der Reddingbooten in het algemeen en tot die van Helder in het bijzonder. Dames en heeren, toen ik dit alles bijwoonde gaf het mij een gevoel van vreugde Burgemeester van Helder te zijn, dat dergelijke mannen onder zijn burgers telt. Maar, dames en heeren, dit gevoel van vreugde zwol op tot een gevoel van trots, toen ik Coen Bot, den tegenwoordigen schipper van onzen reddingboot met ge paste bescheidenheid. hij stond daar tusschen onze veteranen en dan past be scheidenheid ongeveer het volgende hooide zeggen tegen den heer Tegelberg: „Mijnheer de voorzitter, het is mis schien wat veel gezegd, gelet op hetgeen ik tot nu toe gepresteerd heb, ik geef U echter de verzekering, dat wanneer de Heldersche reddingboot moet uitvaren niets mij weerhouden zal om mijn plicht te doen.Dames en heeren, deze op een- voudigen toon en zonder eenigen ophef uitgesproken woorden hebben mij het meest van alles getroffen. Zoo Bpreekt alleen de man, die vertrouwen heeft in zijn medewerkers. Zoo werd op een voor Helder meest waardige wijze, de hulde aan onze mannen gebracht, beantwoord. Dames en heeren. Zijn onze mannen in de beide hoofdsteden van ons land gehuldigd op een wijze als valt boven onze krachten, toch voel ik dat onze hulde hun ook groote voldoening zal geven al moge zij dan niet zoo schitte rend zijn. Zegt het spreekwoord niet een profeet wordt niet geëerd in zijn eigen land en niemand is groot voor zijn kamer dienaar; «rij zien nu* eenmaal hier dage- ijks deze eenvoudige mannen. Iedereen rent ze hier met al hun goede en slechte Iioedanigheden, wij zien hier ook wel eens de keerzijde van de medaille, maar wij zien hier ook hoe deze eenvoudige mannen, wanneer de op onze kust in nood verkeerende zeeman om hulp roept, slechts gehoorzamen aan den edelen aandrang en alles trotseeren om hun medemensch te helpen. Dan zijn zij trotsch op hun soort en voelen, dat zij door hun grooten durf, hun groote bekwaamheid als zeeman, hun grondige kennis van onze zeegaten de mannen zijn, die den naam Helder hoog houden op een gebied, dat niet alleen in ons vaderland, maar in de geheele wereld groote bewondering wekt. Dat maakt, dat onze geheele gemeente met hen medeleeft, wanneer ze met de reddingboot in zee zijn, dat maakt dat zij niettegenstaande ze maar eenvoudige menschen zijn, toch behooren tot het meest populaire gedeelte van onze bur gerbevolking. Hier te toonen hoezeer hunne prestaties ook door ons, die hen door en door kennen, op prijs worden gesteld is het doel van dezen avond, nu zij allen met hunne vrouwen onze gasten zijn en ik verzoek u wel hun dit te bewijzen door hartelijk met mij in te stemmen in een driewerf hoera op onze reddingboot roeiers en gewezen reddingbootroeiers. Lang zullen ze leven 1 Kolonel Lam deed voorlezing van een telegram van.' het Hoofdbestuur, dat zijn leedwezen uitsprak verhinderd te zijn per soonlijk tegenwoordig t© zijn, en zijn beste wenschen uitsprak voor de afdeeling. De operette „Nelly" (woorden van M. van Zanten, muziek van Carel L. Bouman) was bij, eene vroegere gelegenheid al eens door „Harmonie" opgevoerd. De intrigue behandelt een voor onze plaats aantrek kelijk onderwerp n.L eene stranding. Voor al het eerste bedrijf is alleraardigst; de Scheweningere aan hun werk, af en toe een liedje zingend, het opkomende on weer, de stranding, het uittrekken van de bootbedroefd 'blijven' de vrouwen achter, vurig de terugkomst der mannen verbeidend. Dan: de terugkomst der be manning; het schip is vergaan, slechts één klein meisje is gered geworden, en zij is de heldin van het stuk: Nelly. Het tweede bedrijf speelt 18 jaar later; Nelly is inmiddels een knappe visschers- bruid geworden en blijft haar Floris trouw, ook als zij1 in het derde bedrijf een schatrijke Engelsche lady wordt. En d'e trouwe Geert offert zich op voor haar, die hij lief heetf, maar niet trouwen kan. De muziek van dit „zangspel" is zeer bekoorlijk, en de dames en heeren mede spelenden zongen over tt algemeen uit stekend. De solo-partijen werden gezongen door de dames G. Bohlen (Nelly), Buter (Anna) en de heeren Abbenes (Verhoef), van Wolfe- ren (Geert), Filmer (Floris). Verhoef was jammer genoeg in het begin ten gevolge van zijn tooneelkoorts in de war, doch herstelde zich later; hij heeft een goeden bas, zoodat hij revanche nam1 over zijn entrée. Vooral Nelly was èn in haar zang èn in haar adteeren uitstekend, en met Geert samen, die ook zeer goed! was, gaf zij fraai samenspel. Ook d© ander© rollen werden vlot gezongen. Zooals gezegd wa ren de koren uitstekend, en de Scheve- ningsche oostuums brachten fleurigheid en vroolijkheid op het tooneel. Hoewel de vertolking vlot van stapel liep, was het met al dat gespeech langza merhand' aardig laat geworden, zoodat te gen half twaalf de pauze aanving. Het was aan het einde der pauze, dat de heer O. Bot, namens de redders, de® dank aan allen bracht, die aan het welslagen van den avond hadden meegewerkt. Dat hij gemakkelijker door dien Razenden Bol kan varen, dan een speech houden, moge waar zijn, evenWaar is het, dat het korte en eenvoudige woord van schip per Bot, dn zijn kernachtigheid pakte. De heer Bot dankte in de eerste plaats Overste Vos, voor diens initiatief, dat zoo zeer in den smaak viel bij de burgerij, dat deze als 't ware daarvoor geheel is gemobiliseerd. Verder bracht hij een woord van dank aan de heeren Van Dok, Reetman en Veenstra, van de Vereeni- ging „Moed1, Volharding, Zelfopoffering", aan den Burgemeester, die zulke harte lijke woorden sprak toen hij zeide trotsch te zijn burgemeester te mogen wezen van Helder. En hij hoopt, dat de Burgemees ter inderdaad nog lang trotsch zal mogen zijn op zijn plaatsgenooten. Ten slotte dankte spr. d'e muziekcorp sen voor hun medewerking en in 't kort allen die verder tot het welslagen van den avond medewerkten. Na afloop had een tombola plaats, waar van de baten ten goede kwamen aan d'e Heldersche redders. Hiervoor waren verschillende mooie prijzen afgestaan door stadgenoot en. Daar het een tombola zonder nieten was, kreeg elke redder een prijs» en, toen er een prachtige fruitmand!, geschenk van den heer Postma, overbleef, werd op voorstel van den heer Verstegen, besloten deze te geven aam1 diegene onder de redders, die de fraaiste dans zou uitvoeren. De heer Roetman met zijn dame, mejuffrouw Veenstra, waren de gelukkige winners. Een tweede, nog overgebleven prijs, een prachttaart, werd' gegeven aan het be jaarde echtpaar Jonker in de Brouwer- straat Een geanimeerd bal hield nog velen na afloop 'bijeen. Het was natuurlijk Dorus Rijkers ln eigen persoon, die met des burgemeesters dochter, het bal opende, het was onze bur gervader zelf, die Rijkers' kleindochter ten dans leidde. Wij moeten nog vermelden, dat des middags door de 48 vereenigingen, die ter receptie aanwezig waren een bedrag van 747.98 aan de Maatschappij is ge schonken. Voorwaar, een mooi resultaat I Samenvattend, meenen wij als onze meening te mogen zeggen, dat het feest der Reddingmaatsohappij uitstekend is geslaagd. Wij hoorden de opmerking: „een ouderwetsche, echt Heldersche avond!" en dat is een eigen lof, waaraan nu eens geen luchtje ia Helaas is de signatuur van den' ver vaardiger dezer fraaie teekening, die het eigendom is van mejuffrouw Boekei, geb. Duit, te Huisduinen', gedeeltelijk verlo ren gegaan. Zij wijkt af va®' de in het ge denkboek der Maatschappij gereprodu- ceerde tookoning, urelik© L0.fl.tst0 zich in 's Rijks Prentenkabinet te Amsterdam be vindt. De teekening van mejuffrouw Boe- kei is veel interessanter, daar zich hierop het fregat bevindt, terwijl die in het Ge denkboek slechts de sloep met redders weergeeft. Behoudens enkele kleine be schadigingen door mot, enz., is deze tee kening nog geheel gaaf. Zang- en Reclteer-vereeniglng „Harmonie". Naar wij vernemen zal 'Donderdag 20 November aa. de operette „Nelly" voor Donateurs en genoodigdien worden op gevoerd. Zie voor verdere bijzonderheden de ad vertentie in de Heldersche Courant van Dinsdag a.s. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In October werd de leeszaal bezocht door 1495 mannen en 198 vrouwen, totaal 1693 personen. Uitgeleend werden496 studiewerken, 2386 romans en 2067 kinderboeken, totaal 4948 banden. Aangeschaft werden de navolgende werken GodefroyMeubelstijlenHagenbeek Tusschen olifanten en krokodillenHeyer mans: Droomkoninkje; Howard Burys Bruce: Naar den hoogsten top der aarde v. KranendonkDe Engelsche literatuur sinds 1880Labberton Kinderstemmen Polak: Ontvang- en zendschema's voor den radio-amateur; Schillings: Met flits licht en buksSpeetHandel en nijver heid Vries, deHendrik Ibsen Winnig Friihrot; Eigeman: Het socialisme van Troelstra, een in zichzelf verdeelde be weging. Ten geschenke ontvangenHaeckel Uit InsulindeThompsonDe bewijzen voor het leven na den dood. Verslag van de Gem.-Arbeldsbeurs over de maand October 1924. MANNEN. Aanvragen van werkgevers kwamen in om: 1 bankwerkeraleerling ben. 18 jaar, 1 barbiersbediend© ben. 18 jaar, 1 grond werker, 1 los-werkman, 1 loodgieter, 1 piccolo ben. 18 jaar, 3 leerling-scheepsbe- schietere ben. 18 jaar, 1 schilder, 1 siga renmakers-leerling ben. 18 jaar, 1 tim merman, 5 timmermansleerlingen ben. 18 jaar, 122 transportarbeiders. Totaal 140 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 boerenarbeider, 1 betonwerket', 1 bouwkundig-teekenaar, 1 chauffeur, 1 ooncierge, 2 bankwerkersleerlingen ben. 18 jaar, 3 electriciens, 19 grondwerkers, 1 kantoorbediende, 2 kleermakers, 38 losse- werklieden, 1 loodgieter, 8 loopjongens ben. 18 jaar, 1 loopknecht, 1 landarbeider, 1 machinedirijver, 4 metselaars, 4 opperlie den, 1opziolïter-teekenaar, l olieman, 1 pakhuisknecht, 1 piccolo ben. 18 jaar, 1 straaitmaker, 4 smeden, 1 steenbikker, 4 stokers, 8 schilders, 1 sigarenmakersleer- ling ben. 18 jaar, 4 scheepstimmerlieden ben. 18 jaar, 1 slager, 1 tuinman, 18 tim merlieden, 6 timmerm ansleerlingen ben. 18 jaar, 104 transportarbeiders, 1 zand vormen Totaal 248 persoen. Geplaatst werden: 1 bankwerker-halfwas, 1 bankwerkere leerling ben. 18 jaar, 1 barbiersbediend© ben. 18 jaar, 21 grondwerkers (waarvan 20 in België), 1 los-werkman, 1 loodgie ter, 1 piccolo ben. 18 jaar, 8 leerling scheepsbeschieters ben. 18 jaar, 1 schil der-halfwas, 1 schilder, 1 timmerman, 6 timmermans-leerlingen ben. 18 jaar, 122 transportarbeiders. Totaal 160 personen. VROUWEN. Aanvragen van werkgeefsters kwamen in om: 6 dagdienstboden, 5 dagmeisjes ben. 18 jaar, 6 dienstboden intern^ 1 huishoud ster, 5 werkstere, 1 winkeljuffrouw, 2 win keljuffrouwen ben. 18 jaar. Totaal 25 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 8 dagdienstboden, 10 dagmeisjes ben. 18 jaar, 8 dienstboden intern, 1 kantoor- bediende ben. 18 jaar, 1 loopmeisje ben. 18 jaar, 1 tweedie meisje ben. 18 jaar 1 waschvrouw, 0 werksters, 1 winkeljuf frouw, 1 tweede meisje, 2 winkeljuffrou wen ben. 16 Jaar. Totaal 88 personen. Geplaatst werden: 4 dagdienstboden, 4 dagmeisjes ben. 18 jaar, 1 tweede meisje, 5 werksters, 1 win keljuffrouw, 2 winkeljuffrouw ban. 18 1 Totaal 17 personen. INGEZONDEN. Vóóroef enlngslnstltnnt Het is wellicht niet overbodig met enkele woorden, door middel van de „Heldersche Crt.", de ouders en voogden in het belang hunner zonen en pupillen te wijzen op het nut en het voordeel van deelname aan de vóóroefeningen bij den Vrijwilligen Landstorm, ter verkrijging van een verkorten diensttijd bij even- tueelen dienstplicht. Het groote belang van de betrokkenen schijnt, hoewel het instituut reeds ge- ruimen tijd bestaat, nog njet tot de massa te zijn doorgedrongen. In een kortzichtig en te ver doorge dreven anti-militairisme, waardoor men in den waan verkeert, dat het instituut bedoelt soldaatje-spelen en hierdoor het militairisme bevordert, worden velen teruggehouden aan deze vóóroefeningen deel te nemen en wordt het profijt geheel over het hoofd gezien. Immers, zich eqn verkorten diensttijd te kunnen verwerven van zes wqken in plaats van ö1/» maand, door pl. m. 200 uren te oefenen, (velen halen het bewijs van vóórgeoefendheid zelfs vlugger) ver dient toch wel eenig nadenken, alvorens het instituut zonder eenige kennis van zaken te veroordeelen. De meest felle tegenstander, van alles wat naar militair zweemt, kan dan ook zonder eenig be zwaar van de voordeelen die de vóór- oefeningen bieden, gebruik maken. Dit werd dan ook zeer juist ingezien door den heer A. O. Butselaar, die in het April-nummer van „De Socialistische Gids", in een artikel get. „Het militaire vraagstuk en de Regeeringsverantwoor- delijkheid van onze party", het vóór- oefeningsinstituut bespreekt en er zijn partijgenooten op wijst, dat het hier geldt een wettelijke maatregel, die wezenlijke vermindering van bewapening mede brengt, en voor de betrokkenen vier maanden minder in militairen dienst zijn beteekent, d. w. z. (de woor.den zijn van den heer Butselaar) de betrokkenen konden vier maanden langer in hun be trekking blijven, vrij van al de demo- raliseerende invloeden van den militairen dienst. Ik meende dan ook goed te doen ln de voorgaande regelen de aandacht op het V.L te vestigen en er op te wijzen, dat ook hier de gelegenheid bestaat bjj den Kaderlandstorm, voor leerlingen van M.O. en U.L.O., zich de voordeelen der vóóboefeningen toe te eigenen, waartoe ik naar de in dit nummer voorkomende advertentie mag verwijzen. Vooral voor deze jongelieden is de zaak nog belang rijker, daar zij vanwege hunne intellec- tueele ontwikkeling voor de officiers- of onderofflciersopleiding aangewezen, tot een langeren diensttijd verplicht, nog in meerdere mate van de voordeelen van dit instituut kunnen proflteeren, daar bij het behalen van den rang van onder officier bij den Kader L.S., ook dezen langeren diensttijd belangrijk kan worden verkort, terwijl er met den meesten nadruk op wordt gewezen, dat de studiebelangen in het minst niet worden geschaad, daar hiermede ten allen tijde rekening wordt gehouden. Verdere inlichtingen worden gaarne door o.g. verstrekt J. DE JONG. Helder, 13 November 1924. Prins HeDdriklaan 4. In plaats van kaarten. Ondertrouwd en Helder, 15 November 1925. Eenige plaatselijke kennisgeving Getrouwd Leeraar R. H. B.-S. en Helder Zeist 1 13 Nov. 1924. ZONDAG 16 NOVEMBER r Heden overleed plotseling onze lieve Moeder, Helder, 14 Nov. 1924. G. W. STöVE. A. STöVE—Vhubokg. Heden overleed, na een kortstondig lijden, onze ge liefde Vrouw, Dochter, Zuster, Behuwdzuster en Tan te, HELENA ALFIKA ELISE HAKTZSCB- Uit aller naam, K. C. W. E. HANTZ8CH. 's Gravonhage, 14 Nov. '24. Theresiastraat 120. Geen bezoek. De teraardebestelling zal plaats hebben Dinsdag a.s. op Oud Elk en Duinen. Vertrek van het Dlacones- senhuis „Bronovo" te 11 u. Eenige kennisgeving. Tm, ons etalageraam hebben wij tentoon gesteld een sepia-teekening, die eene vooreteJling geeft van de poging tot red ding van d® bemanning van het fregat „d© Vrede", dat 14 October 1824 nabij Huisduinen strandde. Hierbij kwamen alle redders en geredden om het leven, met uitzondering van Reindlert Wz. Kruk, en deze ramp was de onmiddellijke oorzaak van de oprichting der Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij. I J0HAN BAIS KLAZINA CATHARINA VINK. M. VAN TILL, D. J0NKH0F. GEEN DIENST. Mevr. W. STIJVE—NIESTADT. VAN WILLIGEN.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 10