HELDERSCHE COURANT Heeren- en Kinderkleeding, Hotel „BËLLEVUE" NOVEMBER- AANBIEDING. HERMAN NYPELS VIERDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS ZIE DE ÉTALAGES. Vergelijkt de prijzen. BINNENLAND W. J. M. SCHOUTEN. VAN ZATERDAG 15 NOVEMBER 1924. Onze Htaidigeniooit, heer S. Koning, slaagde te 's-Gravenhage voor het exa men Privaat-docent boekhouden a van het Genootschap voor Practisch Handels onderwijs. Reclame- en Huisvljjt-ten toonstelling R. K. Volksbond; Ingezonden mededeellng* Wij ontvingen heden een nieuwe aanvulling voor bijzonder voordeeligen prijs. Zeer mooie keuze in hand schoenen, flanel overhemden, wollen vesten, slobkousen, wollen en zijden chales en fantasiesokken, voor Inkoopsprijzen. Onze afdeeling Heerenmode artikelen is bijzonder goedkoop. Speciale aanbieding in Handschoenen. KLEEDINGMAGAZIJNEN HELDER - SCHAGEN Pluimvee-tentoonstelling. „Slachtoffers dier Samenleving" Zangvereentgtng „Morgenrood". Aanvaring. Bij' het lichtschip Tersohelliiiigerbank" heeft Donderdag eeni aanvaring plaats gehad tusschen het NederLandische stoom schip „Trent" en het Russische stoom schip „Roscbal". Beide schepen bekwa men meer of minder zware averij doch kond'en de reis zonder assistentie naar Rotterdam voortzetten. De sleepboot „Drente" behoeft geen hulp te verleenen. De postchèque- en Girodienst. Verhooging van den accijns op tabak; en sigaretten. Spoorwegpersoneel Bij de Nodierlamdische Spoorwegen rul len de bestuursleden van die personeels organisaties niet mieer, als tot nog toe, verlof miet behoud van bezoldiging ont vangen, indien zdj deelnemen' aan de maan- delijksche conferenties met de directie, bij klein overleg, mondelinge besprekingen, enz. Voortaan ruien die bestuursleden uitsluitend verlof kunnen krijgien zonder bezoldiging, in overeenstemming met bet bepaalde in art. 76 van het R. D. V. be treffende het verrichten van werkzaam heden ten behoeve van een vakvereeni- ging. Vernieling door de Jeugd. In een opgave, die het Amisterdlamsch gemeentebestuur op verzoek aan het be stuur van plaatse!, afd. der Tucht Unie deed toekomen 'betreffende de schade door de straatjeugd aan gemeente eigen-, dom toegebracht zijn o.a. de volgende cij fers te lezen: Schade, telkenjare aan gemeente eigen dommen toegebracht, naar ruwe schatting plus minus 100.000, waaronder, b.v. her stellingskosten eni vervanging van be schadigd of verforen bestratinigsmaterlaal, ongeveer 50.000; schade aan beplantinr gen plus minus 20.000. Van één enkele school In een tamelijk afgelegen straat en In een omgeving waar Ingezonden Mededeellng. Café Restaurant. Telef. Interc, 49. Helder. CONCERT. nog weinig verkeer is, werden in 1928 voor een bedrag van ongeveer 600 aan glasruiten vernieü Het zijn cijfers, waarover te denken valt. MARINES EGROOTING 1925. Personeel. De heer C. Th. Mahieu, onderwijzer alhier, is als zoodanig benoemd aan de Batavierschool te Amsterdam. „Herwonnen Levenskracht" is een R.-K. Vereeniging, die zich ten doel stelt de be strijding der tuberculose. *Om deze gevreesde enf gevaarlijke ziekte te bestrijden, is voor de patiënten noodig, rust, licht en lucht, voor de bestrijders: kapitaal. Het geld speelt hier een zeer groote rol. Want immers, de patiënten heb ben noodig een verblijf in een boschrijke streek, zoo rustig mogelijk gelegen. En het bouwen van een sanatorium in zoo'n streek kost geld, véél geld, terwijl ook het verblijf in een dergelijke inrichting, heel wat kapi taal opslokt. De plaatselijke afdeeling van „Herwon nen Levenskracht" nu, doet al het mogelijke om gelden bij elkaar te krijgen. Doch in deze tijden van bezuiniging en malaise, is dit een zware taak. Nu is het bestuur vart deze afdeeling op het geniale idee gekomen, een tentoonstelling te organiseeren, om zoodoende menschen te trekken, die dan hun offers brengen, door het koopen van een bloempje, het schieten in een tent, het grabbelen in een ton of op een andere ma nier, waarop we straks zullen terugkomen. Gisterenmiddag om 3 uur werd deze ten toonstelling geopend door den HoogEerw. heer A. Guilonardt, Deken te Schagen. Onder de genoodigden merkten we op den heer Ch. L. van de Bilt, lid der Tweede Kamer, den heer Alink, vlootaalmoezenier, de R.-K. geestelijkheid i(pastoors en kape laans), den heer W. C. van Breda, wet houder der gemeente, den kapt. der Genie, den heer J. Zwart e. ai De alg. voorzitter der Comité's van uit voering, de heer P. Th. Luyckx, opende deze bijeenkomst met een wwoord van wel kom aan de genoodigden en in het bijzon der aan den HoogEerw. heer Guilonardt. Hij dankte Z. HoogEerw. voor de welwil lendheid deze tentoonstelling te willen openen. •Achtereenvolgens heette de heer Luyckx welkom de geestelijken, het eere-comité, wethouder Van Breda, juryleden, het lid van het Centr. Bestuur van „Herwonnen Levenskracht" uit Utrecht, de vertegen woordigers van de Middenstandsvereeni- ging „Hanze", bestuursleden van „Helders Belang", R.-K. Kerk- en Armbesturen en de pers. Doel van deze tentoonstelling is aldus de heer Luyckx de eventueele baten af te staan aan de plaatselijke kas van de afd. Helder. De kas is bij lange na niet toereikend om te doen, wat er gedaan moet worden. Wij hopen dan ook, dat er veel geld binnen zal stroomen, voor dit sympathieke doel. (Applaus). De HoogEerw. heer Guilonardt krijgt hierna het woord voor zijn openingsrede. Het is aldus Z. HoogEerw. mij «en eer deze tentoonstelling voor Reclame en Huisvlijt te mogen openen. 't Zijn drie onderwerpen, die in deze twee woorden worden genoemd. En schijn baar zijn deze woorden moeilijk in één be grip onder te brengen. Maar wat voor ons onvereenigbaar schijnt, is dikwijls te ver eenigen door de liefde. En ik mag zeggen, dat bij „Herwonnen Levenskracht" de liefde een krachtige drijfveer is geweest. Met reclame en huisvlijt is spr. uit den aard der zaak niet erg op de hoogte. Met de tuberculose is hij echter wel nader be kend. Acht en een half jaar heeft hij ver toefd tusschen deze zieken. Acht en een half jaar aldus spr. heb ik gestaan aan de bedden van hen, die het offer waren, of dreigden te worden, van deze moorddadige ziekte. Toen ik dit' gebouw binnenkwam, ging een reusachtige rolprent aan mijn geestes oog voorbij. Ik zag de ziek?n weer liggen, op hun wit gespreide bedden. Ik zag de liefdevolle' verpleegsters zachtkens langs de bedden gaan, hier en daar een woord van troost sprekend. Ik zag de lijders zelf met wijd open oog naar buiten staren, naar het zonnelicht. En de kleinen, die vol hoop op zien naar den dokter. Altijd hoop is er bij deze zieken. Spr. wijst vervolgens op de reclame, als het eenige middel om zijn zaken vooruit te brengen en in verband hiermee ook op de geestelijke reclame. Hij spreekt den wensch uit, dat de menschen zich met eenzelfden >jyer mogen werpen op het geestelijk ge bied, als zij dat doen op het stoffelijke. Huisvlijt bestaat uit twee woorden, n.1. huis en vlijt. Als spr. denkt aan huisvlijt, jlet "ij een gezellige huiskamer, waar moe- er, onder 'amplicht, goed zit 'te maken, miu 1S. bez>£> na zijn dagelijksch werk, tprl t,bewerken van een plank, de doch- men kleeren voor de kinderen, ter zijn iongens op hun manier bezig nipten 'Cgt er den nadruk op, de huisvlijt vliit hP0f!rWarre? .met huisindustrie. .Huis- ment HPt tf" j jsch en paedagogisch ele- M maS? ï°Udt de kindere" van de straat ,7 vTn menschen vlijtig. Het houdt ïi mï w? en schouwburg. De huis vlijt maakt het huisgezin gelukkig. In Engeland heeft men de huisvlijt, als een nuttige bezigheid, aan oorlogsinvalie- den en g^brekkigen gegeven. Spr. sluit zijn improvisatie met den wensch, dat de kosten, doof het cotnité voor deze tentoonstelling gemaakt, ruimschoots vergoed zullen worden, en dat de tentoon stelling haar doel mag bereiken, met een flink batig saldo. Na het applaus, vraagt de heer Van Breda het woord. De Burgemeester, aldus de heer Van Breda, is door ambtsbezigheden, tot zijn spijt verhinderd, bij de opening van deze tentoonstelling aanwezig te zijn. Het Gemeentebestuur stelt het grootste belang in tentoonstellingen. Vooral een tentoonstelling als deze, waar de kunstzin, door middel van de huisvlijt, bevorderd wordt. Het Gem.-bestuur hoopt, dat deze ten toonstelling haar doel zal bereiken en dat de verwachting, die het bestuur zich ge steld heeft, ten volle zal bevredigd worden. Als vertegenwoordiger van het Centraal bestuur van „Herwonnen Levenskracht" te Utrecht, sprak de heer Ter Laan een kort woord. Toen spr. het tentoonstellingsgebouw binnen kwam, viel zijn oog op den stand van „dames-handwerk" en onwillekeurig schoot hem een gelijkenis te binnen. Hij dacht aan den strijd, die de witte bloedlichaampjes voeren in het lichaam van den t.b.c.-lijder, en aan de moeite en opof fering, die zoovele dames' zich getroost had den, bij het vervaardigen van die kleedjes en kussens. Helaas is de strijd, die de witte bloed lichaampjes voeren, vaak tevergeefs, 't is te hopen, dat de opoffering van die dames niet tevergeefs zal zijn geweest en dat de baten van de tentoonstelling deze moeite ruimschoots zullen vergoeden. Verder wijst spr. nog op hef kleine aan tal t.b.c.-lijders dat geholpen kan worden, en hij hoopt, dat ook hierin mettertijd ver andering zal komen. De heer Luyckx brengt hierna een woord van dank aan de drie sprekers, terwijl hij den heer Van Breda verzoekt den dank van het comité over te brengen aan het Gem.- bestuur voor zijn medewerking. Spr. gelooft, aan de voorteekenen te zien, dat de tentoonstelling Wel zal slagen. Hij dankt de diverse dames en heeren voor hun medewerking. Het was het hoofd comité onmogelijk geweest dit alles alleen tot stand te brengen. Met den wensch, dat Gods zegen op dit mag rusten, eindigt spr. En nu de tentoonstelling zelf. Op de Molengracht, voor het gebouw van den R.-K. Volksbond, prijkt een groote eerepoort van Keg's thee. Deze poort is des avonds door electrische lampjes verlicht, wat een aardig en fantastisch gezicht op levert. Onder deze poort door komt men voor den hoofdingang van den Bond en door het binnentreden van deze deuren in het tentoonstellingslokaal. Een heele massa stands vinden een plaatsje in de groote zaal van het gebouw. We zouden minstens drie kolom noodig hebben, als we iederen stand apart zouden bespreken. En we zullen dan ook met een kort resumé volstaan. Het geheel maakt een prettigen, feeste- lijken en gezelligen indruk en we twijfelen dan ook niet, of de bezoekers zullen recht genoegelijke uurtjes op deze tentoonstelling doorbrengen. De firma Kreuger heeft een mooie col lectie foto's in kooldruk in verschillende kleuren, verder albums, fotografietoestel-, len en kunsthandel. Het meisjespatronaat „St. Agnes" heeft een stand, met door de meisjes zelf ver vaardigde kleeren, kleedjes e. a. mooie voorwerpen, die het damesoog zullen be koren, en hun hart zal stelen. De R.-K. koster W. F. K. Ouwens heeft een stand met religieuse artikelen. De heer C. C. Mahieu, Langestraat, heeft een uitstalling met Sluijs biscuits. Er is een plaatselijke tent van „Herwonnen Levenskracht". De tentoongestelde artike len hierin, zijn alle gratis ontvangen, zoo dat de opbrengst dan ook geheel kan afge dragen worden. Op het tooneel heeft de firma Keg haar tenten opgeslagen en presenteert den dames en heeren een heerlijk bakje thee en een gratis monsterpakje. De heer Bruns van den Polderweg heeft een sigarenstand en de heer Zoetelief een speciale stand voor aluminium. De heer G. Konijn van den N.-H. Kaas- en Boterhandel heeft een kaasstand, daar naast heeft de Singer Mij. een bescheiden plaatsje voor één van haar naaimachines, van de nieuwste constructie. Mej, Spigt, Weststraat, heeft een ver- idelijke uitstalling van chocolade van Meijer uit Brussel. De firma Dros, Texel, heeft haar advo caat tentoongesteld en de firma Tjaden van de Zuidstraat haar „Ster" waschma- chines. In het middenpad zijn opgesteld een stand van den heer Van der Maden, met parfumerieën, R. Th. Luyckx met wijnen en gedistilleerd, Neelsl met heerenkleeding, -Coorn, Spoorstraat, sigaren, Electro-Lux met een oud en nieuw model van haar stof- zuigapparaten. Met deze apparaten wordt tevens gedemonstreerd. De heeij Damen, Weststraat, heeft op zeer kunstige wijze, de symbolen -van ge- oof, hoop en liefde in een bloemstuk ver werkt. De heer D. Pot, Koningstraat, heeft een sigarenstand en de heer A. Coltof, Keizer straat, een uitstalling van fijne witte goe deren. De heer Coltof draagt 10 van de winst aan het comité af. Een smaakvolle installatie heeft de fam. .aan gemaakt met groenten en fruit. De huisvlijttentoonstelling bevindt zich op het balcon. Men vindt hier schilderijen, kloskant, borduurwerk, teekenwerk, houtsnijwerk en andere mooie werken. We willen hier in 't bizonder de aan- dacht vestigen op het werk van den heer Joh. W. Stevenson, dat men direct om den hoek van de deur aantreft. Deze heer is n.1. van plan een cursus in houtsnijwerk op te richten. Men kan op de tentoonstelling zien, wat er alzoo door oefening te be reiken is. Tot slot kunnen we meedeelen, dat een strijkje zorg draagt voor opgewekte mu ziek en dat diverse vermakelijkheden zul len bijdragen, de vroolijke stemming er in te houden. Gisterenavond werd de tentoonstelling druk bezocht. Zondagmiddag zal de Jury voor de Reclametentoonstelling rond gaan en des avonds om 8.30 uur den uitslag meedeelen. Dinsdagmiddag gaat de Jury van de Huisvlijttentoonstelling rond en zal des Avonds om 7.30 uur' den uitslag bekend maken. De tentoonstelling is geopend hedenmid dag van 25 uur en hedenavond na 7^uur. Zondagnamiddag 4 uur. Maandagavond 7 uur. f Dinsdagavond 7 uur. Woensdagnamiddag 25 uur en des avonds 7 uur. Donderdagavond 7 uur. Verschenen is het vraagprogramma voor de pluimvee-tentoonstelling van de Vereeniging op Pluimveegebied „Helder", een aardig boekje, dat een goeden indruk geeft van hetgeen de tentoonstelling geeft. Uit het voorwoord halen we aan„Met genoegen denkt de vereeniging terug aan de welwillende medewerking, die ze bij de voorbereiding van haar tentoonstelling ondervond, zoowel van de zijde der auto riteiten als van particulieren. Zeer velen gaven voorts van hun belangstelling blijk door eereprijzen beschikbaar te stellen, zoodat de prijzenlijst, die zilveren en verzilverde bekers, verguld zilveren, zil veren en bronzen medailles, kunst- en gebruiksvoorwerpen noemt, die van het vorig jaar verre overtreft. Het noemt de Pluimvee-tentoonstelling een jaarlijks terugkomende aantrekkelijkheid, die om het economische belang ten volle de aan dacht verdient. Het wijst er voorts op, dat de verzorging der dieren in goede handen is. Het geneeskundig toezicht wordt uitgeoefend door den dierenarts, den heer Haan. Als schenkers van eereprijzen lezen we de namen van 10 vereenigingen in en .buiten de staddie van niet minder dan 50 firma's, terwijl dan nog een lange lijst van personen volgt. Zestien pagina's druks zijn noodig om alle eereprijzen te omschrijven en letterlijk alle klassen zijn goed bedacht. De tentoonstelling zal dus ongetwijfeld een—succes zijn. Aan het einde van het vraagprogramma worden de inzenders uit Amsterdam, Alkmaar en overige plaatsen aan het Noord-Hollandsch kanaal gewezen op de gemakkelijke verzending en billijke vrachtberekening van den stoombootdienst „E.S.O.N.A." Helder Amsterdam, v.v. Vraagprogramma's kun nen door belanghebbenden worden aan gevraagd bij G. J. H. Verstegen, Spoor straat 114, Helder (ingang in het kantoor Palmstraat). komt Zondag voor de 2e maal binnen zeer korten tijd in „Casino". Vele, zeer vele verzoeken kwamen tot de directie van „Casino" om dit stuk nogmaals voor het voetlicht te brengen. Het succes, dat de vorige keer overweldigend was, deed de directie besluiten aan deze aanvragen tegemoet te komen. Ongetwijfeld wacht de bezoekers met dit stuk een avond van genot enleering. Het spannend spel, de rijke inhoud, de boeiende handeling zullen ongetwijfeld oorzaak zijn, dat niemand zich een gang naar „Casino" zal beklagen. De inhoud van het stuk en het spel der opvoerenden is daarvoor een waarborg. Wenschelijk is het, om teleurstelling te voorkomen, vroegtijdig bij den heer Kokelaar plaatsen te be spreken. „De Amersfoortsche Crt." schrijft: „Als steeds komt de heer Ooms met wat goeds. Vorige jaren bracht hij ons de groote Louis Bouwmerster, daarna mevr. De Boerv. Rijk, en nu is hij directeur van 'een gezelschap die met groot succes „De Slachtoffers der Samen leving" opvoerd. Zelden zagen we het publiek zoo onder de invloed, 't Was een prachtvoorstelling Directeur: F. v. d. Meij. De onderafdeeling van bovengenoemd koor geeft op Maandag 24 Nov. a.s. haar eerste uitvoering in dit seizoen, met mede werking van „Morgenrood' Naast num mers van J. Worp, G. C. Weere en Cath. van Rennes wordt door de onderafdeeling opgevoerd een komisch zangspel in twee bedrijven, genaamd: „Mevrouw Kwik staartAlbedil". Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. Naar wij vernemen, wordt te bevoegder E laats, nu blijkt, dat door vele rekening- ouders in de plaats van postchèques aan toonder, chèques op naam worden afgege ven, overwogen, voor deze endossement toe te laten, althans voor die postchèques, welke een nog nader te bepalen maximum niet overschrijden. Daarvoor is echter een wijziging van het Girobesluit noodig, zoo dat met de invoering van de wijziging nog eenige tijd zal gemoeid zijn. Om voor de houders van chèques op naam den last te vermijden zelf voor de inning daarvan naar het postkantoor te moeten gaan, zullen de rekeninghouders dus voorloopig goed doen, postchèques aan toonder te bezigen. De gelegenheid tot het doeri överschrij ven van het tegoed bij de Rijkspostspaar bank op postrekeningen en die tot het doen overmaken van gelden van het tegoed op postrekeningen naar het buitenland, zijn eerlang weer te verwachten. De minister van financiën deelt mee, dat het in zijn voornemen ligt, de wet tot ver hooging van den accijns op rooktabak, pruimtabak en snuif en op sigaretten, in dien het desbetreffende ontwerp tijdig tot wet wordt verheven, in werking te doen treden op 1 Januari 1925. Op dien datum gaat dan de termijn van drie maanden in, gedurende welken winke liers en grossiers de bij het in werking tre den van de verhooging voorhanden voor raden zonder navordering kunnen uitver- koopen. Winkeliers, enz. zijn dus eerst op 1 April 1925 verplicht, op de bij de wet be paalde wijze aangifte te doen van de dan bij hen voorhanden zijnde voorraden, waar van de te weinig betaalde accijns zal wor den nagevorderd. Teneinde sigarettenfabrikanten- en fabri kanten van gekorven tabak in de gelegen heid te stellen, reeds op 1 Januari 1925 hun fabrikaten, voorzien van zegels, waar uit van de betaling van den verhoogden accijns blijkt, in het vrije verkeer te bren gen, wordt hun gelegenheid geboden, die zegels reeds thans te bestellen. Met de af levering daarvan door de cpntróle te Haar lem zal in het begin van December een be gin worden gemaakt. Het is dus niet uit gesloten, dat groote hoeveelheden van de nieuwe zegels slechts geleidelijk kunnen worden verstrekt. De bestaande zegels, die fabrikanten meenen niet meer noodig te zullen hebben, kunnen op de gewone wijze ter inruiling tegen nieuwe zegels aan de controle te Haarlem worden opgezonden. Een tijdige inlevering van die zegels verdient aanbe veling, aangezien anders de verrekening van hun waarde met de nieuw bestelde, vertra ging zou kunnen ondervinden. Voor verdere inlichtingen worden be langhebbenden verwezen naar de ontvan gers der accijnzen. Onze gemoderniseerde Inrichting, met een populair Strijkje, biedt U een gezelligen avond. Eiken ZONDAGAVOND van Si—11 uur DINERS van af fl.60 per oouvert. Bonboekje, geldende voor 10 DINERS, 113.50. Aan het Voorloopig Verslag over de Marinebegrooting 1925 ontkenen wij het volgende Beleid van den Minister. Door eenige leden werd de opmerking gemaakt, dat deze begrooting en de toe lichting daarvan weinig stof tot bespre king bieden. Vooral in verband met de jongste besluiten van den Volkenbond, die voor de ontwikkeling van het defensie- vraagstuk van groote beteekenis kunnen zijn, zouden deze leden het op prijs stellen te vernemen, welke plannen de Regeering heeft in zake de maritieme verdediging van Nederland en koloniën en of de evenbe- doelde besluiten van den Volkenbond in die plannen wijziging hebben gebracht Andere leden verklaarden aan deze be grooting hun stem niet te kunnen geven. Deze leden stelden zich op het standpunt, dat Nederland tot ontwapening moet over gaan en tot liquidatie der marine moet be sluiten. De baten der bezuinigingen gaan volledig teloor door de verspilling, welke in de aanschaffing van nieuw materieel is gelegen. De leden, hier aan het woord, aarzelden niet deze politiek een ramp voor het land te noemen. Veel verzet ontmoette daarom bij deze leden de aanvrage van 1.200.000 als eer ste termijn voor den aanbouw van twee tarpedobootjagers, nadat op de vorige be grooting reeds tot den aanbouw van 2 zulke schepen was besloten. Is het aanbouwen van 4 torpedoboot- jagers in twee jaar tijds voor het op sterkte houden van een vloot van zes zulke sche pen niet veel te veel? Andere leden, hoewel zich niet op het standpunt van nationale ontwapening stel lend, betreurden eveneens, dat uit deze be grooting zoo weinig van bezuiniging op de marine-uitgaven blijkt. Door deze leden werd gevraagd, of de voortgezette aan bouw van het in aanbouw zijnde materieel, waarvoor een bedrag van 12.455.490 wordt aangevraagd, niet in langzamer tempo kan plaats vinden, met name wat betreft de onderzeebooten O 9 tot en met O 11, voor den dienst in Nederland be stemd. s Verscheidene andere leden leenden zich met deze beschouwingen niet vereenigen. Dat deze begrooting weinig stof biedt tot een bespreking van het marinebeleid der Regeering, werd door deze leden beaamd, doch sommigen hunner achtten dit voor namelijk een gevolg van het feit, dat nog steeds een Vlootwet ontbreekt, waarin een stelselmatig plan van aanbouw en vernieu wing van materieel is vastgelegd. Deze le den stelden^ de vraag, of de indiening bij de Kamer van een nieuw ontwerp-Vloot wet binnenkort kan 'worden tegemoet ge zien. Tegenover den wensch, dat de Regee ring spoedig met eeix nieuw ontwerp-Vloot- wet zou komen, gaven andere leden de Re geering in overweging, met de indiening van zulk een ontwerp te wachten. Andere leden meenden, dat de Vlootwet nog geheel kon worden uitgesteld. Door sommige leden werd gevraagd, hoe de Regeering thans oordeelt over de mo gelijkheid van samenvoeging der Departe menten van Oorlog en Marine tot één De partement van Defensie, waardoor naar hun meening in verschillende opzichten besparing op de defensie-uitgaven mogelijk zou zijn. Men bracht in herinnering, dat een desbetreffend wetsontwerp nog steeds bij de Kamer aanhangig is. Door andere leden werd gevraagd, in welk stadium de werkzaamheden verkeeren van de in dit jaar benoemde interparle mentaire commissie, welke de splitsing van het personeel bij de marine tot voorwerp van onderzoek heeft. Kan de verschijning van het rapport der commissie nog vóór de openbare behandeling dezer begrooting worden verwacht? Gevraagd werd, of de opheffing van het marinestation te Vlfssingen en de over brenging van een deel van het aldaar aan wezige materieel naar Nieuwediep geble ken is inderdaad tot besparing van uitga ven te leiden; zoo ja, hoe groot die bespa ring is geweest. Materieel. Aangedrongen werd door sommige leden op een nadere verklaring van den Minister in verband met geruchten, dat de vloot in Indië in zeer ongunstigen toestand verkeert en daaraan voor de bemanning zelfs gevaar verbonden kan zijn. Beweerd wordt, dat de „Zeven Provinciën" niet meer varen kan en dat twee jagers in woelig water niet meer gebruikt kunnen worden. Sommige leden betoogden de wensche- Üjkheid, oud materieel, dat voor de defen sie geen waarde meer heeft, in sneller tem po dan thans geschiedt uit de vaart te nemen om te worden verkocht, in stede van daaraan nog geruimen tijd hooge uit gaven voor conservatie te besteden. Het had de aandacht getrokken, dat de

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 13