-Eli Tweede Blad. BINNENLAND. Kloosterbalsem CHR. C.KQOMAN, Weststraat III, b/d. School. SS VAN ZATERDAG 15 NOVEMBER 1924, De Tweede Kamer heeft gisteren een wetsontwerp goed,gekeurd, houdende wij ziging vani die wet op de invordering van 's Rijks dtriecte betastingen, waardoor de tot dusver voorgeschreven „waarschu wing" vervalt. Neemt, wat waarschijnlijk la, ook de Eerste Kamer dit ontwerp aan, dan zal men voortaan slechts een aanmaning krij gen, waarna men 10 dagen respijt heeft om zijn belasting te betalen, en daarna een dwangbevel. De Tarlefwet De Tweede Kamer heeft Donderdag middag het ontwerp nieuwe Tariefwet aangenomen met 67 tegen 39 stemmen, rechts tegen links. Naar men verneemt bestaat het voor nemen bij aanneming van het aanhangige tarief-ontwerp door de Staten-Generaal, ten behoeve van d'e ambtenaren d'er in voerrechten, van Rijkswege eene bewer king van het tarief van invoerrechten uit te geven "fen deze, tegen betaling, ook voor het publiek verkrijgbaar te stellen. Congres S. D. A. P. Naar Het Volk meldt, zal hot veride- aingsoongres van de S. D. A. P. Znterdae. Kondiag en Maandag 14,18 e» 16 Februari worden gehouden ia het Concertgebouw te Amsterdam. Behoeftige oud-redders. (Vragen van Kamerleden), De heer Ter Hall heeft tot den Mi nister van Waterstaat de volgende vragen gericht 1. Is het juist, dat de Minister in zijn rede, op Maandag 10 dezer, ter gelegen heid van de ontvangst door de Rbgeering in de Ridderzaal te 's Gravenhage van de jubileerende reddingmaatschappijen, mededeelingen heeft gedaan in dezen zin, dat de regeering heeft gemeend een nauwgezet onderzoek te moeten instellen nopens de vraag, in hoeverre de voor ondersteuning in aanmerkingkomende personen inderdaad in behoeftige om standigheden verkeerden en ondersteu ning door hen gewenscht wordt; dat dit onderzoek met de meest mogelijke zorg is ingesteld en heeft uitgewezen, dat er gelukkig slechts weinigen in behoeftige omstandigheden verkeeren, zoodat met het verleenen van flnancieelen steun aan oud-redders van schipbreukelingen niet die aanzienlijke bedragen gemoeid zullen zijn, waarvan aanvankelijk sprake is ge weest, en dat Z. Exc. onder deze omstan digheden kon mededeelen, dat eerlang voor gezegd doel op de begrooting van het Departement van Waterstaat een som van f 5000 zal worden aangevraagd, waardoor de Regeering in de gelegenheid zal komen in gevallen, dat daarvoor aan leiding bestaat, een aanvullende onder steuning te verleenen 2. Zoo ja, is de Minister bereid aan de Kamer mede te deelen, op welke wijze dit onderzoek is ingesteld en welke ge gevens den Minister ten dienste stondèn, waarop hij zijn bovenvermelde uitspraak grondde, en is Z. Exo. bereid meer uit voerige mededeelingen te verschaffen omtrent het resultaat van dat onderzoek dan hij in zijn gemelde rede deed Het bouwen in Nederland en in Engeland. Een der berichtgevers van het HbL te Londen meldt: Ingezonden Medodeeling. -INSTRüMENTEf rWêocffu.(/'~7fa- ciprirotiwt O-UURG InduifrlMtroof VRAAGT CATALOGEN. De prijzen stijgen. De chef vani het Gemeentelijk Statis tisch Bureau was zoo welwillend aan het „Haagsche Volk", op een desbetreffend verzoek, die indexcijfers van de prijzen der voornaamste levensmiddelen op 1 No vember j.L te doen toekomen. We laten ze hieronder volgen, er ter vergelijking den stand op 1 September en 1 October bijgevoegd: Groepen 1 Rept. 1 Ocl 1 Nov. Brood 181.3 186.7 194.7 Grutterswaren 163.2 16312 164.0 Melk en kaas 170.3 176.0 183.0 Vieesch en eieren 166.7 176.0 176.2 Vetten 147.8 160.2 162.2 Kruidenierswaren 161.0 162.0 150.2 Aardappelen 127.0 145.0 164.0 Herleid gemiddeld voor alle groepen tezamen 160.4 168.4 172.6 Sinds de vorige maand vertoont het al gemeen© indexcijfer dus weer een stijging met 2.5 pet., sinds 1 September is de ver hooging 12.2 pet. De stand1 op 1 Novem ber (172.6) is hooger dan hij sinds ruim twee jaar is geweest. Uit den Rotterdamschen Raad. Het chronisch aan interpellatie ziekte lijdende lid van de rapaille-partij, de heer Ooremans, had weder eens een interpel latie aangevraagd over de volgende punten „Hoeveel heeft het Gemeentebestuur betaald in het jaar 19231924 aan champagne, wijn, spuitwater, koffie, thee, suiker, sigaren, sigaretten enz. „Hoe veel heeft Maatschappelijk Hulp betoon uitgegeven aan melk voor tuber- culosen zieken en zwakken „Daar het eerste schandalig hoog zal zijn en 't laatste een onbeduidend bedrag, verzoek ik beleefd openbaar making van beide posten." De interpellant was echter niet in de zitting aanwezig. Intusschen is smakelijk gedebatteerd over het al of niet toestaan van deze interpellatie. In het algemeen wilden de leden niet tornen aan het recht van interpellatie. Doch de heer Coremans maakt van dit recht een al te vrijpostig gebruik. Bovendien is er nog nimmer debat gevolgd op de interpellaties van dit raadslid, zoodat het schriftelijk stellen van vragen voor dezen interpellant een beter resultaat zou hebberi. Met 82 tegen 2 stemmen (die der communisten) werd besloten de interpellatie niet toe te staan. Instructie vaartuig „Prins Hendrik". Op initiatief der Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Holland's Noorder kwartier, gevestigd1 te Alkmaar, zal van af 1 December a.s. het instruotievaartuig „Prins Hendrik" opnieuw te Alkmaar worden gestationmeerd. Het verblijf, dat in Juni li. slechts van korten duur was, zal thans oirca twee maanden zijn, ten einde een volledige cursus te kunnen, ge ven voor allen, die belang stellen in de be handeling van scheepsmotoren en voor hen, die zich verder willen bekwamen M de Binnenscheepvaart Na afloop van den cursus zal het In structievaartuig circa 14 dagen te Helder worden' gestationeerd, teneinde na te gaan of ook aldaar voldbende belangstel linig bestaat in het bedoeld© onderwijs, opdat eventueel ook later in Helder een cursus kan worden gegeven. Goede vangst Te Hoogoarspel, bij Enkhuizem, werd in den morgen van den 8sten dezer in het spoorwegstation vastgesteld, dat er des nachts was ingebroken. De politie tele grafeerde dadelijk die lijn langs, wat tot gevolg hadi, dat twee verdachten te Hoorn uit den eersten trein werden gehaald en aangehouden. Men vond op hen voorwer pen van de inbraak afkomstig. Later is gebleken, dat de aangehoudenen, J. V. en H. S., beiden te Amsterdam woonachtig, vermoedelijk ook inbraak hebben ge pleegd te Blokker, in het Gooi en, in nog enkele andere plaatsen. Berooving. De publieke vrouwen J. v. E., oud 83 jaar, en E. E. S., huisvrouw van v. R., oud 29 Jaar, werden door de Amster- damsche reohbank schuldig verklaard aan de haar ten laste gelegde berooving van een koopman uit Groningen, iwien zij op 20 Juli 1.1. in café Liverpool aan den Zeedijk nr. 22 een bedrag van 170 zou den ontstolen hebben. De elsch van het O.M. strekte tot veroordeeling van J. v. E. tot 6 jaar en E. E. S. hv. v. v. R. tot 4 jaar gevangenisstraf. De rechtbank veroor deelde van E. tot 4 jaar en S. hv. v. R. tot 2 jaar gevangenisstraf. Lord mayor en chauffeur. Tot lord-mayor van Bradford is be noemd het Labour-parlementslid Palin, die tevens secretaris voor Yorkshire is van den bond van tramweg- en transport- personeel. Hij heeft te kennen gegeven niet met de voor den lord-mayor be stemde auto te willen rijden, omdat, de tegenwoordige chauffeur, een oud-ge diende uit den oorlog, die al vier lord- mayors gereden heeft, niet aangesloten is bij een vakvereeniging. Dit heeft in Bradford tot kritiek aanleiding gegeven en in de plaatselijke pers heeft men hem verweten, dat hij zondigt tegen het vak- vereenigingsvoorschrift, dat één man maar één functie moet bekleeden, daar hij èn als lord-mayor èn als parlements lid èn als vakvereenigingssecretarls sa laris geniet en niet voornemens schijnt te zijn zich tot één dezer funeties te be palen. Ingezonden Mededeellng. Hebt Gij pijn ia TW& en lendenen verdrijft de pijn ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. De Fransche regeering is thans overge gaan tot uitgifte van io-jarige schatkist bons tegen een rentevoet van 5 aflosbaar met 50 premie, wat wil zeggen, dat'men van 1000 francs per jaar 100 francs of io% rente trekt, hetgeen wel het maximum is, dat er op het gebied van Staatsleeningen bestaat. Deze leening is als een binnenland- sche bedoeld, doch Dinsdag j.1. verscheen reeds een advertentie, dat de Banque de Paris et des Pays-Bas gaarne inschrij vingen aanneemt, zoodat men in Frank rijk blijkbaar niet zoo gerust is, dat' de leening er in zal gaan. Een dergelijk lokmiddel als dit, n.1. 50 premie, ken schetst dan ook wel de credietwaardig- heid van den staat en het mag wel verwon dering wekken, dat het Fransche betaalmid del zich met al die leeningen op prijs weet te houden. Blijkbaar wordt de koers ge steund en wordt het den baissiers niet ge makkelijk gemaakt, aangezien een kleine daling tot b.v. ij}. 10 steeds weer gevolgd wórdt door een rijzing tot 13.20 of daarom trent, waardoor de valutahandel minimaal wordt. De dollar is deze week zelfs een oogenblik onder 2.50 gedaald, wat het directe gevolg is van de voortdurende stijging van wissel Amsterdam te New-York. Deze stijging is blijkbaar gewild en op touw gezet door de Nederlandsche Bank, welke reed» weken achtereen groote bedrage» goud naar New- York zendt. De Presidentsverkiezing is thans weer achter den rug en werd met overgroote meerderheid van stemmen de tegenwoordige President Coolidge voor 4 jaren herkozen, wat bewijst, dat de meeste Amerikanen met het bestaande bestuur tevreden zijn en in dezen tijd geen andere richting willen ris- keeren. De beurzen hebben deze conservatieve herkiezing met een willige stemming be groet en speciaal New-York was z.g. brand- willig, zoodat voor sommige waarden a's Steels, Eries en Wabash topkoersen werden genoteerd, terwijl de omzet Maandag circa 21/, millioen shares beliep. De markt in Amerikaansche waarden is hier natuurlijk ook vaster geworden, doch de omzet is nog zeer klein, vermoedelijk omdat het publiek zich er te weinig voor interesseert en omdat provisie en zegel zoo hoog zijn. Er liepen geruchten ter beurze, dat de provisie bin nenkort verlaagd zou' worden, misschien dat dit eenige opleving geeft. De stemming voor locale waarden blijft prijshoudend ter beurze, waarbij Koninklij ke Olie ca. 340% noteeren, Consols 160%, terwijl Dinsdag weer een herstel plaats vond in suikerwaar den, waarvan H.V.A. 10 stegen en weer 426 haalden, terwijl Poer- woredjo zelfs tot 127 werden gedaan, wat een belangrijk redres is in een paar dagen tijd en een bewijs is, dat de markt voor goede berichten zeer gevoelig ge stemd is. Aandeelen Nederl. Handel-Maatschappij hebben een val achter den rug tot zelfs 117 doch redresseerden zich tot 123 ongeveer, naar beweerd wordt op ruilingen tegen aandeelen Ned. Indische Handels bank, die met hare Koloniale belangen goede zaken moet maken, terwijl het dividend der Handel-Mij. niet veel meer dan 6 zou bedragen over 1924, wat wel zeer prematuur genoemd mag worden. In het gokfonds Pendawa is de handel ook zeer geslonken, nu is gebleken, dat de geruchten van allen grond ontbloot waren; toch kan de koers na gedaald te zijn tot 11 zelf» weer tot 18 herstellen. 'Verder is de handel nog stil en is er voor de commissionairs nog weinig affaire, zoo dat menigeen nog reikhalzend naar betere tijden uitziet, wat slechts afhankelijk is van het publiek, dat zich nog maar steeds afzij dig schijnt te houden. 'De productenmarkt voor koffie blijft nog voortdurend vast gestemd en iederen dag bijna meldt ook de Amerikaansche markt hoogere prijzen, wat het gevolg is van slechte oogsten en toenemende vraag voor de consumptie. Gezien de stijgende koersen der suiker- aandeelen schijnt ook dit product weer duur der te gaan worden, terwijl ter goederen beurs de omzet ook veel grooter is dan de laatste weken. Welke: de oorzaken daarvan zijn ligt nog in het duister, aangezien de concurrentie der bietsuiker de laatste weken van zich liet spreken, wat eerder prijsverla ging! tengevolge zou moeten hebben. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN, Man: Mij dunkt, ze hebben dlezem tunnel in de laatste jaren 'n heel stuk langer gemaakt. Vrouw: Hoe kom je daar bij.Dat kan toch niet? Man: Nou dat weet ik niet, maar het komt me zoo voorIk herinner me nog heel goed, dat we er den eersten keer doorgingen op onze huwelijksreis en dat we er toen naar mijn gevoel in 'n oogen blik doorheen waren En nu vind' ik dat er gewoon geen end' aan 't ding komt Ingezonden Mededeellng. Als er één schaap over den dam is, volgen er meer! Dat is niet prettig voor dat eene schaap, tenminste als het beestje er eenig handelsinstinct op na houdt 1 De moedige eenling is eindelijk, na lang talmen, over den dam gekomen en hoopt, aan de andere zijde natuurlijk volop gras te vinden en er onge stoord te kunnen grazenMaar ternau wernood is hij bezig de billijke belooning voor zijn moed en initiatief te genieten of.de „meerderen",, die hem al spoedig gevolgd zijn, dringen om htm heen, be twisten hem de beste plekjes ea maken hem het leven tot een last Zal het met het eerste (hötel-) schaap, dat nu dan eindelijk op 't punt staat over den Dam te wandelen om zich op het Midden- damterrein te vestigen óók zoo gaan?. Het heeft er alle schijn van. Nauwelijks had men vernomen, dat de plannen van ar chitect Van der Meij voor het te bouwen ,,Dam-hótel" bij de betrokken af deeling ten Gemeentehui ze ter keuring waren ingele verd of het bericht wordt gelanceerd, dat het plan tot het stichten van een hötel in de Vijzelstraat, onder architectuur van den bouwmeester Rutgers gekomen is in het stadium, dat binnenkort bij den Raad een voordracht tot de uitgifte in erfpacht van het terrein zal worden ingediend. Nu heerscht er in de hoofdstad wel al reeds jaren een dringende behoefte aan hótel-ruimte en kan het geen kwaad, dat tegelijk met de, vooral in Amerika energiek geleide reclame-campagru* voor „vióemde- lingen-verkeer ini Holland", meteen gezorgd wordt voor een ruim en op de hoogte des tijds staand reizigers-onderdak, maar desalniettemin ziet het Van der Meij- schaap, dat over den Dam staat te komen, zich al dadelijk weer, aan de overzijde van den dam (dit keer met een kleine d) be dreigd door een concurrent. 't Goede van de zaak is, dat er nu, door middel van een spannende1 nek-aan-nek race, misschien eindelijk eein» schot in beide plan nen zal komen. De eene „gegadigde", die van de Vijzelstraat, heeft,' ai aangekondigd, dat, wordt de erfpacht-voordracnt spoedig door den Raad aangenomen, haar „Grand- Hótel „Centraal" binnen twee jaar gereed zal zijn en dan als moedig pendant van De Bazel s bouwwerk voor de Ned.Handels maatschappij onze stad zal komen ver fraaien. Het Handelsmaatschappij-gebouw werd de laatste dagen ontmanteld en nu men dan tenslotte deze schepping van den overleden kunstenaar De Bazel „naakt", van steigers en ladders en hijschtoestellen bevrijd, voor oogen heeft, is alle angst, dat het door zijn omvang en structuur het oude stadsschoon zou schaden, wel weggenomen. Zelfs het kijkje vanaf de Koningsplein-brug op de beroemde „bocht van de Heeren gracht", waarvoor men, als een der meest précaire punten vreesde, wordt er niet door bedorven. Het platte, breede dak van den monu mentalen bouw domineert inderdaad wel eenigszins de daaronder schuilgaande gevels van de oude patricische grachthuizen, maar het laat hun intieme schoonheid onaan- gerand. Boven de grootheid van het 17de eeuwsche Amsterdam, rijst daar nu, in de verte dit dak als teeken van de moderne kracht en levensontplooiing van onze stad omhoog. En als zoodanig is het ook een schoon en goed symbool Men mag hopen, dat ook 't nieuwe Grand Hötel „Centraal" eenzelfden indruk zal wekken. Ten stadhuize heeft men het oor spronkelijk plan, dat vanwege zijn hoogte dreigde het Munt-torentje wat uit het ge zicht weg te dringen, doen „verlagen", zoo dat tenslotte boven de gelijkvloersche „arca den-bouw" en de voor vergaderzaal bestem de eerste verdieping terecht vier étages ont worpen zijn. Op den hoek van den Singel, naast de Burgerwacht, werd een bescheiden torentje geprojecteerd, dat het, zeggen H.H. deskundigen, „aardig doen zal". Aan deze zijde ook. komt het restaurant voor den ko menden en gaanden man, die dus, al tafe lende, in alle rust de verkeersproblemen op het Muntplein zal kunnen gadeslaan. Ook het Dam-hötel-plan, dat dezer dagen gepubliceerd werd, ziet er niet slecht uit. Architect Van der Meij, di4 met zijn Scheep vaarthuis indertijd onze stad reeds met een dfcr beste moderne stukken architectuur voorzag, krijgt hier een mooie, tweede kans Als tenminste zijn „schaap", dat langen tijd het eerste en eenige was, zich niet door het tweede, dat van de Vijzelstraat, van den reeds half-overschreden dam laat weg duwen Schapen zijn domme beesten „August de Domme's": domme menschen. Of de ana logie zoo ver gaat, dat deze laatsten ook Jiandelen, volgens het „dam-spreekwoord" van de eersten zal spoedig moeten blijken. Pe eerste „Aügust de Domme" toch kwam deze week, na een langen tijd ,van vergetelheid, weer eens over den dam en sprong lustig rond in de arena van „Carré", dat ten laatste aan zijn oor spronkelijke bestemming werd teruggege ven. Het circus Henny nam er voor de laat ste maanden zijn intrek; dan volgt Albert Carré zelf. We hebben de echte authentieke circus- sfeer te lang gemist er is onder ons een heimwee gegroeid naar de stal-luchtjes, naar „schoonrij deressen", naar waterballetten Charlejf Chaplins, heel en half Watts, hoe vermakelijk ze ook mochten zijn, blijken op den duur met hun kunstmatig bestaan op het witte doek toch niet de luie, levende August de Domme, op de werkelijkheid van het circus-zand te kunnen vervangen. Er wordt hier en daar al gemompeld, dat „de bioscoop" zijn besten tijd gehad heeft en dat ook ae café's met dansvloer en strijk je over hun hoogtepunt heen zijn. Of het waar is weet ik niet; wèl echter is het een feit, dat wie meni ook spreekt, zich verheugt over deze herleving van het aloude „paar denspul",... Het gebouw Carré mag daarbij waarlijk ook wel een» wat vroolijkheid binnen zijn muren zien; al» tegenwicht van de misère, die het, in den vorm van eed hopeloozen strijd om het bestaan voerende, tooneel- en opera-gezelschappen de laatste jaren om sloten hield. Van deze misère heeft o, a. Herman Heijermans met zijn Tooneelver- eeniging ruimschoots zijn deel gehad. Velen hebben het in dien tijd bevreemd, dat da schepper van „Op Hoop van Zegen", van „Schakels", van „Uitkomst" en andere stuk ken, dat vooral de voortreffelijke verteller Samuel Falkland, in de zorgen van het theaterdirecteurschap als auteur verloren ging. En met vreugdevolle en hoopvolle ver wachting vernam men verleden jaar, dat hij* tenslotte besloten had zich voor den vervolge weer uitsluitend aan zijn litterairen arbeid te gaan wijden. Het wreede noodlot heeft het echter anders gewild. Ternauwernood had Heijermans zich weer met nieuwen moed achter zijn schrijftafel gezet, of een kwaadaardige, ernstige ziekte kwam hem overvallen, die hem allen verderen arbeid belet. c lande, om on» te kwijten van een eenvoudi icht der dankbi enermans voor he Wie zijn steentje wil bijdragen en dat n plicht der dankbaarheid en het gezin ermans voor het allerergste te behoeden. zullen er in Helder toch ook velen zijn! sture wat hij missen kan en wel aan: den» heer L. Rosenberg, Koningslaan 56, Ara- sterdam, of aan dan heer Henri Dekking, Nieuwe Buiz«nweg| 19a, Rotterdam. Waar misschien geen enkele van omb kunstenaars zoo suggestief het leven en strijden en.... het ruwe, maar groote en goede hart van de lagere en laagste klassen onzer hoofdstedelijk samenleving uitgebeeld en weergegeven heeft, daar mocht deze op wekking in een Amsterdamschen brief niet achterwege blijven. Al kan dan 3 December a.s. de auteur zelf niet voor het voetlicht treden, op dien dag zullen in alle theaters hier ter stede zijn geesteskinderen in den vorm van verschil lende zijner stukken opstaan en er van ge tuigen, zoo men het in den sleur van alle dag misschien aan het vergeten was, welk een groot kunstenaar wij in Heqerman» he raten. We leven op het Prinsenhof, in de Ver gaderingen van den Gemeenteraad in af wachting van de grooteBegrootings- debatteii en het is er, als in alle „wacht- periodes" duf en vervelend. Ook deze week weer kunnen we dan ook met een kort over zichtje volstaan. De eenigste min of meer belangrijke schotel van het Gemeentelijk menue bestond dezen keer in portie „tram- dienst-vleesch" overgoten met een saus a la „Georganiseerd Overleg". Er waren n.1. klachten ingekomen van enkele werknemers organisaties over de regeling der dienst uren voor het! „rijdend personeel". Sommige „diensten" houden dit personeel acht uur aan één stuk (met maar een enkel kwartier „schaft") in touw en daarbij laat de aceo- modatie in de wacht- en rustlokalen ook nogal iets te wenschen over. Deze laatste bezwaren kunnen (en zullen, naar de wet houder bij deze gelegenheid toezegde), op geheven worden. Maar de bezwaren tegen net op 't oogenblik geldende dienstrooster, zijn vaak vreemd en op z'n minst genomen wat voorbarig. Dit rooster toch werd in overleg met en grootendeels op aandrang van de werknemersorganisaties zelf, vast gesteld bijwijze van proef. Waar deze proef slechts enkele maanden „loopt" en het te vroeg is om er conclusies uit te trekken, gaat het niet aan daar nu reeds op terug te komen. De klagers mogen bedenken, dat wil het „georganiseerd overleg" zich in de toekomst op gezonde wijze blijven ontwik kelen, men daarin dient te komen met voor stellen die men ernstig doordacht heeft en die men niet, na korten tijd, weer kan los laten. Tenzij men zoo ver gaat als één der in- terpellanten in deze vergadering, die vond, dat deze „werknemers tegen zichzelf be schermd dienden te worden", waarbij hun dan tevens alle mondigheid zou ontzegd zijn. De overgroote meerderheid oordeelde ech ter, ook met het oog op het voorliggend me disch advies der contröleerende genees- heeren, dat de zelf-gewilde „proef", zonder schade voor de betrokkenen, gerust nog een half jaar kon worden voort gezet. Daarna 'valt er verder te praten. Zoodat tenslotte zelfs dg ze hoofdschotel van het menue zonder veel voldoening door de edelachtbaren vluchtig verorberd werd. Mali voor Hr. Ma. „Tromp*. laatste busfflchKag: 21 November hoofdkantoor 8.30 a. stadsbussen lichting 2. naar Marseflïa: laatste bualich/fitag: 8 December hoofdkantoor 6.80 a. stadsbussen lichting 9, T hoofdkantoor 6.— m. stadsbussen 6 Dee. UshJ&ig 4. Ingetontten IftdedeeUng. Afschaffing Tan de „Waarschuwing". De Engelsche commissie, die onder lei ding van Sir Charles Ruthen, den direc teur-generaal voor den woningbouw van het departement van Hygiëne, een offi- cieeel bezoek aan Nederland heeft ge bracht ter bèstudeerüig van den woning' bouw aldaar, Is thans bi Engeland terug gekeerd. Sir Charles Ruthen werd verge zeld door den Lord Trovost, Sleg, en den gemeente-secretaris van Ediniburg, den voorzitter van de woninglbouw-oommissle van Liverpool, Thomas White, en verte genwoordigers van verscheidene andere gemeenten. De leden der oommissie ver klaren in Nederland veel te hebben ge leerd, vooral wat betreft den bouw van beton-woningen te Amsterdam, doch hun belangrijkste ervaring was, dat de bouw vaiü groote woningcomplexen in Neder land veel igoedkooper kan geschieden dan in Engeland, ofschoon de kosten der bouwmaterialen in beide landen ongeveer dezelfde zijn, terwijl in Nederland het heien nog veel extra kosten meebrengt. De oommissie schrijft dit toe aan 't feit dat de Nedierlandsche arbeiders veel vlugger werken dan de Engelsohe. Een Nedier landsche metselaar legt per dag onge veer 2000 steenon, een Engelsche slechts 4 a 600 en in sommige gevallen niet meer dan 200. BH)f daarmee toch niet loopen. Akker'» Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke verlichting, kalmte en rust bezorgen. Ah er één schaapAugust de Domme redivivus. Heijer- mans-jubileum. Hei dienstrooster bij de tram. U nolrt een solled en goedkoop adres voor ZOGKl Uw Hearen- en Jongenskleedlng? Beziet dan eene onze kwaliteit en vergelijkt onze prijzen. Lege prijzen. Ruime keuze. Prima kwaliteit. 3 December a.s. wordt Heijermans 60 jaar en ongetwijfeld had ons volk hem op dien dag in persoon de bewijzen willen ge ven'hoe diep zijn werk in onze vaderland- sche ziel had ingegrepen. Dat kaïn nu niet. De aanstaande jubilaris, die veertig jaar lang, hard werkend, het beste wat in hem was in zijn kunst heeft trachten te geven aan zijn medemenschen, is voorgoed aan zijn ziekekamer gebonden en. het pijnlijkste en wreedste van alles I heeft te kamjDen ihet broodsgebrek. Vandaar thans de oproep, dezer dagen gedaan door een uitgebreid comité van vooraanstaanden in stad en meet Santa Crvu dê Tenerlffe:

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5