Opruiming van Winterjassen GEMENGD NIEUWS mate dat een groot deel hunner functie on- beteekenendi werd. Verder zijn er ernstige moeilijkheden over de pensionneering en het aftreden van Britsche ambtenaren, die in Egyptischen dienst waren. Ais men deze feiten beschouwt in samenhang met de elf moorden of moordaanslagen op Britsche ambtenaren sedert 1920 en de jongste mui terij in Soedan, die was aangestookt door Egyptische propagandisten, ziet men hoe 'ernstig de toestand was geworden. Hierbij kwam nog, dat er een gevoel van onzekerheid was geschapen dOor het feit, dat de vier punten van voorbehoud1, die volgens de ver klaring van 1922 moesten worden geregeld, sedert geruime» tijd en nog voor dien moord op Stack zeer dringend waren geworden. De Engelsche oorrespondenten te Kaïro leggen er nadruk op, dat bij een overigens veel verbeterden toestand het gevaar blijft bestaan van nieuwe aanslagen door moorde naarsbende», zoodat krachtige en besliste maatregelen om dit te voorkomen dringend noodig zijn. De oorrespondent van de „Daily Mail" vermeldt de ontdekking van een oom- plot van zulk een bendie, die lord: Allenby bad willen vermoorden en zegt, dat er stappen zijn gedaan voor verhoogde wèakzaamhedd om hem te beschermen tegen een aanslag. Hij zegt verder, dat verschillende bekende figuren, die gemengd' waren in vroegere aanslagen, in verzekerde bewaring moeten worden genomen, teneinde het gevaar voor nieuwe moorden te verminderen. Ais deze personen op vrije voeten blijven, zegt hij1, zullen zij vermoedelijk nieuwe aanslagen gaan uitbroeden op Britsche ambtenaren, al was het alleen maar om de nieuwe regeering in moeilijkheden te brengen. Een Donderdagmorgen ontvangen nieuws bericht zegt, dat er drie arrestaties zijn ge daan, te weten van Willam, Makram Obeidi, Macrashi bey en' Abderrahman Fahmy, alle drie leden van Zaghloel pasja's partij-orga nisatie. Alle drie zijn bekende samenzweer ders. Drie leden van het nieuwe Egyptische kabinet zijn afgetreden uit protest tegen de arrestaties. Behalve de drie nationalsten, wier namen reeds werden gemeld, en die Donderdag morgen vroeg van hun bed "werden opgelicht en onder geleide van Britsche militairen met de bajonet op het geweer, naar een onbe kende plaats zijn weggevoerd, werd 's avonds ook Bara Kat pasja gearresteerd, die minis ter van binnenlandsche zaken was in het ka- binet van Zaghloel pasja. Toen de Egyptische officieren hun troe pen bevel gaven Soedan te verlaten, weiger den dezen en boden verzet, zeggende, dat zij alleen zouden gaan als de Egyptische regee ring het hum beval. De Engelsche troepen omsingelden hen daarop en de regeering te Khartoem seinde naar Kaïro met het ver zoek het verlangde bevel ite geven. Het Egyptische ministerie kwam daarop bijeen en besloot de troepen te gelasten te ver trekken. Volgens een bericht uit Kaïro aan de „Times" heeft de politieagent, die bij den aanslag op den Sirdiar is gewond, in een der gearresteerden een der moordenaars her kend. Londen, 28 Nov. Heden heeft een aan tal nieuwe arrestaties plaats gehad, ditmaal door de Egyptische politie zelf. De meeste verdachten zijn beruchte personen, die öf reeds als medeplichtige aan vroegere moor den zijn veroordeeld öf gratie hebben ge kregen. Andere zijn goede .bekenden der po litie, die weet, dat zij deel hebben genomen aan samenzweringen. Men verneemt, dat de tegen hen inge brachte beschuldigingen betrekking hebben op de verdere samenzweringen. Hoe uitge breid het gevaar is van deze Egyptische moordenaarsbenden, blijkt uit het feit, d&t in de laatste 5 jaar 23 Britsche ambtenaren en militairen zijn vermoord en 14 gewond, terwijl verschillende bekende Egyptenaren eveneens als offer vielen. Bovendien zijn er vele andere aanslagen begaan, waarbij de moordenaars geen succes hadden. Kaïro, 28 Nov. Twee peletons van het elfde Soedaneesche bataljon zijn te Chartoem aan het muiten geslagen en hebben een in val gedaan in het militaire hospitaal. Zij doodden een Britschen en twee Syrische dokters. De Britsche troepen vuurden op de ruiters, d'.e zware verliezen leden. De correspondent van de „Daily Mail" verneemt uit Kaïro, dat Ziwar pasja in een onderhoud met Lord Allenby „zijn voorne men te kennen heeft gegeven om te voldoen aan den laatsten nog hangenden eisch". Dan komt de heele herziening van de betrekkin gen tusschen Engeland en Egypte aan de orde in de nieuwe overeenkomst, waarover de nieuwbenoemde gezant Henderson zal onderhandelen. Men begrijpt wat erin komt te staan: Engeland zal de internationale wa ter- en luchtwegen in Egypte onder eigen militaire bescherming plaatsen; Soedan wordt van Egypte gescheiden; de vreemde belan gen 'in Egypte, worden aan het toezicht van de regeer'ng te Kaïro onttrokken, enz. En geland wil er vaart achter zetten in een- bericht uit Londen heet het, dat het nieuwe tractaat zijn beslag zou moeten krijgen, voor bet Engelsche parlement bijeenkomt dus zal de regeering van Ziwar pasja spoedig voor de eigenlijke crisis in haar bestaan ko men te staan. Als men in aanmerking neemt, dat nu al drie van zijn leden afgevallen zijn en het leven van de overige ministers vol gens Engelsche berichten bedreigd wordt; verder dat het Egyptische parlement het tractaat niet zal goedkeuren en met ontbin ding bedreigd wordt,' kan het tijdstip niet ver meer zijn, dat Engelsche troepen en oorlogsschepen hard1 noodig zullen zijn, om het gezag, hetwelk daarna nog in bet land over mocht, zijn, te steunen. Engeland kan het terzet haas blijven; zelfs de nationalisti sche woelingen !n het voorjaar van 1918, midden in 'en oorlog, heeft het onder den "u'm gekregen. Het eigenlijke vraagstuk is echter, om, volgens de traditie van de En gelsche politiek, op deni duur zönder geweld met de bevolking vrede te houden. Daarvoor zfln geen) militairen te gebruiken, maar man nen met politiek inzicht en beleid. Vöorloo- pig gaat het meer in.de richting van een herstel van het Engelsche protectoraat over Egypte, wat niet mogelijk is zonder gelijk tijdig gebruik van machtsmiddelen. Uit Kaïro wordt gemeld, dat de arresta ties inderdaad in verband staan met een samenzwering tegen het leven van Lord Allenby. Volgens een offideuse verklaring zou den de drie gearresteerde nationalistische leiders hun medeplichtigheid aan de sa menzwering tegen het leven van Lord Al lenby zoo goed als bekend hebben.. Ern stige bladen in Engeland echter weigeren hieraan geloof te hechten. Volgens een bericht van het H. N. heeft de Wafd, de party van Zagloel pasja, niet slechts geprotesteerd' tegen de politiek van 'het kabinet-Zlwar-pagjt, maar zelfs geweigerd den nieuwen premier te erken nen, aangezien hij nog niet bij machte is geweest in het, thans verdaagde, parle ment een motie van vertrouwen te krijgen. Het beroep op dien Volkenbond. Het secretariaat van den Volkenbond heeft besloten het protest van de Egypti sche Kamer tegen de eischen van Groot- Brittannië ter kennis van den voorzitter van den Raad, Paul Hymans, te brengen. ENGELAND. Het proces Roblnson. Vrijdag is het proces-Robinson geëin digd. De jury sprak als haar oordeel uit, dat Robinson en zijn vrouw geen deelgenoot waren in de samenzwering. De prins gaf de chèque af in een toestand van vrees, wegens de bedreiging met onhulling. Een mijnramp. Elf mijnwerkers vermist Londen, 28 Nov. In Dunvant, bij Swan- sea, is een kolenmijn door mijnwater overstroomd. Zeventig mijnwerkers wisten te ontkomen; elf worden vermist, van wie men vreest dat zaj zijn omgekomen. Een lijk is gevonden. Het handelsverdrag met Duitschland. Londen, 28 Nov. De Engelsch-Duitsche onderhandelingen over een handelsverdrag zijn h-edCn met succes beëindigd. Beide par tijen zijn zeer tevreden over het bereikte resultaat en men verwacht dat de ratificatie door het Britsche parlement evenmin moei lijkheden zal opleveren als die door den Rijksdag. Engeland zal dbor Duitschland als meest begunstigde natie worden behandeld en ont vangt waarborgen tegen iedere beperking van- zijn ex-port naar Duitschland, dat zich verplicht geen enkelen maatregel tegen den invoer van Britsche goederen te zullen ne men. Voor bepaalde artikelen als motor rijwielen, textielproducten, machinerieën- en sportartikelen, zullen aan- Engeland boven dien bijzondere faciliteiten op de Duiitsche markten worden verleend. Duitschland verkrijgt van zijn kant de opheffing van alle beperkende bepalingen, die nog in- Engeland worden toegepast tegen over den vroegeren- vijand1 en wordit met alle andere buitenlandsche mogendheden gelijk gesteld. Bovendien verkrijgt het bank-facili- teiten, hetgeen echter niet noodzakelijk be hoeft in te houden, dat Duitschers het recht krijgen banken te Londen op te richten. Aangaande de heffing der 26 rechten werd -nog geen overeenkomst tot stand ge bracht. Men verwacht echter, dat ook voor deze moeilijkheid1 een bevredigende oplos sing zal worden gevonden. DENEMARKEN. Het Deensche ontwapenlngsontwerp. Kopenhagen, 28 Nov. Het ontwape- nimgsontwerp door het soc.-democratisch kabinet ingediend, is gisteren door het Folketing in eerste lezing aangenomen. Met 67' stemmen van de soc.-democraten en radikalen tegen 24 der conservatieven en onthouding der liberale linkergroep werd besloten tot de tweede lezing. Het ontwerp is nu ter behandeling gegeven aan een commissie van 15 leden. SPANJE. De Spanjaarden In Marokko. Aan de Daily Telegraph wordt uit Tandzjer gemeld, dat de Spaansche verlie zen in Marokko bij den jongsten terug tocht drieduizend man hebben bedragen. JAPAN. De Daily Telegraph v-ernèemt uit To kio, dat, indien de Ver. Staten weer een conferentie tot beperking der wapeningen ter zee bijeenroepen, Japan daar een de legatie naar toe wil zenden, Tenzij ech ter alsnog de openbare meening in Japan een aanmerkelijke wijziging ondergaat zouden zulke Japansche gedelegeerden het moeilijk vinden hun toestemming te geven- tot nieuwe beperkingen, zulks in verband met de bedrijvigheid der Ameri kanen in den Stillen Oceaan. VEREENIGDE STATEN. Waanzinverwekkende gassen. De rechter van instructie, die door den staat New-Jersey werd belast met het on derzoek naar de productie van de zooge naamde waanzin verwekkende gassen, heeft aan den gouverneur van New Jersey medegedeeld, dat de Standard Oil Oom- pany deze productie heeft laten staken. Verscheidene -arbeiders zijn tengevolge van de bereiding van deze gassen, waarbij lood met benzine werd behandeld, gestor- Ingezonden mededeellng. voor den halven prijs- Zie onze étalages Keizerstraat 44, 62, 63. ven aan vergiftiging door tetramethyl- loodverbinding; zij werden in het laatste stadium van hun ziekte volslagen krank zinnig. De vtootmanoeuvres. Het ministerie van marine te Washing ton heeft nu officieel de plannen aange kondigd voor de vlootmanoeuvres van a.s. zomer. Wij maakten er al vroeger melding van. De vloot, bestaande uit 12 dreadnoughts, een eskader lichte kruisers, 86 torpedo jagers en voorraadschepen, zal in de buurt van de Hawaï-eilanden oefeningen hou den, en vervolgens een bezoek brengen aan Nieuw-Zeeland en Astralië. Deze plan nen hebben in Japansche kringen eenige bezorgdheid gewekt MEXICO. Londen, 28 November. De Times-oor- respondent te Washington seint: de ambts termijn van generaal Obregon eindigt de volgende week en tegen generaal Cailes, die tot zijn- opvolger als president is ge kozen, is een sterke beweging gaande on der leiding van generaal Flo-res, die thans te Sinaloa en Huerta, die in de Ver. Sta ten vertoeft. Meer dan 1/3 van Mexico's nationalen rijkdom is in handen van Amerikanen, die 2 milliard dollar in- Mexico hebben belegd. Driekwart van alle Mexicaansche oliebronnen wordt door Amerikanen ge ëxploiteerd. RUSLAND. Rusland, Engeland en Frankrijk. Rykof, de president van den raad van volkscommissarissen heeft in een toe spraak gezegd, dat de sowjet-regeering groote concessies heeft gedaan aan Mac Donald, zoodat de verantwoordelijkheid voor het afbreken van de betrekkingen alleen op de Engelsche regeering neer komt. De wederzijdsohe belangen- eischen niettemin gebiedend het incident uit den weg te ruimen en tot normale betrekkin gen te komen. Inzake het herstel van de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk zei Rykof, dat dit de gelegenheid zou bieden ver schillende nog hangende vraagstukken op te lossen. De sowjet-regeering denkt er niet aan haar beginselen prijs te geven. De groei van het Russische bedrijfsleven zal er toe leiden, dat men Rusland vanzelf leeninigen zal aanbieden, KORTE BERICHTEN. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat in den dierentuin te Johannesburg negen léeu- wen zijn vergiftigd. Bij de lijkopening bleek, dat de dieren met strychnine waren omgebracht. In de haven van Colombo zijn aan boord van het Duitsche as. „Pflaz" vier vlieg tuigen voor China in beslag genomen. Uit Parijs wordt gemeld, dat er op de Loire tijdens noodweer een boot is omge slagen, waarin zich vijftien arbeiders be vonden. Daarvan zijn er elf verdronken. Uit New York wordt gemeld, dat twee kasl-oopers van makelaarsfirma's vermist worden. De een had vóór een waarde van 40.000 dollar en de ander voor 20.000 dol lar bjj zich, die bij klanten bezorgd moes ten worden. LUCHTVAART. De „Shenandoah". Officieel" wordt bekend gemaakt, dat thans definitief is besloten de „Shenan doah" in het voorjaar met de vloot voor manoeuvres naar Hawaii te zenden. Slechts de „Patoba" zal het lichtschip vergezellen. De X R. HF. Behalve naar Engeland, zal de „Los Angelos" in 1925 een tocht naar Panama maken. Het Fransche luchtvaart-weekblad Les Ailes schrijft: Wij moeten erkennen, dat d'e Neder- la-ndsche vliegers op het traject Aleppo— Rangoon de zoo mooie prestatie van Pel- letier d'Oisy (die van Parijs naar Tokio is gevlogen), opzijn minst geëvenaard hebben. VHegdienst Cura^aoCaracas? De Amigoe van 25 October schreef: Volgens La Cruz en het bericht is geen April-grap, maar komt uit gezag hebbende bron worden met het Duit sche stoomschip Rugia, dat hier den 9 November moet aankomen, ook twee Duit sche vliegers verwacht met hun vlieg machines. Het plan bestaat tusschen Cu- ragao en Caracas (en ook andere plaatsen van Venezuela?) een geregelden vlieg- dienst te openen. Een nieuwe vliegtuigmotor. Men meldt aan de N. R. Ct: In een der groote motorenfabrieken van, ons land- is op het oogenblik een klein model motor (voor vliegtuigen) in con structie, -geheel afwijkend van de be staande systemen. Deze nieuwe motor zal geen kleppen hebben in Semgora moes ten de Nederlandsche vliegers twee dagen blijven alleen om de kleppen te schuren. Voorts zal de motor belangrijk lichter in gewicht zijn, hetgeen vooral voor vlieg tuigen van belang is, trillingvrij en geheel gebalanceerd, Indien deze p roefmotor aan de verwach tingen voldoet, zal een belangrijke schre de voorwaarts gedaan zijn ten opzichte van de uitrusting van vliegtuigen, Poging tot afdreiging. Dezer dagen vervoegde zich op een avond te Apeldoorn aan een villa in het Wilhelminapark een manspersoon, zekere De G., die vroeger omgang had gehad met de inwonende dienstbode. .Na in do keuken een poosje met de dienstbode te hebben gepraat, openbaarde De G. het doel van zijn komst. Hij begeerde geld en voegde hieraan toe, dat hij een groot misdadiger was. Toen hij- met meer aandrang geld of waardevolle voorwerpen opëischte en daarbij de dienstbode met een mes be dreigde, verklaarde deze, angstig gewor den, hem te willen helpen. Zij wou zich echter eerst overtuigen, of de bewoners van de villa reeds naar bed waren. De keuken met dit voorgewende doel ver latende, zag de dienstbode kans, de keu kendeur, welke toegang geeft tot de gang, af te sluiten, en terwijl De G. in de keuken zat opgesloten, deelde de dienstbode aan haar mevrouw het voorgevallene mee, die haar onverwijld om assistentie naar het politiebureau zond. De politie heeft den man naar het bui reau overgebracht, waar bij onderzoek bleek, dat de aangehoudene werkelijk een zeer ongunstig verleden achter den rug heeft Hij heeft reeds tienmaal ter zake van misdrijven gevangenisstraf on dergaan. Hij is thans ter beschikking ge steld: van den officier van justitie te Zut- phen. Verduistering door een ambtenaar. Donderdag heeft de rechtbank te Am sterdam den 37-jarigen adjunct-commies der directe belastingen J. A. E., die op het kantoor der directe belastingen- aan het Haarlemmerplein, waar hij dienst deed, volgens tenlastelegging omstreeks 55.000 verduisterd hééft van de door de belas tingschuldigen betaalde gelden (er is in derdaad meer verduisterd) veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf; het O.M. had 8 jaar gevangenisstraf geëischt. Een afschuwelijke misdaad. Een afgrijselijke misdaad komt vandaag opnieuw voor de gezworenen van de Isère te Grenoble in behandeling. Een vrouw, die als feeks bekend staat, heeft in Maart met haar zoon van achttien jaar, haar man, zijn vader, met voorbedachten rade om het leven gebracht. Toen de beide mis dadigers tot hun misdaad besloten had den, spraken zij af den man bij het eerste huiselijke geschil, dat zich zou voordoen, uit den weg te ruimen. De gelegenheid deed zich weldra voor. Om een niets be- teekenende en- handig uitgelokte oorzaak wierpen moeder en zoon zich op hun slachtoffer. De vrouw bracht den man eerst met een hamer een verschrikkely- ken slag tegen den slaap toe, waarna de zoon hem met bijlslagen afmaakte. Twin tig minuten heeft de slachting geduurd en nadat zij de instrumenten, waarmee de misdaad was -gepleegd, hadden ver stopt, gingen de moeder en d'e zoon pas den volgenden dag het „overlyden" van den man aangegeven. Zij hebben reeds voor de gezworenen het verhaal van hun misdaad' gedaan, maar de behandeling van de zaak is geschorst oo verzoek van de verdediging, die een onderzoek van hun geestvermogens eischte. De deskundigen hebben uitgemaakt, dat er slechts van een verzwakte verantwoordelijkheid gespro ken mag worden, wegens de talrijke ge vallen van krankzinnigheid in de familie van de misdadige vrouw. Ook voeren de deskundigen aan, dat de man met wien de moordenares getrouwd was, haar volle neef waa Een dronken chauffeur. Een auto, die door een dronken chauf feur werd bestuurd, reed Dinsdagnacht in die Friedriohstrasse te Berlijn tegen een ladder. Twee van de drie arbeiders, die op een ladder stonden en bezig waren met het reinigen van een electrisch reclame bord, verloren het evenwicht en kwamen op straat terecht. Een hunner was op slag dood, de tweede werd levensgevaarlijk ge wond. De chauffeur werd gearresteerd. Gevaarlijke glazen armbanden. Op den Utreohtschen Geneeskundigen Kring hebben de doktoren Suyling en Schucking Kool gewaarschuwd tegen de opkomende mode onder jonge meisjes om om den bovenarm een half dozijn smalle glazen armbanden te dragen. Deze zijn even goedkoop als gevaarlijk. Dr. Suy ling kreeg in een paar dagen tijds twee patiënten onder behandeling met arm- verwondingen als gevolg van het breken van dergelijke armbanden. Gevaarlijke bloedingen, wanneer onverhoopt arteriën aangeprikt worden, zijn té vreezen. (Geneesk. Gids). Inktwerper. Dinsdagavond deden twee meisjes, van 19 en 20 jaar, bij de politie te Haarlem aangifte, dat zijl met inkt waren gewor pen, waaryan haar kleeren de sporen droegen. De politie, die onmiddellijk op onderzoek uitging, slaagde erin den da der, een 23-jarigen zwerver uit Numans- dorp, te arresteeren. De man bekende en verklaarde veertien dagen geleden te Am sterdam hetzelfde te hebben uitgehaald. Stormen. Evenals in het Engelsche Kanaal heb ben gisteren ook in de Kaspische Zee en in Marokko hevige stormen gewoed. In de Kaspische Zee zijn 125 schepen gezonken en 48 visschers vedronken. De verbin ding tusschen Marokko en Spanje is ge stoord. Roemenië ia bezocht door geweldige sneeuwstormen. Op vijftien spoorwegen moest het verkeer gestaakt worden. De Orientexpress was tot een omweg gedwon gen. Ook zijn hier en daar treinen in gesneeuwd, terwijl ook heele dorpen on der de sneeuw bedolven zijn. In de Kamer heeft de afgevaardigde Ivanitescoe de regeering geïnterpelleerd omdat zij niets heeft gedaan om de sneeuw opgeruimd te krygen. Hij zeide, dat Boe karest sedert 10 dagen zoo goed als van alle verkeer is afgesneden. Het spoorweg verkeer is zoodanig in de war, dat de le vensmiddelen-voorziening gevaar loopt. De revolver bandieten. Voor het Arnhemsche gerechtshof is Donderdag behandeld de zaak van de beide revolverbandieten, die in een kan toor aan de Rijnkade te Arnhem binnen vielen? den boekhouder met een revolver bedreigden en daarna trachten zich van de kas meester te maken. Er was echter toevallig geen geld aanwezig. De beklaagden die te Beekbergen voor den Arnhemschén inval tqn huize van een bakker een soortgelijke -poging tot roof hadden ondernomen, liepen te Arnhem in den vaL Kort na dep mislukten diefstal aan de Rijnkade werden zjji op de tribune der rechtbank gearresteerd. 'Beidebeklaagden, een kleermaker en een bakkersknecht legden een bekentenis af. De advocaat-generaal wees er op, dat beklaagden ook te Zutphen wegens een dergelijk feit als het voor ten laste go- legde terechtstonden. Het betreft hier niet een dwaas denkbeeld^ maar een voortdu rend doorgaan op een waanidee, dat een aaneenschakeling van kwajongensstreken tengevolge had. Tegenwoordig is men veelal geneigd om bij de strafmaat reke ning te houden met het individu, maar de ernst van het feit, mag daarbij niet uit het oog worden verloren. De mate van straf kan herzien worden; vijf jaar zooals voor de rechtbank werd geëischt is te zwaar. Adv.-gen. eischte tegen elk der beklaag den 2 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De verdediger was van meening, dat er hier geen sprake is van strafbare poging, omdat de beklaagden vrijwillig het kan toor verlieten, zonder de brandkast te for- ceeren. De beklaagde bakkersknecht lijdt aan hoogmoedswaanzin, hij wil studeeren voor Fransch en vond het bij zijn een voudige moeder niet goed genoeg. De kleermaker is een droomer, die nimmer vrienden bad en zich nu aan den eersten beklaagden hechtte. PL drong aan op vrij spraak subsidiair een lichte straf. De dubbele moord te Wljcben. Cornelis van den Broek is Donderdag door het Arnhemsche Gerechtshof, con form het vonnis van de Arnhemsche rechtbank, veroordeeld tot zeven jaar ge vangenisstraf. De advocaat-generaal had 9 jaar geëischt. De beteekenis van de vóórdeur. Uit de Standaard: „Nu mevr. Polderman—Gerritsen zit ting nam in den- raad der gemeente Ber gen op Zoom is het wel eigenaardig er op te wijzen hoe dit lidmaatschap op de grens der mogelijkheid ligt. Tusschen de gemeente Bergen op Zoom en Halsteren ligt een zeer grillige grena „De weg naar Tholen is aanstonds als man de brug over de Zoom is gepasseerd, Halstersch grond gebied. Vele bewoners vestigden zich hier, o.a. ook raadsleden v. Dordt, Kanters, die daarom ophielden lid van den raad te zijn. De laatste candidate op de V.D.-lijst was mevr. Polderman. De woning van den heer Polderman nu staat op de grens, en wel 2/3 deel op Halstersch terrein, 1/8 op Bergsch. Omdat op dat 1/8 deel de voor deur uitkomt worden de heeren en mevr. Polderman Inwoners van Bergen op Zoom geacht te zijn en kan mevr. raadslid zijn. Op 't kantje af 1" Zijn been gebroken op 103-jarigen leeftijd. De heer O. Kurpershoek, de oudste Rot terdammer, die de vorige week opgewekt zijn 103en verjaardag vierde, had Donder- dagavond het ongeluk te zijnen huize in de Gerard Scholtenstraat te vallen, waar door hij een been brak. Hij is ln het zie kenhuis „Eudocia" ter verpleging opge nomen. Vleeschverglftiglng. In een gezin, wonende te Sloterdijk, zijn de vrouw en 4 kinderen, na het eten van rookvleesch, ongesteld geworden. De ver- kooper van het vleesch is gehoord. De keuringsdienst voor waren heeft gecon stateerd, dat het vleesch schadelijk voor de gezondheid was. Brandstichting. De rechter-oommissaris en een deskun dige hebben een onderzoek ingesteld naar den brand in een villa te Laren. Op ver moeden van brandstichting Is de eigenaar gearresteerd. Gewetenswroeging. Bij de politie te Amersfoort heeft zich aangemeld een man, thans woonachtig te Spakenburg, voorheen te Nijkerk, met de bekentenis, dat hij driejaar geleden te Nijkerk heeft brand gesticht. Hij is naar1 Zwolle overgebracht. Gewetenswroeging braoht hem tot deze bekentenl*. Drie ministers afgetreden. Het vertrek van de Egyptische troepen uit den Soedan. r De besprekingen geëindigd. 'De voornaamste punten. Zondags tot 12 uur geopend.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 10