NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA MUILEN- sn PIHCE-HEZ-REPARAÏIÊH. Begraven Geld J. HEI JLOO,v h. FILBRI, Eerste Blad. BUITENLAND m-rass Mr 5955. DINSDAG 2 DECEMBER 1924. 62ste JAARGANG. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Bedactour-UitgOTer: O. DB BOER Jr., iHELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 ADVEBTBN5PIEN: Heropening Postchèque- en Girodienst. ENGELAND EX EGYPTE. De muiter]] te Chartoem. Er is thans te Londen een bevestiging ontvangen van die berichten omtrent een muiterij van het 11e bataljon Soedaneezen te Chartoem. De muiterij begon op den avond van 27 November toen een deel van het ba taljon in verzet kwam en naar het Gerdtm- oollege vertrok. De muiters bestonden uit twee peletons. Op de Khedivial Avenue, bij het Egypti sche militaire hospitaal, stootten zaj op twee peletons van het Britsche regiment. Er was een afstand van 16 yards tusschen de twee groepen. De aanvoerder der Britsche afdee- ling .trad naar voren en poogde, -maar tever geefs, de muiters te bewegen zich aan' die 'bevelen te onderwerpen. Zijn poging werd verijdeld door het optreden van een neger- officier, die uit naam der imuiters sprak. Het heen en weer praten duurde eenigen tijd. Toen kwam de waarnemende Sirdar zeil, terwijl de duisternis begon te vallen, ter plaatse. Ook hij trad naar voren en sprak de opstandelingen persoonlijk, toe. Een stem antwoordde in het Arabisoh, dat de muiters den Sirdar weigerden te erkennen, ofschoon deze zijn naam nog eens noemde en de mui ters vroeg of rij' zijn bevelen wilden gehoor zamen. Zij weigerden zijn gezag te erken nen. Hierop werd: bevel gegeven de muiters te omsingelen. Het is niet duidelijk op welk oogenblik van bet toen volgend' verward ge vecht de verwondingen enz., waarvan de pers spreekt, hebben plaats gevonden. "Voor zoover de autoriteiten ter plaatse er over kunnen oordeelen, was men den toe- stand Vrijdag vrijwel meester. De opstand bleef beperkt tot de twee peletons van bet 11de bataljon' Soedaneezen en het gedrag der overige afdeellngen inboorlingen is uit stekend en normaal te noemen. Volgens het officieele bericht, werden twee Engelsche officieren en 8 manschap pen gedood. Het vuur op die muitende troepen is Don derdag eerst geopend nadat, de waarnemende Sirdar zelf gepoogd had de mannen te be wegen zich over te geven. Deze antwoordi- den echter met geweer- en machinegeweer- vuur en trokken vervolgens onder besoher- min g van de duisternis ai. Het grootsite deel van de muiters bevond zich in een bij gebouw van het ••militair hospitaal. Zij scho ten op de naderende troepen, waarop het gebouw met geschutvuur in elkaar geschoten werdl Een inlandsch officier en veertien inan vonden in het hijgebouw den dood De overlevenden hebben zich overgegeven, op enkelen na, die de politie thans op de Melen rit. De houding van de overige Arabdsch- Soedaneesche troepen is uitstekend. Kairo, 1 Deo. Thans zijn in allen vorm de 'documenten gewisseld, waarbij de Egyptische regeering de rest van de Brit sche voorwaarden aangenomen heeft. Zagloel pasja heeft zijn pas voor Europa gekregen. Naar het heet, gaat hij voor gezondheid naar een Fransche of Italiaansche badplaats. Evacuatie van de douanekantoren. Kairo, 1 Deo. Generaal Allenby, de En gelsche hiooge commissaris, gaf last tot evacuatie van d'e douanekantoren te Alex- andrië, welke de Britten hadden bezet, teneinde aan het door hen gestelde ulti matum kracht bij te zetten. ENGELAND. Engeland en Sorwjet-Rusland. De Westminster Gazette verzekert dat ChurcMll in den. kabinetsraad die over het nadere antwoord aan Sowjet-Rusland is gehouden, voor heeft gesteld, de be trekkingen met dat land af te breken en aan Rakofsky zijn paspoort te overhan digen. Bijkans het geheele kabinet heeft echter tegen dit voorstel gestemd. De huurstr]]d! aan de Olyde. De huurstrijdl aan de dyde, die nu al niet minder dan vier jaren duurt, schijnt thans wel in het eindstadium te geraken. De tienduizend huurstakers, die het ge bied1 van de Clyrie telt, zijn met elkaar niet minder dan 200.000 pond sterling huur achterstallig. De huisbazen, wier geduld ten slotte geheel is uitgeput, heb ben het voorhemen aangekondigd om over te gaan tot gewelddadige uitzetting van 800 huurders, ten aanzien van wie de rechter den huisbazen dit recht heeft verleend, als begin van een uitzetting op veel grooter schaaL Of het den huisba zen zal gelukken, aan hun voornemen gevolg te geven, staat te bezien, daar de verbitterde huurstakers goed georgani seerd zijn en, zooals deze week reeds is gebleken, een vastberaden houding aan nemen De huurders onderhouden thans reeds' geregelde patrouillediensten in Glasgow. De huisbazen zijn intusschen wanhopig. Diefstal van geweren en munitie in Ierland. Gemaskerde mannen hebben de wacht van de Keogh-kazerrie te Dublin overvallen en 4 geweren en 250 patronen gestolen. De ^acht bestond uit vijf man buiten en drie binnen. Dit is de tweede wapendiiefstal bin nen een week tijds. Bij de vorige werden uit de Hibernian Military School een Lewis- kanon, 6 dienstgeweren en 20 patronen ge stolen. DUTTSCHLAND. Ben scherp oordeel over Ludendorf en Tlrpitz. Zondagavond heeft te Berlijn een groote verkiezingsvergadering plaats igebaid van de Duitsche democratische partij, waarin o.a. ook bet woord is gevoerd door den bekenden historicus professor Hans Del brück. Delbrück behoort tot de democra tische partij, doch had allen, die niet tot Ingezonden Mededeeling, Opticien - Hoofdgracht 73. SPECIAAL adres voor atie soorten een partij behoorden, aangeraden op de democratische partij te stemmen. Zijn Zondag gehouden /Ode zal niet na laten 'groot opzien te toon, naar aanlei ding van hetgeen hij over Ludendorff heeft verklaard. Delbrück behoorde als deskundige tot de parlementaire commissie van' .onder zoek naar de oorzaken van de Duitsche nederlaag. Hij zeide op 'grond van zijn on derzoek reeds thans te kunnen mededee- len, dat generaal Ludendorff niet alleen een slecht politicus was, doch ook in1 gee- nendeele de groote 'veldheer, zoo als het Duitsche volk tot nu toe nog steeds ten onrechte heeft geloofd. Delbrück verklaarde, dat de heslissen- de campagne van het jaar 1918 ten ge volge van de onbekwaamheid van den veldheer Ludendorff door Duitschland verloren werd. Het plan van den veldtocht was slecht opgesteld en bij doorvoering van het plan heeft het hem aan die 'ge schiktheid ontbroken, die,men van een veldheer verlangen mag. Het opsteken van de witte vlag is, naar later gebleken is, in het geheel niet noodig geweest. Voorts verklaarde Delbrück, dat de pogingen om een burgerlijk blok te vor men onvoorwaardelijk moeten worden af gewezen, omdat men hier de burgers in tegenstelling met de arbeiders bedoelt. Bovendien is het noodag, dat de wereld van de eerlijkheid van .«die Duitsche poli tiek overtuigd dient te, worden, hetgeen door toetreding van ÖuitsOh-nationalen tot de regeering onmogelijk zou worden. Voorts zeide Delbrück nog, dat Von Tirpitz en Ludendorff degenen zijn, aan wie Duitschland in de eerste plaats zijn ongelk heeft te wijten. (Telegr.) ESTLAND. Een communistische opstand. RevaiL, 1 Dec. Maandag om half zes de den gewapende communisten een aanval op eenige regeerings- en militaire ge bouwen. De aanval werd' onmiddellijk ge stuit De orde werd' hersteld. In de an dere steden en op het platteland werd de orde niet verstoord. Een nader bericht meldt: Bewapende bolsjewieken bezetten des morgens het hoofdstation en deden een poging om zich van de officieele gebou wen, het telegraafkantoor, enz. meester te maken. Vele politie-agenten werden ge dood. Br ontstonden hevige gevechten, waarbij van handgranaten en machine geweren gebruik werdl gemaakt In den loop van den ochtend werd! het hoofd station door troepen ontzet Het kasteel werd omsingeld. De minister van verkeer werd' opweg naar het station vermoord. Het aantal dooden en gewonden is overi gens groot De staat van beleg werd af- FEUILLETON. door 7) Dat was allea Ik merkte dat het stuk, ofschoon het volkomen duidelijk was, waardeloos zou geweest zijn voor iemand, die de stafkaart niet had met de roode kruisen erop. Er werd geen naam ge noemd, en een man had lang kunnen ra den naar Rosoommon en het station Knockcroghery, als hij de geteekende kaart niet bezeten had. Zelfs met de kaart schenen de aanwijzingen onvoldoende. Wij wilden immers een groep steemen vinden. „Wat zijn Hunnebeddien?" vroeg Gene viève. Ik had een vaag idee dat Hunnebedden Prehistorische overblijfselen van ontzag lijken ouderdom zijn, iets van de kracht van do steenen die je te Stonehenge ziet, maar van veel kleineren omvang. „Ik kan er niet veel van vertellen," zeide ik, maar ik ben overtuigd, dat ze heel gemakkelijk te herkennen moeten zjjn. Ik geloof Met, dat wij ze met iets anders kunnen verwarren als wij ze een maal te zien hebben gekregen." .Er is nog een papier," zeide ik. *Laten wjj eens zien wat het is® Het andere papier bestond uit twee ge deelten. Op de bovenste helft stond een schetsteekening van een steen, die eruit zag als een heel oude grafsteen. De tee- kening was zorgvuldig uitgevoerd, en er waren eigenaardigheden aan den steen, die hem gemakkelijk herkenbaar moesten maken. Bon hoek was er afgebroken. De randen waren glad afgesleten, en er liep een scheur diagonaalsgewijs van den afgebroken hoek naar den onderkant van den steen, Wilbred ik onderstel dat hij de teekening gemaakt had was zeer nauwkeurig geweest. Onder de schets was een kleine schaal, in voeten en duimen. Ik schatte dat de steen ongeveer vier voet hoog was en ongeveer achttien Engelsche duim breed. Op de benedenste helft van het papier stond iets, dat op een inscriptie leek, maar de letters leken op niets wat ik ooit ge zien had. Er stonden eenvoudig een aan tal rechte lijntjes. Sommige waren langer, andere korter dan de andere. Andere wa ren eenigszins schuin. Zij' waren in drie rijen gerangschikt, evenals gedrukte re gels op een bladzijde. Er was geen enkele kromme lijn in de heele inscriptie. „Ik wist dat er een gebeiimsohrift bij te pas zou komen", zeide Geneviève. „Dat hoort zoo en ik moet zeggen dat het er als een raadseltje uitziet. Denkt u dat wij1 er iets uit zullen kunnen maken?" Ik was niet van plan het te probeeren. Ik gaf de schets aan Geneviève ven ging voort met het papier, dat nog over was. Het bevatte een korte aanteekening in Wilbréd's keurige handschrift. „Let goed op, dat u den goeden steen gekondigd. De Estlandsche generaal Lai- doner heeft onbeperkte volmacht Volgens latere berichten is de orde her steld. De verliezen der communisten zijn geweldig groot, doch nog niet nauwkeurig vastgesteld. Op zestig communisten werd het standrecht toegepast RUSLAND. De Russische bladen van 26 November publiceeren de bekende nota's van En geland en leveren daarbij hun commen taar. De Izwestia noemit de nota's karakte ristiek voor* een conservatieve reyee ilug, als in Engeland is opgetreden; door zekeren drang op de sowjet-regeering uit te oefenen, tracht zij meer in het belang van haar kapitalistische vrienden van Rusland gedaan te krijgen dan aan baar voorgangster gelukt is. Maar de sowjet- regeering ziet den toestand kalm en rus tig onder de oogon, vastbesloten niet van het eenmaal ingenomen standpunt af te wijken. Zij weet, dat de meerderheid van het Britsdié volk een overeenkomst ver langt, hetgeen Rustend's positie in dezen sterk maakt Zij zal zich dan. ook niet door dreigementen of anderszins oonce&j sies laten aftroggelen, die zij tegenover de Russische natie niet verantwoorden kan. De verklaring van Ohamberidn over het verband tusschen de sowjet-regeering en de communistische internationale acbt de Izwestia „beneden alle kritiek" en vol maakt overbodig na dé reeds zoo her haaldelijk afgelegde verklaring, dat de sowjet-regeering en de 8e internationale twee verschillende lichamen zijn, „in hun doel, taak en actie niets gemeen hebben". Verder toont het blad' zich gebelgd over het feit, dat Ghamberlin den brief van Zinowjef echt noemt, zonder daarvoor be wijzen aan te halen. ITALIË. Giacomo Pucctai t De bekende Italiaansche componist Puc- cinil is Zaterdag im de Windek te Brus&el, waar hij chirurgisch werd behandeld, over leden, Hij was de meeat-bekende opera componist van de laatste 25 jaren; zijn be kendste werk is „La Bohème", waarvoor hij de stof voor de handeling ontleende aan' een beroemd werk van Henri Muxger, dat het Boheme-leven (vrijgezellenleven) in de Parij- sche hoofdstad' geestig schildert. Na de op voering van „La Bohème" was Puocini's wam als componist gevestigd; het werk werd zeer populair, straatjongens floten de melodieën en ten overvloede had Puccini het geluk, dlat hij voor zijn liederen beschikken kon over prachtige stemmen, die het werk weldra over geheel Europa bekend maakten. Verdere opera's zijn „La Tosca", „Madame Butterfly", en nog andere, minder bekende. La Italië heersoht over het sterven van Puccini rouw; de Romeinsche schouwburgen waren gesloten. MEXICO. Naar aanleiding van het bericht over een nieuwe revolutie in Mexico, jieelt de Mexicaansche gezant in Den Haag ons mede, dat hij zich hieromtrent met zijn regeering in verbinding heeft gesteld en het volgende telegram ontvangen heeft: „Berichten betreffende oproer zijn ab surd, bet land verkeert in volkomen rust en er bestaat geen vrees voor ernstige on lusten". Ingezonden Mededeeling. hebt", las ik, „door hem te vergelijken met de schetsteekening, en zlie goed toe, dat do inscriptie precies dezelfde ls als die ik heb nageteefcend. Aio steenen heb ben opschriften en zij1 zien er vrijwel een der uit. Maar ik heb een zeer nauwkeu rige cople gemaakt en geen twee opschrif ten zijn'in de heele groep steenen precies dezelfde. Als u zeker bont van den steen, til hem dan op en graaf." Ik keek naar Geneviève. Zij maakte een afschrift van de inscriptie, die onderaan de schets stond, blijkbaar met het voor nemen om het nauwkeurig te bestudeeocen en de beteekenls ervan te ontdekken. ,yJe behoeft dat niet te doen", zeidie ik. „Hel heele geval is eenvoudig, bijkans te leurstellend eenvoudig. Wij hebben niets te doen dan1 den steen te vinden met die inscriptie erop en daarna te graven"1. „Maar wat beteekent de inscriptie?® „Dat", antwoordde ik, „zullen wij waar schijnlijk nooit te weten komen. Het oud© Hunnebeddem-vülk, wat dat ook geweest moge zijn, is dood en ik geloof niet, dat iemand ooit uitgevisoht heeft, wat die oudé lui met die teekens bedoeld hebben- In elk geval kan ons dat niet schelen." „Dan is het heelemaal geen geheim schrift" zeide Gemeviève. „Hoe verve lend!" „Voor zoover mijd ervaring met begra ven schatten gaat", zeide ik, „Iben ik nooit een geval tegengekomen, waarin de oor spronkelijke begraver zulke volmaakt dui delijke aanwijzingen hoeft gegeven om zjjn geheime bergplaats te vinden. Je va der was een origineel type. Hij brak met alle tradities. Wij zouden ons nauwelijks VEREENIGDE STATEN. Het schandaal van het Veteranen-Bureau. Corrupte handelingen. in CMcago is het strafgeding begon nen tegen kolonel Charles R. Forlbes, den ■gewezen chef van het Veteramen-Bureau, ë©n overheids-organisatie ten behoeve van de hulpbehoevende gewonden en ver minkten uit dien wereldoorlog. De hoer Forbes staat onder beschuldiging fondsen van zijn bureau ten bedrage van 8 225.000.000 voor verkeerde en nioodo- looze doeleinden te hehbem verkwist, ter wijl hij in' verband met een bouwcontract voor een nieuw hospitaal een omkoopsom van ongeveer 1 miHioen) dollar zou heb ben aanvaard, of zich althans bereid ver klaard zou hebben om deze te aanvaarden. Het geding had al veel eerder moeten beginnen. De vijanden van Ooolidge had den gehoopt er nog politieke munt uit te kunnen slaan voor d!e verkiezingen. Maar kolonel Forbes werd door ziekte ver hinderd eerder voor den rechter te ver schijnen En de politieke aardigheid is nu •van 't geval at De immigratie in Amerika. In een rede voor de American Club te Buenos Aires heeft de Amerikaansche mi nister van Arbeid, Davis, verklaard, dat naar zijn schatting 850.000 Immigranten gedurende het fiscale jaar 1923/'24 clan destien de Ver. Staten zijn 'binnengeko men. Veel van die onwettige immigratie kwam over de Mexicaansche en' Oanadeo- sche grens. BRAZILIË. Een romantische muiterij. De „Times" bevat een eigenaardig ver haal van zijn oorrespondent te Rio de Ja- neiro over de muiterij, welke onlangs op het Braiziliaansche oorlogsschip „Sao Paulo" heeft plaats gehad en waarvan wij destijds melding maakten. Hij noemt het gebeurde eenig in de annalen der ge-, scMedenis ter zee, ml. het feit dat vijf jonge broekjes beneden de twintig, jaar zich van' het machtigste Zuid-Amerikaan- sche slagschipj geheel gewapend en met een kolenvoorraad voor een reis van 5000 mijl hebben mp ester gemaakt Den 4en November j.L lagen de twee BraziHaansche slagschepen, de „Sao Paulo" en de „Mineas Geraes", In de ha- kunnen vergissen, als wij de poging de- denT. Toch was de moeilijkheid met de Fram sobe wet niets in vergelijking met de vrees, die mij bekroop aangaande Gene- viève's toekomst en die van' mijzelf. Heel mijn aanvankelijke achterdocht aangaande Wilbréd's begraven schat keer de terug Na zijn papleren gelezen te heb ben zag ik duidelijker dan ooit de onge rijmdheid van de heele zaak. Niemand zou twintigduizend soveredgns onder een steen in 'n akker in het graafschap Rosoommon begraven en ze daar achterlaten. Ik kon mijzelfs geen reden, voorstellen, waarom iemand zoo iets zou doen. Toch leek het of Wilbred zelf aan zijn schat geloofde. Inderdaad was moeilijk in te zien, waar om hij zijn eigen dochter voor het lapje zou willen houden; en ik kon1 niets anders bedenken om de papleren begrijpelijk te maken, die ik gelezen had. Zij waren zorgvuldig opgesteld, volkomen helder en Ingezmudm Medecfceling. Een flacon Fostaris Maagpillen bevat een maand gezondheid voor een familie. Ziji zijn een uitstekend laxeermiddel, en beteren maagpijn, galzucht, het zuur, slechte spijsvertering, een bestegen tong. schele hoofdpijn, en verstopping. Foster'a Maagpillen dienen in elk huis aanwezig te zijn. Prijs per flacon van vijftig ver- suikerde pillen 0.66; in apotheken en drogistzaken. duidelijk, niet in het minst gelijkende op het werk van iemand die aan delirium tremens of aan een anderen vorm van geestelijke stoornis leed. Ik merkte, en het feit trof mij1 als iets vreemds, dat met uitsondering van de stafkaart de papieren geheel nieuw'wareni De inkt van het sohrift was versch en niet verbleekt. De lijnen van de potloodteekeniing van den Huimebed-steen waren niet gevlakt. Het papier dat gebruikt was, was versch. Ik kon dat zien, omdat ik ook wat van pre cies hetzelfde papier in het begin van den zomer te St. Malo had gekocht. Geneviève zeide mij', dat zij en haar vader nog maar zes weken in Frankrijk geweest waren. Daaruit scheen te volgen, dat al de docu menten in onze handen gedurende dien tijd opgesteld waren. Maar 'blijkbaar moes ten sommige ervan afschriften zijn van andere papieren in Wilbréd's bezit. De geschreven' instructies benevens de roode kruisjes op de stafkaart konden gemakke lijk Tilt het hoofd zijn opgesteld door iemand', die do buurt kende, maar 'nie mand had de schets van den steen kun nen maken of de inscriptie kunnen na bootsen, tenzij hij teekeningen, die op de plaats zelve gemaakt waren, als handlei ding had gehad. De inscriptie, een vol maakt onbegrijpelijke reeks van rechte lijntjes van verschillende lengte, was ech ter iets wat niemand had kunnen onthou den. (Wordt vervolgd). COURAN ABONNEMENT PEK 8 MAANIDEN BLT VOOKUITBETALENG Heldorscho Courant fl.öO; fr. p. p. binnenland 12,—, Ned. O. en W. Iiiuië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.60, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.96, f 1.26,1L25, f L60 Lusso nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. PosKjHrorefoeidnjr No. 16066. 20 ct. p. regel (gtü3ard)_ Imgeo. meded. (kMomlbreedte als reüaotion. totest) 60 et. Kleine advartentiee (gevraagd, te koop, te buur) v. 1—4 regels 40 ct., elke regel moer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad1 en met br. onder no. 10 ct. pi adv. extra). Bewijeno. 4 ct. Voor het overmaken van abonnements- en auveiieotieyeiden, gelieve men weder gebruik te maken van den POSTCHÈQUE-en GIRODIENST. Ons rekeningnummer Is 16066. Adm. Held. Crt. Licht op voor auto's en fietsen: Dinsdag 2 Deo4.20 uur. Woensdag B 4.18 GEOBG-E A. BHÜVQNGHAM, ..„Maar wat moeten wij doen, als wij er zijn?zeide Geneviève. f (212) Ee* oorlogsschip vermeesterd! Ik verliet het oudé chflteau een half uur later en besteedde het overige van den dag aan de regelingen voor Wilbréd's be grafenis. Het was een vervelende en moeielijke karwei en ik nam mij, alvorens ik met den laatsten van een lange reeks ambtenaren gesproken had, voor, dat ik het mijn raimilie uit het hoofd zou praten, om in vreemde landen te sterven. Ik ver meen, dat het voor een Britsoh onderdaan heel moeilijk is om geboren te worden of te trouwen buiten de schaduw van de rijksvlag. Maar ik zou lievr een half do zijn malen geboren willen worden of bi gamie willen begaan' dan te probeeren), in Frankrijk begraven te worden.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1