TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den Laagste stand 740,1 te Blachsod. Verwachting: Ingezonden Mededeeling. ven. Gedurende de afwezigheid aan land van het meerendeel der oudere officieren heschen 5 tweede luitenants van de „Sao Palo", gesteund door cadetten en leden der bemanning de roode vlag en verklaar den voornemens te zijn zich bij de revo lutionaire partij aan te sluiten. Zij zonden een ultimatum aan het zutserschip „Mi nas Gereas", waarin zij verklaarden dat het slagschip „Sao Paulo" had besloten een vijandige hodding tegen de eischen <ler aan het bewind' zijnde regeering aan 'te nemen. Het slagschip „Minas Geraes" werd uitgenoodgid zich bij den „kruis tocht" aan te sluiten. Het antwoord' dien de binnen tien minuten te worden gege ven. 1 De „Minas Gereas" echter stemde niet toe, waarop de „Sao PauLo" alleen het anker lichtte en de haven uitvoer, na eerst nog een uur halt te hebben gehou den voor het paleis van den president, dat aan de baai is gelegen. De „Minas Ge raes" bleef neutraal. Om elf uur 's ochtends koos de „Sao Paulo" zee onder het vuur der verschil lende forten in de haven. Het fort van Oopacanaba schoot met zwaar geschut, doch de „Sao Paulo" werd niet geraakt. Om halftwee was het schip uit zicht! Den lOen Noveqiber liep de „Sao Pau lo" de haven van Montevideo binnen en gaf zich aan de regeering van Uruguay over. Kort daarop kwam de „Minas Ge raes" aan met den minister van marine, Alexandrino da AlCncar, aan boord, die sedert den 6en November het rebellen- schip achtervolgde. JAPAN. Japan, en het protocol van Genève. Het Japansche kabinet heeft, besloten om het protocol van Genève niet te rati- ficeeren, aangezien Engeland, de eenige Volkenbondsstaat met groota belangen in het Verre Oosten, ratificatie weigert. Volgens de New York Times heeft de Japansché minister van marine verklaard dat Japan elk nieuw voorstel uit Was hington tot verdere wapeningsbeperking gunstig za' ontvangen, mits het vereenig baar is met de Japansche verdedigirgs behoeften. KORTE BERICHTEN. Op de Zuidkust van Schotland is een Noorsche walvischvaarder gestrand, waar bij de geheele bemanning van tien koppen is omgekomen. Zeven lama's de eerste Tibitaansche priesters, die den Buropeeschen bodem betreden zouden hebben, zijn vandaag met een tolk te Londen aangekomen. Een drager van' de expeditie naar den Moum; Everest vergezelt hen. stellen aan de Fokkerfabriek gegeven werd Zeer gunstig was het weer voor de proe ven zeker niet, want reeds des morgens was het vrij mistig, terwijl het 's middags hard begon te regenen. De chef-pilot van de Fokker-fabrieken Hess ging 's morgens de lucht in en toonde o. a. aan hoe snei gestart kon worden met het toestel. Na 47» sec. was het vliegtuig van den grond. Daarna bewees hij hoe snel de jager verkenner reageerde op het roer en vloog op kleine en groote snelheden, maakte eenige side-slips en loopings!, een Immermann- turn, enz. 's Middags werd een stjjgingsproef onder nomen tot 1000 M., omdat het wegens slechte weersomstandigheden, niet mogelijk was hooger tot 5000 M. te -vliegen. Als eisch was gebeld 5000 M. klimmen in 20 minuten. Het bleek, dat de 1000 M. in den juisten tijd „geklommen" waren, het geen officieel werd geconstateerd De snelheidsproef vond echter niet meer plaats. Het toestel moest n.1. 240 K.M. per uur vliegen. Zeppelindlenst Europa—Ver. Staten. Volgens een draadloos telegram uit Berlijn komt er weldra een Zeppelin- dienst tusschen de Ver. Staten en Euro pa. Dr. Hugo Eckener, de gezagvoerder van de Z. R. IH bij' den tocht over den Atlantischen Oceaan heeft verklaard, dat de Zeppelin Goodyear-Cy niet voorne mens is, voorloopig een passagiersdiens: in te richten, doch enkel' een postdienst van eenmaal per week in böide richtin gen. De, luchtschepen zouden zi. een half millioen' brieven kunnen meenemen a 25 cent per brief. MARINE-BEGROOTING 1925. LUCHTVAART. De vliegtocht NederlandIndl6. De F VII te Bandceng. De F VU is Zaterdagmorgen ongeveer 8 uur van Batavia naar Bandoeng ver trokken. Een eere-esoorte van zestien toestellen vloog de Nederlandsche vliegers van Ban doeng uit tegemoet. Van een Avro, bestuurd- ïloor luitenan'. van Randwijk, bleef, toen hjj zou landen, de motor stilstaan. Het vliegtuig is van geringe hoogte neergestort. De vleugel en de schroef werden vernield. De be stuurder bleef ongedeerd. Een soldaat werd gewond1. De F VII werd te Bandceng ontvangen door een enorme geestdriftige menigte, Omhangen door lauwerkransen, werden de leden der bemanning toegesproken door generaal Gerth van Wijk. Daarop volgde een zegetocht naar het gemeente huis. Daar werd de bemanning toegespro ken op het bordes door den burgemeester, die aan Van der Hoop, Van Weerden Poelman en Van den Broeke zilveren plaquettes overhandigde. Een nieuwe Fokker jager-verkenner. Op het vliegveld Schiphol heeft Maandag voor de contröle-conimissie, bestaande uit majoor Hardenberg, commandant van de Lucht-vaartafdeeling, kapt. Verheyst, kapt. Versteeg, Ir. Stephan, chef van den Teeh- nischen Dienst van Scesterberg en ir. Van der Maas, van den Rijks Studie-Dienst voor Luchtvaart, het voorvliegen plaats gehad van den nieuwen Fokker jagerverkenner C V, voorzien van een 450 P.K. Hispano Suiza-motor. Deze jager-verkenner, die voor vier%doeIeinden kan, dienen, t» w. voor ver kenner, jager-verkenner, bommenwerper en schoolvüegtuig, maakte een uitstekenden Indruk. De vleugels van het toestel zijn half van triplex en half van linnen, terwijl alle benzinetanks in deze vleugels zijn inge bouwd. De benzine gaat door de zwaarte kracht naar den carburator, waardoor ben zinepompen vervallen. Voorts is nog 'een nieuwigheid aan dit toestel, dat de staart- steun meewerkt met het roer, zoodat wrin gen wordt voorkomen. Van de zijde der Fokkerfabrieken deelde inon ir.r'% dat reeds in den aanvang van dit jaar .net het oog op de te geven opdracht voor het Ministerie van Koloniën, vergelij kende beproevingen waren gehouden tus- echen i et Fokker-toestel en het Koolhoven- toestel type F. K. 81, waarbij bleek, dat het Fpkker-\l>gtuig, toen uitgerust met een 450 P.K. Napier „Lion" motor, superieur was, zoodat de geheele opdracht op 20. toe- Memorie van Antwoord. Beleid van den Minister. Inzake de maritieme verdediging van Ne derland en koloniën is de regeering van mee ning, dat moet worden voortgegaan in de richting, die bij de Memorie van Antwoorc op' het VoorL Verslag betreffende de Marine- begrooting voor het dienstjaar 1924 is aan gegeven. De Minister betreurt, te meer, dat een aantal leden aan deze begrooting hun stem niet kunnen geven, omdat door deze leden voor deze verklaring geen ander argu ment wordt aangevoerd^ dan dat h. L Neder land zijn marine moet liquideeren, zulks blijkbaar onafhankelijk van het standpunt, dat door andere mogendheden, zoowel in Europa als elders, ten opzichte van de mari tieme bewapening wordt ingenomen. Aangezien de regeering een dergelijke op vatting niet tot de hare kan maken en daar enboven bij deze begrooting Slechts geiden worden aangevraagd' ter verdere uitvoering van door de Staten-Generaal goedgekeurde plannen van aanbouw, of ter vervanging van opgevaren torpedobootjagers, kan zij niet aanvaarden de bewering, dat hier van geld verspilling sprake is. Evenmin kan zij de stelling aanvaarden, dat deze begrooting lijn recht ingaat tegen den volkswil. De nu aangevraagde jagers zullen op zijn vroegst eind 1927 in Indië aanwezig kunnen zjjn. Bij het zeer gematigde tempo, dat thans bij den aanbouw wordt gevolgd, zal het nog vele jaren duren, alvorens er in Indië we derom acht volwaardige torpedobootjagers aanwezig zijn. De Minister kan het verwijt niet aanvaar den van niet op bezuiniging aan te sturen. Deze begrooting wijst voor Nederland ruim 850.000 minder aan dan waarop het eind cijfer der begrooting voor 1924 na aftrek der Indische bijdrage is vastgesteld. Hierbij valt in aanmerking te nemen, dat wegens salarisverlaging en wegens lagere uitkee- ringen aan het Pensioenfondls voor 1925 een vermindering viel te boeken van pl.m. 1*600.000, waartegenover voor Nederland staat een verhooging van 1.46 millioen we gens hoogere uitgaven voor verdere uitvoe ring van contracten voor nieuwen aanbouw en noodzakelijke vervanging van opgevaren materieel. Bovendien is de pensioenlast 400.000 hooger d»n in 1924. In werkelijkheid is derhalve op de exploi tatiekosten opnieuw bespaard ƒ850.000 -f- 1.460.000 400.000 1.600.000 ruim 1 millioen. Het in langzame tempo voortzetten van den. aanbouw met name wat betreft de onder zeebooten O 9 tot en met O 11, zou onge twijfeld tot verhooging der aannemingssom- men moeten leiden- en verdient reeds daar om geen aanbeveling. De Regeering kan zich omtrent het tijds stip van indiening der nieuwe Vlootwet eerst beraden na ontvangst van het advies der Indische Regeering. Zij zal dan tevens nauwgezet hebben te overwegen, of en in loeverre de gang van zaken met betrekking "t het protocol van Genève en qen even- tueeie ontwapeningsconferentie op haar plannen van invloed1 behoort te zijn. De Re geering acht zich echter niet verantwoords om met het oog hierop ook noodzakelijke ver vanging van reeds bestaande oorlogsvaar tuigen van een type, dat bij elke aan de he- dendaagsche eischen beantwoordende vloot behoort, aan te houden. Naar de meening der Regeering is het oogenblik, om de samenvoeging der beide departementen van- marine en oorlog nader onder de oogen te zien, nog niet aange broken. De totaalkosten der flotfcieljevaartuigen zullen bedragen pLm. ƒ4.670.000 of pl.m. 2.350.000 per vaartuig. De bouw der nieuwe jagers zal slechts worden opgedragen tegen een vaste aanne- mirigaeom. Materieel- De geruchten dat de vloot in Indië in zeer ongunstigen toestand verkeert en daaraan voor de bemanning zelfs gevaar verbonden can zijn, zijn niet juist. De algemeene toe stand van Hr. Ma. „De Zeven Provinciën" is goed te noemen. De toestand van de huid en de verband- deelen van de jagers is thans zóó, dot gezegd kan worden, dat de zeewaardigheid niet meer onder alle weersomstandigheden in alle zeeën van den Oost-Indischen Archipel volmaakt is. Door den commandant der zeemacht zijn dan ook orders uitgevaardigd, waarbij beper kende bepalingen betreffende het varen zijn gemaakt De voor politiediensten bestemde vaartui gen kunnen nog; 'behoorlijk dienst doen - tot. bestrijding van de zeerooverjj en bescher ming van de Nederlandsche nederzettingen langs de kust De yaartuigen zijn echter ou, zoodat herstellingen noodiger en in sommige gevallen uitgebreider zullen zijn dan bij' nieu were vaartuigen. Naar aanleiding van de opmerking omtrent den slechten staat van de rompen van de „Hermelijn" en de „Vos" zij. medegedeeld, dat in het algemeen de torpedobootjagers een1 korten levensduur hebben, omdat de huid- en verbanddeelen van- lichte construc tie zijn. Ook uit een oogpunt van gevechts- waarde zijn de jagers verouderd; te achten. Opgemerkt wordt, dat de rompen van de „Hermelijn" en de „Vos" niet sneller ver sleten zjjn dan die van de „Wolf" en de „Fret". De meening van sommige leden, dat vrij wel alleen de onderzeebooteni nog als bruik bare. schepen zijn aan -te merken, is niet juist'. De kruisers „Java" en „Sumatra", de panitserbootem, de mijnenleggers en 'mijnen vegers zijn, ook wat hun gevechtswaardè be treft, volkomen bruikbaar. De gevechte- waarde van de bestaande jagers kan niet anders dan gering genoemd worden, terwijl ook d'ie van de pantserschepen niet groot ia Ter voldoening aan het te kennen gegeven verlangen kan de minister meedeelen» dat 'bij het aanvragen van den ^eersten termijn op de begrooting weder zijn geraamd de kosten de kruisers „Java" en „Sumatra" op van ƒ10.500.00 per stuk; de onderzeebooten K XI t/m K XIII op 3.600.000 per stuk; de onderzeebooten O 9 t/m O 11 op 3.300.000 per stuk; terwijl de kosten van de twee torpedojagers 1925 worden begroot op 4.750.000 per stuk. Voorts deelt de minister mede, dat vermoedelijk voor de a. kruisers „Java" en „Sumatra" op de be grooting van 1926 een bedrag noodiig zal zijn van 500.000; b. de onderzeeboot K XI t/m XIII op dezelfde begrooting noodig zal zijn 510.000; c. dë onderzeebooten O 9 t/m O 11 geen gelden meer na 1925 zulleü behoeven te worden aangevraagd; d. de torpedoboot jagers in totaal nog een bedrag noodig zal zijn van pi m. 5.000.000. Omtrent de torpedobootjagers wordt ver meld, ddt deze vaartuigen nog niet zyn aan besteed en dus omtrent den bouwtijd nog geen gegevens bestaan. Van dezen bouwtijd zal afhangen welk gedeelte van de geraamde 5.000.000 op de begrooting van 1926 c. q. van volgende jaren zal worden aangevraagd. De bouw der kruisers „Java" en „Sumatra" heeft door branden en werkstakingen ver traging ondervonden, zoodat het geraamde bedrag niet ten volle verwerkt is. De niet verwerkte bedragen zulen tezamen vermoe delijk 7 800 duizend bedragen. In verband met de uitkomsten van het proefstoomen van de „Java" worden de exploitatiekosten van dat schip per vol et maal normale dienstvaart stoomende geschat, inclusief personeel, Op rond 11.000, en niet Stoomende op rond 7000; exclusief perso neel resp. op 7800 en 3800. Personeel. In overweging is het georganiseerd over- .eg voor het militair personeel der zeemacht te herzien op de wijze als door de regeering is voorgesteld met betrekking tot het geor ganiseerd overleg der burgerlijke ambtena ren. Daaruit valt af te leiden, dat het overleg in zijn huidigen vorm niet bevredigt. Omtrent de wijziging in de statuten van den Bond van Korporaals der Kon. Marine is een correspondentie loopende tusschen de departementen van marine en justitie en dten bond, in verband met enkele wijzigingen, welke door den. minister als wenschelijk waren voorgesteld. Het laat zich aanzien, dat binnenkort dienaangaande een 'beslissing kan worden genomen. Bij de jongste kruisreizen werd bij voet balwedstrijden meermalen door officieren en manschappen tezamen uitgekomen tegen vreemdte elftallen; ook hadden eenige malen gezamenlijke uitstapjes plaats; de minister is doordrongen van het belang, dat de offi cieren zich hij dergelijke tochten, en overi gens ook buiten de diensturen, met volle belangstelling aan de manschappen wijden: reeds hij' verschillende gelegenheden werden in dien geest aanwijzingen gegeven, Door iet veel meer sportieve van het Engelsche volkskarakter valt een vergelijking op dit gebied met de Engelsche marine onvermijde lijk In ons nadeel uit. Bezoldiging. Bij de nieuwe, op 1 Jan. a.s. in werking tredende bezold'igingsregeding is 'in de eerste plaats verschil gemaakt tusschen de bezol diging vani gehuwden en ongehuwden bi plaatsing aan boord. Verder zijn in de nieuwe regeling het zoogenaamde normenstelsel en het vakliedenstolsel niet overgenomen. Handhaving van het normenstelsel acht de Minister ongewenscht. Een- juiste toepassing van liet daarin neergelegde beginsel zou pe riodieke herziening der normen met zich brengen, waardoor weder ongelijkheden ge schapen kunnen worden, die door de betrok kenen als onbillijkheden zouden worden be schouwd. Wat die vakliedenregeling betreft, merkt de minister op, dat de gezagsverhou dingen en de edschen van den dienst het noodzakelijk maken om bij plaatsing van militaire vaklieden rekening te houden met den militairen rang. Volgens het beginsel van de Stfeatscommissie-Idebburg worden de vaklieden echter uitsluitend1 bezoldigd naar hun vakbekwaamheid. (Naar aanleiding van het verzoek om Inlich ting omtrent de inhouding op de bezoldiging, welke bij verpleging' in een ziekeninricbting op het personeel zal worden toegepast, deelt de minister mede, dat, zoowel ter beteugeling van de venerische ziekten als tot beperking van' de kosten', verbonden aan de genees- kundige verzorging van de militairen der zeemacht eni van hun gezinnen, naast andere maatregelen, in beginsel besloten werd om een algemeene korting van 10 der bezol diging bij1 verpleging van militairen In een hospitaal in te voeren. De oommissiën voor georganiseerd overleg voor het personeel aan- .vaardden met groote meerderheid1 de korting bij verpleging van lijders aan venerische ziekten, doch met invoering van een alge meene korting konden zij zich niet vereenü- gen. De argumenten tegen een algemeene korting kwamen den Minister niet klem mend' genoeg voor, weshalve het voornemen tot invoering daarvan werd gehandhaafd' en voorts een korting van 40 der bezoldiging hij verpleging van geslachtszieken buiten de keerkringen werd! dn uitzicht gesteld, Voor binnen de keerkringen zou het percentage door of in overleg met de Indische regeering zijn vast te stellen. Nadere overweging leidde ertoe om af te zien van de algemeene korting van 10 en om de korting van 40 terug te brengen tot 25 voor hen, wier ziekte het gevolg is van eigen moedwillige hande lingen, grove onachtzaamheid1 of onvoorzich tigheid, dan wel van. ongeregeld' of onzedelijk gedrag, waaronder med'e te hegrijpen drank misbruik en buitenechtelijk geslachtsver- köör Werkzaamheden en leveringen voor de marine. Gezegd kan worden, dat ingevolge de bij de marine geldende bepalingen openbare aanbesteding als regel plaats heeft voor de aanschaffingen, voortvloeiende uit de jaar- lijksche aanvulling der magazijnsvoorraden en bij andere belangrijke aanschaffingen, voor zoover zij daartoe-geschikt zijn. Onder- handsohe aanbesteding geschiedt in de ge vallen, waarin het noodig wordt geacht, voor de levering een beperkt aantal betrouwbare leveranciers te doen mededingen of de ge ringe moeveelheid, dan wel de noodig geoor deelde spoedige levering een beletsel zouden vormen tegen het houden eener openbare aanbesteding. Daarbij' kan verder nog ver meld worden, dat zelfs voor geringe aan schaffingen als regel zoo ruim mogelijke concurrentie wordt gesteld. Werven. Het was den Minister hoogst aangenaam er kennis van te nemen, diat door eenige leden wdardeering werd betuigd: over de ernstig naar "bezuiniging en versobering wordt gestreefd kan blijken uit de cijfers. Werden de opleidingskosten per adelborst voor 1923 geraamd op f 8570 en voor 1924 op ƒ3200, voor 1924 zijn die kosten ge raamd op ƒ2843, (Jerhalve eene verminde ring In twee jaren tijde van 727 per adel borst. Hospitaal. Met ingang van 1 Januari 1925 zal het burgerziekenhuis té Helder wordenN>pgehe- ven en zullen van diien datum al de gemeen- tepatiënten worden verpleegd en behandeld in het marmehospifaal. Ter zake is bereids onder datum van 15 Oct, j.1. een con tract met het gemeentebestuur van Helder tot stand gekomen. Het ligt niet in het voornemen om een deel van de tijdelijke burgerziekenverplegers bij het marinehospitaal na 1 Nov. 1925 in dienst te handhaven, omdat met dien datum over de diensten van die verplegers niet meer 'behoeft te worden 'beschikt. Pensioenen. Met betrekking tot den door verscheidene leden geoefenden drang tot verbetering van de pensioenen van het voor 1918 gepension- neerd marinepersoneel', verwijst dé Minister naar hetgeen door de Regeering bij de Alge meene Beschouwingen over de Staatsbe groting voor 1925 in de Tweede Kamer, meer in 't bijzonder naar aanleiding van de ingediende motie-Ter Hall, is gesproken. Geestelijke verzorging. De' wijze, waarop in de verzorging van de geestelijke belangen van het marinepersoneel wordt voorzien, geeft reden tot tevreden heid, - De vraag, of hot Juist wordt geacht, dat een geestelijke omtrent zijn ervaringen1 aan boord mededeelingen in de pers doet ver schijnen, is in hare algemeenheid moeilijk te beantwoorden, Er kunnen toch mededee lingen worden gedaan, die niet anders dan bevorderlijk kunnen zijn aan den geestelij ken arbeid en aan. het welzijn van vloot en bemanning. Ook echter kan het tegendeel wjjze, waarop de marinewerf te W illemsoord zoodanige penmevruchten worden be werkt onder de leiding van baar tegenwoor- reikt Zij, die niet over een groote mate van diigen directeur. Ook hjj is van meening, dat tact en oordeel kurrnen beschikken, zouden bedoelde Rijksinstellingen, in. elk opzicht dte concurrentie met de particuliere industrie kan doorstaan. •De Minister heeft voor het tegenwoordige geen reden om aan te nemen, dat, bij' de thans gevolgde gedragslijn, ook in de toe komst niet voldoende werk zou zijn om het personeel1 werk te verschaffen. beter doen hun ervaringen niet in de pers openbaar te maken. LAATSTE BERICHTEN. Londen, 2 December. Een telegram uit Washington meldt, dat de oommissie voor de fundeering der buitenlandscbe schulden heeft medegedeeld', dat er geen wijziging zal worden gebracht In de politiek der Ver. Staten inzake de invordering der buiten- Op de vraag, of de werf erop berekend is, in die toekomst ook klein' materieel voor de marine aan te bouwen, kan de minister ant-1 aan Amerika, woorden, dat dit thans reeds het geval is. j Den leden, die er zich niet van overtuigd moord te 1 eperga. verklaarden^ dat de inkrimping der werf te Te Peperga (Friesland) werd in de maand Hellevoetsluis tót bezuiniging had geleid), kan September van het vorig jaar de 74-jarige de Minister de verzekering geven, dat deze i Aaltje ten Bergen, wed. van E. Capellen, aezuiniging wel degelijk bereikt is. Het is dood tin een put bij haar woning gevonden, •niet wei mogelijk de gemaakte bezuiniging in Thans heeft iemand' na een twist aan de nauwkeurige cijfers aan te geven, De 'Minister is er van overtuigd, dat deze werf voorloopig niet' kan worden gemist, zeker niet in de naaste toekomst. OpleidingsschipJUoord-Brabant". Bij de regeering zijn geen plannen in voor bereiding om de „Noord-Brabant" te bezigen als opleidiingsvaartuig voor matrozen en evenmin om deze opleiding van Gorinchem naar Hellevoetsluis over te brengen. Artikelen. Het is inderdaad juist, dat ten vorigen jare door een commandéur bij 's Rijks werf te Willemsoord de dag werd. herdacht, waar op hij voor 50 jaren in 's Rijks dienst trad,* Dat deze .beambte bij die gelegenheid niet werd vooiged'ragen voor een onderscheiding, berust op de overweging, dat daartoe slechts aanleiding bestaat bij bijzondere verdienste^ doch niet uit hoofde van langen diensttijd, In deze lijn ligt ook geheel de intrekking der vroeger voor het werfpersoneel bestaan heb bende toekenning van medailles bij 12-, 24- en 36-jarigen dienst Voor deze medailles, met de daaraan verbonden gratificaties is de bedoelde commandeur intusaohen nog in aan merking gekomen. De berichten in. de pers, dat een onzer meest bekwame officieren bij' den marine- luchtvaartdienst onlangs den dienst had ver laten ter wille van de bij dien dienst be staande minder goede verstandhouding, welke vooral aan de leiding zou zjjn te wijten, zijn onjuist. Vliegkamp De Koolj. Het is den- Minister bekend, dat eenige maanden geleden op het vliegkamp „De Kooij" de onderlinge verstandhouding van een groep officieren te wenschen overliet. Dat deze ongewenschte toestand aqm de lei ding zou zijn te wijten, kan op goede gron den worden tegengesproken. Bij de offi cieren, die op de vliegkampen het bevel voeren, berust de leiding in goede handen; het is den Minister niet bekend, dat thans aan de goede verstandhouding iets zou ont breken, Kapelmeester Ter voorziening in de op 1 April' 1924 opengevallen betrekking van kapelmeester dj het stafmuziekkorps der Koninklijke Ma rine, heeft de Minister zich destijds gewend tot het bemiddelingsbureau bij het Dep. van Financiën en tot zijn ambtgenoot van Oor- og, ten einde na te gaan, of één der op wachtgeld gestelde kapelmeesters der land macht geschikt was te achten voor dteze be trekking. Blijkens den uitslag van examens, waaraan de betrokkenen hetzij indertijd had den deelgenomen), dan wel' onlangs werden onderworpen, kwam echter geen der betrok ken personen in aanmerking. Na oproeping en onderzoek van andere candiidaten is de keuze gevallen op een staf muzikant der landmacht, die aan de gestelde eischen alleszins voldoet. Naar 's Ministers meening la hiermede niet te kort gedaan aan de eischen van wel begrepen zuinigheid Kon Instltput. Dat bij het Kon, Instituut voor de Marine politie medegedeeld, dat Jan Capellen» de zoon van de vrouw» zfjn moeder met een houten hamer de hersens heeft ingeslagen* haar van haar geld heeft beroofd en daarna het lijk in den put heeft geworpen, Ook nog twee andere personen, onder wie de vrouw met wie Jan Oapelle leefde, legden gelijke verklaringen af. De politie onderzoekt de zaak. -Jan Oapelle is momenteel in de ge vangenis voor een ander feit. Heden zal' in tegenwoordigheid van de justitie uit Leeu warden sectie op het lijk der vtouw plaats hebben. Brand. Amsterdam, 2 December. Hedenmor gen om 4 uur is in een timmerfabriek aan den Buiksloterdjjk brand uitgebroken» De brand is ontstaan in de mot-bergplaats door broeiing van den houtafval. De vlammen sloegen fel uit twee verdiepingen van het voorgebouw, toen de brandweer arriveerde. Deze pakte met 4 stralen uit de motorspuit het vuur aan. Door den brandvrijen muur dicht te doen bleef het vuur beperkt tot deze beide verdiepingen. De schade is hierdoor niet zoo groot. In de benedenverdieping staat een zuiggas generator, die het gas opneemt van den meter, maar deze machine had niets van den brand te lijden. De schade wordt door verzekering gedekt. morgen van 2 December. Medegedeeld door het Kon. Nederlandscih Meteorologische Instituut te De Bilt Hoogste stand 762.2 te Janmayen. Zwakke tot matige zuidoostelijke tot f.1""oostelijke wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, regenbuien, zolftJe temperatuur. Burgerlijke Stand van Helder van 29 Nov tot 1 Dec. 1924. r,B»?V^'KEN: R- Manholm-Prin», Wt EL IM. Tobbee-nJhiIaiiyp, d.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2