T TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS BINNENLAND. VAN DINSDAG 2 DECEMBER 1924. Taptoe. Hedenavond B uur (bij gunstig weder) taptoe. Ben kleine toelichting. (Ingezonden). De beer Schoeffelenberger meent, dat Gedl Staten een onjuistheid begingen, door hem te doen med'edeelen, dat het besluit van den Raad, om aan de Maatschappij „Esona" een renteloos voorschot te verstrekken niet aan hunne goedkeuring is onderworpen. Hij meent n.1., dat dit Raadsbesluit valt onder art. 194b der Gemeentewet: „het waarborgen der renten en aflossingen van geldleeningen door andieren aan te gaan". (Met den besten wil zie ik geen kans, het I heerlijk glanzend speL" bestreden besluit daaronder te rangschikken. Deutsche Volksblatt: Van waarborging der rente voor een door „Kathleen Parlow neemt als violiste „Esona" te sluiten leening is immers geen ieder voor in. Haar toon is vol en innig, sprake? steeds rein-, haar voordracht is plastisch En onder geen der andere nummers, in van uitbeelding." art. 194 opgenoemd, kan men het besluit Kathleen Parlow. 2e Abonn.-concert 8 Dec. in. „Casino". iWerden in de Held. Courant van Zaterdag j.1. eenige der allerlaatste kritieken uit bin nenland! opgenomen, aan den vooravond van het optreden der gevierde violiste volgen hieronder nog eenige der latere verslagen uit het buitenland. Scandinavië. (Christiania 4 Maart 1924). „In de Aula concerteerde Kathleen Par low voor een uitverkochte zaal met het Koningspaar op een dfer eerste rijen. De violiste ontroerde door haar wonderbare schoon© voldragen toon en poëtisch muzi kale voordracht De sympathieke kunste nares had enorm succes." Duitschland. Peiziger Tageblatt (22 Dec. 1928). „Violiste van het slag Eritz Kreisler". Nouo Leipziger Zeitumg (21 Dec. 1923). „Virtuose in rang als de jgroote Kreis ler"! Berliner Tageblatt (28 Nov. 1923). „Het rasachtige echt muzikale van haar spel houdt de hoorders gevangen en is van impulsieve werking." v Oostenrijk. (Weenen „Die Stunde" 8 Oct. 1924). „kathleen Parlow, de alom bekende violiste, maakte grooten indruk door haar overigens rangschikken. Natuurlijk moet de Raad nu ter zijner tijd tot uitvoering van het besluit eene finan cieels regeling treffen. Deze valt alsdan onder artikel 205 juncto art. 213 der Ge meentewet en de Suppletoirs ibegrooting, waarop dus de uitgaaf voorkomt, zal aan de goedkeuring van Ged'. Staten zijn te onder wérpen. Dit. College heeft/du al meteen dioen we ten, dat die goedkeuring zal worden ver. leend, en dat is m. i. volkomen juist, omdat de gemeente in zoodanig geval toch zelve moet beslissen, of aan zeker lichaam een voorschot kan worden verleend. Gedeputeerde Staten zouden op den stoel van den Raad gaan zitten, indien zij 't hier beter wilden weten. De uitgaaf raakt zeker de belangen der gemeente en de lasten zullen het gemeente budget niet onnoodig en overmatig bezwaren. Naar andere dingen, behoeven Ged. Staten niet te kijken. Indien de heer Schoeffelenberger evenwel meent, dat bet Raadsbesluit in strijd is met het algemeen belang, dan- heeft hij volkomen het recht, zich tot de Kroon te wenden» op dat deze het verni^tige op grond daarvan. A. W. MICHJELS. Kathleen Parlow zal hier In Helder worden begeleid door den pianist van groote betee- fcenis Theo van der Pas. Haar programma voor dezen avond is als volgt samengesteld: Symphowie Espagnole van E. Lalo. Poème van E. Ghau-sson. Air (uit de Suite E. gr. t) K. Goldmark. Menuet, G. Pugnani. Slavische Melodie, A, Dvorak. Hongaarsche Dans, Brahma—Joachim. La Gitana, Cyril Scotti Airs Russes, H. WieniawsikL Uitslag verloting Fanrcy-Fair Ned. Herv. Gemeente. Prijsno. Lotno. 1 3 4 5 6 7 9 11 15 16 17 19 23 26 27 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 Vergadering L A. M. V. Gisteravond zou voor de Internationale Anti-Militaristische Vereeniging afd. Hel der de heer Alb. de Jong uit Amsterdam, spreken over „Sabotage in verband met de loonsverlaging". Dit onderwerp scheen dus in direct verband1 te staan tot de sa- botage-gevallen en brandstichting, welke zich de vorige maand alhier voordeden. De belangstelling voor deze bijeenkomst was echter gering: een 40-tal menschen meest geestverwanten Waren in de groote Casino-zaal aanwezig. De Com mandant der Marine en de Garni- zoens-commandant hadden hun onderheb benden verboden deze vergadering te be zoeken en de militaire politie was aanwe zig om daarop toe te zien. Ook de ge- meente-politie had1 een post geplaatst. Doch ook de burgerij toonde weinig animo. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend, begon de heer de Jong zijn rede. De sabotage nam daarin echter een on dergeschikte plaats in. Spr. hield zich voornamelijk bezig met politieke beschou wingen uit sociaal-anarchistisch oogpunt. Hij besprak het optreden van minister Oolijn „die weet wat hij wil". Hij bracht 144 verband tusschën diens petroleum-belan- 45 gen en de regeerings-politiek. Ook wees 40 hij op de internationale verhoudingen, 47 welke door het bezit van petroleum wor- 49 den- beheerscht. Eln hij! verwachtte een 49 grooten strijd tusscben Amerika eener- 50 zijds en Engeland-Ned'erland anderzijds. 51 Ter bescherming van die belangen moe- 52 ten wij naar evenredigheid Engeland 158 steunen met een vloot. Di© vloot, de Vloot wet, ia Colijn's hoofddoel. Daarvoor drijft hij. de bezuiniging, de .loonsverlaging door! Om geld te krijgen voor een vloot. De arbeidersklasse bekijkt het, volgens spr., te weinig van dien kant en meent ten onrechte, dlat door haar optreden d© Vlootwet is verworpen. Men moet dus verhinderen, dat die Vlootwet er door komt, wil men den toekomstigen oorlog bestrijden. Hoewel de sabotage bij de Ma rine eigenlijk moordenaarswerk is, is het toch, ©venals dienstweigering, een goed middel om het militarisme te bestrijden Maar men moet het doen uit principe en niet om de portemonnaie. Ten slotte wekte spr. op tot steun aan de anti-militaristi sche gedachte. Gedebatteerd werd er niet en te ruim 10 uur was de vergadering in goede orde afgeloopen. 54 55 56 57 58 59 61 63 64) 65 67 69 70 71 72 73 74 75 76 77 „Boefje* komt ln Casino. Be „iOaslno"-direotie heeft ©en voorstót Mn® afgesloten met een onzer eerste en beste 78 Nederlandsche gezelschappen, n.1. „Het Ver- 79 eendgd Rotterdamsoh Hofstad' Tooneel", di- 8q rectie Cor van der Lugt Melsert en F. Tar- §4 taud, van den) Koninklijken Schouwburg" te 82 s-Gravenhage oo "\T i I 00 icnjjLLiiumjj Vl2i vel? onderhandelingen is het den beer 84 Molen, by Wijk-bij-Duurstede t» oeroemd geworden tóoneelstuk 8g „Boefje",, naar het boek van M. J. Brusse, 87 met Annie v. d. Lugt Melsert—van Ees in 88 öo titelrol en met de bijbehoorende speciaal 8q vervaardigde decors. 90 ei*dere bijzondierheden worden nader be- Barometer Spinnewiel -> Portemanteau Strandgezicht Piëdestal Zwart geborduurd kussen Schilderstuk Stilleven Theewarmer Sprei Rookgarnituur •Winterlandschap Piëdestal Gebreid kussen Een vacht Een paar schilderijtjes Theewarmer Een Indisch kussen Bowlpot Limonadeflesch en 6 glazen Kussen Boorden- en manehettenJdioos Bonbonsbakje Een werkmandje Bonbonsbakje Een schilderijtje Presenteerblad Twee schilderijtjes Lezende vrouw Gebreide theewarmer Gebreid kleedje Drie koppen en schotels Beschilderd! plankje Twee schilderijtjes Gaskomf oortje Beschilderde gemberpot Gaskomfoor Een -theewarmer Zakdoekcaohet Bloemvaas Bloembak Handwerktasch Gehaakt kussen Beschilderd wandbord Driehoek kussen Wandschilderstukjo Kussen Sluimerroi Kleedje Asehbak Pennenbak Fantasiepopje Kleedje Kussen Kleedje Taschje met veiligheidshanger Pot jam Asehbak Vaas Twee stadsgezichtjes Bus cornedbeef Een schilderijtje Vaas Twee vaasjes Wijn met glazen Kleedje Presse papier Suikerstrooier Gebakstel Olifant Theeketeltje Kalender Bonbonnière Taschje Een bal Gebreid kleedje Gebaksohotel Tasch Theewarmer Bloempot Kussentje Crayonteekendng Schilderij1 kend gemaakt. Portret van Evertsen Zeeslag bij Solebay Leeuw Sigarenkastje Aschbakje ^(hoiit) 4023 4319 8064 3616 4109 3833 2960 1600 4466 2275 1505 1484 3969 2240 4021 4139 4271 1042 4004 1804 313 1792 1053 8038 4254 1324 2928 4212 1369 2606 4465 1816 561 4145 2064 2535 1743 2117 2048 8629 1416 4191 8914 8681 2452 1454 995 642 2990 566 2940 1648 852 1890 8855 8077 8872 8489 1950 8027 2047 11 8049 831 1852 8462 1942 4189 8841 999 8332 8501 8115 8322 911 2197 4283 2652 2076 2163 2487 8075 2153 1371 780 1488 4479 8912 1366 4159 Donderdagavond 4 en 11 December, tus schën 8 en- 9 uur, in de Consistoriekamer van de Nieuwe Kerk aan de Weststraat. Na 11 December tot 1 Januari 1925 kunnen de winners zich vervoegen Binnenhaven 76. Winkelnleuws. De kruideniers- en garen- en bandzaak (tevens drogisterij) van den heer P. Kos- sen, Brafckeveidweg, is een al vele jaren aan de Tuindorp-bewoners bekende en door hen begunstigde zaak. Dat de win kel dan ook langzamerhand te klein werd, zal niemand verwonderen. De verbouwde en vergroot© winkel is gisteren geopend; een nieuwe pul is ingezet en de winkel ruimte is aanzienlijk vergroot. De archi tect van het Tuindorp, de heer S. Krijnen, bracht dit smaakvol geveltje aan, dat in zijn vroolijke kleuren met gekleurde rui ten een sierraad vormt voor de omgeving. De heer Rossen is, naar men weet, ook depothouder van- onze courant, en heeft daarvan losse nummers voorradig. Uit het Politle-rapport In den nacht van Zaterdag op Zondag werd een tweetal marineschepelingen' aange houden, wegens het veroorzaken van nacht rumoer. Een korporaal-vliegtuigmaker deed aangifte, dat Zondagavond uit het Militair Tehuis aan de Spoorstraat te zijnen nadeele een heerenrijwiel was ontvreemd. Een bewoner van de Laan deed1 aangifte, dat -een hem toebehoorend in het Heldersoh Kanaal liggend vaartuig was opengebroken en de touwen, waaraan het gemeerd lag, wa ren losgegooid. i— Een bewoner van de Jonkerstraat hac aan een hem onbekenden jongen een rijwie verhuurd1. Aangezien het rijwiel niet op tijd werd teruggebracht en het opgegeven adres valscb bleek te zijn, deed1 hij aangifte van verduistering. Door een caféhouder aan den Kanaa weg werdi gistermiddag omstreeks 4 uur assistentie gevraagd, omdat 'een man in die inrichting der orde verstoorde. De politie bevond, dat iemand, die onder drankinvloec verkeerde, een deur en zeven bierglazen ha( 1 vernield en de waterleiding op de toonbank had stukgeslagen. Ook had hij den café houder mishandeld De man weigerde op bevel der politie het café te verlaten en werd daarop verwijderd, waartegen hij zich kracht dadig verzette. Op straat ging hij liggen en weigerde te loopen. De twee agenten heb ben hem .toen met hulp van twee collega's met een handwagen naar het bureau ge bracht en aldaar in bewaring gesteld. Dr. A. W. Bronsveld, f Te Utrecht is'Zondagmorgen1 'in- den ouder dom van bijna 86 jaar overleden de bekende emeritus-predikant dr. A. W. Bronsveld* Hi, was een eigenaardige figuur: als protestant orthodox predikant "stond hij politiek aan de zjjde der liberalen. Ais redacteur van de „Stemmen voor Waarheid en Vrede", die elke maand zijn pittige, merkwaardige poli tieke kronieken gaven, werd zijn naam ook buiten Utrecht bekend Vóór alles was bi; protestant, en nimmer is hij van zijn be ginsel afgeweken, noch op kerkelijk, noch op politiek terrein. Van transigeeren was -bij hem nimmer sprake, hij was een man uit één stuk van sterke en zelfstandige overtuiging. Samenwerking met Rome achtte hij uit den booze. Langen tijc is hij samengegaan met dr. Kuyper, maar in 1880 kwam de scheiding en daarbij keerde dr. Bronsveld zich geheel van de anti-revo- iutionnairen af. Behalve zijn werk in' de „Stemmen voor Waarheid en Vrede", heeft dr. Bronsveld nog verschillende theologische, historische len andere opstellen geschreven. Mr. H. Louis Israëls. Maandag-avond is op 68-jarigen leeftijd te Amsterdam overleden mr. H. Louis Israëls, lid der Prov. Staten van Noord- HoUandi, bdvocaat en journalist en be- kleeder van vele functies in het openbare leven der hoofdstad. De Kamerverkiezingen. 'Mr. W. B[. M. Werker heeft bedankt voor een' hem door eenige Meskringfede- raties van den Vrijzinnig-Democratischen Bond! aangeboden kamercandidatuur. (TeL) Het lid der Tweede Kamer die heer Van der Voort van Zijp heeft aan den Voor zitter van het Centraal Comité bericht gezonden dat bij de komende stembus door hem igeep, Kamercandidatuur zal worden aanvaard. („Stand.") De prijzen bunnen afgehaald worden op St MichaëL We lezen in het Centrum: Zaterdag heeft het bestuur van den Bond van R.-K. Rijksldeskringorganisa- ies te Utrecht vergaderd in het Jaar beursgebouw. Het bondsbestuur heeft kennis geno men van het verslag der delegatie van het bondsbestuur over de door haar gevoerde onderhandelingen en van de door het hóófd bestuur van „St. M." officieel ingezonden stukken, uit welke stukken bleek, dat het overleg tusschën het bondsbestuur en St. Michael van de zijde van St. Michael als geëindigd! wordt beschouwd en waarbij het reglement van St. Michael, zooals dit door hoofdbestuurs-besluit dier organisa tie ten slotte is vastgesteld, werd mede gedeeld. Op grond van deze gegevens en deze stukken kwam het bondsbestuur tot het oordeel, dat het verbond St. Michael door het bondsbestuur moet worden afgekeurd, èn wegens het gestelde doel, zoo als dit in het reglement Is omschreven, wijl daar uit blijkt miskenning van het doel der R. K. Staatsparty, èn uit organisatorisch oogpunt Mocht het verbond St Michael zqu ac tie voortzetten, dan ia het bondsbestuur genoodzaakt te verklaren, dat het ver bond St. Michael, in zijn tegenwoordige gedaante, is een zelfstandige politieke partij, waarmede de Katholieke Staats partij; geen relatie onderhoudt, en voor welker doen en laten zij niet de minste verantwoordelijkheid draagt. De volgende week zal het standpunt van het bondsbestuur nader gemotiveerd aan de katholieke kiezers in de fiers wor den uiteengezet, terwijl dit besluit aan de goedkeuring der bondsvergadering zal worden voorgelegd. In een kort onderhoud met prof. Ver aart, deelde deze mede. dat de -notie van St. Michael, die naar zijn mt ening niet in strijd is met eenig reglement, onver flauwd en met nieuwe energie wordt voortgezet. Een beroep op de bondsvergadering achtte de voorzitter vian St Michael een slag in de lucht Het besluit in de bondsvergadering, waarbij St. Michael werd afgekeurd, werd met kleine meerderheid genomen. Christelijk Democratische Federatie. Te Utrecht heeft Zaterdag de Tweed© vergadering der Christelijk Democrati sche Federatie plaats gehad. Tevoren had- don de personeel© leden dier Federatie zich gevormd tot Christelijk Democrati sche Bond en zich een bestuur gekozen. De Bond heeft het beginsel- en urgen tie-program der Federatie tot grond-slag. Deze Bond en de besturen van de Chris telijk Sociale Partij! en van d'e Christe lijke Volkspartij; hebben zich, oneer na dere goedkeuring van de partijvergade ringen, bereid verklaard tot deelneming aan de Federatie, op het voorloopig vast gestelde pro-gram', hetwelk binnenkort met toelichting zal worden bekend gemaakt. (De Christen-Democratische Partij schijnt niet mee te doen). Plannen voor een nationale tentoon stelling. Er bestaan plannen om in 1928 te Am sterdam een tentoonstelling van produc ten en fabrikaten van Nederland en Ne» derlandsch-Indië te houden. Men heeft bij het opvatten van dit plan gedacht aan het voorbeeld van Wembly maar de tentoonstellnig te Amsterdam za natuurlijk op veel bescheidener schaa' moeten worden ingericht. Indien de plannen, die nog pas in een eerste stadium van voorbereiding zijn, worden verwezenlijkt, komt het tentoon stellingsterrein aan den Amsteldijk, ter hoogte van den Nieuwen Wandelweg. De loonen van het Rottend. Personeel. Gemeente- In de Zaterdag gehóuden vergadering van de commissie voor personeelsaange legenheden is een voorstel van B. en W behandeld1 om, evenals te Amsterdam ge schiedt, de loonen van het gemeenteper» soneel met 81/» pensioenaftrek te ver minderen. I_i Ontslag bij de Rotterrfamsch© Bank- Vereeniging. Te Rotterdam is, naar Voorw. meld' aan ongeveer 70 kantoorbedienden bij de Rotterdamsche Bankvereeniging ontslag aangezegd tegen 31 December. Na dien datum zal aan de ontslagenen nog 3 maan den salaris als wachtgeld uitgekeerd war den. In den Haag hebben ongeveer 60 employe's van de bijkantoren der Rotter damsche Bankvereeniging ontslag gekre- gien. Spoorwegpersoneel Gistermorgen hebben de vertegenwoor digers der spoorwegpersoneelorganisaties een onderhoud gehad met de directie der Nedertandsch© Spoorwegen en daarin meegedeeld, dat de organisaties van mee ning zijn, dat de vroeger in uitzicht ge stelde pensioenverbetering ongetwijfeld dient te worden ingevoerd. De directie meende, dat pogingen daartoe zouden moeten afstuiten op de door de regeering geëischte wijzigingen. Overeengekomen werdi, dat de organisaties haar bezwaren egen de door de regpering geëischte wij zigingen schriftelijk aan de directie zul len kenbaar maken, om daarna daarover zijn conferentie met de directie te hou den, die evenwél geen wijziging zal bren gen in het standpunt van de organisaties, dat alle verslechteringen worden afgie- wezen, daar reeds een overeenkomst ten deze met de directie der Nederlandsche spoorwegen was aangegaan. SardijnvisscherJj bij Umulden. De laatste dagen wordt langs de kust tus schën IJmuiden en Zandtvoort zeer veel sardijn gevangen. Deze sardijn is groot van stuk en dik van- vleeseh. Men vindt er twee soorten onder: de groote tnet zwarten rug en gladden buik, die 'veel overeenkomst toont met de Noorsche sarden en de iets minder groote met groenen rug en geheel met ste kels langs den buik bezet. Het zijn hoofd zakelijk de motorschokkers en motorbotters, die deze visohsoort aanbrengen. Aanvankelijk wérden hooge prijzen be taald tot 8 per mand. Deze werden opge kocht voor het binnenlanü Den laa-tsten tijd wordt het meest opgekocht voor export en dalen de prijzen van 0.80 tot 0.60 per mand'. Van sommige schepen wordt dan ook de vangst door de schippers opgehouden» en tracht men de visch te verkoopen voor een- dlenvoer. Vrijdag werden door 23 kustvisschers 850 mandon- sardijn aangevoerd!. Weldadigheidspostzegels. Van 15 December tot en met 15 Januari worden weer weldadigheidspostzegels ver krijgbaar gesteld. Deze zegels rijn ver vaardigd! naar een ontwerp van George Rueter en vertoonen een kinderkopje (tusschën twee engeienflguren. De ver koop van deze zegels geschiedt ten bate van den Nederlandischen Bond tot Kin derbescherming. De zegels worden verkrijgbaar gesteld in drie soorten met een frarikeerwaard© van onderscheidenlijk 2, 7 V, en 10 cent. De verkoopprijs van deze zegels is vast gesteld! top ondeoischeidlénLijk 4, 11 en 12l/a cent Op deze zegels, waarvan de geldig heidsduur niet is beperkt, zijn overigons yan toepassing dé bepalingen, welke golf den voor de gewone frarikeerzegela De zegels zullen ook verkrijgbaar zijn aan de bij- en hulppostkantoren- en poststations. De Ned. HandehMaatschappiJ. Wij: lezen in „Het Volk" onder het op schrift: „Na dé Robaver dé N. H. M.?": Naar wij1 vernemen, staat het thans vast, dat de heer v. Aaist met Maart ais direc teur van de Nederlandsche Hand el-Maat schappij zal aftreden. Dit besluit moet genomen rijn na ingrijpen van kommis- sarissen, wien gebleken zou zijn, dat de verliezen, door de bankinstellingen gele den, na de afschrijvingen in vorige ja ren, niet minder dan 68 millioen zouden bedragen. De financieel© positie der bank moet mede ongunstig geworden rijn door den bouw dier kostbare nieuwe bankge bouwen in Amsterdam en Den Haag, waaraan meer dan 16 millioen besteed werd. Het aftreden van den heer Van Aalst moet verhaast zijn door een kon- flikt met den heer Tetrode van de Ne derlandsche Bank, die geweigerd heeft herdisconto te geven. Reeds worden op de Amstexdamsche beurs dagelijks voor belangrijk© bedragen aandeden N. H. M. van de hand gedaan. Het Hbl. teekent hierbij aan: Er is sinds eenigen tijd een ondergrond» sche campagne gaande tegen de Ned. Handelmaatschappij, Daarin wordt o.a. gewerkt met geruchten als bovenbedoelde. Na informatie uit de meest bevoegde bron kunnen wij mededeélen, dat zoowél het bericht omtrent een aanstaand aftre den van den president (en niet directeur zooals „Het Volk" schrijft) dr. O. J. K van Aalst, .als dat omtrent een1 conflict met de Nederlandsche Bank, volkomen uit de lucht zijn gegrepen. Van een wei gering van de Nederlandsche Bank om wissels van de Ned. Handol-Maatschappij in herdisoonto te nemen, is absoluut geen sprake. Het bedrag dat als verliescijfer van de Ned, Handel-Maatschappij wordt genoemd, is eveneens geheel en al on juist. Het is wél heel erg, dat dergelijke me- dedeelingen, die er op berekend zijn, door volkomen misleidend© voorstel lingen het beginnend herstel van vertrou wen in het zakenleven hier te lande te ondermijnen, hun weg naar de pers heb ben kunnen vinden, blijkbaar zonder voorafgaand onderzoek. Herinoeringsfcrnis. Het mobilisatie-herinneringsteéken be staat uit een vierarmig kruis van brons, groot 32 m.M. De beschrij ving van het kruis is als volgt: De voorzijde: tusschën dé armen van het kruis bijeengebonden- pijlenbundels, voorstellende kracht door eenheid. Op de armen van het kiuis: links: Augustus; bo ven: 1914; rechts: November en onder: 1918. De keerzijde: In het medaillon de woor den: Mobilisatie, Vrede, Eer. 'Het kruis wordt gedragen aan een moiré zijden lint, breed 80 nnM., gekleurd als volgt: ter linker- en rechterzijde» smal ge streept, de kleuren rood-wit-blauw; in het midden een breede"blauwe baan, geschei den van de rood-wit-blauwe banen, door een zeer smalle witte baan. Het ontwerp van het kruis is gemaakt op advies van den Ned. Kring van Beeld houwers, door den heer H. J. Jansen van Galen, te Amsterdam, lid van dien (kring. TWEEDE KAMER. In dé vergadering van Vrijdag werdeni bij die 'behandeling van hoofdstuk Justitie de losten besproken van gevangenissen en rijkswerkinrichtingen. Bij die gelegenheid vroeg de heer Van de Bilt (r.-k.) inlich tingen omtrent het opleidingsschip „Noord- Brabant", dat thans renteloos ligt en niet aan- het döel kan voldoen, Het zal nooit kun nen worden, wat de minister zich oorspron kelijk heeft voorgesteld. Het zou te duur zijn iet schip om te bouwen als tuchtschool Spr. geeft den miflister den raad: verkoop dat schip. Misschien wil) men het .ini het buiten land! wel koopen. Of de mMsiter stelle het schip beschikbaar voor andere diensten, die er een nuttig gebruik van kunnen maken. De heer Van de Voort van Zijp (a.-r.) ondersteunt dit betoog, doch wil er niet op aandringen dit schip aan het buiten land! te verkoopen. De marine kan dit sohip uitnemend gebruiken voor de opleiding onzer matrozen, Het schip heeft nu al drie jaar in de werf te Helder gelegen. Als het langer daar ligt, dan zal een nieuw dek nooddg zijn. Laat de minister nu niet langer wachten met een beslissing, doch het schip voor een gul den aan marine overdragen. De Minister kan zich dezen aandlrang zeer goed begrijpen. Maar eipr. heeft het verzoek ontvangen van het Oentraal College voor de reclasseering om met een beslissing omtrent dit schip te wachten op het advies van dit college -betreffende de hervorming van ons strafstelsel. N.V.Texels Eigen Stoomboot-Onderneming Op werkdagen: Vertrek Texel: 0.-— v.m., 1L-— v.m. 30* mm. Vertrek Heldeir: 9.30 v.m., 12.- 415 n.m. Op Zon» en Fösstxia^jan >i(i middu, 2 8 10 12 13- 14 18 20 21 22 24 25 28 60 62 66 68 w V hier een opvoering te krijgen 85 portret van Van Galen Uit de lucht gegrepen geruchten. JVinterdienst ingegaan 18 October 1924.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5