T iiLLiïnsrai St. NIC0UAS-CADEA1X TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS MET OF ZONDER MOUWEN. Uitgebreide keuze. Prachtsorteering BINNENLAND. VAN DONDERDAG 4 DECEMBER 1924 Namens B. en W. werd' gisterenmiddag ten kantore der Gem. Gasfabriek aanbe steed': a. Het leveren en momteeren van eene eüectrdsohe installatie in de nieuwe Han delsschool aan de Hoofdgracht. h. Ideim in de wagenloods der Gemeente- Reiniging- o. Idean in het dienstgebouw van he Pompstation der Waterleiding. Ingeschreven werd door: v. Os, Koning straat a. 100,—, b. 65,—, o. 46,20, in massa 1099,20; O. J. Westerbaan a. 050,b. 40,c. 70,in massa 1100,—B. Puinbroek a. 963,—, !b. 104, c. 66; Sohellinger a. 966, b. 98, o. 69, in massa 1125,—; O. G. Heit- meier a. 1059,—, b. 120,—, c. 68,60, in massa 1263,50; Zoetelief a. 1149, b. 110,—, c. 85,— in massa 1324,l De zeemilitie. (De eerste ploeg van de lichting 1Ö25 wordt ln het tijdvak van 1620 Febr., do tweede ploeg in het tijdvak van 1—8 Sept. 1825 in werkelij'ken dienst gesteld. De branden tyj do Marine. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, wordt door dan Commissaris van Politie eene premie van f 300.— uitge loofd voor dengene, die zulke aanwijzin gen kan geven over de brandstichtingen bij do marine, dat de daders kunnen wor den veroordeeld. SpoedhuweHJken bij rijksambtenaren. Dó Held. Courant beivatte den laatston tijd herhaaldelijk advertenties van mart nesohepelingen, die langs dezen weg een levensgezellin zochten teneinde aan de dreigende salarisvermindering te ontko men, Zooals bekend is zal voor. sob rpolin gen, en in het algemeen voor rijksambte naren, welke op 1 Januari a.s. ongetrouwe zijn, een salaristvermindering gelden, die vrij aanzienlijk is en, naar wij vernamen, voor sommige groepen schepelingen 8.- tot 10.per week bedraagt. 'Het eigenaardig verschijnsel doet zich thans te dezer, stede voor, dat veel meer paren in ondertrouw worden opgenomen dan tot nog toe hier het geval was. Gis teren zjjn er ten raadhuize niet minder dan 21 ingeschreven, terwijl het hoogste aantal, tot nu toe bereikt, op één dag, 14 was. Wel een teeken des tijds, deze „wan- hoopshuweljj'kem"! St Nlcolaas-optocht. Evenals voorgaande jaren organiseert de Bond van Korporaals der Koninklijke Ma rine een St. Nicolaasfeestje voor de kinderen van de leden. Op Vrijdag 5 December a.& wordt Sin: Nicolaas om 6 uur verwacht aan de Binnen haven nabij het HeerenlQgement Daar zul len liet. Fanfarecorps „Helder" en de kin deren hem opwachten. Vervolgens zal de Sint te paard, voorafgegaan door de muziek en gevolgd door de jeugdi, zich langs Zuid straat, Keizerstraat, Spoorstraat., Bierstraat, Weststraat, Hoofdgracht en Buitenhaven naar de Marine-Oantine begeven, waar hl; eenigen tijd te midden van de kleinen za vertoeven. Tweede Marineconcert Het tweede concert van het symphonie- orkest der Stafmuziek heeft plaats a.s. Dins dag 9 December (voor de abonné's) en Woensdag 10 December (volksconcert). De heer Leistikow heeft het eerste gedeelte van dit concert gewijd aan den grootmeester der muziek, Beethoven; na diens Egmont- ouverture wordt de eerste symphonie 'Uit gevoerd. In deze symphonie heeft Beetho ven nog niet gebroken met den ouden vorm, die in Haydn en' iMozart zulke geniale voor gangers vpnd, zelfs nadert deze symphonie hot meest de methode van Haydn, hoewel hjj daarvan, vooral in zijn scherzo, reeds aan merkelijk afwijkt. Dit werk is geschreven in 1790, toen Beethoven 20 jaar was, en het is reeds zijn 21e opus (werk). Na de pauze vertolkt het concert een werk van Franz Liszt, namelijk diens 5e Hongaar- sche Ithapsodiie, door den heer Leistikow gearrangeerd voor orkest. Het woord' rhap sodie beteekent een verzameling van1 allerlei melodieën. Liszt, een van de grootste pia nisten, die ooit geleefd hebben, (geboren in 1811 in Hongarije), heeft verschillende zulke rhapsodieën voor piano geschreven; het be kendst is wel de tweede. Naar de piano muziek is deze vijfde rhapsodie door den heer Leistikow bewerkt. Liszt was de schoonvader van- Richard1 Wagner. Uit den aard der zaak is idit nummer nog nimmer door de stafmuziek opgevoerd. Weber (geboren 1786, overleden 1826), schreef, behalve veel voortreffelijke orkest muziek, eenige opera's, waarvan de „Frei- schütz" wel een der bekendste is. Tot be sluit vertolkt het orkest de ouverture van ueze opera, na vooraf een concertino (muziek van wat kleineren omvang dan een z.g. concertstuk) voor klarinet en orkest te heb ben uitgevoerd). Weber's muziek heeft een n u t P°Pulah- karakter, het is echte r uitscb e volksmuziek in den goeden zin van de 111 dien tijd bloeiende ro mantische dichtkunst vond hij de juiste mu zikale vertolking, en vooral zijn instrumen tatie is van groote beteekenis. Het programma van a.s. Dinsdag en Woensdag belooft dus voor den muzieklief hebber weer veel moois. Concert Kathleen Parlow. Miss Kathleen Parlow heeft te Helder vele en goede vrienden. Gisterenavond bleek dat overduidelijk toen al aanstonds bij haar opkomst het contact tusschen haar en het publiek er was. De ontvangst was warm, hartelijk, vriendschappelijk en de kunstenares voelde dit intuitief. Zel den was een concert zoo goed verzorgd wat het programma betrof en ook de op komst van het publiek was grooter dan men bij de'door den heer Leewens geor ganiseerde concerten dezen winter ge wend is. Hetgeen echter nog, niet zeggen wil, dat de zaal uitverkocht waa Voor de vijfde maal komt d'e kunste nares naar Helder om te conoerteeren, onze stad is de derde plaats, waar zij op treedt bij deze tournée. Helaas is haar moeder, die bij vorige gelegenheden haar altijd chaperonneerde, in Engeland achter gebleven; de muskieten van ons zonnig Lnsulinde hebben haar malaria bezorgd, en zij kon thans haar dochter niet ver gezellen. Miss Parlow dan begon met een oom positie van E. Lalo, eene symphonie es- pagnole, en reeds dadelijk had zij, zooals wij' zagen, oontact met het publiek. De dankbaarheid steeg weldra tot enthousias me; het anders zoo kalme en gereser veerde Heldersche publiek liet zich he denavond drijven op de geestdrift van der kunstenares wonderlijk spel. Het andante van dezen Franschman was verrukkelijk, het allegro van een brillante geestigheid, die de verrukking aan het eind reeds tot een ovatie deden aanzwellen. En miss Parlow speelt dat alles met een kalmen eenvoud en een gemak, die telkens weer verwondering en ontroering wekt. Mach tig was, na dit nummer van Lalo, het Poèmo van Ghausson. Nu de pauze» volgden een zevental) klei nere, zeer uiteenloopende stukken; van den 18en'-eeuwschen Pugnani tot den he- dendaagsche Goldmark doorliepen wij verschillende stadia van viool-composi ties. Het valt moeilijk ze alle te bespre ken; er waren virtuose nummers (Russi sche liederen van Winieawski met varia ties in verrukkelijke flageolet-tonen; een donkere Hongaarsche dans van Brahms Joaohim), een fijn sprookje van Oyrill Soott (Lotusland), een wilde dans van Erelsler (La Gitana), een Slavische melodie van Dvorak, enz. En miss Parlow had aan het slot een formeele ovatie in ontvangst te nemen waarvoor zij dankbaar en aangenaam go- troffen, dankte. Haar partner, ©en jonge man, Theo van der Pas, was zooveel als een lot uit de loterij voor de kunstenares. Zoo'n be geleiding op den fraaien Kaps-vleugel der firma Goldschmedling, zoo'n absolute aanpassing aan de violiste, zulk een mu zikaal en gevoelvol spel heeft ©en groot aandeel gehad in het welslagen van dezen avond. Vooral de introductie's bij. de doe len der symphonie van Lalo waren piano recitals op zich zelf. Prachtig was die voor het statige andante, buitengewoon geestig en origineel die voor het allegro, Het was de lezer heeft dit nu al wel begrepen een prachtige avond, ook voor den heer Leewens, die hiervan zoo veel pleizier beleefd heeft. En wij roepen het miss Parlow na ten afscheid1: „Tot weerziens, for the sixth tijnel" Want Hel der heeft ©n houdt toch altijd een pen- chant voor deze Canadeesche. 'A propos: men verwijt ons 'mannen wel dat wij nimmer weten hoe een vrouw ge kleed is. Welnu: miss Parlow bad een kleed aan van goudbrocaat, uiterst een voudig, zondier eenige versiering dan een blauw satijnen gordel en één enkele camée of ander juweel. Kerst-Oratorium. Naar wij vernomen zal die Chr. Zang- veroenigiiig „Zingt den Heere" en Luth. Gem. Koor op Donderdag 11 Deo. a.s. in die Geref. Kerk (Spoorstraat) een oonoeri; geven waar zal worden uitgevoerd een Kerst-Oratorium van IL Barth, voor soli, koor en strijk-orkest en piano. De heer O. Riemers, Theol. OamcL, za! daarbij ©en inleidend woord spreken om de beteekenis van het koorwerk te ver duidelijken. Zij, die het werk* „Jephta" door deze koren hebben hooren uitvoeren zullen ze ker niet verzuimen ook bovengenoemd Oratorium te gaan hooren. Ingezonden Mededeellng. Een verklaring van Minister Aalberse. in de Tweede Kamer-zitting van Dins dag deed de voorzitter mededeeling van een ingekomen bericht van den Minister van Arbeid, dat hij zich in verband met de stemming over het amendent-Boon in zak© d© subsidieering van de Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heerlen en de ver klaring van den heer Schokking dienaan gaande nader wenscht te beraden wat hem te doen staat en dat hij in verband daar mee heeft verzocht de behandeling van zijn begrooting op te schorten. (Zie verder Tweede Kamer). Het Nederl. Oorrespondóntiebureau in Den Haag meldt: In goed ingelichte parlementaire en poli- .ieke kringen wordt een aftreden van mi nister Aalberse, als gevolg van de aanneming van bet amendement-Boon inzake de subsi dieering van de kweekschool voor vroed vrouwen te Heerlen, niet zeer waarschijnlijk geacht; men meent veeleer, dat ter rechter zijde naar een modus vivendi wordt gezocht Boiterwet Het voornemen bestaat, in de Boterwót eenigé aanvullingen te brengen, o. m. be- -reffende de aanduiding van margarine. Het ligt niet in de bedoeling, een voorschrift op ,e nemen, waarbij de verkoop van boter en margarine in diezelfde lokalen wordt ver boden. De Kamerverkiezingen. Voor de inneming van de eerste 12 plaat sen op de candidatenhjsten voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer hebben de Ka- merkieskringfederaties en afdeelingen van den Vrijzinnig-Democratischen Bond in al fabetische volgorde de volgende 27 personen voorloopig candldaat gesteld: mr. S. J. L. van Aalten, Rotterdam; E. ,J. Abrahams, Amsterdam; mr. P. O. Andreae, Sneek; mevr. mr. B. BakkerNort, Groningen; H. B. Berghuis, Utrecht; mr. H. F. de Boer, Rijswijk (Z.-H.); G. Bolkesteln, Amsterdam; E. Bredewout, Zwolle; J. Dekker, Utrecht; F, E. H. Ebels, Nieuw-Beerta; dr. ir. J. van Hettinga Tromp, Katwijk a/Zee; mevr. W. H. B. van' Itailievan Embden, Leiden; mr. A. :M. Joekes, 's-Gravenhage; mr. M. S. Kalma, Assen; Th. M. Ketelaar, Amster dam; A. Koolman, Amsterdam; D. Kooiman, Punüerend; mr. H. P. Marchant, 's^Graven hage; mr. P. J. Oud, 's-Gravenhage; dr. J B. O. Persenaire, Nijmegen; dr. A. van Raalte, Amsterdam; mr. A. E. von Saher Amsterdam; A. M. van Schenk Brill, Tiel dr. J. J. T. Spaargaren, Aartswoud; KI. d'e Vries Szn., Amsterdam; Jac. Weileman Krabbondijke, en II. Zeeman, Stompetoren Uit deze lijst van personen zal thans de geheele partij bij referendum de 12 defini tieve candidaten aanwijzen. De stembiljet ten worden daartoe dezer dagen aan alle leden van de partij, toegezonden. Voor ©en candldatuur hebben bedankt mevr. W. A. L. Ros—Vrijman, Den Haag; mevr. O. A. Kluyver, Den Haag; en de hee- ren prof. dr. D. van Embden, Amsterdam; prof. mr. R. Kranenburg, Amsterdam; mr. J. Limburg, Den Haag; G. Oosterliaan, arts in Den Haag; mr. W. H. M. Werker, Den Haag, en J. Wuite, Huizum. Staatsbegrooting 1925. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroeting van Bïnnenlandsche Zaken en Landbouw. Wij ontleenen het volgende er aan: Dat bij de 'besteding van- de in het vorig jaar beschikbaar gestelde gelden voor den steun aan Nederlanders in Duitschland veel te royaal zou zijn te werk gegaan, zooals eenige leden haddten vernomen, meent de minister te moeten betwisten. Bij een on dersteuning als waarvan hier sprake is, zijn onregelmatigheden nimmer geheel' te voor komen eü deze hebben zich ook ln enkele gevallen voorgedaan. In het algemeen is echter van misbruiken, volgens den minis ter, niets gebleken. De meening, dat het loon bij de werkver schaffing over het algemeen te laag is, ban de minister niet doelen. Integendeel, hij' is van oordeel, dat de loonen in het algemeen eer te hoog dan te laag zijn. Slechts het feit, dat ook bij; de werkverschaffing het loon zoo danig dient te zijn, dat de te werk gestelden in hun noodzakelijk levensonderhoud kunnen voorzien, weerhoudt hem in menig geval tot verlaging over te gaan. De instandhouding vani den vischstand in de Noordzee maakt reeds sedert lang een on derwerp uit van onderzoek bij den Perma nenten Int. Raad voor het onderzoek van de zee, In welken Raad Nederland' door twee gedelegeerden.' wordt vertegenwoordigd. Mooh-t dit onderzoek den Raad aanleiding geven tot het doen van definitieve voorstel len tot het invoeren (van internationale rege lingen betreffende de bevisschlng der Noordzee, dan zal de minister ernstig na gaan, of er voor ons land aanleiding bestaat zich bij een zoodanige regeling aan te sluiten. Hef Alg. NetL Vakverbond. Naar aanleiding van dien brief van het N.V.V. van 1 Dec. LI. aan het A.N.V. heeft laatstgenoemd Verbond een volgende schrij ven aan het N.V.V. gezonden, waarin het zegt: In den brief van 26 Sept. deelt u mede, dat de destijds ontworpen „fusie-voorstel len" door ons Verbond zijn verworpen, in dien van 1 Dec. 'heet het, dat ons Verbond het „beginselprogram^" heeft verworpen. Noch het een, noch het ander is juist. Ons Verbond heeft, zooals u trouwens bekend1 is, daarover zelfs niet gestemd;, maar op 23 Mei 1922 besloten uw en ons bestuur tezamen., dat: het fusierapport en de daarop betrekking ebbende voorstellen van de agenda's der Vakcentrales en aangesloten bonden dienen te worden afgevoerd". Wij' verwijzen u hiervoor naar uw eigen orgaan „De Strijd", no. 14 van 8 Juni' 1922, voorpagina. Wij constateeren hierbij; tevens, dat u niet op de door ons gestelde vragen ln uw laatste schrijven en evenmin in dat van 26 Sep tember entwoord geeft; De brief besluit: „Mocht uw Verbond niet voornemens zijn zijn relaties met de S.D.A.P. te wijzigen, overeenkomstig het beginselprogram 1922", dan zal uwerzijds toch wel geen bezwaar be staan dit mede te doelen. „Indien wij 24 Deo. hieromtrent niets naders van u hebben vernomen, dan zullen wij moeten aannemen, dat u beide vragen, door ons gesteld, ontkennend beantwoordt." De arbeidsvoorwaarden in het haven bedrijf. „Hot Volk" verneemt, dat de R.-K en Christelijke bonden van transportarbei ders besloten hebben een brief aan de scheepV-iiartvereexiiginigen „Noord" en „Zuid" te richten, waarin verzocht wordt, de onderhandelingen over de arbeidsvoor waarden met genoemde organisaties te willen heropenen, thans op dien grondslag van het door deze bonden voorgestelde loon van f 6.80 per dag voor de losse en van 29.50 per week voor de vaste ha venarbeiders. Uit de R. K. Staatspartij. „De Tijd" ontving het onderstaande be richt: „Naar wij vernemen, zou mr. A baron van Wijnbergen in parlementairen kring als zijn voornemen te kennen hebben ge geven, zich bij de volgende verkiezingen niet meer voor het lidmaatschap der Twee de Kamer beschikbaar te stellen." Bij informatie hij den heer Van Wijn bergen deelde deze aan het blad mede, dat bovenstaand bericht geheel uit de lucht is grepen. Hij kwalificeerde het als „malligheid". De werkïoozenkassen. Naar de .JVIsb." verneemt zal de poging, welke de wethouders der vier groote ge meenten kort geleden bij den minister van Arbeid deden om. voor de werkloozenkas- sen door verhoogimg der Rijksbijdrage een langeren uitkeeringsduur te verkrij gen, niet tot het gewenschte resultaat lei- cjen. De Minister moet n.L niet voorne mens zijn aan dit verzot k te voldoen, om dat hij het onjuist acht, dat een hoogere bijdrage dam honderd procent wordt ver strekt. De verplaatsing van dien Belg. loodsdlenst te VJlsslngem. De Brusselsche „Libre Beigique" wijd aan de verplaatsing van den Belgischen loodsdienst naar Antwerpen ©en artikel waarin wordt betoogt, dat de Belgische kust als loodabasis had dienen te worden verkozen. De vereeni-ging van loodsperso- neel heeft trouwens tegen de 'genomen beslissing verzet aangeteetoend op gromc van het verzwaren van den dienst en het toenemen der moeilijkheden. Het blad wijst verder op de groote besparingen aan kolen en personeel die zouden zijn gedaan op de kust en noemt den genoemden maat regel een stap meer naar de ontwrichting van den Belgischen loodsdienst, ontwrich ting, die de Hollanders heeft In staat ge steld het aantal door hen geloodste sche- -pen van 22 tot 42 in Octobor op te voeren. De Hollandsche loods is een1 goed patriot; „zal" zoo vraagt het blad „zijn regeering ons zeggen waarom zij millioenen .guldens uitgeeft om dezen dienst te Vlissimgen te versterken?'1 De bebouwing van de Vijzelstraat te Amsterdam. Het „Hbl." verneemt, dat door het archi tectenbureau Gulden en Geldmaker voor de bebouwing van het derde gedeelte van de Vijzelstraat tusschen Keizersgracht en Prin sengracht, met B. en W. wordt onderhandeld, namens het bekende modehuis de „Prin- teraps" te Parijs. Binnenkort wordt over de erfpachtsvoorwaarden voorloopig beslist. Secretaris K. v. K. voor Utrecht Öp 1 Januari as. komt de functie van secretaris der K. van K. voor Utrecht en omgeving vacant door het ontslag van den heer mr. R. A. Vogelsang. Tot 1 Decembei' was er gelegenheidl om voor deze betrekking te solliciteeren. •Er zijn niet minder dan ruim drie hónderd sollicitatiebrieven ingekomen, onder welke van hoofdofficieren, hooggeplaatste ambte naren der rechterlijke macht, advocaten, enz. Dit jaar wordifc de benoeming niet meer verwacht Hef weer Is November, Hef Kom. Ned, Meteor. Instituut publi ceert het volgende voorioopige overzicht van het weer in November: Gemiddeld over de geheele maand week de dageljjksche maximum-temperatuur weinig van die normale af eni was het mi nimum ongeveer een graad Celsius er bo ven. De tweede dekade was 3 graden te koud. De derdie echter 8 h <4 groden to wann. De neerslag, gemiddeld over het ge heele land, bedroeg slechts 24 millimeter tegen 69 normaal (in het Noorden was de regenval het geringst). Daarentegen had Vaals 77 en Axel 40 millimeter. De Bilt had 78 uren met zonneschijn tegen 68 uren normaal. Schoolplaten Wlelrtjdersbond. De A.N.W.B., achter welke initialen zich, zooals ieder Nederlander weet (dient te we ten althans) de Algemeene Ned'erlandsche Wielrijdersbond verschuilt, is een der prachr tigste bonden in ons. land, waarop wij met reden trotsch kunnen zijn. Het is de Wiel rijdersbond, die overal' in den lande zijn dui delijke en sierlijke afstandswijzers heeft ge plaatst, welke voor den toerist van zoo on schatbaar nut zjjn, en steeds nog is de Bond bezig het belang van den wielrijder (dat is dus, gezien het feit, dot de jonggeboren Ne- deriandertjes tegenwoordig per fiets ter wereld komen, van ons allen) te bevorderen door aanleggen en onderhouden van wegen, plaatsen van handwijzers, enz. Dat de Bond hij het toenemend verkeer op de straten en de daarmee gepaard gaande gevaren niet zou stilzitten, was te denken. Thans zal hjj een serie schoolplaten uitge ven, waarin den jongens en meisjes reed» vroegtijdig de regels van den weg geleerd worden. Aanschouwelijk wordt hierop aan getoond hoe gevaarlijk het spelen op straat is en het zich niet strikt houden aan de re gels voor den weg. Het onderwijzend perso neel kan aan de hand van deze platen de regels bespreken en op de gevaren wijzen. De Bond heeft van de zijde der Regeering bereids instemming gekregen met deze uit gave en wendt zich thans tot gemeente- en schoolbesturen om de platen 'ingevoerd te krijgen en ze te doen ophangen in de lokalen. Het zijn zes verschillende platen, in zeven kleuren gedrukt, welke worden geleverd te gen den kostenden prijs (plus verzendings kosten), mi. 0.46 per stuk onopgeplakt en ƒ1.15 opgeplakt en gereed ter ophanging. De eerste serie van dirie platen' zal zoo spoe dig het aangevraagde aantal bekend is, wor den aangemaakt en verzonden. De platen zjjn geteekend door B. vain Vlijmen en stel len aardige tooneeltjes voor uit het kinder leven; zij' zullen in elk schoollokaal- een goed figuur maken, Het adres van den Bond is Parkstraat 18, 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. In de vengadiering van Dinsdag 'kwamen, na eene regeling van werkzaamheden, aller eerst aan de orde de stemmingen over en kele amendementen. Het amendement- Bakker—Nort op begrootingsartikel 149 wordt verworpen met 60 tegen 25 stemmen; het amendement-Boon op art. 157 (vroed vrouwenschool te Heerlen) wordt aangeno men met 46 tegen 89 stemmen. Naar aan leiding van deze stemming werd namens minister Aalberse aan het eind der discus sies eene verklaring voorgelezen, waarin deze zegt zich ten aanzien van het gevallen votum te willen 'beraden omtrent zijn verdere houding en dientengevolge schor sing vraagt der verdere debatten over het i: hoofdstuk Justitie. Hetgeen tot 's Minister» houding aanlei ding gal, is het volgende: Aan de rijksvroedvrouwenschool te Heer len was reeds een subsidie vant bijna 170.000 toegekend'. Op de begrootirig voor 1926 was door Minister Aalberse dit subsidie met niet minder dan 80.000 verhoogd. Ter wijl tal van andere subsidies voor de volks gezondheid (lupusbestrijding, kinder-her- stellings- en vacantiekolonies e.d.) werden Ingekrompen. Ja, zelfs zou, mogen wij de „N. Rott. Crt," gelooven, een andere vroed vrouwenschool, n.1. die te Groningen, die reeds geruimen tijd 'bestond, zijn bezweken onder de zware voorwaarden, welke door dezen Minister werden gesteld. Er is daar in Limburg, volgens dit blad, zoo luchtig op los gebouwd), dat een kapitaal van- millioenen werd vastgelegd en liquidatie, opheffing of reorganisatie dus allerminst een kleinigheid moet worden geacht. Er is een doorgangs huis voor gevallen meisjes bij, dat juist de andere moeders- schijnt verre te houden, en een kliniek, welke volgens minister Aalberse zelf in- „een ongelukkig jaar" zoo weinig be vallingen te zien gaf, dat bij zelf reeds ver mindering van het aantal leerlingen, in ver houding tot het aantal verlossingen, heeft moeten overwegen. Dat alles heeft schatten gekost en door garanties enz. is de staat voor groote bedragen aansprakelijk. Een nader onderzoek, dat men den Mi nister reeds in de vorige vergadering in over weging gegeven had, achtte hij overbodig. Van een suppletoire 'begrooting, de red dingplank, die de heer Scheur er den Minister toewierp,, wilde deze 'bewindsman niets weten. De heer Boon nu had voorgesteld'- het subsidie met f 80.000 te verminderen, en toen nu de heer S c h o k k i n g (c.-h.) kwam verklaren het met dat amendement eens te zijn, was het pleit beslist. Nochtans verraste de ministerieele veririar ring, op drogen, nuchteren toon door den president der Kamer, mr. Kooien, heelemaal aan het eind, toen nog slechts weinig Kamer leden aanwezig waren, gedaan, de Kamer. De chr.-hist. werden ter rechterzijde door nog vier fliiiti-revolutionnairen gesteund. Afgewacht dient nu te worden of Minister Aalberse inderdaad zal heengaan. )Wij zijn intusschen reeds op de discussie» vooruitgeleopen. Want na de aanneming van het amendement-Boon werden de algemeene beschouwingen over hoofdstuk Onderwijs voortgezet. Mej. Westermam opende het debat en verdedigde opnieuw de instelling van eed nieuwe bevredigingsrommiesie, die dan te vens een bezumigings-commissle zou wezen. De christelijk-Mstorische afgevaardigde B a k k e r echter moest daarvan ook nu nog niets hebben en de anti-revolutlonnair Van der M o 1 e n stelde de vraag, of de Onder wijsraad1 dit werk niet evengoed' kon doen. Herziening van de Schoolwet achtte overi gens ook. deze onderwijs-speciallteit nood zakelijk, al was hij evenals mr. Rutgers de meening toegedaan, dat de vertegenwoor digers van' den Vrijheidsbond geenszins zoo warme en betrouwbare onderwijspacifisten waren, dat een accoord met hen geenerleJ gevaar opleverde. Anderzijds wantrouwt mej. Westerman de leden der rechterzijde zoo lang zij, slechts aarzelend en met veel voor behoud een woordje van critiek over de voortgaande schoolsplitsing durven zeggen eri trachten, het openbaar onderwijs aan sprakelijk te stellen voor de door hun geest verwanten bewerkstelligde ontvolking van de neutrale school. En met tvelke middelen! Geknoei met handteekeningen, partijdige besluiten van rechtsche gemeenteraden! Daarover heeft de sociaal-democratische afgevaardigde Van Zadelhoff een 'boekje opengedaan! Ech ter wilde dit Kamerlid mej'. Westerman aller minst toegeven, dat de afschaffing van 'het ambulantisme op de openbare school afkeu ring verdient. Laatstbedoelde heeft overigens niet alleen hieraan de daling van het peil van het lager onderwijs toegeschreven. O. a. zit het haar ook dwars, dat het Fransoh uitgebannen werdl Treedt de minister haar niet tegemoet, dan komt zij zelf» met een desbetreffend init&tief-voorstal I Openbare aanbesteding. t De steun aan Nederlanders in Duitschland. Subsidie voor werlwerschaffüng. De vis- scherl) op de Noordzee.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5