Begraven Geld CeLaur Eerste Blad. BUITENLAND Dit is het merk WYBERTWklA HEBT U AL GEBLOOKERD? N>\ 5959. DONDERDAG 11 DECEMBER 1924. 62ste JAARGANG. Heropening Postchèque- en Girodienst. Lloht op voor auto's en fietsen: VOLKENBOND. De vergadering van den Raad te Rome. Het protocol van Genève. De Raad van dein Volkenbond heeft Dinsdag in een openbare vergadering overeenkomstig Engeland's verzoek beslo ten de bespreking van bet in werking tre den van bet protocol van Genève tot de Maartzitting te verdagen. Alle leden na- aar. do bespreking deel» Overeenkomstig het rapport van Benesj heeft de Raad besloten tegen 4 Mei een internationale conferentie bijeen te roepen om te geraken tot een conventie in zake den internationalen handel in wapens, mu nitie en verder oorlogstuig» De Ver. Sta ten hebben zich bereid verklaard aan deze conferentie deel te nemea Bovendien be- lioot de Raad den 16en Februari de oom- missie bijeen te roepen belast met bet on derzoek in zake den particulieren aanmaak van wapens, munitie enz., ten einde een ontwerp voor de bovenbedoelde conventie op te stellen. In een huishoudelijke bijeenkomst kwa men alle leden van den Raad van den Vol kenbond tot overeenstemming nopens den aard van bet uitstellen van bet in wer king doen treden van bet protocol van Genève. Briand herinnerde aan de gehecht heid der Fransche regeering aan het werk van Genève en legde er den nadruk op dat het besluit van Engeland geen nadeel mocht toebrengen aan bet gezag van den arbeid van den Volkenbond in de toe komst. Hij vroeg of bet alleen ging om een uitstel van bet in werking stellen van het protocol. Cbamberlain antwoordde be vestigend. De Raad' zal dientengevolge in Maart a.& beraadslagen over bet protocol. Alle leden van den Raad uitten bun vol doening over de verklaring van Cbamber lain. DUTTSCHLAND. Do verkiezingen. De definitieve uitslag. De definitieve uitslag van de verkiezin gen is thans bekend. Er zajn in het geheel 493 afgevaardigden 'gekozen, die als volgt over de verschillende partijen zijn ver deeld: Sociaal-democraten 131 Duitscb-nationalen 103 Landbund (die met de Duitsch- nationalen samenging) Centrum 30 Duitsche Volkspartij 51 Communisten 45 Democraten 32 Beiersche Volkspartij 10 Economische Partij I7 FEUILLETON. door GEORGE A. BIRMINGHAM. 11) Maar ik was erg bang dat bij Wilbred's verbaal als een grap of als apekool zou beschouwen. Ik wilde niet ais een ondeu gende schooljongen tegenover hem1 zitten, terwijl hij verstandige dingen tegen imij zeide. Evenmin was ik gesteld op de ma nier, waarop hij de geschiedenis van Ge neviève's begraven schat aan andere za kenlui gelijk hij zou vertellen. Ik kon mij gemakkelijk voorstellen, hoe 'hij en 'zijn vrienden erom zouden grinniken terwijl zjj in bun sociëteit aan de lunoh zaten. „Die broodschrijvers", zoo zou bun oom- mentair luiden. „Zij zijn erg knap en zoo meer. Maar als het op geld aankomt, zijn het eenvoudig dwazen. Je kunt dat van mij aanemen, Stubbington, eenvoudig dwazen" Of bot kon nog erger toegaan. „Het is een knap meisje, zeg je? Dat verklaart alles. Als ik jou was, Stubbing ton, zou ik zorgen dat je zwager zijn han den van de zaak aftrok, voor het te laat is. Al koet het hem een paar honderd pond, laat hij die er liever aan geven. Het is altijd beter, om in zulke zaakjes maar te dokken* Hoe meer ik over de zaak nadacht en ik bracht den namiddag door met aan nauwelijks iets anders te denken hoe duidelijker het mij wend, dat ik erg voor- Nationaal-socialisten 14 Hanaoveramen 4 Aftreden van het Kabinet? Nu de definitieve uitslag van de verkie zingen bekend is, zal de rijtesregeering zoo spoedig mogelijk bijeenkomen ten einde te bespreken wat haar thans te doen staat. In parlementaire kringen verzekert men, dat de ministers het er onder elkaar nog niet over eens zijn of het kabinet al dan niet dient af te treden. Het HbL teekent hierbij aan: Van' een krachtige meerderheid in recht- sche of linksche richting kan' geen sprake zijn en omtrent de nieuwe regeeringsfor- matie blijft d© onzekerheid dus bestaan. yan de groote coalitie, van Volkspartij tot socialisten, die over voldoende meerderheid zou beschikken, zal wel geen sprake kunnen zijn. De Wirth-coalitie (centrum', democraten en socialisten) heeft geen meerderheid, tenzij ook de Beiersche Volkspartij zou willen meedoen, wat niet' waarschijnlijk is en bovendien in het Cen trum is tegen zulk een coalitie groot ver zet. Een burgerlijk blok zou ondanks dien te genstand der democraten een voldoende meerderheid kunnen hebben.. Ook de kleine groepen meegerekend zou het over 268 zetels kunnen beschikken tegenover een oppositie van democraten, sociaal democraten, communisten en nationalisten die 221 stemmen zou kunnen uitbren gen. Maar tegen zulk een combinatie zal de linkervleugel van het Centrum wel be zwaar hebben» Veel zuivering in den verwarden poli tieleen toestand hebben de verkiezingen dus niet gebracht Naar de groote coalitie? In de „Volkswacht" (Breslau) bepleit Loebe deelneming van de soc. aan d© rijks- regeering met het volgende program: Toetreding van Duitschland tot den Vol-' kenbond; afwijzing van hooge beschermen de rechten, en sluiting van gunstige han delsverdragen met de buurstaten; ratificatie van de overeenkomst van Washington be treffende den achturendag, "werkverschaf fing voor de werkloozen, verbetering van de toelage aan oorlogsinvalieden en rente trekkers; vereenvoudiging en hervorming van het belastingstelsel; krachtige bevorde ring van den aanbouw van huizen in over leg met de landsregeeringen; hervorming van het strafrecht. 'De „Alg. Pari. Korr." weet te melden, dat dr. Stresémann vanmiddag in het rijks kabinet zou voorstellen, dat de rijksregee- ring op 3 Januari, dus even voor het bij eenkomen van den nieuwen rijksdag, zal aftreden. Hoe dit zij, in ieder geval ver wacht men ook in democratische kringen, dat het kabinet-Marx, zoo al niet vanavond; dan toch biÏLnen enkele dagen zal aftreden. De ontruiming van de zone van Keulen. De D. A. Ztg. protesteert fel tegen het in een officieus Reuter-telegram te ken nen gegeven voornemen van Engeland om op 10 Januari as. de zone van Keulen niet te ontruimen. Het blad betoogt dat zulks in flaigranten strijd zou zijn met het vredes verdrag van Versaillea Ingezonden Mededeeling. In origineele doozen 65 en 45 Cta. zicihtig moest zijn met wat ik tegen George zeide. Het zou veilig zijn om van Geneviève's vermogen melding te maken, en in elk geval was -dit onvermijdelijk. Maar als ik er maar iets van liet door schemeren dat Gen'eviève's fortuin on der een steen van een Hunnebed in een hoek van een akker in Roscommon lag, zou ik daar vermoedelijk door in moeilijk heden komeni. VIJFDE HOOFDSTUK George Stubbington gedroeg zich heel aardig tegenover Geneviève. Dit verbaas de mij, eerlijk gezegd. Ik had niet ver wacht dat hij onhebbelijk tegen haar 'zou zijn. George is een heer, met de tradities van een public school en een studie te Oxford achter zich. Hij zou tegen geen enkele vrouw onbeschoft zijn geweest, die hij' als gast in zijn huis geïnstalleerd vond. Maar ik had ten volle verwacht dat hij ten zeerste verbaasd zou zijn en dit ook zou hebben laten merken. Hij vond een jonge vrouw in een rooden rok en een vroolijk gestreepte blouse, terwijl hij een kind in tranen en in het zwart verwacht had. Ik denk dat Geneviève's kleeron George een schrik op het lijf joegen, of schoon hij dit niet liet merken. Het wa ren vermoedelijk de beste, misschien de eenige presentabele kieeren, die het meisje bezat, dus kon men er haar geen verwijt van maken, dat zij ze droeg. Maar ik iben overtuigd dat George nooit daar voor een meisje, dat pas wees was ge worden', ln vroolijke kleuren gekleed had gezien. Het kon hem onmogelijk aanstaan. Een wees die heelemaal niets aan had, zou De herstelbetalingen over November. Het bureau van den agent-generaal voor de herstelbetalingen deelt mede, dat de ontvangsten van het bureau in November hebben bedragen 66 millioen, de totale ont vangsten tot 30 No. 235 millioen, waarvan op rekening van Frankrijk reep. 30.9 en 91.8 millioen. FRANKRIJK De regeering en de communisten. De uitzetting van de buitenlandsche communisten gaat voort Dinsdag werden er weer tien oommunistische propagandis ten,.die in hechtenis waren genomen, over de grens gebracht. De Kamer heeft Dinsdag met 319 tegen 29 stemmen een motie van den afgevaar digde Cazals aangenomen, aan welke aan neming Herriot de kwestie van vertrouwen vebonden had» Zij luidde: De Kamer, vast besloten haar politiek van republdkeinsche en sociale aetde voort te zetten en besloten deze niet in gevaar te laten brengen door stelsel matig gepleegde daden van geweld; spreekt haar wantrouwen in de regeering uit, ver werpt elke toevoeging en gaat tot de orde van den dag over. Een royalistische actie ln 1 voorbereiding. Havas meldt nog, dat Herriot in zijn te gen de communisten gerichte red© mee deelde, dat de regeerinig, die de republiek en de republikeinsche orde zal verdedi gen tegen oproerige elementen, het bewijs bezit, dat de „camelots du roi" een actie voorbereiden, maar deze pogingen zuilen de regeering volkomen gereed vinden. De marlhe. Een1 vraag van een der Fransche Kamer leden of het uitstel van den bouw van slagkruisers een kwestie was van beginsel of van bezuiniging, heeft minister Dumes- nil gelegenheid gegeven nog eens uit te weid'en over zijn vlootpolitiek. De huidige stand van de Fransche financiën staat Jhet op stapel zetten van Slagkruisers niet toe. Frankrijk zal zich bepalen tot den aan bouw van het onvermijdelijk noodzake lijke. Om dien aanbouw te kunnen verster ken heeft de •minister de algemeen© uit gaven ingekrompen, vooral door inkrim ping van personeel. Het aantal admiraals is verminderd van 45 tot 87. De plaatsin gen aan den wal zullen tot het minimum beperkt worden. Het aangevraagde effec tief is 55.000 man, die allen actieven dienst zullen doen. Wat dit ucJitvaart betreft, zal het aantal vliegtuigen, dat thans 76 be draagt, worden verdubbeld. Het aantal luchtschepen* stijve en slappe, zal het vol gend jaar 16 bedragen. De arsenalen blij ven behouden, doch worden op meer com- mercieelen voet gebracht. De begroeting van marine Is aange nomen. ENGELAND. Uit het Engebche parlement Met het gebruikelijke ceremonieel is Dinsdag het Engelsche parlement door den koning geopend. De troonrede bevatte geen bizondere of opzienbarende mededeelingen. De betrekkingen tot het buitenland bleven vriendschappelijk, de veldtocht in Egypte en Soedan, die zijn toppunt bereikte in den moord op Sir Lee Stack, noodzaakte de Re geering tot het vragen van redres; de door de Egyptische regeering ingewilligde eiscben beoogen de 'belangen te eerbiedigen, die voor het Britsche rijk van de allerhoogste be- teekenis zijn. Met groote belangstelling, vervolgde de koning, volg ik de belangrijke beraadslagingen van den Volkenbond1; tot nu toe beeft het der regeering ontbroken aan tijd om zich met de regeeringen der domi nions te beraden over het protocol van Ge nève. De regeering is evenwel begonnen dit belangrijk probleem te bestudeeren. (Dit duidt dus op een nieuwen koers in de poli- hem vermoedelijk minder onbehoorlijk geleben hebben. Toch nam hij het verwon derlijk goed op «n praatte aan tafel heel vriendelijk met haar. Naderhand; toen Lucy Geneviève mee had genomen, ging George over tot de kwestie wie zij precies was en hoe ik ertoe gekomen was, mij met de zorg voor haar te belasten. Ik vermande mij tot d© taak om zijn vragen te ontwijken,, geen gemakkelijk iets tegenover een man als George. „Ik onderstel", begon hij, „dat die arme kerel Wilbred een dikke vriend van je geweest is?" „Ik izou hem- nauwelijks een vriend hebben kunnen noemen", antwoordde ik. „Ik kende hem, natuurlijk, maar wij zijn nooit werkelijk intiem geweest." „Toch", zeide George, „moet hij Je vrij goed gekend hebben, anders zou hij je niet tot voogd over zijn dochter benoemd hebben." „Ik ben niet precies haar voogd", zeide ik, „ik zal niet de minste verantwoorde lijkheid' meer voor haar hebben, wanneer ik hare zaken eenmaal in orde gebracht heb." „Zaken" is een goed' woord, juist zoo'n woord als waarvan George houdt, en ik was er tot niets bepaalds dOor gebonden. „Lucy vertelde mij'", zeide hij, „dat er eenig vermogen is." Lucy was verstandig geweest. En George'B hoffelijkheid aan tafel was te verklaren uit het feit, dat zij vooraf met hem over het vermogen had gesproken. Ik wil het niet voorstellen, alsof mijn zwager inhalig of een duitendief ia Nog minder dat hij een van die financieel© poenen ia, Ingezonden IK BLOOKER ELKEN DAGI tiek, om zich niet meer te binden tot be slissingen; waarmee oorlog of vrede gemoeid zijn zonder eerst d© groote overzeesche ge bieden daarin te kennen). De regeering vindt voorts, aldus ging de koning verder, geen vrijheid1 de tractaiten aan de Huizen (Hooger en Lagerhuis) in behandeling te geven, die op 8 Augustus zijn geteekend met de Unie der Sovjet-republieken. Het is mijn wensch, dat het normaal verkeer tus- schen de beide landen niet zal worden ver broken. Met Duitschland is een tractaat gesloten van handel en scheepvaart; een wetsvoorstel zal worden ingediend ter goed keuring van het in Juli met Italië gesloten verdrag, waarbij een deel van Jubaland in de Kenyakolonie wordt afgestaan. 'Met de reeds ontworpen plannen voor een vlbotbasis te Singapore zal worden voortgegaan. iMet de leden van het Lagerhuis besprak de koning de begrooting, waarbij naar be zuiniging is gestreefd, verschillende binnen- landsche aangelegenheden, o. a. de werke loosheid', welke zorg baart en voortdurend zal worden nagegaan. Verschillende plan nen zijn hiervoor bereids in werking, 0. a. werkverschaffing aan jeugdige personen. De rede behandelde verder het woningvraag stuk en de noodzakelijkheid van het bouwen door particulieren. Tenslotte wordt mede gedeeld, dat de regeering de mogelijkheid1 overweegt van het combineeren der bestaan de stelsels van verzekering om te komen tot verbetering der ouderdomspensioenen en weduwen- en weezenpensdoenen, en neg andere kwesties. Nadat de Troonrede was voorgelezen dit geschiedt in het Hoogerhuis, en» .krach tens de traditie, wordt rij ln het Lagerhuis nogmaals voorgelezen vergaderde de La- beur-fractie en 'besloot twee amendementen in te dienen op het adres van antwoord' der meerderheid, één betreffende Rusland en Egypte en de buitenlandsche politiek in het algemeen, de andere betreffende het wo ningvraagstuk. Het adres van antwoord werd1 voorgesteld' door Geoffrey ElMs, die als zijn meening verklaarde, dat de troon rede veeleer .een programma 'bevat voor een parlementairen werktijd van twee of drie jaar dan enkel wetten, die door de oppo sitie kunnen worden verijdeld. De Labour- fractie applaudisseerde hierop ironisch. Daarop nam UtaoDonald' het woord'. Hij wenschte Ellos geluk en voegde hieraan toe, dat hij van deze gelegenheid' tevens gebruik wilde maken om den premier geluk te wen- schen, omdat diens partij voor 71/, millioen stemmen 400 ketels in het Lagerhuis heeft gekregen, terwijl de Labeur Party er voor 51/, millioen stemmen slechts 150 gekregen heeft, zoodat de regeeringspartij, hoe dit debat ook moge verloopen, en hoe ook ver der de stemmingen mogen uitvallen, steeds zal dienen te bedenken, dat een Labour- die bereid zijn om elk kalf te aanbidden, indien het behoorlijk verguld is. George is daar heelemaal de man niet naar. Hij eerbiedigt vermogen1, net zoo als hij de Tien Geboden of d© Anglikaansche Kerk en het stelsel van de publlo schools eer biedigt, omdat 'het een eerbiedwaardig solide iets is, zonder iets lichtzinnigs. Wanneer je met vermogen te doen hebt weet je waar je aan toe bent 011 begrijp je wat er gebeurt Daarom is George erop gesteld, met vermogen te maken te hebben. „Ik weet niet precies hoeveel het Is", zeide ik, „Wilbred stelde het op twintig duizend pond, maar het kan wel meer en natuurlijk ook wel minder zijn". De som leek mij groot toe. Ik hoopte, dat zij zelfs George 'groot zou voorkomen. Maar hij was geenszins onder den indruk ervan. Metterdaad ontnam zijn eerstvol gende opmerking allen luister aan Gene- vièves fortuin. Het plofte in elkaar alsof het een luchtballonnetje van een 'kind was geweest, waar George een prik in gat „In Ierland", zeide hij. „Lucy heeft ge zegd, dat het in Ierland was". Indien hij had gezegd in Duitsche mar ken of Russische roebels, zou het het niet volkomener hebben kunnen deprecieeren. „Land, denk lk", zeide George. „En Iersch land. Hm". De manier waarop hij zijn schouders op haalde was welsprekend. Ik werd er door in mijn wiek geschoten. „Nee", zeide ik, „het ia geen landi. Dat wil zeggen, niet precies, ofschoon het met land te maken heeft." Dat was zoo. De twintigduizend pond waren, indien zij er waren, ten nauwste MededeeHnc. afgevaardigde evenveel kiezers vertegen woordigt als twee conservatieve leden. Het liberale Lagerhuislid Kenworthy in terrumpeerde hierop, onder algemeene hila riteit: „En hoe staat het dan met ons; wij zijn ieder evenveel waard als zee conserva tieven". /MacDonald' critiseerde 'hierna op verschil lende punten d© troonrede; de regeering weet niet welke politiek zij ten' aanzien van de prijzen der levensmiddelen volgen moet-, en kan geen antwoord geven op enkele rechtstreeksche vragen van de vertegen woordigers der boeren en grondbezitters. MacDonald sprak de hoop uit, dat de mi nister van buitenlandsche zaken, na zijn terugkeer uit Rome, bevredigende mededee lingen zal kunnen doen over de 'besluiten van den Raad van den Volkenbond en over zijn besprekingen te Parijs, en stelde de vraag, of de regeering voornemens Is het protocol van Genève te annuleeren» De moord op Sir Lee Stack, aldus ver volgde MacDonald, heeft iedereen er van overtuigd, dat men geen tijd moet verliezen om de betrekkingen tussch^n Engeland en Egypte door een overeenkomst te regelen. iMet groote verrassing heeft spreker ken nis genomen van den in verzoenenden en vriendschappeljjken toon gestelden passus uit de troonrede betreffende Rusland. De Labour Party zal verlangen, dat er een onderzoek zal worden ingesteld' naar alle omstandigheden, die verband houden met de publicatie van den brief van Zinowjef. MacDonald heeft vernomen, dat de regee ring thans over nadere inlichtiijgen be schikt, die niet rechtstreeks van den gehei men dienst afkomstig zijn. De brief van Zinowjef was niets anders dan een verwar rend element van de verkiezingscampagne. Lioyd' George, die na MacDonald het woord voerde, betreurd©, dat in de troonrede geen melding werd gemaakt van de inter- geallieerde schulden. Brittannië is het zwaarst belaste land' van de wereld. Het verkeert thans in de positie dat het in wer kelijkheid "interest betaalt van drieduizend millioen voor zijn geallieerden). Die int 'rest bedraagt honderd' dertig millioen per jaar, gelijkstaande met twee shilling per inkom stenbelasting bijna de helft daarvan. Het is onaangenaam zijn vrienden te vragen hun schulden te betalen, maar de Veree- nigde Staten hebben niet geaarzeld zulks te doen. Brittannië heeft er recht op te weten, of het voor onbepaalden tijd moet voortgaan Ingezonden Mededeeling. Kwellende pijnen In kiezen, met land verbonden. Ik was benieuwd wat. George zou zeggen, indien ik hem zeide dat het begraven was op een akker ouder een steen van een Hunnebed. 1 „Ach", zedde George, „hypotheken. Als je imijn raad wilt aannemen, stel je de htele zaak in handen1 van Wilkinson en Park. Dat zijn de beste lui, die ik ken voor zoo Iets* •Wilkinson en Park waren blijkbaar procureurs. Aangezien George hen aanbe val, waren het vermoedelijk lieden zonder een aasje verbeeldingskracht of roman tische neigingen. Ik deinsde ervoor terug om hun te vragen, of zij hun eersten be diend© wilden sturen teneinde mij te hel pen bij het opgraven van een schat in het graafschap Roscommon. „Wiikiruson en Park", zeide George, hebben degelijk verstand van land". „Iersch -land?" vroeg ik, ofschoon ik weinig hoop had, om op die manier te ont snappen. Tot mijn verbazing weifelde George. „Niemand op de wereld", zeide hij, „heeft verstand van Iersch land". „Ik dacht erover een procureur te Du blin te raadplegen", antwoordde ik. Ik had natuurlijk niet het minste plan om iets van dien aard té doen. Maar lk wilde aan het gesprek met Wilkinson en Park ontsnappen. „Nu", zeide George, „misschien heb je gelijk. Wij zullen morgenochtend bij Wil kinson en Park aanloopen en hun vragen om je een aanbeveling te geven voor een goed e firma te Dublin." (Wordit vervolgd). HELDERSCHE COURANT Voor het overmaken van abonnements- en advertentlegelden, gelieve men weder gebruik te maken van den POSTCHÈQUE-en GIRODIENST. Ons rekeningnummer Is 16066. Adm. Held. Crt. Donderdag 11 Dec4.15 uur. Vrijdag 12 4.15 -.IIIIIIMIilllllMIIIIIll lllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllilllllllllllliilllUlillllUiilUlllUÜll van de sinds 78 jaren a A A als het beste middel A Mk tegen hoest en ver- fJfnÉfialoB koudheid beproefde WWw TABLETTEN BLOOKHRSN 18 AFGELEID VAN BLOOKER EN BETER- KENT MINSTENS ÉÉNMAAL PER DAG BEN KOP DRINKEN. DE PU NB CACAOSMAAK ZAL U WEL BEVALLEN I tanden en aangezicht, verdrijft men door Sanaplrln-Tabletten'Mjjnhardt)Koker75ct. Bij apoth. «n drogisten. <320)

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1