BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS Het is bekend, dat er tusschen spoor- ■wegen en kanalen eene ■wisselwerking plaate heeft In den aanvang vermindert, als een ooncurreerende spoorweg in ex ploitatie komt het verkeer op het kanaal. Maar na eenige jaren herstelt zich dit door de meerdere welvaart, die de spoor weg heeft aangebracht en het eindresul taat is, dat beide samen bunnen bestaan. Dit blijkt ook uit de van Rijkswege voor het kanaal en vanwege de spoorwegbe- sturen voor de spoorwegen uitgegeven statistieken. Spr. ging hierop nader in door een ver gelijking te maken van de scheepvaart beweging op drie plaatsen aan het N.-H. Kanaal, n.1. Nieuwediep, Purmerend en Amsterdam. Ook hieruit zullen wij enkele cijfers me- dodoolon Nleuwediop 18481866. 1768 zeesohe- pen, metende 469,000 ton, 3159 binnen schepen, waarvoor geen tonnenmaat is bekend1, doch die spr. schatte op omstreeks 669,000 ton. 1912—1923 pl.m. 45 zeesche pen, metende 31500 ton, 6701 binnensche pen, metende 366000 ton. Willemsluizen Adam. 1848—1855 1289 zee-, 11992 binnen schepen; 1912—1923 10 zee-, 89019 binnen schepen. Ook van het goederenvervoer per spoor gaf spr. verschillende cijfers, waarna hij aan de hand daarvan concludeerde, dat het groote belang van het Noordhol- landsch kanaal zonneklaar is bewezen. Het goederenvervoer op het Kanaal klom van 1912 tot 1914 van 508000 op 663000 ton, daalde tot 1919 tot 435000 en klom tot 1923 weer op tot 746000 ton. Dat op de spoorwegen HelderAlkmaar, Alkmaar Hoorn, AlkmaarUitgeest, HoornMe- demblik en Hoorn'Enkhuizen klom van 1912 tot 1918 van 326000 tot 675000 ton en daalde tot 1923 tot 288000 ton. Hoewel strikt genomen niet tot imijn onderwerp (het verleden) behoorende, wil ik toch met het oog op het praktisch be lang der zaak een woord zeggen over de toekomst, aldus spr. Wijlen de secretaris van Schuttevaer G. S. Vlieger heeft er in zijne brochure „De kanalisatie van West-Friesland" op ge wezen, hoe weinig kanalen van beteekenis deze streek heeft De plannen van den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat J. A. Ringers voorzien hierin op kostbare doch afdoende wijze. Zonder in details te treden, wil ik wel zeggen, dat mijn groot ste sympathie de hoofdschotel van die plannen, het kanaal AlkmaarHoorn Enkhuizen heeft. Dit kanaal zal in West- Friesland dezelfde rol vervullen als het Noordholandsch kanaal in de streek, waar het door loopt, het zal een hartader wor den, waarop kleinere kanalen moeten aan sluiten. Als men ziet hoe de groote vei ling bij het station BovenkarspelGroote broek moet bereikt worden met kleine schuitjes door slooten, dan moet men tot de overtuiging komen, dat ook nog andere kanalen noodig zijn, maar waar juist hun ne plaats moet zijn, laat ik in het midden. Zeer goed is het door den heer Ringers ingezien, dat hij de onteigening voor de kanalen met het oog op de toekomst be hoorlijk breed maakt Een kanaal wordt dikwijls langzamerhand aan beide zijden bebouwd, en dan komt van eene noodige verbreeding dikwijls niets wegens de hooge kosten van onteigening. Alkmaar en de Zuiderzeel Op 8 October 1573 begon van Alkmaar de victorie. Drie dagen later won de bur gemeester van Monnikendam Cornelis Dirksz den slag op de Zuiderzee. Deze gelijktijdigheid zij een symbool van de samenhoorigheid van Alkmaar met de Zuiderzee, die eerst bezegeld kan worden door een kanaal ter hunner verbinding. Ik eindig met het uitspreken van den wenach, dat het Noordhollandsch Kanaal tot in lengte van dagen en op den duur ook door zijn zijtakken een economische zegen voor geheel Noord-Holland benoor den het IJ moge zijn. De Chef van den Rijkswaterstaatsdienst in Noord-Holland, die als derde spreker het woord voerde, deelt aardige bijzonder- hede mede omtrent het eerste schip, dat het kanaal passeerde. Hierbij ontstond al dadelijk kwestie over de octrooirechten. Spr. drukt den wensoh uit, dat het N.H. Kanaal moge dienen als toevoer voor alle kanalen in Noord-Holland en aldus mede zal werken tot den bloei van Noord-Hol land boven het IJ. Burgemeester Wendelaar richt tenslotte woorden van dank tot den spreker, wiens moeitevolle arbeid om deze gegevens bij een te krijgen het Comité op hoogen prijs stelt en dankt ook den heer Genink voor diens woorden.Juist Alkmaar ziet met zooveel belangstelling den verderen bloei der kanalen in Noord-Holland tege moet Spr. deelt tenslotte mede, dat het Comité zich heeft voorgesteld in een ge legener seizoen het feest nogmaals te her denken met een waterfeest, op het kanaal zelf. Dit zal a.& zomer plaats hebben, de plannen hiervoor zullen nader worden opgemaakt. Verder zal een Gedenkboek worden uitgegeven betreffende deze ge beurtenis, en het Comité hoopt op veler bijdragen daarvoor. Spr. noodigt de aan wezigen uit tot een bezoek aan het archief, waar een tentoonstelling is georganiseerd van op het Kanaal betrekking hebbende zaken, terwijl tevens gelegenheid Is tot het gebruiken van eenige verversohingen. De aanwezigen verspreidden zich hierop hi de 2 zalen, welke ingericht waren hier voor. Wij deelden in ons nummer van Zaterdag reeds het voornaamste, wat op deze tentoonstelling is bijeen gebracht, de gemeente-archivaris, de heer Dresoh, heeft zeer veel merkwaardigs tezamen gebracht, betrekking hebben op de geschiedenis van het kanaal, ook tal van particuliere verzamelingen en arohie- toh stonden, uit hun collecties een1 en ander af. Deze tentoonstelling, die in twee zalen ®P het stadhuis is ondergebracht, is open tot 16 Janiuari; wjj tounnen iedereen, die in de gelegenheid is, een bezoek hieraan ten zeerste aanbevelen. Op voortreffelijke wijze was gezorgd voor ververschingen, en van de gelegen heid werd dankbaar gebruik gemaakt Alkmaar heeft op waardige wijze de taak van gastheer vervuld. Ontsporing, Gistermorgen te ongeveer 8 uur is door déraillement van een goederentrein, welke uit de richting Amsterdam kwam, de spoor baan vlak voor het station te Zaandam over een lengte van 'eenige honderden meters vernield. Biji een wissel gekomen ontspoor den nog 3 wagens, terwijl een petroleum- tank omviel en grootendeels leegliep. Per soonlijke ongelukken hadden1 niet plaats. Het vervoer wordt thans over één lijn geleid. Begrooting Zulderzeefonds 1925. Verschenen is de memorie van antwoord betreffende bovengenoemde begrooting. Ook de minister zou niets liever zien dan dat de uitvoering van de Zuiderzee-werken zooveel mogelijk kon worden bespoedigd'. De toe stand van 's lands fifianciën oefent eebter een remmenden invloed - Het rapport van de oommissie-Lovink. is door den minister met begrijpelijke belang stelling ontvangen. Voorshands schijnt het hem toe, dat de goede verwachtingen, die hij bij de behande ling van de Zuiderzeebegrooting voor 1924 meende te mogen koesteren, vervuld zullen worden en dat met name de beteekenis van den afsluitdijk als waterstaatswerk, ook bui ten verband met de onderscheiden inpolde ringen, in een zeer gunstig licht is komen te staan, waardoor te meer gewettigd zal worden de opzet, welke hij bij' bovenbedoelde gelegenheid ter sprake braebt, immers deze, dat de afsluitingswerken als op zichzelf staand werk mogen worden beschouwd en dan buiten de rentabiliteitsrekening van de inpoldering kunnen blijven. Te overwegen zal dan zijn of de kosten wellicht voor een deel uit den gewonen dienst en voor het andere uit de buitengewone middelen, behoo- ren te worden bestreden. Inzake de aanleg van de door de commissie aanbevolen proefpolder is de minister nog advies wachtende van den directeur-generaal van de Zuiderzee-werken. Omtrent de voornemens der regeering ten aanzien van de werkzaamheden in de eerst volgende jaren kan de minister zich thans nog niet definitief uitspreken, aangezien plannen tot ruimere financiering van de wer ken nog in overweging zijn. Intusschen zal deze aangelegenheid in den loop van 1925 in overweging moeten worden genomen. De minister acht geen enkele reden aan wezig om te onderstellen, dat de uitvoering en de uitvoering van de werken door de di rectie niet geheel wordt beheerscht. Het wetsontwerp tot regeling van de tegemoet koming aan de Zuiderzeevissch erijb evolk ing en andere personen, is bereids van den Raad van State terug ontvangen, zoodat de indie ning zeer spoedig tegemoet kan worden ge zien. De vraag, of in afwachting van een wet telijke regeling niet tot vergoeding van reeds ingetreden aanwijsbare schade zou kunnen worden overgegaan, meent de minister ont kennend' te moeten beantwoorden. Met betrekking tot de vraag, welke maat regelen in het algemeen getroffen zijn om den overgang van de Zuiderzeevisschersbe- volking naar andere bedrijven te vergemak kelijken,. merkt de minister op, dat de aan dacht der verschillende betrokken gemeente besturen op deze aangelegenheid is geves tigd. Voor het treffen van maatregelen op hreederen grondslag acht hij zich, zoolang het genoemde wetsontwerp niet tot wet zal zijn verschenen, niet bevoegd. Het ligt in het voornemen, de werkhaven, die nabij Den Oever op Wieringen is aange legd, als handels- en visschershaven te laten bestaan, ook nadat deze voor de uitvoering van de Zuiderzeewerken niet meer noodig zal zijn. Met het oog op de belangen van de lands verdediging is het noodzakelijk, reeds thans over t%gaan tot het treffen van eenige voor zieningen om de mogelijkheidte openen, deze haven in oorlogstijd1 te versperren, waarvoor een bedrag van 90.000 is uitge trokken. Die versperring zal bestaan uit een zinkschepenversperring. Deze voorzieningen praejudicieeren in geen enkel opzicht ten aanzien van de te zijner tijd te treffen volledige verdedigings maatregelen voor sluizencomplex en haven, doch zal daarentegen geheel passen in het verband daarvan. In verband met een en ander kan de mi nister niet voldoen aan den wensch van ver scheiden leden, dezen post wederom pro memorie uit te trekken. De raming van kosten van den Zuiderzee raad wordt van 15000 op 7500 terugge bracht. Naar wij vernemen zal' op Woensdag 81 Dec. a.s., des v.m. 11 uur, door den Direc teur-Generaal der 'Zuiderzeewerken in het gebouw te 's-Gravenhage, Zeestraat 102, worden aanbesteed het onderhoud van: 1. de RJjkszeewerken op Wieringen, ge raamd op 5200; 2. de Rijkshavenwerken alhier, geraamd op 2150; 8. de nieuwe buitenhaven en den om- ringdijk van de sluisput nabij' Den Oever, geraamd op 12400; 4. verschillende grond- en kustwerken, behoorende tot het afwaterings- en scheep vaartkanaal van Ewijcksluis en Oostoever gedurende het jaar 1925, geraamd op ƒ83750. De knnanlpiannen voor West-Friesland Naar de Tel verneemt, zal weldra het rapport der provinciale commissie voor do waterwegen in Noord-Holland verschij nen. Het rapport sluit zloh wegens de betrachte samenwerking uiteraard nauw aan hij de ln 1922 openbaar gemaakte plannen der oommdssle-van Aajfet, en Ingezonden mededeellng. Last van gal en slijm houdt tevens rekening met de daarop uit geoefende critiek. Opschorting yan de ka- naalveibindingen HoornEnkhuizen en HoornMedemblik als onlangs bepleit zal daarin echter niet worden voorge-, staan. Deze zal eerst kunnen worden over wogen als Provinciale Staten geleidelijk tot uitvoering van gedeelten der ontwor pen plannen zullen besluiten. De kosten, door de commissie-Van Aalst op 15V, millioen gulden geraamd, zullen in het rapport der provinciale oommissie zeer belangrijk lager gesteld worden, als gevolg van eenige vereenvoudigingen en van sedert ingetreden prijsdalingen. Daar entegen zullen zij verhooging ondergaan in verband met de indertijd op voorstel van burgemeester Kooiman van Purme rend toegevoegde verbinding Hoorn Purmerend', destijds geraamd op ongeveer een half millioen. Aanvankelijk is het plan geweest, dat in de rond 16 millioen het Rijk, de pro vincie en de gezamenlijke gemeenten en waterschappen ieder 5 millioen zouden bij dragen. De provinciale commissie meent echter, dat belanghebbenden met 5 mil lioen te veel zouden worden bezwaard, omdat de ten verwachte waardevermeer dering met 5 millioen van eigendommen in de betreffende streken toch in elk ge val eerst na verloop van veel jaren tot uitdrukking zal komen. Daarop is overwo gen een verhouding van 1/3 voor het rijk, 1/2 voor de provincie en 1/6 voor recht streeks belanghebbenden. Dat eene zesde deel zou wellicht ook kunnen worden ge vonden, door middel van een waterschaps omslag over gebouwde en ongebouwde eigendommen in de .belanghebbende stre ken. Het collectief contract in de typografie. Zaterdag en Zondag heeft te Amsterdam de Alg. Ned. Typografenbond een huis houdelijk congres gehouden ter bespre king van de nieuwe concept-collectieve arbeidsovereenkomsten in de boekdruk kers- en bindersbedrijven. Het ooll. contract in het boekdrukkers- bedrijf werd aanvaard met 197 tegen 2 stemmen, terwijl 18 stemmen afwezig wa ren. 'Het contract voor het boekbinders bedrijf werd met algemeen© stemmen goedgekeurd. Daar ook reeds verschillende afdeelin- gen van andere vakorganisaties en van de patroonsfederaties de contracten goed gekeurd hebben, staat 't wel vast, dat de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomsten in de genoemde bedrijven van 'kracht zul len worden. Salarisregeling P. T. T. Het bestuur van den Centralen Bond van Nederlandsch Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel (C.B.P.T.T.) is Zaterdag in vergadering bijeengekomen, ter bespre king van de salarisregeling, zooals die thans aan de Koningin ter goedkeuring is voorgelegd. De vergadering gaf uiting aan haar groote teleurstelling, die zich van het lager en middelbaar P. T. T.-personeel meester heeft gemaakt, nu zelfs het door de postale commissie van overleg ter zake uitgebracht advies niet is gevolgd. Benöudensjenkele onbelangrijke correcties in de ontwerp-regeling aangebracht, heeft de regeering haar regeling, zooals die oorspronkelijk op verzoek aan de com missie om advies werd gezonden, onge wijzigd gehandhaafd. Het P.T.T.-personeel zal in verband hiermede worden bijeen geroepen om tegen dit bot-afwijzend standpunt der regeering stelling te nemen door in ver scherpte mate het Nederlandsche volk in te lichten, alsmede andere middelen te baat te nemen, die een vertolking kunnen zijn van den verbitterden geest, die zich van het personeel heeft meester gfemaakt. De ambtenaarssalarissen. Het Tweedie Kamerlid Bomans heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, voorzitter van den Raad van ministens de volgende vraag gesteld: Is Uw Excellentie niet van oordeel, dat, gelet op de beraadslagingen in de Tweede Kamer dd. 11 December over de salaris sen dier ambtenaren, die buiten het Be- zoldigingsbeSlult vallen, de billijkheid me debrengt, dat ook voor de overige amb tenaren de toestand van 1 October 1924, althans voorloopig, bestendigd blijft? St MlchaëL In een druk bezochte vergadering van de R--K. kiesvereeniging te Deventer is de St. Müohaël-actie besproken en met al- gemeene stemmen een motie aangenomen, waarin1 op .grond van de verschillende be kend geworden feiten, de meening uitge sproken, dat bij verd'er overleg overeen stemming hoogst waarschijnlijk is. Op dien grond werd het bondSbestuur drinr. gend verzocht alsnog ten spoedigste stap pen te doen, opdat de afgebroken bespre kingen zoodra mogelijk zullen worden hervat Bankroof. Uit Naniame in Britsch-Oolumbia wordt gemeld, dat zes bandieten het gebouw van de Royal Bank binnendrongen, waar zij het personeel roet revolvers in bedwang hielden, en 50,000 dollar roofden, waar mede zij in automobielen ontkwamen. Sneeuw. In Oostelijk^ronlngen is Zondag een flink pak sneeuw gevallen. De knoeierijen te Radlo-Asselt De Hooge Raad heeft Maandag uit spraak gedaan in de zaak betreffende de knoeierijen te Raldlo-Asselt Dé vonnissen van het gerechtshof te Arnhem werden alle door den Hoogen Raad vernietigd on de beklaagden ontsla gen van rechtsvervolging. In de z&ak te gen J. Kooy, veroordeeld tot één maand gevangenisstraf, wegens valschheld in gé- schrifte, werd het ingestelde cassatiebe roep verworpen. Op het kantje af. Uit New-York wordt gemeld', dat het Fransche stoomschip Chicago daar met 4 dagen vertraging uit Bordeaux is aange komen. Aan boord bevonden zich 66 pas sagiers. Het schip had, nadat het Vigo had verlaten, een lek gekregen. Op reis ■heeft de bemanning wanhopig tegen het binnenstroomende water gestreden. Op een gegeven oogenblik stond het water 4 voet hoog. Thans maakt het schip nog 3 voet water. Autobus te water. Een autobus, die geregeld arbeiders in de Zaanstreek van en naar hun werk brengt, is Zaterdag ibij West-Knollendam in de Markervaart gereden. Toen het overzetveer, waarop de bus stond, dé overzijde van het water had be reikt, zette de chauffeur den motor aan en reed, in weerwil van waarschuwingen de pont at Juist toen de voorste wielen op den gladen walkant gekomen waren, werd de pont door het gewicht van het achterste gedeelte van den wagen weder het water in geduwd, waardoor de bus achteruit de vaart in reed. Met 'groote moeite wisten de arbeiders zich door een stukgeslagen ruit in veiligheid te stellen. Oarbld-outploffing aan boord. Te Dieppe (Frankrijk) is Vrijdag bin- nengeloopen de stoomharinglogger Wim en Uannie, MA 68, schipper G. Pols, aan boord waarvan een carbidontploffing had plaats gehad, waarbij de gehuwde machi nist J. L. Vermeulen, uit Vlaardipgen is doodgeslagen. De verduistering te Sneek. Zaterdag deed de rechtbank te Leeu warden uitspraak in de zaak van de mal versatiën te Sneek. Tegen elk der be klaagden H. M. en J. Reijenga was drie jaren gevangenisstraf geëischt met aftrek van de preventieve hechtenis. De uitspraak was, dat de beklaagden respectievelijk tot drie jaren en 21/2 jaar gevangenisstraf, voor beiden met aftrek van de preventieve hechtenis werden ver oordeeld. De tweevoudige moord te (Memberg. De heide personen, die dezer dagen werden aangehouden, als verdacht betrok ken te -zijn bij den tweevoudigen moord, in December 1923 gepleegd, zijn weer op vrije voeten gesteld. Aan ziekte gestorven eenden. We lezer; in de Tel.: De keuringsdienst van wapen te Alk maar heeft Vrijdagavond te Volendam een goede vangst gedaan. In een schuur aan de haven vond men twee kisten met geplukte eenden, welke door G. D. B. uit Landsmeer en S. J. te Volendam worden verhandeld. Bij onderzoek van deze een den bleek dat vele der eenden aan cho lera waren, gestorven. Er bestonden reeds- eenigen tijd ver moedens in deze richting; de politie heeft er te Volendam zelfs een paar nachten voor op de loer gelegen, zonder resultaat evenwel. Te Purmerend waren 12 6 13 aan ziekte gestorven eenden in beslag genomen, en dit feit heeft den draad geleverd voor de opsporing van de daders. Tijdens het verhoor van den koopman bleek, dat reeds verschillende kisten wa ren vervoerd naar Amsterdam, waar zij' in Vrieseveem wéren opgeslagen. Het on derzoek werd te Amsterdam voortgezet met het resultaat, dat op een groot aantal kisten met eenden beslag kon worden ge legd, nadat uit steekproeven was geble ken dat verschillende.exemplaren aan de gevreesde eendenziekte waren gestorven. In het 'bewuste perceel te Volendam Is een groote partij dons van eenden aan getroffen, waardoor het vermoeden rijst, dat veel meer dan 21 kisten verdacht ge storven zouden zijn vervoerd', aangezien gezonde eenden bij het slachten niet ge plukt worden. Deze partij dons is even eens in beslag genomen, waardoor men hoopt te kunnen nagaan, hoeveel eenden ongeveer zijn geslacht. Nog altijd mijnengevaar! Consul Floes, te Hamburg, schrijft in Handelsberichten: „In den laatsten tijd hebben drijvende mijnen in de Oostzee, ln de Bothnisohe Golf en voor Finland de scheepvaart ge stoord, Men neemt aan, dat het „Tief- wasseri-mijnen zijn, waarvan dé kettingen doorgeroest zijn en breken, waardoor de mijnen naar de oppervlakte komen. Tusschen de Oostzee-eilanden en Ber gen werden gedurende den oorlog tegen Duitsdhe onderzeeërs 60,000 drijvende mijnen uitgezet, waarvan thans 40,000 zijn opgevischt; de overblijvende 20,000 schij nen nu langzaam aan van zelf naar de oppervlakte te komen en daardoor nog geruimen tijd een gevaar voor de scheep vaart op te leveren." Een schipbreuk. Het Japansche stoomschip Kwantema- roe met een bemanning van 150 koppen is tijdens een storm bij Tsoeroega gezon ken na een stranding. De gezagvoerder, vijf officieren en 90 man zijn door een oorlogsschip gered. Men noemt aan, dat de overige opvaren den verdronken zijn. Twee der overleven den, die zich redden door naar de kust te zwemmen, verklaarden, dat verschillende reddingbooten tegen de rotsen te pletter werdén geslagen. INGEZONDEN. Oonclusle. Geachte redactie, U vergeve mij deze on deugende proloog, die ik vooraf laat gaan, op gevaar af, dat de heer Sch. nuf weer zal beweren, dat ik .tracht met een grap van hem af te komen en hij wellicht weer andere kwalen bij mij diagnosteert. In vredesnaam! ik zie geen kans over een staatsrechtelijke kwestie te polemlseeren met iemand, die toont, niet goedi te kunnen lezen en de on derwerpen, waarover hij' het heeft, niet vol doende te vatten. Laat de heer Sch. eerst dus eens wat beter feeren lezen, dan zal ik met genoegen met hem discussieeren. Thans wordit het debat als een vetvlek steeds groo- ter, zonder dat de hoofdzaak tot haar recht komt. Zie boven. Die hoofdzaak, (daarmee is heel Nederland! het eens en dé E.S.O.N.A.-kwestie staat daar buiten, geachte heer Sch.), is deze, dat een Raadsbesluit tot het verstrekken van een renteloos voorschot niet valt onder Art. 194 Gemeentewet en dus mie t aan de goedkeu ring van Ged. Staten is onderworpen- En tweedens, dat het onthouden van goed keuring aan uitgaven, waartoe de Gemeente raad 'besluit, uiterst zelden kan plaats vinden en Gedeputeerde Staten hier angstvallig moeten zorgen, niet op dén zetel van den Raad te gaan plaats nemen. iDe heer Sch. stelt het voor alsof ik be hoefte had Ged'. Staten of mijzell tegenover' hem te rechtvaardigen. Daarvan is edhter geen sprake. De plaats, waar dit Ooilege ver antwoording aflegt is in de Provinciale Sta ten, niet in de Heldersche Courant- Ik hoop nu slechts, dat ik het gros der lezers van de waarheid1 en logica van deze stellingen heb overtuigd, en het laat mij vrijwel koud, hoe de heer Sch. en misschien enkele malcontenten daarover denken. A. W. MICHELS. Haarlem, 14 Dec. 1924. UIT DE PERS. Het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. De Alkm. Crt. schrijft: Dijkgraaf en Hoogheemraden stellen aan de Donderdag te houden algemeene vergadering voor te besluiten: A. ten name van bet Hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwartier aan te koopén een woonhuis met steeg en erf te Alkmaar, voor de som van 60.000. (zestig duizend' iguldiem) vrij op naam; B. Dijkgrlaf en Hoogheemraden te machtigen dit gebouw voor Geaneenlands- huis in te richten; C. Dijkgraaf en Hoogheemraden op te dragen te zijner tijd' voorstellen in te die nen to financieele regeling dezer aangele genheid. Dijkgraaf en Hoogheemradén beramen dé bijkomende kosten op ƒ25000 denken het geld voor 5 pet. te kunnen leenen en be rekenen de lasten en onderhoudskosten op 1 pet. Op deze wijze wordt de jaarlijk- sche uitgave voor het gebouw 5500. De tegenwoordig© kosten bedragen 3200, door dé centralisatie wordt op het schoonhouden 500, op de verwarming 200 en op onderhoudswerken 400 be sparing verwacht. Ook wordt verwacht dat het gemak dat de centralisatie, ook voor het publiek, op levert, alleen reeds ruimschoots opweegt tegen de zéé berekende meerdere uitgaaf van 1200, terwijl ook verwacht wordt dat dé centralisatie een vermindering van administratiekosten met zich zal brengen. Wanneer dijkgraaf en hoogheemraden zoo nog een poosje aan het woord waren gebleven, dan 'zou het hun, cfclt blijkt wel uit de bijlage, niet moeilijk zijn gevallen een financieel voordeel te berekenen. Wij zijn echter van meening, dat de al gemeene vergaderingen nergens goedkoo- per en beter dan ln de Alkmaarsche raads zaal kunnen worden gehouden. Alkmaar berekent hiervoor slechts 75 per jaar. Wij hopen echter dat de hoofdingelan den Donderdag blijk zullen' geven oog te hebben voor de bezwaren van het uit de ingelanden voortgekomen adres, waarin verzocht wordt tot den voorgestelden aan koop niet over te gaan. Het feit, dat aan ons bureau dit adres door 816 ingelanden werd geteekend, aan dat van het Noord-TIollandsch Dagblad door 825, terwijl bij ons uit de dorpen lijs ten met 241 handteekeningen inkwamen, zegt ol. wel zooveel, dat de ingelanden het zich tot plicht mogen rekenen het voor stel met de noodige doorzichtigheid te be zien. Dit klemt temeer omdat niet gezegd kan worden, dat dijkgraaf en hoogheemraden bij dén voorgestelden aankoop van de noodige koopmanschap hebben blijk ge geven; beslagen tong, een voortdurend onaange- nameD smaak, tragen stoelgang en een op geblazen gevoel. Gebruik hiertegen de zonder eenige krnmpwerkende Mijnhardt's Laxoertabletten- Doos 60 ets. Bij apoth. en drogisten. (805) Korto Inhoud van do vorige nummer»: A. Dat le toch oen schandaal <lat imijn buurman dat hora. hoeft rood geschilderd. Dat moost verboden worden. B. Ik merk op, dat uw buurman eigenaar van dat 'hord ls en het schilderen hem der halve niet verboden 'kan worden. A. Mijnheer, u tracht een hinkende zaak recht te zotten en vergeet, dat ik van rood schilderen sprak. Ik heb eens een roode hond gehad en fi. Zeker, maar die man heeft recht, of jij nu „rood" een loelijke kleur vindt, heeft daarmee niets te maken. Misschien als ik hier woonde, ik het ook niet aardig zou vinden A Mijnheer, u toont je niet lekker te ge voelen en je helbt wroeging over de verde digingen1 van dien man. Maar je gaat op de hoofdzaak niet in. Die hond van mij had laatst, omdat het een teef is, vier jongen, mijnheer. En die hebben op de tentoonstel ling den eens ten prijs gehaald, mijnheer Je voelt je zwak, mijnheer B .PI?!***

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 7