„Weldadigheids-Postzegels", Begraven Geld Eerste Blad. BUITENLAND Kloosterbalsem jyi *»yg>j!11 '"BJH'iBPWPMy Nr. 6962. DONDERDAG 18 DECEMBER 1924. 62ste JAARGANG. Zij, die zich van heden af, voor minstens drie maanden, op dit blad abonneeren, ontvan gen het tot 1 Januari GRATIS. Heropening Postohèque- en Girodienst. Ks Opium-oor frreutie. Tot 12 Januari verdaagd. De Tweedie Opiumconferentie, die nu ongeveer een maand te Genève vergaderd heeft, besloot heden met algemeen© stem men, de plenaire zittingen tot 12 Jan. 1925 te verdagen. Dan zal allereerst de motie der Amerikanen inzake de behande ling van hun voorstellen betreffende het opiumschuiven verder wordten besproken. DUTTSCHLAND. Regeertngskrisis. Berlijn, 17 December. De rijkspresident heeft vanmiddag minister Stresemann ontvangen en hem een nieuwe regeering verzocht. Stresemann heeft zijn beslissing tot vanavond voorbehouden. Stresemann bedankt De fractie der Duitsche Volkspartij be sloot Woensdagmiddag na het bekend worden van het besluit der oentrumsfrac- tie geen leidende rol te spelen bij de vor ming der regeering. Op grond1 van dit besluit verzocht Stre semann den rijkspresident hem te ont slaan1 van de opdracht tot vorming van een kabinet Het prooee-Ebert Sedert eenigen tijd wordt te Berlijn een proces gevoerd over een smaadschrift te gen den ex-president Ebert Heden heeft zich een een getuige aangemeld, die in de stakersveagadering van 31 Januari 1918 aan Ebert de vraag stelde wat de stakers zouden moeten doen als ze bevel kregen zich voor den militairen frontdienst aan te melden. „Men moet in geen geval aan deze bevelen gehoorzamen", had Ebert gezegd. Deze verklaring veroorzaakte sensatie in de zaal, werd ook bij nadere vragen door den getuige volgehouden. Het proces-Haarmann. De eisch. In het prooes-Haaianann eischte de ver tegenwoordiger van het O. M. wegens moord in 2G gevallen de veroordeeling van Haarmann ter dood en tot verlies der burgerrechten. FEUILLETON. door GEORGE A. BIRMINGHAM. 14) 'Ik had geen moeite om de kerk te ont dekken. Zij' stond heelemaal op baar eentje boven op de hoogte en was het eenige gebouw van ©enigerlei aard dat van het spoorwegstation af te zien was. Ik liep er naar toe, klom een roestig hek over naar het kerkhof, zocht mijn weg tussóhen de grafzerken door en stond ten laatste precies daar waar Wilibred's hand leiding mij gezegd had dat ik moest gaan staan, met mijn rug naar den noordelijken muur van dfen toren toe. Het was een heldere en mooie dag. Ik zag de Shannon, een breed© trage rivier, die tusschen lage oevers een paar mijl ten Noorden van mij kronkelde. Ik had geen moeite met het ontdekken van den 'bouwval, die op Wil bred's kaart aangegeven was. Maar tus schen dien bouwal en de plaats waar ik stond Ik had verwacht een stuk drasland en een paar breed© vlakke akkers te zullen zien. Maar ik stond geheel en al verbaasd. Ik zag ©en vliegveld, een groot uitgestrekt kamp, barakken voor manschappen, ga rages voor auto's, een lange reeks loodsen voor de vliegtuigen. Ik staarde er verwe zen van verbazing naar. Het veld was vol manschappen en blijkbaar vol gonzende FRANKRIJK. (De amnestiewet De Kamer heeft met 678 tegen 81 stem men een communistisch amendement, strekkende tot uitbreiding van de amnes tie, verworpen en daarna met 865 tegen 120 stemmen het wetsontwerp op de am nestie aangenomen. Een redevoering van Millerand. Millerand', de oud-president van de Fransche republiek, heeft gisteren een redevoering gehouden, waarin hij de te genwoordige regeering scherp aanviel. Hij wees er op, dat hij in zijn langdurigen politieken loopbaan de begrippen Frank rijk en republiek nooit heeft gescheiden. Aangezien zoowel Frankrijk als de repu bliek thans worden bedreigd, heeft hij zijn liga opgericht met het doel alle re publikeinen zonder onderscheid te ver- eenigen'. Onder leiding van het ministerie wordt thans een partijpolitiek gevoerd1, die, zoo betoogde Millerand, zóówel de re publiek als het leger en de financiën van Frankrijk bedreigt. Millerand wees er op, wat een jaar geleden was bereikt, toen Frankrijk ten opzichte van de buitenland- sche politiek een zeer gunstige positie in nam, het Roergebied bezet hield, sn zelfs meester over de Duitsche spoorwegen was, en stelde daarop de vraag hoe men er thans voor stond. Te Genève is een protocol onderteekend, dat geenszins de veiligheid voor Frankrijk waarborgt. Te Londen heeft Duitschland het Dawes- plan aangenomen, en is met de uitvoerin g daarvan begonnen, doch nooit heeft Duitschland zijn schuld aan den aanval van 1914 sterker geloochend dan thans, teneinde zich aan zijn verplichtingen te, onttrekken. Is het thans dus het oogen, blik om Frankrijk te verzwakken? vroeg Millerand. De regeering, die thans aan het bewind is, is een gevangene van de revolutionaire socialisten. Het is een schande en een misdaad van de regeering, zeide Millerand, dat zij de bolsjewistische regeering heeft erkend. ENGELAND. Wapens voor Rusland. In het Lagerhuis heeft de minister van koophandel verklaard, dat in het afge- loopen jaar vergunningen waren verleend voor den uitvoer van oorlogsmaterieel nakr SowjetrRusland, o. a. van zeshonderd Vickers-machine-geweren. De nieuwe regeering was echter niet van plan nieuwe vergunningen te ver strekken. Uit het Lagerhuis. Het Lagerhuis, heeft met 863 tegen 182 stemmen het amendement van de labour- partij op de troonrede verworpen. MacDonald over de schulden der geallieerden. In het debat in het Lagerhuis besprak MacDonald, de oud-premier, Maandag verschillende punten van buitenlandscbe politiek en, ten aanzien der onderlinge schulden1 pleitte (hij voor vrijheid van handelen van den Kanselier der Schatkist om te doen wat de toestand vereischt, als hij met de andere ministers van financiën samenkomt. Spr. had steeds bevonden^ dat als hij de bondgenooten 'begon uit te leggen1, dat wij1 hadden te betalen, het voor hen een openbaring scheen te zijn. Zij schenen den indruk te hebben, dat, toen wij hun geld verstrekten, wij het uit een of anderen goudvoorraad putten, die half vergeten1 en ongebruikt in de kelders van de Bank van Engeland lag. Het was van .belang voor leden van alle partijen het aan de bondgenooten duidelijk te ma- kien, dat, nu zijlieden hun schulden niet betalen, wij genoodzaakt zijn van onize belastingbetalers onbillijke bedragen te heffen en dat de tijd is gekomen om las- bedrijvigheid. Terwijl Ik daar stond te kijken, kringde een vliegtuig 'boven het kamp, zweefde snel neer en landde op het vlakke terrein voor de lood'sen. Ik hesefte van lieverlede wat er gebeurd was. Wilbred's stafkaart was verouderd en dagteekende van een paar jaar vóór den oorlog. In die dagen was Knock- croghery ongetwijfeld een verlaten en eenzaam oord geweest. Wil'bred had zich nooit verbeeld niemand had dit moge lijk kunnen gissen dat het ministerie van oorlog of wie die dingen moge be redderen, juist deize onwaarschijnlijke plaats voor een vliegveld zou hebben uit gekozen. Ja, daar lag het voor mij1 uitgespreid als een groote kaart, heelemaal over het terrein onder hetwelk Wilbred's soive- reigns lagen. Ik was benieuwl of het Hun- nebed er nog was. Het scheen heel on waarschijnlijk. De genie had het waar schijnlijk aan stukken geslagen en die gebruikt voor steenslag voor het harden van wegen of als fundeering voor de groote loodsen. Zou de plaats waar de steenen oorspronkelijk gestaan hadden, te herkennen zijn? Ik twijfelde eraan en zelfs indien ik door den eeni of anderen toevalligen hof de juiste plaats vond en precies de plek waar de bepaalde steen had gestaan, die ik noodig had, zouden deze vliegers mij' toestaan kuilen te del ven, misschien juist daar waar kuilen hun hoogst ongelegen zouden zijn: in den vloer van de officiers-cantine of onder het bed' van hun kolonel of midden in de werkplaats van hun mecaniciens? Welke verontschuldiging kon ik bij mogelijkheid aanvoeren voor het aanvragen van een Ingezonden Mededeeling. MF* KOOPT voor Uwe Brieven en Drukwerken m ten bate van het wm verwaarloosde kind. ten te verlichten^ die Engeland niet ver der kan dragen. De brief van Zinowjef. In zijn rede van Maandag heeft Gham- berlain nadat hij verklaard had dat de regeering de echtheid Tjan den brief van Zinowjef als boven eiken twijfel verheven achtte, nog gezegd dat zij wist dat het ori gineel ervan vernietigd was door de men- schen, aan wie hij gericht was. Engeland en Egypte. Naar uit Kaïro aan de West Minster Gazette wordt gemeld, wacht men in Egypte een nieuwe crisis, daar de aanhan gers van Zagloel Pasja opnieuw zeer roe rig zijn. 'Naar aanleiding van het feit, dat lord Allenby en verscheiden andere Britsche ambtenaren' in Egypte wederom dreig brieven hebben ontvangen:, werd de situa tie heden besproken door de Rijksverde- dagingsoommissie te Londen. Aan deze bespreking namen delel de eersbeHminister, de meeste leden van het Kabinet en de chefs van de departementen van oorlog, luchtvaart en marine. Engeland en Turkije. Aan de Times wordt uit Konstantino- pel geseind, dat de besprekingen die Ghamberlain te Parijs en te Rome heeft gehouden in de Turksoh© pers groote on gerustheid hebben verwekt. De bladen sporen het Turksohe volk aan. een alge meen front tegen het dreigend© gevaar te vormen. De vlootbasis te Singapore. De eerste lord van de Britsche Admi raliteit verklaarde Dinsdag aan een lunch in het Hotel Cecil te Londen, dat z.L geen enkel Amerikaansch of Japansch staats man den aanleg der verdedigingswerken te Singapore als een agressieve daad zal beschouwen', doch dat beide mogendheden zullen begrijpen, dat het hier slechts gaat om maatregelen, die in-het belang zijn van de economie en het gerief der Brit sche marine. RUSLAND. Uit Riga komt bericht, dat te Moskou negerafgevaardigden zijn aangekomen uit allerlei koloniën in Afrika. Dezen zijn door bestuurscommissies van de Derde Internationale plechtig ontvangen. Zij werden opgewekt, den strijd; voor de vrij heid met alle ïracht ter hand te nemen. Voor propaganda doeleinden ontvingen zij honderd duizend gouden roebela ALBANIË. Een voor korten tijd uitgebroken op stand verspreidt zich snel. Alle Noord- Albaansche stammen hebben zich erbij aangesloten. De opstandelingen zijh in bezit van handgranaten, machinegeweren en geschut. Skoetari en Kraja zijn reeds door hen bezet. Thans zijn zij op marsoh naar Tirana, de zetel van de regeering. Belgrado, 16 December. De bladen ver nemen uit Podgoritza, dat het garnizoen van Skoetari zich 'bij de opstandelingen, die de stad genomen hebben, heeft aan gesloten. Er zou gisteren een hevige slag ontbrand zijn in de streek van Walona. Afdeelingen regeerirugstroepen trekken al vechtende terug naar Tirana. vergunning voor het verrichten van graaf werk in het kamp? Ik vervloekte de nagedachtenis van Wilbred. Toch was de verschijning van het vliegveld iets wat hij' onmogelijk had kunnen voorzien. Ik denk, dat hij zijn laatste bezoek aan Knockcroghery ©eni gen tijd vóór den oorlog gebracht had. In dien tijd moeten de kansen duizend tegen één zijn geweest, dat er ooit een vliegveld zou komen of iets anders be halve een schaap of een jonge os op dat stuk land. Het Hurmebed bad daar wel drieduizend jaar ongemoeid gestaan. Het was niet onredelijk van Wilbred' om te onderstellen, dat het daar nog wel ©en tienduizend jaar zou blijven staan. Ik weet niet, hoe lang ik naar dat ellen dige kamp ibleef staren. Op het laatst schrikte ik op van een kuchje vlak 'bij mij. Ik keerde mij om en zag een 'geeste lijke, die niet jong meer was, heel sjofel gekleed, maar met een waardig en wel willend uiterlijk. Hij keek naar mij met een uitdrukking van oolijke verbazing. „U bent stellig een dag te vroeg geko men", zeide hij, „Zjj verwachten u niet vóór morgen." Mijn eigen opvatting was, dat ik heel vele dagen te laat was 'gekomen, en ik achtte het niet waarschijnlijk, dat iemand mij den volgenden dag of eenigen andle ren dag verwachtte. „Maar mlssohien", zeide hij, „bent u gekomen, gelijk Acha'b, om den wijngaard op te nemen alvorens hem in bezit te nemen?" Die opmerking verbaasde mij bijkans evenzeer als de eerste die hij gemaakt had. Ik probeerde er slechts flauwtjes op Berichten uit Belgrado melden, dat de toestand in Albanië ernstiger wordt. Na genoeg de gansche bevolking van het noordelijk gedeelte des lands heeft de zijde der opstandelingen gekozen. Zooals via Rome wordt gemeld, zou de Albaneesche regeering drie lichtingen hebben opgeroepen. BULGARIJE. Eten communistische aanslag. De procureur-generaal bij het Hoogge rechtshof te Sofia werd' gisteren door re volverschoten1 zwaar gewond. De daders moeten communisten zijn. MAROKKO. De Anjera-stammen in op stand. Besprekingen tus schen Engeland, Frank rijk en Italië. Nadat de (Rif-bewoners onder aanvoe ring van Abd el Krim de Spanjaarden hebben gedwongen, hunne troepen in de kuststrook terug te trekken, worden dezo daar nu ook niet met rust gelaten. Naar gemeld wordt, zijn namelijk de Anj era- stammen in opstand gekomen en hebben deze zich van verscheidene Spaansohe stellingen tusschen Geuta en Tandzjer meester gemaakt. Het heeft er allen schijn van, dat Spanje zich zal moeten 'bepalen tot de bezitting van eenige kustplaatsen, en de rest van' het land in de handen der op standelingen zal moeten laten. Hierdoor krijgt echter de kwestie eene internationale beteekenia De Fransche bladen vestigen er dan ook reeds de aandacht op, dat Tandzjer wordt bedreigd, en de opvatting wordt verkondigd, dat Frankrijk volgens het verdrag van 1912 het recht heeft volgens zijn eigen belangen te handelen. Hieraan wordt echter toegevoegd, dat Frankrijk, niet aan militair ingrijpen denkt, zoolang niet de toestand bijzonder ernstig wordt. Naar men zich zal herinneren werd reeds gemeld, dat tusschen Frankrijk en Spanje besprekingen over Marokko werden ge voerd. 'Evenwel wordt in Engeland de kwestie met belangstelling gevolgd. De Daily Te- legraph meent, dat het vraagstuk van Marokko elk oogenblik een internationaal en kieSch karakter kan krijgen, en dat in verband1 met de overeenkomst van Alge- ciras een internationale conferentie nau welijks te vermijden zal rijn. Er zijn echter aanwijzingen dat er reeds tusschen Frankrijk, Engeland en Italië besprekingen over deze kwestie zijn gevoerd. Op een vraag aan Briand inzake Marokko antwoordde deze althans, dat, het eenige wat hij kon zéggen was, dat er binnenkort een Engelsch-Fransch- Italiaansch© conferentie bijeen zal komen, welke het Afrikaansche vraagstuk zal be handelen. ZUID-AFRIKA. Volgens berichten uit Kaapstad schij nen de inboorlingen in Zuid-Afrika niet zeer gesticht te zijn over het plan van de Z.-Afrikaansche regeering om Swaziland en Beuchu an al and in te lijven bij d© Unie van Zuid-Afrika; doch zouden zij er de voorkeur aan geven, dat die landen onder de Britsche regeering bleven. Vooral in Zuid^W est-Afrika schijnt het bericht on gunstig te hebben gewerkt, zoodat er zelfs geruchten gaan omtrent verzet tegen' de aangekondigde regelingen. CHINA. Volgens een bericht uit Peking heeft de Chineesohe regeering bekend gemaakt dat er geen middelen beschikbaar zijn om de rente op de obligaties van den Hoe- Koeang-spoorweg te betalen. Men be schouwt dit als een ernstig feit waardoor te antwoorden. „Wijngaard?" vroeg ik. „Wat voor een wijngaard?" ,Die van Naboth', antwoordde hij. „U zult mij1 stellig de vergelijking vergeven. Ik ben geestelijke en die Bijbelsche ver halen komen mij telkens voor den geest, terwijl de gesohiedenis van dezen tijd rich ontrolt. De gebeurtenissen herhalen zich op een zeer merkwaardige manier. Niet dat ik het in mijn hoofd zou halen te den ken dat u iemand ten doode gesteenigd zoudt hebben of dat een van uw 'geestdrif tige dames in het minst op Izébel gelijkt". ,jk heb", zeide ik, „niet het flauwste benul waar u het over hebt." Hij wuifde met de hand in de richting van het vliegveld. „Het is nu van u", zeide hij, „of zal morgen het uwe zijn, wanneer u er plech tig bezit van neemt. En u hebt het be geerd. Dit en andere dingen, een heelen tijd lang al, niet waar? Stellig heb ik het recht om te onderstellen dat u hier van daag bent gekomen om u een beetje te vermeien. Het is gelijk de Welsprekende Josephine dezer dagen opmerkte: „Het Britsche rijk ligt onder uwe voeten. Treed het met voeten." Het plotselinge noemen van den naam Josephine bracht mij aan het schrikken. Er moesten natuurlijk duizenden Josephi- nes op de wereld zijn, maar de eenige, die ik ooit uit een gesprek had hooren noe men, was Geneviève's tante. „Josephine?" zeide ik. „Wie is Jose phine?" .Misschien erkent gij' hare grootheid niet", zeide hij. „Misschien wendt gij' zelfs voor dat gij haar bestaan niet kent. Maar gij Ingezonden Mededeeling. De venijnige steken vnn Spit in den l*tï& verdrijft de pijn de noodzakelijkheid voor de mogendheden om in t e grijpen duidelijk wordt. Indien men rich bij dit geval van ingelbreke blij ven zou willen neerleggen, zou zoo vreest men ook voor andere leeningen de dienst worden gestaakt Moorden In Peking. lenden, 17 Deo. Een kapt der garde van den ex-president Tsao Koen is naar uit r eklng wordt gemeld aldaar vermoord op het trappenterras van den Tempel dés Hemels. Een broer van Tsao Koen, die»zich gisternacht op straat had gewaagd, werd neergeschoten. Hij stierf hedenochtend. Deze moorden worden toe geschreven aan handlangers van den christen-generaal Feng, dr. Soen Jat-Sen en den Russischen gezant Karakhan, die er op uit rijn te verhinderen, dat de thans overwonnen regeering (van president Tsao Koen, met Woe-Pei-Foe als macht achter den thans afgezetten president) oppositie voeren. Naar men zegt worden zoowel het le ger van Feng als dr. Soen Jat Sen ge- Snancieérd door de bolsjewikL Vermo gende lieden uit de omgeving van den ex-president worden gedwongen geld te verstrekken. Daarna worden rij óf terecht gesteld óf krijgen zij vergunning zelf moord' te plegen. De ex-president Tsao- Koen zelf is klaarblijkelijk lijdende aan een maagkwaal, hetgeen wél zal bete©- kenen, dat hij vergiftigd' is. (De jonge ex-keizer is in veiligheid in een der gebouwen, die tot het Japansche gezantschap behooren. KORTE BERICHTEN. Uit Stockholm is te Londen bericht ont vangen, dat Branting de Zweedsche eerste minister, die aan influenza lijdt, nog ern stig riek ia De koorts neemt echter at Blijkens een officieel© Japansch© mede deeling rijn er bij het vergaan van het opleidingsschip Kwanto 107 menschen omgekomen. Twaalf van de grootste staalfabrieken in het land van Charleroi (België) deelen mede dat zij tegen 1 Januari hun bedrijf sluiten. OOST-INDIE. Een modd er-eruptie. Een modder-eruptie van den Kawah Baroe (nieuwe krater) van den Papanda- jan heeft het bivak van het bewakingsper soneel bereikt, dat vluchtte. Een ontijdig signaal, dat een uitbarsting verwacht werd, deed de bevolking vluchten. Het ge bied bleek echter veilig, en spoedige terugkeer van de bevolking is te ver wachten. Later werd geseind: De eruptie ging vergezeld van een dichten asohregen en een steenenregen, waardoor in de omgeving van den Kawah Baroe alle vegetatie vernield werd. Groote rookkolommen stegen op uit alle bergruggen bij den Kawah Baroe. Groote scheuren hebben den Kawah Baroe en den Kawa Mas veranderd tot één grooten krater. De werking duurt voort en veroor zaakt plaatselijke trillingen en schokken. (N. R. Ct.) De Kawah Baroe. De Kawah Baroe is nog steeds in wer king. Geregeld worden geringe modder- erupties en stikgassen waargenomen. Ingezonden Mededeeling. Kwellende pijnen in kiezen, kunt dat nauwelijks doen, zelfs indien gij tot de andere fractie behoort. Hebt u er iets tegen als ik u vraag, of u een Vrij- stater, een onbedorven republikein of een voudig een onafhankelijk soldaat van de fortuin bent?" Ik stond hem sprakeloos aan te staren. Het kwam mij: voor dat hij van Lotje ge tikt was. Gelukkig was hij oud en leek hij' zwak. Er was geen reden, om hem als gevaarlijk te beschouwen. „Als u het over Iersohe politiek hebt", zeide ik, „verspilt u uw eigen tijd en den mijnen. Ik weet niets, volstrekt niets van uw zaken, en, zoo mogelijk, geef ik er nog minder om." (Wordt vervolgd) HELDERSCHE COURANT DE ADMINISTRATIE. Voor het overmaken van abonnements- ®n adverientlegelden, gelieve men weder gebruik te maken van den POSTCHEQUE- en GIRODIENST. Ona rekeningnummer Is 16066. Adm. Held. Crt. Licht op voor auto's en fietsen Donderdag 18 Deo. 4.15 uur. Vr^ag 194.15 overvallen U onverwachts. Grijp dadelijk naar Akkers Kloosterbalsem, welke tot diep in de weefsels doordringt de pijn stilt ophoopende ziektestoffen doet verdwijnen, snel en grondig geneest tanden en aangezicht, verdrijft men door Sanaplrln-Tabletten(Mjjnhardt) Koker 75 ct Bjj apoth. en drogisten. (:J20) „Het is heel moeilijk voor buitenstaan ders zooals ik," zeide hij op jeremieeren- den toon, „om de fijne schakeeringen van uw partijversohillen te onderkennen. Ik wil niet ontkennen, dat ik vroeger een loyalist hen geweest, en ofschoon ik nu een deugdelijk patriot ben als wie ook in Ierland, vind ik het nog moeielijk precies te begrijpen, waarom gij allen elkaar be vecht en aan welken kant een der uwen

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1