vf. ■werd. Daarmee zouden B. en W. sterker hebben gestaan,..maar tegenover deze vernietiging (inoasu dus do meening van Minister van Houten) staat thans die van de huidige regeering è.a. Spr. haalt een artikel aan uit de Gemeentestem van 20 Maart 1920 en de redevoering van Prof. Slotemaker de Bruyne in de Eerste Ka mer (22 Mei 1924) en verwijst voorts naar het rapport Ridderbos, niet welks strek king genoemde hoogleeraar het eens Is. 2e. Het prinoipleele hezwaar. Uitvoerig gaat spr. in op het standpunt der Oalvi- nisten omtrent geestelijke vrijheid. Deze (Tnflig niet van ovarhoidsweg© worden be- lemimerd, doch er volgt niet uit, dat eisch om het vloeken eto. strafbaar te stellen dient te worden afgewezen, aangezien vloeken met vrije meeningsuitihg niets heeft te maken. De rijksstrafwet be schermt de burgers tegen schending van hun eer en goeden naam en de vrije rnee- ningsuiting wordt daardoor niet aange tast. Evenmin geschiedt dit wanneer het publiek beschermd wordt tegen godslas terlijke taal. Spr. gaat daarna uitvoerig in op het geval-Wonseradeel; het vloek- verbod aldaar had een wijde strekking, om vervolgens te betoogen dat de Bond tegen het vloeken slechts een eenvoudige straf baarstelling betoogt zonder meer. Een be roep op de meening van prof. Slotemaker de Bruyne gaat naar spr. meening niet op. Spr. weerlegt vervolgens de bewering als zou iemand, die niet gelooft aan het bestaan van een God, zich dus ook niet aan godslastering kunnen schuldig maken. Het gaat er in dit geval slechts om of bedoelde persoon zich naar algemeene overtuiging heeft schuldig gemaakt aan godslastering, niet om zijn persoonlijke opinie. 8e. Het practische bezwaar (de verorde ning is niet te handhaven). Hoe wordt zij dan gehandhaafd in andere gemeenten? Meer dan 100 hebben reeds een vloekvefbod, handelen die alle dan in strijd inet de gemeentewet? Sommige uitwerkin gen werken preventief, andere weder vruchtbaar. Spr. doet voorlezing van een schrijven van den gemeente-secretaris van Zwjjndrecht. Vervolgens weerlegt spr. het advies van- den fungeerend commissaris van politie, die practische bezwaren aanvoert, welke naar spr. meeding niet erg steekhou dend zijn. Hij' heeft het over „willens en wetens" jjdel gebruiken, uitdrukkingen als „lieve hemel1", e. d. Men vraagt toch ook niet, M. de V., of iemand willens en wetens een doodslag begaat, hij- blijft strafbaar, slechts wordt clementie toegepast als zoo iets in drift geschiedt. Van verbaliseeren is toch bij andere jovertredingen der politieverordening ook niet direct sprakel Het is verder zeer naief om te vragen of de naam van- Jezus Christus een vloek is, eveneens de uitdruk king „lieve hemel", enz. Overigens zullen zich bij het maken van een verordening altijd bezwaren voordoen, maar die kunnen wor den overwonnen. Het voorstel van den Bond1 gold het pu blieke -terrein der gemeente, de gemeente lijke gebouwen en bet tin dienst zijnde -per soneel. Wij zjj-n hier op eigen erf en de ver ordening begint het eerst in deze raadszaal. Spr. is van nieening, dat de motiveering van B. en W., waar zij verwijzen naar de vigee- rende instructies voor het gemeente-perso neel, die h. i. voldoenden- waarborg aanbieden ■tegen- het vloeken, onjuist is. Ook zal het vloekverbod geen blaam werpen op dat per soneel, omdat, indien de bewering van B. en W. opgaat, in bedoelde artikelen reeds de blaam aanwezig ia Tenslotte deelt spr. mede van prof. Slote maker de Bruyne omtrent deze aangelegen heid een schrijven te hebben- ontvangen ter nadere toelichting van diens standpunt. De opvatting van B. an W., aldus zegt deze hoogleeraar, dat mijn woorden mutatis mu- tandis op een vloekverbod! slaani kunnen, is onjuist. De heer B o r k e r ,t heeft met ontsteltenis deze verzoeken en de daarop ingekomen bij lagen ontvangen.-Wij konden ons niet voor stellen, dat in deze gemeente, waar altijd de .geestelijke vrijheid is hooggehouden-, deze thans zooveel gevaar zou loopen, De S.D. A.P. heeft steeds medegewerkt aan anders denkenden bun- geestelijke vrijheden te waarborgen), waardoor zij des Zondags in de kerken uiting geven, en- wij hebben ons dus zonder morren neergelegd bij allerlei ver boden onder kerktijd^ Wij waren- niet van plan op deze zaak in te -gaan, omdat een kwestie als deze met een religieus tintje o. i. buiten de raad-zaal moet blijven, maar wij moeten er toch iets over zeggen. Spr. is zelf christelijk opgevoed en weet uit eigen erva ring, dat de consequentie ten opzichte van vloeken niet is te trekken. Een christen zegt niet „kristen", maar „gristen'', hij zegt niet „o jé", maar „o heden", enz. Maar welk wel opgevoed mensch ergert zich niet aan vloe ken, en wij' alen, die hier zitten, doen het wel eens, h-oe^el wij het in den Raad nalaten. Wat is bovendien vloeken? Wie zal zeggen, als ik het woord „God'' uitspreek, of dit een vloek is dan wel' een gebed? Dit voorstel komt van Calvinistische zijde, de christplijk- hlstorisohen zullen het er gedeeltelijk niet mede eens zijn. En hoe staan de katholieken hier tegenover? Die zouden nu kunnen eischen (ik spot niet, heeren, ik spreek -in vollen ernst), dat ieder burger straks een bruis make als hij hun kerk passeert, omdat ligste is verborgen.'Waar gaan wij op die manier heen, meneer de voorzitter? Naar de in die kerk het voor den katholiek allerhel- Hoeksche en Kabeljauwsche twisten, -naar de godsdienstoorlogen van vroeger? Laat ons op dit gebied geen step deen. De heer Schoeffelenberger staat er perplex van, dat een minderheid' van drie personen de arrogantie heeft met een der gelijk; voorstel te komen. 'De Voorzitter hamert. Laat de heer Schoeffelenberger tegenover zijn mede- raadsleden de beleefdheid in acht nemen. De heer Schoeffelenberger: Maar dit is een onduldbare dictetüur, meneer de voorzitter. Hier wordt aan de meerderheid van een bevolking een- dictatuur opgelegd. Zeer zeker is het een recht van deze raads leden met een voorstel te komen, maar ik stel daar tegenover mijne meening. Ik ver wijs naar het rapport van prof. Bonger om trent dé criminaliteit lin Nederland, waaruit overtuigend blijkt, dat die het hoogst is on der de elementen, die thans met dergelijke dingen- aankomen ais een vloekverbod; en het geringst onder de vrijdenkers. Do heer Van der Veer haalt Zwijndrecht aan-, waar men godbetert de socialistische jongeren bijna voor 't gerecht haalt als ze over straat loopen. Spr. zal er niet verder over uitwei den, omdat hiji zich maar zou opwinden over deze dingen, nu men zijn persoonlijk; gods begrip aantast. Men wil de ambtenaren ver plichten zich te houden- aan de overtuiging van deze menschen, En men heeft niet ge sproken over een strafbepaling: hoeveel jaren- gevangenisstraf staat op het vloeken? De heer V a n D a m wenscht enkele woor den te zeggen over het begrip vrijheid-. Het best is die zaak principieel te bezien; de vrij heid van de heeren Schoeffelenberger en Borkert is de vrijheid van de helft plus één, d© vrijheid der christenen is de geestelijke vrijheid! van God's gezag. Geen mensch heeft het recht over een medemensch gezag uit te -oefenen, dit recht berust bij God' er is aan God' gebonden. De overheid moet de vrijheid handhaven, ook de gewetensvrij heid, omdat ieder burger staat tegenover God. Die gewetensvrijheid staat tegenwoor dig wel vast, de strijd van thans gaat over de sociale vrijheid. Spr. gelooft, dat we lang zamerhand komen tot een anderen strijd der geesten: de gebondenheid onder allerlei be grippen, die vrijheid heet, -maar het niet is. Wij moeten met elkaar niet een ander bin den, maar een ander sterken om vrij te kunnen zijn. De beer Van L o o wilde aanvankelijk zwijgen, maar meent thans zijn persoonlijke -meening naar voren- te moeten brengen. Spr. 'is het eens met den heer Schoeffelenberger; wij hebben omtrent) die dingen een andere opvatting en opzettelijk deze kwestie altijd buiten den Raad gehouden. Ds. Van Dijk heeft in een der Predikbeurtenbladen ge schreven, dat zelfs de -eedsformule' al een -ontheiliging is van God's naam. Spr. zal tegen het voorstel-'Eijlders c,s. stemmen. De heer Smits heeft met genoegen de verdediging dezer zaak aangehoord. Het sympathiekst was spr. de heer Van der Veer, dié de zaak kort en krachtig uiteen zette. Terecht heeft de heer Borkert gewezen -op het verschil in denkwijze tusschen pro testant en katholiek. Vloeken is ia den regel een tekort aan argumenten, hetgeen dus op zichzelf verkeerd is. Het is begrijpelijk, dat vloeken 'ergernis kan geven. Maar tusschen wat de heer Van der Veer en hetgeen de heer Eijlders verlangt, is een v-erscbil van standpunt. Dat van den heer Van def Veer is het juiste: deze heer wil het vloeken zoo veel mogelijk trachten -te beperken. Bijeen verbod' zooals van den heer Eijlders behoort een strafbepaling. En waar 'is de grens voor een vloek? De heer Eijlders wilde dat het in d-e raadszaal beginnen- -moest. Terwile van het prestige van dén' Raad zou spr. er even wel tegen zijn, dat hier een- bordije met het verzoek niet te vloeken werd opgehangen. Overigens kan spr. met het verzoek van den heer Van dér Veer: in de openbare gebou wen en kantoren zoo'n bordje op te hangen, medegaan. Dat geschiedt ook door de drank bestrijders. De heer Gru-n-wald geeft deni Raad ernstig in overweging de verdere discussies over dit onderwerp te staken. Spr. als gods dienstig Jood' gevoelt dat het 'niet oirbaar is God's naam te misbruiken, maar 's Raads meening is genoegzaam bekend. Laat men nu stemmen, spr. gevoelt er niets voor de vrijheid1 der burgers te beperken en is dan ook tegen het voorsteil Ieder moet voor zich zelf eed eventueel misbruik van den naam Gods verantwoorden. De heer Van der Veer doet mede namens de beide andére heeren een nieuw voorstel1: het ophangen van de bekende bordjes in de openbare gemeentelijke ge bouwen. De heer Zondervan meent, da.t de in williging van een-dergelijk verzoek niet tot 's Raads competentie -behoort, doch alleen ter beslissing is van B. en W. Ieder particu lier kan een dergelijk verzoek richten tot het Ooilege. -De heer Borkert zou de aanwezigheid van zulke opschriften -even hinderlijk vindén als de bordjes in de 2e klasse-coupé's „ver boden1 te spuwen". Ieder gevoelt zich hier door gekwetst. De heer Sch-oef f elenherg^r wil eerst uitgemaakt zien wat vloeken precies is. Het voorstel, -om niet over te gaan -tot strafbaarstelling enz. wordt aangenomen. Aan de orde is thans het verzoek om de an-tivloek-kartons te mogen ophangen. De heer Verstegen citeert uit bet tijdschrift „Gemeentebelangen" een besluit van den Raad van Leiden. Zelfs dit recht- sche College staat tegenover een dergelijk verzoek niet gunstig en vraagt: wat is vloe ken? Hetgeen dé heer Eijlders er onder ver staat is iets geheel anders dan wat de heer Smits -er onder verstaat. De heer Eijlders leest zijn hijbei en gelooft als calvinist alles wat daarin staat letterlijk. Anderen, zeer dicht bij' den heer Eijlders staande, vinden in sommige uitdrukkingen symboliek; weer anderen, wat verder van den heer Eijlders af staande, vinden nog meer symboliek, en hoe verder men komt, des te meer symboliek vindt men erin. Al die verschillende instan ties maken- het uiterst moeilijk te definieeren wat onder het „ijdel gebruiken" van God's naam is te verstaan. En zijn menschen, die dikwijls dé uitdrukking „God' bewaar me" gebruiken'; 'de heer Eijlders vindt dat ver schrikkelijk. Wat verstaat de heer Eijlders onder vloeken? De heer Eylders: De grove vloeken. De heer Verstegen: Deze materie ligt op den weg van kerkelijke vereenl- grngen en deze Bond, enz. Spr„ hoewel tegen vloeken, zal evenwel tegenstemmen om hier de bordjes te doen ophangen. De discussies worden gesloten en het voorstel-van der Veer komt in stemming. Het wordt verworpen met 18 tegen 8 stem men. Voor de heeren van Os, Bot, Smits, Eylders, Van Dam, Van Breda, Van der Veer en Bok. Eenlge benoemingen hebben plaats, t.w. Benoemingen. Voorstel tot benoeming van twee leden van het Burgerlijk Armbestuur. Aanbevolen worden voor dé vacatures: I. F. W. A. Haberman: 1. de heer F. W. A. Haberman, 2. de heer Bernh. Meijer. n. N. Vinken: 1. dé heer N. Vinken. 2. de heer J. O. Dunselman. Hl. J. Go-ttmer: 1. de heer J. Gottmer. 2. de heer R. Boogaard. 'Benoemd zijn de nummers één d'ezwr voordracht. Voorstel tot benoeming van twee leden van het Bestuur van het Algem. Weeshuis. Aanbevolen worden voor de vacatures: I. Mevr. P. OorporaalSpruit: 1. Mevr. de Wed'. P. Oorporaal- Spruit. 2. Mevr. D. van DalenBerg. II. F. H. Nijpels: 1. de heer F. H. Nijpels. 2. dé heer R. N. van Os. Insgelijks. 'Voorstel tot benoeming van ledén van de Oommissie van Bijstand in het beheer van het Pensioenfonds. Leden dezer Commissie zijn thans de hee ren: B. Zondervan, P. van Dalen, A. Kwant en J. Spoelstra. Medegedeeld wordt, dat door Burgemees ter en Wethouders als Voorzitter is aange wezen dé heer D. H. Grunwald. Aangenomen. Voorstel tot benoeming van een onder wijzeres aan school No. 5. In overleg met dén Inspecteur van het L. O. dragen Burgemeester en Wethouders voor: 1. H. J. Winter te Helder. 2. N. Warner te Alkmaar. 8. R. Annijas te Wieringem De heer Boon vraagt of de volgorde der candidaten naar de bekwaamheid ge schiedt.' De Voorzitter bevestigt dit. De volgorde geschiedt naar de voorkeur, die B. en W. hebben voor een candidaat. Mevrouw van der Hulst merkt op, dat de inspecteur, de heer Dun, tot de drie sollicitanten gezegd heeft: gij' zijt allen even bekwaam, maar ik moet een voor dracht opmaken en dus een uwer no. 1 plaatsen. Voorkeur voor een uwer heb ik niet. Kan voortaan de voordracht niet alphabetisch geschieden? vraagt spr. De Voorzitter is het hiermede niet eens; aan het College moet worden over gelaten de verschillende sollicitanten te wikken en te wegen om naar hun mee ning de beste bovenaan te plaatsen. Bij stemming krijgt mejuffrouw Win ter 9, mejuffrouw Annijas 8, mejuffrouw Warnar 3 stemmen. Bij tweede vrije stem ming mejuffrouw Winter 10, mejuffrouw Annijas 9 stemmen, mejuffrouw Warnar 1, terwijl 1 billet ongeldig is. Bij1 nu volgen de stemming 'krijgt mejuffrouw Winter 12, mejuffrouw Annijas 9 stemmen, zoo dat eerstgenoemde tenslotte gekozen wordt: Voorstel tot benoeming van een onder wijzer aan school No. 6. In overig mét den Inspecteur van het L. O. worden door Burgemeester en Wet houders voorgedragen: 1. J. R. Wessel te Texel. 2. C. J. Mo-1 te St. Maartensbrug, 3. G. J. Duinker te Texel. Gekozen' deneer Mol met 19 stemmen de heeren Duinker en Wessel krijgen ieder 1 stern. Voorstel tot bekoeminig van een plaats vervangend lid vél het Scheidsgerecht voor de werkliedenW dat voor de ambte naren in de vacaturk Ir. A. L. Bijl. Aanbevolen wordt daarvoor de heer Ir, B. W. A. Bijvoet. De heer Eylders heeft eenige raads zittingen terug gevraagd bij vacatures rekening te willen houden imet andersdien kenden en' op voordrachten niet uitslui tend personen van een bepaalde richting te plaatsen. Spr. verzoekt terugname van de voordracht en opmaking eener nieuwe van 2 personen, waarbij met spr. bezwa ren rekening is gehouden. (Op verzoek van den Voorzitter wijst de -heer Eylders een tweeden per soon aan; aldus aangevuld met den naam L. F. Morihemius, komt de voordracht in stemming. Benoemd wordt de héér Bij voet met 13 stemmen; de heer Monhemius krijgt 7 stemmen, 1 is van onwaarde. Hierna wordt de vergadering gestoten. Marino-begrooting 162S. In de avondvergadering der Tweede Kamer op Dinsdag j.L werden de artike len der Marine-begroóting afgehandeld en aangenomen. De eindstemming zal beden plaats hebben. De Vlootwet Uit uitlatingen van Minister Wester- veld meent men te kunnen opmaken, dat deze regeering de nieuwe vlootwetten niet meer zal indienen. Het georganiseerd overleg. De Minister van Marine deelde in zijn iwlo mede, dat hij bereid is het overleg met de Marinebonden weder op te negnen, zoodra hunnerzijds ongelijk wordt er kend: Vool het verslag zie men pag. 3 van het eerste hladl Bezoldigingsbesluit Rijksambtenaren, Door dé vertegenwoordigers van- het A.O.O.P. en\het O.N.O.P. is bij de Centrale Commissie e^n voorstel ingediend om de Regeering te adviseeren het Bezoldigings- ksiult 1925 op 1 Januari 1925 niet in wer king te doen gak-, maar dit besluit eerst in de Centrale Omnuissie te doea behandelen. Reeds liepen in Dep Haag geruchten, dat de Regeering bereids zou overwegen bedoeld besluit niet in werking te stellen, wk had; zooals bekend is, de heer Ëomans aan- de Regeering hieromtrent eene vraag gesteld. Naar de Centrale Neüedandsche Ambte- marsbond thans verneemt, is het zoo gosd als zeker, dat het Bezoldigingsbesluit 1.92£ op 1 Januari a.s. riet in werking zal treden, „Het Volk'' meldt, dat In parlementaire kringen het hardnekkige gerucht gaat, dat de regeering het plan zou hebben, het Bezoldigingsbesluit-1925 zoo niet defini tief ongedaan te maken', dan toch aan een diep-ingrijpende herziening te onderwer pen. Het schijnt vrijwel vast testaan, dat in verband hiermede het Bezoldigingsbe sluit met 1 Jan. niet In werking z& treden. Hiermede schijnt verband te horden d'e door de regeermgsvertegenwoordigers in een Dinsdag gehouden verga-dering van de Centrale commissie aangenomen hou ding bij de stemming over het advies in- zake bet Bezoldigingsbesluit. Met de An dere vertegenwoordigers bleken zij van meening, dat dit 1 Januari niet inwerking dient te treden. Faillissement v. dl Kuy »n van der Re*. Ter griffie te Rotterdam is gedeponeerd de slotultdeelingslijst in het faillissement van de N. V. v. d. Ku£ en v. d. Ree's Ma chinefabriek en Scheepswerf te Rotter dam. De beschikbare baten bedragen 182,975, de uitgaven waren 1679, zoodat ter ver deeling overblijft 131,265. De vorderingen van concurrente credi teuren bedragen 0,980,796, zoodat huil wordt uitgekeerd 1.814 pot. Faillissement T. Goedhart, Vlschhandelaar, Helder. „Handelsbelangen" bevat die crediteu- renlijst in het faillissement T. Goedhart, te 'Heldor. Zij telt 21 namen, met een totaal pas sief van 8.179,79. De opbrengst van den boedel' is nog niet volledig bekend. De Tariefwei In de Eerste Kamer diende ie heer Sten-buis, mede namens mevr. Pothuis— Smit en de heeren Rink, Van denBergh, Van Embéen en Westerdijk, een motie in om de behandeling van ,de Tariefwet uit te stellen tot na de Tweede Kamerverkie zingen. Ik vlsschersstaklng. Op dertig schepen na (waarvian de be trokken reederijen aan de eischen der zeelieden hebben toegegeven) Is thans bijna de geheele stoomtrawlervloot in de haven van IJimiden teruggekeerd. Deze schepen zijn in de vissohershaven opge legd, tot het einde van het conflict. De C. A. O. in de typografie. De gisteren gehouden vergadering van leden van de Federatie van Werkgevers- organisatiën in het Boekidrukkersbedrijf, heeft de nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst met algemeene stemmen aan genomen. Behalve de Ohr. Grafische Bond, welke nog een beslissing moei nemen, hebben thans alle partijen het contract aanvaard. Nederland en Singapore. Een verklaring van bevoegde 9 NedL zijde ia de Jtfanch. Guardian". Een der berichtgevers van bet HbL te Londen telefoneert: De .Manchester Guardian^ publiceert een schriftelijke verklaring van bevoegde Nederlandsche zijde aangaande bet stand punt van Nederland' ten aanzien van de verdedigingswerken van Singapore. Daarin wordt te kennen gegeven, dat de Nederlandsche regeering niet voorne mens is over deze quaestie officieels of informieelie besprekingen te voeren. De Vlootwet, die verleden jaar werd verworpen aldus wordt in de verkla- ing aan het Engalsche blad gezegd be oogde Nederland in staat te stellen de onzijdigheid van Nederlandsch Oost- Indië te bandhaven in geval van een oor log in het verre Oosten, of althans een aanval van niet al te overmachtige strijd krachten af te weren. De handhaving van de Nederlandsche onzijdigheid is het eeltige doel dat Neder land bij zijn verdedig'ingspollttek kern na streven. Dit doel alleen beheerscht het Nederlandsche verdedigingsstelsel, dat achter tevens afhankelijk is van dé finan- rieele draagkracht van het land en vain ziJni koloniën, die zeer beperkt is. Rot zou volkomen in strijd zijn met dén ge<*t dier Nederlandsche politiek, -met een der 'mogendheden afzonderlijke bespre kingen' te voeren of een speciale over eenkomt te sluiten. Nederland gelooft niet da in geval van een conflict in het verre Oosten, de schending dier onzijdig heid; vni\ Nederlandsch Indië door de eene of ié andere mogendheid onvermij delijk zoib-zijn. Daarom zal dit land zich wel wachtéy voor stappen, waardoor het zich reeds Rj voorbaat zou kunnen oom, promitteere; Nachtarbeid In bakkerijen. Het boofdbeémur der Nederlandsche vereeniging vai\ werkgevers in het bak kersbedrijf heeft\egen morgen een spoed- eischende buiteiWvonö ledenvergade ring uitgeschreven ter bespreking van het dezer dagen bij de Tweede Kamer in gediende wetsontwerp tot wijziging van de Arbeidswet, voor zoover betreft den nachtarbeid in bakkerijen. Vrijheidsbond. Naar wij vernemen van personen, die go- acht kunnen worden op de hoogte te zijn van alles wat de leiding van don Vrij heidsbond betreft, ls het bericht nopens een uitnoodiging aan mr. Zimmennan om zich beschikbaar te stellen voor het loider- sohap -van dezen Bond, uit de lucht gei .grepen. Wel zou men het vermoedelijk In vrij zinnige kringen ten zeerste op prijs stel len, als de heer Zimmermon een Kamor- candidatuur aanvaardde. De Vllsstingsche bavenkwestle. De kamer van -koophandel te Middel burg heeft het volgende telegram verzon den aan de Tweede Kamer: Kamer van Koophandel Zeeuwsche eilanden nam met leedwezen kennis van voorstel regeering tot beperking uitbrei ding Vlissrngsche haven. Bestaat deze verminderde diepgang van 10 Meter tot 8 Meter, zoo wordt geheele -uitbreiding van zeer weinig waarde. Ook verminderde lengte kademuur zal nuttig effect uitbrei ding zeer 'belemmeren. Kamer verzoekt derhalve met allen aandrang uw ooilege, alsnog krachtige pogingen in het werk te stellen verbetering VLissingsche haven op oorspronkelijfcen1 voet uit te voeren. De rijwlelmerken. Teneinde het publiek in de gelegenheid te stellen de rijwielmerken voor 1924, die aan rijwielen zijn bevestigd, reeds voor Nieuwjaar te doen vervangen door mer ken, geldig voor het jaar 1925, hééft dé minister van financiën de ambtenaren' der accijnzen aangeschreven, van 25 dezer af tot er met 31 dezer geen controle uit te oefenen op de naleving van de Rijlwiel- 'belastingwet (Staatsblad 1924, No. 306). Bij ae intrede van het nieuwe jaar zal die controle echter terstond worden hervat. Ziji, die aanspraak maken op de -uitrei king van een kosteloos rijwielmerk voor 1925 kunnen' dit reeds nu aanvragen bij dien ontvanger der accijnzen van hun woonplaats. r Het program vaa „St. Miehaër. Het hoofdbestuur van het Verbond „St. Michaël deelt het volgende Program van Actie voor 1925 mede: In afwachting van de voorbereiding van étp nieuw en uitvoerig Staatsprogram in de wetgevende periode 1925—1929, door oen geheel gereorganiseerde R. K. Staats partij, worden door die partij voor de eerstvolgende wetgevende periode vooral gested-^0 punteia °P ;dm voorgrond selên^^T111® deT Christelijke hegin- hJ'^eutah™g de gelijkstelling van 3 Voortirezf11 bijzonder onderwijs, volgende: herstel en behoud van het a. Het bedrag va., van de Staatesebuïï^milg'ei1 ten behoeve lijk gedekt door ver$?STde zo°veei moge- ningen, waarmee de rei h,reiltelooze lee- gen worden- afgelost. Revende leenm- b. ZooVeel mogelijk woru lastingen geheven, waarbij <ïb recte V0" vermogenden worden ontzien efc en gezinnen belangrijk meer vrijsi&®root® aftrek genieten. Ng of c. geleidelijke afschaffing van indii belastingen op eerste levensbehoeften]™ d. Invoering van verteringsbelastingen op middelen van gemak en weelde. e. Sterke verandering van de Successie belasting biji vererving in de rechte lijn en in de eerste 'graden van bloedverwant schap. f. Bestemming van de opbrengst dér Successiebelasting voor delging van Staatsschuld en voor actieve Welvaarts- pdlitiek. g. Herstel van het onrecht, aan Rijks ambtenaren -en aan het Overheidsperso neel in 's Rijksdienst aangedaan en wel door invoering van een Bezoldigingsbe sluit, dat aan allen een menschwaardig bestaan' waarborgt. h. Krachtige bezuiniging in alle takken van Staatsdienst, ook door beperking, waar mogelijk zonder schade voor den dienst, van het aantal Rijksambtenaren en bet Overheidspersoneel in 's Rijksdienst, sn door de omzetting van Staatsbedrijven in publiekrechtelijk georganiseerde bedrij ven. 4. Krachtige medewerking met de plan nen van den Volkenbond die met de voorstellen van Ben-edictus XI volkomen cveTeenstemmen ter oplossing van in ternationale geschillen door scheidsrech terlijke uitspraken, en ter gelijktijdige en wederzjjdsohe vermindering van bewape ningen. 5. De organisatie van leger en vloot dient beperkt te zijn tot hetgeen noodza kelijk is voor dé handhaving van orde en rust in Nedoïland en Overzeesche Gewes ten, voor de handhaving van de interna tionale scheidsrechteriijko uitspraken en vodr diensten aan den Volkenbond tot be scherming tegen eeni bedreiging van de Christelijke beschaving, door heidendom en communistische revoMie. Afschaffing van den dienstplicht. Ver eeniging van de Departementen van Oor log en Marine. 6. Maatregelen tot versterking van 't Nederlandsch productievermogen; echter slechts dan door bet middel van de hef fing van invoerrechten ein déor invoer verboden, indien dit noodig is tot afweer van het gevaar van maatregelen en om standigheden in het buitenland, die kun nen leiden tot vernietiging van levens krachtige deeién onzer productie. 7. -De wet scheppe dé mogelijkheid om de bedrijven te vormen tot puibllekr echte lijke lichamen. In deze lichamen komen

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 7