GEMENGD NIEUWS. VEREENIGDE STATEN. Het Amerikaan sch-Duitsche handelsverdrag. Londen, 19 Dec. De commissie van bui- tenlandsche zaken van den Amerikdanschen Senaat heefthet handelsverdrag met Duitschland onderzocht, dat het departement van staat gesloten heeft, met speciale aan dacht voor de z-g. gelijkheidsclausule, vol gens welke geen land' extra-douanerechten op een bepaald artikel mag leggen, dat onder de vlag van het land van herkomst wordt in gevoerd1. De tegenstand van de Am „rikaan- Bche scheepvaart tegen dit artikel is zoo sterk, dat de Senaat ervan onder den indruk ls gekomen, zoodat het nog de vraag is of het verdrag in den huldigen vorm de ver- eischte meerderheid van tweederde zal be halen. De zaak is van principieele betee- kenis, daar het departement van Staat naar dit model alle reeds bestaande handelsver dragen wil herzien. De traditie van voor keurtarieven voor de Amerikaanscbe scheep vaart kan niet worden opgegeven. Borah, de voorzitter der commissie, heeft machtiging fekregen een sub-commissie te benoemen, ie met Hughes zal onderhandelen, omdat het verdrag zonder wijziging niet voor den Senaat gebracht kan worden. Een lynchpartij. Oharlestown (Missouri), 19 Dec. Gis teravond is men hier getuige geweest van een afschuwelijke lynchpartij. De meniigte overmande de politie en maakte zich meester van een neger, die beschuldigd was van een aanval' op een blank meisje. Zij hing den neger aan een boom en schoot bem een kogel door het 'lijf. Later sneed men het Hjk af, bond1 het achter een auto en sleepte het zoo door de straten van de negerwijxen. Ten slotte werd' het lijk op een geweldig vreugde vuur tot asch verbrand. Aardbeving In de Filippijnen. Uit Manilla wordt gemeld dat bij een rware aardbeving in het district Suliga op het eiland Mindanao 24 personen zijn omgekomen. JAPAN. De Japansche minister-president over Singapore. Tokio, 19 Dec. De minister-president Kato heeft, sprekende over het plan tot het aanleggen van een Britsche marine-basis te Singapore, verklaard, dat hij voor zich, als particulier, niet best .te spreken was over dat plan. KORTE BERICHTEN. Acht Oitroen-rupsauto's zijn, na de Sa hara doorgetrokken te zijn, aan het Tsjaad- meer aangekomen. 'Zij gaan vandaar naar het Kongo-gebied. De tocht staat onder leiding van de ingenieurs Haardt en Audoin. Volgens de Daily Ohronicle is de bele gering van Mekka begonnen. Koning Ali heeft Mekka van drie zijden aangevallen. Bij een brand ln een huurkazerne in Fifth Avenue te New York zijn voor zoover men thans heeft kunnen nagaan zes personen in de vlammen omgekomen. Drie anderen kregen zware brandwonden. Londen, 19 Dec. Volgens de te Kaap-, stad verschijnende, bladen neemt de onrust onder de inboorlingen in Zuidwest Afrika toe. ïn het district Rehoboth is de krijgswet afgekondigd. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 15 December. IMen kan ook op andere wijze een verkeerd gebruik van de flesch maken, dan door .te veel te drinken, dat bewees op 19 Oct een inwoner van Wieringen, die een vrachtrijder zoodanig met een ledig bierfleschje op het hoofd' timmerde, dat hij. bloedend werd ver wond. Hij. werd voor deze mishandeling ver oordeeld tot 80 boete subs. 80 dagen. Heden mij, morgen gij. Deze onheilspel lende waarschuwing kon ook worden toege past op een Wieringsche, die onlangs op trad als getuige tegen Mej. B., die baar bij een eeuwigdurende ruzie over kippen en ■kuikens had mishandeld. Thans was zij zelf weer .beklaagde en stond, zij terecht wegens beleediging van de plaatsgenoot© btf een vervolg van de permanente kippen- en kui kensruzie. Het vonnis luidde 10 boete of 10 dagen. Een juffrouw uit Helder, die door een venter in postpapier, L. de R., heel onbe hoorlijk was gequalificeerd', toonde, dat zij niet voornemens was zich te laten overbluf fen. Zij waarschuwde niet alleen de politie, en liet den postpapiernegociant inrekenen, maar ook diende zy nog een klacht in we gens beleediging. De politierechter vond dat wel 'n beetje overdreven, maar de officier gaf de juffrouw gelijk en eischte 5 boete of 5 dagen, waar op de man werd veroordeeld tot ƒ1 boete óf 2 dagen hechtenis. Mej. A. G., uit Uik afkomstig en wonend alhier, stond tertfcbt wegens beleediging van een visscher, die zij op 11 Oct. voor tóuw- dief had uitgescholden. Ook scheen ze den visscher nog in het gelaat te hebben ge krabd, doch daar stond ze niet voor terecht. Het was een rumoerig stelletje ln de rechtzaal. Beklaagden en getuigen schreeuw den om U hardst tegen elkaar ln en tenslotte begon een-juffrouw op de publiek tribune, denkelijk een dochter van beklaagde, ook al mee te doen. De politierechter had druk werk om de orde te handhaven en maakte het afscheid, toen hij beklaagde, tot haar groote verontwaardiging, tot 16 boete of 1dagen had veroordeeld, dmn. ook niet lang. Ieder uitstel had haar verderfelijk kunnen zijn, want het gezelschap verkeerde in hoogst opgewonden toestand. Een 84-jarige bewoner van Helder stond terecht met gesloten deuren op grond dat hij een vrouw op oneerbare wijze had lastig gevallen. Eisch en vonnis werden ons niet bekend gemaakt BTRANDING. Pas nog had ik .geschreven, dat uit de strandingsperiode van vroeger jaren, toen elke misttyd zijn strandingbracht, in de plaats zelf nog wel de doening der stuip trekkingen uit dien tijd merkbaar was, doch dat, ondanks den langdurigen mist, van een stranding geen sprake was ge- W668t« Nag zal hier en daar de betreffende krant vermoedelijk niet omgetooverd zijn in een vuuraanmaker, zoodat die beschou wing nog zal zijn na te lezen. En zooals men in den regel op alle be weringen terug moet komen en in een ander licht moet bezien, zoo moet ik ook op die vorige beschouwing terugkomen, want wat ik voor stuiptrekkingen aanzag, .bleken groeistuipen te zijn van den stran- dingsphenix, die plotseling uit zijn asch is herrezen. Toch wisten de insiders van het stran- dingabedrijf niet goed, wat zo er aan hadden. Wel trokken de sleepbooten, nè dat sein, natuurlijk dadelijk er op uit, doch „the man cxn the shore" was zeer sceptisch gestemd en beweerde, dat het wel weer een Engelsche nothing zou zijn. Het begrip „stranding" was zoo dood voor hen als een pier. Maar de berichten, die binnenkwamen, droegen al meer en meer het karakter, dat het nu werkelijkheid zou worden, en toen dat begrip tot klaarheid was go- bracht, voelde heel de wereld van het strandingsbedrijf zich als herleefd en sloeg de schaal van mafheid dóór het doode punt, naar het oord der „Wahrheit und Dichtung" over en werd het veld der fantistische romantiek betreden. De geest der „Serbla" begon rond te waren en de halve gemeente bewoog zich likkebaardend in de sfeer der herinnerin gen uit dien tijd van geweldige jutters- heerlijkheden. Inderdaad is het echter de „Serbia", of wat daarvan in de gronden is overgeble ven, geweest, die de „Promus" heeft ge promoveerd tot de phenix der strandings- illusies. Des avonds was er bij het havenkantoor reeds een geweldige dampkring van zee ramptragiek. Een botter had een tiental kleurlingen aangebracht, die de vol water geloopen machinekamer in den steek hadden gela ten en het veiliger vonden wat vaster grond onder de voeten te hebben. De gebruinde kereltjes, die men ver sleet voor Laskaren of Arabieren of ne gers zouden, begeleid door den „brooker" onderdak worden gebracht. Sommigen hadden een armzalig pakje onder den arm; anderen hadden blijkbaar heel hun hebben en houden in een zak gepakt en torsten dat op den rug. Sjovertjes en povertjes gekleed, maak ten ze een zieligen indruk toen ze daar, als de kippen over den ren, achter elkaar door de mensohenmenigte wegtippelden op hun eigenaardigen looppas, van de voeten hij eiken stap hoog op te trekken. Zij althans zouden een warme kop koffie, een goed maal en een warme kooi hebben en zij zouden kunnen droomen in de heerlijke stemming van après nous le d'éluge. Maar die anderen daar aan bootdl Zij zouden hebben een nacht van spanning en angstig verbeiden hoe wel de ontknoo ping van het opgezette drama zou zijn. Volgens beweren had de „Serbia" hun den loer gedraaid. De „Promus" was bo ven op dat carcas geloopen en <xm aan zijn n^d nog even lucht te kunnen geven had de „Serbia" zijn nog hechte rest door de machinekamerbinten van de „ProtmifiT gestooten. Dadelijk was het water de machineka mer binnen gegulpt en de Laskaren waren, als op den staart getrapte katterig naar boven geklauterd en hadden gezegd: atju, o Promus. De „Serbia" gnuift In stilte, want de elementen schijnen met hem te zijn en zijn oogmerk, een kameraad te hebben ln de eenzaamheid, zal waarschijnlijk worden bereikt Motorschuiten met mals kwamen reeds aan den wal en Donderdagochtend heerschte er aan den buitenkant een stem ming als in de dagen van weleer. Met laarz'en geschoeide mannen ston den gereed, hun oliejekker over den arm, om met hun vletten naar de „Promus" te trekken en te trachten daar een „sjouw" te maken. Douane en handlangers waren druk doende bij de lading der schuiten. Het verschijnsel van den vroegeren glo rietijd, van bergen en geld verdienen aan een „sjouw" schuifelde vaag over het ruige leven daar aan den 'buitenkant. Doch de geheschen ronde bal bracht een tempering in dat schijnsel van 'goud; er hing een floers, dat het goud vermatte tot zilver en zelfs liet het aluminium zijn zilverglans zien. De vletten kwamen allengskens terug, omdat ze 't daar op de gronden niet kon den houden; de motorbotters vonden het geraden de lossing, niet verder voort te zetten. Het kookte en brandde daar op de on- heü spiek van de „Serbia" en „Promus" en het heeft den schijn, alsof de JDorus Rij kers", die ook was uitgetogen, toch ten slotte nog een werkzaam aandeel zal krtj- gen in de tragedie, die zich daar, om en by „de Razende Bol", gaat afspelen. Zou het dat toch nog worden een En gelsche nothing? En zal de Phenix öer strandingsffln- tasiën toch weer ter assohe worefcn ge doemd, terwijl ze pas, een moment slechts, volbloedige teekenen va n leven gaf? Hoop en teleurstelling; teleurstelling en en hoop. Een zuiver beeld van het leven. Een oudje. De heer B. G. de Winter, oud koop vaardijkapitein, geboren te Antwerpen, wonende aan den Zwolschen weg te Apel doorn, is 102 jaar geworden. Ry is nooit ziek geweest. Alleen ztja gehoor is slecht. Nog dezen herfst plukte hij in zyn tuin, staandle op de bovenste trede van een trap, de peren van zyn boom. Op een boschwachter geschoten. Donderdagnacht is op boschwachter Kolthoff uit Almelo door drie stroopers, die onder Bornerbroek met een lichtbak werkten, met een jachtgeweer ln het dy- been geschoten. De gewonde is naar het ziekenhuis te Almelo vervoerd. De ver- moedeiyke daders zyn in hechtenis ge nomen. Door een paard omvergeloopem Donderdagavond' is ia de Sarphati- straat te Amsterdam een voor een wagen gespannen paard op hol geslagen. Het dier heeft, nadat, het zich van den wagen had losgerukt, een fietsrtjder omverge- loopen, die zoodanig werd verwond, dat hij by de overbrenging naar een zieken huis is overleden. Uit den trein gevallen. station Krommenie het Ujk gevonden van 'Donderdagavond is even buiten het den gep enaLonheerden spoorwegarbeider Jan Mul<jer, afkomstig uit de gemeente Uitgeest De man is uit een sneltrein Alk maar—Amsterdam gevallen. Eerst te Am sterdam hebben medereizigers daarvan aangifte gedaan. Naar aan de Telegraaf wordt gemeld, is de man by Uitgeest uit den in vollen vaart zijnden trein gesprongen, toen hy merkte dat de trein zijn woonplaats voor bijreed. Zijn huishoudster, die hem wilde grij pen, werd door de mede-reizigers tegen gehouden. Nieuwe postzegels. Gedurende de laatste 12 maanden heb ben de verschillende landen ter wereld ongeveer 1250 nieuwe postzegels uitge geven. Dit is 500 minder dan een jaar tevoren, dat het record vormde en het laagste aantal sinds 1914.. Het ziet er wel naar uit, dat de jaarlijksche productie van nieuwe zegels biyvend zal vermin deren. Postmisdriyf. Donderdag heeft de Rechtbank te Am sterdam den 31-jarigen ex-brievensteller H. C. G., die op 1 October 1918 in het hoofdpostkantoor een aangeteekenden expressebrief met f25.000 aan Neder- landsch t bankpapier heeft weggenomen, veroordèeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Het O. M. had 2 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf geëischt. Een pseudo-dokter. Donderdagmorgen vervoegde zich by een familie, dte zich eerst kort geleden hier gevestigd heeft, een heer van mid delbaren leeftijd, zich noemende dr. Ouds hoorn van de gezondheidscommissie, die na eens geïnformeerd te hebben of myn- heer thuis was, mevrouw te spreken vroeg. Toen mevrouw verscheen begon hy met haar te spreken over de gezond heidscommissie en stelde haar de vraag, waarom zy zich nog niet had laten keuren by hare komst in Arnhem. Hy deelde mevrouw mede dat zy, wanneer zy zich niet geneeskundig liet onderzoeken, kon worden veroordeeld tot een hooge geld boete. De dame vroeg hem toen naar zyn aanstelling, die hy niet kon toonen, doch zyn optreden was van zoodanigen aard, dat mevrouw bevreesd voor boete en ge- loovende met een medicus te doen te hebben, die het werkefijk goed met haar meende er toe overging zich gedeeltelik te ontkleeden, waarop de dokter haar onderzocht. Toen dat afgeloopen was vertrok hy, zonder de verdere huisge- nooten te hebben onderzocht. Een geheimzinnige moord. Uit Parijs wordt aan de Telegraaf ge meld: Een pakket, dat later bleek den romp van een jongen man te bevatten^ werd Vrijdagmorgen ln de vroegte door een nachtwaker aan een der boulevards te Parijs gevonden. Eenige uren later werd een dergeiyk pakket aangetroffen door oen politieagent' aan de Quai Jeanappes. De inhoud ervan bestond uit een linker dijbeen. Eén derde pak met twee armen, een geheel been en een stuk van een 'been werd elders door een arbeider onder een hoop steenen ontdekt. Uit alle drie pak ketten droop nog bloed. Het hoofd wordt nog steeds gemist. De romp was gewik keld in een nieuw bl au w-grijze stof en' om wikkeld met een koord. Dit pakket be vatte verder een pagina van de „IHustra- tion". Ook de armen en beeneni in het andere pakket waren in dezelfde blauw grijze stof gewikkeld, terwijl zioh daarby een pagina van de „Echo de Luest", een te' San Franclsoo verschijnend blad, be vond. Ernstig ongeluk. NeümOnster (Holstein), 19 Deo. Giste ren is plotseling de vleugel van een nieuw .gebouw der algemeene spaarver- eeniging alhier met geweldig geraas inge stort. Acht personen werden onder puin- hoopen begraven, waarvan er twee gedood en vyf gewond werden, van wie vier zwaar. Dultaohe treil er vergaan. Christinia, 19 Deo. Aan de Noorsche kust zyn twee treil era met elkaar in aan varing gekomen. De een, uit Hamburg afkomstig zonk onmlddeliyk. Vijf man der equipage kwamen om. Aangeteekende brief vermist De vorige week heeft een filiaalhouder te Spekholzorheide van de firma Ebben en Co. een aangeteekenden brief met f1000 verzonden naar het hoofdkantoor te Helmond. Deze brief is zoek geraakt. In verband hiermee heeft de politie, naar de L. K. meldt, een postbeambte en een postbode aangehouden. Vadermoord^ Op de Smits te Heerlen heeft Donder dagochtend, naar de Tel. meldt, de 26- jarige arbeider H, by een twist zyn 72- jarigen vader met een bijl op het hoofd geslagen. De ongelukkige stortte neer en werd zeer ernstig gewoncf naar het hos pitaal gebracht. De oorzaak moet gezocht worden in een twist over een spaarbankboekje, dat op naam stond van den 26-jarigen zoon H. H., dooh waarvan de familie beweerde, het eigendomsrecht te hebben. De zoon, die in een der my'nen werkzaam was, was mismoedig geworden, had reeds verschillende malen zyn werk verzuimd en dacht er over, voorgoed naar België te vertrekken. Om daarvoor reisgeld te krygen, zocht hy naar zyn spaarbank boekje, doch dit bleek verscheurd te zyn. Gistermorgen nu, trachtte hy zonder zyn boekje zyn geld, op de bank te Heerlen, in handen te krijgen. Toen dit mislukte, ging hy naar zyn s vaders huis, nam een bijl en sloeg onverhoeds, zonder een woord te zeggen, zyn vader öp het hoofd. Deze stortte toen neer. De zoon riep toen zyn overige familieleden die in een naast gelegen kamer vertoefden toe wat hy gedaan had en verdween. Toen de familieleden van een en ander aan de politie kennis gaven, bleek hy zich reeds aangemeld te hebben. De zoon is naar de strafgevangenis te Maastricht overgebracht. De toestand van den vader is hoogst ernstig. Teruggebracht In Juni j.L stalen inbrekers te Loqden uit Bath House (Piooadilly) de unieke verzameling van vyftiende-eeuwsche klei- noodiën, bekend onder den naam van de verzameling van Wernher, die ongeveer 2l/i millioen gulden waard ia Het schynt dat de dieven heli eigenlyk voorzien had den op de moderne juweelen van Lady Ludlow (de eerste vrouw van Wernher en thans weduwe van LOrd Ludlow), die slechts een halve ton of zoo waard, maar gemakkeUjk verhandelbaar waren. Met de antieke juweelen wisten zy geen raad, dpar elke poging om ze te verkoopen, tot hun ontdekking moest leiden. Thans heb ben zy hun buit geheel ongerept aan de politie doen toekomen, opdat deze hem aan de eigenares kan teruggeven. Omtrent deze geschiedenis is het vol gende romantische verhaal bekend ge worden. De inbraak werd destyds ge pleegd door drie bekende Amerikaansche inbrekers. Zy kwamen expres voor deze zaak uit Amerika naar Londen en werden, zoo het heet, door een Amerikaanschen millionnair hiertoe omgekocht. Deze heer woonde te Chicago. Ook hy was een ver woed verzamelaar van antiquiteiten. Als gast van lady Ludlow had hy deze ver zameling eens mogen bewonderen en sedert dien had hy rust noch duur. Hy moest en zou die verzameling de zyne noemen en daar hy geen kans zag er op eerlyke wyze aan te komen, nam hy zyn toevlucht tot bovengenoemd middel. De drie inbrekers ontvingen ieder als „hand geld" een som van 8000 pond, terwijl zy een vyf maal grootere belooning' zouden krijgen, zoo zy den millionnair de ver zameling in handen wisten te spelen. In Juni toog het drietal naar Londen, namen poolshoogte van de situatie en op zekeren nacht wisten zy langs een muur en door een raam in de kamer te komen waar de collectie was opgeborgen. Te Chicago teruggekeerd, vernamen zy evenwel tot hun teleurstelling, dat hun opdrachtgever juist een uur tevoren was overleden. Toen „zaten" zy met hun collectie antiquiteiten, die zy niet durfden verkoopen, uit vrees voor ontdekking. Zy achtten zich met hun 3000 pond reeds eenigszins schadeloos gesteld voor de moeite. Bovendien vernamen zy, dat lady Ludlow een belooning van 5000 pond had uitgeloofd voor dengene die de collectie terug kon bezorgen en zy zonnen op een middel, om ook dat sommetje te verdie nen. Zoo keerde het^ drietal naar Londen terug en lieten doof iemand anders in- formeeren of de belooning misschien kon worden verdubbeld. Dit telefoongesprek werd aan de politie medegedeeld, die na vele nasporingen er eindeiyk in slaagde de geheele verzameling aan de eigena resse- terug te geven. Hoe dit in zijn werk ging en wat er van de dieven is geworden, is nog epn geheim. (Telegr.) Dit schoone verhaal wordt door de „Evening Standard" naar het rijk der fabelen verwezen. Het blad beweert en houdt staande, dat de juweelen nooit het land uit zyn geweest, dat drie gauw dieven op eigen gelegenheid aan den slag zjjn geweest, het oorspronkelyk op de door Lady Ludlow dageUjks gedragen juweelen voorzien hadden. Scotland Yard zoekt nu nog naar de dieven, die met hun buit in de maag zyn blijven zitten. De Evening Standard meldt thans dat een van de drie bandieten die de beroemde Wernher-verzameling hebben gestolen, een Engelsche inbreker van beroep is, die weliswaar eenigen tyd in Amerika doorgebracht heeft, maar niet door een Amerikaansch millioriair gehuurd was. Volgens de Standard, hebben de ban dieten een soort |van losgeld voor de teruggave van de kostbaarheden gevraagd, dat hun ook uitbetaald is. Eerst 5000, zynde de belooning die uitgeloofd was voor inlichtingen leidende tot |terugver- krijging van de verzameling, en voorts 1500 nadat die inlichting juist was ge bleken en de kostbaarheden teruggegeven waren. De politie heeft met deze onder handelingen natuurUjk niets uitstaande gehad. INGEZONDEN. Een denkbare groet van Nederlanders, wonendie in Duitschland, cunsulaatresBort Dortmund, aan de ingezetenen van Helder! t Is thans één jaar geleden, dat twee mannen, welke gansch en al op de hoogte zy.n konden met de toestanden en ellende der Nederlaiidsche Staatsburgers, werkelooze families in 't industriegebied' der Roer, nAar HeldeT reisden en aldaar den zoo hoog ge- stegen nood' klaagden. De heeren gebroeders Swennen werden door de Heldersche bevol king als oude bekenden goed ontvangen: by deze gelegenheid' genoten zy hulp en steun door verschillende geachte families, o. a.: Meyer, Kokelaar, Schellinger, Polak, Dyks- hoorn, Grtlnwald. Deze families zorgden er mede voor, dat andere burgers der stad ge legenheid gegeven werd om goed te doen voor landgenooten, welke in 't buitenhuid zonder hunne schuld in verlegenheid geko men waren en ternauwernood meer een menschwaardig bestaan aan hunne verwan- ten en families bieden konden. In zalen en feestlokalen werd1 gesproken en de beurs werd geopend om aan het Hel dersche Comité milde gaven met bereidwil ligheid en liefdadigheid te kunnen uitreiken. Het Heldersche Comité kon in korten tyd goed11800 gulden zenden aan het Nederland- sche Consulaat te Dortmund', 'benevens eens groote zending kleeren en dekking voor arme noodiydende landgenooten. Dat was de reden, waarom wij Nederlan ders in den vreemde ons op heden nog eenB dankbaar herinneren, wat de Heldersche be volking vóór ons deed1 en de leiders der ver schillende vereenigingen, welke hier onder de Nederlanders in het leven zyn geroepen, besloten aan het einde van dit byna afge loopen jaar nogmaals hun warmen dank uit te spreken voor zooveel dat voor ons allen gedaan werd Sinds dien tjjd is t voor ons in Duitsch land niet veel verbeterd. Zeer zeker moge het enkelen beter gaan: anderen gaat t daaren tegen slechter. Onnatuurlijke toestanden en feiten doen zich voor; zoo b.v. moet een oude vader, die zy'n 50-jarig huweiyk vierde in dit jaar, en byna 80 jaar oud is, nog het brood verdienen voor zijn veertig-jarigen zoon; een jongen van 18 jaar moet voor de geheele familie verdienen, en als zulke jon gens meer verdienen dan mannen van 80 40 jaar, behoeft men zich niet te verwon deren. Deze toestanden duren dan ook veel te lang: wij hopen, dat er spoedig een einde aa n komt. In t byzonder de nyvere Holian- der, die naar hier gekomen is om te werken, verlangt naar arbeid Wel hem, die werk ge vonden heeft! Zoolang de tyden zoo slecht blijven, een winter en een tyd voor de deur staat, waarin altoos zoo bitter weinig te verdienen is, den ken bestuurders en leiders van vereenigin gen aan de ellende, die ongemerkt of plotse ling ook by de besten in ons midden in ster kere mate kan optreden en dan kunnen wjj niet anders dan, na den dank, dien wy onzen begunstigsters en begunstigers gebracht heb ben in Helder, ons nogmaals aanbevelen by de Heldersche bevolking, om, als het moge- iyk is, ons nogmaals dezen winter te onder steunen. Wy vernamen, dat aldaar weldadigheids feesten of -concerten zullen gegeven wor den: ons en de onzen ln den vreemde be velen wy U ten zeerste dringend' aan. De kleinste gaven, welke 't Heldersche Comité gaarne in ontvangst neemt, zullen ons welkom wezen in 't Industriegebied' en met dank zullen wy alles openlijk in de Ne- derlandsche bladen verantwoorden. Het St. Nicolaasfeest is voorbygegaan en ouden van dagen, werkeloozen, vroeger beter gesitueerde families, hebben ternauwernood iets van den Heiligen man gezien. Straks zullen de Duitschers hun Kerst feest vieren; zy doen het naar oudé traditie. (Zullen de Nederlanders allen kunnen mee vieren? Dat zal mede liggen aan cle edelmoedigheid en offervaardigheid der Nederlanders in Holland. Nogmaals onzen waruisten dank en de verzekering van hoogachting en eerbied voor de inwoners van Helder. Namens zeven vereenigingen onder de Nederlanders ln Duitschland, ressorteerende ln het Consulaats district Dortmund: De Voorzitter van de groep Dortmund', SIMON DE WILDE, Weitmar b. Bochum, Brüllatr. 16. De Secretaris van de groep Dortmundi M. SWENNEN, Eisenstrasse 45, Dortmund. In aansluiting op (het bovenstaande her inneren) wy eraan, dat hedénavond een lief dadigheidsvoorstelling plaats heeft ten be hoeve van bovengenoemde groepen van land genooten. Gaarne willen wy van de gele genheid gebruik maken door eene opwek king te .schrijven dezen avond, waaraan ver schillende plaatsgenooten belangeloos mede werken, by te wonen, opdat een flink bedrag naar Dortmund kan worden overgemaakt Redactie Held. Courant LAATSTE BERICHTEN., Umuiden, 20 December. Naar wij ver. nemen ls in een te IJmuiden gehouden geoombineerde vergadering van reeders, directeuren van ijsfabrieken, leveranciers van steenkolen en proviandéerders beslo-" ten aan de in de vaart gebleven stoom, trawlers geen leveranties meer te doen, omdat de beheerders daarvan de loqn- eisaben dar federaties hebben ingewilligd Verkeerd gebruik van de flesch. Hódle mlhl, cros tibi. Onbeleefde negoclanl. Beleediging. Zedezaak. Roblnson.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 14