„Weldadigheids-Postzegels", Asthma Abdijsiroop NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Begraven Geld Eerste Blad. BUITENLAND Uw gezondheid WYBERT Nr. 5983. ZATERDAG 20 DECEMBER 1924. S2st« JAARGANG. Verschijnt Dinsdags Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poat-Gi rorakeniinr No. 16066. 1^ ZIJ, die zich van heden af, voor minstens drie maanden, op dit blad abonneeren, ontvan gen het tot 1 Januari GRATIS. Heropening Postchèque- en Girodienst. t' W i n t e r t \j d. VOLKENBOND. Finland teefcent het protocol. Donderdag is de zeventiende handtee- fcening onder het protocol voor de vreed zame beslechting van internationale ge schillen geplaatst door den Finschen ge zant te Parijs, EnckelL Finland geeft in een begeleidende jiota zijn zienswijze over enkele artikelen van het protocol te ken nen. DUITSCHLAND. Het proces-Ebert De winkelier Gobert, uit Dortmund, die Woensdag in het proces wegens beleedi- ging van Ebert verklaringen heeft afge legd, die eenigszins bezwarend voor den rijkspresident zijn, is reeds elf maal we- Dineert des Zondags on met de a s Feestdagen met Uw familie In Hötel „DEN BURG". FEUILLETON. door G-EORGB A. BIRMINGHAM. „Vergun u my", zeide de geestelijke, die niet jong meer was, „toe, vergun imij de hand te drukken van den eenigen verstan- digen man, dien ik in meer dan twee jaar ontmoet heb." Hij wachtte de vergunning niet af, waarom hij gevraagd had. Hij vatte eerst mijn rechterhand en daarna mijn linker en schudde ze allebei hartelijk. „Zeg u mij alstublieft uw naam", zeide hij. „John Farnham", antwoordde ik. Ik hoopte dat hij hem niet zou herken nen als den naam van den schrijver van mijn twee romans. Het zijn geen boeken, die een bijzondere aantrekkelijkheid kun nen hebben voor bejaarde geestelijken in plattelandsgemeenten. Ik had niet angstig behoeven te zijn. Hij had nooit van mij of van mijn hoeken gehoord. «Mijn naam", zeide hij, «is Sylvestre, kanunnik Sylvestre, een eeretitel, of schoon de hoofdkerk, waar ik hem naar draag er een is, waarvan u vermoedelijk nooit gehoord hebt. Mijn huis, een be scheiden pastorie, staat ginder." Hij wees imy een klein boecfh hoornen aan don rand van het drassige veldje, een halve myi van de plaats waar wij stonden een eindje van het drukke vliegveld af. Ingezonden Mededeellng. NT" KOOPT voor Uwe Brieven en Drukwerken m ten bate van het m verwaarloosde kind. gens het plegen van verschillende mis drijven, o.a. bedrog en heling, veroor-11 deelt. Volgens de Vorwarts was-Gobert toen Kapp te Rerhjn de macht in handen kreeg, opgesloten in een Berlijnsehe ge vangenis. Hy was toen wegens diefstal veroordeeld. Nadat hy uit de gevangenis was ontslagen, meldde bij zich bij de Ber- ïynsche politie aan, met de bewering, dat hij uit bet bezette gebied was gezet. Hy deed dit in de hoop ondersteuning te kry- gen. Nadat hy verschillende ingezetenen had bestolen werd hy opnieuw gevangen genomen. De Vorwarts hoopt, dat Gobert thans wegens het plegen van meineed zal worden vervolgd. De regeerlngscrisis. De partijstrijd over de kabinetsformatie gaat thans in hoofdzaak tuschen de volks party en het centrum. De centrumgroep heeft zich, naar men weet, tegen deelne ming aan een- rechtsche ooalitie verklaard en dit besluit dat de burgerblok-plannen dreigt te verijdelen, heeft d!e volksparty aanleiding gegeven tot het besluit „slechts mede te werken tot de vorming van een draagkrachtig burgerlijk meerderheidska- binet, doch, daarin niet de leiding op zich nemen". #Het laatste deel van het besluit moet vermoedelijk de weigering van Strese- mann om een kabinet samen te stellen, motiveeren. De toestand is nog verscherpt doordat de Beiersche Volkspartij nu eveneens verklaard heeft voor de vorming van een burgeriyke meerderheidsregeering te zyn. Naar de draadlooze dienst te Berlijn meldt,heeft Stresemann president Ebert in overweging gegeven Marx opnieuw met de formatie te belasten, waarop Ebert Marx heeft nitgenoodigd hem vanochtend te bezoeken. Een besluit der soc.-dem. rijksdagfractie. De sociaal-democratische rijksdagfrac tie heeft heden het volgende besluit ge nomen: De soc.-diem. fractie is van meening, dat om reden van buiten- en binnenlandsche politiek een regeering van het burgerblok verhinderd moet worden. zy ziet met het oog op de houding der Duitsche Volkspartij in het vormen van een Weimirsche coalitie de gegeven op lossing. Deze coalitie die gewoonlijk als „Wirth-coalitie" wordt aangeduid, be- stondi uit Centrum, democraten en soc.- democraten. De soc.-dem. fractie besluit verder aan spraak te maken op de benoeming van een rijksdagpresident en als .zoodanig de afgevaardigde Loebe voor te stellen. De ontruiming van de Keulsche zone. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph verneemt, dat de Brit sche regeering de kwestie van de ontrui- ,Jk kan u,", vervolgde hij, „geen weel derig onthaal bieden, maar indien een schotel eieren, een brood, gele boter en rijpe appelen u mochten aanlokken, ver zoek ik u myn gast te zyn. Ik doe meer dan verzoeken. Ik dring erop aan dat u my de eer aandoet, mijn eenvoudigen avondmaaltyd met my te deelen. Ik kan u niet toestaan my te berooven van het genoegen om een uur te praten met iemand die niets van Iersche politiek af weet en er nog minder om geeft. En nóg minder om geeft", mompelde hy peinzend, „hoe verwonderlyk, hoe magnifiek." De eerwaarde kanunnik Sylvestre was, zoo hy geen heftige krankzinnige was, excentriek genoeg, om op het randje van waanzin te zyn. Maar ik nam zyn uitnoo diging aan. Ik zag geen andere kans om te Knockcroghery iets te eten te krijgen, tenzy ik een beroep deed op de gastvrij heid van de officierscantine op het vlieg veld. Ik had geen zin om den heelen weg naar Athlone terug te loopen, naar het hotel waar ik geluncht had, en er ging een byzondere aantrekikngskracht uit van eieren^ appelen, gele boter en brood. Zelfs als ik my niet hongerig was beginnen te voelen, zou ik een maal gelyk dat hebben willen deelen. Bovendien wilde lk te we ten komen, wat kanunnik Sylvestre be doelden met nu} te vergeiyken met Achab en waarom het vliegveld hy dacht, stel lig aan het vliegveld hem aan Naboth's wyngaard herinnerde. Myn nieuwsgierig heid was ook gaande gemaakt aangaande Josephine. Zou zy misschien de tante van Geneviève zyn? Ierland ls een klein land. Er kunnen onmogelijk veel Josephtnes rijn, en Geneviève had haar tante be uling van de Keulsche zone strikt volgens het tractaat van Versailles zal uitmaken, dus op grond van het eindverslag van de geallieerde controle-commissie en niet van andere overwegingen. Het proces-Haarmann. Donderdag heeft de vertegenwoordiger van het O.M. in het proces-Haarmann zyn requisitoir tegen den medebeklaagde van Haarmann, Ganz, gehouden. De officier achtte het bewezen, dat Ganz in twee ge vallen Haarmann tot moord had aange stookt, en eischte zyn veroordeeling ter dood. Voor het geval de jury de aan stichting tot moord niet bewezen mocht achten, vraagt hy veroordeeling van Ganz tot drie jaar tuchthuisstraf. Nadat de verdediger van Ganz nog wegens gebrek aan bewyzen diens vrijspraak had ge vraagd, kreeg Haarmanti nog eens het woord. „Ik wil me niet söhoonwasschen", zeide hy,1 „binnen enkolp dagen zal ik voor het aangezicht Gods verschynen. Ook Ganz moet bekennen, hy is geen engel. Ik wilde hem nietbelasteren, wat ik niettemin omtrenthem verklaard heb, heeft hy aan zichzelf te wyten. Ik ben er pas mee begonnen, toen hy zich zoo ondankbaar- toonde. Ik ,had slechts een vriend gehad en dat was Ganz. Ik heb voor hem gebedeld en gestolen. Ik heb alles voor hem gedaanten was als was in zyn handen. Ik moesf iemand om me heen hebben, die md vén het moorden zou afhouden. Ik weet, dat ik de grootste misdadiger van Europa ben. Ik weet ook, dat het verschrikkelijke .me opnieuw zou gebeuren, zoodra ik vrij kwam, daarom heb ik slechts een verzoet, maak het kort, verlos me uit myn fijden, het duurt slechts één oogenblik. Ik zal geen gratie ver zoeken of revisie aanvragen. Nog eens, maak het kort, en bestraf Ganz niet al te zwaar. Hy heeft me niet tot moord aangezet, hy is ook niet medeplichtig, hij heeft alleen het een eu ander gezien." BELGIE. Het leger. De Kamer heeft Maandag met 81 stem men tegen 58 het wetsontwerp op het militaire contingent vost het volgend jaar aangenomen- De socialist Ernest heeft zich vooratan der verklaard voor het dienen van de sol daten in de streek waar ze vandaan ko men, zoowel voor Walen als Vlamingen. Hy leverde kritiek op de voortdurende vermeerdering van het Belgische leger. Men verwydert zich op deze wyze van het denkbeeld der gewapende natie en daar om zullen de socialisten tegen het ontwerp stemmen. Vanderveflde heeft betoogd, dat het Bel gische leger te duur ia en in de ure des gevaars slechts va» matig nut zal zyn. Het Belgische leger kost 726 millioen Ingezonden ModedeaUng. Ingezonden Mededeellng. AKKER'» frank per jaar; de Belgische openbare schuld is vooral drukkend door de uitga ven, die het gevolg zyn van den oorlog. De militaire lasten in geld en manschap pen zyn buitensporig. Na den diensttyd op 14 maanden gesteld te hebben wil de regeering nog een militaire organisatie handhaven, die weldra in elk onder land afgeschaft zal zijn. Forthomme, minister van oorlog, be strijdt de redeneering, dat het stelsel van de gewapende natie minder duur en min der drukkend zou zijn, dan het in België geldende stelsel. Mathieu, socialist, spreekt onder meer ook over de talenkwestie in het leger. Wanneer men zou willen overgaan tot de vorming van Waalsche en Vlaamsche re gimenten zouden er socialisten zijn die steun zouden verleenen. Picard, van de frontparty, wil ook Waalsche en Vlaamsche regimenten- Er zal een dag komen, waarop de Vlaamsche soldaten zullen weigeren te gehoorzamen aan bevelen, die hun niet in eigen taal, maar in het Fransdh gegeven worden. ZWEDEN. Branttng. De toestand van-Branting, den Zweed- schen minister-president, wordt met den dag 'beter. De temperatuur van den pa tiënt is gedaald. Indien complicaties kun nen woirien vermeden zal Branting wel dra buiten gevaar zijn. SPANJE. Te Barcelona is bekend gemaakt, dat er binnenkort 45,000 man Spaansohe troepen uit Marokko zullen terugkeeren, waarvan reeds 15,000 man met Kerstmis. De lich tingen 1921 en 1922 worden gedemobili seerd. EGYPTE. Een dreigbrief. Een draadloos berioht meld1, dat burg graaf Aiïlenby, de Britsche hooge commis saris in Egypte, Maandag j.1. te Kalro een brief ontving, waarin hy met moord wordt bedreigd. ALBANIË. De krijgsraad te Tirana heeft wegens het vermoorden van twee Amerikanen in Albanië vier mannen ter dood veroordeeld en 3 tot levenslange gevangenisstraf. De onder-prefect werd gestraft met 8 maan den, de commandant van de gendarmerie met 4 maanden gevangenisstraf wegens nalatigheid ia deze zaak. De opsiuioi. Met Servische hulp? De Albeneesehe gezant te Rome publi ceerde een verklaring dat de banden, die zich thans op Albaneeschi grondgebied bevinden, in verschifindb plaatsen van Zuid-Slavië geformeerd zijn. De Albaneesche gezant te Londen heeft aan de Daily Express verklaard, dat er een samenzwering van Servische zyde zou bestaan omi Albanië te annexeeren. Zon der Engeland'a tussohenkomst zou Alba nië verloren zijn, wat de inleiding zou we zen van een nieuwen Balkanoorlog. De gezant heeft 6 December van zyn regee ring het eerste bericht gekregen, dat Ser vische strijdkrachten 10 December een aanval zouden doen. Hij lichtte dadelijk het Engelsche parlement van buitenland- sche zaken in. Van Ghamberlain, die op reis was naar Parijs en Rome ontving hij een telegrafisch verzoek om nadere in lichtingen. In het Engelsche Lagerhuis verklaarde Chamberlain Donderdag, dat de Britsche regeering geen moeite heeft gespaard om de onlusten in Albanië te localiseeren; de regeering zal er ook in de toekomst voor schreven als een dame, die met patriotis me besmet en verslaafd: was aan het hou den van redevoeringen. Ik maakte een buiging ten teeken dat ik de uitnoodiging aannam. De eerwaarde kanunnik en ik dablden samen de hoogte af en namen onzen weg langs een slyke- rig pad naar het geboomte te midden waarvan de pastorie stond. Het was een grooter huis dan ik verwacht had. Veel te groot voor de behoeften van een onge trouwd man. Er moesten tien tot twaalf slaapkamers op de twee bovenverdiepin gen zyn en een heele reeks zitkamers ge lijkvloers. „De namiddagthee", zeide de kanunnik, „is een verversching, welke mijn huis houdster, naar ik vrees, niet begrijpt. Heel waarsrinjnlyk keurt zy haar niet goed, maar u moet my toestaan u e8n glas melk te geven, daar het nog eenige uren vóór den avondmaaltyd is. Nadat gy u verfrisoht hebt, kunnen wy samen naar het station gaan en uw valies halen. Ik neem aan, dat u het daar achtergelaten hebt en ik sta er op, dat u den nacht by my doorbrengt. Metterdaad", vervolgde hij, „zult u mij een gunst bewijzen, indien u myn uitnoodiging aanneemt. Ik heb zel den gelegenheid om met een ontwikkeld man te spreken. En in vele jaren niet de gelegenheid gehad met iemand te spre ken, die geen belang stelt in Iersche poli tiek." ZEVENDE HOOFDSTUK. Wy aten samen in de kleine kale huis kamer van de pastorie. Het maal was pre cies zooals mijn gastheer het had voorge spiegeld, behalve dat een groote schotel aardappelen tegelyk met de eieren werd opgedischt. Het waren uitstekende aard appelen, wit en ibloemig, met bruine schil len, die omgekruld waren, wy maakten ze fyn met yzeren vorken met drie tan den en hoopten de schillen op tafel naast ons bord op. Wy tikten de eieren stuk en stortten de dooiers en witten over de aard appelen uit. Wy voegden er groote klui ten gele boter aan toe. Wy maakten een lekker mengelmoes van alles, dat wy met zout en peper bestrooiden. Daarna aten wy de brij met onzen lepel. Daarna was er een 'eigengebakken brood, een stuk honingraat van kanunnik Sylvestre's byen en vervolgens de appelen Onder het eten sprak myn gastheer. Hy vertelde nfij van de kippen, die de eieren legden, de hokken waarin zij ge huisvest waren, het voer dat hy hun gaf. Hy sprak uitvoerig over de deugden van 'zwarte Minorca-hoenders. Hy kende dat pluimgedierte zoo intiem dat het iny nau- weiyks verbaasde hem over hen afzonder lijk en by naam te hooren spreken. Hy stelde evenveel belang in aardappelen. Als ik my alles kon herinneren wat hy over Arran Ohiefs en Irish Queens ver telde, bad ik kunnen doorgaan voor een deskundige in een landbouwgenootschap. Toen wy aan de koeien toe waron, die de gele boter leverden, toonde kanunnik Syl- vestre een persooniyke genegenheid voor de dieren die werkeiyk aandoeniyk was. En waar hy over sprak, over kippen, aard appelen, byen of koeien, by doorspekte alles met aardige citaten uit duistere ge deelten van den BybeL Telkens brak hij rijn georgica af met een vraag. Ingezonden Mededeellng. SLEEPT GIJ U lederen1 dag naar uw werk, afgemat en uitgeput door pyn in den rug? By dui zenden is dit het gevaL En het is zoo vaak onnoodig, want meestentyds is de oorzaak een nierkwaal, die door Foster's Rugpyn Nieren Pillen verzacht en gebeterd kan worden. Nierkwalen komen1 veel voor onder alle standen, maar worden zoo dikwijls verwaarloosd, omdat zy zich zoo onge merkt jarenlang kunnen ontwikkelen zon der dat men de ware oorzaak verdenkt En noch de broodwinner, noch de moeder van het gezin kunnen, wanneer eindelyk de oorzaak wordt begrepen, voldoende rust nemen. Let op uw nieren en houd deze gezond. Voortdurende rugpyn ls een waarschu wing van nierzwakte, evenals pynUjke, ongeregelde urineloozing en abnormaal uitziende urine. En als gy tevens last hebt van rheirmatische pijnen, hoofdpyn, vermoeidheid, zenuwachtigheid en duize ligheid, neem dan uw maatregelen. In het begin zyn nieraandoeningen het gemak kelijkst te genezen. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pil len om de zwakke nieren op te wekken, te verzachten, te versterken en genezen. Zy zyn over de geheele wereld bekend. Zij genezen niet alles en werken niet op de maag, lever of ingewanden. Juist het feit, dat zy alleen en zeker op de nieren en blaas werken, verklaart het groote Suc ces van Foster's Rugpyn Nieren Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken f 1.75 per flaoon (geel etiket met zwarten opdruk). - „En u stelt werkeiyk geen belang in Iersche politiek?" Wanneer ik hem opnieuw verzekerde dat ik daar heusch geen belang ln stelde, mompelde hy: „Hoe wonderbaarfijk, hoe magnifiek!" en ging voort met over de kippen, de koeien, de byen en den appel boomgaard te spreken. Met het vorderen van den maaltijd begon ik nochtans te denken dat kanunnik Sylvestre niet heelemaal onwillig was om over politiek te spreken. Ik heb nog nooit een Ier ont moet, voor wien politiek niet de hoofdzaak in zyn leven was en kanunnik Sylvestre was, ondanks al zyn bewondering voor myn onverschilligheid, geen uitzondering op den regel. Hy zeide nog altyd „wonder- baariyk" en „magnifiek", toen lk hem verzekerde dat het my niet kon schelen, of Ierland een militaire dictatuur of een sovjet-stelsel Invoerde. Maar ik nam een weemoedige teleurstelling in zijn toon waar. Ik denk dat hy neiging begon te voelen om weer over Aohab te spreken en over de Welsprekende Josephine en Naboth's vliegveld. Wat my betreft, ver langde ik, ofschoon lk werkeiyk onver schillig was voor den loop der Iersohe zaken, vurig om te weten, wat er te Knockcroghery was gebeurd, wat kanun nik Sylvestre dacht dat er gebeuren zou en voor wien hy mij by abuis had aan gezien toen wy elkaar op de hoogte by de kerk ontmoet hadden. Myn gelegenheid kwam toen wy onze laatste appelen ge schild en opgegeten hadden. (Wordt vervolgd). ■i HEILDERSGSHiS COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BU VOOiRUITBETAUNG Heldorsche Courant fl.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. 2.00; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.96, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Loste nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIEN: 20 et p. regel (galjord) Ingee. meded. (kolom/breedte als redaction. tekst) 60 ct Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te buur) v. 1—4 regels 40 ct, elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. pi adv. extra). Bewijsno. 4 ct DE ADMINISTRATIE. Voor hei overmaken van abonnements- en advertentiegelden, gelieve men weder gebruik te maken van den POSTCHÈQUE-en GIRODIENST. Ons rekeningnummer ia 16066. Adm. Held. Crt. Op- 3k< ondergang van 2on en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Maan Zon Hoogwater Dec. op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zo. 21 m. 1.37 a. 1.118.09 3.47 3.31 4.08 Ma. 22 f 2.54 1.378.093.47 4.45 5.18 Di. 23 n 4.14 f 2.08 8.09 3.48 5.48 6.17 Wo. 24 535 9 2.46 8 09 3.48 6.45 7.12 Do. 25 9 6.54 9 8 34 8 08 3.50 7.37 8.01 Vr. 26 9 8.06 9 4.33 8.08 3.50 8.26 8.50 Za. 27 9 9.08 9 5.43 8.07 3.50 9.14 9.89 Licht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 20 Deo4.15 uur Zondag 21 417 Maandag 22 4.17 Ingczonden Mededeellng. De keuken voldoet aan de hoogste eischen. 16) kunt U tegen de gevaren van verkoudheid het beste beschutten met de desin- fecteerend en oplossend werkende TABLETTEN Groote dooren 65 Ct» gaat -gepaard met verschillende verschijnselen: benauwdheid, kort-» ademigheid, beklemdheid op de borst bij dé minste inspanning. Akker'» Abdijsiroop verlicht de aanvallen doordat zij de borst van dn prikkelende slijm zuivert en de ontsthking der luchtwegen weg neemt en daarmedo de oorzaken van hoé»t,bronchitiHkeelpijn. Alom verkrijgbaar in kokera van 230 grarn 1.50 550 gram ƒ2.75 e» 1000 gram ƒ4.50

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1