Hoestsiropen Hotel „DEN BURG". Tel. 55. Ingezonden mededeeling. voor Klhderen wuken, daar zij zich volkomen bewust la van het gevaar, dat deze onlusten kunnen opleveren voor den vrede op den Balkan. VEREENIGDE STATEN. De teraardebestelling van SamueJ Gompera. By de overbrenging van het lijk van Sanmel Gompera van San Antonio (Texas) naar New York (stad) werd zoowel te Washington als te New York militaire eer betoond. Te Washington, waar de Amerikaan- Bche Federatie van den Arbeid haar hoofdkwartier heeft, was het stoffelijk overschot van Gompers gedurende zes uur voor belangstellende bezoekers te be zichtigen. Vele offioieele personen, arbel- dersleiders en tal van persooniyke vrien den maakten van de gelegenheid gebruik. Het stoffelyk overschot van Gompers is Woensdag onder groote deelneming zoo wel van de zijde van het volk als van die der autoriteiten ter aarde besteld. De president van Mexioo en andere aanzien lijke persoonlijkheden hadden telegram men van rouwbeklag tot de nabestaanden van Gompers of tot de Amerikaansohe regeering gericht De Ver. Staten en Japan. Hughes, de secretaris van staat, heeft een mededeeling uitgegeven, waarin hij de benoeming van Matsoedaira, den nieu wen Japansdien gezant, verwelkomt als een stap naar een verdere bevestiging van de vriendschap tusschen Tokio en Was hington. Hij voegt eraan toe: „Ik ben er van overtuigd, dat wy de harteiykste be trekkingen met Japan kunnen verwach ten." Madsoedaira heeft zijn overtuiging uitgesproken, dat de Ver. Staten en Japan bestemd zijn om elkaar bij te staan om den vrede in de landen aan den Stillen Oceaan te bewaren en door deze samen werking veel by de dragen tot het alge- meene welzijn van de wereld. UIT DE PEES. Het Marine-vraagstuk. Ais byvoegsel van het Decembernum mer van het Tydschrift der Nederland- sche Maatschappy voor Nyverheid en Handel levert de militaire medewerker der Centrale Commissie voor Bezuiniging „Beschouwingen over het Marine-vraag stuk". Daarbij wordt niet zooals in vo rige jaren de Marine-begxooting uit een oogpunt van bezuiniging bezien, doch er werd de voorkeur aan gegeven het marine-probleem Holland-IMië in vollen omvang te behandelen, daar deze defen- siequastie van zeer groot belang is, ter- wyi Hoofdstuk VI slechts als een uit vloeisel daarvan moet worden beschouwd. Temeer werd aan deze behandeling van de stof de voorkeur gegeven, omdat in de bekende „Standaardartikeleii" de vloot- piannen welke het voornaamste ven de defensie-voorbereiding uitmaken zeer stiefmoederlyk werden behandeld. In eene algemeen© beschouwing over de defensie van het geheel Rijk zoo hier te lande als in Azië - betoogt de schr., de noodzakeiykheid, dat in de eer ste plaats aan de orde kome: „do Vloot in N ederlandsch-Indië". Op de eerste plaats moet geschapen worden de mogelijkheid, om de neutrali teit te handhaven in Indië, eene taak, waarby de vloot de hoofdrol vervult, ter wijl het leger byzaak ia De politieke verhoudingen brengen me de, dat de verdediging van Indië belang rijker is dan die van Holland. BIJ de ver dediging van Holland toch speelt de vloot slechts een secundaire rol en ls het le ger hoofdzaak. Dit vooropstellende betoogt de schr., de noodzakeiykheid van splitsing van het Marinepersoneel daar alleen door het treffen van dezen maatregel de mogelijk heid wordt geschapen, om de organisatie der verdediging Holland-Indië naar den eisch tot stand te brengen. De schr. constateert, dat de Regeering zeer sterk© neiging vertoont, om in de richting van de „splitsing'' te gaan, doch 'dat zij 'iaarbij nog veel tegenkanting on dervindt. De meeningen der tegenstan ders meent de schr. te zien vertolkt in een belangrijk artikel in het orgaan van de Vereeniging „Onze Vloot", welke 'Ver- eeniging zich blykbaar tegenover de splitsing en dus in de oppositie tegen de Regeering heeft gesteld. Door dit arti kel te bespreken en te trachten de daarin aangevoerde argumenten tegen de split sing te weerleggen, gelooft de schr. de beste methode te volgen, om een pleidooi te leveren voor de juiste oplossing van het belangrijkste deel van het vraagstuk der „imperia! defence". Het voornaamste deel van d'e „beschou wingen" is dan ook gewyd aan eene po ging om de argumenten in het „Onze Vloot"-artikel te ontzenuwen. In hoe verre die poging inderdaad gelukt is, moet worden overgelaten aan het oordeel van hen, die van de beschouwingen ken nis nemen. De schryver die voorheen wel vrij scherpe critiek op de regeering oefende, i laat dnidelyk uitkomen, dat deze regee ring +'ians naar zyn meening steun ver- C('.: nt, in baar uitgesproken voornemen om tot porson cel-splitsing voor de vloot Neder'end-lndië over te gaan tegenover die bot gaan in de nieuwe richting onjuist achten n daarmede de uitwerking der regeeriogsvoornomens pogen te belem meren. OP EN OM HET BINNENHOF. Den Haag, 19 Dec. Een vnunoodc motie! IndlB en de Communisten. Scherpe kritiek. Zware parlementaire uren. Harde woorden. Het wonderbaarlijke moet worden be reikt om althans in den nacht tusschen 28 en 34 dezer gereed te komen met de Staatsbegrooting voor 1926 alsmede het Indische Budget Om daartoe te geraken, vergaderde de Tweede Kamer op Dinsdag 16 December van een tot zes, vervolgens van acht tot. 's nachts drie ure. Kwam Woensdagoch tend 11 ure weêr byeen en rekte de ver gadering tot half zeven! Toen waren wy door de Algemeen© Be schouwingen over de Indische Begtroo- ting heen. Men weet van-ouds, de belangstelling voor het „Indische debat" was nooit zeer „levendig" in ons Parlement Ontkend kan niet worden, dat het hier mee in lateren tyd allengs beter werd'. „Tempo doeloe", dertig jaar terug by- voorbeeld, was er geen spoor van ani ma 't Is een, verblijdende waarheid, dat het gehalte van de beraadslaging, over de Indische Begrooting beter is geworden, op hooger peil gekomen, Dit jaar was er aan vastgeschakeld de interpellatie van den communist Wyn- koop, tot het verkrijgen, van wat hy noemt: volkomen bewegings-vrijheid voor de be volking in het belang van „het politiek bewust worden." Men weet: des beeren Wynkoop's ideaal is: Indië los van Holland. Nu gebeurde, wat in zeer langen tyd niet geschied ls, dat Dinsdag j.1., toen te 1.16 ure de vergadering zou wor den sreopend, het „quorum" (minimum van161 leden) niet present was. Zoodat praeses Kooien de vergadering moest verdagen tot halftwee. Dat werd begrijpt men door den heer Wy'nköop „uitgebuit" om te wyzen op het tekort aan belangstelling voor In dische Zaken in het Nederlandache Par lement. Edochwie boter op het hoofd heeft, moet uit den zonneschyn biyven! Grooter „spijbelaars" dan de oommu- nisten zyn, vindt men niet in de Tweede Kamer. En Ir. Albarda, de soo.-demoeraat, verzuimde natuurlijk niet de gelegenheid om daar eventjes op te wyzen, toen hy aan de spreekbeurt was gekomen. De heer Wijnkoop sprak ook nu: grof, snorkend, overdreven, generaliseerend, propageerend. „Uit naam van de mdllioenen arbeiders, boeren en soldaten in Indonesië" de heer Van Boetzelaer herinnerde Woens dag terloops, dat er In Indië geen „boe ren" zijn!, eischte, hij, dat de Regee ring haar politiek zou wyzigeiL. In de Oost moet de Sovjet-republiek ko men. Den 17n „belichaamde" de heer Wijnkoop zijne „desiderata" in eene mo tie. Dewelke den 18en zou worden ver worpen. Minister De Graaff betwistte, dat er van reactie by het bewind in de Oost sprake is. Althans niet waar men met nut tig© volksbewegingen t© maken heeft. Tegenover het streven naar opleving en bewustwording staat de Regeering wel willend. Wèl kant zy zich tegen revolu tie, ondermyning van het gezag. Dat is haar recht en ook: haar plicht. De heer Albarda, de begaafde soo.- democratische afgevaardigde, heeft t in zyne mooie red© van Dinsdag j.L zoo tref fend juist gezegd. Er zijn inlanders met 68 Jaariyksch inkomen, die.26 belasting moeten opbrengen, Daarby kojnt nog het schro melijk pandhuis-tarief. Zulke menschen worden desperado's. Heeriyk© buit voor de communisten! De meeste dezer dood arme inlanders zyn analphabeten, kun nen lezen noch schrijven. Wie het felst kan „agiteeren", die heeft den sterksten invloed op hen. Ook van andere zijde is in de Ka mer, betoogd: „echte" communisten zyn er zoo-goed-als-niet onder de inlan ders. Wanneer morgen-den-dag een komt, die met „dikker" woorden agiteert, schermt dan de Wijhkoop's c.s., hy wordt de „heros oelebratus", de gevierde inlanders-afgod. Aldus voorspelde Ir. Albarda. Die overigens zeer-scherpe kritiek oefende op het beleid van dezen minister van Koloniën, die zelf erkende, voor de laatste maal achter d© groene tafel eene Indische Begrooting te verdedigen. Het requisitoir van den heer Albarda, teg-n minister De Graaff, was „zeer on- malsch", gelijk dr. Schermer, de anti-nev., 't Woensdag uitdrukte. Ondanks 't, na langen tyd weêr slui tend worden van het Indische Budget. Zeker zyn er fouten, tekortkomingen. Toch bestaat er mi. plaats voor de vraag, of deze minister van Koloniën, onder wiens bestier toch ook, zooals dr. Scheurer zei, veel goeds voor de Oost is bereikt, niet anbilhjk wordt bejegend? De oud-directeur van de Javasche Bank, mr. Gerritzen, bracht Dinsdag (evenals de katholiek mr. Van Ryckevorsel) hulde voor het wegwerken van de tekorten, maar de heer Gerritzen was toch verre van optimistisch gestemd. Aflossing van schulden en pensioenen zal dertig millioen per jaar meer vorderen. En de nieuwe Vlootwet?.... Doch daarover prateu wy niet meer. Na hetgeen minister Westerveld Dins dagavond gezegd heeft op dat stuk mag veilig worden aangenomen, dat de nieuwe Vlootwet voorloopig (althans voor deze wetgevende periode) van de baan ls. Dat stond trouwens, nadat de ln- vloedryke katholiek, mr. Van Schaik, haar „onbegeeriyk" had genoemd, Immers reeds rotsvast. De heer Gerritzen drong aan op in krimping van het korps Indische ambter naren, liefst 94.000 man tellend, kostend: 247.9 millioen van de 406 millioen, welke het Budget aanwyst. Hier kwam het oordeel van deezen Vrijr heidsbonder overeen met dat van den ka tholiek Ir. Feber, wiens advies ook luid de: „Geen inkrimping van staats-taak, maar hetzelfde met veel minder men schen!. Den ganschen lieven Woensdag ls toen nog bespiegeld over de Indische Begroo ting. Voor de byzonderheden verwijs ik naar d© verslagen, Een lange, wel Interessante, maar op scherpen toon gezegde rede hield de mi litante vryz.-democratischo afgevaardig de mr. Oud1, die minister De Graaff, den bedienaar, alsook den „postillon d'amour" noemde van den Ondernemersraad. Hij ontboezemde de vurige hoop, dat Juni 1925 een eind zal maken aan „het verder- feiyk beleid" van minister De Graaff. Gracieus noch hoffelijk klonk dat woord!.... Ik citeer nog de vermaning van dr. Scheurer, den braven, gemoe- d'elyken anti-revolutionair, om straffe maatregelen te nemen tegen slechte bios- coop-vertooningen in de Oost, tegen het toenemend drankmisbruik en het verder felijk hazardspel (roulette bij races) door Europeanen. Dit laatste was een goed woord. Den inlander is elk dobbelen verboden. Maar. hy ziet door de ramen der sociëteiten de Europeanen „gokken'M.Dat mag niet, zulke dingen ondermy'nen zeer stellig het prestige van den „ouderen, blanken broe der". Zijn koren op het verderfelyk com munistische molentje. Over het antwoordi, dat minister De Graaff deed: volgen, valt zeer weinig „na te pleiten". Voordat Z.Exo. van Koloniën Woens dagmiddag aan het woord kwam, had de heer Wy'nkoop zijne hierboven aangedui de, natuuriyk onaannemeiyk-verklaarde motie aanhangig gemaakt En daarna werd geboren een motie-Albarda, volgens welke de Kamer als haar oordeel zou uitspreken, dat het wenscheiyk is een on derzoek in te stellen naar den eoonomi- schen toestand der Indische bevolking, de Regeering uit te noodigen daartoe over te gaan. Minister de Graaff zei, dat ©en derge- lijk onderzoek, reeds vroeger ingesteld, slechts tydroovend zou zijn, zonder practisch effect te sorteeren. De heeren Lovink en Feber beiden met Indische toestanden goed bekend, sloten zich by dat ministerieel advies aan. Toch handhaafde Ir. Alberse de motie. Die ook bestemd was om den 18en ter- aarde te worden besteld. Heel veel „tastbaar11 resultaat was niet te wachten" van een discussie met een minister van Koloniën, die nog slechts enkele maanden te bestieren heeft. De komende Juni-maand zal nu de be slissing brengen, welken „koers" het Ne- derlandsche kiezersvolk, voor zoover zich. dat voor Insulinde interesseert in deze verkiest te nemen! Ingezonden Mededeeling. der gestie van Ir. Van Swaay, niet vol doend© rekening gehouden met omstan digheden, welke deze minister in hooge mate bemoeiiykten en blemmerden by het vervullen van zijne hooge en zware taak. Men kan 't intusschen zeker achten, dat het oogenblik, waarop hij zyn© porte feuille kan overdragen, een der heeriyk- ste momenten van verlossing zal zyn in dit veel-beproefd© leven!. In de vergadering van Donderdag schoot de. Kamer byzonder vlug op met de behandeling dier artikelen van de Indi sche Begrooting, zoodat Hoofdstuk H (Uitgaven in Indië) reeds tameiyk vroeg was afgedaan en het vooruitzicht geopend werd, dat op dezen 18en December de In dische Begrooting voor den Senaat rijp zou worden. De marine-begrooting is goedgekeurd met de stemmen der vryz.- en soc.-democraten, alsmede der commu nisten tegen. De diverse amendemen ten1 en moties, waarover hierboven sprake is, duikelden natuuriyk, met uitzondering van die welke mr. Oud op art. 8 Water staat had voorgesteld. Aan de overzyde van het BBmenhof werd inmiddels het Tarief-Coiyn behan deld. Ook hier stond Links tegenover Rechts. Nieuwe argumenten pro of contra werden niet gehoord De linksche motie tot uitstel van behandeling van het nieu we Tarief had begrijpt men even min kans op sucoes als dat de lex-CoUjn in den Senaat een oogenblik „in gevaar verkeerde. De Begrooting van Marine is in avond-vergadering, tot een eind© ge bracht. Op den 18en December zou zqj worden goedgekeurd. Nadat verworpen was het soc.-democratisch amendement- Brautigam, strekkend om uit te schakelen de twaalf ton als eersten termyn van de nieuwe torpedoboot-jagers. Minister Wes terveld verklaarde dat wy minstens twaalf torpedoboot-jagers moeten hebben, welke met de kruisers de kern van onderzee booten moeten steunen. Hier moet voegde ZJBxc. van Marine erby, worden gegaan tot het finantieel- bereikbare. Het buitenland dient te beseffen, dat In Nederland de wil is om zyn© onafhanke lijkheid te handhaven. Wat de nieuwe Vlootwet betreft, stipte ik hierboven reeds aan, dat de minister deze „ad calendas Graecas" verschoof. Na de ontvangst van het advies der Indische regiering zal worden rekening gehouden met het protocol van Genéve, vervolgens de beslissing genomen. „Met St Juttemis!", plachten men schen van den ouden stommel in zoo'n ge val te zeggen. By de verdere behandeling der Water- staats-begrooting heeft Min. Van Swaay heel-bittere oogenblikken in de Kamer doorleefd! De anti-revolutionair De Mon+é Ver loren iemand van uiterst hoffelijke en angstigromzichtige „beweging", criti- seerde het beleid van dezen bewindsman op eene wyze, zooals men maar zelden in het Parlement door zulk een figuur een bewindsman heeft zien „afmaken". De heer VerLoren ging zelfs zóó ver, dat hij verklaarde tegen Hoofdstuk IX thans te hebben gestemd, indien er niet „administratieve bezwaren" waren tegen het doen aftreden van dezen zi. geheel- in oompleten minister. De 90c.-democraat van Braambeek was 't hiermee grif eens. Zei, dat hy nog liever een zich wat hevigiyk op den voorgrond! plaatsend „sterken man" heeft als hoofd van Water staat dan dezen „slappeling" Ir. Van Swaay is een kundig en ach tenswaardig man, maar biykbaar niet sterk, niet stevig genoeg voor het zware ambt, dat hy ter onzaliger ure op zich heeft genomen!. Er rijn, men denke aan de Giro ellende, aan het contact met de oommissie- Rink, aan het talmen met voorzien in de vacature van directeur-generaal P. T. T., ongetwyfeld grove fouten begaan. Toch heeft men, by d© beoordeeling ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Er ls voor een weekoverzichtschrijver den laatston tjjd al zeer weinig stof ter bespreking, op finantieel economisch ge bied gebeuren er weinig schokkend© din gen en speciaal in deze dagen tegen de jaarwisseling pleegt er slechts by uitzon dering iets bijzonders voor te komen. De Nederlandsche Bank zorgde vorig© week voor ©en kleine verrassing door per 13 dezer de verschillende rentetypen met V» te verlagen, zoodat b.v. beleening van binnen!andscho effecten van 51/, op 6 is gebracht. Men zou mogen ver wachten, dat deze maatregel speciaal voo» d© credietbranche, wat verlaging van het disconto betreft, ©en betere stemming ter beurze zou teweegbrengen, doch de beurs schynt tegenwoordig overal zeer scep tisch tegenover te staan, zoodat noch deze maatregelen, noch het goedkooper wor dende prolongatiegeld ad. 81/» ©enigen invloed kan uitoefenen: Verder is Van belang te vermelden, dat ter buitengewone vergadering der Nederl. Handel Maatschappy de president Dr. van Aalst heeft medegedeeld, dat de toestand van het bedrijf gezand is, dat de verliezen ruimschoots door de winsten zjjn gedekt en er voor dividenduitk eering zeer vol doende overblyft, terwyl de president zelf nog eenige jaren de leiding zal be houden, zoodat daarmede de aandeelhou dens zeker geheel gerustgesteld zullen zyn. De Nederl. Handel Maatschappy heeft dit jaar uit hoofde harer belangen by de suikerindustrie, by koffie, thee, tabak en andere Indische producten, zeer ruime winsten te boeken, zoodat daaruit veel slechts op speciaal bankgebied. kan wor den bestreden. Wat suiker aangaat werd dezor dagen een resultaat bekend van de afge malen fabriek Panggoongredio, welke een zuivere winst moet maken van ruim millioen gulden by een kapitaal van 16 ton, zoodat daaruit wel 60 dividend ge declareerd' s*>u kunnen worden. De af schrijvingen en reserveeringen voor min der goede jaren zullen echter het divi dend-peil wel gaan 'drukken, temeer daar de suikermarkt de laatste weken teekenen geeft van een voortdurend© flauwe en trage stemming, naar men zegt op taxa ties die op overproductie wyzen. De on dervinding echter leert, dat deze taxaties dikwyis anders uitkomen, zoodat veel ups en downs verwacht kunnen worden op dit gebied. De aandeelen doen niets zegt men ter beurze, d.w.z. er is geen beweging in te krijgen, zoodat het zeer begrijpelijk is, dat het publiek zich afzijdig houdt. Een ander onderdeel der effecten- markt, tnl die der binmenlandsche in- dustrieelen geeft af en toe voor speciale effecten teekenen van verbetering, b.v. aandeelen van Berkel's Patent, de beken de fabriek van snymachines en later vliegtuigen, zyn in korten tyd weer tot zelfs boven pari gestegen en noteeren thans circa 98 wat het'vermoeden doet wekken, dat het bedrijf thans weer goed gaat, zoodat er dividend verwacht wordt. Ook aandeelen Stokvis en Stork, die resp. tot 66 en 80 zijn opgeloopen, hebben an der© dagen gekend, dat menigeen voor hun bestaan ging vreezen. De nieuwe noteeringswijze voor Staats fondsen wordt thans sedert 15 dezer ook op aandeelen Koninklijk© Olie toegepast, zoodat men dageiyks in de oourant de no teeringen In opeenvolgende tijdvakken van 10 minuten kan volgen.. Het zal de vraag rijn of deze wyziging zal voldoen, in elk geval kan men onder-beursorders oontroleeren, wat voor de speculanten een voordeel kan opleveren. De wisselkoersen varieer en niet veel, slechts New York ls thans op pariteit 2.48, terwyi ponden iets vaster n.1. 11.68 noteeren, en1 Parijs en Brussol 86 met 18 en 12, met een kalme, meerendeels niet onvaste markt. Verschillende nieuw© gegevens omtrent den handel^ industrie en landbouw van Littauen (vim officieel© zydo ontvangen) zyn op het Bureau vqor Handelsinlioh- tingen, Oudebrugsteeg 10, Amsterdam voor belangstellenden ter inzage. SUHAGEN. Als wy ons ditmaal iets in 't byzonder bezig houden met de Noord-Hollandsohe markten, dan ls dit niet omdat op die markten de geest van de markt anders was, dan buiten de provincie, ook niet omdat de prijs daar hooger of lager was dan in de andere deelen van het land, maar meer, omdart de Schagermarkt, daar meer rechtstreeks by betrokken is, omdat meer dezelfde personen onder geiyke omstandigheden elkander daar ontmoeten. In de eerste plaats valt onze aandacht op Amsterdam, en om de positie als voornaamste marktplaats, waarmee Scha- gen geregeld wekelijks rechtstreeks voe ling houdt en omdat de marktaldaar.de eerste van de week in onze provincie, de prijs aangeeft, die behoudens kleine wy ziging, vrij wel voor de geheele week voor de andere markten zal gelden. De Rund veemarkt aldaar spreekt van een flauwen handel, by de vetmarkt was de aanvoer belangrijk grooter dan verleden week Daar de vraag minder was, dan voor acht dagen, als gevolg van grooten over gebleven voorraad was de vraag flauw. Dit gaf een langen duur van de markt met iets lager prijs. De aanvoer van melk- en kalfkoeien, was ook belangrijk grooter, waardoor de prijzen terugliepen. Nuchtere kalveren, alleen aangewezen op hét binnenland, waren prijshoudend duur, vette lammeren en schapen iets lager, vette varkens prijshoudend; vergelijken wy nu daarby Alkmaar 15 Dec. en Pur- merend 16 Dec., dan bemerken wy, dat de er tusschen deze steden en Amsterdam al heel weinig verschil is, of zooals de volksmond dit uitdrukt: ,,'t Zyn zusjes met broërtjes". Schagen moest dus als naverwant familielid, wel dezelfde trekken vertoonen. In hoofdzaak kwam de markt van Schagen, Donderdag 18 Dec., met die van Amsterdam overeen, weinig beste vette koeien, melk- en kalfkoeien trek kend met iets lager prijs; schapen iets lager, varkens prijshoudend vast. In de prijzen was Schagen een weinig hooger, vette koeien, graag in le kwaliteit, f 1.20 k f 1.25; 2e kw. f 1.10 f 1.20; 3e kw. f 1.k i 1.10. In de mindere kwaliteiten was de handel traag en lusteloos. Kall en melkkoeien waren mede traag, prijs f 275 f 400; vette schapen golden f 58, doch tegen dien prijs wenschte de aan voerder ze niet te verkoopen. De koop man meende, dat het mooi genoeg was en ging zijns weegs. Overhouders tot f 50. De aanvoer van vette varkens was groot. Handel vast. Goede slachtvarkens 82 cent, zouters 7478. Londensche biggen tot 100 pond 70 k 72 cént, alles per K.G. Uitslag der verkooping te Schagen op 11 Dec. ten overstaan van de notarissen van der Pol te Apeldoorn en Vrijburg te Zype. Boerenplaats in den polder Het Koegras, gem. Callantsoog, groot 84,1770 H.A., waarvan 30 H.A., weiland, eigendom van T. Delver Pz., te. Apeldoorn, kooper M. Vries, Callantsoog, voor f 6L600 met f 1400 inslag. De heer J. Frits, van Helder, tijdelyk te Schagen, slaagde voor 2e machinist groote vaart. De heer P. Smit te Schagen is geslaagd voor 3e stuurman. Op de Schager eierenveiling waren Donderdag 7291 eieren aangevoerd, waar van 7271 kipeieren prijzen f 9.60 f 11,10, middenprijs f 10.35, 20 eendeieren prijs f 7.50. Tot regent van het N. H. Weeshuis te Schagen, is verkozen de heer K. Hoog- schagen aan de Keins. Te Schagen hadden heden een drietal aanbestedingen plaats met den volgenden uitslag 1. Inbouw van een Catechisatiekamer en een repetitiezaal voor het koor in de Kerk der N. H. Gemeente, laagste In schrijver Jb Bakker te Schagen f 2288. 2. Inrichting van de muziektuin der gemeente Schagen, laagste inschrijver O. Blaauboer f 2474. 8. Electriflcatio van een nieuwe wyk: 58 porcoeleu elk met 7 lichtpunten, laagste inschrijver M. Ploeger f 1064. SCHAGERBRUG. De heer O. Swarthof, alhier, is mot in gang van 1 Januari benoemd tot admini strateur van het Gem. Eleotrisch Bedrijf te Zype op een tractement van f 2200; de heer Jb. Bollis werd benoemd tot lyn- werker by genoemd bedrijf. INGEZONDEN. Een waarschuwing voor de Helderseho moeders van kinderen, By do familie M. (Makelaar), aan hot Regentesseplein 24, te Den Haag, is een kindje gestorven aan niervergiftiging. De kleine had voor haar St.-Nicolaas een rammolaar van haar vader gehad en was daarmee in haar mondje gaan steken en bij chemisch onderzoek is gebleken, dat die rammelaar vervaardigd was van papiermachée, een Duitsch fabrikaat, wat voor been verkocht werd. De voorraad rammelaars is geheel in beslag genomen. Als geboren Heldorsche jongens geven wy u deze waurschuwing, om meerdere slacht- offors te voorkomen. Hoogachtend, H. J. DE MAN en J. BARENDS. MIJnhardt's Borsthonlngslroop t 0 60 Mijnhardt's Thl|melroop f 0.T5 Anga-Slroop (ook bjj Kinkhoest.)f 1 75 BIJ Apothekers en Drogisten. t Hjii biu geworden de héél-inspannen de dagen van vlak-vóór Kerstmis. De par lementaire machine werkt thans onder zeer zwanen druk. WIJ leveren aan hult: Hors d'oeuvre variés, Croquetten. Pasteitjes, Soepen, Visch- en Vleeschschotels, Kreeften- en Zalmmayonnaises, Haring- en Huzarensalades, Slagroom Puddings met verschillende likeuren, Sorbets, Ijs. Bovengenoemde schotels sijn zeer geschikt voor de a.s. Feestdagen en Oude- en Nieuwjaarsdag.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2