HELDERSEHECOURANT Bloemenmagazijn „HADLEY" KERSIMANIUES tn BAKJES Telef. 126 - Molengracbt 6 Helder. Tweede Blad Amsterdamsche Brieven. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS AAN ZATERDAG 20 DECEMBER 1924 Resignatie. Ben Jubilerend diplomaat. De straatjongen. De ltokin-prjjsvraag. Indië en w«. Resignatie, bescheiden zelfbeper king, is een goed ding. Het is zelfs voor treffelijk als zij geworteld staat en op groeit uit een natuurlijk ontwikkeling^ proces, dat zich van vreemde, van buiten af opgelegde dwang-smetten vrij weet. De eenigste categorie personen waarvoor dit misschien niet geldt, is die der journalis ten. Zij staan ook in deze min of meer buiten de orde. Maar dit ter zijde. Ik wilde alleen maar zeggen, dat waar een druk van buiten, waar dergelijke „dwang- smetten" wèl voorhanden* zijn, de resig natie veel van haar lofwaardigheid in boet. Zoo zou men de geresigneerde hou ding door onze Kamer van Koophandel In haar laatste vergadering tegenover de be kende melkcentrale-voordracht Ingeno men, .onverdeeld als een staaltje van mo- reele zelfbeheersching kunnen toejuichen, ware het niet, dat er in dezen een voor geschiedenis is die veel van bet verdien stelijke wegneemt, ja zelfs dit verdien stelijke in een zekere lafhartigheid dreigt te doen verkeeren. Ik heb indertijd met enkele woorden deze voorgeschiede nis weergegeven. En U verteld op welke wijze de Kamer door een schrijven van wethouder de Miranda, later bekrachtigd door een missieve van het geheele college van B. en W., op haar (zuiver advisee- rende) plaats werd: gezet. Zij heeft zich deze terechtwijzing blijkbaar danig aan getrokken, al sputterde zij eerst dan ook wat tegen, en bleef zij dientengevolge ditmaal als een, wegens brutaliteit be straft leerlingetje wel héél bedremmeld in haar hoekje staan. Wat was 't geval? In het bekende rapport van den accountant Kleijnveld, door B. en W. gevoegd bij hun voordracht inzake de gemeentelijke melk-oentrale, wordt becijferd, dat bij stichting van dit centrale bedrijf een sparing zou worden verkregen van 6,2 millioen per jaar. Het Algemeen Zuivel- en Melkhygiënisch Weekblad heeft nu onlangs deze becijfe ring tot in onderdeelen oritleed en volgens de eischen in de voordracht zelve aan gegeven, gereconstrueerd, met het resul taat, dat volgens genoemd periodiek, in plaats van een besparing, een meerdere uitgaaf moet worden verwacht van pLm. 7 millioen. Het kleinigheidje van een der tien millioen verschil dusl En nu wa ren er enkele K. v. K.-leden, wie het „on der deze omstandigheden noodzakelijk voorkwam" de uitkomsten van beide par tijen door een derden deskundige te doen vergelijken en de Kamer er toe wensch- ten te brengen een Oommissie te benoe men ter bestudeering van de beide zoo zeer uiteenloopende berekeningen. Maar de Kamer liet zich niet uit haar gtrafhoekje lokken en lispelde slechts eenigszins dreinend, met een vinger in den mond, dat 'zij „er niet van overtuigd is, dat het op den weg eener Kamer van Koophandel ligt ten aanzien van het fi nancieel gedeelte dezer aangelegenheid het, door voorstellers gewenschte initia tief te nemen'". En dat een eventueel uit gelokte uitspraak het gezag zou missen van „voort te komen uit 't uitoefenen van een wettelijk opgedragen taak". Onge kende, bedremmelde bescheidenheid van dit anders zoo zelfbtwuste kindl Neen, het initiatief tot het „stoutig- heidje" durfde zij deze keer, zoo vlak na die gevoelige afstraffing, niet te nemen. Maar het in de hand werken van het initiatief van een ander, moediger klasse- genootje in de school van het „particulier initiatief', ziet, dat is iets anders Dit klassegenootje is in dezen de Alge- meene Middenstandscentrale, waarin ver- eenigd zijn alle hier ter stede gevestigde middenstandsorganisaties; en dit heeft het plan opgevat om te bevorderen dat een „onderzoek zal worden Ingesteld naar de financieele consequentie van een ge meentelijk melkbedrijf'. En de Kamer heeft roet een: „hier, pak an, ik durf niet, doe jij 't maar", gauw het moedige vriend je een 600.— subsidie in de hand ge stopt. Resignatie, zelfbeheersching, Is een kenmerkende eigenschap van den gebo ren diplomaat, die hem. ook zelfs ini de het meest tegen zijn natuur strijdende milieus nooit verlaat. Zeg eens, dat voor een oud-marine-man, gewend aan discipline en krijgshaftige stramheid en verder opgevoed in de dé coratieve omgeving van vroegere burge meesters als van Tienhoven en Vening Meinesz, het milieu van het tegenwoor dige Prinsenhof, met zijn vele democra tisch©, nochalant-bewegende Raadsleden en journalisten, niet tegen zijn natuur strijdt! Zeg eens, dat zóó oen, die door alles heen zijn plechtige gelijkmoedigheid on zijn zelfbeheerscht décorum wist te bewaren, géén diplomaat .is! Neen, on getwijfeld, A. G. Schoemakers, die deze week ten stadhuize zijn 40-jarig jubileum als burgemeesters-bode vierde, is.een di plomaat van het zuiverste water. Mis schien de eenige zelfs die we in onze re- geerend'e gemeentelijke kringen nog over hebben. Men heeft hem, de beleefde, plichtgetrouwe Cerberus vani de burge- meesterlijke anti-chambre, de besoheiden, correcte aandrage® vim „stukken" en op haler van stembiljetten, van wien vele moderne edelachtbaren een lesje konden nemen in achtbaarheid en edele manie ren, naar behooren, in de speciaal voor de gelegenheid stemmig versierde Raads zaal gehuldigd Oud-generaal Ophorst, het oudste Raadslid in jaren, zelf nog uit de „oude school"1, hield „de" speech. Schoemaker, een oude lont-lucht speu rend, stond „in de houding".Aan het einde werd het hem even te machtig. Het gaat als een opgeroepen beeld uit vér vervlogen tijden. Het kan geen kwaad zoo nu en dan nog weer eens een dergelijk beeld voor oogen te hebben. Het brengt ons tot.resignatie en tot het besef, dat wij, met onze „moderne" be- strevingen, naast veel goede winst, helaas hier en daar wel wat verloren óók! Jeugd kent geen resignatie en heeft die ook niet te kennen. Zij heeft recht op ruimte om haar leefdrang uit te vieren. Ontijdige beperking van buitenaf kneust en als reactie ontstaat baldadigheid. Vroe ger leverde „de straat" tenminste nog eenige ruimte. Maar den laatsten tijd wordt zij, met de enorme toeneming van het snelverkeer, bekneld binnen de enge grenzen van de „regelen van den weg". En de klassieke Amsterdamsche straat jongen, die vroeger althans nog eenige speling had en dan ook dikwijls voor namelijk zijn beste kanten: zijn humor, zijn handigheid en zijn. diplomatie ten toon spreidde, gaat van wege deze be knelling steigeren en demonstreert al leen zijn slechtste kanten: zijn verniel- zicht en zijn onhebbelijkheid, zóó zelfs, dat zijn tegenwoordige straatschenderij de gemeente op niet minder dan op. een ton per jaar komt te staan! Als we, vraagt men zich nu af, deze verloren ton, anders benoodigd voor herstel van opge broken bestratingen en: „bijwerking" van geschonden plantsoenen eens beschik baar stelden bij wijze van grubsidie aan den Bond: van Speeltuinver., die de hoognoo- dige, verdwijnende „ruimte" weer op hun terreinen tracht te doen herleven? In derdaad geen kwaad idee. Al zal ons straat-leven met de verdwij ning van het kleurig, tierend element der straat-jongens, er nóg nuchterder en nóg meer ver-mechaniseerd gaan uitzien. Méér ruimte! dat was ook de kreet waaraan het uitschrijven van de „Rokin- prijsvraag" zijn ontstaan te danken had. De in verband met deze prijsvraag inge stelde commissie van beoordeeling heeft onlangs haar rapport aan B. en W. uit gebracht. Een goede zestig inzendingen hebben haar bereikt, maar geen enkel af zonderlijk ontwerp achtte zij waardig de eerste'prijs weg te dragen. Daarom wordt voorgesteld het beschikbare prijzenbe- drag te verd'eelen over een vijftal inzen ders uit wier plannen verschillende denk beelden bij de uitvoering eventueel in het eind-object kunnen worden samengesteld. De diverse teekeningen en ontwerpen worden thans in het Stedelijk Museum ten toon gesteld. Op twee na stellen zij allen een demping van het Rokin (tenminste van het gedeelte tusschen Langebrug- steeg en Spui, waarover de prijsvraag ging) voorop. De jury is het in dezen met de meerderheid eens, Zij is er van over tuigd^, dat de noodzakelijke breedte der verkeerswegen op het gedeelte Rokin tusschen, Dam en Spui, behoud van een gedeelte gracht onmogelijk maakt". En verder acht zij de 'beste afwerking van het gedempte stuk water: een boomenrij-be- planting evenwijdig aan'de stille zijde, principieel juist. Wéér dreigt óns dus een' stukje oud- Amsterdamsch grachtschoon te ontvallen. Het is een weemoedig vooruitzicht. Maar nog is het laatste woord in dezen lang niet gespróken. Er is misschien nog eeu kleine kans op behoud, vooral als men het Rokin-vraagstuk nog wat ruimer gaat besohouwen dan alleen tusschen Dam en Spui en als men ook de verkeers regeling binnen wat ruimer grenzen on der oogen neemt, zoo, dat men b.v. kwam tot eeh Rokin-verkeer uitsluitend in één richting eventueel een N. Z. Voorburg- wal-verkeer ni de omgekeerde. Ingezonden Mededeellng. Zeer mooie Kerstboomen billijk in prijs. Hulst rijkbezet met bessen. De verhouding tusschen: ons Indië en het moederland' zou, zat men bij de pakken neer, ook wel eens een weemoedig voor uitzicht kunnen worden. In alle geval staan we in dezen, naar minister Oolijn een dezer dagen te Utrecht voor een stu- dentengehoor verklaarde „in de laatste étappe, die voor Indië en ook voor Ne derland: beslissend zal wezen". Instellin gen als het Koloniaal Instituut, die hard en doeltreffend werken om de banden tusschen de beide deelen van ons Rijk nauwer aan te halen en tot beter weder- zijdsch begrip op te voeden, doen veel om het uitzicht op de toekomst helder en open te houden. Het nieuwe, grootsche gebouw van genoemd Instituut, dat, tegenovér de Muiderpoort, jarenlang langzaam aan het verrijzen was en dat reeds bij brokjes en beetjes in gebruik werd' genomen, nadert thans zijn cindeliike voltooiing. Het is een enorme schepping waarop het particulier initiatief, de benoodig- de fondsen kwamen uitsluitend door par ticulieren bijeen nu eens zonder te genspraak vrijuit trots kan zijn. In het najaar van 1925 hoont men met de geheele afwerking gereed' te zijn. Wil de instel ling echter ook op volle kracht kunnen werken dan zullen er nog nieuwe fond sen moeten bij komen om een en ander naar behooren te exploiteeren. Een be roep op „particulieren" zal men dan voor 't laatst nog ééns moeten doen. Maar we behoeven niet bang te zijn, dat daar aan geen gehoor zal worden gegeven; het belang dat wij allen er bij hebben om die laatste, beslissende étappe in de verhou ding tusschen Indlë en ons, zoo min mo gelijk weemoedig dooa ta komen, spreekt daan duidelijk voos. De Tariefwet. De Eerste Kamer heeft het Tariefont- werp aangenomen met 28 tegen 14 stem men; rechts tegen links. Raad van State. Tot lid van den Raad van State is be noemd de heer A W. F. Idenburg, minis ter van staat, oud-gouverneur-generaal van Nederl.-Indië en oud-minister van koloniën. Als gevolg van deze benoeming zal de heer Idenburg moeten bedanken voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer. Als zijn opvolger in die Kamer zal wor den aangewezen de heer mr. P. E. Briët, te Leiden, die vroeger al lid van de Eerste Kamer is geweest. De Kamerverkiezingen. *Het Hdbl. verneemt, dat namens de soc.-dem. partij-organisatie te Amsterdam de heer J. P. W. Aibarda, bestemd om mr. P. J. Troelstra als leider der soc.- dem. Kamerfractie op te volgen, zal wor den uitgenoodigd bij de algemeene ver kiezingen van 1925 lijstaanvoerder te wil len zijn in den kieskring Amsterdam. Voor de beide andere soc.-dem.-zetels der hoofdstad zullen wederom de beide aftredende Kamerleden S. van den Tem pel en B. H. Gerhard in de oude volgorde op de lijst worden geplaatst. Hoogheemraadschap N.-H. Noorder kwartier. In de Donderdagmiddag gehouden al gemeene vergadering van het Hoogheem raadschap Noord-Hollands Noorderkwar tier werd, na eenige discussie, met alge meene stemmen besloten tot aankoop van een perceel aan den Kennemerstraatweg te Alkmaar voor de vestiging der bureaux van het Hoogheemraadschap. De koop som bedraagt 60,000, terwijl 25,000 werd gevoteerd voor in het gebouw aan te brengen verbeteringen. Het Bezoldigingsbesluit-1925. In verschillende dagbladen werd ge- meldt dat de Centrale Commissie voor Ge organiseerd Overleg aan de regeering zou hebben geadviseerd, om het nieuwe Be zoldigingsbesluit niet op 1 Jan. 1925 in werking te doen treden en dat de regee- ringsvertegenwoordigers in de Oommis sie zich bij de stemming ook vóór dat ad vies hebben uitgesproken. Het „Handelsblad" verneemt, dat, in dien de regeerinigsvertegenwoordigers in de Oommissie dat inderdaad hebben ge daan, zij dat deden zonder ruggespraak met de Regeering te hebben gehouden. Naar aanleiding van enkele persberich ten omtrent voornemens bij de regeering omtrent het niet uitvoeren van het Bezol digingsbesluit. weet de ,3ea Bode" (r.k.) het volgende mede te deelen: De omstandigheden, waarin de regee ring is gekomen door het besluit van de Tweede Kamer, waarbij de regeering werd verzocht het ontwerp regelende de bezol diging der hoogere ambtenaren terug to nemen en ook voor deze ambtenaren de volle korting van 10 en 81/ï premie heffing toe te passen, maken het voor de regeering onmogelijk het nieuwe bezoldi gingsbesluit uit te voeren. Ook bij: dit be sluit is rekening 'gehouden met de opvat ting dat op de salarissen der hoogere ambtenaren niet zooveel mocht worden gekort omdat deze lang niet in dezelfde stijging hebben gedeeld als die der lagere ambtenaren. Om die reden waren er on der de hooge ambtenaren velen, die in het Bezoldigingsbesluit aanmerkelijk vooruit gingen, vergeleken bij de salaris sen, welke van 1 Oct. af werden genoten. Ditzelfde was het geval met de salarissen bij de wet geregeld, zooals deze waren neergelegd in het wetsontwerp, dat de Tweede Kamer de vorige week niet in be handeling wilde nemen, omdat zij gelijke korting wilde voor alle ambtenaren. Het gevolg hiervan zou dus zijn, dat bij hand having van het bezoldigingsbesluit slechts een enkele groep van hoogere ambtenaren n.1. van hen, wier salaris in het bezoldi gingsbesluit is geregéld, niet de volle kor ting zou ondergaan en de leden der Re kenkamer Rechterlijke Macht e. a., wier salaris 'bij de wet wordt geregeld, wel. Hierdoor zou een zeer ongewenschte en onbillijke toestand ontstaan. Bij nadere overweging meent do regee ring dat ten gevolge van het jongste be- óluit der Tweede Kamer het bezoldigings besluit niet gehandhaafd mag worden, zoodat ook na 1 Jan. de huidige toestand moet worden gecontinueerd. Dus na 1 Ja nuari zal niemand, ook de ongehuwden niet, meer dan 10 van zijn salaris wor den gekort, behalve dan de pensioenkor ting, Wel overweegt de regiering nog om door een wijziging aan de bezwaren tegemoet te kamen, zoodat alle gehuwde ambténaren een korting van 181/, on dergaan en de ongehuwden de volle kor ting dragen van de nieuwe salarisrege ling, omdat handhaving van den bestaan- den toestand een belangrijk financieel na deel voor het Rijk beteekent. Maar er is natuurlijk geen sprake van dat dat nieuwe bezoldigingsbesluit reeds voor 1 Januari gereed zal zijn, terwijl bij de oplossing der bezwaren ial Tan moei lijkheden moeten worden <xhüarv« igen. Het Neder! Correspondentiebureau in Den Haag meldt: Van de meest bevoegdb zijde vernemen wij, naar aanleiding van berichten, dat het bezoldigingsbesluit-1925 met 1 Janu ari e.k. niet zou worde® ingevoerd', dat de invoering op dien datum van dat besluit, dat immers een maatregel van algemeen bestuur is, wèl zal plaats hebben. Tegen Plaatselijke Keuze. Bij de Eerste Kamer is Ingekomen een adres van het Comité tegen Plaatselijke Keuze, vergezeld van 276.000 handteke ningen, in welk adres verzocht wordt het voorstel-Rutgers tot wijziging der Drank wet niet aan te nemen. Ingezonden Mededeellng. (pMMnnjjSMbtMI Geluk-telegrammen. Het St.bl. no. 561 bevat een Ko®. be sluit van 12 dezer, betreffende de voor- loopig© invoering van formulieren voor geluk-telegrammen in het binnenlandsch verkeer. Artikel 1 luidt: Door den afzender van een binnenlandsch telegram, 'bestemd voor een der door Onzen minister van water staat aan te wijzen rijkskantoren, kan worden verlangd, dat de t^dina op aan luxe-formulier wordt afgeleverd. Hiervoor is een recht verschuldigd van 40 cent per telegram, bij da aanbieding te voldoen, terwijl op de minuut, boven het adres, de in de prijsberekening te begrij pen aanwijzing „LX" is te stellen. De geadresseerde van „telegrammen kan tegen vooruitbetaling ten kantore van be stemming, van evengenoemd recht per te legram', mede verzoeken, dat door hem aan te geven, voor hem bestemde, op bo venbedoelde kantoren aankomende tele grammen aan hem op luxe-formulieren worden afgeleverd. Indien telegrammen met de aanwijzing „LX" worden nageseind, ia de telegraaf dienst bevoegd, desgewenscht, die aan wijzing te doen vervallen. Meervoudige telegrammen met de aan wijzing „LX" zjjn niet toegelaten. Op alle in dit artikel 'bedoelde telegram men blijven overigens de bepalingen van het van kracht zijnde Rjjkstelegraafregle- ment van toepassing. Het bedrag van 40 oent wordt, na af trek van een door Onzen voornoemden minister te bepalen vergoeding voor de bemoeiingen van den telegraafdienst, af gedragen aan het Nederlandsche Jeugd leiders-Instituut. Artikel 2: Dit besluit treedt in werking op een door Onzen minster van waterstaat te bepalen datum. INSTRUMENTEN M.J.H.KES5ELS '<*-<< TILUURG Indusfiwttraof *4, VRAAGT CATALOGEN. Ingezonden Mededeellng. Lekker rustig slapen (300) TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag. MARINE-BEGROOTING. Het amendement van den heer Brau- tigam c.s. op begrootingsartikel 16 van hoofdstuk VI (Marine) (het niet toestaan van 1,200,000 voor torpedojagrs) wordt verworpen met 58 tegen 27 stemmen. Voor de sociaal-democraten, de VTijzinnig-de- mocraten, de communisten en de platte landers. Het begrootingsartikel wordt aange nomen, art. 1 wordt aangenomen z.h.s. De begrooting wordt aangenomen met 58 tegen 25 stemmen. Tegen de sociaal democraten, de vrijzinnig-democraten en de communisten; De Kamer maakt een aanvang meï de artikelsgewijs» behandeling der Indische begrooting. De motie-Wijnkoop-van Ravesteyn over opheffing van uitzonderingsmaatregelen in Indië wordt verworpen met slechts de stemmen der beide communisten vóór. De motie-Albarda, vragend een onderzoek naar den eoonomiscihen toestand der in- landsche bevolking wordt aangenomen. Des avonds wordt voortgegaan met de begrooting voor Waterstaat. Voor een en ander kunnen wij volstaan met te verwij zen naar het overzicht van onzen parle mentairen kroniekschrijver, die er de be langrijkste dingen uit behandeld heeft. De gewezen directeur der Schotensche gasfabriek. Voor de Rechtbank te Haarlem werd Donderdag de zaak behandeld tegen den gewezen directeur van de gasfabriek te Schoten. Bekl., 37 jaar oud, wordt beschul digd, dat hij in het tijdsverloop van 1 Jan. 1922 tot 1 Febr. 1924 van verschillende personen gelden heeft aangenomen, we tende, dat deze giften hem gedaan werden ten gevolge of naar aanleiding daarvan, dat hij, in strijd met zijn plicht, strijdig met zijn instructie, in zftn bediening 'groote hoeveelheden nevenproducten dier gasfabriek aan die personen had verkocht tegen door hem met de koopers overeen gekomen prijzen, lager dan welke hij had kunnen bedingen. Het O. M. achtte de tenlastelegging be wezen en eischte 2 Jaar gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke lnhjechteni»- De verdediger, raar. Tideman, vroeg vrij spraak. Nadat de rechtbank in raadkamer was gegaan, besliste zij tot onmiddellijke ge vangenneming van bekl en diens over brenging naar het huis van bewaring. Duur tangetje. De volgende, „ware geschiedenis" ver haalt het Soer. Hbl.: De dienst der douane te Soerabaja had een plombeertang noodig en liet er een aanmaken bij het marine-etablissement. Na verloop van eenigen fljd was de tang klaar en kreeg de douane haar, netjes verpakt, toegezonden. Het was een zeer goede tang, die bij gebruik uitstekend voldeed. En de douane was er mee in haar schik. Niet lang daarna kwam de nota. En van stonde af aan was het uit met de pret. Want de nota was zeer gepeperd; er prijkte een bedrag op van niet minder dan f265. Maar men betaalde omdat men betalen moest. Tot zoover luidt het ware verhaal, waardoor de nieuwsgierigheid van het Soer. HbL in de hoogste mate was opge wekt. Het gelukte het blad, te bevoegder plaatse nog het volgende te weten te komen. In het marine-etablissement, waar de tang was gemaakt, had men slechts het enorme bedrag van 48 (achtenveertig) heele eenten aan materiaal er aan besteed. Voor het graveeren (in staal) had men het luttele sommetje van f 99 uitgetrokken. Totaal f100. En daarna heeft men er waarschijnlijk qjndat men f 100 voor een plombeertan getje bespottelijk gering vond er nog f 165 opgelegd, vanwege de algemeene kosten, die op 't etablissement drukken. In 't etablissement worden vaak allerlei voor de vloot benoodigde voorraden: steenkool, victualiën e. d., opgeslagen, van welke voorraden soms groote hoeveel heden wegens bederf moeten worden af geschreven. Spek en boonen en ook steenkool zijn nu eenmaal, op den langen duur, aan bederf onderhevig. Al die afschrijvingen zijn even zoovele schadeposten. En deze zijn het, die als algemeene kosten op de inrichting druk ken. In dit licht bezien, is het althans ver klaarbaar, dat de betrokken autoriteiten, als de gelegenheid zich daartoe voordoet, die algemeene kosten minder drukkend trachten te maken. Komt er van den een of anderen gouvernementsdienst een bestelling bin nen, dan wordt er op waarlijk ingenieuse wijze fluks een rekensommetje in elkaar gedraaid en meD heeft van de algemeene kosten, een gedeelte op een anderen (gouv.) dienst afgewenteld. Zoo zou men b.v. de telefoondienst voor een moerbout van enkele guldens waarde, bij het marine-etablissement f 150 kunnen laten betalen. Enzoovoort, naar rato. Is 't niet bespottelijk? Oplichting ln Nederlandsche treinen. In den Hoek van Hollandtrein uit Duitschland speelde dezer dagen zich het volgende voorval af. In Nij megen verscheen plotseling een als zee man gekleed persoon in een comparti ment, waarin zich eenige reizigers be vonden. De man deed het voorkomen alsof hij zeer zenuwachtig was, zeide dat hij kapitein was en dat hij zijn stuur man was kwijt geraakt. Hij beweerde uit Alaska gekomen en naar Hamburg ge reisd te zijn. In zijn bezit had hij pels werk, dat naar zijn verklaring gesmok keld was. De stuurman had het reisgeld bij zich en nu had hij geen cent op zak. Om aan geld te komen, was hij nu wel verplicht eenige van de «prachtige" pel zen te verkoopen. Een paar wilde hij be houden om aan zjjn zuster te geven. Het gevolg was, dat een Duitscher, die in de coupé zat, twee pelzen voor 220 mark kocht en niet zag, dat het gewone gei- tenvellen waren. Een bewoner van Beverwijk, wien het geval verdacht voorkwam, volgde den ,stuurmanlooze kapitein en lichtte een conducteur aan het station in. Deze klamp te den man aan en vroeg hem naar zijn kaartje. Bij deze gelegenheid kwam het bedrog uit, want de kapitein bleek in het bezit te zijn van een abonnement tweede klasse ten name van J. N. v. D. te Leiden. De gesnapte reiziger wilde den Beverwijker te hjf gaan, doch een inspecteur van politie, die zich toevallig in de nabijheid bevond en in den trein had meegereisd, maakte proces-verhaal op. Daar er waarschijnlijk nog meer van dit soort kooplieden zyn, dient men op zjjn hoede te zjjn. (Telegr.) Ben ernstig ongeluk. Uit Uahannesburg wordt gemald! dat een lift met 31 personen in een goudmijn te Randfontein naar omlaag is gestort, waarbij alle zioh daarin 'bevindende ar beiders, o.w. een 'blanke werden gedood. Strenge koude. IBijkens de berichten uit Ghicago wordt het noordwesten van de Ver. Staten door felle koude geteisterd. Men verwacht dat ook ln Mississipi en Ohlo die barse kou slak spoedig cal daan gevoelen. Is het meest gesorteerd In zeer mooie van af 60 cent en hooger. ZIE DE KERST-ÉTALAGE. Onze Zaak is a.s. Zondag 21 Dac. den geheelen dag GEOPEND. J# W> HEIJDANUS. wêncfr- Ujin- QerlrouMgn fat hef oude en welbekend» odn*t is een genot, dat aan velen onbekend is. Wie eehter in het bezit is van een koker Mljnhardt'e Zenuwtabletten kan steeds verzekerd z|jn een rustigen nacht door te brengen. Pr|js 76 ot. By apoth. en drogisten.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5