E T uw meubëTmagazijn Eiken Slaapkamermeubelen, Op Woensdag 24 December groote korting op: HERMAN NYPELS, helder. Derde Blad. PLAATSELIJK NIEUWS fl. I. QUASI, Meubelmaker - Stofleerder. VAN ZATERDAG 20 DECEMBER 1924. Ingezonden Mededeellng. Wilt U op Uw rel»ko»t8n besparen, maakt dan Uw rela naar A'dam per boot. Een tentoonstelling te Helder. Scheepvaart. Hiervoor Is reedis belangrijke medewer king toegezegd. Radio en luchtvaart Medewerking is reeds toegezegd. Gas en electrlciteit Ook hiervoor is van gemeentewege toe zegging gedaan. Gebouwen en terreinen. MuzIekcommlflHle. Pers en reclame. Vermakelijkheden. Ontvangst Kinderkoor „De Harpe Davld's". Ingezonden Mededeellng. eindigt onze WINTER-OPRUIMING tot dien datum geven wij de bekende Overhemden Handschoenen Winterjassen «lekkers Ulsters Hoeden en Petten Costumes I Zijden en woll. Sjaals Jongenskleeding Truien, Sokken enz. Wat ge niet In de etalages ziot, vraagt dat In den winkel. PP* Wjj brengen een enorme keuze, tegen opoieui verlaagde prijzen, speciaal voor de KERSTDAGEN. Heeren* en Kinder-Kleedingmagazljnen voor laagste prijzen. „Ons Belang". De heer A. Kramer, onderwijzer aan school no. 14 alhier, ia benoemd ala hoofd der O. L. School no. 1 te Anna Paulowna. De heeren J. de Knegt en J. Rotgans, teerlingen der Radio-school alhier, slaagden te Den Haag voor het Rlöksoertilicaat van Radiotelegralist. Btf het te 's-Gravehhage gehouden examen slaagden voor tweeden officier groote stoomvaart de heer D. M. Vlas en roor °fflcier groote stoomvaart de heer P. O. Smit. c'e gehouden aanbesteding voor het ma^en van de electrische installatie van Handelsschool^ pompstation en gemeente- reinjging is dit werk opgedragen aan den heer P. J. van Os, Koningstraat 76. O"2® plaatsgenoota, Mej. M. H. J. Stoter, ia met ingang van 1 Januari 1925 benoemd tot ambtenaar bij den pas opge- riohton Gemeentelijken Ophaal- en Stor- tingadlensi te Scholen. Aanbesteding, Donderdag j.1. werd door de Genie aan besteed Bestek No. 47 dienst 1925: Het éénjarig onderhoud van de Militaire Gebouwen en Werken te Helder. Raming f 15700.—. -o.nui acht biljetten. W. A. Ran f 15000.—, H. Riemers f 14935.Gebr. v, Pelt f 14896.—, H. F. Bosch f 14837.—, G. Groot f 14744.—, G. de Beurs f 14700.—, W. J. Braggaar f 14389, W. Veenstra f 13560,94. De laagste inschrijver werd voor gun ning voorgedragen. Programma van het Concert, te geven door het Stedelijk Muziekkorps op den eersten Kerstdag, des morgens half 9, in de muziektent in het Plantsoen. 1. Stille Nacht, heilige nacht 2. Eere zij God. 3. .Wij allen danken God 4. Dankgebed 5. Wjj treden nu heden. 6. Intocht des Heeren. 7. 'Es ist ein Reis entsprungen. 8. Uren, dagen, imaanden, jaren. 9. Psalm 42. 10. Schfiferte Sonntagslied Kerkconcert A. G. O. Naar wjj vernemen, loopt de kaartverkoop voor het Kerkconcert van A.G.O. op Maan dag 22 December a.s. reeds aardig. Wij kun nen dan ook niet anders doen dan onze lezers waarschuwen niet tot het allerlaatste oogen- blik te wachten, daar er dan wel geen en- trée's meer verkrijgbaar konden zijn, aange zien dit kerkconcert van A.G.O. in den Kersttijd met medewerking van eerste krach ten tegen een zoo billijken prijs 0.40) bij bet publiek wel' in den smaak schijnt te vallen. Op verzoek drukken wij bet te geven pro gramma bierbij a*> terwijl programma met 'tekst der te zingen liederen 's avonds aan de Kerk verkrijgbaar zjjn. Zooals wjj hebben medegedeeld, wordt hiervoor medewerking verleend d'oor Mejuf frouw Len de Wit, concertzangeres, Rotter dam, Mejuffrouw IMarcelle de Haas, viool-- teerares aan de Muziekschool van den heer Leewens, en den heer Jac. Bonset, organist der Luthersche kerk te Amsterdam 1. 3 Programma: Tocata d kl .t. Georgio Muffat Orgel (1635—1704) a. Er weidet seine Herde Messias Hfindel b. Aria uit Paulus Mendelssohn Zang Sonate g mol Tartini Andante; Presto non troppo; Largo; Allegro comodo. Viool Berceuse Op. 90 Jac. Bonset Orgel a. Maria Wiegenlied Max Reger b. Morgenihymne Georg Henschel c. Liebesfeier Felix Wemgartner Zang Aria op de g-snaar Bach Larghetto Hfindel-Hubay Andantino Padre Martini Kreisler Viool (op verzoek) a. Ohristbaum Peter Comel-ius b. Kerstlied Job. Holthaus Zang Ave Maria Oherubini Zang, viool, orgel 9. Sortie (uit 1'organiste No. 7) Oesa'rFranck Orgel 5. 6. 7. 8. ESONA TENTOONSTELLING „STAD HELDER" 1925. Groote plannen. Muzlek-cancours ter gelegenheid van het 35-jarig be staan. van het Stedelijk Muziekcorps. 100-jarig bestaan van het Noord- Hollandsch Kiwumi. ^Roeri'-avond ln Casino. Wij brengen nogmaals in herinnering, de liefdadigheidsvoorstelling, welke he denavond gegeven wordt in Casino, ten bate van de noodlijdende Hollanders in t Roergebied. Voor een lagen entreeprijs* kunnen de bezoekers een genotvollen avond doorbrengen. Zang, muziek, voor dracht en oomedie wisselen elkander af en tot slot bal. De Kleine Kapel van het Stedelijk Muziekkorps zal tu&schen de verschillende nummers in de prettige stemming er wel in houden. Bovendien steunt men door het bezoek een goed werk. Kaarten alsnog verkrijgbaar 50 cent ln het sigarenmagazijn „Nederland" van den heer Kokelaar, Kanaalweg 118 eni 'n avonds aan de zaal Het Bestuur van „Helder's Belang" had' Donderdagavond' eene vergadering uitgeschreven met een aantal ingezetenen van Helder teneinde plannen te bespre ken voor een feestweek, welke in den aanstaanden, zomer zal worden gehouden.' Een groot aantal uitgenoodigden had aan dom oproep gehoor gegeven, ter wijl schriftelijke adhaesiebetuigingen wa ren ingekomen van personen, die per soonlijk verhinderd waren ter vergade ring aanwezig te zijn. De Voorzitter van „Helder's Belapg", de heer Biersteker, riep den aanwezigen heeren het welkom toe en hield een korte inleiding over het doel der vergadering. Getracht zal worden een tentoonstelling te organiseeren- op verschillend gebied, waarbij allereerst natuurlijk speciaal Hel- dersche dingen visscherij, marine, worden geëxposeerd, teneinde te demon- streeren wat Helder in dit opzicht kan aanbieden. Het feit, d'at het „Stedelijk Muziekcorps*' het volgend jaar zijn 35- jarig bestaan herdenkt, en bij die gele genheid een conpours denkt te geven, is 'eigenlijk de directe aanleiding tot deze plannen. Het bestuur van het „Stedelijk" kwam namelijk bij dat'van „Helder's Be lang" met verzoek om medewerking aan een dergelijk concours. „Helder's Belang" verklaarde zich bereid!, maar voor een concours alleen waren de moeilijkheden groot, en zoo wérd overwogen of daar aan niet andere feestelijkheden konden worden vastgeknoopt. Er rijpte een plan en van alle kanten werd hiervoor mede werking ontvangen, ook van. de zijde van het gemeentebestuur en andere autoritei ten. Het doet spr. genoegen zoovele sym pathiebetuigingen te hebben gekregen, en het zal nu van ons afhangen te laten zien wat wij kunnen bereiken. Het is altijd moeilijk ieder die daarvoor in aanmerking komt, te bereiken, en spr. vraagt dus reedis bij. voorbaat aan hen, die onverhoopt niet mochten zjjn uitge- noodigd, dit verzuim niet te willen kwa lijk nemen en zich, indien zij meenen in deze aangelegenheid iets te kunnen doen, alsnog op te geven. Voor het overige mag spr. aannemen, dat alle aanwezigen door hun tegenwoordigheid adhaesie betuigen aan de plannen? Voorloopig zal een aan tal-sub-oommissies moeten worden geko zen, welke, in overleg met het hoofdbe stuur, haar taak hebben te bepalen. Spr. geeft hierna een uiteenzetting van de plannen. Het concours zal worden ge houden op twee -Zondagen. De bedoeling is nu in de tusschenliggende week een ten toonstelling te organiseeren op alle moge lijk gebied. Hiervoor zal de medewerking worden gevraagd o.a. van den midden stand1; die van de marine-autoriteiten is al toegezegd, eveneens die van de ge meente. Daaraan worden verbonden ver- schallende attracties en vermakelijkheden, men stelt zich bijvoorbeeld1 voor te trach ten een excursie te organiseeren naar de Zuiderzeewerken, en andere dingen in het economisch belang der gemeente. De be doeling is een Hoofdoomité te vormen van ongeveer 16 personen, met daarnaast tal van andere commissies. Daarvoor zijn veel personen noodig, en het doet spr. ge noegen, hier zoovele aanwezig te zien. Op eene vraag van den heer Kamman antwoordt de Voorzitter, dat de bedoeling is deze festiviteiten zoo mogelijk in de week na Pinksteren te houden (eerste week Juni). De heer van Mierlo vraagt naar de finantieele regeling van een en ander. De Voorzitter antwoordt, dat men trachten zal daarvoor een garantiefonds te vormen Het hoofdbomitél wordt samengesteld als volgt: W. Biersteker, H. Nijpels, J. Zwart, Joh. Bakker, Notaris Engelman, A. ten Klooster, P. O. de Boer, W. O. van Breda, J. Delgorge Fz., D. H. Grunwald, P. Pulnbroek, J. N. E. Teune, A. G. A. Verstegen, A. H. Voetelink, Fijting van Walsum, L. F. Monhemius. Hieruit zal een dagelijksch bestuur worden gevormd; ook zal een eere-oomité worden gevormd Uit de ter vergadering aanwezige hee ren1 worden thans verschillende sub-com missies gevormd, voor: vermakelijkheden, tentoonstelling, gebouwen en terreinen, muziek, pers en reclame, ontvangst finan ciën, begeleiding en excursies. Het voor loopig adres voor correspondentie etc. is bij den heer J. Zwart, Dijkstraat 57. De heer Nijpels geeft tenslotte nog en kele toelichtingen ten opzichte van de taak der verschillende oommissies. Waar schijnlijk zal men de beschikking kunnen krijgen over de groote exercitièloods aan de Buitenhaven, om daaFin de tentoon stelling onder de brengen; voor personen van buiten de gemeente is dit terrein een mooie attractie en met autobussen is een uitstekende verbinding te verkrijgen. Handel en Industrie. De bedoeling is de winkeliers alhier tot deelnanie uit te noodigen, en ook de plaatselijke industrie, die overigens van niet veel beteekeniis is. Vis scherf}. Wellicht kan hier wel iets omtrent' het reddingwezen, worden geëxposeerd. De commissie hiervoor Zal den toestand eens moeten opnemen; er moet verlich ting worden aangebracht, enz. Deze regelt alles voor het concours. De tentoonstelling wordt niet alleen van plaatselijke beteek en is, maar ook van pro vinciaal belang, zoodat deze commissie ook te zorgen heeft voor de groote bla den. Verder zullen affiches moeten wor den ontworpen voor de provincie. Hieronder vallen ook de waarvan spr. melding deed. attracties, Deze commissie heeft een omvangrijke taak en zal wel moeten worden uitge breid. Flnantlën. Deze houdt, zich bezig? met de vorming van een garantie-fonds. Begeleiding excursies, etc. Hieronder zullen vallen de reeds ge noemde excursies naar de Zuiderzeewer ken, bezoek aan 's Rijkswerf, autotochten naar Huisduinen, de Kooy, een bezoek aan dè Mok, enz. Ook zal deze oommissie hebben te regelen eventueele extra-trei nen en -booten, enz. Aan het slot releveert de Voorzitter het 100-jarig bestaan van het Groot Noord- Hoilandsoh KanaaL Te Alkmaar bestaat het plan nog dezen zomer een nieuwe feestelijke herdenking van dit feit te vie ren. Wij- geven toe, dat Alkmaar groo- ter aantrekkelijkheden voor een derge lijke herdenking bezit dan Helder, maar meenden nochtans, dat ook hier iets ge schieden moest. Het Bestüur van H. B. heeft zich dan ook in verbinding gesteld met het Alkmaarsche oomité om te trach ten tot samenwerking te komen. Geant woord is, dat met het verzoek rekening zal worden gehouden. Aan de Heldersche leden van dit Alkmaarsche comité is ken nis gegeven van het antwoord, en onge twijfeld zullen deze medewerken. Al is het waar, dat het kanaal thans'voor een groot deel zijn beteekenis verloren heeft, voor de binnenvaart is het nog van groot belang, en uit de rede van den heer Ramaer is gebleken, van hoe groote be teekenis deze voor de aan het kanaal ge legen plaatsen is. Aan het slot spreekt de heer Biersteker den wensoh uit, dat er iets tot stand moge worden- gebracht, dat bevorderlijk is aan den goeden naam onzer stad. Spr. doet daartoe een- beroep op ieder's medewer king, slechts door aller medewerking kan iets worden bereikt. De naam der tentoonstelling zal luiden: „Tentoonnstelïing Stad Helder 1925". Het Kinderkoor „De Harpe flavida", onderafdeeling van de Gereformeerde Zang- vereeniging Halleluja", gedenkt dit jaar zijn 121/J-'jarig beStSan. Ter gelegenheid hiervan gaf het onder leiding van zijn di-r c- teur, den heer Joh. F. Asma, die het koor van de oprichting af dirigeert, Donderdag avond- een openbare feestelijke uitvoering in de Gereformeerde Kerk. Ds. B. v. d. Werff opende deze vergade ring met gebed en wenschte vereenigimg en directeur geluk' met dit jubileum. Het feestvierende koor zette nu in met de Jubileum-Cantate van Pijlman. Aardig klon ken de heldere kinderstemmen in- het door Mendelssohn getoonzette „Meiklokje in 't dal" en vervolgens het fenm ingezette marschlied „Naar den Dam" van Philip Loots. We hoorden ze in den pas mar- cheerenl Hoewel op de pianobegeleiding dezer eer ste nummers door Mej. Reina Gorter niets viel aan te imerken, voldeed de Kerstcantate, die met orgel begeleid werd, beter, omdat het Kinderkoor nu meer op toon -bleef. Deze Cantate van Crêvocoeur, waarin de zang werd afgewisseld- met aardige inter mezzo's voor Kerkorgel, was wel -het hoofd nummer voor het jubileerende koor. De jeugdige solist, die in de Jubileum-Cantate nog wat zenuwachtig bleek -te zijn, het nu vaster zijn typisch-fraaie stemgeluid hooren en op de ietwat ruwklinkende vraag van het jongenskoor: „Wie is dan die Koning, ver laten van pracht?", klonk de solo op wel- luidenden toon: ,,'t Is Jezus, de Heiland, zoo vriendelijk, zoo zacht!" De koren wajen hier flink op stem (de begeleiding aan het eind van het' slotkoor was wel wat te sterk). Het zoontje van den directeur, de 12-jarige Feike Asma, bespeelde het orgel. Enkele door hem gegeven slotnummers dwongen blijkbaar bewondering af bij de aanwezigen. Bij het spelen van de Eerste Sonate van Mendelssohn toonde hij zijn instrument reeds flink te beheerschen. Zoo voortgaande sn= Ingezonden Mededeellng. la ruim gesorteerd In prima onder goede leiding kan uit -hem zonder twijfel een bekwaam organist groeien. Ook de moedervereeüigidg „Halleluja" verleende hare medewerking. Geen gemak kelijke taak had ze in „De Kosmos" van den voor eenige weken overleden componist Bernard Zweers. En hoewel enkele zeer hooge passages niet binnen het zuiver bereik van alle sopraanstemmen- bleven, gal de uit voering blijk van studie en door de goede voordracht konden we genieten door de weelde en grootheid der Schepping te hoo ren bezingen. Het slotnummer Psalm 160 van Pijlman leverde wel bewijs wat de directeur met zijn beide dilettantenkoren weet te bereiken De uitvoering hiervan was uitstekend en hoewel- appla-us in de Gereformeerde Kerk niet ge bruikelijk is, 'konden de aanwezigen zich hier niet langer bedwingen -blijken van toe juiching te geven. Hoewel de leiding van een' Kinderkoor, waar het steeds komen en gaan" is, geen gemakkelijke taak is, weet de heer Asma toch steeds aardige resultaten te bereiken. Namens „De Harpe Davids" bood1 Ds. Van der Werff hem een bundel Concert stukken van Hfindel aan, waarna deze ver gadering met dankgebed! werd gesloten. Het was een welgeslaagde avond. De Onderofficiersvereeniging „Ons Be lang", Afd. Helder, hield- gisterenavond in „Casino" een groote openbare vergadering, waarin als sprekers optraden de heeren J. Thijssens en O. J. van Rijswijk, de laatste over het onderwerp „Salarissen en verhou ding tusscben regeering en ambtenaren", de eerste over „Pensioenen en Wachtgelden". Dat er voor deze -bijeenkomst en de te be handelen onderwerpen veel belangstelling bestond, bleek niet uit de opkomst van het publiek. De zaal was slechte matig bezet. Men schreef dit toe aan de berichten, die bereids in de pers de -rondte hadden gedaan, als zou de Regeering ernstig overwegen om het Bezoldigingsbesluit 1926 voorloopig op te schorten, althans grondig te herzien, wat mede uitstel van executie met zich zou brengen. De heer J. Rijnders, voorzitter der Afd. Helder, heette de aanwezigen welkom, stelde de beide sprekers aan de vergadering voor, uitte zijn spijt over de niet schitterende op komst, gaf ook als zijn meening te kennen, dat het bericht van de opschorting van het Bezoldigingsbesluit daaraan niet onschuldig zou zjj-n en gaf op de vraag, waarom deze vergadering was uitgeschreven, ten ant woord: „Wij hebben deze vergadering uit geschreven, omdat wjj meenden, dat na d-e verwerping van de motie-Gerhard^een nieu we actie zal moeten worden ingeluid, net zoo lang, totdat de versleohtingen- door de Re geering worden ingetrokken". Hierna geeft hij het woord aan den heer Van Rijswijk van Utrecht, die zal spreken over de fooien, welke in het Bezoldigingsbesluit salarissen worden genoemdL Het deed dezen spreker een buitengewoon genoegen, toen hij een uit-noodiging van het Hoofdbestuur ontving, om een spreekbeurt te Heidér te vervullen. En dit wel, omdat te Helder de eerste stoot is gegeven om te komen tot oprichting van- den Bond! „Ons Belang". Spreker begon met te herinneren aan het,demonstratieve congres, dat de Bond op 8 November in Den Haag had- gehouden, om uiting te geven aan wat er leefde ln de onderofficieren aangaande dè verlaging der salarissen en de verdere verslechtingen. De Groninger Courant schreef toen een hoofd artikel, vermeldende dat de verschillende ge vallen van sabotage, die zich te dezer plaatse bij de Marine hadden' yoorgedaan, recht streeks konden worden geschreven op naam van „Ons Belang". Ik geloof -niet te veel te zeggen, aldus spr„ indien ik met kracht protesteer tegen deze insinuatie, ook omdat wij weten, dat deze sabotage door de orga nisaties van Marinepersoneel- ten sterkste worden afgekeurd-. (Applaus). Een- ander reactionnalr blad, de R.-K. „Maasbode", schreef bij deze gelegenheid, dat het maar eens afgeloopen moest zijn met die militaire organisaties. Die deden geen goed aan de krijgstucht. Zij vergat daarbij te vertellen, dat er ook organisaties beston den van R.-K. onderofficieren, alsmede van Christelijke onderofficieren. Als 'de „Maas bode" *er bij had gevoegd, dat die militaire organisaties niet hadden moeten ontstaan, dan had zij volkomen gelijk gehad. Ieder weet, dat die organisaties geboren'zijn door de ellende, die werd- geleden en de misnoegd*- heid, die ontstond onder het militaire per soneel. Spreker achtte het hier de plaats niet, om over de militaire vakver enigings- literatuur te spreken, dcch die organisaties zijn werkelijk niet geboren en gegroeid, om dat het zoo goed1 was in- de maatschappij. Maar als de „Maasbode", zoo schrijvende over de Onderofficlerenvereeniging „Ons Belang", aldus haar haat lucht tegen deze organisatie, deed zij beter met eens te belu la beurde. Daar was een motie aangenomen), waarin het vertrouwen in de R.-K. Kamer motie was opgezegd1, terwijl door de R.-K. onderwijzers in -hun vergadering in de Jaaiv beurs te Utrecht een taal- werd gesproken* waar „Ons Belang" zich voor zou hebben geschaamd Daar is door een dier onderwij zers góicgo, aat er maar eens gestaakt dien de te worden, terwijl door een ander werd ■"mrkondigd, dat de Regeering eigenlijk 'in de gevangenis -moest worden gezet, omdat zij staatsgevaarlijk wordt. En door Prof. Veraart werdi gezegd, dat het optreden van Minister Colijn een- ramp was voor het overheidspersoneel en voor de geheele samenleving. Met uitlatingen van verschillende dagbladen -kon spreker aantoo- nen, dat het schaamteloos was van de „Maasbode", om een hetze tegen „Ons Be lang" te voeren, omdat de mentaliteit, die op het congres van 8 November tot uiting kwam, torenhoog stond boven die van ver schillende katholieke congressen. Spreker meende een en ander even te moeten aan stippen, voor hij tot de behandeling van zijn eigenlijk onderwerp overging. Thans herinnert spr. aan het gevallen votum over de voorstellen der Regeering, om de salarissen) der hoogere ambtenaren, die niet in het Bezoldigingsbesluit zijn op-.» genomen, doch bij afzonderlijke wet worden geregeld en die feitelijk een verhooging in hielden, vergeleken bij- de salarissen, die deze hoogere ambtenaren pp 1 October 1914 genoten. Dit votum van de Tweede Kamer feitelijk een nederlaag voor Minister Co- lijn waarbij ook de leider der R.-K. Ka merfractie Dr. Nolens zich aansloot, schjjnt voor de Regeering aanleiding te zijn, om de uitvoering van het Bezoldigingsbesluit 1925 voorloopig op te schorten. Spreker zou zich hierover verheugen en zegt, dat dit vooral aan de ongehuwden onder het overheidsper soneel ten goede zou komen. Tech waar schuwt hij' tegen te hooge verwachtingen, daar al meermalen toezeggingen waren ge daan, die toch later niet in vervulling rijn gegaan. Vervolgens behandelt spreker uitvoerig het vraagstuk van de salariëering van het militaire personeel. Hij bespreekt het feit, dat sommigen vooral uit anti-militaris tisch' stand-punt, het niet zoo erg vinden als aan de salarissen of pensioenen van militai ren wordt getornd. Toch constateert hij eveneens, dat zelfs vurige anti-militaristen st-eds op de bres hebben gestaan voor de belangen van het personeel, omdat men ten deze personen van zaken moet weten te scheiden. Al is men tegen het militarisme als zoodanig, daarom kan men evengoed- en moet -men even-goed voor de -belangen van de militairen- opkomen. Dit zijn twee ver schillende standpunten, die niet altijd genoeg onderscheiden worden. Hierna- woreüt in breede trekken de lijdens geschiedenis nagegaan van de salarissen van voor 1918. Toen was het allerdroevigst ge steld. In 1913 was Colijn Minister van Oor- log en bracht een herziening niet een verbetering tot stand, die aan bet Rijk een voordeeltje bezorgde van 63000. Booze tongen beweren, dat deze zijn besteed- om in het tekort aan -paarden bij het leger te voorzien. Vraagt -men, waarom de militairen de ge lederen niet verlieten, wijl toch de positie zoo slecht was eensdeels moest dit worden den toegeschreven aan de vaste positie, die men toen nog had. -Men had niet te lijden onder den geesel van de werkloosheid', doch op heden is de positie van het militair over heidspersoneel even los als die van de werk nemers in het particuliere bedrijf. Vervolgens werdi nog door dezen spreker stilgestaan hdj- de positie tijdens de mobili satie; hoe de actie door de organisaties werd- stilgelegd terwille van den godsvrede en hoe de autoriteiten door middel van toe- en bij slagen, die veel te gering waren- en veel te laat kwamen, de positie trachtten- te redden. In. het jaar 1916 belegde de Bond' het eerste openbaar congres, waar o.a. het Kamerlid Koster -het woordl voerde en eerst toen was de Regeering bereid- om een duurtetoeslag toe te kennen. In het jaar 1917 kwamen de Commissies Stork en Idenburg, de eerste voor het burgerlijk, de tweede voor het mi litaire overheidspersoneel Door -het werken van deze commissies kwam aan het licht, dat dé loonen van het burgerlijk overheids personeel 20 lager waren dan in het vrije bedrijf, terwijl de loonen van het militaire personeel 30 beneden die van het bur gerlijk overheidspersoneel hieven, dus 50 beneden de loonen in het particuliere bedrijf. Eerst door zekere gebeurtenissen in No vember 1918 kwam ook voor het militaire personeel de zoo hoog noodige verbetering tot stand. Doch lang beeft deze goed- oude tijd niet geduurd-. Eerst kwam een nieuwe Staats commissie onder leiding, van Van Oorschot. Deze commissie bracht een nieuwe salaris- regeling, die de instemming had- van het ge heele on'derofficierscorps. De Regeering teren, wat ln de R.-K. Hint Martlnua" ge- echter deed er 800 af. Dit bedrag werd nog

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 9