„Weldadigheids-Postzegels", NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Giïli. Zondagsblad. buitenland Begraven Geld PUROL Eerste Blad. mem- h tmji ,i iii|iMf i Nr, 9066. WOENSDAG 24 DKOCJMBKIt 1924. "JBH1! LH.njWWU.lik j"'l J-'U. wy»?.1 -we 1 JJ"" 62ste JAARGANG. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Giroretoenins No. 16066. Zij, die zioh van heden af, voor minstens drie maanden, op dit blad abonneeren, ontvan gen het tot 1 Januari GRATIS. Donderdag 25 Deo4.20 uur. Vrijdag 26 4.20 ENGELAND. De Rljksdagconf erentlc. Gisteren rijn de uitaoodigingen aan de Dominions verzonden tot het benoemen van' gedelegeerden op de rijksoonferentie te Londen, welke zal beraadslagen over het protocol van Genève en bet veilig heidsvraagstuk. Engeland en de ontruiming van de Keulsche zone. Londen, 28 December. Volgens de bla den heeft het vraagstuk der ontruiming van de Keulsche zone onderwerp uitge maakt eener bespreking tussohen den Duitsohen gezant en minister Ohamber- lain. De voorwaarden, waarop de ontrui ming kan plaats hebben zijn neergelegd in het tractaat van Versailles. Alles hangt ervan af, dat Duitschland het verdrag eer lijk uitvoert. Naar Britsohe opvatting kan Duitschland, door het aanvaarden van het Dawes-plan worden geacht, aan zijn ver plichtingen wat de sohadevergoeding be treft te voldoen. Met de ontwapening staat het anders. Bijna twee jaar lang heeft obstructie van Duitsche zijde de taak van de commissie van controle belemmerd. Haar slotverslag kan thans niet worden verwacht voor de derde week van Januari. Het is volmaakt uitgesloten, dat de ont ruiming der Keulsche zone dus zou ge schieden op 10 Januari, den In het tractaat genoemden datum. In elk geval zou de beslising, indien deze op grond der tus- sohentijdsche verslagen der controle-com missie werd genomen, niet gunstig voor Duitschland uitvallen, daar het vast staat, dat de bepalingen van het verdrag in vele belangrijke opzichten niet zijn nageko men. De beslissing is eohter van zoo'n overwegend belang, dat men ze niet mag nemen dan na overweging van het eind verslag. Zoodra dit beschikbaar is, zullen de geallieerden met elkander te rade gaan, in hoeverre de bepalingen van het ver drag zijn uitgevoerd en of op grond hier van kan worden overgegaan tot ontrui ming van de eerste zone. De Britsohe re- geering verlangt geenszins de bezetting te bestendigen en hoopt op een zoo spoe dig mogelijken terugkeer tot normale toe standen in Midden-Europa, doch zij kan in de tegenwoordige omstandigheden geen enkelen stap doen, Londen, 23 December. Met betrekking tot het rapport der geallieerde controle- oommissie verneemt de Daily Telegraph dat afgescheiden van de algemeene be schuldiging van obstructie ten opzichte van de werkzaamheid der commissie, deze in haar verslag bepaalde belangrijke over tredingen van Duitschland van de bepa lingen van het vredestractaat betreffende de ontwapening vasstelt. De overtredin gen hebben eohter meer betrekking op de mogelijkheden, welke de industrie nog heeft, dan op het bestaan van feitelijke militaire organisaties. De commissie stelt opnieuw den eisch dat in de fabrieken van Krupp de draaibanken en andere machi- neriën zullen worden vernietigd, die dienst hebben gedaan bij de vervaardi ging van de „Dikke Berta's". Verder ver langt de commissie de vernietiging van een staalfabriek te Spandau, die gemak kelijk geschikt kan worden gemaakt voor de vervaardiging van artillerie. Voorts be pleit de commissie de noodzakelijkheid om een einde te maken aan de thans be staande militaire organisatie van1 de po litie en deze niet meer in de kazernes te laten wonen. Waarschijnlijk zal vooral deze laatste eisch op hardnefcklgen tegen stand bij Duitschland stuiten; daar men in Duitschland algemeen van opvatting is, dat het gevaar van een plotselingen oommunistischen opstand buitengewoon groot zal worden, indien de politie niet meer in de kazernes is geconcentreerd. De brief van Ztnowjef. Rakofsky, de Sowj et-gezant te Londen, heeft aan Austen Chamberlain geschreven, naar aanleiding van diens verklaring dat de bewijzen voor. de echtheid van Zinow- jefs brief niet te leveren, waren, daar an ders de persoonlijke veiligheid van den- geen, die de Engelsche regeering heeft ingelicht, gevaar zou lOopen. Rakofsky zegt in zjjn brief dat Tsjitsjerin bereid is, den man die de inlichting verschaft heeft, ongehindterd' uit Rusland te laten vertrek ken, om de levering van het bewijs moge lijk te maken. EGYPTE. March, de Australische chauffeur, die sir Lee Staek heeft gereden toen deze vermoord' is, en die, hoewel zelf gewond, getracht heeft door snel door te rijden zijn meester in veiligheid te brengen, heeft Maandag uit handen van lord Allenby de zilveren medaille voor burgerlijke ver- Ingezonden Mededeellng. MT* KOOPT voor Uwe Brieven en Drukwerken ten bate van het m verwaarloosde kind. FEUILLETON. door 17) „Neen", zelde ik. „Dat doet u niet. Ik ben erg nieuwsgierig om van de Welspre kende Josephine te hooren. Maar zeg u mij eerst, wie u dacht, dat ik was, toen u mij vanmiddag bij de kerk ontmoette." „Tik had u aangezien voor den bevelheb ber van een van de legers, die hierheen komen", zeide kanunnik Sylvestre, „van de Vrijstaatsche troepen of van de repu- blikeinsche, of van een dier benden van ongeregelde strijdkrachten die „Die den prijs van de whisky laag houden", zeide ik. „Ja", zeide kanunnik Sylvestre. „Van dat standpunt is het werkelijk [gelukkig dat die verschillende troepenafdeellngen eikaars bedrijvigheid belemmeren. Mor gen bijvoorbeeld treedt het Vrijstaatsche leger ln het bezit van dit vliegveld. Over morgen of den dag daarna zal het repu- blikeinsche leger het verdrijven. Een paar dagen later zal een andere troep, die mis schien geen naam draagt „En u hebt mij voor een bevelhebber van een van die benden vrijbuiters aan gezien", zeide ik. „Ik vergiste mij in u", antwoordde hij, „maar het is een natuurlijke vergissing, misschien een onvermijdelijke vergissing. Be had geen zin om mijn neus ln uwe za Ingezonden Mededeellng. Hotel „DEnIÜRG". Tel. 55. diensten van het Britsche rijk ontvangen, iact een chèque van 5000. SOEDAN. Engelsche bladen melden, dat eerlang de Geziravlakte ln Soedan, een gebied bijkans zoo groot als Engeland in den driehoek die ten Zuiden van Ohartoem door de Witten en' den Blauwen Nijl ge vormd wordt, [besproeid zal kunnen wor den, dank zij de voltooiing van de groote bevloeiingswerken in Soedan, die er ten kosten van 13 imillioen, zijn aangelegd1. In dien waterplas zullen dan Egypte's verwachtingen op het bezit van Soedan, een land dat de oppervlakte van bij kans een derde gedeelte van Europa be slaat 1 verdrinken. Binnen een1 men- schenleeftijd1, zoo berekent men, zal de Gezira-vlakte elk jaar een millioen balen katoen opleveren en een van de voor naamste katoen produceerende streken van de wereld zijn geworden. Dit toekent de groote verandering die het land, waar van generaal Gordon nog veertig jaar ge leden verklaarde, dat het een „waarde- looze" bezitting en grootendeels dor en' woest was, onder Britsch bestuur onder gaan heeft. Onder Egyptische heerschap pij waren 40 millioen inwoners aan anar chie of onderdrukking overgeleverd. Het Egyptische nationalisme, dat heel Soedan, hetwelk thans in naam een Engelsch- Egyptisoh oondonium was, voor Egypte alleen opeischte en daardoor ook zijn im- perialistischen kant liet zien, heeft zich aan een illusie overgegeven. Nu Enge land met zijn geld ervoor te leenen de ont ginning van het land mogelijk heeft ge maakt en het Engelsche kapitaal er een voordeelige belegging vindt, zal het er niet meer vandaan gaan. De moord op den Sirdar is voor Engeland dan ook de aanleiding geweest, om het bevloeiings- gebied, dat bij overleg met Egypte op 300,000 acres was bepaald, tot een millioen acres uit te breiden. DUITSCHLAND. De beleedlglng van Ebert In het beleedigingsproces Ebert ls Rothardt, de beklaagde redacteur, veroor deeld tot 8 maanden gevangenisstraf. Het O. M. toekende dadelijk hoogar beroep aan. FRANKRIJK Londen, 23 Deo. De gezantenconferentie, die morgen te Parijn bijeenkomt, zal zoo mogelijk de quaestié van het zenden van een mededeeling aan Duitschland betref fende dë Keulsche zone behandelen. De Britsche regeering wenscht de bezetting riet langer oan 10 Januari te dloen voort duren en in verantwoordelijke kringen te Londen verklaart men, dat de vertraging in het inleveren van het eind-rapport der militaire controlecommissie geheel moet worden toegeschreven aan het feit, dat se dert die bezetting van het Ruhrgebied geen behoorlijke inspectie mogelijk waa ken te steken. Ik ben niet zoo ongastvrij, om mijn gast met vragen te 'bombardee ren, waarop hij misschien geen lust heeft te antwoorden, maar ik stel mij zelf deze vraag: als mijnheer John Farnham geen brigade-generaal, geen kolonel-aanvoer der o< een adjudant uit het hoofdkwartier van een leger ls, wat doet hij dan van middag op den Galgenheuvel?" „Den Galgenheuvel?" „Dat is de beteekenis van Knockcro- ghery", zeide kanunnik Sylvestre. „Onge twijfeld is de naam lang geleden op zijn plaats geweest, ofschoon ik niet weet wan neer en voor wien. Het kan gebeuren dat hij weer op zijn plaats is." Hij deed opnieuw een poging om mijn glas met zijn whisky-punch te vullen. Toen ik met succes weerstand bood, zette hij den soeplepel weer in den kom en bleef stil in zijn stoel naar het vuur zitten turen. Ik wist waar hij op wachtte. Hij had mij niet rechtstreeks gevraagd wie ik was of wat ik te Knockcroghery deed, maar hij' wemsohte blijkbaar eeniige inlich tingen en meende dat hij daar recht op had. Dat had hij ook. Hij had mij ln zijn huis opgenomen en gespijzigd. Hij had mij bijkans beschonken gemaakt met khisky-punch. Hij had mij heel wat van Knockcroghery en het vliegveld en de verschillende legers, die er vermoedelijk bezit van zouden hemen; verteld. Het al lerminste wat ik verplicht was te doen, was hem1 in ruil daarvoor eenige inlichtin gen te geven. De moeielijkheld was dat ik bij den hemel niet wist, wat ik hem moest zeggen. Ik had stellig niet het reoht om aan een wildvreemde oude geestelijke, het geheim van Geneviève'a fortuin mede SPANJE. Volgens berichten uit Spanje heeft ge neraal Primo de Rivera zich diezer dagen met een zeer strenge dagorder tot de Spaansche troepen in Marokko gewend, waarin hij hun verbiedt ondier den Indruk te komen van de ondermijnende geruchten en pessimistische voorspellingen, die in den jongpten tijdi dien dapperen geest, waarop het ïeger terecht trotsch kon zijn, veranderd hebben. Ten einde aan dit schandelijk kwaad paal en perk te stellen, zoo vervolgt Primo d!e Rivera ln zijn dag order, is er aan hoofd-officieren, officie ren en troepen last gegeven zich te ont houden van commentaar op inlichtingen, die voor den bevelhebber bestemd zijn en onmiddellijk de militairen of burgers aan te houden, die zich niet van commentaar onthouden. Dezen zullen onmiddellijk ge- vonnisd worden en, zoo het misdrijf wordt vastgesteld, ter dood gebracht worden. Primo de Rivera zegt aan het slot van zijn motie: De chefs en die officieren, van wier me dewerking ik een snelle verbetering van dit begin' van democralizatie verwacht, zijn bevoegd zelf de genoemde straf toe te passen op allen, die weerstand zouden bieden togen hun aanhouding en zouden weigeren zich te mijner beschikking te stellen en voorts op hen, die in het gevecht of in de voorbereiding daarvan onder een of ander voorwendsel de post verlaten, die hun is toevertrouwd. Ten slotte zegt de RiVera nog, dat hij met de 'grootste gestrengheid zal optre den, in het bijzonder thans, nu Spanje op het punt is de vruchten van zijn roemvolle inspanning te plukken. ITALIË. Een politieke moord te Milaan. Aan de Telegraaf wordt gemeld: Terwijl de Macedonische journalist Pierre Sohankeff uit Sofia hier hedenmid dag in een café zat, werd hij door een an deren Macedoniër, Dimitri Stopanoff ge naamd, doodgeschoten. De moordenaar verklaarde, dat hij. op bevel van zijn partij de misdaad had' bedreven en door loting daartoe te zijn aangewezen. Het slacht offer had de Macedonische Nationalisti sche Paxtiji verlaten en zich bij de federa listen van Joegoslavië aangesloten; hij was leider geworden der federalistische beweging in Macedonië en' had daardoor volgens zijn oude partij de Macedonische zaak verraden. Stopanoff had zijn slachtoffer geduren de een maand in Italië gezocht ALBANIË. Londen, 23 December. Het Zuid-Slavi sche gezantschap te Londen deelt mede, dat de regeering te Belgrado op 26 No vember de aandacht der groote mogend heden' vestigde op de bedrijvigheid' van de bolsjewieksche agenten in Albanië. De propaganda werd geleid' vanuit het bolsje- wieksche centrum te Weenen. De Zuid- Slavische regeering zegt bewijzen te heb ben van het binnensmokkelen ln Albanië van wapenen en munitie door bolsjewiek- sche agenten. Zuid-Siavië blijft volharden ln zijn standpunt van nonrlnterventie. Tirana, Kroja en Skoetarl gevallen? Belgrado, 23 Deo. Volgens d'e bladen zijn de troepen van Fan Noli bij Tsjafa- Ingezonden Mededeellng. Dineert übs Zondags en met de a.s. Feestdagen met Uw familie In Hötel „DEN BURG". te deelen. Ik was volkomen bereid om te jokken, als ik een eenigszins aannemelijke jokken had kunnen bedenken. Het diende nergens toe, om te zeggen dat ik journa list was. Geen journalist zou zulk een onkunde aangaande Iersohe aangelegen heden aan den dag hebben kunnen leg gen als Ik, of zulk een volkomen' gebrek aan belangstelling ln alles wat gebeurde hebben kunnen toonen. Het diende tot niets ara te beweren dat lk een regee- ringsinspecteur was. Geen regeering ln Ierland was op dat oogenblik in een po sitie om iets te kunnen laten inspecteeren, Alles wat de besten hunner konden doen, was te vermijden dat zij zeiven geïnspec teerd werden. Ik trachtte iets te bedenken, dat ik kon zeggen, terwijl kanunnik Syl vestre in het vuur staarde en veinsde dat het hem niet kon schelen of ik al of niet sprak. Ten slotte volgde ik hetzelfde stelsel dat bij George zoo goed had gewerkt. Ik zeide de waarheid, al was het niet de ge- heele waarheid. „Ik heb toevallig gehoord", zelde ik, „dat er hier een Hunnebed in de buurt is". Kanunnik Sylvestre's gezicht klaarde dadelijk op van belangstelling. Na Iersohe politiek, was zijn voornaamste liefhebbert stellig Iersche oudheidkunde. „Dat is er", zeide hij. „Er is hier een Hunnebed, maar ik had geen idee dat het vermaard was". „Ik heb er van gehoord in Bretagne". „Dat verbaast mij ontzaglijk", zeide kanunnik Sylvestre. „Ik zou gedacht heb ben lk zou stellig voor u imij dat ge zegd had, vol vertrouwen gezegd hebben dat nooit Iemand van het Hunnebed te moer verslagen en is een colonne der op- stahdeliiiigen TiranJai binnengerukt. Een andere colonne bezette Kroja, waarmee de weg naar Durazzo is afgesneden. Vol gens het blad „Wremjo" zou thans ook Skoetarl welks val reeds vroeger werd gemeld, vzTS weer tegengesproken dcor de insurgenten zijn veroverd. Tegen de communisten op den Balkan. Gedurende de feestdagen zal de Bul- gaarsehe preimer Zankof zich naar Bel grado en Boekarest begeven om met de regeeringen aldaar ln contact te treden. Naar men verneemt, zou het doel zijn een anti-bolsjewistische entente te sluiten. POLEN. Een terechtstelling. Krakau, 23 Deo. Het buitengewone standgerecht veroordeelde gisteren de ge broeders Breg, die in een spoorwagon twee reizigers overvielen en beroofden, tot den dood door den kogeL Het vonnis werd gisteren voltrokken. De president had van zijn recht tot gratieverlee- ning geen gebruik gemaakt. JAPAN. Parijis, 23 December. Het Petit Journal deelt mee, d'at Japan en het Vaticaan, we gens het aldioor toenemendle aantal katho lieken in Japan, besprekingen hebben ge opend om te komen tot de vestiging van een Japansch gezantschap bij den Paus en een nunciatuur te Tokio. KORTE BERICHTEN. In, het zuiden van Frankrijk heerscht ongewone koude. De Paus lijdt aan influenza en heeft op raad! van zijn lijfarts alle audiënties moe ten afzeggen. Hij moet het bed houden. LUCHTVAART. Vliegongeval. Volgens een bericht uit Amora (Illinois) is het vliegtuig, dat die nachtpost uit Chi- cago vervoerde, Zondag gevallen. Het Knockcroghery gehoord had." „Ik heb er niet alleen van gehoord", zeide ik. „Ik ben heelamaal uit Bretagne gekomen om er een onderzoek naar in te stellen". „U zult de steenen morgen ^ien", zeide kanunnik Sylvestre. „Ik zal ze u zelf wijzen". Ik weet niet waarom de menschen ooit leugens vertellen. De waarheid is veel beter en eenvoudiger manier om iemand te misleiden. Het ia ook veel veiliger, zoo lang je oppast er niet te veel van te ver tellen. Daar zat ik van aangezicht tot aange zicht met een ouden geestelijke, die hevig benieuwd was naar hetgeen ik te Knock croghery te doen had. had, zonder on- besdhoft te zijn, nauwelijks kunnen wei geren hem eenig uitsluitsel te geven over wat ik er deed en er voornemens waa te doen. Indien ik te rade was geworden een on hoffelijk stilzwijgen te bewaren, zou ik zijn argwaan zoozeer gaande gemaakt hebben, dat hij mijn gangen nagegaan zou zijn en mijn doen en laten bespied zou hebben. Hij was een man met een een voudig verstand, maar niet eenvoudig genoeg om te gelooven dat ik journalist of regeeringsinspecteur was. Niemand zou zoo iets van mij geloofd hebben of een andere leugen gedlikt hebben, die ik had kunnen bedenken. Maar door een eenvou dige waarheid te vertellen, had ik de vol maakte natuurlijke nieuwsgierigheid van kanunnik Sylvestre bevredigd en allen argwaan terzijde gesteld, die in zijn bin nenste had kunnen opkomen. Ik had dit alvast gewonnen en ook was, doordat ik onvervaard de waarheid had gesproken, een van mijn moeilijkheden uit den weg geruimd. Ik had mij namelijk afgevraagd waar de steenen waren en hoe ik ze zou moeten vinden midden in een groot vlieg veld. Nu was kanunnik Sylvestre bereid, om er mij recht naar toe te brengen. On getwijfeld kende hij de officieren van de luohtmacht. Hij was misschien hier veld prediker en had het recht om het kamp in en uitte loopen naar goeddunken. Niets had mij bij mogelijkheid beter van pas kunnen komen, dan het Hunnebed voor de eerste maal in zijn gezelschap te be zoeken. Ik bedankte hem voor zijn aanbod en nam het met eerlijke dankbaarheid aan. „Ik zal ze u vanavond al laten zien, als u wilt", zeide hij, „ofschoon ik vrees, dat het te donker is om veel te zien. Maar als u werkelijk verlangend 'bent om een kijkje te nemen, zouden wij' een stallan taarn kunnen meenemen." Maar ik had niet zoo'n haast om de stee nen te bekijken, dat ik bereid was, een mijl of daaromtrent op een donkeren Oc- tober-avond over de hei te loopen. Ik had het best naar mijn zin op de plaats waar lk zat, in den ouden stoel van kanunnik Sylvestre, met het sohijnsel van het vuur op mijn gezicht flikkerend. Ik had dien avond niets met de steenen kunnen be ginnen, zelfs als ik er naar was gaan kij ken. Een stallantaarn zou nauwelijks ge noeg licht hebben gegeven voor het her kennen van een half uitgewischt opschrift. „O nee", zelde lk. „Ik kan best tot mor gen wachten." Wordt vervolgd V wwii Mn'i^Hl mm, nu i mym HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersohe Courant 11.50; Ir. p. p. binnenland 12.Ned. O. en W. Indiö p. zeepost 12.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad 10.Ö0,10.70,10.70,11.20., Modeblad reep. 10.05,11.25.11.25,11.60 Losee nummers der Courant 4 ct.; Ir. p. p. 6 ct ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard) Ingea. meded. (kolom/breedte als redactdon. tekst) 60 ct Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te buur) v. 14 regels 40 ct, elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. bi»** en met br. onder no. 10 ct. p. adv., extra). Bewijsno. 4 ct DE ADMINISTRATIE. Wij maken onze lezers er op attent, dat alleen zij, die een kwartaal abonnement op de Held. Crt. •lebben, zich bij ons kunnen abonneeren op het ZONDAGSBLAD. ZIJ, die de Held. Crt door middel van een depOt ontvangen, moeten zich voor een abonne ment op het ZONDAQS- of MODEBLAD bij dat depöt opgeven. DE ADMINISTRATIE. Licht op voor auto's en fietsen GEOORDE A. BLRM3NGHAM. WIJ leveren aan huls: Hors d'oeuvre variés, Croquetten, Pasteitjes, Soepen, Visch- en Vleeschschotels, Kreeften- en Zalmmayonnaises, Haring- en Huzarensalades, Slagroom Puddings met verschillende likeuren, Sorbets, Ijs. Bovengenoemde schotels zijn zeer geschikt voor de a.s. Feestdagen en Oude- en Nieuwjaarsdag. De keuken voldoet asn de hoogste slsohen. Ingezonden mededeellng. voor Handen en Gelaat I

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1