Geïll. Zondagsblad, Amsterdamse!*® Brieven. GEMENGD NIEUWS Tweede Blad Hêht otj rtig en lendenen Kloosterbalsem VAN ZATERDAG 27 DECEMBER 1924. Heropening Postchóque- en Girodienst. DE ACHT-URENDAG IN DE PROVINCIALE ZIEKENHUIZEN. De lezers van de Heldersche Courant mochten in dén loop der jaren zoo nu en dan wel eens iets over de krankzinnigen verpleging in Noordthoiland onder de oogen krijgen, en het onderwerp is hun Cxï A j, Inrö vrecimd. Vnmlanr, dat wij rneenen, geen on vruchtbaar werk te doen, door over de door de meerderheid van Ged. Staten voorgestelde verlenging van den arbeids week van- 48 tot 64 uur voor het verple gend personeel in dit blad een uiteenzet ting te geven. 'Wij doen dit ook hierom, aangezien de gemeente, die jaarlijks een beduidend be drag aan krankzinnigenverpleging uit geeft, niet onverschillig kan staan tegen over de kosten der inrichtingen, waarop zij toch in hoofdzaak is aangewezen. We behoeven niet te zeggen, dat on- dergeteekende behoorde tot de minder heid in het Ooilege en dus tegen die ver lenging is. Waar echter ook door ons reeds veel vroeger altijd is erkend, dat de verpleeg prijs in onze gestichten te hoog was, daar is eenige toelichting nopens het standpunt dier minderheid wel gewenscht. Want dat men, om tot verlaging van dien prijs te komen niet voldoende had aan het nemen van reorganisatie-maat regelen, waardoor dus een economischer beheer zou worden worden verkregen, stond reeds lang bij ons vast. De arbeidsvoorwaarden van het, perso neel, zooals die in 1920 door de Staten waren geregeld, zouden, dat bleek reeds spoedig, niet geheel onaangetast kunnen worden gelaten. Indien dus de grootst mo gelijke reorganisatie en als gevolg daar van de kleinst mogelijke formatie van het personeel was verkregen, dan zou men kunnen zien, op welke wijze men, natuur lijk in georganiseerd overleg", in som mige dier arbeidsvoorwaarden verande ring kon aanbrengen. Nu is de formatie van het verplegend personeel reeds beduidend ingekrompen, zonder dat tot nu toe ooit aan een ver pleger of verpleegster opzettelijk ontslag behoefde te worden verleend. Uitsluitend door niet vervullen van ontstane vaca ture werd in het Ziekenhuis nabij Sant poort een vermindering in de formatie verkregen van circa 200 personen. Men kan zelve beoordeelen, welk een aanzien lijke besparing dit geeft. De formatie van het verplegend perso neel in die inrichting, die in 1918 bij een 69-urige werkweek nog 834 was, is thans bij een 48-urige week zelfs minder, n.1. 808. Dat wil dus zeggen, dat dit personeel veel intensiever moet werken dan voor heen en dat de patiënten daardoor vanzelf een betere behandeling genieten. Er wordt in onze ziekenhuizen met zorg verpleegd, het zijn geen bewaarinrichtin- gen, om voor de Maatschappij onbruik bare elementen op te bergen en af te zon deren. Dit edscht meer en beter personeel, maar indien er bij veel langer werken nog méér personeel is dan niu, dan betee- kent dit ook iets ten voordeele van dat personeel. Het beteekent n.L, dat het medewerkt aan een zoo goed en goedkoop mogelijke exploitatie der Ziekenhuizen. Dat is verkregen door de betere arbeids voorwaarden. Wat de administratieve en technische diensten betreft, er heeft onlangs te Sant poort weder een reorganisatie haar be slag gekregen, waarbij ongeveer 40 man kunnen worden gemist. Indien deze weg zijn, is ook in die diensten de formatie veel kleiner dan in 1018 bij: langeren werktijd. Er zijn dus reeds zeer belangrijke stap pen gedaan, om tot de noodige besparin gen te komlen en de Bezuinigings-eom- missie, ingesteld door de Staten het vorige jaar, begint haar eerste rapport dan ook al met te zeggen, dat zij niet veel anders dan bezuiniging op arbeidsvoorwaarden zal kunnen vinden. Hetgeen door 't totale re sultaat Tim haar werk ook al gebleken ia. Tw slo^"np'pcxrt ccüw-'ivCJt 7^4 Aan ook, dat de gestichtribesturen zelf reeds vele en belangrijke bezuinigingen hadden aangebracht Dat het personeel daartoe zoo loyaal heeft medegewerkt ook door hun orga nisaties, stemt daarbij verheugend. Want nooit zou zonder de medewerking van het gansiehe personeel dit resultaat bereikt hebben kunnen worden. Als voorbeeld noemen we slechts een paar feiten uit'Santpoort De voeding is beter geworden en niet tegenstaande dit en de veel hoogere prij zen is het totaal aan voeding uitgegeven bedrag reeds weer gelijk aan dat van voor den oorlog. Maai1 de z.g. „spoeling", dus de etens resten, waarvan men varkens mestte be droeg dan ook vroeger 2000 KG. per week, terwijl dit nu 300 KG. is. Ieder voelt dat men door beter toezicht en rationeeler uitgifte en verdeeling meer aan voeding bespaart dan men aan varkensvleesch kon verdienen. In 1921 was het totale aantal stuks waschgoed, dat in de wasscherij kwam 2.649.050. In 1928 was dit precies tot de helft gedaald, nJ. op L243.476. Dit kon ook alleen door intensiever toe zicht en betere behandeling door 't heele personeel verkregen worden. De kosten van allerlei dagelijks in ge bruik zijnde huishoudelijke en schoon maak artikelen daalde van; 26.267,in 1921 tot 20.484.— in 1923. De kosten voor verwarming en licht daalden sinds 1912 van 125.821.op 93.308.in 1923, hoofdzakelijk door economischer stookgelegienheden. En lat, niettegenstaande in dien tijd do te ver warmen ruimte met 67 toenam. Een bezuinigings-commissie was dan ook van,' te voren gedoemd, om een zeer schamel resultaat te bereiken, en deze heeft zich daarom in hoofdzaak tot een aanval op de arbeidsvoorwaarden be paald'. Toch werken al deze maatregelen zeer langzaam door, vooral ook, omdat in 1922 een lastenverzwaring van een paar ton per jaar als gevolg van de Pensioen wet alle tot dien verkregen bezuiniging volkomen te niet deed. De provincie zag niettegenstaande dat haar kosten in de laatste 6 jaar met 8 ton dalen, doch, en hier komen we aan het kardinale punt, daarin zit 5Va ton, die de gemeenten meer dan vroeger betalen. De verpleegprijs is van 600.op 1000. gekomen in' den loop der jaren en door het intrekken der Rijksbijdragen betalen de gemeenten nu reeds 1040. Doch de overige 21/a ton, die dus door werkelijke besparingen zijn verkregen, komen de gemeenten vanaf 1925 ten goede, omdat de jongste winterzitting der Sta ten besloot, den verpleegprijs met 1000.— te verminderen, hetgeen de provincie 21/, ton kost. We zijn dus op den goeden weg, maar reeds in 1923 begrepen de gestichts- besturen dat we er met reorganisatie al léén niet, kwamen. Allereerst heeft men toen onderzocht, welke groepen het best en het eerst in aanmerking konden worden gebracht, om in hunne arbeidsvoorwaarden wijziging te brengen. Dit was de groep der leerling- verplegenden, die thans worden aange steld, terwijl zij dus alles nog moeten lee- ren, op een salaris van een geschoolde. Voor hen moet vanaf d'e aanstelling 151/., pensioenpremie worden opge bracht, terwijl 90 van hen nooit van eenig pensioen profiteert, omdat er zulk een groot verloop, onder die groep is. In volkomen overleg met de organisaties was dtis al besloten tot aanstelling van die leerlingen op arbeidscontract en op een beduidend lager salaris, zoodat voor hen geen pensioenlasten meer zijn op te bren gen. Welke sommen deze maatregel zal be sparen, indien' hij1 geheel is doorgevoerd, is niet precies te zeggen, maar het zal zeer aanzienlijk zijn. Welnu het georganiseerd overleg, en we zijn het daarmede volkomen eens, had nu voorloopig tot 1. Januari 1926 eens af willen wachten, tot welke resultaten al die maatregelen zouden leiden. Mocht dan blijken, dat verder moet wor den gegaan, dan zou dit met kennis van zaken kunnen geschieden. Uitsluitend doordat 't werk der bezuini- gingscomimissie, die, naar we hopen te hebben aangetoond!, vrijwel monniken werk deed, al dat reeds in gang zijnde werk doorkruiste en zij o.m. verlenging van arbeidstijd voorstelt, uitsluitend daar lagetonfiea Mededeling. door is ten slotte de ""meerderheid van Ged. Staten tot het voorstel van 64 uur voor d:e verplegenden gekomen. Wijl achten dit voor den goeden geest, waarvan een goede ziekenhuisexploitatie zoo geducht afhankelijk is, eenvoudig fu nest, maar we vinden het om twee redenen zeer onbillijk ook. Ten eerste, omdat hier een deel van het provinciaal personeel in een uitzonderingstoestand wordt gezet, al leen omdat de Arbeidswet het voor die groep nu eenmaal nog toelaat. Maar tweedons, omdat men maar uit gaat (en vooral ook van medische zijde,) van de gedachte dat verplegen zoo'n ge makkelijk baantje is, een meerling, die ik ten zeerste moet bestrijden. Ook al wordt geen zware lichamelijke arbeid gevorderd, de omgang met het voortdurend toezicht op geesteszieken, de heele gestichtsfeer werkt geweldig ener- veorend en zoowel zenuw- als zieleleven hebben ervan te lijden. Waar het hier voorts in hoofdlzaak vrouwelijk personeel betreft, mag daaraan niet te weinig waarde worden gehecht. De dokter komt eens of tweemaal per dag op de afdeellng voor zijn bezoek, en overigens in spelciale gevallen, die altijd naast zijn gewonen wetenscb appelij ken ar beid interessant zijn. Ook al zou die, wat niet het geval is, langer of even lang weiken, dan is het niet te vergelijken met de aaneengesloten werktijden der verple genden op krankzinnigenizalen. Het heeft ons dan ook altijd zeer getroffen, dat deze verlenging zoo verdedigd is door genees kundigen uit» de gestichten zelve. Wij zouden.' hiermede kunnen eindigen, want we hebben de pretentie aan den lezer te hebben duidelijk gemaakt, dat invoe ring van werktijdverlenging voor verple gend personeel onnoodi'g en ongewenscht ia Onnoodig, omdat op andere wijze vol doende bezuinigd is en wordt; onge wenscht, omdat men bij die bezuinigingen de volle medewerking van' het personeel noodig heeft, die er nu mee wordt ver speeld'. Maar wie de boekjes over den kostenden prijs der verpleging in de verschillende gestichten, zooals die jaarlijks door de Vereenlging van Krankzinnigengestich ten in Nederland! wordt uitgegeven, be studeert, komt ook tot de ervaring, dat, afgescheiden) van Üe betere arbeidsvoor waarden, het overheidsbeheer in Noord- hollanki niet achterstaat bij dat in parti culiere inrichtingen. Op nevensgaanden staat ziet men de onder deden, waaruit de verpleegprijs is opge bouwd' en men kan zeer gemakkelijk bere kenen, dat de verschillen der drie provin ciale ziekenhuizen precies zijn te vinden in de posten Salaris, Pensioenlasben en Verzorging der patiënten. De rest, vor mende het eigenlijke beheer is eer lager dan hooger dan' in particuliere inrichtin gen. Zie daarvoor b.v. de laatste kolom. Ons verbaast dat niet, want als men voor de betere salarisseri etc. niet een veel beter personeel had, zou het wel treurig gesteld' zijn. Voorzoover dus nu die salaris- en pen sioenlasten onredelijk hoog zijn, worden er nu maatregelen genomen, zoodat binnen een paar jaar de Staat nog méér ten gun ste van de drie overheidsgestichten een beeld geeft. Nu reeds kan men zeggen, dat indien al die 16 particuliere inrichtingen dezelfde Arbeidsvoorwaarden als Noordholland hadden, zjj veel duurder dan de drie eerst genoemde gestichten zouden zijn. En dat was tot nu toe uit die boekjes nooit aangetoond!. We hopen te hebben medegewerkt, voor zooveel noodig, bij de lezers van dit blad een billijk oordeel Inzake het Overheids bedrijf te vestigen en ook meer vertrou wen in de leiding daarvan. Ingezonden Mededeellng. Dineert des Zondags en met de a.s. Feestdagen met Uw familie In HOtel „DEN BURG". Gesticht. Ver pleeg prijs perdag en per patiënt Onderdeelen van den verpleegprijs Sala rissen en loonen SHuur| of huis vesting (Rente en afl.) Voe ding Brand stof, verlich ting, water, onder houd Pen sioen lasten Ver zorging der patiën ten Alle andere uit gaven Duin en bosch 4.63 2.06 0.64 0.48 0.46 0.85 0.05 0.09 Medemblik 4.11 2.64 0.01 0.39 0.44 0.41 0.05 0.17 Santpoort 3.97 2.- 0.37 0.39 0.28 0.79 0.08 0.06 Brinkgreven 2.69 1.17 0.23 0.53 0.80 0.23 0.05 0.19 Delft 2.68 1.19 0.22 0.51 0.81 0.28 0.01 0.16 Maasoord 2.65 1.09 0.40 0.45 0.38 0.21 0.02 0.10 Apeldoorn 2.63 1.04 0.40 0.48 0.34 0.10 0.058 0.21' Den Dolder 2.60 0.91 0.87 0.47 0.42 0.04 0.04 0.35 Gr. Graffel 2.56 1.01 0.26 0.50 0.38 0.16 0.06 0.24 Veldwijk 2.56 1.25 0.26 0.47 0.23 0.15 0.05» 0.14' Deventer 2.54 1.24 0.08 0.49 0.28 0.25 0.06 0.14 Utrecht 2.51 1.25 0.22 0.38 0.37 0.08 0.02 0.19 Zutfen 2.43 1.05 0.09 0.47 0.33 0.21* 0.05» 0.22 Vrederust 2.40 0.88 0.46 0.50 0.29 0.13 0.085 0.06' Oud-Rozen burg 2.39 0.96 0.27 0.49 0.29 0.11 0.02 0.25 Wolfheze 2.39 0.97 0.35 0.88 0.39 0.11 0.03 0.16 Bloemendaal 2.38 0.90 0.88 0.43 0.39 0.10 0.035 0.14' te Loosduinen Dennenoord 2.28 0.85 0.24 0.46 0.41 0.09' 0.04» 0.18 Franeker 2.20 0.78 0.06 0.54 0.40 0.19 0.06' 0.21» Haarlem, 10—12— A. W. Michela. lUUIMMBlMj. Jl De donkere dagen vóór Kerstmis hebben we al' weer gehad. De dagen dat ochtend- en avondschemer haast zonder lichter uren in elkander overvloeien. Dat de rijen donker groene dennen en sparren in den mist en den schemer langs den Singel en andere markten, In steeds dichter drommen ge schaard' worden ten verkoop aan vierders van het naderend huiselijk feest En dat uit de vierkante winkel-oogen allengs in stij gende getale van tussehen het groen der hulst vriendelijke, intieme roode glansjes be ginnen1 te schijnen...Dagen van inkeer, van een zich terugtrekken in de huiselijk heid. Even slechts onderbroken door een feest daarbuiten: het feest van de rijp, dat een tooverwereld langs grachten en in plant soenen opriep. Een décor van witte statie- varens, waartusscben het sprookje zich af speelde. Wij werden toen, naar de dich ter zong, even uit het venster opgetild'; Wij zochten lang-vergeten namen. IZiet: Prins en Edelvrouw schrijn door de stilt' En recipieeren voor hun ramen.... Maar overigens zochten wij het „binnen" Overdachten en overpeinsden en heten de buitenwereld1: de buitenwereld en, voor en- kele dagen, de krant: de krant. De „feiten van den dag* raakten wat op den achter grond- bij groote», dieper feiten, die zich nu eenmaal niet In een dagblad-causerie laten weergeven. Dit natuurlijk meteen in afwach ting van het oude jaar, waarop de journalist ook weer een blik terug kan werpen op de afgeloopen reeks algemeen©, dagelijksche feiten en feitjes. De Kerstweek doet dus den krantenman, die zich niet èl te ver van een onderhoudend en met „nieuws" doorspekt, praatje wil be geven, een zekere „copy-nood" aan den lijve gevoelen. En hij' gaat, waar het nu eenmaal een tijd van inkeer en van terugblikken is, aan het peinzen over dien nood. Hoe over kwam en overkomt men dien nood? Hoe stroomde vroeger in tijden dat telefoon, tele graaf en radio nog onbekend waren, het nieuws en de Joerichles" binnen, die dezen nood verdreven en de persen draaiend hiel den? In zijn droomen staat dan het beeld op van de z^g. „kwartjes-mannen", oftewel, met een vreemd woord, „oocasional reporterri" (tijdelijke verslaggevers), die vroeger in groote getale de redactie-bureaux pleegden te .bezoeken. Baliekluivers, schoenpoeliers, en andere, langs den weg zwervende gasten, die den stads-redacteur de allerlaatste onge lukjes, schandaaltjes en vechtpartijtjes kwa men melden; of óók, wat niet zelden voorkwam, de allerlaatste, voor de toon bank uitgebroede.... fantasietjes! Waarmede dan, in het gunstige geval, een kwartje verdiend werd, welk kapitaal, aan stonds via toonbank, glaasje, maag en bene velde hersenen weer in nég „interessanter" mededeelingen werden omgezet. Meestal lie ten deze journalistieke volontairs het niet bij een mondeling verslag, maar deden zij ook schriftelijke, redactioneele pogingen. Op de meest onwaarschijnlijke papiertjes leverden zij hun „oopy" in. Er zijn er enkele voor het nageslacht bewaard. Ik geef U deze proeve: „Tn de Dirk Govert Klaasstraat voor per ceel 27 stonden honderde mensen te kijke vier agenten met fiezelant om de bewoner de welke leidende was aan hét lirium tre- mens ,te vervoeren, en et wou niet lukke toen er nog meer pelissie kwam die sjorde de percent met touwe den trap af en reede hem gebonden in de brantkar (brancard) naar binnegasthuis met gehjdden van veel niuws- gleriche". En laat U verder raden naar de beteekenis van: „Gisteravond zijn een timmerman en aan nemer door twee mannen van eenige per- oeelen in aanbouw aangevalen in de Balftha- zar Florisstraat en mishandelt en hebben die een portefeulle die dien aannemer in zijin zak had met veel geldswaarde te berooven en de schoonmoeder die hun te hulp kwaim en drijgde die een doodtrap te geven in het water wilde smijten over een stapel planken werd gegooid zoodanig alsdat zij een bloed- kneuzing kreeg en de polisie heeft van den aannemer preses van baal gemaakt met die mannen dewelke het hazepat koosen en de vrouw is in het wiUemiengasthuis verbon den)." En, al snuffelend in dergelijke oude pers- archieven, droomt de, in tijdelijke oopy-nood verkeerende, geplaagde journalist, dat het Kerstmannetje zich, als welmeenende geest, in een) kwartjes-man verandert en uit zijn tak met roode besjes eeni stroom dachiM>e- schreven copy-papier laat fladderen.... Ook met de, tijdens de jaarswisseling tra- ditioneele wijze, op te voeren „Gijsbrecht van Aemstel", wat voor vele jeugdige Am sterdammertjes, naar het gebruik wil, de eer site tooneel-uitgang 'beteekent, stijgt een oude, weemoedige geur uit de archieven van Gijsbrecht's stad omhoog. We denken wel eens, dat onze tijd alleen min of meer zonderlinge censuur van autoriteiten op het tooneel kent. En we denken aan „Allerzie len" eni, lichtelijk monkelend, aan „Zijn Edel achtbare". Maar ook de goede Vondel heeft er in zijn tijd van geweten en gelust. Zijn, In opdracht, ter gelegenheid van de opening van den nieuwen schouwburg geschreven „Gijsbrecht van Aemstel", vond tegenkan ting ibij de (ditmaal kerkelijke) autoriteiten. Op den avond van den Tweeden Kerstdag 1678 was bet inwijdingsfeest, w .arop die première zou gaan, vastgesteld. De Kerken raad deed alle mogelijke pogingen de voor stelling van het stuk te doen afgelasten. Zijn oppositie had evenwel niet veel succes, tot dat, ziet, als werd zijn actie door de elemen ten met welgevallig oog aangezien, plots' de Amstel ging rijzen en de stad onder water kwam te staan. De première moest toen wel Iflgmoutan BïedWwttej.' verdrijft de pijn afgelast worden en uitgesteld tot 4 Januari 1638, en sinds dien schreed Gjjsbert telken jare over ons hoofdstedelijk tooneel in het stuk, dat Vondel, naar zijn eigen woorden op klassiek voorbeeld schreef, omdat de „genegenheijd (hem) prickelde eens dien schoonen brand van Troje t' Amsterdam, in het gesiriht ejjner dmgesetenen, te stichten". Of echter thans nog, als in Vondel's tijd, getuigd kan worden: „01 Oonstioh Amsterdam! Op Uw tooneelen heeft de Gonst, die was verloren. Haar adean weer geschept', bij U is zij herboren." staat ernstig te bezien. Maar in alle geval heeft Zij, de Gonst, na een maandenlange periode van ameohtigheidj, onlang? het Leidsehe plein weer eens vrijuit adem geschept. De doctoren. Verkade -1 \je v-£>1 4ie arm haar ziekbed stonden, hebben haar gelukkig eindelijk weer eens een teefcen van leven in den Stadsschouw burg doèn geven. Gegeven werd' St. Joanne •ftn Bemand öhaw, waarin deze bekende En- gelsehe schrijver de geschiedenis van de Maagd van Orieans doet herleven. Het was de eerste groote daad van'het Vereenigd Tooneel en men mag hopen, dat het hier mede zijn kwakkel-periode heeft uitgeluid Daarnaast gingen, bij- andere gezelschap pen, ter eerbiedige nagedachtenis van Hejjer- mans, verschillende stukken van dezen groo- ten Hollander, waaronder de opvoering van „Schakels" bij Rooyaards uitmunt. En dan tenslotte natuurlijk diverse Kerst- vacantie-lijke amusementsstukken'. Een be werking van het bekende bakvisschenboek van Oissy van Marxveldt 5n den Stads schouwburg, een allerzotste Nero-parodie van Nap de la Mar in het Oentraal en „De kleine Lord" in het Grand Theater. In dit laatste is de hoofdpersoon niemand minder dan Wiegje Bouwmeester, het dochtertje van den groeten Louis.Zoo bloeit niet alleen de Oranje-, maar ook.de Bouw meester-boom, gelukkig, voortl De Burgemeester heeft tenslotte, in wel willende Kerststemming, zijn goede stad' ook met een prettig geschenk willen bedenkken. De toezegging namelijk, dat er bij het orga- niseeren van de in 1928 hier te houden Olympiade^ op krachtige» en ook financieele, medewerking van de Gemeente gerekend kan worden. Mits er maar blijkt, dat er ook van particuliere zijde hard en doeltreffend „aan gewerkt wordt". Daar ontbreekt tot nu toe nog wei een en ander aan. Wèl worden min of meer wilde plannen op touw gezet, zooals de bouw van een nieuw „reuzen-stadion" bij „Halfweg 't Kalfje", maar de groote lijn is nog weinig zichtbaar. Het Ned. Olympisch Comité, dat zich aan den Amstel een ruim tehuis inrichtte, doet echter zijn best en we mogen hopen, dat het gelukken zal alle par ticuliere krachten in één richting te bren gen» een richting die recht aanloopt- op het sportieve wereldgebeuren van 1928. Het lijkt, nog zoo vèr, en/ toch, wordt er nu reeds niet energiek aangepakt, dan ontgaat ons de kans.... De man, die de Mount Everest filmde. „The ever present NoeT noemden de deel nemers aan de Mount Everest expeditie den man, die méétrok naar „het dak van de wereld" om het huiveringwekkende gebied van ongerepte stilte en maagdelijke sneeuw op de gevoelige plaat vast te leggen voor de inilioenen, die in 'bioscoop en cinematheater, de helden van den Mount-Everest toejuichen tussehen een prikkelroman en een lach succes. Tot op drie-en-twintig-duizend voet boven den zeespiegel heeft captain Noel Irvlne en Mallory vergezeld. Toen1 waren zijn krachten uitgeput. Getweeën vervolgden de leiders den tocht; maar de operateur, die zoolang mogelijk hun beider beeld' wilde vasthouden, wist, met behulp van een bijzonder soort lens, het dappere tweetal „op te nemen", ter wijl het verder trok en steeds maar verder naar den top van een dier geheimzinnige ijsmassa's, welks verovering hun helaas niet mocht gelukken. Gaptain Noel behoort tot de weinigen, die Irvine en Mallory zagen opbreken voor hun laatsten tocht. Zijn lens bleef op hen gericht tot de kleiner en kleiner wordende stippen vervaagden in het blanke onbekende, ver vaagden om nooit weer te worden gezien Slank en blond met blauwe oogen die al tijd de verten schijnen te zoeken, maakt John Baptist Noel, ondanks zijn zes-en- dertig levensjaren, d'en indruk van een ver legen jongen. Verlegen Is hij' ook; verlegen en zwijgend. Toen hij naar Engeland terug keerde, werd' hij bestormd door krantenmen- schen. Men wilde hem interviewen, men vroeg artikelen van zijn hand, men deed' hem het eene schitterende aanbod na het andere; maar captain Noel, die een uitste kende schoolopleiding heeft genoten» die lid is van the Royal Geographical Society en tijdens de oorlogsjaren goede reputatie ver wierf door de uitstekende manier waarop hij den leemten het omgaan met vuurwapenen leerde, „Castiron", zooals hij In die dagen heette, die een standaardwerk over het schie ten met den revolver op zijn naam heeft staan, wees alles van de hand. En alleen een doodenkelen keer heeft hij zich laten over- Wl] maken onze lezers er op attent, dat alleen zij, die een kwartaal abonnement op de Held. Crt. hebben, zich bij ons kunnen abonneeren op het ZONDABSBLAD. ZIJ, die de Held. Crt door middel van een depöt ontvangen, moeten zich voor een abonne ment op het ZONDAGS- of MODEBLAD bij dat depOt opoeven. QE ADMINISTRATIE. Voor het overmaken van abonnements- en advertentiegelden, gelieve men weder gebruik te maken van den POSTCHÈQUE- en GIRODIENST. Ons rekeningnummer is 16066. Adm. Held. Crt. Gratis een trommelkoekpan In ieder pak Koop- man's zelfrijzend Bakmeel bevindt zich een bon. Bij inzending van 35 bons zenden wij een prachtige pan, gratis en franco. N.V. KOOPMAN's Meel fabrieken, Leeuwarden. De keuken voldoet een de hoogste eleohen Copy-nood. Kerstmis. De Gijsbrecht van AemstéL De Bouivmeester-boom. Olym piade 1928. B0)fdaanoe« toch niet loop-n. Akker'» Kloosterbolscm zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijk» wrllfhttn» kalmte en rat bezorgen.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5