NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. HET JAAR 1924. HELDER IN 1924. WOENSDAG 31 DECEMBER 1924. DE GEMEENTERAAD IN 1924. rAtsr-rauaravnaiin N". «968. ■ÜB! JL; JM yaBwxaMüBuiig.1. 82&te JAARGANG. COURAN ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VÖOiRUITBETALINö: Iluldursohe Courant fl,50; fr. .p. (p. binnenland f2.Nod. O. en W. Indië p. zeepoet f 2.60; id. p. mail en ovoriga landen f 4.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad resp. f 0.95, f 1.26, f 1.25,11.60 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Nog altijd zuchten wii onder de naweeën van den oorlog, die üe geheele samen leving ontwrichtte, die de maatschappij op haar grondvesten deed beven, dié zoo ui.hrikheiijk veel vernietigde van wat de mensch moeizaam, c te entje voor steentje, had opgebouwd. Én hoewel langzamer- hanu het normale leven zich weer her stelt, handel oa istrie de oude ter reinen trachten te herwinnen, hoewel over het algemeen aan alle kanten ople ving is gekomen, vooralsnog blijft daar de nalatenschap van den wereldoorlog: de kapitaalvernietiging, als een spook rondom ons maatschappelijk leven waren. En zoolang wij dit spook niet hebben gedood, zoolang wij n'ct ons hersteld hebben van de schrikbarende verliezen aan geld en goed, zoolang zullen de toe standen ni°t normaal worden. De tegen- wO'Tó'ge maatschappelijke structuur eischt een herstel van de flnantiën als conditio sine qua non en elke vertra ging daarvan brengt als noodzakelijke consequentie, mee een vertraging van dat herstel-proces. Zóó bezien, worden ons vele maatre gelen, door de regeering in het afgeloo- pen jaar genomen, duidelijk. De regee ring moest vóór alles zorgen voor flnan- tieel evenwichtde tekorten harer begroo ting moest zjj wegwerken, en dat zij daar voor tot vaak drastische maatregelen overging, is te betreuren, doch is, van het standpunt der regeering uit' bezien' en daarop komt het aan begrijpe lijk. Wij willen hier over die regeerings- maatregelen geen kritiek uitoefenen kritiek zou ons op de glibberige paden der politiek voeren, maar wij moesten dit toch even zeggen, omdat juist Helder zoozeer onder deze regeringsmaatregelen heeft geleden. Een plaats, die voor drie vierde bestaat uit ambtenaren, zal natuur lijk in sterke mate den invloed van loonsverlagingen ondervinden, en voor hen, die dieper zagen' dan uitsluitend aan den bovenkant der dingen, was de algemeene malaise, de geest van down heid, die hier rondwaarde, zeer goed waarneembaar. Die stemming te deflni- eeren, is niet wel doenlijk: zij kwam tot uiting op vergaderingen, zij demonstreer de zich door een minder bezoek aan publieke vermakelijkheden, zij teekende zich af in den winkelstand, enz., kortom, op elk terrein van het openbare leven. Er zijn thans gelukkig verschillende symptomen, die wijzen op verbetering in deze toestandenniet wat loonen en salarissen betreft, dan wel door meer opleving op economisch gebied. Omtrent den flnantieelen toestand der gemeente, waarmee wij als inwoners na tuurlijk in de allereerste plaats te maken hebben, valt te vermelden, dat Burge meester en Wethouders bij het ontwerp der nieuwe begrooting rekening hebben gehouden met het feit, dat de belasting opbrengst uit den aard der zaak het volgend'jaar minder zal bedragen. Hoewel wij op deze begrooting, zoolang zij nog niet door den Baad is vastgesteld, niet wenschen vooruit te loop en, kan toch reeds worden gezegd, dat de post In komstenbelasting met f 50.000.minder is geraamd, welk bedrag is gevonden door een vermtindering der uitgaven met f 22.000.en een vermeerdering der inkomsten met f 28.000.te ramen. Hoe wel de inkomsten der gemeente nog lang niet de uitgaven dekken, en er dus nog geen flnantieel evenwicht bestaat in de begrooting, is het dreigende spook eener belastingverhooging afgewenteld. De mindere raming der belasting is ook niet het gevolg van de verlaging der belasting als zoodanig, maar alleen het gevolg der verminderde inkomsten. Hoewel men zich dus niet vleien moet met ver mindering van belasting, is aan den anderen kant voor overdreven pessimisme ook geen aanleiding; het proces der saneering (gezondwording) onzer flnan tiën schrijdt langzaam verder, en, evenmin als men een herstellende, die ernstig ziek is geweest, dadelijk als de koorts wijkt weder de straat op stuurt, evenmin kan men een gemeente, wier flnantieel evenwicht verstoord was, zonder ver sterkende en opwekkende middelen laten. Wij komen overigens op die begrooting nog wel terug. Het gemeente-personeel zal met genoegen vernemen, dat voor 1925 geen verdere aanvallen op hun sa laris worden gedaan, dat men het dus klaar heeft kunnen spelen zonder de positie der ambtenaren en werklieden aan te tasten. In ons vorig overzicht schreven wij, dat de bouw van nieuwe woningen hier ter stede naar alle waarschijnlijkheid zijn hoogtepunt wel ongeveer bereikt had. Inderdaad heeft zich in 1924 die bouw dan ook niet meer in even snel tempo voortgezet, al zijn ook nu nog verschil lende nieuwe huizen gebpuwd, die weder tot verfraaiing van het uiterlijk aspect der stad zeer veel hebben bijgedragen. Zoo is in den loop van het jaar de wes telijke zijde van den nieuwen Singel nagenoeg volgebouwd, waardoor een fraaie, ruime wijk is ontstaan; zoo zijn in de omgeving van den Ruyghweg nog enkele nieuwe straten aangelegd, en hier en daar zijn oude huizen, vervangen door nieuwe. Gelijktijdig hiermee is door de gemeente voortgegaan aan de uiterlijke verfraaiing der stad, en na de Keizer straat kreeg de Spoorstraat een ver hoe gd trottoir. De verbreeding van den Polder weg, teneinde dien aan te passen aai, het zeer toegenomen vorkeer, i:s-. wij dit schrijven, nagenoeg voltooid, en zeer zeker zijn de werkzaamhedi i, die hier thans worden verricht, vóór het aanbreken van het zomerseizoen gereed. Hier is dan een flinke, breede straat ontstaan, die vooralsnog tegen het auto- en rijwielverkeer wel zal opgewassen zijn. De hier gebouwde R. K. scholen zijn in den loop van het jaar in gebruik geno men, en zoo ontstaat hier langzamerhand een fraaie „scholenwijk". Gok de stich ting van de openbare school aan de van Galenstraat is aanleiding geweest tot hét scheppen van een aantrekkelijk pleintje, dat waardig aansluit bij de aardige poort en de woningeif van Volks huisvesting. Verder werd de. scherpe bocht op het Koningsplein hoek Kerk- gracht weggenomen, hetgeen voorv het verkeer ter plaatse een belangrijke maat regel was, en, als de verbouwing der R. K. pastorie en kerk gereed is, mogen wij misschien hier een verdere verbete ring én verfraaiing tegemoet zien. Van de nieuwe wegen moeten nog worden genoemd de Duinweg achter de Water leiding en de verbinding met Callantsoog. Het verkeer langs de breede nieuwe wegen is, dank zij goede politiemaatrege len, meer en meer in goede banen geleid. Een dienstregeling is ontworpen, waar door de vele op- en afgaande autobussen met toerbeurten langs bepaalde rputes rijden, jazelfs is reeds een autobusdienst in de stad tot stand gekomen. Weliswaar is een en ander uitsluitend voor de zomer maanden van practisch nut, maar er is thans een begin van orde, en, voor zoo ver wjj het kunnen beoordeelen, hebben de verschillende maatregeüen den afge- loopen zomer uitstekend gewerkt. Thans zijn er ook geregelde autobusdiensten met Julianadorp, Callantsoog, Breezand, Schagen, en& Onder de maatregelen, welke in het komende jaar zullen worden genomen voor verbetering van toestanden, noemen wij de voorgenomen verplaatsing der groenteveiling. Het Koningsplein zal dus des morgens niet meer deze bedrijvigheid zien, maar daartegenover staat, dat een hygiënischer wijze van verkoopen zal worden gevolgd, en de groenten niet langer open op straat behoeven te liggen. Verder dienen de sportparkplannen te worden genoemd, die uitvoering zifllen krijgen en, te oordeel en naar den opzet, inderdaad zullen blijken aan een behoefte te voldoen. In het afgeloopen jaar werd Juliana dorp geëlectriflceerd en aangesloten op »het Provinciaal Net der Waterleiding. Daafrmee werd dit dorp en de boerderijen in het Koegras een grooten dienst be wezen en nu bovendien de autobus een geregelde verbinding onderhoudt, is Julianadorp veel minder geïsoleerd dan vroeger. Een tweede belangrijke gebeur tenis was de beslissing omtrent de Vlot brug aan de Kooy, waarvoor door regee ring en Prov. Staten subsidies werden toegestaan. In de toekofnst kan hier dus een belangrijk verkeersmiddel worden geschapen, waarvan Helder zeer zeker de profijten zal trekken op den duur. Wieringen, thans schiereiland, kan nu weldra op gemakkelijke wijze met Helder in verbinding komen. Wellicht de belangrijkste beslissing, in het afgeloopen jaar door den Raad ge nomen, was het besluit omtrent het Zie kenhuis. Wij meenen, dat zeer spoedig in het nieuwe jaar de officieels verhuizing naar de Buitenhaven zal geschieden, zoodat in 1925 het oude, niet meer aan de eischen voldoende gebouw, zal zijn ver laten. Omtrent het Zeebad Huisduinen is geen nieuws te berichten de exploitatie van de vijf woningen is bevredigend, maar helaas heeft dit jaar de zomer niet meegeholpen om een levendig verkeer te verkrijgen. Toch heeft onze badplaats, hoe klein zij ook is, de' aandacht getrok ken daarvan getuigen de artikelen in het geïllustreerde weekblad „de Wereld post" verschenen, later gevolgd door een artikeltje over. Helder zelf. In dit opzicht zullen ongetwijfeld de grootsche plannen omtrent een „tentoonstelling-Helder- 1925", die het volgend jaar zullen worden verwezenlijkt, tot de meerdere bekendheid onzer stad nog wel een steentje bijdragen. Intusschen is onze bevolking gestegen tot boven 80000 zielen. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: Et DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Foat-Gi rojukeniiïB No. 16066. k ADVERTENTIEN: 20 ct p. ragel (galjard) Ineez. roeded. (kolombreedte ala redaction. tekst) 60 ct Kloine advertenties (geyraagd, te koop, te Ihnnr) v. 1—4 regels 40 ct, elke regel ineer 10ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad1 en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijano. 4 ct De zich langzamerhand verbeterende economische toestitiden hebben ook hier reeds hun gunstig^ werking getoond. De weder door de Spoorwegmaatschappijen in eere herstelde! goedkoope treinen brachten in het afgeloopen jaar veel be zoekers van elders naar hier, omgekeerd konden vele inwonefs familie of kennis sen bezoeken. Nog op andere wijze heb ben ue spoorwegen het gerief voor reizigers verhoogd, door de wederinvoe ring van de buffetten aan het station alhier. Hopen wij, dat deze op den duur blijken te kunnen rondeeren, dan is dit een begin van een bieren toestand ten opzichte van het reizen van en naar Helder. Wenschelijk waro het, indien de Spoorwegmaatschappijikon besluiten tot uitbreiding van het aantal treinen en gelijktijdige verlaging tier tarieven, daar dit Lot reizen ten zeerste in do haud zou werken. Over dit laatste tariefsver laging is in de Tweede Kamer be reids gesproken, doch de bezwaren schij nen, zoolang niet alle ite,korten uit de exploitatie zijn verdwenen, van overwe genden aard te zijn. Vooral voor Helder zouden verlaagde tarieven, al ware het voorloopig slechts voor Alkmaar en Am sterdam, van zeer groote beteekenis zijn. Het langgekoesterde plan omtrent een spoorweg-overgang schijnt voorloopig voor goed van de baan. De groote kosten hiervoor zijn een ernstig beletsel,en inderdaad meenen ook wij, dat die niet opwegen tegen het nut óf juister mis schien de urgentie van too'n overweg. Voor 1925 althans behoeven wij ons om trent dezen overweg geen illusies te maken. Of er van de grootsche plannen der Tuindorpbewoners omtrent een eigen bewaarschool voor dit -geïsoleerde stads gedeelte iets terecht zal kprnen, betwij felen wij evenzeer. De groote kosten zullen wel een beletsel voor de verwezen lijking blijven, en de Tuindorpers zullen o. i. wijs doen door een geregelden auto- dienst in het leven te roepen, die de kinderen haalt en brengt. Het vraagstuk van het vrije strand is in den afgeloopen zomer nog niet opge lost; er deden zich in de practijk moei lijkheden voor om déze aangelegenheid te regelen.,Of deze in den aanstaanden zomer zullen worden opgeheven, dient te worden afgewacht. V Onder de gebeurtenissen, die in het afgeloopen jaar plaatshadden, dient te worden genoemd de oprichting eener neu trale Schoolvereeniging op 28 Maart. In een der laatste raadsvergaderingen is aan deze vereeniging krachtensj de wettelijke bepalingen een der schoollokalen in deze gemeente toegewezen. Een hieuwe school met den bijbel werd 19 Augustus geopend aan de Achtergracht (gedeelte schoolge bouw Weststraat). Op onderwijsgebied is onze gemeente over 't algemeen goed toegerust. Was, zooals wij bovemzeiden, de zo- mei^niet voordeelig aan de ontwikkeling onzer badplaats, zelden Is er een regen val geweest, zoo buitengewoon als in de maand Augustus. Merkwaardig was daar tegenover de buitengewoon droge Juni maand. Hier hebben de uitersten elkan der geraakt. En in Januari reeds was er buitengewoon veel sneeuw gevallen, zoo als wij ons herinneren. Daarentegen, zijn wij voor heftige stormah gespaard ge bleven. In dit verhand willen Wij hier toch even den storm van Zaterdag |27 Deoetmber re- 1 aveeren, waarbij eeniga malen het elek trisch licht uitging en de gemeente, zij het dan ook niet voor langen tijd, in hei donker werd gezet. Het allerergste is daarbij, dat ook het licht van den vuur toren uitgaat en dit kan onaangename gevolgen hebben. Zoolahg wij voor onze plaats en de omgeving (een gedeeltelijk bovengrondsóhe leiding! hebben, zuilen wij bij1 stormachtige weersgesteldheid, een dergelijk ongerief wel raker ondergaan. Het ware te wenschen, dat het Provin ciaal Bedrijf er het volgend jaar toe kon besluiten ©en ondergroijdsche leiding aan te leggen. Dit zou oiib In de toekomst van dergelijke ongewtaschte toestanden Het Dorus Rijkersfoods zette zijn in zamelingen voort; het was meerendeels de heer Ter Hall, die in den Haag en omgeving daarvoor allerlei feestelijkhe den op touw zette, en vooral de door den heer Grunwald geschreven boekjes heb ben veel tot versterking der kas van dit fonds bijgedragen. Begrijpelijk was het, dat de heer Ter Hall ïver het antwoord van deü Minister op z^n vragen betref fende de ondersteuning door het Rijk, waarvoor slechts f 500Q.was uitgetrok ken, niet erg tevreden was. Door een en ander ook Helderïheeft persoonlijk zijn aandeel gebracht in deze inzamelin gen is intusschen je aandacht geves tigd op de zaak der oude redders en zal, vertrouwen wij, in dei loop van het vol gend jaar, deze kweétie wel definitief worden geregeld. Het Stedelijk MuzLkcorps vierde in Beemster triompheniet zal het volgend jaar jubileeren en dit zal, daaraan hoeft men niet te twijfelen een grootsche en waardige leestviering worden. Zeer veel succes hadden de adelborsten, De verjaardag van Hare Majesteitwelke op verschillende roeiwedstnjden werd op gepaste en waardige wijze her- (Ostende, Luzern) uitkwamen en die dacht; de herdenking van de mobilisatie j tegenover de bekende Amsterdamsche 1914 in stilte door enkele groepen inwo- roei-vereenigingen een schitterend figuur ners gevierd. I sloegen. Als wij nog releveeren de goed geslaag- j Jubilea, de Fancyfair der Ned. Herv. Gemeente," de plannen van het Isr. Kerkbestuur voor een nieuwe sjoel, en het succes der St. Nicolaasprijsvraag van ons blad, dan hebben wij daarmede vrijwel alle meldéns- waardige feiten uit het afgeloopen jaar de revue laten passeeren. De stranding van de „Promus" ligt nog versch in ons geheugen; dit was weer een echte, ouderwetsche gebeurtenis, al ging het bij deze stranding dan heel gemoedelijk toe en was er geen sprake van gevaar voor menschenlevens. Behalve een bezoek van een tweetal Zweedsche zeeschepen van de marine, hadden overigens geen bizondere gebeurtenissen op dit gebied plaats. De door den gemeenteraad in het af- eloopen jaar behandelde onderwerpen orden hieronder nader gememoreerd; bij een paar onderwerpen willen wij even stilstaan. Dit is de wijziging in de Grond- politiek, waardoor thans, naast uitgifte in erfpacht, tevens verkoop van grond mogelijk wordt gemaakt. Het besluit, dat genomen werd, was feitelijk een terug komen op een principieele beslissing, die destijds genomen was, doch de omstan digheden veroorloofden een gemeente als de onze niet op den ingeslagen weg voort te gaan en maar telken jare groote kapitalen vast te leggen in landerijen, wier toekomstige waarde zeer problema tiek is. De tweede is de kwestie der reiniging, waaromtrent in de kolommen der Hel- dersche Courant langdurige polemieken hebben gestaan tusschen onzen mede werker en den heer ir. van Dam. Juist deze week heeft de Raad hieromtrent een belangrijke beslissing genomen, die een groote bezuiniging zal brengen op dezen dienst. Hoewel destijds reeds een principieele beslissing werd genomen ten opzichte van allerlei bezuinigingsplannen, was daaraan, met het oog op den zeer ingrijpenden aard dezer materie, nog geen uitvoering gegeven door het College. Intusschen heeft de dienst zich een auto sproeiwagen aangeschaft, die zeer eco nomisch werkt. Marine. Ook omtrent de marine valt weinig te vermelden. Een nieuwe loodsboot liep wederom van stapelde overplaatsing van de marine, die te Vlissingen gesta tioneerd waö, naar Helder, nam hier de den laatsten tijd gekoesterde vrees weg, dat onze marine zou verdwijnen. Verschillend© onderzeebooten, bestemd voor Indië, aanvaardden den tocht naar hun nieuwe bestemming, de „Tromp", op een oefeningsreis naar d© Middelland- sche Zee, liep maohineschade op, welke te Gibraltar werd gerepareerd. De nieuwe kruiser „Java" is nog steeds niet afge leverd; imen is ten opzichte van den bouw van dezen oorlogsbodem niet zeer boord van het sohip brand uitbrak, terwijl het sohip in de Engelsohe wateren op de proeftocht was, veroorzaakte groote scha de, en was aanleiding tot nieuw© vertra ging. De hoofdingenieur, de heer J. C. S. Schokking werd overgeplaatst haar den Haagde leeraar mr. H. Westerman Jr. ging in Juli met pensioen. Marine-luchtvaart Wij releveerden hierboven reeds het tragisch ongeval, aan twee onzer vliegers op de Koolj overkomen. Meer en meer wordt de vliegdienst een 'belangrijk onder deel van onze weermacht; ook de burger lijke vliegwetenschap ontwikkelt zich hoe langer hoe meer. Dat het een belangrijk wapen is, 'bewijst de hulp, die het bij ijsgang bewees aan 'geïsoleerde streken als de Waddeneilanden, aan welke onze marine-vliegers levensmiddelen en de post wisten te brengen. Ook in verschil lende andere gevallen verleenden de vlie gers onschatbare hulp. Wij1 denken hier bij aan de onderzoekingen naar het ver ongelukte vliegtuig van de Kon. Lucht-' vaart-Maatschappij', waarbij de bestuurder A. P. Pijl en twee Nederlandsche passa giers omkwamen op 'Donderdag 24 April. Marine-vliegtuigen en torpedobooten •zochten de Noordzee af en ontdekten bij de Goodwin-zandbanken Iets, dat op een wrak geleek. Nog bij; andere gelegen heden hebben de marine-vliegtuigen goe de diensten bewezen bij de opsporing van verongelukten, zoo o.a. bij het ongeluk' aan den vlieger Oabral overkomen, die eveneens in de Noordzee omkwam. De „Mok" leverde in 1924 het eerste, aldaar geheel geconstrueerde vliegtuig op. Helaas moeten wij enkele minder opge wekte klanken laten hooren; de sabo- tage-gevallen, die leidden tot brandstich tingen en andere onregelmatigheden, en het tragisch ongeval op het vliegveld de Kooy waarbij twee jonge mannen het leven lieten, doordat zij ln aanraking kwamen met de schroef van een dalend toestel. Veel jubilea hadden in 1924 niet plaats. De Bond voor Minder Marine-Personeel her dacht in het laatst van Juni het 10-jarig bestaan van zijn fraaie gebouw in een intiemen avond van de leden en bezoe kers. De R.-K. Spaarbank H. Antonlus van Padua vierde zijn zilveren jubileum den 24sten Juni in het R.-K. Bondsgebouw. Zeer bescheiden, en eveneens slechts in intiemen kring, werd 11 en 12 Juli het 20-jarig bestaan herdacht van de Kon. Marino Jachtclub. Van ietwat luidruchtiger aard was de feestviering, op 18 November, van het eeuwfeest der N.- an Z.-Holl. Redding-Maat schappij. Daarvoor was ook aanleiding, omdat de werkkring dier maatschappij op maatschappelijk terrein ligt en een beetje aan den weg' timmeren noodig is voor de finantiën der maatschappij. Daar deze dag nog versch in ieders geheugen ligt, behoeven wjj er niet over uit te wijden. Het eeuwfeest van het Qroot Noord-Hol- landsch Kanaal kon uitteraard beter in Alkmaar worden herdacht. Hetgeen niet wegneemt, dat ook Helder voor het vol gend jaar een feestelijke herdenking heeft beraamd, waaraan tevens plannen omtrent een tentoonstelling etc. zijn verbonden. Als wij tenslotte nog vermelden, dat een Heyermans-comlté is opgericht,'teneinde den grooten schrijver, wiens werken hier vaak zijn opgevoerd en die persoonlijk hier vele vriefiden onder de bevolking had, te herdenken, zijn wij aan 't eind van onze opsomming gekomen. Ook deze herdenking zal in 1925 plaats hebben. Van de persoonlijke jubilea noemen wij het 25-jarig ambtsjubileum van den heer W. Biersteker op 10 Februari; het 40-jarig van den heerSchlamllchop 1 Mei; het 50-jarig bestaan zijner kapperszaak van den heer T. van Ziiylén op 28 Mei. Voor HOtel „Bellevue" was 1924 een belang rijk jaar, daar de algeheele restauratie en vergrooting hiervan gereed kwam. De volgende personen gingen met pensioen: J. F. Jacques, chef-commies der plaats, belastingen, 1 Januari, W.de Boer, hoofd van school 8, 1 Maart; Mr. G. J. Jutte, fiscaal Zeekrijgsraad, 5 Maart, Jb. ter Hall, directeur Stafmuziekcorps Kon. Marine, 5 April, Mr. H. Wester- mann Jr., leeraar Kon. Instituut, Juli, Vader en Moeder Teitsma, conciërge van het Tehuis voor Militairen,, Kanaal weg, 1 October. In de kerkelijke wereld hadden ver schillende mutatiën plaats. De predikant der Herst. Evang. Luth. Gemeente, ds. K. H. Wallien, verliet de gemeente; van de Nederd. Herv. Gemeente vertrokken ds. W. Br. Onnekes en ds. A. Fetter, om te worden opgevolgd door ds. T. van Dflk en ds. De Kloet. Onze gedeputeerde, de heer A. W. Michels, zag zich om gezondheidsredenen genoodzaakt Helder te verlaten en koos de hoofdstad der provincie tot woonplaats. Overleden. De volgende stadgenooten of oud-stad- genooten zijn overleden in 1924: Jhr. L. P. D. Op ten Noort, oud-directeur Stoomvaart-Mij. „Nederland", overleed 9 JanuariM. Ph. Polak, directeur van „Casino", overleed 21 Januari; Dr. W. Vos, oud-geneesheer alhier, overleed te Rotterdam in het laatst van Januari; C. ten Bosch, gepens. vice-admiraal, over leed 8 MeiPastoor W. Huig, overleed 12 Juni te HaarlemMr. P. Loopuyt, dijkgraaf van den polder Het Koegras, overleed 80 September; Ds. C. Stadig, emer. predikant der Geref. Kerk, alhier, overleed 5 December te Amersfoort. In het jaar 1924 hadden 20 vergaderingen van den- Raadi plaats. (De behandeling der begrooting vereischte er alleen 6). Hieronder volge een kort resumé van het verhandelde. 8 Januari. In deze vergadering komt voor de tweede maal in stemming het voorstel tot wijziging van verschillende be palingen in de verordening, regelende de rechtspositie en jaarwedden der ambtenaren en werklieden* voor zoover betreft de artt. 83 en 68a van het A. R., over welke artt. de stemmen staakten in de vorgie vergadering. Artikel 33 wordt thans aangenomen, art. 68a verworpen. Een voorstel tot verhooging van het salaris van den secretaris der Wo ningstichting wordt, na eenige discussie, ge- renvoyeerd naar een comité-vergadering, waarin de zaak nader zal worden besproken. Voorstellen om een cursus op te richten tot opleiding van hoofdonderwijzers-essen) worden aangenomen; medewerking zal wor den verleend aan den houw van eene over dekte schuilplaats bij de school met den bijbel te Koegras. Een voorstel tot benoe ming van een Commissie van Bijstand voor het Ziekenhuis wordt eveneens naar comité- raad gerenvoyeerd. In deze vergadering worden voorts een aantal vragen van raads-

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1