doozen, een oud keteltje, dat vol gaten was, een stuk van een vaatje. Vindingrijk als de boerenjogens zijn, wist bjj uit deze bestanddeelen iets te vervaardigen, dat eenige overeenkomst met een trommel vertoonde. Hij wapende zich met twee stokken en begon te trommelen; hij werk te hard, zijn handen deden hem pijn, maar de geluiden, die hij verkreeg, leken toch niet op die van den trommelaar der pio niers. Stjopka begon reeds te wanhopen en dacht, dat zijn ideaal onbereikbaar was, toen plotseling het lot hem gunstig weid en Doenjka, de waakhond van den buur man, dood ging. Onder aanvoering van Stjopka vilden de jongens Doenjka, maakten de huid schoon en trokken haar aan paaltjes om te laten drogen. Dit misdadig bedrijf werd echter door den voorbijgaanden in- speoteair der belastingen bemerkt De inspecteur was iemand van zeer strenge principes, die zich bewust was van de hem verleende macht en die zich haar waardig wilde toonen. Hij keek met argwaan naar de jongens en vroeg: Wat doen jullie daar? Wij maken een trommel, zeide Stjop ka en zijn stem beefde, omdat hij nu de komst van een onheil voorvoelde. De inspecteur der belastingen keek met wantrouwen naar den Jongen, bromde wat, stak den staart van Doenjka in zijn aktentasch, schreef iets in zijn notieboek je en verdween. Acht dagen later ontving de vader van Stjopka uit het naburige stadje een of ficieel papier, voorzien van ontelbare stempels. In het document stond vermeld, diat, aangezien de inspecteur der belas tingen op het erf van den vader van Stjop ka een clandestiene leerlooierij had ont dekt, genoemde boer een patent moest né men om bet bedrijf te mogen voortzetten en bovendien moest hij aan straf en te weinig betaalde belastingen 77 roebel 68 kopeken betalen. Stjopka begreep, dat het document voor hem weinig voorspelde, en kroop in den hooiberg van den buurman, waar hij zich veilig achtte. Zijn vader begaf zich naar het gemeentebestuur. Daar ontving hij eenige papieren, waarin in onbegrijpelijke woorden vermeld stond, dat de vader van Stjopka geen leerlooierij had en dat de trommel uitsluitend voor eigen gebruik was bestemd. Met deze papieren gewapend begaf de boer zich naar het stadjes naar het kantoor van den inspecteur. Deze ontving den 'boer met de bij zijn hoog ambt behoorende waardigheid en sprak aldus: „De staatsautoriteiten kun nen uw documenten niet voor een onder zoek aocepteeren, daar deze niet van de door de wet voorgeschreven zegels voor zien zijn." De boer begreep eerst niet, wat deze voor een gewoon mensch onver staanbare woorden beteekenden, maar weldra drong het tot hem door, dat hij plakzegels moest koopen, hetgeen hij dan ook zuchtend deed. De inspecteur nam thans de documenten'" aan er schreef daarop de volgende woorden: „Te voegen bij de documenten betreffende de trommel van een hondenvel". De boer dacht dat nu alles in orde was en keerde naar huis terug. Het bleek echter, dat hij zich ver gist had. Terwijl de vele ambtenaren druk bezig waren rijn verzoekschriften van ontelbare stempels te voorzien, het in te schrijven enz., verscheen 'bij den vader van Stjopka een ambtenaar, legde beslag op den wagen, verkocht bem bij opbod en beval al de overige have binnen eenige dagen naar het stadje te brengen, waar ze in het publiek zouden worden verkocht. De vader van Stjopka werd wanhopig. Hij sloot het huis, nam een rugzak met wat brood en begaf zich te voet naar de gouvernementsstad, zestig werst van 'hun dorp, om bij de redactie van een blad om raad te vragen. In de redactie werd hij ontvangen door den langharigen en ongekamden secreta ris, die geduldig naar het verhaal luister de, den hoorn van de telefoon nam en recht. Beide jury's weiden door beroeps magistraten gediend, en de citoyen Ménes- sier, die de aanklachtijury te Mélun diende, was een magistraat in den slecht ten zin des woords, een dergenen, die bij- voorkeur in lederen beschuldigde rèeds een beklaagde zien! Maar, zoo zal men onmiddellijk vragen, was het dan voor Lesurques niet moge lijk om zijti alibi te bewijzen; om vast te stellen, dat hij, die zoovele bekenden bad, In dien laten avond niet te Mélun geweest kon zijn. Het toeval, grillig als het nu eenmaal is, wilde dat er in zijn alibi om streeks twee uren waren, die hij niet door getuigenverklaringen kon bevesti gen; twee uren, dat hij gewandeld had, alvorens thuis te komen. Nu was het ge zien de afstanden, practisch wel mogelijk, dat hij ibij den moord aanwezig zou zijn geweest, doch deze omstandigheid ver sterkte toch de reeds tegen hem opgevatte verdenking. De getuigen uit de omgeving van Vert, die hem herkenden, werden, gelijk onder wederzijdsche suggestie be grijpelijk is, talrijker; de getuigen, die voor zijn alibi te Parijs konden instaan, verloren' voor de rechters hunne beteeke- nis. Vooral voor den president Oohier van de Parijsche rechtbank, waarvoor het ge ding gebracht werd, nadat de beklaagden want Courriol, Lesurques, Guesno, Richard en een zekere Befnard stonden allen tegelijk terecht de jury te Mélun hadden gewraakt, gelijk hun recht was. !De behandeling voor de rechtbank te Parijs, dus eigenlijk voor de jury, die aan de rechtbank zou hebben mede te deelen - of zij de beklaagden al dan niet schuldig achtte, gelijkt, wanneer men de akten van dit prooes doorleest, op niet meer dan een periode van rechtspraak. Of dan Gohier, of dan de openbare aanklager wellicht persoonlijke vijanden van Lesurques wa ren? Geenszins, zij kenden hen tevoren zelfs niet, evenmin kis de citoyen Ménes- Hier te Mélun hen kende. Maar zij wazen begon te schreeuwen. Blijkbaar stelde de journalist zich met de overheid in ver binding. De telefoon werkte slecht eri gaf daardoor vreemde geluiden, maar de secretaris wist zich toch ten slotte ver staanbaar te maken. Hallo! Hoort u mij of niet? De hond werd niet gedood, hij is van zelf dood gegaanHoort u of niet? Het schijnt, dat de andere het hoorde en begreep. Er werd 'bevel gegeven de executie tot de ontvangst van nadere bevelen op te schorten. Daarop ging de boer naar huis. Het bovenstaande is geen anecdote, geen verhaal uit lang vervlogen tijden. Het is eenigen tijd geleden in het dorp Berkowitsji, gouvernement Tsernigow, gebeurd en door de „Prawda", het offi- cieele orgaan van de in Rusland regeeren- do partij uitvoerig beschreven. VEREENIGDE STATEN. Een nieuwe ontwapeningsconferentie? Washington, 2 Januari Senator Borah, voorzatter van de commissie uit den Se naat voor buitenlandsche aangelegenhe den, is voornemens binnenkort een voor stel in te dienen, waarby de President wordt uitgenoodigd een internationale conferentie betreffende verdere ontwape ning en economische vraagstukken bijeen te roepen. Sneeuwstorm te New-York. New-York, 2 Jan. Hedenmorgen vroeg is een wilde sneeuwstorm begonnen, die een snelheid bereikte van zestig Eng. myien per uur en den heelen dag voortduurde. Zes duizend man met sneeuwploegen deden hun uiterste best om de hoofdstraten vry te ma ken. De sneeuw ligt reeds vier inch hoog. JAPAN. Aardschokken. Er is Dinsdag opnieuw een aardschok, die twee minuten aanhield, in Noordeiyk Japan gevoeld. Te Tokio is de schok ook gevoeld en er Is schade aangericht KORTE BERICHTEN. De „Vorwfirts" verneemt uit Stockholm, dat de toestand van Branting het ergste doet vreezen. Het onderzoek naar de moorden, door den tweeden Haarmann te Münsterberg iü Silezië bedreven, maakt het waarschjjn- lyk dat er ten minste vyftien slachtoffers zyn, onder wie vermoedelyk ook een vyf- tienjarig meisje. John Rockefeller Jr. heeft aan heit Me tropolitan Museum of Arts te New York 16000 aandeelen in de Standaard Oil Cy of Canada ter waarde van een millioen dollars geschonken, zonder eenige voor waarde aan de gift te verbinden. Scheepsrampen. De Matin verneemt uit Morlaix het vol gende aangrypende. verhaal van een scheepsramp: Het Spaansche stoomschip Alfredo, dat Maandag vergeefs door twee sleepbooten uit Brest en een Engelsch stoomschip was gezocht, is in het Kanaal gezonken. Kapitein Cantaro en zeventien opvaren den waren in (le reddingboot overgegaan. De zee was zeer hol en de mannen hadden een zwaren strijd tegen de woedende ele menten te strijden. Zes van hen stierven van uitputting en koude. Hun lijken, die de anderen in hun worsteling om eigen leven belemmerden, werden in een kleine sloep neergelegd, die aan de reddingboot was vastgebonden. Maar het touw, dat de beide vaartuigen verbond brak, en de sloep met de zes dooden dreef weg op het wilde water. De overlevende schipbreu kelingen zyn te Guismaëe, in het district Morlaix geland. Er wordt nu naar de sloep met de zes lijken gezocht beroeps-magistraten; hun aanraking, el- ken dag opnieuw, met dieven, moorde naars, oplichters bracht hen ertoe, wan trouwend te worden tegen ieder, die als beklaagde voor 'hen wordt geleid. Wel licht in den familiekring de meest zacht moedige, toegevende, fijngevoelende men- schen, waren rij anders, én konden zy als zoovelen moeilijk anders zyn, zoodra eenmaal de rechteriyke toga hen qm de schouders hing. Oohier zag in de vijf voor hem gevoelden niet alleen be klaagden, maar misdadigers, en allee wat tegen hen pleitte, werd door hem op de bekerwie wyze breed uitgemeten; alles wat voor ben pleitte, min of meer verdoezeld. Een allerbedenkelykst incident deed zicih bovendien bij het hooren der getuigen décharge ten nadeele van Lesurques reeds dadelyk voor. Zyn vriend, de juwelier Legrand, had verklaard, dat hy in den laten middag van den 28sten April, datum van den moord, zyn bezoek bad ontvan gen; hij bood aan zyn register mede te brengen' teneinde te doen zien, dat er toen door hem een armband was besteld. Maar toen hij het register overlegde en Gohier dit nauwkeurig bekeek, kon hy zien, dat daar oorspronkelijk 29 had gestaan en dat een 8 over de 9 heen was geschreven. Een gewone vergissing alweer, die in nor male omstandigheden niets bijzonders beeft, maar die hier èn voor den getuige èn voor den beklaagde van de meest 'fa tale beteekenis werd. Legrand werd, ver dacht van valscihe geuigenis, in hechtenis genomen; weliswaar liet men hem later vry, maar het geding tegen Lesurques werd verder gevoerd onder den slechten indruk, dien dit incident gemaakt had. Zyn verdere getuigen décharge, die allen kwamen verhalen, dat zy hem dien dag te Parijs hadden gezien en ontmoet, werden nauwelyks aangehoord; rees by de rechters en de juryleden twijfel om trent de getuigenissen van de boeren en boerinnen uit de omgeving van den moord, voorzoover Guesno en andereu betrof Het Engelsche st. Diogeness rappor teert Dinsdagavond een draadloos bericht opgevangen te hebben van een stoom schip, meldende dat het op 49° Z. en 70° O. zinkende was. Men vermoedt, dat dit af komstig is van het Noorsche st. Ertvan, dat 29 December met 10,000 vaten olie aan boord van Kerguelen naar Kaapstad ver trok. Schepen vermist Men stelt pogingen In het werk tot op sporing van het Mixikaansche sa „Ta- maulipas", dat 200 passagiers aan boord heeft, en 6 schoeners, die op 23 Dec. van Vera Cruz naar Frontera en andere ha venplaatsen aan de Golf .van Mexioo zyn vertrokken. Men vreest, dat zy zyn ver gaan in den jongsten storm. Vergaan? Men maakt zich ernstig ongerust over het Engelsche stoomschip „John Hhrrison", dat 26 Dec. met een lading kolen van Newcastle naar Amsterdam is vertrokken en waarvan sedert niets werd' vernomen. Rumoerige oudejaarsnacht Men meldt uit Berlijn diait daar in den Nieuwjaarsnacht een drukte van belang heerschte. In het geheel werdén 263 per sonen in hechtenis genomen. 90 wegens al te groot wangedrag op den openbaren weg, 34 die zich aan vecbtpartyen haddén schuldig gemaakt, 31 die verregaand be schonken Weken te zyn, 19 straatschen ders, 8 personen dié op diefstal werden betrapt en 60 die poogden uit restaurants te vertrekken zonder te betalen. Een ambtenaar van het BerUjnsche ge meentebestuur die tamelijk beschonken was Is door een autobus doodgereden. Het zelfde lot onderging een 14-jarige scho lier, die 's nachts op straat serpentines wierp. 265 personen werden door de eer ste hulp by ongevallen verzorgd. - N. R. Ort LUCHTVAART. De vliegtocht Nederland—Indlë. Op verlangen van het Vliegtocht-comité in Indië en in verband met de rondvlucht van dé F VII over Java en de propaganda- vluchten in verschillende plaatsen, zal de bemanning vermoedelyk eerst tegen half April in Nederland terugkeeren. Vliegtocht naar de binnenlanden van Afrika. De „Excelsior" verneemt, dat op den tocht, die weldra door Pelletier d'Oisy en commandant Vuillemin met twee Blériots naar de binnenlanden van Afrika onderno men zal worden, de Fransche minister van Koloniën, Daladier en de onderminis ter voor luchtvaart, Laurent Eynac, els passagiers zullen moegaan. De moordenaars van Erzberger. Men meldt uit Weenen, dat Schulz en Til- lesen, de moordenaars van Erzberger, die uit Hongarije de Roemeensche grens wilden oversteken om zich naar Turkye te begeven, door de Roemeensche overheid zyn terug gestuurd. Duitsche politiemannen, die de vluchtelingen nagingen, konden hen niet arresteeren, daar zy het Hongaarsche grond gebied niet verheten. Een verkenning van de luchtroute Engeland-Zuid-Afrika. Bekend wordt gemaakt, dat er in den ko menden zomer onder auspiciën van het luchtministerie een tocht met een water vliegtuig van Harwioh naar Kaapstad gedaan zal worden om geschikte steunpunten te vin den voor een luchtdienst tusschen Londen en Zuid-Afrika. Het vliegtuig, dat voor de verkenning bestemd is, doet thans proeftoch ten en er zyn reeds twee vliegofficieren voor den tocht uitgekozen. elke getuigenis tegen Lesurques werd on middellijk aanvaard. Toen geheel op het einde der debatten, nadat de hamer van den president eigen lijk al was gevallen, zich een vrouw, die niet andera dan de ons reeds bekende Marie Bréban bleek te zyn, aanmeldde, wyl zy een belangrijke verklaring had te doen, verklaarde Gohier: dat het te laat was. Te laat, ofschoon het vonnis nog niet was gewezen; te laat, ofschoon de Justitie te allen tijde het oor te luisteren moet leg gen! Te laat, terwyl deze vrouw toch uit schreeuwde, dat zy wist, dat Courriol tot dé moordenaars behoorde, maar dat zy, onder het noemen van de namen der an deren, tevens kon verklaren, dat noch Le surques, noch Guesno, noch Bernard daaronder behoorden en dat vooral Lesur ques en Guesno slachtoffer waren van een byzondere gelykenis met twee der werke- lyke moordenaars. De rechter wilde niet meer hooren, zijn oordeel was geveld; en de wijze, waarop hy in zyn z.g. onparty- dig overzicht de juryleden voorlichtte, gaf daarvan wel duidelyke blijken. Kan het verwonderen, dat in deze omstandighe den de jury het schuldig uitsprak en dat tengevolge daarvan Lesurques met Cour riol ter dood werd' verklaard; Richard een gerechte straf van opzending naar de galeien ontving, terwijl Guesno werd vrij gelaten. Maar mocht de magistraat overtuigd zijn van Lesurques1 schuld, noch diens omgeving, noch zyn verdediger waren het. Courriol hield niet op te bezweren, dat hy schuldig was; eenmaal veroordeeld zynde, verviel voor hem de noodzakelykheid om verder te ontkennen; doch dat Lesurques ten onrechte voor een der schuldigen werd gehouden. Hy legde een volledige beken tenis af; hy noemde zijn medeplichtigen met de namen, zijnde achtereenvolgens een zekere Durochat, een' zekere Duboso (geiykende op Lesurques), een zekere VI- dal en een zekere Rouwy. Deze laatste had onder dan naam van Laborde de reis Te Harwich beginnende, zal de reis gaan over Toulon, Malta, Konstantinopel, Athene, Chartoem, Johannesburg en Pretoria naar Kaapstad. MARINEBERICHTEN. Hr. Ms. „Tromp", Blijkens by het Dep. van Marine ont vangen telegram is het pantserschip Tromp op zyn oefeningsreis naar de Mid- dellandsche Zee gisteren te Palma aan gekomen. Hr. Ms. „Heemskerok". Hr. Ma pantserschip Jaoob van Heems- kerck vertrekt 6 Januari van Nieuwediep. (Verbeterd bericht) LEGERBERICHTEN. als passagier meegemaakt; de overigen waren vooruitgegaan, te paard, waren on derweg in een herberg afgestegen en had den verschillende voorbijgangers ontmoet. Zy waren den postillon by zyn voorby- gaan aangevallen en Roussy had den koerier, onmiddellijk uit den wagen ge sprongen, het vluchten met de hem toe vertrouwde poststukken belet; vandaar dat deze eerst bjj de brug het slachtoffer zijner aanranders was geworden. Het hoo- ger beroep van Lesurques werd op for- meele gronden, afgewezen; het Directoire, toen over Frankrijk zyn slappe heer- schappy uitoefenend, werd van de zaak in kennis gesteld. En zoozeer frappeerde deze aangelegenheid het lid van het Di rectoire, met de Justitie belast, dat hy zich richtte tot de beide Radens dien der Ouden en dien der Vijfhonderd, teneinde hen te verzoeken, zoodanige maatregelen te nemen, dat de berechting van deze on- sohuldigen kon worden voorkomen. Ben commissie uit dein Raad, onder leiding van een bekwaam rechtsgeleerde, den beer Si- meon, werd met de behandeling der zaak belast, maar ook deze Simeon behoorde tot de magistratuur, en had in zyn leven kennis gemaakt met heel wat misdadigers en schurken, die zich langs formeelen weg uit de handen der Justitie hadden kunnen of willen redden. Ook hy zag slechts de getuigenissen van de boeren en boerin nen, die Lesurques herkenden; ook hij herinnerde zich, dat Legrand een schijn baar onbetrouwbaar getuige was geble ken, en hy nam het daarna met de overi ge verklaringen décharge niet erg nauw. Waren daar nog de verklaringen van Oourriel en Marie Bréban, die intusschen door hean werden toegeschreven aan den geldeiyken invloed vain de familie Lesurr ques, die yiteraard kosten noch moeite spaarde om den man uit de handen der Justitie te redden. Simeon >gaf in een keu rig gebouwd betoog toe, dat in twijfelach tige gevallen de Raden der Ouden en der Vijfhonderd geroepen konden worden om STOOM V AA RTBERICHTEN. tuaschenbeide te treden, maar dat zulk een twyfelajchtig geval zich hier niet voor deed. Tuaschenbeide treden in dit geval ware zi. de krachtige werking der Justitie tegengaan. Wat men in dien tijd, dat de roofmoorden op den grooten weg aan de orde van den dag waren, voor alles niet wilde. De Raden wezen de vraag van den Minister al Voor den ongelukkigen Lesurques was er geen glimp van hoop meer. Tenzy, dat wellicht in dien tijd een nieuwe revolutie over Frankrijk ware gekomen, die intus schen uitbleef. Hij nam in de gevangenis afscheid van de zynen, met gevoelens, die wy ons nauwelyks kunnen indenken. Hy schreef een brief aan zyn vrouw, geadres seerd: mevrouw dé weduwe Lesurques; hy beval dén hem toegewezen biechtva der de belangen zyner kinderen aan. En tegeiyk met Courriol, den werkeiyken misdadiger, die ook toen nog niet ophield de onschuld; van Lesurques te betuigen, stierf hij op het schavot, waarheen hy zich met vasten tred begaf. Agueaseau, een bekend Fransch rechts geleerde, heeft eens opgemerkt dat van menschen slechts kan worden verwacht, dat zy met menschetyke onjuistheid oor- deelen. Ongetwijfeld, er zyn justitieele vergissingen, die door een samenloop van omstandigheden in de hand worden gs- werkt en die wel aan geen enkelen rech ter ten kwade zyn geduid. Maar een zoo danige geldt het hier niet. Veeleer geldt het hardnekkigheid van ds opeenvolgen de magistraten in de 'begane vergissing; schaamte om te erkennen, dat er eene ver gissing was; achteretelling van het bs- belang der gerechtigheid by hun persoon- iyk belang van carrière. Hoe verklaart men het anders, dat deze zelfde Siméon acht dagen na de terechtstelling van Le- surques een brief ontving van den rechter van instructie te Beeangon, die hem mede deelde, dat de reed» genoemde Duboso in zijn handen was geweest voor kleine dief- I Etat-Major vu Hr. Ma. „Heemskerck", Kap. ter zee J. A E. Schenok de Jon® (com mandant), kap.-luit. ter zee A 8eret Azn. (eerste officier), luit. ter zee le kl. A M. Hekkin®, id. P. A Willemeen, luit. ter zee 2e kl. K. W. Bornkamp, id. P. A Gallas, id. F. W. v. Overeem, id. J. J. r. Stuyveeant Meyen, le luit. der mars. j. J. A Keucheniua, off. van 'gez. le kl. J. Rie, off. van adm. 2e kl. J. Nottrot, off. van adim. 3e kl. G. van Beusekonn off. van den M.8, le kl. H. L. E. van Gelder, off. van den MB. 2e kl. H. Gorter, id. A. E. de Jon®, id. C. van der Lande, id. H. de Roode, id. 8. P. Viseer, id. H. de -Vries, id. J. W. van Wingerden, id. 3e kl. P. Loekemeyei. Met ontsla® uit den Zeedienst: 15 Jan.: Leerlin®-seiner M. X, Richter en C. de Vries. De torpedlat-maj. J. G. van Ravenawaay, dienende aan boord v. Speyk, wordt met ingang van den 6en Jan. *25 tijdelijk gedetacheerd aan boord Wachtschip te Vlissingen om op te tre den als gezagvoerder van den mijnenveger. 12 Jan.: eerg.-eelner W. van Ee van O.zeed- kez. naar Aid. Mars. Botterdam en bestemd voor Hr. Ms. K XI. Off. van den M.S.D. le kl. J. J. Montanni is uit Oost-Indiö teruggekeerd en wordt te* beschikking gesteld. Met ingan® van 1 Jan. ie bevorderd tot tap. .ter zee de kap.-luit. ter zee H. P. Prillevitz, sous-chef van den marinestaf van het Dep van Marine en met ingan® van dienzelfden datum is bevorderd tot kap.-luit. ter zee de luit. ter zee le kL F. J. Heeris. Off. van adm. le kl. H. B. van Dam is uit Ooet-Indiö teruggekeerd. Het onderscheidingeteeken op de mouwei der overjas van de vlagofficieren der Kon marine, tot dusverre alleen bestaande uit ster ren, is aangevuld met een hoekvormig koordje en een 'hoekvormig galon, waardoor het meer overeenkomt met het ondersoheidingsteeken op de mantelkraag. Hoog Militair Gerechtshof. Bij Kon. besluit van 80 December is benoemd met Ingang van 1 Januari: tot lid van het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenhage: kap. ter zee B. Schrandere, te 's-Gravenhage; tot plaatsvervangend lid van het Hoog Mi litair Gerechtshof te 's-Gravenhage: de hoofdoff. van adm. der le kl. bij de zee macht E. G. de Wijs, te 's-Gravenhage. Bevorderingen. Te rekenen van 1 Jan. aangesteld tot dienst plichtig-&erg.-titulair bij bet reg. kust-art., de navolgende dienstpl. korp. 1924 II, iin opleiding voor onderofficier: P. Smit, P. H. Bout, G. van Yperen, H. Braam, E. Peereboom, J. F. Bltim en C. G. Trouw. Benoeming. •Bij Kon. Beel. van 20 Nov. 1924 No. 61 is met ingang van 17 Nov. 19B4 benoemd tot ree. le luit. voor speciale diensten met bestemming voor het vrijwillig landatormkorps vaartuigen- dienst, de heer W. Velthuys te Helder. Pensioengrondslag. Met Ingang van 1 Jan. 1926 wordt, krachtens BBBBB het bepaalde bij art. 14, 8ste lid, der Pensioen wet voor de landmacht, de geldelijke waarde van de in nature van rijkswege verstrekte kleeding enz. en voeding resp. geechat op 115,20 en 180.—. Afdragen cavalerie uniform. Bij Kon. Beel. le bepaald, dat aan de off. der cav., die tengevolge van overplaatsing in het wapen der cav. verplicht zijn hunne uni form te wijzigen, vergund wordt de oude uniform nog gedurende twee jaar te dragen. Reöngagementen. Bij Min. Beeoh. is bepaald, dat, in afwach ting van de totstandkoming van de nieuwe voorschriften omtrent de aanneming van vrij willigers bij de korpsen en Inrichtingen van het leger, reöngagementen voor niet langer dan voor den tijd van één jaar mogen worden aangegaan. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Bawean, vertr. 30 Dec. v. Penang. Krakatau, arr. 1 Jlan. te Newcastle. Lombok, arr. 1 Jan. te R'dam. Bengkalis, arr. 1 Jan. te Marseille. Boeten, vertr. 81 Dec. v. Aden. Grotius, vertr, 31 Dec. v. Genua. Mapia, vertr 1 Jan. v. R'dam. Prinses Juliana, wordt 3 Jan. te A'd&m ver wacht. Rembrandt, pass. 81 Dec. Perim. Shaaloer, vertr. 1 Jan. v. Port Said. Radja, arr. 31 Dec. te Batavia. Nias, arr. 29 Dec. te Belawan. Kon. Ned. Stb. Kij. Agamenmon, arr. 31 Dec. te R'dam. Ariadne, arr. 81 Dec. te R'dam. Dldo, arr. 80 Dec. te Koningsbergen. Ganymedee, vertr. 80 Dec. v. Hamburg. Irene, arr. 80 Dec. te Valencla. Venua, vertr. 30 Dec. v. Gibraltar. Zeus, arr. 80 Dec. te Palenno. Saturnus, arr. 31 Dec. te A'dam. Ceres, arr. 1 Jan. te ConstantinopeL Erato, arr. 2 Jan. te A'dam. Euterpe, vertr. 31 Dec. v. Gyon. Fauna, vertr. 1 Jlan. v. Gibraltar. Hennee, pass. 31 Dec. Zea. Ino, vertr. 81 Dec. v. Danzig. Iris, vertr. 1 Jan. v. Vigo. Juno, arr. 1 Jan. te Setub&l. Luna, arr. 1 Jan. te Lissabon. Neptunus, vertr. 31 Dec. v. Triest Nero, pass. 1 Jan Brunabuttel. Orpheus, arr. 1 Jan. te Aarhuua. Pollux, vertr. 1 Jan. v. Piraeus. Stel la, vertr. 1 Jan. v. Vigo. Thesqj^, arr. 1 Jan. te Carthagena. Vulcanus, arr. 1 Jan. te Mytilene. Berenice, arr. 2 Jan. te R'dam. Péreeue, vertr. 2 Jan. v. A'dam. Strabo, vertr. 2 Jan. v. A'dam. Kon. Hollandsche Lloyd, Eemland, arr. 1 Jan. te Buenos Ayres. Flandria, vertr 31 Dec. v. Santos. Salland, vertr. 2 Jan. v. A'dam. Waterland, pass. 31 Dec. Fernando Noronha. Zaanland, arr. 31 Dec. te Buenos Ayrte. Maasland, vertr. 90 Dec. v. Santos. Kon. West-Indische Maildienst Ares, arr. 30 Dec. te Valparaiso. Haarlem, arr. 2 Jan. te A'dam. Stuyveeant, arr. 2 Jan. te A'dam. Amazone, vertr. 28 Dec. v. New-York. Nickerie, arr. 28 Dec. te Paramaribo. Delft, vertr. 29 Dec. v. Ouracao. Jason, vertr. 29 Dec. v. Mexillones. Qberon, vertr. 25 Dec. v. Monte Criatl. Oranje Nassau, pass. 26 Dec. Fayal. Kon. Paketvaartmaatschappij. Siaoe, arr. 2 Jlan. te Rangoon. HollandAfrika T.ijn Klipfontein, pass. 2 Jam. Vliseingen. Meliskerk, vertr. 2 Jan. v. AgoabaaL Blitar, vertr. 30 Dec. v. Port Soedan. Randfontein, arr. 1 Jan. te Kilindini. Springfontein, vertr. 30 Dec. v. Suez. Taba, arr. 29 Dec. te Duinkerken. Heemskerk, arr. 31 Dec. te Port NataL Halcyon Lijn. Stad Dordrecht, arr. 29 Dec. te Panama. Julianapark. pass. 30 Dec. Vlissingen. Holland—West-Afrika Idjn Gaasterland, arr. 2 Jan. te Hamburg. Kilatrooan, vertr. 30 Dec. v. Dakar.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 14