Aojrtralië Lijn. Burgerlijke Stand van Helder VISSOHERIJBERICHTEN. MARKTBERICHTEN. VERGADERINGEN, VERMAKELIJK HEDEN, ENZ. Vrijdag 9 Januari Openbare Vergadering Ghr. Ger. J.-V. „Na- thanfiel". Chr. Ger. Kerk, Steengracht. 8 uur. Mail voor Hr. Ma. «Trynp". naar Malagalaatste Uslichting 8 en 9 Januari hoofdkantoor .30 a. Btadsbussen linting 3. 11 hoofdkantoor 6— m. stadsbussen '0/is">chting4. 12,13,14 hoofdkantoor 6.t) a. stadsbussen lichng 3. naar Tunislaatste busebting 20,22 Januari hoofdkantoor 6.3la. stadsbussen lichtig 3. 25 hoofdkantoor 6.rn. stadsbussen licting 4. naar Port Mahoplaatste busliqting 28, 29, 80 Jan. hoofdkantoor 6.30 i stadsbussen lichtin, 3. 1 Februari hoofdkantoor 6.— n stadsbussen lichtig 4. haar Genualaatste busliching 11.12.18 en 14 Febr. hoofdkantoor 5.30 m. stadsbussen daags te vren lichting 4. 16 Februari hoofdkantoor 5 30 m. stadsbussen lichtirg3.3tm. naar Barcelona: laatste bus ichtirg 17.18.19 en 20 Febr. hoofdkantoor 6.3C a. stadsbussen lichthg 3. 22 Februari hoofdkantoor 6.n. stallen, was ontvlucht, maar dat Mjult de opgedane indrukken de gelijkenis ifet Le surques had kunnen vaststellen Telken brief Siméon aan niemand openlbörde! Maar daartegenover staan de figuievvan den rechter Daubanton, wien men de-aak ten onrechte had onttrokken, en de rebts- geleerde Eynerroy, die beiden niet geust hebben, voordat de waarheid ontokt werd. Zij zetten hunne nasporingen voet, en spoedig speelde een door hein bega© dieMal hun Durochat in handen. Det> vulde de bekentenissen van Oourriol aai "T YTSSCHERS VROUWTJE. MM—WIJBf Justitie, tengevolge van de nauwe ver bintenis, die tusschen Frankrijk en Italië was komen te ontstaan. Ook hij stierf op het scharvot; ook hij bekende zijn misdaad. Behalve Dubosc hadden allen bekend; met Lesurques mede waren nu voor een moord, waarbij slechts vijf personen be trokken konden zijn, zes 'beklaagden ter dood gebracht, ongerekend dan nog den armen Bernard, dien men van medeplich tigheid bad beticht en die nog Immer in het bagno zuchtte 1 Maar nog vond de Ju stitie geen aanleiding om tusschenlbeide en voor den onbevooroordeelde kon geei treden, twijfel meer omtrent de onschud van Le? Neen, integendeel, toen de advocaat van surquee 'bestaan. Daarna was het Vidal, die ln hunne handen viel; vervolgens Dubosc zelf. Weliswaar wist deze op han dige wijze uit de gevangenis te ontsnap pen, maar niet dan nadat de instructie tegen hem had vastgesteld, dat hij, vooral met een blonde pruik op het hoofd, een merkwaardige gelijkenis met wijlen Le surques vertoonde; niet dan nadat de groote meerderheid der getuigen, die oor spronkelijk tegen Lesurques hadden ge tuigd, óf moesten bekennen, dat zij zich hadden [vergist, öf weifelend worden in hunne verklaringen. Duboet werd later weer gevangen genomen, en tvenals Vi dal en Durochat, wier deelneming aan den moord overtuigend was bewezer. terecht gesteld. Vergeefs hadden vooral Dubosc en Vidal 'getracht de getuigen teintiimi- deeren; hun aan het verstand te bengen, dat zij weliswaar schurken waren maar dat zij konden ontsnappen en dat dn het leven van die mannen geen oenth© en minder waard was. Enkele getuigen lieten zich intimdee- ren, zonder dat de rechters tusschenbid© kwamen, maar meer dan een onder c®© vastberaden plattelandsbewoners was ,r, die, Vidal of Dubosc nog eens goed beki_ feend, tot den rechter zeide: of dat ine vidu mij al poogt te verschrikken, hij e INGEZONDEN. JULIANADORP. De „Volkstuintjes", welke in de oor logsjaren alhier zijn ontstaan, en in de onmiddellijke nabijheid van "het dorp lig gen, zijn door onderhandschen verkoop in eigendom overgegaan aan dien heer J. Slikker Oz. alhier. Wij herinneren ons nog goed, dat er voor een tiental jaren terug, bij de boer derij bewoond door den heer C. Kant, een voetbrug over de Callantsoogervaart lag, ten gerieve der bewoners aan weerskan ten van 'genoemde vaart Deze brug is echter zoo langzamerhand geheel komen te vervalllen, wat voor velen een ongerief was. Sinds een paar weken is er nu iets meer naar den Duinkant een nieuwe brug gemaakt die, daar twijfelen wij niet aan, in een lang gevoelde behoefte voorziet Het oudejaarsavondbal bij den heer O. Vader was door het zeer ongunstige weer niet zoo druk bezocht, daar velen voor het weer thuisgebleven waren. Niettegen staande dat, was het toch nog gezellig. Dubosc de stoutmoedigheid had om den echtsregel in te roepen, dat voor eenzelf de misdaad niet twee personen kunnen Torden veroordeeld, erop wijzende, dat Heds Lesurques was terechtgesteld voor daad, waarvan men nu Dubosc be- tiiitte, scheen het een oogenlblik als zou :h' in de oogen der rechters gelijk krijgen. Wt intusschen niet geschied lS; zóóver daalde het gezond verstand zelfs in deze zak niet af. Maar wel is de behandeling vai Lesurques één doorloopende aan- klaiht tegen wat men destijds in Frank rijk Justitie noemde en tegen wat toch ntóop zdoh zelfstaal Onder het Directoire, onder het Con- suhat, onder het Keizerrijk, onder het henteld Koningschap lieten de nabestaan den van Lesurques, krachtig door rechts geleerde helpers en vrienden onder steand, niet na om alles te doen wat mo gelijk was om althans de nagedachtenis van Lesurques ter wille van zijn kin deren in eere te herstellen. Van de drie kinderen bleven er slechts twee over; de jongste kwam op ongelukkige wijze aan zijn einde. Reeds tevoren was de familie en haai omgeving door tal van slagen getroffen. Legrand trok zich het gebeur de, hoewel hij daaraan onschuldig was, zoodanig aan, dat hij ln het gekkenhuis geen ander is het. En tenslotte legde mei een ontijdig einde vond; zeven Jaren lang de hand op Roussy, Inmiddels uitgeweken^ mmTOW Lesurques het verstand bl naar Milaan, daar niet onbelangrijke za-fOTeldi en toen zij uit die geestelijke km drijvende, maar gegrepen door da ontwaakte, was het alechta om de harde werkelijkheid opnieuw onder de oogen te zien. Aanvankelijk heeft anen aan de ongelukkige familie zelfs gewei gerd om haar de stukken, die op het rechtsgeding betrekking hadden, ln han den te geven; noch de weduwe, noch de broeder van Lesurques werden als „par tij" erkend. Dat zou op zichzelf zoo erg niet geweest zijn, ware het maar later niet gebleken, dat inmiddels verscheidene stukken waren verloren geraakt, waar onder de 'bekentenis van Oourriol, waar onder 'getuigenissen décharge ten gun ste van Lesurques. Maar de familie liet niet af; zij klopte aan hetzij bij den Minis ter van Justitie, hetzij bij de Kamers, hetzij hij den Vorst Men kon de zaak niet zonder meer voorbijgaan, en zoo werd in 1822 de baron Zangiacboml, des tijds raadsheer in het Hof van Cassatie, belast met de samenstelling van een me morie inzake dit geding. Deze baron Zangiachomi was, voordat de revolutie uitbrak, eerzaam koopman te Nancy; door juridischen arbeid, waarvan de verdien ste onbetwistbaar is, had hij zich tot de hoogste rechterlijke ambten verheven en was daarin door het Koningschap gehand haafd. Maar, hij was nauw bevriend met dienzelfden baron Siméon, die zloh in de aangelegenheid van Lesurques niet wei nig geblameerd had, en die toch aan Zangiachomi, door middel van den reeds aanigehaalden brief, een sterk bewijs voor de onschuld van Lesurques in handen had kunnen spelen. Hij deed het niet; de bedoelde (brief, die een belangrijk stuk vormde, is eerst in 1833 ter sprake ge bracht en niemand heeft Siméon van na latigheid of verzuim van plichtsbetrach ting beschuldigd! Zangiachomi ging de verschillende Instanties na; hij putte slechts uit de stukken van het geding, die hem natuurlijk geen levende indruk ken konden bijbrengen als het proces zelf dit gekund had. Hij, man van den vorm vóór alles, kon niet aanvaarden, dat de Justitie een onherstelbare fout zou hebben begaan. In een zaak als die van Lesurques was het niet moeilijk; om de gronden voor een afwijzing der rehabili tatie te vinden; formeele gronden reeds dadelijk, wijl het wetboek daarin niet voorzag; materieele gronden, wijl inder daad de houding van de getuigen op wier verklaringen eerst Lesurques, later Du bosc was veroordeeld, weinig houvast voor een zichzelf respecteerende rechtspraak bood. Maar is het niet zonderling, dat ge durende den verderen papieren loop van dit geding het aantal mannen, dat bij den moord betrokken: werd gerekend in aan tal toenam; dat men, om de schijnbaar te talrijke executies van schuldigen te recht vaardigen, dit aantal op zes, ja zelfs op zeven bracht I Dat men, niettegenstaande alle zes terdoodgebrachten op één na, in het aangezicht van den dood waarin zelfs de meest verstokte niet liegt, hoog stens zwijgt hadden verklaard1 Lesur ques niet te kennen, hem bij den moord niet betrokken te weten, toch zijn schuld volhield, eenvoudig wijl zijn onschuld de Justitie zou hebben geblameerd. Alsof de Justitie zloh niet veel meer blameert door geen gerechtigheid te willen! De ellende van de arme familie van Le surques Meld niet op. Toen zij met haar achtereenvolgende protesten zoover was gevorderd, dat men de oogen voor het onrechtvaardige vonnis, dat Lesurques had getroffen, niet langer kon sluiten, zoo men dit wilde, ontving zij eerst een onder steuning; later een rechtmatige uitkee- ring. Want niettegenstaande bij het von nis Lesurques was veroordeeld tot een schadevergoeding van 75.000 francs, over eenkomend© met het (bedrag, dat men den koerier had ontstolen, had men alle goe deren van Losurques geoonfiskeerd en ten voordeel© van den Staat verkocht, terwijl de herhaalde vraag om legale afre kening nimmer in ontvangst was geno men. Toen nu het oogenblik gekomen was, dat deze afrekening geschiedde, zonder dat men intusschen de 75.000 franc, die den onschuldige ten onrechte waren in rekening gebracht, terugbetaalde, deed zich een nieuwe hinderpaal voor in de persoonlijkheid van een zekere mevrouw Op den oudejaarsmorgen reed een vee houder met /.ijn knecht op een wagen bespannen met twee paarden, langs de Langevliet Een motorfiets, die vreeseljjk knalde, reed hen voorhij, waardoor ae kleppers niet op hun gemak waren. De baas wilde, om de paarden wat te kalmee- ren, van den wagen springen, doch kwam aan den vaartkant terecht, echter zonder zich te bezeeren. Het liep dus goed af, en na eenlg oponthoud weid de reis voort gezet. OOSTEREND. De heer D. de Groot, Hoofd der school, thans te Naaldwijk, deed met goed gevolg examen voor het diploma Engelsche Han delscorrespondentie. Gymnastiek. WIERINGEN. AlMer heeft zich een comité gevormd, hetwelk zich beschikbaar heeft gesteld om vrijwillige bijdragen in te zamelen, ten einde die aan onze afdeeling van „Het Witte Kruis", welke afdeeling eerstdaags haar 25-jarig bestaan zal herdenken, aan te bieden, opdat daarmee de restant schulp van ons „Witte Kruis" gebouw met maga zijn zal kunnen worden afgelost. Wij twijfelen er niet aan of het comité zal hier mee wel slagen, getuige de groote sym pathie, welke Mer voor de vereeniging beBtaat. Aan alle leden is dan ook een circulaire met inteekenbiljet voor dit doel verzonden. Goed voorgaan doet goed vol gen en er is reeds van een echt „Witte Kruis" lid f 25.voor dit doel ingekomen bij het comité. Wij hopen dan ook, dat alle leden hun biljetten op tijd, hetzij met een groote of een kleine bijdrage, bij het comité zullen inleveren, opdat zij in hun pogingen, boven vermeld, glans rijk zullen slagen. Nieuwjaarsdag heeft zich hier goed ingezet. Klokslag 12 van het oude jaar was nog bijna niet afgeloopen of de mu- ziekvereeniging „Harmonie" bracht burge meester Kolff een serenade en de voor zitter van „Harmonie",de heerC.J.Bosker, wenschte namens de vereeniging, hun eere-voorzitter, burgemeester Kolff, een gelukkigNieuwjaar. Wederkeerig wensch te de burgemeester de veree«ging en de gemeente geluk en voorspoed en over reikte Z. Ed. Achtbare aan den Directeur, de heer Braul, een douceurtje voor de vereenigingskas. Hierna ging men in optocht, Mer en daar een ftinken marsch laten hoorende met een zingende massa publiek door Hippolytushoef's straten, zoodat het slapend Hipp. van de drukte en lawaai er wel wakker van moest worden. Midden in den nacht, met zulk een ongewoon muzikaal en zingende hospartij, geeft dan ook wel een ongekende drukte. N.V.Texels Eigen Stoomboot-Onderneming Op werkdagen: Vertrek Texel: 8.— v.m., 11.— v.hl, 2.30* n.m. Vertrek Helder: B.30 van., 12.midri., 4J.6 n.m. Op Zon- en Feestdagen 3.15. Fallerville, die beweerde eigendomsrech ten te hebben op een 'hoeve, onder de be zittingen van Lesurques begrepen. Zij legde zelfs een contract over, dat haar eigendomsrecht vaststelde. De rechtban ken, nog steeds geneigd in Lesurques een misdadiger te zien, achtten zekere pogin gen tot oplichting bij zijn familie blijk baar niet uitgesloten. Het scheelde weinig of de weduwe van Lesurques was bij haar pogingen veroordeeld, toen men langs chemisohen weg destijds voor het eerst toegepast kon vaststellen, dat het in gebrachte oontract vervalscht was, op kunstmatige wijze ongetwijfeld, maar niet temin vervalscht. Wat weer niet belette, dat wel de eisch van mevrouw de Falie- vilie werd afgewezen, maar zij van Jiaar strafwaardige daad geenerlei gevolgen ondervond. Jaren achtereen zijn de pogingen van de erfgenamen van Lesurques voortge zet, eerst ruim een halve eeuw nadat zijn hoofd op het schavot onschuldig was ge vallen, heeft anen daaraan althans «eniger mate gehoor gegeven. Reeds was een zij ner dochters in het huwelijk getreden; reeds waren zijn kleinkinderen groote on forsohe knapen geworden, en nog steeds wadhte de familie op de rehabilitatie van zijne nagedachtenis. Een ongelukkige toevallige ontmoeting, die met Guesno in de straten van Parijs, bracht het leven van Lesurques even onverwacht als plot seling ten einde, beroofde hem van zijn bezittingen, van zijn eer, en zijn familie van man en vader en van eervolle nage dachtenis! Er behoort gereohtigheid te zijn in de wereld, maar zij, die deze ge rechtigheid dienen, behooren wel de aller- eersten te zijn om te voorkomen, dat on gerechtigheid als deze geschiedt. Temzij men in het algemeen de vraag moet stel len of niet menschelijke wezens te zwakke krachten in zich hebben om daarvoor blijvend zorg te dragen! Usel6troom, att. 81 Deo. te Hamburg. Djocja, vertr. 20 Dec. v. Freetown. Jaaretroom, vertr. 81 Dec. v. A'dstm. Hollandlnu>rll» Lijn. Eemdijk. vertr. 2 Jan. v. Llverrpool. Boeohdijk, arr. 31 Dec. te Ptoiladol'plhla. Leerdam, vertr. 1 Jan. v. Boulogne. Maasdam, arr. 81 Dec. te N. Orleane. Veendam, vertr 1 ,Jan. v. Southampton. Bllderdijk, arr. 80 Dec. te Norfolk. Rijndam, arr. 90 Deo. te New-York. Aagtekerk, arr. 2 Jan. te R'dam. KarLmoen, arr. 2 Jan. te R'dam. HollandBritsch-IndlS Lijn. Andijk, arr. 2 Jan. te Hamburg. Bovenkerk, vertr. 81 Dec. v. Colombo. Hoogkerk, paas. 1 Jan. Sagros. Meerkerk, vertr. 1 Jan. v. Calcutta. Ridderkerk, arr. 1 Jan. te Madras. HollandO.-Azië Lijn. Boeroe, arr. 1 Jan. te R'dam. Schiedijk, vertr. 81 Dec. v. Oran. Ouderkerk, vertr. 1 Jan. v. Singapore. Oldekerk, veftr. 30 Dec. v. Colombo. Rotterdamsche Lloyd, Kawi, pass. 2 Jlan. Finisterre. Deli, pass. 31 Dec. Perim. G&roet, vertr. 1 Jan. v. Mareeilla Insnlinde, pass. 1 Jan. Perim. Jacatra, pass. 81 Dec. Perim. Kedoe, vtrtr. 31 Dec. v. Batavia. Kertoeono arr. 1 .Jan. te Hamborg. Medan, an 1 Jan. te Antwerpen. Patrio, verir. 2 Jan. v. Marseille. Ameland, pias. 30 Dec. Perim. Buitenzorg, arr. 29 Dec. te Baltimore. Kertoeono, vrtr. 81 Dec. v. R'dam. Merauke. pee.. 90 Deo. Glibraltar. Tabanan, arr. 30 Deo. te Belawan. RottercamZuid-Amerika Lijn. Zijldijk, vertr. VI Deo. v. Santos. BtoomvaatmaataohminJ Oceaan. Automedon, vertr. 11 Dec. v. Shanghai. Alcinous, vertr 31 Jee. v. Gibraltar. Elpenor, arr. 30 De. te Tsingtao. Jason, arr. 1 Jan. teSuez. Priaan, arr. 1 Jan. te Vdam. Teireeias, vertr. 80 Dt». Hongkong. Hector, vertr. 28 Deo. Colombo. Diomed, arr. 30 Dec. teSingapoie. Telamon, arr. 28 Dec. teSLngapore. Eurymedon, arr. 28 Dec.© Hamburg. JavaChinaJtyaa Lijn. Tjimanoek, arr. 1 Jan. te Vhinwangtao. Tjikandi, vertr. 29 Dec. v. iobe. JavaNew-Yorkuja Medan, arr. 30 Dec. te Bosten Sal&tiga, vertr. 1 Jan. v. Marseie. Kambangan, arr. 1 Jan. te Sabt^j. van 81 Dec 1924 tot 2 Jan. 1926. BEVALLEN: A. Boontjes-v. d. Meuien, d.; "W. Bakker-Bakker, <L; H. M. Meelis-van Rijs, s, 30 Deo. 1924. Aangevoerd door 1 garnalenvisecher: 60 kg. gekookte garnalen per kg. 028; door sar- dijnvissohers: 6 mandjes sardijn per mandje 1.40. 81 Dec. 1924. Aangevoerd door 26 garnalemvisschers: 1680 kg. 'gekookte garnalen per kg. 0.80—0.42; door sardojnvisschers: 320 mandjes sardijn per mandje 0.45—1. 1 Jan. 1925. Niets binnen. 2 Jan. 1925. Aangevoerd door 9 garnalenvisechers: 210 kg. gekookte garnalen per kg. 0.42—0.62; door 8 sardijnvisachers: 165 mandjes sardijn per mandje 0.75—0.95. 8 Jan. 1925. Vm. 8 uur niets binnen. BfROEK OP LANGEND IJK, 2 Jan. 1925. Aanvoer 8100 kg. uien, grove 8.10—8.80, drielingen 12.1012.50, 28,800 kg. rood» kool 35.80, doorschot 2—2.80, 61,600 kg. gele kool 2.605.30, doorschot 1.702.50, 15,000 kg. Deensohe witte 2.30—4.60, alles per 100 kg. Btadsbussen 2l/a.liQting 4. Daar zat ze ietwat achteraf op een der rustbanken van het moderne groote Haar lemmer perron heur schatten over te tellen de groote zwartleeren beurs in de breed uitgevouwen schoot. Aardig gezicht zoo die ferme, frissche Scheveningsche visschersvrouw. De heldere witte muts op, waar terzij het zwarte haar uitkroesde, versierd met de twee gouden knopspelden terzij. De groote zwarte omslagdoek om, het breede blauwgeruite schort voor, zoo zat ze daar propertjes, door en door gezond d'er ontvangsten over te tellen. Voor haar de twee geëmailleerde emmertjes nu leeg want ze ging huiswaarts. „Ja, m'nheer", zoo begon ze een praatje, „dat moet kloppen anders heb je nog geen cent verdiend, en daar is 't niet om begonnen. Alle dagen vent ik hier in Haarlem met zeevisch meestal vatharing, u weet wel. Dat doe ik zoo al jaren, altijd zoowat in de zelfde wijken bij de vaste klantjes. Hoeveel ik er meeneem van die haringen? Daar gaan er in die emmers ongeveer een paar honderd en die verkoop ik met graagte. Ik koop ze van den reeder te Schevenin- gen bij 't vat en ga ze dan zoo in 't klein uitventen, 't Is scharrelen m'nheer maar wat moet-je? Op zee wordt zoo bitter wei nig verdiend daar kèn je d'r bijna niet van komen. M'n man vaart, begrijpt u, op den haringlogger. Maar dat is meestal een schrale verdienste. Zoo ongeveer den laat- sten tijd een gulden of dertien in de week en dan spant het er om den mond open te houden, dat begrijpt u. Nou is dat loon niet altijd gelijk: dat hangt af van de besomming. Is de vangtt ruim, dan wordt er ook meer uitbetaald. Maar 't is slecht tegenwoordig. Een hard leven aan boord zoo'n reis. En den laatsten keer duurde het toch zoo lang, dat 't schip thuisvoer. Dan wordt je bang met dat slechte weer. Negen weken reis had ie gehad m'nheer en stormweer. Niet te kort. Dan denk je: zouw-ie weerom kom me? of zouën z'em daar ook houwe, waar d'er al zooveel zijn gebleven. En dan 't leven van boord dat is ook niet alles: de heele reis hebbe ze geen aardappelen ge zien. Alleen wat slechte erwten en boonen en dan 's avonds nog wat rijst met bier, dat's alles. Als ze zoo erg lang weg blijven m'nheer en en je zit 's avonds thuis met je kleine jongens en de wind huilt zoo dan word je raar, hoor! Vooral, als je d'er al twee hebt verloren op zet. Twee beste, oppassende jongens. De eene brachten ze thuis: die was op zee ziek geworden in z'n buik en daar.gestor ven. Ja, toen ie dood was, toen brachten ze hem aan den wal. Op die groote schepen is dat anders; daar hebbe ze wel 'n dokter, of andere hulp aan boord maar dat is niet zoo op een visschersschuit. Daar is 't red je zelf maar. Ja toen ie dood was! Eerder kwamen ze niet uit zee, toen ie ziek was ,om naar huis toe te varen. Dat durven ze ook niet te best van den reeder, moet u denken. Maar 't is hard, m'nheer, als je een flinke jongen zoo thuis krijgt. En een broer van hem en de stem stokte even die heb 'k nooit weer gezien. Die is met het schip op een mijn gekomen; dat was nog in den oorlog. Daar hebben we nooit meer iets van gehoord. Allemaal verdronken. Toch zoo'n oppas sende beste jongen. En met 't tipje van de groote heldere ruitjes-boezelaar veegde ze zich even over de oogen, dié vochtig werden. Zoo gaat het op zee, m'nheer. 't Is wat, om de visschies te vangen. En nu moet ik nog meehelpen om er door te scharrelen. Alle morgens Zondag niet, natuurlijk ga 'k om half zes van Scheveningen, en dan kom ik 's middags om een uur of drie, vier niet later weer terug. Zoo gane d'er wel meer vrouwen van Scheveningen, de eene die kant: de andere weer een andere wijk uit. Allemaal met visch om d'er wat bij te verdienen. Maar we reizen nogal goedkoop op een maandkaart, begrijpt u, dat is veel voor deel iger.... Dat's voor Amsterdam, meheer die trein jonge, wat gaat die d'erdoor: die komt van Parijs en houdt hier in Haarlem niet eens stil. Nou is Rotterdam ook op komst; die komt aan deze kant. Als je al den dag reist, dan weet je 't op 't laatst alles Ze stond op*schikte d'er zwaren vracht rokken wat op zij: streek de heldere boeze laar d'er over en daar ging ze met de leêge vischemmers. 't Visschersvrouwtje, dat straks weer in angst zit, als in donkeren herfstnacht de stormen bulderen. D. mans aan zijn nlouw opgericht Geiolodhop, dat den tocht door het land op 1 Januari aanvan/t. Ondergeteekende heeft echter niettegen staande dit grootsohe doel, te kampen en te strijden tegen kleinzielige en 'bekrompen bur gemeesters, welke deze plechtige Heijormans herdenking met .Allerzielen" verbieden. De navolgende Edelachtbaren deelden mij hun verbod moe: Leiden. Maastricht, Harderwijk, Vcndo, Schoonhoven, Schiedam, Apeldoorn. De Burgemeester van Apeldoorn kwam ech ter tot Inkeer en hief zijn verbod op, evenals Roermond, Purmerend e.a. De directie van het Caelno-gelbouw te Hel der zet de deuren van het gebouw voor de plechtigheid open op Zondag 11 Januari 1926, ©n ondergeteekende wenscht van harte dat heel Helder dien arvond in dichte drommen naar den schouwburg zal gaan om Heijormans te herdenken. Met dank voor de plaatsing. Reis-adm. „Tournêo Allerzielen". U. RITMAN. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik u onderstaand Ingezon den artikel te plaatsen ln uw blad van Zater dag 3 Januari 1925. U bij voorbaat dankend. Plechtige Heijermans Herdenking met „Allerzielen". De heer Willem van der Veer, die zijn car rière in hoofdzaak dankt aan wijlen onzen Grooten Heijermans, welke hein in zijn ver schillende stukken de hoofdrol toevertrouwde, meende zijn dankbaarheid jegens den Grooten Kunstenaar niet beter te kunnen betoenen, dan te trachten iets te doen voor de achter geblevenen van den op zoo smartelijke wijze ontslapen auteur,' welke bij zijn ontzettend lijden ook nog te kampen had met finantieele moeilijkheden. Ro ij aards, Oor v. d. Lugt Meleert en Willem van der Veer kwamen op het idee om elk af zonderlijk Herman Heijermans te herdenken op plechtige wijze met één zijner beste too- neelbtukken. Roo ij aards koos „Schakels", terwijl v. d. Lugt Melsert .beslag legde op het spel van do zee „Op Hoop van Zegen"; Willem van der Veer bracht het lievelingswerk van Heijer mans met name .Allerzielen". Daar het in de bedoeling ligt met een zeer goede Allerzielen''-opvoering Heijermans tot in de uiterste hoeken des lande door het ge il eele Nederlandsehe volk de eer te doen bren gen, die dezen held rechtmatig toekomt, ver bond Willem van deT Veer ondergeteekende als oud vriend en administrateur van Heijer- Een onzer lezers zendt ons de volgende „oudejaarsawondbeepiegellng", die wij gaarne een plaatsje verleenen. Recht door Zee. „Recht door zee, zij steeds de leuze!" t Is wel drommels mooi gezeid, Maar t is jammer, lieve menschen, Dat het woordje vaieob misleidt. Dat weet ieder bij ervaring, Die ooit 't pekelveld bevoer, Loods of stuurman, 't minst matroosje, 't Beste weet t de man aan t roer. „Recht door zee", 't is gansch onmoogl'ijk: Men hangt af van golf en wind, Trots je mooiste theoriëen Slaan die je uit je koers, goé vriend: „Recht door zee", is niet» dan larie, Kon hot zijn 't ging makk'lijk voort 't Was een leventje van Fransje, Yrooi ijk Fransje daar aan boord. Want zoo in 't natuurlijk leven, Zoo moreel, geloof me vrij, Zal 't wel nimmer anders worden In die groote Maatschappij. Maar *t is anders: weer en winden. Golfstroom, buien, bolle zee, Branding, klippen, stormen, spreken Allemaal een woordje meè. 't Beste ls 't spreekwoord' om te koeren, Scheef en dwars, dat is de kneep. Kunst en zeemanschap gebruiken, Anders gaan we licht om zeep. Eindelijk het doel bezeilen. Alle streken van 't kompas Wel te kennen, juist te kiezen, Dat komt uur aan uur te pas. Is die leuze dan een leugen? Ja, zoo wij 't verkeerd verstaan. Welbegrepen is zij waarheid: 't Komt op recht begrijpen aan! Aangezien de gymnastiek zich den laatsten tijd in nieuwe banen beweegt, heeft het Gewest Noordholland v. h. K. N. G. V. het voornemen opgevat voor leiders van vereenigingen een cur sus te organiseeren met het doel de cursisten bekend te maken met de verschillende nieuwe richtingen in de beoefening van gymnastiek en athletiek, zooals die door Loges, Bode, Laban en im Niels Bukk (Denemarken) gepropageerd worden. Deze cursus, die 12 lessen omvat wordt te Zaandam onder leiding van den heer W. A. J. Goeting, Voorzitter van de Gewestelijke T. C. gehouden. Leiders van vereenigingen gelieve zich voor deelname bij den heer P. Rijswijk, Ramen 34, Hoorn aan te melden. Bij voldoend aantal deel nemers vangt de cursus 1 Februari aan. De Jaarvergadering van het Gewest Noord holland v. h. K. N. G. V. zal 11 Januari te Am sterdam worden gehouden. Winterdienst ingegaan 18 October 1924.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 15