HELDERSCHECOURANT TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS VAN DONDERDAG 15 JANUARI 1925 Onze stadgenoot, de heer Toon de Hoogh, directeur van de Muziekschool ,yde Toonkunst", is miet 46 tegen 6 stem men benoemd als directeur van de zang- vereeniging Euphonia, afd. Schagen der Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst. Er waren 8 dirigenten, die in aan merking kwamen voor deze functie. Onze plaatsgenoot,, de heer H. Oeljée, slaagde voor het op 17 en 18 Dec. te Amster dam gehouden examen in het Boekhouden voor de Federatie van Handels- en Kantoor bedienden (Mercurius). Leerling van den heer J. Boon. Adelborst A. J. Winter, t Een tragisch sterfgeval had Zaterdag in het Marine-Hospitaal alhier plaats. De 19- jarige adelborst der K. M., A. J. Winter, stierf aan de gevolgen van eene operatie. Niemand van zijn familie stond om zijn sterf bed. Winter's vader woont in Indlë, en zijn in Den Haag wonende familie, kwam eerst een kwartier na zijn doodt in (Helder aan. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot had Dinsdagmiddag,opdebegraaf plaats te Huisduinen, plaats. Het geheele korps Adelborsten was daarbij aanwezig. De begrafenis geschiedde met militaire eer en dit was oorzaak, dat er eenige honderden menschen, niettegenstaande het mistige en koude weer, bij tegenwoordig waren. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd, namens den commandant van het Kon. Instituut, door den overste Te Winkel 1« officier van het Kon. Instituut Kolonel Lam was door ongesteldheid zelf verhinderd', deze droeve plechtigheid bij te wonen. Overste Te Winkel schetste Winter als een rustig, kalm en eenigszins Ingetogen figuur. Ieder voelde sympathie voor hem. WJj hebben medelijden met zijn vader, die zoo veriangand was, zijn zoon volgend jaar, als een kranig officier, In Indlë terug te zien. De vlootpredikant Ds. Warners wees er in zijn toespraak op, dat wij bescheiden moe ten zijn met onze illusies, want plotseling kan al onze hoop in puin vallen. Niet troosteloos is dit heengaan, omdat w# weten, dat de wil, die ons leven bestuurt, de wil is van onzen Hemelsohen Vader. Een oom van den, overledene sprak hierna een enkel woord en wees op de vervlogen illusies van dezen jongeni man, dien hij schetste als een eenvoudig, rustig en terug getrokken persoon. De commandant van de Marine-Kazerne, overste Viflk, sprak vervolgens een woord van weemoedige herinnering. Vanwege de familie bracht de voogd een woord van dank voor de laatste eer, den over ledene bewezen. Een zevental kransen dek ten de baar. Tentoonstelling „Stad Helder 1925". Naar men ons mededeelt, is door de vol gende autoriteiten toezegging gedaan in het te vormen eere-oomité te willen zit ting nemen: Zijne Excellentie de Minister van Marine, de Burgemeester van Helder, Zijne Exc. den Vice-Admdnaal, Comman dant der Stelling Helder, den Directeur van 's-Rijkswerf, den heer Ch. L. van de Bilt, Lid van de Tweede Kamer der Staten- GeneraaL N.O.G.O.V. afd. Helder. Bovengenoemde afdeeling organiseert een tentoonstelling en fancy-falr, welke in het Evangelisatiegebouw Palmstraat op 20, 21 'en 22 Januari a.s. gehouden wordt. Men zie verder de advertentie in dit blad. Toonkunst-fiitvoerlng. De afdeeling Helder der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, bekend onder den naam van Muziekvereeniging „Crescen do", vierde gisterenavond een jubilé, name lijk haar 40-jarig bestaan. Dat voor deze ge legenheid' een speciaal Feestconcert was ge arrangeerd, behoeft niet te verwonderen. Hiervoor was gekozen Max Bruch's „Lied von der Glocke een bekend oratorium, dat hooge elsohen van techniek stelt aan solisten, koor en orkest. Een viertal solisten) had de afdeeling voor deze gelegenheid geëngageerd; dit waren onze oud-stadgenoote, Mevrouw J. B. MootjMolenaar (sopraan, Amers foort), Mevrouw Victorie Binnendijkv. d. Burg (alt, Groningen), en de heeren Th. J. Hannema (tenor, Den Haag), en Jan van Rljsselberg (helden-bariton, Den Haag). He laas was de heer Hannema ongesteld gewor den, in zijn plaats trad op de heer Tobi (Düs- seldorf). Onze stadgenoote, Mevrouw Velt- huijsHuchshorn, en onze oud-stadgenoot, de heer A. J. O. Mooij (Amersfoort), hadden belangeloos hunne medewerking aangeboden voor de piano- en orgelpartij, welke de afwe zigheid' van houten instrumenten vervingen. Verder waren koor en orkest aanzienlijk versterkt met krachten buiten de Vereeni- ging, zoodat een ensemble was verkregen, dat eene uitvoering in grooten stijl van dit prachtige werk kon mogelijk maken. Alvorens over de uitvoering als zoodanig iels te zeggen, willen wij eerst het feestelijke gedeelte daarvan vermelden. Vóór den aan vang betrad de Voorzitter der afdeeling de heer Delgorge, het podium en heette de aan wezigen (die in grooten getale waren opge komen) welkom. In 't bijzonder dankte spr. den Burgemeester en Mevr. Houwing voor hun aanwezigheid, den Commandant van Hx. Ms. Wachtschip, en den heer Hoog, die den Vioe-Admiraal vertegenwoordigde en gaf daarna i'n t kort eenige gebeurtenissen uit het verleden der afdeeling weer. Veertig jaar geleden, Lu September 1884, besloten eenige leerlingen van wijlen den heer J. P. Brachthuizer alhier, op té richten een strljkkwartetvereeniging. Het waren de heeren Albert Klik, Dirk Klik, Jan Spruit, allen sedert overleden, en J. Delgorge. Van dat kwartet nam hun leermeester de leiding op zich. De muziekavonden werden om beur ten bij de leden aan huis gehouden, en reeds de eerste avond de beste moest ook onze Ver- eeniging een naam hebben. Na eenig beraad besloten wij, dat ze „Crescendo" zou heeteri. Die naam heeft zich in werkelijkheid bewaar heid, want in 1887 was ons clubje reeds zoo uitgebreid geworden, door aansluiting van beoefenaars van strijk- en blaasinstrumen ten, dat naar een vast repetitielokaal moest uitgezien worden. Onze finantiën waren ech ter van dien aard', dat wij geen gelden voor lokaalhuur konden afzonderen. Besloten werd, dat een deputatie van onze Vereen, naar den Burgemeester zou gaan, destijds den Eoeiachtharen heer Stakman Bosse, om hulp en steun te verzoeken. Zeer welwillend werden wij ontvangen, en kregen de blijde boodschap mee, over een schoollokaal, met vuur en licht, gratis te mogen'beschikken. Dankbaar is daar geruimen tijd gebruik van gemaakt, totdat een nog meer geschikter lokaal, met piano en orgel, noodig werd voor ons. Jaarlijks werden er drie uitvoeringen gegeven, uitsluitend voor invité's, totdat wij meer'geldmiddelen moesten hebben en beslo ten kunstlievende leden aan te werven, wat wonder wel gelukte. In 1890 werd besloten de Vereeniging uit te breiden met een vocaal gedeelte, ge mengd koor. Van dien tijd af kwamen er op de programma's gecombineerde nummers en afzonderlijke voor zang of orkest voor. In 1901 werd de Vereeniging verheven tot een Afdeeling van de Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst en werden de sta tuten door het hoofdbestuur 8 Oct, goedge keurd' als .Muziekvereeniging „Crescendo", Afd. Helder en Omstreken van de „Mij. t/b. der Toonkunst". Betrekkelijk kort daarna gaven wij als Toonkunst-afd. ons eerste oon- cert onder directie van den heer Leewens Een zeer groote attractie wns het toen, dat de heer Dan. de Lange, Hoofdbestuurder van Toonkunst, als hoogstaand kunstenaar, met een 6-tal solisten een werkzaam aandeel aan dat concert nam, wat mede enkelen uwer nog wel ln t geheugen zal liggen. Het was een schitterende entréel In 1911 werd onze Ver eeniging Koninklijk goedgekeurd. Tal van oratoria, alsmede van kleinere, doch daarom niet minder belangrijke werken zijn door ons in die 40 jaar ten gehoore ge bracht en een keur van solisten, dikwijls van zeer goeden naam, hebben hunne medewer king daaraan verleend. Voor liefdadige doeleinden heeft de Ver eeniging steeds haar krachten zoo noodig beschikbaar gesteld, en meermalen daardoor schitterende resultaten bereikt Éénmaal gaf de Afdeeling Helder met de Afdeeling van Toonkunst te Schagen een ge combineerd ooncert te Helder en te Schagen, wat ook een groot succes was. Meermalen mochten wij in de orkestbegeleiding assisten tie hebben van leden van het Stafmuziek korps der Marine, eenige malen zelfs het corps in zijn geheel. Ook „Helders Mannen koor" gedenken wij gaarne, hebbende in zijn geheel of gedeeltelijk ons heeren zangersma teriaal aangevuld, zoo ook nu wederom. Ver- volgens een woord van dank aan Mej. Janna Meijers, die zeer veel jaren achtereen op de repetities en ooncerten belangeloos de piano partijen op zich nam, en aan Mevr. Velthuijs, ons geacht mede-bestuurslid, die de laatste jaren ook geheel belangeloos de pianopartijen vertolkt op alle repetities en uitvoeringen. De aan onze afdeeling verbonden Muziek school geeft alle reden tot tevredenheid, en mag zich in groote belangstelling verheugen. Dank zij de bekwame leerares en leeraren, mogen wij erkennen, dat de jaarlijksche openbare lessen tot groot genoegen van de ouders der leerlingen en van ons 'bestuur blijkt te zfln in goede handen. Een der zicht bare en straks hoorbare gunstige resultaten is wel Mevr. Mooij, onze sopraan-soliste, die vanaf de jongste kinderzangklasse, totdat zij haar einddiploma van de Mij. „Toonkunst" voor solozang behaalde, steeds leerling en later leerares onzer school was. Achtereenvolgens zijn de navolgende hee ren voorzitter geweest. 1. Delgorge, 2 wijlen de heer Filbri, die de Vereeniging steeds zijn beste krachten gaf en haar voornamelijk in haar tweede bloeitijdperk bracht Hij leeft dan ook in dankbare herinnering bij ons voort; 8. de heer Stumphius, ook hem van deze plaats onzen dank en tenslotte wederom Delgorge, vanaf de oprichting bestuurslid) en op heden voorzitter der afdeeling. Als directeuren kunnen wij noemen wijier. de heeren Brachthuizer, Reflers en_ Egbers vervolgens den heer Leewens, Mejuffrouv Klerk, de heeren Mooij, De Hoogh en ten slotte wederom den heer Leewens, onzea f eestdirecteur. De afdeeling heeft 2 honoraire leden, waar van er één (Mevr. DelgorgeMeijer») van ff de oprichting der zangafdeeling tot hedci, dus 36 achtereenvolgende jaren, haar step mede in de koren heeft doen klinken. Gezien het feit, dat onze besturen trachtm de concerten zoo hoog mogelijk op te voerai, wat solisten, koor en orkest betreft, hebbm wij het voor een gemeente met 30.000 invo- ners nimmer kunnen brengen boven de ®0 Toonkunst-leden, wat toch waarlijk te weing mag genoemd' worden. Mochten wij niet vin verschillende zijden meermalen moreel en en financieelen siteun ondervinden, o. a. van <ns Gemeente-Bestuur en voornamelijk van >ns Hoofdbestuur der Maatschappij, die ons Kik ditmaal wederom in staat stelde dit concrt zoo luisterrijk mogelijk op te voeren, wij zouden dan zeer waarschijnlijk niet op ulk een langen levensduur mogen terugzien. Den hartelijk woord van dank is hier dan ookw*-! op zijn plaats aan hen. Dames en heeren, stelt ons ln staat nog meerdere jubilea te mogen herdenken, loor mede te werken tot uitbreiding van ons lden- aantal, wat zeer noodzakelijk is om in >nze plaats het muzikale leven mede te helpm op peil te houden, zoo mogelijk te verhoogt*. Nog zeer veel zou iji kunnen releveren, maar reeds te veel is er van uw aandaolt ge vraagd. Nogmaals dank aan allen, én ou aan hen, die in moeilijke tijden ons ateed hun steun verleenden. Wij zien dankbaar terug op de afgelegde 40 jaren en hopen nu aan te sturen op het gouden feest. Spr. richt zich tenslotte tot den dirigent, den heer Leewens, die destijds ook het eerste ooricerUeidde. Wij achten ons gelukkig, dat dit feestconcert wederom ondeT uwe leiding plaats heeft, U doet alles om het peil der con certen zoo hoog mogelijk op te voeren. Spr. biedt den heer Leewens een stevigen en fraaien muzieklessenaar aan. ■Aan de dames-solisten en Mevr. Velthuys worden vervolgens bloemstukken aangebo den; laatstgenoemde, die steeds bereid is de begeleiding op zich te nemen, ontvangt te vens een duurzaam souvenir aan dezen avond Door het koor zelf werd den heer Delgorge een fraaie krans aangeboden. Aan het einde van bet eerste deel had de huldiging plaats van de verschillende zuster- vereendgingen. Allereerst betrad de heer Haan, secretaris der afdeeling, het podium. Behalve de afdeeling-zelve, zoo zeide deze heer, zijn er nog andere jubilarissen te hul digen. Want bij de oprichting van „Cres cendo" was de heer Delgorge direct in het bestuur vertegenwoordigd en thans is hij nog steeds onze voorzitter. Allerlei herinne ringen zullen in die 40 jaar thans wel bij den heer Delgorge opkomen, aangename, maar ook minder prettige natuurlijk. Toen de afdeeling haar zilveren jubileum vierde, is de heer Delgorge eerelid geworden der Maat schappij, een groote onderscheiding, die wij thans natuurlijk niet meer kunnen ver- leenen. Wij meenden evenwel een stoffelijk huldeblijk te moeten geven en spr. doet den heer Delgorge toezegging dit binnenkort te zullen overhandigen, daar het vanavond niet mogelijk was. Aan Mevr. Delgorge wordt een fraaie bloemenmand overhandigd. Van het Hoofdbestuur is een schriftelijke gelukwensch ingekomen, persoonlijk is het verhinderd tegenwoordig te zijn. Verder zijn een menigte brieven en telegrammen inge komen, o. a. van „Helder's Gemengd' Koor", „Wlnnubst", „Stedelijk Muziekkorps",Mor genrood" en „Harmonie". De heer Marwltz wenscht namens het koor den voorzitter geluk. Geen repetitie was er of de heer Delgorge zorgde voor instrumen ten en al het noodige. En na 40 jaar lang be- i stuurslid bespeelt hij thans nog met evenveel IJver de cello als vroeger. Het koor benoemde een Comité voor het aanbieden van een hul deblijk, ook de medewerkende leden van zus- tervereenigingen droegen hieraan by. 8pr. overhandigde den heer Delgorge een eetgarnltuur ln étui en aan Mevr. Delgorge een bloemstuk. De kapitein J. Zwart biedt namens „Hel- der's Belang" een krans aan; de heer Abbe- nes namens .Melders Mannenkoor", de heer Valkenburg namens „Inter Nos", de heer Schmidt namens .Kunst arm t Volk", een bloemstuk, Mej. Meijers komt eveneens met een bloemenmand, en tenslotte dankt de heer Delgorge voor alle vriendschap en goede wenschen» Tot zoover wat het feestelijk deel betreft. IWy hadden toen het eerste deel van dit groote koorwerk al gehoord, en wisten dus al, dat de uitvoering in alle opzichten ge slaagd was. De muziek van Max Bruch is muzikaal en dit gedicht met zijn afwisselende lyrische stemming en zijn verhalende inter mezzo's is bij uitstek geschikt voor muzikale interpretatie. Er komen zeer fraaie gedeelten in voor, en zoowel koor als orkest toonden volkomen voor hun taak berekend, al viel er hier en daar wel eens een dissonant door ver keerd invallen enz. Zulke dingen zijn, bij een uit zoo heterogene elementen samengesteld koor, nu eenmaal ontermijdelijk. Reeds is gereleveerd, dat zoowél voor koor als orkest krachten moesten worden geleend', daar Toonkunst zelf over niet voldoende beschikt. Dit doet aan de waarde der opvoering als zoo danig natuurlijk niets af en wel mag van deze plaats een woord van waardeering worden gebracht aan den, dirigent, den heer Leewens, die een zóó groot en zwaar werk aandurfde. Het koor bereikte een groote sterkte in de verschillende nummers; de lezer zal het bil lijken, als wij, in dit late nachtelijke uur, niet op alle dingen ingaan en onzen indruk ge comprimeerd) weergeven. Prachtig bijvoor beeld was het brandkoor, de jammer en de verwarring van den brand', door Bruch zoö mooi weergegeven, werd met gloed en kracht vertolkt; prachtig ook was het slotkoor met het jubelmotief, en het breed-opgezette einde. Hier en daar is de orchestrale begeleiding van een wondere schoonheid, zoo in de tenor solo (No. 4) „Vom Mfidchen reisst sich stolz der Knabe", in het pkchtitge terzett „Hol- der Friede" met de motieven uit „Stille Nacht, heilige Nacht", dat vrome Duitsche kerstlied Wij doen hier en daar maar een greep. Thans een enkel woord over de solisten. De bariton, de heer Van Rijsselberg, had een buitengewoon, krachtig, sonoor geluid, daar hjj een basparty moest zingen, schoot hy in het lage register wel eens tekort, maar zyn geweldig geluld imponeerde en daverde de zaal fn. De heer Tobi, die onvoorbereid zyn party zong, had- een veel minder sterke stem, in het midden-register was zy zeer goed, maar in de hoogte begaf zy hem. Hy zong evenwel zeer muzikaal en met goede voor dracht, al kon hy tegen den bariton niet op. Later op den avond werd hy beter. Zeer goed was de alt, Mevr. Binnendyk. Ook zy heeft een sterk geluid, niet altyd even sympathiek, maar zy was tegen haar rol opgewassen. Mevr. MooyMolenaar heeft een zuivere, sympathieke, maar niet zeer sterke stem, en haar falset, die zy her- haaldeiyk zingen moest, was niet zeer fraai. In de kwartetten, terzetten, enz. ontbrak, tengevolge der zeer uiteenloopende stem- capaciteiten, voldoende eenheid', al werden ze overigens zuiver en goed gezongen. Aan het slot bracht de heer Leewens een speciaal woord van dank aan Mevr. Velthuys en den heer Mooy voor hun „onzichtbare" medewerking ter vervanging van klarinetten, hobo's e. d. Summa summarum: een mooie avond. Dat was aller oordeel, schitterend geleid, met verve en gloed gezongen, een parel aan de kroon der afdeeling. En het harteUjke, lang durige applaus van het publiek toonde wel, dat men dit ook zoo opvatte. Bal besloot den avond). Verschillende jonge dames hadden daarvoor toilet gemaakt, dus dat cal wel geanimeerd zijn geweest Dubbel Mannenkwartet „Inter Nos". Bovengenoemd kwartet geeft Vrijdag 28 Januari haar jaariyksch concert ln Casino, ditmaal met medewerking van een uitmuntend ensemble nJ. „Het Amster- damsche Instrumentaal Solistenquartet". Dit kwartet bestaat uit vier der beste leden van het Concertgébou w-orohest en is in waarheid een kunstenaars-ensemble. Hieronder volgen eenige kritieken on derteekend door drie vermaarde dirigen ten van het oonoertgebouw: Betreffende toegangsregelingën raad plege men de biljetten en advertentie'». Goed afgelooper»! Dinsdagnacht 1'/| uur werden de be woners van de Jonkerstraat en omgeving opgeschrikt door de kree' .Brand, brand 1" Toen zy uit hun huisjes keken bemerkten zy dat er op het terrein van de Gasfabriek een vlammenzee omhoog steeg. Een ge weldige vonkenregen daalde op hun huis jes neer, die zy in allerijl verlieten. De directeur van de Gasfabriek, de heer Teune bemerkte van uit zyn slaap kamer den brand. Hy belde direct de brandweer op en spoedde zich toen naar de plaats des onheils. De bergplaats voor gereedschappen en de timmermanswerkplaats, stonden in lichte laaie. Deze beide houten gebouwtjes, staan vlak achter den grooten gashouder. Het was een bizonder geluk, dat de wind uit het N.W. woei, anders was het onheil niet te overzien geweest. Nu waren de vlammen van den gashouder af. De heer Teune koppelde oogenblikke- ïyk een slang op de waterleiding en wierp de straal water in de vlammen. Het mocht hem, na een klein half uur gelukken den brand meester te worden. Toen om tegen twee uur de brandspuit kwam, kon deze onverrichterzake huis waarts keeren. Dè rust in de Jonkerstraat was spoedig teruggekeerd, toen het gevaar was ge weken. De menschen gingen weer in hun wonirgen, en konden hun zoo onaange naam gestoorde nachtrust voortzetten. VermoedeUjk is de brand ontstaan door een gaspit, die in de bergplaats van ge reedschappen brandde. Verzekering dekt de schade. Uitslag der openbare verkooping gehouden ten overstaan van Notaris Baas op Woensdag 14 Januari 1926. Het huis en erf aan de Viachstraat No. 18; twee huizen, dienende tot bergplaats, met grond aan de Viachstraat No. 11 en 9; de pakhuizen met erven, schuur en grond achter het vorige perceel. Kooper D. Pot q.q. voor 8816. Het huis en erf aan de Kerkgracht No. 29. Kooper O. Taylor q.q. voor 2100. Verslag der Gemeentelijke Arbeidsbeurs over de maand December 1924. Mannen. Aanvragen van werkgevers kwamen in om: 1 ass. boormeester, 16 grondwerkers, 1 hulp-doodgraver, 1 kantoorbediende, 1 letterzetter, 2 loopknechts, 1 lijstenmaker, 2 metselaars, 1 pijpfitter, 2 stokers, 16 transportarbeiders, 2 timmerlieden. Totaal 47 personen. Aanbiedingen kwamen ln van: 4 ass. boormeesters, 1 banketbakkersleerling ben. 18 jaar, 1 boekbindersleerling ben. 18 jaar, 1 betonwerker, 1 chauffeur, 1 eleo- tricien, 27 grondwerkers, 1 huisknecht, 4 hulp-doodgravers, I hulp-monteur, 2 kanoorbedienden, 2 kleermakers, 1 kel ner, 18 losse-werklieden, 2 loopknechts, 6 landarbeiders, 1 landarbeider ben. 18 jaar, 1 letterzetter, 6 metselaars, 1 metselaars- leerling ben. 18 jaar, 6 opperlieden, 1 pypfitter, 2 straatmakers, 2 smid-bank werkers, 1 stoker, 1 slagersleerling 'ben. 18 jaar, 6 schilders, 8 smidsleerlingen ben. 18 jaar, 2 smeden, 19 transportarbeiders, 17 timmerlieden, 5 tknmerm ansleerlingen ben. 18 jaar, 1 tuinman, 1 vissoher, 1 wia- selloqper, 1 yzerwerker. Totaal 188 per sonen. Geplaatst werden: 1 ass. boormeester (voor uitzending naar Roemenië), 16 grondwerkers, 1 kan toorbediende, 1 letterzetter, 2 loopknechts, 1 matroos, 2 metselaars, 1 pypfitter (voor uitzending naar Ouragao), 2 stokers, 16 transportarbeiders, 2 timmerlieden. Totaal 46 personen. Vrouwen. Aanvragen van werkgeefsters kwamen in om: 6 dagmeisjes ben. 18 jaar, 8 dagdienst boden intern, 1 huishoudster, 2 noodhulp dienstboden, 8 werksters, 8 winkeljuf frouwen ben. 18 jaar. Totaal 26 personen. Aanbiedingen: kwamen in van: 6 dagmeisjes ben. 18 jaar, 8 dag dienst boden, 2 dienstboden intern, 2 dienstbo den intern ben. 18 jaar, 1 huishoudster, 1 kantoorbediende ben. 18 jaar, 1 nood hulp-dienstbode, 0 werksters, 2 winkel juffrouwen ben. 18 jaar. Totaal 26 per sonen. Geplaatst werden: 4 dagmeisjes, 1 dagdienstbode, 1 dienst bode intern, 1 huishoudster te Rotterdam, 1 noodhulp dienstbode, 3. werksters, 8 win keljuffrouwen. Totaal 14 personen. ONZE GEMEENTELIJKE INKOMSTEN EN UITGAVEN VOOR HET JAAR 1926. Ten aanzien van de begroeiing van de Gasfabriek valt het volgende op te merken. De eerste uitgaaf-post geeft aan, hoe veel men denkt in 1926 te zullen moeten besteden aan grondstoffen voor de fabri catie van gas enz. Daaruit bUjkt, dat voor de hoofdgrondstof, de kolen, dit jaar ge raamd wordt 180508, tegen ƒ168243,20 in 1924 en een werkelijke uitgaaf in 1923 van 161644.01'. In hoofdzaak wordt die lagere raming veroorzaakt door de lagere raming van den kostprijs per ton kolen, n.L 14.75 per ton. Dit is de geraamde prijs per ton afgeleverd in de fabriek. In 1923 was dit 19.89. Dus een belangrijk verschiL In 1923 werd echter met die ko- lenprys toch nog een winst gemaakt van 63112, 22'. Men zou verwachten, dat er nu dan een winst geraamd zou worden van omstreeks 100.000.Neen, in tegendeel wordt de winst lager geraamd en wel op 67946.Hoe komt dat? Men verwacht een vermindering van den verkoop van gast Dit is al een heel slecht teekenl Doch in die begrooting wordt nog een totaal productie van 3495000 MA geraamd, dat is dus slechts 8610 M.8 minder dan in 1923 is geprodu ceerd Deze kleine hosToeübaid wettigt dus niet ongeveer 40.000 winst minder te ramen. Wenschen dus B. en W. inder daad' 67946 winst te maken, dan verdient het zeker aanbeveling, dat de Raad aan d'en geulten wensoh kracht by zet door de daad en den gasprijs met 2 cent ver laagt. Het Collége van B. en W. zegt dat die verminderde verkoop van .gas het gevolg is van het électriciteitsverbruik. Dat ls zeer ernstig te betwijfelen. Wat wel waar is, hetgeen ze ln de tweede plaats zeggen, is, nl. dat het petroleum-verbruik toe neemt. En inplaats dat het College door middel van een lagere prijsstelling van het gas, de toeneming van het gebruik van! do petroleum wil tegengaan, wen schen zy dat niet te doen. Wol willen zy overwegen een prijsverlaging van in- dnstriegas. Dus feitelijk het electriciteits- bedrijf concurrentie aandoen. Dit ls averechtsche politiek. In de eerste plaats hierom, wyi dit ingaat tegen den ontwik kelingsgang en juist door de Overheid meer propaganda wordt en moet worden gemaakt voor het betrekken van electrl- citeit ais drijfkracht. Bovendien zal het resultaat heel gering zyn, daar wel het aantal el ectro-motoren toeneemt en niet het aantal gasmotoren. Meerder verbruik van het bestaande aantal gasmotoren te verwachten, ln die mate, dat daardoor prijsverlaging van het gas ever de ge heele linie kan worden verkregen, wie zal dat nu nog Inderdaad gelooven. Neen dé eenige goede oplossing is, zoo als de leden van dén Raad in de sec ties hebben bepleit: prijsverlaging van het gas, juist over de geheele linie. Hoe B. en W. er tóe komen om te beweren,, dat daarvan geen voldoende toename van het verbruik is te verwachten, is ons een raadsel Nog voor enkele jaren geleden is door het College, hoewel van uit den Raad daartegen is gesputterd, een verla ging van den gasprijs voorgesteld, met het resultaat, dat het debiet zoodanig toenam-, dat er inplaats van verlies, een niet onbelangrijke winst wend gemaakt. En zoo nu, tegenover den thans gelden den petroleumprijs, de prijs van het gas wordt gehandhaafd), leidt dit tot steeds verminderde consumptie,' dus verhoogjïng van den kostprijs en komt meer en meer dé gasfabriek bij de burgerij in diia- crediet. Laat men toch bedenken, dat men het eenmaal verloren terrein heel moeiUj'k weer terug wint, en dat men dus de ver bruikers, die men van zich heeft ver vreemd, en door aankoop van petroleum- toesteïlen naar het verbruik van die brandstof heeft gedreven en verbonden, niet meer op stel en sprong, als verbrui kers van gas terug krijgt. Men zou kunnen vragen, of dan niet de overige uitgaven, tot het zoo belang rijk drukken van dé einduitkomst hebben - by gedragen. Neenl Dat is niet het gevaL Aan salarissen, arbeidsloonen, zoowel van technischen als comptabelen dienst, pen- sioenbijdragen enz., wordt totaal geraamd 134349 tegen 149913,47 in 1924 en een werkelijke uitgaaf in *23 van 146234.74'. Deze vermindering compenseert voldoen de de hooger geraamde uitgaaf aan „On derhoud', nL 27692. tegen 26396 in 1924 en een werkelijke uitgaaf van 21847,04 in 1923. Wy zullen daarby maar niet lang stil staan. Kortheidshalve herinneren wij er steeds aan, dat die hoogere onderhoudskosten volgens ons oordeel moesten volgen, 't Feit demon streert zioh thans in deze begrooting. Al leen zy vermeld, dat biykbaar de „nieuwe" ovens aardig aan onderhoud gaan kosten. Immers blijkt dat dit onderhoud gekost heeft in 1922 1286,77 in 1923 847,06; geraamd is in 1924 6000 en voor 1925 geraamd wordt 3000.Deze cyfers demonstreeren' de juistheid van ons vroe ger geleverd' betoog. Doch dan zal de minder goedé uitkomst zeker moeten zitten in de ontvangsten? Ja, inderdaad. Zooais die „geraamd" zyn, doet de uitkomst zien, dat geraamd wordt sis opbrengst van het gas op 446870, Dlr. A. J. Leewens. Willam Mengelberg, Juni 1924. Het Ameterdamsehe Instrumentaal Bolisten- Quartet bestaat uit eerste rersn kuistenaare. Ze spelen prachtig, zoowel wat techniek als muzikale voordracht, betreft. Gaarne beveel ik deze kunstenaars iedere concert-directie of vereeniging zeer warm aan. Ze zullen overal groot succes hebben. (w.g.) Willem Mengelberg, Directeur v/h Concertgebouw-orkest. Die Herren D. Speet», D. M. Tonnis R. Sell und E. Haagman, welahe das „Amsterd&m'sche Instrumental Solieten-Quartett" bilden, eind vier Meister auf ihren betr. Instrumenten, sowohl in Bez-ug auf Ton als auch auf Teohnlk. Da die vier Herren anch vorzttgliche Musiker sind, eo erzieht eich ein Ensemble von aus- gezeiohneten Qualitüten, das ein vieleeitiges Program mit Künstlerisoher Sorgfalt einstu- dirt hat. Amsterdam, 28 Juni 1924. (wg) Dr. Karl Muck. Es ist mir ein Vergntlgen, die Leistungen des „Amsterdameoh Instrumentaal Solisten- Quartet" ftlr ganz ausgezeichnete zu erkifiren. Wie könnte ee auch andere sein, wenn sloh vier so vertreffliche K.tnsüeir der iertünn- ten Amsterdamer Orchesters in mueikallaohen Aufgaiben vereinigen, bel denen jeder dersel- ben seine ganzen sol ist lachen Ftihlgtkelten zu entfalten Gelegenheit findet Amsterdam 9 Juni 1924. v (wg.) Bruno Walter. i

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5