BUITENLAND „BELLEVUE". DUTTSOHLANIX Het nieuwe kabinet De nieuwe Duitsche regeering heeft zich, na vele moeieljjke séances, eindelijk onder den rijkskanselier Luther gemate rialiseerd, zij het dan ook in nog onvol tallige gedaante. Het is geen kabinet dat het onvoorwaardelijk vertrouwen van de meerderheid van den Rijksdag bezit, om dat het centrum hetwelk hiertoe den doorslag fou moeten geven, niet verder wil gaan dan dat het deze regeering voorloopig „goedkeurt". De katholieke partij, die in een lang verleden getoond heeft de waarde van parlementaire taktiek te begrijpen, houdt zoodoende, tot weder opzegging van haar goedkeuring, het heft in handen en de beschikking over het tegengif tegen al te compromittante nationalistische stoutigheden. De verdwenen typiste. ITALIË. De maatregelen van Muasolini tegen de vrijmetselarij, waartoe ook een wetsont werp behoort, dat staats-, provinciale -en en gemeenteambtenaren verbiedt lid van een geheim genootschap te zjjn op straffe van ontslag, heeft zelfs in fascistische kringen verbazing, zooal geen ontstem ming gewekt. De vrijmetselarij, aldus de Romelneohe oorrespondent van de Man chester Guardian, behoort in Italië tot de overleveringen van Mazzlni en Garibaldi en tal van hooge staats- en rechteirliflce ambtenaren zijn lid van de loge. Ban hoofdartikel van de fascistische Messa gen) herinnert dan ook aan de diensten, die de vrmetselarij aan het land.bewezen heeft en verzoekt de regeering zorgvul dig de gevolgen van dit ontwerp te over wegen, die waarschijnlijk zelfs hun weer slag zullen hebben in de buitenlandlsche politiek als het tot wet wordt verheven. ÏUID-SLAVm Een mislukte aanslag op een sneltrein. ZUID-AFRIKA. Bemiddeling bfj staking. VEREENIGDE STATEN. De gestan de onderzeeër. Crimineel© Kroniek. Ingezonden Mededeellng. Café - Restaurant. DINEERT ZONDAGS in Hotel „BELLEVUE" KORTE BERICHTEN. LUCHTVAART. DondierdSg is een groep Fransohe vlie gers, onder leiding van kolonel de Goys, den tocht naar het Tsjaad-meer begonnen. De Zeppelin-werf. Het staat nog altijd niet vast waar de Zeppelin-werf te Friedriohshafen, die krachtens het vredesverdrag moet wor den afgebroken, zal worden gevestigd. Ben paar maanden treleden werd Sevfile in het Zuiden van Spanje genoemd en thans meldt da draadloos* dienst te Ber Engeland—Britsch-Indlë. Een driemotorig vliegtuig voor de K.L.M. Het Handelsblad schrijft: Vrijdagmorg n werd bij de polite aangifte gedaan, dat uit een pakhuis aan de Achterstraat een hoeveelheid vet en boter was ontvreemd. C. RITMAN, Lid 8. D. A. P., Reis-administrateur geselschap Willem van der Veer. INGEZONDEN. Herdenktngsavond Herman Heyermans. Stadgenootent SCHA GEN. Onze plaatsgenoot H. Kuiper Ja. kaart Uit het feit dat Luther, lid van de pas afgetreden minderheidsregeering uit drie partijen, aan het hoofd van deze regeering wil staan, votgt voldoende dat hij met de democraten niet meer van doen heeft. Naar verluidt, zal zijn oude partij blanco stemmen bij het bepalen van de algemeene houding tegenover de nieuwe regeering. Overgenomen uit de vorige regeering zijn nog dr. Stresemann (volkspartij, buitenlandsche zaken), dr. Brauns (arbeid, centrum), dr. Gessier (rijksweerbaarheid) en graaf Kanitz (landbouw, vroeger Duitsch-nationaal). De belangrijke porte feuille van binnenlandsche zaken is in handen gekomen van Schiele, een van de Duitsch-nationale partijleiders, en de portefeuille van economische aangelegen heden is die van den Duitsch-nationaal Neuhaus van wien bekend is, dat hij vroeger den eed op de republikeinsche grondwet niet heeft willen afleggen. Voor financiën wordt Saemisch, ook een Duitsch- nationaal genoemd en posterijen komen onder Stingl, lid van de Beiersche volks partij (een partij die van het centrum is afgescheiden, maar gewoonlijk ermee samenwerkt), maap als zoodanig niet door die groep in den Rijksdag erkend. In afwachting van de verdere aanvulling van de ministerlijst, kan men van het nieuwe ministerie, hoe het zich in de regeeringsverklaring ook moge aandienen, zeggen dat het in strijd met de uitkom sten van de jongste verkiezing, die eer een versterking dan een verzwakking van de Duitsche republiek beteekenden, is samengesteld, maar dat er ten slotte geen andere uitweg meer was, omdat de Duitsche volkspartij weigerde die uit komsten te erkennen. Met den invloed dien de Duitsch-nationalen in de nieuwe regeering hebben gekregen, oogsten zij voor het overige het loon dat de Duitsche volkspartij hun maanden geleden al had beloofd, indien zij wilden medewerken om de zoogenaamde Dawes-wetten tot stand te brengen. Het zal nu belangwek kend zijn af te wachten, of de Duitsch- natiQnalen ook loyaal zullen medewerken tot hun uitvoering. N. RottCrt. Naar de bladen van gezaghebbende zij de vernemen heeft „Oberlandesgerichts- rat" Schumacher de hem aangeboden portefeuille van justitie afgewezen. Uit den Rijksdag. Berlijn, 16 Jan. In den Rijksdag ver klaarde president Löbe bij het begin der zitting, dat dé rijkskanselier hem had me degedeeld, zijn bemoeiingen in verband met de bezetting van de ministeries van financiën en justitie nog niet te hebben kunnen voltooien. De rijkskanselier ver zocht daarom de regeeringsverklaring tot Maandagavond zes uur te mogen uit stellen. Vbn Grftfe (nat-soo.) eisobjbe, dat de rijkskanselier aan Ebert zou mededeelfin, dat hij van de regeeringsvorming afzag en dat hij hem zou voorstellen den Rijks dag te ontbinden en nieuwe verkiezingen voor een nationale vergadering uit te schrijven, opdat een nieuwe grondwet zou kunnen worden tot stand gebracht. Stöcker (oomm.) noemde het een schan daal, dat de rijksdagleden reeds sedert twee weken te Berlijn op een regeering wachten. Er moest onmiddellijk met de politieke discussie worden begonnen en aan den huidigen toestand een eind wor den gemaakt. Men zou het ook zonder mi nister van justitie wel klaarspelen. (Cfe- -roep: „Dat zou je wel willen". Hilariteit.) Het vooratebStöcker wordt verworpen. Het Huis verwijst daarop de voorstellen inzake het ontslag der ambtenaren en de aanvullende pensioenregeling naar de be- grootingsoommissie. De Rijksdag wordt vervolgens tot Maandag a.s. verdaagd. ENGELAND. Ih het le blad is onder Engeland mel ding gemaakt van de geheimzinnige ver dwijning van een typiste uit Londen, Elsie Cameron, die zich op 6 December naar haar verloofde Norman Thorn te Crow- borough had gegeven. Thanf meldt een V. D.-berioht dat het in stukken gesneden fljk van het meisje gevonden is in het hoenderpark van Thorn, die beschuldigd wordt haar vermoord te hebben. Het parket te Belgrado heeft aan de rechtbank te Agraim het origineel toege zonden van een in het Russisch geschre ven memorie, gericht aan de sowjet en geteekend door Raditsj, waaruit blijkt, dat Raditsj op zich nam de revolutie te ont ketenen, met name wanneer de koning vermoord zou zijn en de Kroatische boe renpartij de verkiezingen gewonnen zou hebben. Onbekende personen deden een poging om de spoorbrug bij Slivonitza, aan den spoorweg Sofia—Zaribrod, in de lucht te doen vliegen. Er hadden drie ontploffin gen plaats, die slechts onbeduidende schade aanrichtten. Het treinverkeer werd niet verbroken. De aanslag was naar het schijnt tegen den sneltrein gericht, die tien minuten van te voren zonder letsel passeerde. Reuter meldt udt Pretoria dat Malan, de Zuid-Afrikaansche minister van binnen landsche zaken, een wetsontwerp zal in dienen dat handelt over Zuid-Afrikaansche nationaliteit en een Zuid-Afrikaansche vlag zal instellen. Het wetsontwerp zal, naar men gelooft, het beginsel opstellen, dat indien iemand Britsch onderdaan wordt, hij als zoodanig geen Zuid-Afrikaansoh burger is. De nieuwe wët zou dus een Zuid-Afrikaan sche nationaliteit instellen. De Unie-regeering maakt een wetsont werp openbaar dat in geval van stakingen en uitsluitingen, welke het funotioneeren van onmisbare bedrijven bemoeilijken of onmogelijk maken, in de afkondiging van een uitzonderingstoestand voor een be dreigd district gedurende een maand voorziet. Het wetsontwerp bevat verder bepalingen over een scheidsgerecht tot regeling van stakingen en een bindende rechterlijke beslissing van den minister van arbeid voor den duur van een half jaar. D© aanstelling van „onderkruipers" door werkgevers en het gebruik van ge weld tegen- niet-stakende arbeiders wor den verboden. Naar thans uit Ohatham (V. St.) wordt gemeld heeft de Amerikaansche duikboot S. 10, die aan de kust van Massachusetts op de rotsen is geloopen veel slagzij ge kregen als gevolg van de pogingen om haar af te brengen. De bemanning heeft de duikboot verlaten. Hotel i I 1.60 per couvert van 5'/i tot 7'/a uur W. J. M. SCHOUTEN. New-York lijdt weer aan een der perio dieke misdaadgolven. Straatroof, Inbraken, mishandeling bij dag en nacht, maken van de dagbladen weer detective-romans. Het publiek heeft voor de zooveelste maal de tekortkomingen der politie ge laakt en zint op eigen middelen van verweer. En een vergadering van rechters en notabelen der stad heeft uitgemaakt, dat het strafrecht dient te worden herzien en dat de gevangenissen tot minder con- f ortabele hotels dienen teworden hervormd „Het gevangeniswezen in den staat New York is zoodanig", zeide rechter Talley, „dat het als het ware een uitnoodiging aan misdadigers beteekent om misdrijf te plegen en zioh te laten opsluiten in^ een plaats, waar zij de beste tooneelstuk- ken van Broadway te zien krijgen, base ball kunnen spelen, een cinema vinden, in een gezellige cantine eten en ongeveer drie vier uur per dag werken". Ook het gemak, waarmede misdadigers tegen borgstelling aan preventieve hechtenis kunnen ontkomen, werd sterk afgekeurd. Verschillende gevallen werden genoemd van misdadigers, die tijdens hun herkre gen vrijheid tegen borgstelling nieuwe misdaden begingen om het geld te stelen, waarmede zij hun borgtocht moesten af betalen. Voor het oogenblik is New York dus weer in de korzelige stemming, die het doet verlangen naar korte metten, duch tige straffen en een min humane opvat ting van cellulaire afzondering. Maar ook dat is „schon dagewesen". En zoodra de misdaad luwt, zijn er weer goede zielen te over, die geld en goed bijdragen om de Sing Sings van Amerika tot getrouwe kopieën te maken van de nietomtraliede maatschappij. Bij een poging van gevangenen oan uit de oentrale gevangenis te Jeruzalem te ontsnappen, moest de wacht vuur geven. Tien lieden werden gekwetst, van wie drie ernstig. lijn, dat de directie met de Italiaansche regeering onderhandelt om de werf naar het bij Milaan gelegen vliegveld Oeni- sello over te brengen. Brancker, de directeur van de Britsche civiele luchtvaart, deelt mede, dat de twee luchtschepen, die door Engeland zullen worden gemaakt in staat zijn 100 pas sagiers naar Britsch-Indlë te vervoeren in 100 uren. De dienst Engeland:Indië zal in het begin van 1927 worden ge opend. Gisteren zijn wij in de gelegenheid ge steld eens te zien hoe de bouw van het eerste driemotorige vliegtuig van deK.L.M. vordert. Zooals bekend mag worden ge acht, is de bouw daarvan opgedragen aan de Nationale Vliegtuig Industrie, waarvan de welbekende Frits Koolhoven de con structeur is. Die Nationale Vliegtuig Industrie is gehuisvest in een knus fabriekje op het Calandplein in den Haag. Daar waren wij gisteren genoodigddaar werden wij ont vangen door Koolhoven zelf, die in een gezellig praatje de uitgenoodigde jour nalisten inlichtingen gaf over het groote vliegtuig, dat in de fabriek „op stapel" staat en dat over zes acht weken op Waalhaven zal worden ingevlogen. Aan de hand van het mooie model, dat ook den stand der Nationale Vliegtuig- Industrie in Parijs heef t getooid, vertelde Koolhoven over de inrichting van de cabine voor tien passagiers, over de plaatsing der vliegers en van den navi- gateur. Hij verklaarde het driemotoren stelsel, waarvan er twee vóór en één achter ge plaatst wordt. Drie Siddeley Püma's van 240 P.K., die echter, daarop was het vliegtuig ingericht, onmiddellijk door motoren van anderen bouw en paarden- sterkte vervangen konden wordeö. De breedte van den grooten hollen vleugel bedraagt 26 m., de geheele lengte van het toestel 18 m. Het zeer breede landingsgestel is van groot gewicht bij windhet toestel staat veel vaster. Boven- ilien gebruikt Koolhoven geen veeren hoegenaamd, maar past hij een olie-ver- plaatsings-systeem toe, waarbij de veering verkregen wordt door het door een nauw gaatje wegdrukken van olie. Een systeem dat ook bij kanonnen wel gevolgd wordt. De uitlegging van het nieuwe toestel werd onderstreept door een bezoek aan de werkplaatsen. Daar stond het reuzen- vliegtuig: alle vormen waren al goed te onderscheiden; in de ruime cabine konden wij al rondloopen. De vleugels lagen er naast: het monteeren daarvan, het afdek ken en afwerken vordert natuurlijk nog langen tijd. Alles gaf een indruk van soliditeit en van kracht. In lijnen zoowel als in de uitvoering. Vol trots toonde Frits Koolhoven ons zijn laatste product, dat weer het bewijs zal worden op welke begaafde bouwmeesters de aviatiek in ons kleine land kan'bogen. Al pratende kwam ook de quaestie der in Engeland bestelde marine-vliegtuigen ter sprake. En daarbij bleek, dat de Neder- landsche Marine heelemaal niet bij de Nationale Vliegtuig Industrie is geweest, hoewel Koolhoven in zijn lang-jarige praktijk in Engeland toch ook reeds water vliegtuigen bouwde. De bekwame constructeur toonde zich over dit passeeren terecht nogal onte vreden. Uit het Poilitle-rapport Dinsdag werd door de politie te Hoorn ter beschikking van den commissaris al hier gesteld een persoon, di^ zich aan het verduisteren van een rijwiel, ten na- deele van iemand hier ter stede, had schuldig gemaakt. Na onderzoek werd de man door den commissaris ter beschik king gesteld van den commissaris van de 4e seotie te Amsterdam. Donderdagavond >0 uur deed een groentenboer aangifte, dat er in de om geving van zijn schuur, aan den Bolweg, een man liep. Toen de politie naar de aangegeven plaats ging, bemerkte zij den man nog op het voetbalterrein aan den Bolweg en bracht hem over naar het Hoofdbureau. De man gaf voorvrijende paartjes af te gluren. De politie stelt een onderzoek in. INGEZONDEN. Ondergeteekende, lid SjDJlP. en reis- adimlnistrateur voor de tournee van „Al lerzielen" ter plechtige nagedachtenis van Herman Heyermans door Willem van der Veer ,en zijn hoogstaand gezelschap, be dankt bij deze den Edejaohtbaren heer Burgemeester, den Commissaris van Po litie, het Helders Fanfarecorps, de fakkel dragers, de Pers, den 'heer M. M. Polak en het geheele Heldersohe publiek voor de zoo spontane hulde op Maandag 12 Jan. j.1., toen de Burgemeester van Hilversum ons optreden in die stad verbood en Hel der hem versloeg met 6000. Tot 20 Februari. Met dank voor de plaatsing. Uit de Held. Crt ls U bekend, dat hier ter stede, in navolging van vele andere plaatsen, een Comité is opgericht, dat de nagedachtenis van onzen grooten schrij ver Herman Heyermans in een speciaal daarvoor te houden Herdenkingsavond zal huldigen. Heyermans, die gedurende een aantal jaren tooneeldirecteur was in Amsterdam, heeft zich, gedreven door een overgroot eergevoel en ter wille van het Nederlandsch tooneel, dat hij zoo liefhad, in schulden gestoken. Hij hëeft geheel vrijwillig zware finantieele verplichtingen aanvaard, niet voor zich zelf, maar om zijn artisten eene bestaansmogelijkheid te verschaffen, -* verplichtingen, die hij zeker had kunnen nakomen, indien de dood hem niet ontijdig had weggerukt uit zijn arbeid. Een Heyermans-Oomité heeft zich, onmiddellijk na zijn overlijden, ge vormd, dat zich ten doel stelt een fonds te stichten, waaruit de door Heyermans aan gegane verbintenissen zullen worden ge financierd en het levensonderhoud voor zijn weduwe met twee zeer jonge kinderen bekostigd. Van de hiervoor te houden her denkingsavonden zal het saldo aan de kas van dit Comité worden afgedragen. Stadgenootenl Het is een eereplldht voor ieder onzer aan de vorming van dit fonds mede te werken. Heyermans is onze gróótste dramatische schrijver, een der weinige Nederlandsche auteurs, die ook buiten de grenzen van ons taalgebied be kend zijn. Ware de Nederlandsche taal even verbreid als bijvoorbeeld het En- gelsdh, dan zou Heyermans een wereld vermaardheid hebben gehad. Men behoeft het nog volstrekt niet met zijn levensbe schouwing eens te zijn, om dit te erken nen. Door Heyermans te eeren, «enen wfl ons zeiven, door het werk te vervolgen, dat hij moest afbreken: zijn vrouw en kin deren te behoeden voor broodsgebrek, doen wij als Nederlanders onzen eenvou- digen plicht. Dien plicht te verzuimen, zou schandelijk zijn. Wij leven niet meer in tijden, dat waar- lijk-groote mannen eerst na hun dood erkend worden. Ze in al hun grootheid zien kan uit den aard der zaak slechts het nageslacht, dat zooveel verder af staat en dus een veel ruimeren blik heeft op de persoonlijkheid dan wij. Maar tot eer van onze tijdgenooten kan getuigd wor den, dat zeer velen, ook van hen, die overigens niet sympathiek stonden tegen over Heyermans' levensbeschouwing, uit drukkingswijze en arbeid, onmiddellijk en zonder eenig voorbehoud zijn groot heid hebben erkend. Stadgenootenl De door ons Comité ge organiseerde Herdenkingsavond moét sla gen. En hij zèl slagen: Heyermans heeft hier ter stede te vele en te goede vrien den dan dat het nog noodig zou zijn veel ter opwekking om dezen avond bij te wo nen, te zeggen. De Heyermans-avond wordt gehouden op Donderdag 29 Januari aj. in Casino. De vertolkster van een van Heyermans' bekendste rollen, nJ. die van Kniertje uit „Op Hoop van Zegen", mevrouw Esther de Boer—van Rijk, komt daarvoor naar Helder. Zij zal met een tweetal kunst broeders epn „Falklandje" opvoeren (een eenbedrijvig stukje), en vóór de pauze zullen fragmenten uit zijn werken, „Kin der Twaalfuurtje" yan Sam. Falkland, een fragment uit het drama „Dageraad" e.a. worden vertolkt. De beer Wolthuis, lee- raar Nederlandsche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool alhier, heeft zich bereid verklaard de beteekenis van Heijermans voor de letterkunde en de dra matische kunst van ons land, uiteen te zetten. Geheel belangeloos zal de Staf- muziek haar medewerking verleenen, door eenige gepaste muzieknummers. Natuur lijk mist deze herdenkingsavond alle fees telijk cachet; daarentegen zal alles gedaan worden om door een stemmige en plech tige herdenking 's schrijvers nagedachte nis te eeren. Wij wekken u op dezen avond, waar voor de entréeprijs uiterst matig, slechts slechts op 1.is gesteld (inclusief plaat selijke belasting), hij te wonen. Laat het den inwoners van Helder, die zoovele malen H^ermans van nabij mochten hul digen, een eer zijn thans zijn nagedachte nis te huldigen. Binnen enkele dagen zal met den kaartverkoop worden aangevan gen; voor zoover U niet persoonlijk be zocht wordt, zijn bij enkele nader bekend te maken adressen kaarten te verkrijgen, terwijl te zijner tijd gelegenheid is plaat sen te bespreken. De Burgemeester, de heer W. Houwing, alsmede de Stelllngcommandant, ZJE. Vice-Admiraal Fock verklaarden zich be reid in 'het eere-comité zitting te nemen. Het plaatselijk Heyermans-Comité: W. Houwing, BurgemeesterEere- O. Fock, Vioe-Adiniraal )oamité. A. G. A. Verstegen, Voorzitter. Polderweg 48. O. J. Baas, notaris, Westplein 2; J. Brouwer, redactie Held. Crt., Singel 84; A. M. Engelmann, notaris, Plantsoenstraat 5; Jb. ter Hall, Directeur Stedelijk Muziek corps, Polderweg 42; Dr. O. H. Ketner, Leeraar H. B. S„ Dijkstraat 40 a; L. H. F. Leistikow, Kapelmeester Kon. Marine kapel, Dijkstraat 86; L. van Loo, Midden straat 46; J. H. de Nijs, bestuurder O. a. m. b.o., Weststraat 65; M. M. Polak, Direc teur „Casino", Kanaalweg 146; M. J. W. Rienks, Direoteur Gem. Geneesk. Dienst, Prins Hendriklaan 8; J. F. Schellinger! (Tooneelvereeniging Tavenu), Weststraat 76; J. H. Smith, bestuurder Bond Minder Marine Personeel, Paul Krugerstraat 71; J. N. E. Teune, Directeur Water- en Lloht- bedrijven, Spoorgracht 10; A. Vos, Kapi tein-luitenant ter zee, Hoofdgracht 27; G. W. Wolthuis, leeraar Nederl. taal H. B. 8., Binnenhaven 27; D. de Zee, Voorzitter Held. Bete. Bond, &uia<fljkteraat D. j 55 „78'/« -64'/, „49"/, „93'/, «68 De gemengde Zangvereeniging „Eupho- nia" te Behagen, van de afd. Schagen der vereeniging „Toonkunst" kooB tol Directeur den heer T. de Hoogh te Helder. De afd. Schagen van den Vrijheidsbond, maakte het volgende grostal op voor de Kamerverkiezingen: 1. Mr. H. O Dressel- huijs, 's-Gravenhage2. Mr. G. A. Boon, idem; 8. Tienstra; 4. Mevr. van Riedel Sineenge6. D. de Boer, Schermer6. H. J. Ter Hall, 's-Gravenhage; 7.Dr.A.van Gijn, 's-Gravenhage; 8. Mr. J.Gerritsen; 9. Drooglever Fortuyn; 10. De Muralt. De jacht- en konijnenvangst op het Noord duin, ten noorden van ('allantsoog en den Koegras Zanddijk, is bjj inschrijving bij uitnoodiging gegund aan den heer J. W. Smeets te Helder, voor f 16.50, Het zal op 11 Maart a.s. 800 jaar ge leden zijn, dat de Staten van Holland en Westfriesland Octrooi verleenden tot be dijking en drooglegging van de Heer- hugowaard of Zuiderwaard. Te Schagen en de omliggende gemeentes waren op 1 Jan. 1926 bij het Provinciaal Waterbedrijf aangesloten 706 perceelen v.d.863pero.of 80'/, pet St, Maarten 162 293 Harencarspel 363 „„494 Zijpe 818 „„801 Barsingerhorn 200 403 Petten 62 66 Wieringerw. 145 276 Ged. Staten van Noord-Holland hebben de jaarwedden van den nieuwen ont vanger te Hoogwoud gebracht op f 630, en van den nieuwen ontvanger te Heer- hugowaard op f 1000. De markt dringt onvermijdelijk naar verlaging. Die drang is met geen invoer rechten op vleesch, noch door een inland- sche prijszetting tegen te houden. Deze langzame verlaging zal natuurlijk een staart van gevolgen na zich sleepen, tot dat weer een onweerstaanbare economi sche macht daaraan een einde maakt. Terwijl begin Januari 1924 de prijs van het beste slachtvee nog f 1.30 per K.G. was, was de beginprijs van 1925 f 1.20. Zoo is thans de stand van zaken en het zou bijna een wonder zijn, wanneer' een blijvende verhooging plaats had. Varkens beginnen ook al weer te zakken. Duitsch- land kan geen zware meer gebruiken, lichtere gaan nog; ook in België en Frankrijk vinden deze nog een goede markt. Gelukkig voor den veehouder, vindt hij in de willige wolveemarkt en in de hooge prijzen eenige vergoeding. De Fransche zoowel als de Londensche markt bljjft voor de schapen vast. De overhouders, thans de voornaamste uit voer, gelden te Londen f 1.25 f 1.30 per K.G. Eigenlijk is het jammer, dat zooveel uitstekend fokmateriaal ons land verlaat. Wij zullen weldra, door eigen schuld, te kort schapen hebben. Ook dan zal zich het verbroken evenwicht weldra weer her stellen. Dat zal plaats hebben zoodra de fokschapen voor het bedrijf meer waarde hebben dan voor den uitvoer, dan zijn wij er. Alle leemten zijn slechts van tijdelijken aard. Als de eb op haar laagst is, komt weldra de vloed. De ^chagermarkt van 16 Januari sloot zich in alle opzichten bij den bestaanden toestand aan. De prijs voor le kwal. koeien was hoog op f 1.20. Al spoedig was de beste waar eruit. De goede 2e kwal. gold f 1.12 f f.16 en dan kwam de 3e kw. met f 0.90 f 1.06. De melk- en kalf koeien waren mede dalend. De gewone kwaliteiten liepen van f276 tot f 400een enkele beste geefster kon f 450 opbrengen. Schapen waren alweer goed. Meerjarige oude prijsden van f 45 tot f60. Jonge uitvoerschapen tot f56; voor weide-overhouders was de noteering f 42 f 45. De handel was zoo willig, dat kooplui per auto met een paar drijvers den boer opgingen om aan huis nog in- koopen te doen, De varkensmesters hadden het zeker in den neus, dat de prijzen terugloopen. De markt was overvol. Goede slachtvar- kens 75 77 ct. per K.G., zouters en Lon densche biggen 72 75 ot per K.G. JULIANADORP. Vrijdagmiddag ten 2 u. werd door Dijk graaf en Heemraden van dten polder „Het Koegras" in het lokaal van den heer J. Slikker Gz., in het openbaar, voor den tijd van drie jaar verpaicht het grasgewas langs de wegen, benevens het vischwater in genoemden polder. Veel publiek was er niet tegenwoordig, en het waren dan ook hoofd zak elijk de oude huurders. De peroeelen werdén als volgt opgehou den of toegewezen: Pero. 1 opgehouden, pero. 2. G. Hollander Sr., voor 8L— pero. 8 G. Kuiper, voor 26.—; pero. 4 M. Zon Sr„ voor 16.—; pero. 6 Jan. Breen, voor 15.—jpero. 6 S. Kruit voor J 11.pero. 7 M. Zon Sr. ULpero. 8 J. Wolthuis voor 28.—; pero. 9 J Slik ker Oz., voor 17.—; pero. 10 J. O. Oost, voor 14.—; pero. 11 H. Schouten Jz., J 7.pero. 12 P. Koesen Oz. voor 21. pero. 18 J. Hoogt rwerf voor 28.pero. 14 \Ved. K. Schilder voor 16,pero. IA P. Koesen Oz. voor 12.pero. 16 opge houden; pero. 17 J. Riedeman voor 82 pero. 18 P. Viaser voor 46.—; pero. 18 O. Breen Ez. voor 14.—; perc. 20 CL Breen Ez. voor f 6.pero. 21 H. Schou ten Jz. voor 6.—; pero. 22 dezelfde voor 8.—; pero. 28 idem voor 10.—. Het visdhwater, dat eerst in drie peroee len en daarna gecombineerd werd gepre senteerd; werd opgehouden. De bouw van een boerenplaats voor den beer O. Nieuwland, op het onlangs door hem gekochte perceel land, gelegen aan de Verlengde Langevliet te Koegras, gem. Callantsoog, is opgedragen aan den aan nemer A. Eriks te Burgerbrug.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 10