BRILLEN- en PIKCE-KEZ-REPARATIËN. WYBERT Eerste Blad. BUITENLAND Dit is het merk J. HEIJLOOjV/h. FILBRI, ersdhijnt Dingdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB, BOER Jt-, HELDER Bareapu: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 DUITSCHLAND. De regeerlngsverklarlng van het kabinet-Luther. Na de voorstelling van het nieuwe rijks kabinet in den Rijksdag verklaarde dx. Luther in de regeringsverklaring in de eerste plaats, dat de regeering dloor vol komen zakelijken arbeid het duidelijke doel van den Duiteohen wed er-opbouw na dar wenscht te komen, waartoe zij een be roep doet op alle partijen, die den staat gunstig gezind zijn. Voor ailen die sukkelen Communistische bedrijvigheid. De kwestie van het Ntylwater. De Soedan. Opticien - Hoofdgracht 73. SPECIAAL ADRES voor alle soorten KORTE BERICHTEN. Ex-koningin Marila vaa Napels ls Maan dagochtend te Mundhen overleden aan de gevolgen van een longontsteking. Zeeroovers. Ingezonden MededeeUng. ro 'ff yLgr.-j^ijt.iinipisjL1! Otv»9&AÜ 20 JAhiliftftf jfcm. 'jEifeMj &S*te «JSARO&KC», HELDERSCHE COURANT Licht op voor auto's en fietsen: Dinsdag 20 Jan. Wpenadag Ï1 4.64 uur. 4.66 Eerst Maandagavond! in de achtste ver gadering van den nieuwen rijksdag was het eindelijk zoover gekomen, dat de re- reering aan do volksvertegenwoordiging kon wonden voorgesteld. Het nieuwe rijkskabinet is thans ge- completeert door de benoeming van Von Schlieben, die tot dusver „ministerial- direktor" aan het ministerie van finan ciën was, tot minister van financiën, en von Krohne, die tot dusver staatssecre taris aan het ministerie van verkeers wezen was, tot minister van verkeerswe zen. De portefeuille van de bezette gebie den neemt de rijkskanselier zeli. De juridische grondslag voor den arbeid der rijksregeering, aldus de rijkskanselier, is die republikeinsche grondwet van Wei- mar. Elke poging, een wijziging daarvan langs geweïddladigen of anderen -onw ette lijken weg tot stand te brengen, zal de rijksregeering als hoogverraad met kracht verijdelen en doen vervolgen. Met haar buitenlandsche politiek wil de Duitsche regeering die totstandkoming van een wezenlijken duurzamen vrede onder alle volken bevorderen. De richting dezer politiek wordt ook voor de nieuwe regee ring, wat de bijzonderheden betreft, door de overeenkomst van Londen bepaald. De rijksregeering zal al het mogelijke doen om door onderhandelingen een spoe dige ontruiming eter noordelijke zone van het Rijnland' te verkrijgen, zonder welke een bevestiging der politieke en econo mische toestanden in Duitschland en ge heel Europa niet mogelijk is. De rijksregeering volgt met opmerk zaamheid de ontwikkeling der Volken bondsidee, maar zij handhaaft de voor waarden, welke de vorige regeering voor Duitschlands toetreding tot den Bond heeft gesteld. In verband met de Volikenbondsquaestie zal de rijksregeering de pogingen voort zetten om Duitschland te bevrijden van de onrechtmatige beschuldiging in het ver drag van Versaillee inzake de schuld aan den oorlog. Voor zoover voorloopige of definitieve regelingen bij de onderhandelingen in zake handelsverdragen tot dusver niet werden bereikt., zal de rijksregeering trachten het Diitsche bedrijfsleven elke mogelijke verlichting te verschaffen. Zij zal zich deswege verzetten tegen alle maatregelen, welke de Duitsche handels vrijheid beperken en zal zoeken naar op lossingen, welke berusten op de gelijke eerbiediging der wederzijdedie belangen der handeldrijvenden volken. Inzake de valorisatie, de financieel© ver effening en de belastingwetgeving zal de rijksregeering de reeds voorbereide wet ten ton spoedigste bij den rijksdag indie nen. De aan het Duitsche volk opgelegde belastingen zullen ook na de invoering der belastinghervorming nog buitenge woon hoog blijven. De rijksregeering zal echter haar best doen te leiden naar een duurzame saneering. De het Duitsche volk drukkende nood zal slechts geleide lijk binnen worden gelenigd. Opzienbarende arrestaties te Berlijn. Uit Berlijn wordt aan de Telegr. ge meld: De 67-jarige geleerde Dr. Carl Hauck, uit Kiel, Is Zondag door de Berlijn- sche politie gearresteerd. Dr. Hauck, een der grootste kenners van de geschiede nis van de vorming van het Duitsche rijk in de middeleeuwen en een erkend autori teit op dit gebied, heeft sedert jaren on derzoekingen verricht in de staats- en huisarchieven van Duitsche en buiten- landsohe vorstenhuizen: hij heeft daarbij duizenden documenten, autographleën, prenten, enz. verduisterd, tezamen met rijn vriend, den 84-jarigen voormaligen ooupeur K. M. Hohenlooher, die een groot deel der gestolen goederen weer verkocht. Daardoor kreeg het staatsarchief kennis van de diefstallen, en toen het spoor naar Berlijn leidde, verzocht het archief de Berlijiische politie hem arresteeren, die daarop Hauck en Hohenlocherin hechtenis nam. Hauck heeft een volledige bekentenis afgelegd. Reeds k» J"et begin van den oorlog heeft hij in het Nederland^ sohe staatsarchief en het huisarchief der koninklijke familie een onderzoek inge steld en ook daarbij gewichtige documen ten ontvreemd. ENGELAND. De vtootpolttlek. Naar in marine-kringen verluidt is de Britsche Admiraliteit voornemens de vloot in de Oostelijke wateren belangrijk te versterken, zoowel in de Middellandsche zee als in de Indische en Chineesche wa teren. Zoo zal b.v. de Indische vloot wor den vervangen door een geheel nieuw eskader van moderne sterker bewapende kruisers, die op het oogenblik nog in aan bouw zijn. Deze vergaderingen houden verband met de nieuwe vlootpolitiek, die in Engeland wordt gevolgd sedert de vernietiging van de Duitsche oorlogsvloot. Deze politiek beoogt, nu het niet meer noodig is in Europa een sterke vlootmacht geconcentreerd te houden, een wijziging te brengen in de verdeeling van de steun punten der Britsche vloot, waardoor deze beantwoordt aan de strategische eischen van het geheele Britsche rijk. De eenhe den zullen zoo worden gestationeerd, dat zij gemakkelijk kunnen worden gedeta cheerd' naar plaatsen waar op een bepaald oogenblik: gevaar dreigt. Naar verluidt zal de MiddeHandsohe zee-vloot, die sedert den herfst van het vorig jaar reeds werd verdubbeld, binnenkort nog worden uit gebreid. Diefstal van documenten. Blijkens een bericht uit Londen, heeft in laatst genoemde etadi en ook te Ports- mouth en te Gravesend de 'geheime politie invallen gedaan en lieden in hechtenis ge nomen. In het geheel zijn vijf mannen en een vrouw gedetineerd Twee der in hech tenis genomen lieden dienen bij de zee macht. De gedetineerden worden ervan verdacht betrokken te zijn bij de ont vreemding van geheime stukken die be trekking hebben op de Britsche vloot. Al len maken zij deel uit van den extremisti- schen vleugel der Iersche Republikeinen, die sinds die stichting van den Ierschen Vrijstaat een krachtige anti-Britsche actie voert FRANKRIJK Een gedenkteeken voor den vrede. Te Parijs Is een comité gevormd tot op richting van een gedenkteeken voor den Vrede tusschen de Volken. In dit comité hebben o.m. ritting Herriot, Painlevé, Bourgeois, Bonoour en Albert Thomas. Het gedienkteeken zou worden opge richt op de plaats, waar de moorddadigste slag van den wereldoorlog heeft plaats ge had en zal een zeer grootsch werk wor- den. Herribt zal een oproep tot alle vol ken richten om mede te werken tot den bouw van dit gedenkteeken, dat den vorm van een tempel zal hebben. Spoorwegongeluk. Een ernstig spoorwegongeluk heeft er Zondag op de lijn Djjon-Champly plaats gehad, op achttien kilometers afstand' van eerstgenoemde stad, bij Magny St. Médarti De weg helt daar sterk en maakt een bocht.. Toen de machinist de remmen aan zette, braken deze af. De locomotief is ojiigooiagtai op den spoor«uguijk en het eerste rijtuig, dlat uit de rails liep, is in de rivier de Albane terecht gekomen. Van de acht menschen in dit rijtuig rijn er -vijf dOodelijk gekwetst. Een inwoner van Mag ny, die wist dat zijn dochter van negentien jaar in den verongelukten trein zat, heeft bij het vernemen van de ramp, zich zelf van het leven beroofd dioor in de rivier te springen. Een arrestatie „met gas". De politie heeft gisteren bij de arresta tie van een postbeambte, een zekeren Martin Falgairol, gas moeten gebruiken om hem in handen te krijgen. Felgerol had rich in zijn wonin«* "©barricadeert en schoot op die politie. Eerst toen do politie met gas had geweckt, kon zij tot de ar restatie overgaan. ITALIË. Naar men weet, zijn Woensdag de com munisten voor het eerst weer in de Ka mer verschenen. Zij kwamen allen tege lijk op een ritje achter elkaar binnen en namen plaats aan de uiterste linkerzijde. Toen zij gezeten waren, overhandigde een van de boden hun een in ironisohen toon gesteld adres van welkom, door fascisti sche en liberale afgevaardigden ondertee kend, waarin de verloren zonen werden aeorezen om hun terugkeer, waarmee zij, naar het „adres" duidelijk op deni voor grond plaatste, een uiterst vaderlands lievende daad volbracht hebben. In dezelfde Kamerverkiezing deed zich nog een andere aardige gebeurtenis voor. Bij de stemming voor den voorzitter had een verstrooid afgevaardigde een ver keerd biljet in de bus gestopt, een bnefj Ingezonden Mededeeüng, met moeilijken en onregelmatigen stoelgang zijn Mljnhardt's Laxeertabletton onmis baar. Zij werken vlug en radicaal en ver oorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ot Bij apotk. en drogisten (30°; dat met „lieve schat" begon en met Je Kiara" eindigde. Het document oogstte veel succes. LTTAUEN. In den nacht van 12 op 18 Januari heeft de Litausahe veiligheidsdienst talrijke huiszoekingen gedaan door het geheele land. Er zijn geheime vereenigingen ont dekt, die van groote bedrijvigheid bleken te rijn. Bij een leeraar aan het lyceum1 te Marionpol werden tal van granaten ont dekt, benevens propaganda-broefcures en een briefwisseling met de derde commu nistische internationale. 20 arrestaties zijn gehandhaafd De zaak is aangebracht bij dleni krijgsraad. RUSLAND. De Prawda richt een waarschuwing tot dé sowjet-justitie, om er voor te waken, dat haar rechtspleging ontaardt in een klasse-rechtspraak. Het blad heeft hierbij het oog op de verzachtingen van vonnis sen wegens de „proletarische afkomst" van den veroordeelde enz., welke verzach tingen tegenwoordig schering en inslag zijn. „Wet is wetf' betoogt de Prawda, en de sowjeteburger, ongeacht van wat voor afkomst hij is, heeft die wet te houden. Wanneer men er tweeërlei recht op na gaat houden, ondermijnt dat het gezag der justitie, vooral ook in het oog van de boe ren, en derhalve van het sowjefc-regiem als zoodanig. Ingezonden Mededeeling. lUHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllUIIIIII" van de sinds 78 jaren als het beste middel tegen hoest en ver koudheid beproefde TABLITTBN In origineele doozen ft A A 'Mé Trotskl In ongenade. Een waarschuwing en ontheffing uit £Qn functie. Moskou, 19 Jan. Heit Centraal Comité der communistische partij in Rusland be sloot met op twee na algemeene stemmen en de Centrale Commissie met algemeene stemmen en één blanco-stem tot Trotzki een categorische waarschuwing te richten en hem er aan te herinneren, dat de in achtneming der partijdiscipline niet al leen in woorden, maar ook in daden nood zakelijk is; verder Trotzki van zitn functie te ontheffen, zdjn verdere werkzaamheid in den krijgsraad onmogelijk te verklaren en voorts de beslissing over de quaestie van Trotzki's medewerking in het Cen trale Comité tot den eeretvolgenden partij dag uit te stellen en Trotzki mede te doe len, dat bij een nieuwe schending van een partijbesluit zjjn aanblijven in het poli tieke bureau dér partij onmogelijk wordt geacht. De discussie wordt hiermede als geslo ten beschouwd. In de motiveering wordt er op gewe zen, dat men rich genoodzaakt heeft ge zien aan het herhaald optreden van Trotz ki tegen het bolsjewisme en de partij- dicipline eens voor altijd een eind te ma ken. Politieke gevangenen. Emma Goldman, de bekende anarchiste geeft in een artikel in de „Daily News", handelende over de politieke gevangenen in Rusland, eenige bijzonderheden over de terechtstelling van vijf politieke ge vangenen, sodaal-revolutionairen, op 19 Dec. 1928 in de gevangenis van Solovetky. De geschiedenis van deze terechtstelling heeft thans Europa bereikt en is opge- teekend in een document van 78 bladrij den, dat door verschillende politieke groe pen en 284 politieke gevangenen ls onder tekend. Het zal binnenkort in boekvorm in Engeland verschijnen. Emma Goldman schrijft dat zij een oopy bezit van de „Record of an Autopsy on theKllled and Wounded in Solwetsky", dat geteekend is door dr. Feldmann, den directeur der Sanitaire afdeeling en dre. A. Popof en Krioetsjkof, assistent-genees- heeren. De bevindingen van deze oom- missie zijn zoo hartverscheurend in haar details dat 'Emma Goldman ze in 't blad niet wil navertellen. Vast staat dat blijkt uit de woorden dat meer dan een salvo op korten afstand ls afgescho ten dat waarschijnlijk dum-dum kogels zijn gebruikt, en dat op de gevangenen in den rug is gevuurd. Daar de dood niet on middellijk is ingetreden, moet het lijden der mannen en vrouwen (er waren twee vrouwen bij) verschrikkelijk zijn geweest. Gezien het feit, dat de Solvetsky ge vangenis, die in 't hooge Noorden Ugt acht maanden van het jaar niet toegan kelijk is, kan men zich de verschrikke lijke angst en physieke foltering dier ge vangenen indenken. EGYPTE. Uit Kairo wordt gemeld, dat het voorne men bestaat om de kwestie van het N ijl water, die voor Egypte en voor den Soe dan van gelijk bellang is, op onpartij dige wijze te doen oplossen door een be perkte internationale oommissie onder voorzitterschap van een neutrale persoon lijkheid: Men neemt aan, dat als voorzit ter zal worden benoemd een Nederlander een Zweed of een Noor. Bekend ie gemaakt dat er cmnMrfUnflV een strijdmacht ter verdediging van den Soedan zal woerden gevormd. Behalve en kele uitzonderingen zullen er aanstellin gen worden aangeboden aan alle dienst doende officieren, die uit dien Soedan ge boortig zijn. De gouverneur-generaal van den Soedan heeft voor de officieren en in- landsche notabelen een toespraak gehou den, waarin hij zei, diat er een nieuw tijd perk aanbrak van wederrijdsch eerbiedi gen en begrijpen. ARABTR "Volgens de Daily Telegraph heerscht te Djeddah groote onrust. De bezetting ver wacht binnenkort een bestorming door de strijdkrachten die de WAhabieten tegen de stad hebben geconcentreerd Naar verluidt zijn het hoofd der Senoes- si en andere gezaghebbers uit de moslim- sche wereld (aa. ook uit Britsch-Indië te Mekka aangekomen als gasten van Ibn-el- Said die een pan-islamitische conferentie wil bijeenroepen om een nieuwen chalief te kiezen. PERZIK. Politieke crisis. Blijkens een bericht uit Teheran Is de Perzische minister van binnenlandsehe zaken generaal Emir Ekadar op last van den minister-president in hechtenis ge nomen. VEREENIGDE STATEN. Geen nieuwe ontwapeningsconferentie. Naar Reuter uit Washington meldt, wordt aap het Witte Huis dat betee- kent dus: door president Coolidge een volkomen tegenspraak gegeven van het bericht, als zou president Oootidge over wegen in het vroege voorjaar een nieuwe conferentie bijeen te roepen tot beperking der bewapeningen. De president is ni. van oordeel dlat de toestanden in Europa het vooralsnog onmogelijk maken in de zen stappen te doen. Ingezonden Mededeeling. De Ver. Staten en Japon. Washington, 18 Januari De groote oor logsvloot, waarvoor ln de Ver. Staten wordt gepleit, wordt in Japan niet enkel voor dat land een gevaar geacht doch ook een beleediging. Deze mededeeling werd gedaan door den Amerikaanschen advi seur aan het Japansche dept. voor buiten landsche zaken, Fr. Moore, op een ver gadering van de federatie van Vrouwen- clubs. De vlootpropagandia der Ver. Staten doet bij het Japansche volk vrees ontstaan voor de instandhouding van de goede betrek kingen van dit land met de Ver. Staten voegde Moore erbij. JAPAN. Tokio door brand geteisterd. Vrijdagavond brak te Tokio in de voor stad Asakoesa een hevige brand uit, die 286 huizen in de asoh legde en 1200 per sonen dakloos maakte. Velen werden go- wond, maar gelukkig niemand gedood. Het blusschen van den brand, die door een havigen wind wert aangewakkerd, leverde wegen® de nauwe straten van de wijk zeer veei moeilijkheden op aan de brandweer, die tevens gebrek aan water kreeg, zoodat een oogenblik heel de stad gevaar liep. De plaatselijke pers vestigt de aandacht op de vele groote branden, die den laatsten tijd te Tokio voorkwamen, terwijl de brandweer onvoldoende wordt geacht. Het koude winterweer maakt het ot van de talrijke dakloozen nog harder. CHINA. ficieren, het schip naar de Bias-baai te brengen, waar zij met den grooten buit ontsnapten. Er zij11 geen menschen bij ge dood. De zeeroowers hebben drie dagen lang algeheel gezag gevoerd over het schip. Het Noortien van Noorwegen is Zater dag en Zondag door een hevigen storm ge teisterd. Verscheidene schepen en booten djn op het stand geworpen en een dertig opvarenden zijn in die golven omgekomen. Te Frankfort a.di M. la een griep-epi- demie uitgebroken. Uit het gevoerde onderzoek is tot dus ver gebleken, dat Denkei, de Silezische moordenaar, in het geheel 20 personen heeft omgebracht I LUCHTVAART. N aar verluidt heeft men in Engeland in den laatsten tijd met succes proeven ge nomen om van luchtschepen gebruik te maken ais plaats van landing en vertrek voor vliegmachines. Bij deze proefnemin gen zou het mogelijk rijn gebleken, dat de luchtschepen, bestemd voor den dienst tusschen 'Engeland en Indië, terwijl zij rich in de lucht bevinden, passagiers op nemen, die in vliegmachines worden daar heen gebracht Van groot belang zou deze methode ook zijn voor militaire doelein den, daar dé activiteit van bammenwerpen- de vliegtuigen hierdoor buitengewoon zou worden uitgebreid. Vliegongeluk. Een vliegtuig van de luchtvaart-maat schappij Maagdenburg is gisteren boven het vliegveld aldaar uit een zweefvlucht van een hoogte van ongeveer 60 meter neergestort De vlieger-leeraar en zijn leerling, die in het vliegtuig zaten, zijn beiden omgekomen. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. De berichten uit Sjanghai stellen de gebeurtenissen, die daar voorvallen, al veel ernstiger voor dan die in het afge- loopen najaar. De naijverige militaire gou verneurs van provincies bevechten elkaar in de omstreken d)er stad. De in die om ringende districten aangerichte schade is reeds aanzienlijk. De troepen van maar schalk Tsji-sji-hi-joean, den vroegeren mi litairen gouverneur van Kiangsoe trekken in wanorde uit TsjingkiAng terug voor den opmarsch van regimenten, die door TsjangrTso-Lin waren geformeerd uit de vluchtelingen der „witte" Russische legers in Mantsjoerije, welke troepen hij ter be schikking had gesteld van Loe-Joeng- Sjang, den voormaligen militairen gouver neur van Tsji-Kiang om er Kiang Soe mede te onderwerpen. De vrees wordt gekoesterd, dat Sjang hai spoedig zal worden overstroomd door vluchtende soldaten. De te Sjanghai beschikbare strijdkrach ten der buitenlanders worden op slechte 1000 geschat. In de North China Daily News wordt er op aangedrongen, dat de groote mo gendheden voldoende strijdkrachten aan land zullen zetten om de spoorwegen, die naar Sjanghai leiden te bewaken en een neutrale strook om de buitenlandsche ne derzettingen in te stellen. Dertig zeeroovers zijn te Singapore als passagiers aan boort! gegaan fan het groote stoomschip Hongwa, dat ^gendom van Chineezen is, maar onder jctigelsche vlag naar Hongkong voer met eenige hon derten Chineesche passagiers en lading. Den 18don dezer, op vijf dagen afstanc van Singapore, overvielen zij den kapitein en de officieren aan het ontbijt met de re volver ln de hand. Zij maakten de draad1- looze telegraaf onklaar en dwongen de of- OOST-INDIE. Onderzeeboot en marine-vliegtuigen. Volgens het Soear. Handelsblad bestaan er plannen, een onderzeeboot te bestem men voor opleidingsschip. Voorts ligt het £n het voornemen alle marine-vliegtuigoii samen te trekken te Soerabaja. Indische pelgrims te Djeddah. De schermutselingen in de omgeving vnn Djeddah duren voort. Troepen plunde ren de kampementen, maar durven de stad echter niet aanvallen. Vrede is niet bin nen twee maanden te verwachten. Honderd Indische pelgrims te Djeddah ontvangen dagelijks rijst van het consulaat. Rabeg is afgesloten, en Mekka geheel geïsoleerd. Onder den Invloed van de koopjes. Twee moeders te Hounsloud, die gelijk soortige kinderwagens hadden, met een uiteraard ongelijksooa-tigen inhoud, zijn dezer dagen de dupe geworden van de ge lijkenis harer vehikels. Deze stonden voor een lapjeswinkel in High-street al daar, waar de beide vrouwen bezig waren „koopjes" te dioen, en de eerste moeder die weer buiten kwam, nam de eerste bij de hand zijnde kinderwagen mee. Het was echter de verkeerde. Zij bemerkte dit eerst, toen zij eenige straten verder was. Intusschen was ook de tweede vrouw met haar inkoop en op straat verschenen. Ziels vergenoegd legde zij deze voor in den wa gen, en in haar opwinding over het ge slaagde uitverkoopeverz^tj e, begaf zij rich met het rijtuig op weg, zonder op den verteren inhoud te letten. Het inliggende kind begon echter geduid te geven, en toen bleek haar, dat dit haar eigen meisje niet was, doch een vreemd jongetje. Onthutst rende zij naar den winkel terug. Daar was inmiddels ook de andere gearriveerd, en wert onder veel gehuil en gekus de ware toestand hersteld- Ben Flooht humeur, slapeloosheid en schele lv>ofdpijn worden vaak veroor zaakt door leverstoornissen. Fosteris Maagpillen zullen het kwaad spoedig overwinnen. Zij wékken de lerver op, en worden aanbevolen1 tot het genezen van gslzni-ibts verstopping en maagkwalen. Prijs per ilaoon van vijftig versuikerde pillen 0.66; ln apotheken en drogist zaken.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 15