NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Begraven Geld Eerste Blad. BUITENLAND Na het rooken r.„ -.-.j— Nr, *9^, ZATERDAG 17 JANUARI 1926. 63ste JAARGANG, Verschijnt Dinsdag-, DotoUerdagi- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. Heropening Postohèque- en Girodienst. nt. Wo. Do. ENGELAND. Engeland, de dominions en het protocol van Genève. De Morning Post spreekt het bericht tegen, als zou de regeering te Londen voornemens zijn, zonder persoonlijke be raadslagingen met de dominions een be- beslissing te nemen over het protocol van Genève. Het blad verneemt van bevoegde zijde, dat het protoool op de eerstvolgende gewone rijksoonferentie aan de orde zal komen en dat deze conferentie, ten einde de behandeling niet te zeer te vertragen, zal worden vervroegd, zoodat zij in dp tweed helft van dit jaar zal plaats héb ben. De nota-Balfour officieel opnieuw aangeboden. Olémentel ontving van öhurchill een brief inzake de regeling van de schulden. Het Engelsche kabinet hernieuwt offi cieel het voorstel, vervat in de nota-Bal- four, volgens welke Engeland slechte het bedrag zou eischen van de som, die het aan Amerika moet betalen, waarvan het grootste gedeelte door de percentages, aan Engeland uit annuïteiten van het plan- Dawes toevallend, zou worden gedekt. Frankrijk zou slechts het restant moeten betalen. Een scheepsramp aan de Iersche kust Een Lloyd-bericbt meldt, dat het Brit- sche as. „Cardiff Hall", van Buenos Aires naar Oork, op 18 Januari tijdens een he- vigen storm bQ Queenstown op de rotsen is geworpen en stukgeslagen ia De ge- heele bemanning is omgekomen. De „Cardiff Hall' was een schip van 4000 ton en had een waarde van 70.000 pond sterling. De bemanning bestond uit 81 koppen. Bert geheimzinnige verdwijning. Sedert 6 December wordt een 23-jarige typiste, juffrouw Elsie Cameron, uit haar woning in Londen vermist. Zij had het voornemen te kennen gegeven het „week end" door te brengen te Crowborough in Sussex, waar 'haar verloofde, de heer Nor man Thorn, een hoenderpark heeft Ge tuigen hebben haar des avonds in de na bijheid van de woning van den heer Thorn, niet meer dan een hut, op een af gelegen plaats gelegen, gezien, doch bij haar verloofde is zij volgens diens stel lige verklaring niet geweest. De omstan digheid, dat niemand haar aan het station van Crowborough heeft zien uitstappen, deed aanvankelijk twijfel koesteren aan de juistheid der getuigenverklaringen doch thans is gebleken, dat een meisje, dat aan haar signalement beantwoordt dien dag met een autobus naar Crowborough ge reisd is omdat ze volgens haar verklaring te Londen in een verkeerden coupé ha< plaats genomen, zoodat zij in plaats van in Crowborough, in Tunibridge Wells was beland, waar rij de bus genomen had. De verloofde, die als een Engelsche Re- binson Crusoe eenzaam leeft met zijn pluimvee, zijn hond en zijn kat heeft een open brief in de bladen gepubliceerd, waarin hij een beroep op haar doet om iets van zicht te laten hooren. De politie van Susseex heeft Sootland Yard te hulp geroepen, maar totdusver is er nog geen licht gekomen in dez geheim zinnige verdwijning. BELGIE. Visé. Met den wederopbouw van het in Augustus 1914 door de Duitsche troepen platgebrande stadje Visé, tusschen Luik en Maastricht is men thans nagenoeg klaar. De groote kerk, welke uit de eerste jaren van de XVIe eeuw dagteekende, het in 1674 gebouwde stadhuis alsook de mid delbare school, In het in 1616 opgerichte voormalige klooster der zusters van het Heilig Graf gevestigd, zullen binnenkort voltooid zijn. Al de oude gebouwen der stad worden in hun oorspronkeiijken stijl herbouwd. De socialist Deutsoh heeft in het Ooe- tenrijksche parlement gewaarschuwd te- ge.r een nr-oarchlst'sche staatsg- p, die Ingezonden Mededeellng. MIJNHARDT's Keelpijn-Tabletten 60 Hoest-Ta bietten eo FEUILLETON. Ingezonden Mededeellng. WYBERT te Weenen zou worden voorbereid. De Arbeiterzeitung geeft daaromtrent ©enige nadere inlichtingen. Volgens deze ver toeven op het oogenbllk de gewezen aarts hertoginnen Maria Theresla en Maria Annunriata te Weenên, zoogenaamd we gens ziekte, waardoor zij van de regee ring, ondanks het wettelijk verbod van verblijf van de Habsburgers, vergunning hebben gekregen voor een verblijf van vier weken. Intusscben roeren zij zich voor de monarchie. De Hongaarsohe gra ven, die met de Oostenrijksche monar chisten onderhandelen, ziju Cziraky, een schoonzoon van Andrassey, en Szigray, de man die het Hongaarsoh verzet tegen den afstand van het Burgenland aan Oos tenrijk heeft geleid. Zij zijn in het bezit gesteld van lijsten van betrouwbare mo narchisten, vooral officieren, met wie zij nauwkeurig hebben afgesproken hoe er in geval van een opstand gehandeld zou moeten worden. FRANKRIJK. De heropening van het Fransche parlement Painlevé heeft Donderdagmiddag op nieuw het presidentschap van de Kamer aanvaard met een uitvoerige rode, waarin hij het tegenwoordige regime prees. Hij zeide eenige bijde waarheden aan het adres van de rechterzijde, verklaarde dat de toestand nog v rzwaard is door een vasthouden aan illusi s en kwam krachtig op tegen pogingen v a angst te wekken voor revolutionaire gevaren, uit allerlei motieven, die het daglicht niet verdragen kunnen. Hij betoogde dat j» geduchte worste ling van de vijf jaren oorlog grootsche maatregelen eischten, die de binnenland- sche vraagstukken onontwarbaar met de internationale vraagstukken vermengden. Hij wees er op, dat Frankrijk, zonder ook maar iets te laten afdingen op zijn onafhankelijkheid, of af te staan van zijn wettig recht op verdediging, aan de naties, die trachtten den vrede te hervinden, den weg zal wijzen. Het resultaat te Genève verkregen, was het eerste ontwerp van het ideaal, waar de menschheid het oog niet meer zal afwenden. Zinspelend op de berichten van opstan den, die door raadselachtige agenten in het buitenland waren verspreid, 'betoogde Painlevé dat het gezond verstand en de waakzaamheid van het 'md aan degen die zich verbeelden dat Frankrijk overge leverd is aan een afschuwelijke rarapcam pagne van vreesaanjaging of een reus achtig brutale beursmanoeuvre, de neder laag zal bezorgen. Frankrijk verstaat de kunst, langs den weg van orde en wet zijn socialen vooruitgang voort te zetten. Het moge een naburig land of een groot veraf gelegen land 'betreffen, waarvan Frank rijk gaarne zou zien dat het weder deel neemt aan de economische activiteit van het Westen, Frankrijk heeft geen enkele les in ontvangst te nemen en het zal geen propaganda van hen dulden. Het mag zich niet mengen in hun binnenlandaoh leven, zij mogen zich niet mengen in het zijne. Zijn toespraak, dl© een geprononceerd partijkarakter droeg en op uiterst krachti- gen toon werd voorgedragen, had rechts groote woede gewekt, welke, nog vergroot door een ovatie, die het linkerblok aan zijn ïerkozen president bracht, tenslotte een. gewelddadige uitweg zocht. Dit noodzaakte Painlevé reeds den eer- j sten dag zijn hoed op te zetten en de zit- j ting te schorsen onder enorm tumult. Sfa de hervatting konden de interpella ties onder betrekkelijke kalmte worden voortgezet RUSLAND. Gemeld wordt, dat met ingang van 16 Januari een geregelde sneltreinverbln- ding Moskou—OharbinWladiwostok is ingesteld. De geheel© afstand wordt afge- egd in 10 dagen. Achterstand tn (ooil Te Bakoe heeft het geheele gemeente- 'jersoneél (met uitzondering alleen van het trampersoneel) het werk gestaakt, wegens den achterstand die bestaat in de uitbeta ling der loonen. door GBORGE A BIRMUNGHAM. Toen kwam Lucy mij zwakjes te hulp. ,Jk wil dat Johnny een telegram voor mij verzendt", zeide zij. „Je hebt er niets tegen om te wachten tot hij het verzonden heeft, is het wel, Genevlève? Het is voor George." „Als u hem een telegram zendt", zeide Genevlève, „zal hij weten waar wij zijn en ons achterop komen. Maar misschien wilt u dat." „Neen", zeide ik. „Het eenige wat, voor zoover ik kan denken, de verwarring en moeilijkheden van onze tegenwoordige Itie zou verergeren, zou de komst van >rge zijn." „Als mijnheer Stubbington kamt", zeide Genevlève, „neemt hij ons direct naar Lrcmden mee". Den zeer korten tijd in aanmerking ge nomen, dat zij hem gekend had, had Gene vlève een verbazend duidelijk inzioh#ln George's karakter en vermoedelijke daden i. Als hij een verhaal te hooren kreeg van een schat, die begraven was onder de eetzaal van de manschapoen in net vliegkamp, dat pas overgenomen wis door het Vrijstaatsche leger, zou hij stel lig met den volgenden trein naar Londen terug willen. „Als hij komt", zeide ik „en hij zal komen, wanneer hij het telegram krijgt zal hij Wilkinson en Park© meebrengen en wat moet er dan met jou, Lucy? Als je er afkomt met een bevel om je weer naar de echtelijke woning te begeven, rnoog Je van geluk spreken". „Het kan mij niet schelen", zeide Lucy. „Ik wil weten hoe het met mijn lieve jon gens staat. Het kan best, dat zij doodziek liggen van roodvonk. Ik weet dat dit met keelpijn begint." Het twistgesprek had nog een heelen tijd kunnen doorgaan. Het werd gestoord door het luiden van een bel ergens bene den in huis. „Ik denk dat wij moeten lunchen", zeide ik. „Laten wij naar 'beneden gaan om te eten". Het geluid van de bel werd harder. De- geen die belde, kwam naar boven toe. Het bellen werd luider toen degeen die de bel hanteerde, door de gang kwam. Het gebel steeg tot een crescendo buiten de deur van de kamer waarin wij waren. Lucy stak een paar laatste spelden in 'beur haar. Ik deed de deur open. „Wij komen", zeide ik, mijn excuus ma kend. „Wjj komen zoo gauw wij maar 'kunnen." „Uw eten wacht op u". Het was Juf frouw Hegearthy, de huishoudster, die aldus sprak. „En mijnheer zal dol worden als u hem laat wachten tot de aardappelen koud zijn." Ik geloof niet dat kanunnik Sylvestre uit rijn humeur zou raken om een kouden aardappel of wat ook. Maar ik begreep dat zijn huishoudster het hare verloren had. Ik kon haar geen verwijt maken. Na dat zij jaren lang een rustig leven geleic had, waarin zij niets te doen had gehad dan voor de eenvoudige behoeften van ka nunnik Sylvestre te zorgen, was zij plot seling in een draaikolk van gastvrijheid gestort die een ontzaglijke massa extra werk voor haar meebracht. Ik was den vorigen dag een onverwachte gast ge weest. Nu waren haar twee vreemde da mes op het lijf komen vallen, dames die weergalooze hoeveelheden warm water verlangden, waarvan elke druppel in een ondergrondsche keuken in ketels gekookt en daarna tal van treden opgedragen moest worden. Kanunnik Sylvestre's pastorie was een groot huis, maar het miste moderne ge makken van eiken aard. Honderd jaar ge beden toen men dienstboden voor een paar pond in het jaar kon huren en handen arbeid niet meer in tel was als zilver onder de regeering van koning Salomo, hadden zijn voorgangers misschien vrij geriefelijk gewoond in dit groote huis, bepaaldelijk omdat menschen van die generatie niet niet in het bad gingen. Voor kanunnik Sylvestre was dit vraagstuk moeielijksr. Mejuffrouw Hegarthy moest vijfentwintig pond in het jaar hebben en bij kon geen verdere hulp aan bediening bekostigen. Lucy's komst en haar vraag naar een bad zouden waarschijnlijk aanleiding geven tot een huiselijke crlsi3. Dat was duidelijk, want juffrouw Hegarthy bleef met haar bel luiden, ook nadat ik mijn best had gedaan haar te bevredigen. Lucy streek een paar TURKUE. I Ben aardbeving. Bif een aardbeving in de Turksche dis- Heten Ardahan en Ardak zijn volgens de Duitsche bladen meer dan 200 personen omgekomen. De quaestie van MosoeL De commissie van den Volkenbond be last met het onderzoek ter plaatse in het vraagstuk van Mosoel is te Damaskus aangekomen. Vandaar is zij per auto naar Bagdad vertrokken, waar rij spoor de reis voort zal zetten naar Mosoel. Na een kort verblijf te Mosoel zal zij per auto het betwiste gebied afzoeken. ARABIEL De strfjd om Mekka. De troepen van koning Ali zijn, naar uit Mekka wordt gemeld, totaal verdagen. Sultan Ibn Saoed staat reeds voor de poorten van Djeddah. Men verwacht, dat koning AH het voorbeeld van zijn vader zal volgen en zal aftreden en het land verlaten. (Telegr.) VEREENIGDE STATEN. De erkenning der Sovjet-regeerlng. In tegenspraak met de officieuze berich ten uit Washington, behelzende, dat de thans gevolgde buiftenlandsche politiek in de Ver. Staten ook in de toekomst onge wijzigd zal bleven, wordt thans gemeld, dat president Ooolidge van plian is af te stappen van de principieels weigering van Hughes om die regeering van Sowjet- Rusland te erkennen. Ooolidge zou tot erkenning wülen overgaan indien Rus land maar de z.g. Kerenski-schulden wil erkennen en ook de verplichting wil' er kennen om het in beslag genomen parti culier bezit van Amerikanen terug te ge ven, hetgeen in totaal een schuld zou wezen van 1,600.000.000. Er zou van Amerikaanaohen kant ook niet op onmid delajtke betaling worden aangedrongen. Voorts zou Rusland zich nog. moeten ver plichten geen communistische propa ganda te voeren in de Ver. Staten. Xanlbalisme. In het verloop van het vooronderzoek tegen den Silezischen Haarmann, den massamoordenaar Denke uit Münsterberg, is. thans gebleken, dat de verdachte iedere week op de markt te Breslau verscheen en daar vleesch verkocht. Hij was daar een bekende figuur Bij vele Breslauers stond hij bekend als een slager die goedkoop vleesch leverde, en van lieverlede getroostten huisvaders Uit Breslau, die een kwantum tegelijk wilden inslaan, zich de moeite, naar het huis van Denke te Münsterberg te gaan, vanwaar ze dan regelmatig met een vollen zak over den schouder terug kwamen. Thans nog worden dagelijks door menschen uit Breslau hoeveelheden rookvleesch en worst bij de politie inge leverd, waarvan de zoete smaak is opge vallen. Vele menschen zijn op het ver nemen van de waarheid ziek geworden van walging. De schrik en afkeer zit er zóó in, dat sedert openbaring van het geval het vleeschverbruik in Breslau aan merkelijk is gedaald. Veel last onder vinden de Breslausche slagers, in wier winkels het publiek een buitengewoon grooten argwaan tegenover den aard van het vleesch aan den dag legt. De politie in de buurt ontvangt thans op één enkelen dag meer aangiften van vermissing van personen, dan vroeger in een kwartaal. Naar aanleiding van het vaststellen van deze menscheneterij (welke wellicht ook een rol heelt gespeeld bij het optreden van den Berlijnschen massamoordenaar Groszmann en van Haarmann te Hannover) vestigt het „Berl. Tag." de aandacht op een onlangs uitgekomen Russisch werk „De honger", een studie samengesteld door eenige professoren te Charków over het gebruiken van menschenvleesch als voedsel in de Russische hongerdistricten in de jaren '20 tot '22. De bevolking in die streken heeft, nadat zij paarden, hon den, katten, schoenleer en stroo gegeten had, ten einde raad menschenvleesch genuttigd, waarbij de samenst ellers vast stellen, dat vrouwen vaker dan mannen daartoe zijn overgegaan. Ingezonden Mededeellng. Zelfs vrouwen blagen. Wij leven in een drukkenden tijd. Zelfs vrouwen Magen somwijlen. Het is een feit, dat velen op een crisiapunt zijn aan beland, waarop of faun gezondheid moet lijden of zij hun werk moeten opgeven. Duizeligheid en pijn in den rug zijn waar schuwingen van opkomende nierkwalen. Laat uw werk dan een poos rusten; gij hebt gebieden rust, ontspanning'en fris- sohe lucht meer levenazonnesuhjjn noodig. Overwerking strijdt met onze lervena- eisohen; al te vaak is zij de oorzaak van nieraandoeninger bij vrouwen. Fosteris Rugpijn Nieren Pillen voldoen aan alle eischen. Zij herstellen de onge makken en onrust, veroorzaakt door nier- verschijnselen als urinaire kwalen, rug pijn, waterzuchtige zwellingen, rheuma- t.iscfae pijnen en zenuwoverspanning. Zelfs gevorderde nierstoornissen als niemand, nier- en blaasontsteking, spit, rheumatieik, nierwaterzucht en Ischias worden met succes bestreden door Foe- teris Pillen. Verkrijgbaar In apotheken en drogist zaken, 1.76 per flaoon (geel etiket met zwarten opdruk). borstel langs Geneviève's haar en deed daarna drie mooie ringen, geschenken van George, aan haar eigen vingers. ,Als je mijn telegram niet voor mij wilt verzenden, Johnny", zeide zij, „ben ik overtuigd dat mijnheer Ha-dy het zal doen". „Hij zal dat stellig niet doen", zeide ik, „als Je' hem mijnheer Hardy noemt. Hij is brigade-generaal. Je moet een ibeetje tac, hebben, als je wilt hebben dat 'hij iets voor je doet". Lucy was al bij de deur van de kamer; maar toen ik dat zeide, keerde zij zich om, ging naar haar toüettafel toe en deed een hoeveelheid poeder op haar neus. „Beste Johnny", zeide zij, „je moet het werkelijk aan mij overlaten, hoe ik met manvolk zal omspringen. ïk ben geen dwazin en ik ben al zes jaar getrouwd." Ik geloof dat wij allen geneigd zijn om de aantrekkelijkheid van onze eigen zus ters te onderschatten. Maar Lucy's zes huwelijksjaren schenen 'mij haar enkel wat minder slank van Leest gemaakt te hebben en ik dacht niet dat een heele doos poeder haar behulpzaam geweest zou zijn, om Hardy naar haar hand te zetten. Maar het diende nergens toe, om dat tegen haar te zeggen. „Kom mee", zeide ik vriende- .'k. „Wij voelen ons allemaal veel beter wanneer wij iets te eten gehad hebben. Muar u.es in 's hemels naam voorzichtig met wat je tegen generaal Hardy zegt. Ik heb er niets tegen dat je hem naar je hand zet, Lucy, en Genevlève mag hem ook naar haai hand zetten, als rij daar zin in heeft. Maar maak niet de geringste toespeling op de reden, waarvoor wij hier gekomen rijn. Als hij daar achter komt, 'zullen wij ver moedelijk nooit een stuiver van 'het geld zien." Wij Hepen achter Juffrouw Hegarthy, die nog altijd met de bel luidde, de trap af. Voor de deur van de eetkamer bleef Genevlève opeens staan en pakte mij bij den arm. Denkt u", zeide zij, opgewonden fluis terende, „dat die Hardy 'het op onzen sohat voorzien heeft?" „Ik ben overtuigd, dat hij het daar graag op voorzien zou hebben", zeide ik. „Hoe heerlijk!" zeide Genevlève, „en ik was nog al zoo bang dat het een afschu welijk dooie boel zou worden. Maar als hij met een bende moordzieke schurken op ons spoor is „Stil, Geneviève", zeide lk. „Wees voor zichtig met wat je zegt." Het was alles goed en wel om Hardy's manschappen in 1920 en zelfs nóg in het begin van 1921 een moordenaarsbende te noemen. Uitnemende staatslieden en an dere even betrouwbare menschen gebruik ten toen zulke termen. Maar de meest ver stokte Tories spreken thans van diezelfde manschappen als „trouwe troepen" en Hardy zou heel wat aanstoot kunnen ne men aan de verouderde uitdrukkingen die Gui. ?viève bezigde. „Met uat al", zeide Geneviève, .Heeft hij het op onzen schat voorzien, niet? Dus zullen wij een gevecht moeten leveren." (Wordt vervolgd;). HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BU VOORUITBETALINQ Heidenette Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indifl p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f OAO, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. 10.96, i 1.26, i 1.25, f 1.60 Ixraee nummer» der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIE N: 20 ct. p. regel (galjard) logee, meded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 et Kleine advertenties (gervriagd, te koop, te hnnr) v. 1—4 regele 40 ct elke regel meer lOct. WJ voonoitibertaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct x adv. extra). Bewijsno. 4 ct Voor het overmaken van abonnement** en advertentiegelden, gelieve men weder gebruik te maken van den POSTCHÈQUE- en GIRODIENST. Ons rekeningnummer is 16068. Adm. Held. Crt. Op- en ondergang van Zon en Maan •n tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Jan. op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zo. 18 m. 12.86 a. 11.43 7.68 4.20 1.46 2.13 Ma. Vr. Za. 19 20 21 22 23 24 1.61 3.08 4 25 5.39 6.45 7.40 12.11 7.57 4.22 12.44 7.56 4.24 1.26 7.55 4.26 2.18 7.54 4.28 3.21 7.53 4.29 4.35 7.51 4.30 2.43 3.53 5.11 6.21 7.24 8.17 3.16 4.32 5.47 6.53 7.52 8.42 Lloht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 17 Jan4.48 aar Zondag 18 4 50 Maandag 19 4.52 OOSTENRIJK. Bij Apoth. eri Drogisten IlllllllllUlllllllllllllllllMlllllllllllllllllllllllllÜl.lliUlllIHllliliriIlïliniiÏÏrM'uililll.i.NUW verdwijnt de on aangename smaak in den mond direct door gebruik van de verfrisschende TABLETTIN Groote doozen 65 Cta 27) „Maar ik moet weten hoe het met den armen Jack is"; zeide Lucy „en als ik George mijn adres niet zend, hoe kan ik het dan weten?"

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1