Gemeenteraad v. Helder. Vergadering van dén Raad der Gemeente Helder, op Maandag 18 Januari 1826, dés avonds 8 uur. Afwezig met kennisgeving de heer Maters. Notulen. Vaststelling der notulen van de vergade ring van 16 December 1924. Na eene opmerking van den heer Van Dam goedgekeurd Ingekomen Stukken. a. Bericht van ontvangst van Gedepu teerde Staten van Noordholland van de ver ordening tot wijziging van de Winkelslui ting, vastgesteld bij Raadsbesluit van 18 November 1924. b. Idem van de verordeningen tot rege ling van den gemeentelijken geneeskundi gen dienst en betreffende de voorwaarden van opneming van patiënten, vastgesteld bij Raadsbesluit van denzelfden datum. 0.'Bericht van Gedeputeerde Staten van Noordholland betreffende inzending der be grooting voor 1925. d. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Noordholland op het Raadsbesluit van 16 December 1924 tot verkoop van grond aan de Veilingsvereeniging. e. Idem op het Raadsbesluit van 16 De cember 1924 tot verhuur van verschillende peroeelen tuingrond en weiland. f. Idem op het Raadsbesluit van 16 De cember 1924 tot overgang van huur aan G. d» Beurs alhier. g. Idem op het Raadsbesluit van 16 De- oember 1924 tot toekenning van voorschot ten en eventueele bijdragen aan de Woning stichting voor den bouw van 20 arbeiders woningen. h. Idem op het Raadsbesluit van 18 No vember 1924 tot wijziging van het „Regle ment voor de verpleging van ouderlooze kinderen door de instelling ,,Het Algemeen Weeshuis in de gemeente Helder". 1. Idem op het Raadsbesluit van 80 Sep tember 1924 tot wijziging der Verordening op het bouwen en op de bewoning in de ge meente Helder. J. Berichten van aanneming der benoe ming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur van F. W. A Haberman, N. Vinken en J. Gottmer. k. Idem der benoeming tot lid van het be stuur Algemeen Weeshuis van F. Nijpels en Mevr. P. Oorporaal—Spruit De stukken a—k worden voor kennisge ving aangenomen. L Verzoek van J. Dijkshoorn alhier om te bevorderen dat hem steun wordt verleend of hem een betrekking wordt bezorgd. Dit stuk wordt in handen gesteld van B. en W. ter afdoening. Bouwverordening. Voorstel om ontheffing te verleenen van art 16, lid 1 der Bouwverordening ten aanzien van perceel Molenstraat na 42. Aangenomen. Hierna wordt een aanvang gemaakt met de behandeling der BEGROOTING IMS. Begonnen wordt met de Algemeene Beschouwingen. De heer Schoeffelenberger ver zoekt, alvorens met de algemeene beschou wingen aan te vangen, alsnog op de algem. beschouwingen van 1924 terug te mogen ko men, Spr. voelt zich over hetgeen ten vori- gen jare gezegd is, werkelijk gekrenkt H]j was toen door ziekte verhinderd en kon daar om niet antwoorden op hetgeen aan zijn adres is gezegd. De Voorzitter antwoordt dat het parlementair gebruik meebrengt, dat geen andere zaken worden besproken dan in het algemeen rapport staan. Maar bepaald ver hinderen kan spr. niet als de heer Sch. nog wil terugkomen op de beschouwingen van verleden jaar. De heer Schoeffelenberger: Wat zijn de oorzaken, vraagt spr, dat hij, die ver sterkt in den Raad is teruggekomen, toch niet als vol erkend wordt door den Raad? Een dergelijke handelwijze is zeer ondemo cratisch. Spr. begrijpt niet, dat alle partijen geconfereerd hebben met elkander (dit ging over de wethoudersbenoeming) en met spr. fractie beeft men niet geconfereerd. Juist de soc.-dem. en vrijz.-dem. eisohten de mede werking ook van andere elementen en spr. bad bijna evenveel stemmen als de katho lieken. Wij hadden wat de stemverdeeling betreft, hier een democratischer Ooilege kun nen hebben, indien men spr. en zijn collega erkend1 had. De heer Grunwald heeft gezegd, dat hij niet met spr. wilde vergaderen (het is niet in de notulen opgenomen, wel in de Held Ort.). Ben ik dan moreel zoo slecht? Laat men voorzichtig zijn daarmee, anders zal ik ni t aarzelen hierop nader in te gaan. De heer Van Loo heeft spr. voorgesteld als een vertegenwoordiger van de Rapaille- partjj. De heer Van Loo moest zich scham n; bij is nog een oud volgeling van Domela Nieuwenhuis. De wijze, waarop spr. is bestreden is be neden alles en de Voorzitter had dat moeten tegengaan. De Voorzitter merkt op, niet den In druk gekregen te hebben, dat men den heer Sch. als minderwaardig beschouwde. De heer Schoeffelenberger komt nu op den heer Borkert, den woordvoerder der S.D.A.P. Ik kan me voorstellen, dat die partij in baar wiek is geschoten en spr. er kent, dat zijn wijze van reclame (vlak vóór de verkiezingen) niet in den haak was. Maar de S.DA.P. heeft in 1917 óók een biljet ver spreid op een tijdstip, dat men niet meer kon repliceeren. Wat spr. in zijn strooibiljet zette, was evenwel onaanvechtbaar. Herhaaldelijk is spr. aangevallen over zijn telkens weer terugkomen o. a. op 'het Spui- kanaaL Thans erkent de heer De Zwart zelf, dat het Spuikanaal niet afdoende helpt. Spr. komt thans op de begroting 1826. Het Algem. Rapport noemt spr. negatief een democratische lijn is er niet in. De bur gerij maakt zich lekker met 6 belasting verlaging, maar spr. is het eens met de woorden van den Burgemeester in het Voor woord!. Het is op het oogenblik hier ter stede treurig gesteld met den economlschen toe stand en als wij op dezen weg voortgaan, is het einde zoek. Wfj moeten tot belastingver laging komen, al zal dat niet gemakkelijk gaan. Maar een belastingverlaging ten koste der werkeloozen dóet spr. bijna afvragen: is het niet een politiek spelletje, nu de verkie zingen voor de deur staan? Het is geen kunst op die manier tot be lastingverlaging te komen, maar men Is er niet mee klaar. De werkeloosheid is schrik barend. Spr. kan de meening van den in schrijver onderschrijven, die tariefsverlagin gen bepleitte van gas, electriciteit, enz. Maar de schx. vergat, dat men dan ook de uitgaven moet verminderen van de bedrijven en dlan zullen de werknemers er minder goed af komen. Meermalen heeft spr. hierover gesproken, o.a. zal men op de Centrale Boekhouding moeten bezuinigen, waaromtrent de wethou der van Financiën thans, na een jaar, andere inzichten heeft gekregen. De gronden waar op noemt spr. zwak, zooals hij nader aan toont. Drie punten gaven den wethouder aanleiding tot wijziging zijner inzichten. De heer Grunwald' protesteert: Leest u dan het heele rapport voor! De heer Schoeffelenberger: Bi; een gedecentraliseerde boekhouding zou b.v, Publieke Werken met een klerkje toe kun nen. Op de Oentr. Boekh. kan zeer zeker bezuinigd worden. Spr. vergelijkt den. dienst bij dien van Amersfoort. Laat men onder zoeken hoe daar gewerkt wordt, Spr. deelt verschillende staaltjes mede van verkeerd beleid der O. B. De Gasfabriek. Spr. citeert wat de tt-scbr. omtrent den kolenprije en de gasproductie schreef. Als spr. eens wethouder was, zou h|j zeer zeker dergelijke dingen nagaan, en ze rechtzetten tegenover de burgerij. Als men alles nagaat, komt men inderdaad tot een bezuiniging van 69000. Electriciteit Is de gemeente geen uitbuit ster in diit opzicht? Ophaal- en Stortingsdienst. Eene instelling, die zeer zeker veel gemak geeft Doch indien zoo'n dienst geld gaat kosten, is dan de Raad niet verplicht de factoren, die hem noodlij dend maken, weg te nemen? Zweminrichting: Weg er meel (Interrupties, hilariteit, geroep!) Het instituut kost 4500, terwijl wij rond om iai het water zitten, Grondbedrijf. Als wij zoo doorgaan, waar belanden wij dan? Als het land aan de ge meente blijft, wordt bet jarenlang een strop. We hebben nu op 18 H.A. reeds ƒ40.000 verspeeld, wat wordt dat dan op 91 H.A? Kunnen wij niet een gedeelte in publieke veiling brengen? Wij hebben te veel grond. De thans voorgestelde belastingverlaging is foutief, en spr. zal niet medewerken de begrooting op deze wijze te verminderen. Gemeente-Reiniging. Spr. heeft het jong ste voorstel toegejuicht en meent, dat in die richting meer is te bereiken. Spr. neemt aan persoonlijk bet bedrijf te bebeeren tegen em derde van den tegenwoordlgen prijs. Dit bij wijze van spreken natuurlijk. Spr. maakt er niemand een verwijt van, maar het bedrijf is te duur; bij uitbesteding kan het goedkooper. De beer Borkert zal, in tegenstelling met verleden jaar, kort en sober rijn. Het beeft spr. gefrappeerd, dat wederom de oude koe uit de sloot is gehaald om geen Algem. Beschouwingen te houden. Spr. zal thans niet den naam van dit lid noemen, al leen de voorletters, ni Van Os (grote vro lijkheid). Deze heer noemde de alg. besch. een genotvol oogenblik je en spr. wil dat dien heer niet onthouden. De algemeene beschouwingen werden 15 jaar geleden voor het eerst gehouden onder burgem. Van Steyn. Het was nog nooit ver toond. De alg. beschouwingen zijn nuttig en wensoheHJk. Tactiek en beleid van bet College. Het ver dient in al zijn geledingen een woord van hulde voor baar democratie. Die lijn Is ver leden jaar niet gevolgd. Verleden jaar vrees den. wij bij alle verslechteringen» dat het den verkeerden kant opging. 'Dat nochtans op detailpunten kritiek ge oefend kan worden, begrijpt mem Spr. noemt een aantal zaken, die ten vo- rigen jare tot stand kwamen. De houding der andere partijen tegenover de voorstellen van het College. Het afgeloo- pen jaar bracht in veel opzichten een niet- houden van de beloften ten opzichte van den steun aan de wethouders. In principieels za ken wordt niet altijd het gedane woord ge houden. Dat is niet in den haak. Spr. spreekt een woord van lof voor het gemeentepersoneel, dat ondanks de verslech teringen zijn plicht deed. En dat het College femeend heeft als tegenprestatie niet aan un verdere salarissen te moeten tornen, Is te prijzen. Een van de leden van het College, n.1. de Burgemeester, heeft evenwel gemeend een andehe gedachte hieromtrent te moeten koesteren. Het was niet ernstig gemeend na tuurlijk, anders was er wel een voorstel ge komen. De Voorzitter interrumpeert. De heer Borkert:De wijze waarop met het overwerk gehandeld wordt, bevalt ons niet. Spr. gaat hierop nader ln. Bedrijfspolitiek. Spr. zal thans slechts de algemeene lijn bespreken. Wij vinden die niet goed, hebben daarvan getuigd bij de sec ties en ons standpunt is hetzelfde van vro - ger. Men mag de winst uit de bedrijven niet gebruiken om andere dingen te ontlasten. Het is geen gezonde politiek, die men jaren lang gevoerd heeft en die ons in de beren bracht. We gaan nu weer denzelfden kant op. Thans schroomt men al een behoorlijke be lastingverlaging voor te stellen. Tenslotte een enkel woord aan den heer Schoeffelenberger. Deze zei: hij zou zijn kruit droog houden voor de replieken. Dat blijkt ook wel, want wat hij thans zeide, was minder dan niets. Dat spr. hierover even wat zeggen wil, geschiedt omdat de heer Schoef felenberger ten vorigen jare zoodanig tegen ons te keer ging, dat wij er met niet minder dan gebroken armen en beenen zouden af komen. Hij doet het thans voorkomen, alsof wjj toen met onzen aanval een onbehoorlijke daad jegens een afwezige deden. Maar wij hebben het achtereenvolgens tegen diverse partijen gehad- en spr. heeft tegen de aan wezige vertegenwoordigers gezegd, dat hij agressief zou zijn in veel dingen. Maar per sonen heb ik niet aangevallen. De heer Sch. leze eens na wat ten vorigen jare door ons gezegd is, dan kan hij straks in tweede in stantie eens beter uit zijn slof schieten. De heer Eijlders bespreekt een achttal punten. lo. De 81/, aftrek door den Voorzitter genoemd. Zooals spr. in de secties uiteen zette, zal dit van weinig invloed op de uit komst der begrooting zijn. Spr. zet uiteen, dat de toepassing der 81/, pensioenpremie tengevolge heeft, dat iemand die ƒ300 be lasting moet betalen, 1/100 gedeelte vermin derd wordt, dus 3. Zijn aanslag wordt dan 297. Iemand met f 100 wordt 99; met 60 wordt 49.50. Zoo u ziet is het verschil heel miniem. Een volslagen vakman verdient nu 36 per week, een toepassing der korting zou worden ƒ34.74. Bovendien wordt hier geen kindertoeslag genoten. Wel geloof ik, dat het voor de belasting en de bedrijven ten goede zou komen, indien men 8V, pen sioenpremie eischt en daartegenover terug geeft een kindertoeslag van 8% van het loon met een minimum van 62 en een maximum van 100 per kind over een vol jaar; deze kindertoeslag toe te passen tot en met het derde kind. Ik sta trouwens op het standpunt, dat voor het een punt zou worden op de agenda, deze zaak eerst besproken dient te worden in de Oommissie voor Georganiseerd Overleg. 2o. Belastingverlaging. Deze 60.000 zijn mindere opbrengst, omdat de salarissen van al bet Rijkspersoneel over 1924 met 1/20 zijn verminderd geworden en wanneer déze be lastingplichtigen hun aanslag zien vermin derd, dan is dit geen verlaging, maar oorzaak van bun mindere inkomsten, want het ver- menigvuldigingscijfer blijft hetzelfde. Dan eerst is er sprake van verlaging, wanneer het vermenigvuMigingscijfer 0.77 wordt ver laagd1. 8o. De bedrijven. De winsten uit de ver schillende bedrijven bedragen gezamenlijk f 90.249, dit is'pl. m. 20.000 meer winst dan het vorige jaar werd geraamd, en wij zien daartegenover nog, dat de gemeenterekening dienst 1928 een overwinst gebracht heeft van 186.000. Nu is de overwinst van 1924 nog niet bekend; deze zal zeker ook nog wel meevallers meebrengen? Wij leven toch ln een tijd van meevallers. Dan ls de vraag zekerlijk niet ongegrond of wij niet den ouden weg opgaan om grotere winstbedra gen uit de bedrijven te nemen en te voegen in de gemeentekas ter verlichting van de be lasting. Wij hebben ook een bedrijf, dat verlies oplevert M. de V., over het laatste zou nog heel wat te zeggen zijn, wanneer wij dm Reinigingsdienst ais bedrijf gaan beschou wen, dan kunnen wij Gemeentewerken er ook bijnemen, Arbeidsbeurs, Ophaaldienst en andere. Deze instellingen zijn diensten, waartoe de overheid wordt verplicht; wel is het wenschelijk om die diensten zoo econo misch mogelijk te maken. Doordat de win sten van de bedrijven gevoegd- worden ln de gemeentekas, is dit ten eerste een verkapte belasting en geeft het onevenredigen druk op de belastingbetalenden.^ Als de begrooting kloppend wordt gemaakt met grote winsten uit de bedrijven, doen wtt daaraan niet mede. Waterleiding winst 11.487. Wij hebben aan deze verhoogde watertarieven meegedaan met de belofte, als het in den loop van het jaar blijkt, dat verlaging mogelijk ls, wij voor verlaging zullen zijn. Nu willen wij de zaak niet vooruitloopen, omdat B. en W. in hun antwoord in .het algemeen rapport zeggen, dat er een schrijven is ingekomen van den Directeur van het P.WN„ waarbij ten op zichte der waterlevering eenige concessies zijn gedaan, die wellicht een verlaging ten gevolge zullen hebben. Wij zien de voorstel len met vreugde tegemoet. Gasfabriek. Hierin hooren wij van bet Ooilege van B. en W. een toekomstmuziek; zij willen komen met verlaging der tarieven voor bedrijven. Hierdoor wordt de gascon- sumptie verhoogd en dan zal misschien in de toekomst een algemeene gasprijsverlaging worden bereikt Maar dit is een feit dat de winst nu geraamd is op 67.945 of ruim 8/4 cent meer per M*. wordt betaaldl Hier is het voorstel gedaan om den gasprjjs met 1 cent per M\ te verlagen. Deze verlaging bedraagt ongeveer 80.000, dan iaer nog een geraam de winst van pL m. 27.945 over. Electriciteitsbedrijf. B. en W. zijn het er mede eens, dat verlaging het debiet zal ver- hoogen en dit is in dezen tijd een zekere waarheid. Als wjj nu zien, daj er een geraam de winst is van ƒ19.817, dan wil dat zeggen, dat het met 5 cent per K.W.U. verlaagd zou kunnen worden, dit is berekend tegen af name van 895000 K.W. en gezien den prijs voor licht 40 en kracht 20 cent per K.W. zoo is verlaging van 8 cent per ILW. een billijk voorstel, hetwelk zou bedragen ƒ11.800 en dan blijft er nog een geraamde winst over van 8000. En nu tegenover deze verlagingen plaat sen B. en W. zich door hun verklaring: Wij zouden niet weten, op welke andere meer aannemelijke wijze de begrooting sluitend zou zijn te maken. M. de V., als de meeval ere ons dus niet verrassen, ja, dan, dan zal het zekerlijk in de belastingen moeten wor den gezocht. Ja, M. de V., als er geen andere weg is, dan moet dat en dan is zoo iets zeer uist. Want worden de winsten van de bedrij ven in zijn- geheel ln de gemeentelijke schat kist geworpen, dan vind ik zulks een oneven redige belastingdruk een verkapte belasting; doch die dan uitsluitend door de consumen ten wordt betaald, derhalve niet door perso nen, die inwonend, ongehuwd en anderezins zijn. Wanneer de Raad1 er toe over zou gaan om gas met 1 en electriciteit met 8 ct. te ver- agen, dan zou deze 41.800 ten goede komen van de consumenten. Indien het dan noodig blijkt te zijn» dan moeten deze f 41.800 meer der uit de opbrengst der belastingen komen en wat krijgt men dan? Dat de aanslagen met 1/18 moeten verhoogd worden en het vermenigvuldigingscijfer zou daardoor wor den 0.80 en dan is de onevenredigheid weg genomen. Zie hier hetgeen meer zou moeten betaald worden: Iemand van 60 betaalt dan 1/18 meer of 8; van 100 meer 6.60; van 200 meer 11; van 800 meer 17; enz.. 4o. Arbeidsbemiddeling. Spr. herinnert aan hetgeen ten vorigen jajre door hem hierover is gezegd. Hij wijst op het abonnemen-t op „Het Volk", dat z. i. kon worden afgeschaft, omdat het z. i. niet noodzakelijk is. 6o. De Kermis. Spr. is verheugd thans ook Mevr. Van der Hulst aan zijne zijde te zién, maar het was pijnlijk te hooren, dat deVoor- zitter op de kermis een bekend tegenstander ontmoette, die zeide: als de kermis er niet was, zou rij er moeten komen. De tegenstand dere, die de heer Van Loo ontmoette, waren van de Evangelisatie, die aldaar hun plicht deden. Als de meerderheid van den Raad vóór handhaving der kermis is, vragen wij afschaffing op Zondag. 6o. De politie. De Burgemeester weigert, blijkens het Algem. Rapporot, op vragen omtrent de politie in te gaan. Het ware dan beter maar een lijstje rondom dit instituut te-maken met de woorden: Privé bezit. 7o. Straatverlichting. Spr. bepleit een- be tere verdeeling der brandende lantaarns. 8o. Subsidie Marinekapel. Hieromtrent is een nota van wijziging ingediend om dezen post met 1000 te verhoogen. Wij zullen er ons tegen stellen. Het is onjuist,, wanneer deze leden van den Raad vermeenen, dat deze post bij de vorige begrooting bij overrompe ling is afggvoerd. De burgerij wordt in deze heusch niet misdeeld. 5 Concerten van het Stedelijk, 6 van „Winnubst", dan nog de vrij willige van het Arbeiders Fanfarecorps en de Oranje 'Harmoniekapel. Wij subsidieeren de Marinekapel al met f 1500 voor de winter- concerten; verder kunnen wij de zomercon- certen nog hooren voor de Marine-Club. Deze 1000 zijn door bewuste raadsleden afgevoerd De heer Bok was er niet voor de algem. beschouwingen in te voeren, omdat ze wel eens voor andere doeleinden worden gehou den dan waarvoor ze bedoeld zijn. De ver schillende artikelen komen hierdoor ln ge drang en worden dan dikwijls haastig afge werkt. Spr. kan niet meegaan met de democrati sche ideeën, die hier naar voren worden ge bracht. Het ging in de secties hoofdzakelijk om de grootst mogelijke bezuiniging. De be groting is inderdaad met zorg opgemaakt Spr. heeft den Burgemeester bijgevallen ten opzichte van de 8'/a aftrek voor de loonen. Spr. wil ze verhoogen tot 81/, omdat 31/, een bevoorrechting schept. Ten vori gen jare is bij het Rijk een algemeene loons verlaging ingevoerd. Nu we weer in terug gaande lijn zijn, mag geen bevoorrechting plaats hebben voor het gemeentepersoneel. Dat spr. in goed gezelschap is, bewijst de rede van Wibaut te Utrecht Spr. meent dat een gemeentebestuur niet kan blijven volharden bij een zoodanige be voorrechting, en bepleit aanname van zijn voorstel Aanvankelijk wilde spr. loonsver laging vooratellen, maar heeft zich voêrloopig tevreden gesteld met 81/, Beroepskeuze. Dit Instituut werpt niet vol doende nuttig effect af voor de handhaving. Arbeidsbeurs. Daar is te veel personeel, volgens spr„ en het werk is niet zeer om vangrijk. Wethouderspensioenen. Deze zitten spr. dwarswe hebben hiermede veel misère gehad, dank zij allerlei bezwaren van een der leden. De heer Van Os beantwoordt den heer Schoeffelenberger. Deze zeide ten vorigen jare, dat het een College voor een jaar was. Dat was weer onjuist be keken, en tot nog toe heeft het Ooilege goed samengewerkt. Maar het heeft spr gefrappeerd, dat de burgemeester heeft toegestaan de 2e opvoering van „Aller zielen". Zelfs werd het in de krant voor gesteld als een voetbalpartij, waarbij Hilversum met 6000 was verslagen. Spr. hoopt, dat een derde maal de voorz. eens rekening zal houden met de grieven van een deel der burgerij. De heer Schoeffelenberger heeft zich beklaagd, dat wij hem als kwajongen voorstelden, maar spr. toont aan, dat het de heer Sch. is geweest, die ons steeds uitmaakt met allerlei minderwaardige kwalificaties. Spr. citeert uit de „Held. Crt." wat hieromtrent later in den Raad is gezegd. Ais de heer Sch. alleen blijft staan is het zijn eigen schuld. We hebben allemaal ons eergevoel en zooals wij wor den uitgemaakt kunnen wij niet met hem samenleven. Het is in den loop der jaren nogal eens voorgekomen, dat de heer Sch. verschillende ambtenaren etc. be schuldigde. Dan werd hem de gelegen heid geboden ze waar te maken, maar hij bleef in gebreke. Wat hij doet is niets anders dan praten om een publieke gunst, maar dat is niet het gemeentebelang dienen. Laat de heer Sch. ons een middel aan de hand doen de uitgaven met 1/8 te verminderen. Een enkele maal kritiek oefenen is goed, maar de heer Sch. komt er telkens weer op terug. -De heer Borkert verkeert inderdaad, zooals spr. verleden jaar zei, in andere sferen. Zooals dit jaar de alg. beschou wingen worden gehouden, is er niets tegen, maar verleden jaar ging het anders. De heer Borkert heeft het thans zakelijk gedaan,omdat precies in hun fijn is gehandeld en er geen aanleiding'was te protesteeren. De S. D. A. P. heeft het er schappelijk afgebracht De heer Zondervan: U is iets te vroeg I De heer Van Os behandelt nu de tekorten op de verschillende diensten. Het eindigt tenslotte toch met aanvaar ding der begrooting, want men kan niet aannemen dat de heer Borkert o.s. om deze tarieven de begrooting niet zullen accepteeren. Spr. behandelt nu de brochure van de Miranda„De kip, het ei en het kuiken", en citeert daaruit, onder groote hilariteit dikwijls van den Raad. Tenslotte behandelt spr. de Volkshuis vesting, waaromtrent hij ten vorigen jare ook reeds desiderata aangaf. Het is zeer noodig dat hieraan eens de aandacht worde geschonken, nu de Regeering weer premie geeft voor de opruiming van krot woningen. De heer van Loo merkt op, dat hij het vorig jaar nog weinig kon oordeelen over dit College, gezien de enkele maanden dat het zitting had. Thans is dit even anders. De profetie van een enkeling, dat dit College geen 6 maanden zou regeeren is niet bewaar heid geworden. De wensch was misschien de vader van de gedachte. De samenwerking in het College is voor zoover ons bekend, goed en wij zijn over tuigd dat er in alles gestreefd wordt Daar belastingvermindering. M. de V., wat het Voorwoord aangaat, toegevoegd bij deze begrooting, kan ik mij, wat daar in staat, betreflende de salariëering van het gemeentepersoneel, volkomen vereenigen. Al zijn er gemeenteraden in verschil lende plaatsen van ons land reeds met verslechtingen voor gegaan, wil dat niet zeggen dat wjj die voetsporen moeten volgen. Er wordt wel eens gesproken dat het zelfs Soc. Dem. Wethouders zijn die voorstellen deden voor loonsverlaging. Spr. hoopt, dat de Voorzitter zijn mee ning betreffende de 8'/j °/o veranderd heeft. Ook spr. bepleit verlaging van de prijzen der tarieven. Spr. heeft met groot genoegen het rapport van den wethouder van financiën omtrent de C. B. gelezen. Indien dit rap port besproken kan worden, ware dat wel goed. De Voorzitter merkt op, dat het rapport nimmer geheim is geweest. Het is beter het dan maar te publiceeren. De heer Van Loo meent ook, dat dit het best is, opdat wij daarover kunnen spreken. Grondbedrijf. Men geve aan den wensch van de enkelingen in de secties zooveel mogelijk gehoor. Subsidie Marinekapel. Spr. hoopt, dat men dien post weer op de begrooting zet. Spr. heeft er verbaasd van gestaan, dat de heer Schoeffelenberger, die de sectie vergaderingen niet heeft bijgewoond, thans het eerst het woord vroeg. De heer Schoeffelenberger had eigenlijk niet aan de algemeene beschouwingen moeten deelnemen. Den heer Schoeffelenberger, die altijd zoo afgegeven heeft op alle ersambt verkleinde, konden wij niet uit- noodigen. De heer Schoeffelenberger acht zich beleedigd, hij meende, dat het Col lege geen maand zitting zou hebben, maar dat is toch onjuist. Het College kon in derdaad anders samengesteld zijn geweest, maar wjj hebben het gemeentebelang goed gediend met deze constellatie van het College. De heer Schoeffelenberger dreigt, even als verleden jaar, alweer met persoonlijk heden. Spr. vertrouwt, dat de Voorzitter hem dan tot de orde roept Wij hebben hem verschillende malen persoonlijk over ons gehoord, zoodat wij aan den Voor zitter vroegen (die dit niet had gehoord) of daaraan nu toch niets te doen was. De Voorzitter merkt op, dat dit dan in onderlinge discussies is gebeurd. De heer Van Loo: De wijze, waarop de heer Schoeffelenberger onze gestie besprak, en de eedsvervulling, etc. was beneden alle kritiek. Vandaar, dat spr. verleden jaar zeide, dat de kiezers van den heer Schoeffelenberger waren dezelfden, die op Had-je-me-maar stemden. overigen* niet bang voor diens De heer G e u r t s had zich het begin van de vergadering anders voorge-su-ld. Het doet spr. genoegen, dat de heer Schoeffelenberger hedenavond niet erg is lastig gevallen. Spr. zet uiteen, waarom hij ten vorigen jare niet op de opmer kingen aan het adres van den heer Schoeffelenberger in ging. Spr. kan zeg gen, dat de heer Sch. inderdaad zeer veel werk maakt van zijn functie. Ook in de dagen, toen de s.d.a.p. mindere vertegenwoordiging had in den Raad, zullen dezen ook wel eens zijn buitenge sloten van discussies. Belastingverlaging. Ieder zal die met genoegen hebben gezien. Spr. vraagt of niet een andere wijze kan worden gevon den: 't zij belastingverlaging, 't zij eleo- triciteit- en gasverlaging. Eene kleine verlaging acht spr. wel wenschelijk. Grondbedrijf. Maak den prijs zoo laag mogelijk, heeft spr. reeds eerder betoogd. Niet om mindere winst te maken, maar om te kunnen verkoopen. Terecht heeft de heer van Os gezegd, zie maar, dat gij koopers krijgt. Reiniging. Spr. meent, dat besloten was het bedrijf uittebesteden. Dat blijkt niet uit het Alg. Rapport. Loonsverlagiug werklieden. Spr. is het eens met het ten deze gevoerde beleid van B. en W. De vergadering wordt verdaagd tot hedenavond. INGEZONDEN. Consulaat der Nederlanden te Dartmnnd. Dortmund, den 14 Jan. 1926. Naar aanleiding van de reeds vroeger en ook nu weder betoonde offervaardigheid van de ingezetenen van Helder ten opzichte van onze arme landgenooten in het Roergebied^ voel ik mij verplicht ook in Tmam van onze landgenooten in mijn ressort aan alle parti culieren en vereenigingen, die tot het wel slagen van de op 20 December LL gehouden liefdadigheidsvoorstelling hunne welwillende medewerking hebben verleend en financieel tot het behaalde succes bebben bijgedragen, hartelijk dank te zeggen. Velen armen land genooten in het Roergebied werd' daardoor eene onverwachte Kerstvreugde bereid. De Consul deer Nederlanden: LAMPB. Solitieke partijen, die altijd het wethou-

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 22