r*V m m' p m m m m m Tweede Blad BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. VAN ZATERDAG 17 JANUARI 1925, mm WM M m. 'mm mm mm. mm. u nen. Tevens kan Ik mij niet beschikbaar stellen voor den post van lid van het Partijbestuur zoodat het aanstaande Con gres voor mij een ander zal moeten benoe men. Wat 'betreft mijn lidmaatschap van het Executief Comité der Socialistische Ar beiders Internationale meen ik mijn af treden te moeten aanhouden totdat een nieuwe voorzitter der Kamerfractie is ge kozen, daar ik het mogelijk acht, dat"de w Partij het gewenscht zal achten dezen als van verschillende verenigingen en bon- „De Kampioen" medt, dat het bonds- bestuur reeds de geegenheid had de plannen te bespreken net een aantal auto riteiten, die allen daarmee hun instem ming hebben betuigd en op de vergade ring zullen aanwezig fijn. "Behalve deze zullen de vergadering bijwonen een vijf tigtal burgemeesters, tijna alle voorzitters van Kamers van Koophandel en Fabrie ken en een dertigtal groote fabrikailten en een groot aantal vertegenwoordigers De Staatsloterij. Naar het HbL verneemt, is thans weder opgeheven de maatregel, volgens welken 'bij de Staatsloterij 2000 nummers niet werden uitgegeven, welke maatregel was ingesteld, ten einde andere, niet wettelijke loterijen in de uitoefening van hun bedrijf te heiemmeren. De opheffing van den maatregel is thans geschied uit overweging, dat derge lijke loterijen geacht moeten worden niet meer te 'bestaan. De zomertijd. Het Tweede-Kamerlid Braat heeft den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende schriftelijke vra gen gesteld: „Is het Z. E. bekend, dat het overgroote meerendeel van het Nederlandsche volk verlangend uitziet naar het, over het ge- heele jaar, handhaven van den Amster- dfenischen tijd? Is Z. E. bereid, geboord die verlangens, bekend met de wenschen der Tweede en Eerste Kamer der Staten-Generaal, gezien het minderheidsrapport der tljdscömmissie en de vele daarin genoemde bezwaren voor den landbouw e.a., en ter gerust stelling voor diegenen, die van den zomer tijd displezier, ongemak en schade onder vinden, mee te deelen, dat van hem binnen voegzamen tijd maatregelen tot afschaffing van den zomertijd te ver wachten zijn?" Tegen samenvoeging van functies. „Het Centrum" imeldt, dat er ln het ad- viseerend ooilege der R. K. Staatspartij een zeer sterke strooming bestaat, die zich kant tegen het candldaatstellen van per sonen van het lidmaatschap der Tweede Kamer, wanneer zij reeds een positie be- kleeden als lid van Ged. Staten of voor zitter van den Raad van Arbeid en deze functie niet wenschen neer te leggen. Men acht bij een samenvoeging dezer functies een behoorlijke behartiging ervan uitge sloten. Uit de S. D. A. P. Op het in Februari te houden oongree van de S.D.A.P. komt, blijkens het Volk, het volgend ooncept-verklezlngsprograim aan de orde: 1. Ontwapening, nationaal en interna tionaal. Ondersteuning en democratisee ring van den Volkenbond. 2. Werkloozenzorg. Wettelijke regeling van de werkloozenverzekering. Werkver ruiming. 8. Medezeggenschap en bedrijfsorgani satie. Reorganisatie van het georganiseerd overleg. 4. Volledige uitvoering van de Arbeids wet Moederaohapazorg. Volledige uitbouw van de sociale verzekering. Staatspension- neerlng. 6. Krachtige 'bevordering van den bouw van arbeiderswoningen. Afschrijving, *7pnaS;,.rt:^SSv»nd»n|r "en, M lumrboer. Ulfereiding «n oultuurgron- "«-' 'b.' mijn opvolger in het Comité aan te wijzen. Op verlangen der fractie heb ik van tus- sohentjjdsche aftreding als Kamerlid af gezien, imaar ik vraag mij af, of het niet gewensoht zou zijn dat ik althans voor afloop der verkiezingen aftreed als voor zitter der fractie zulks met het oog op de dan door dezen te verrichten werkzaam heden. Deze vraag zal door het P. B. en fractie nog nader onder de oogen worden gezien. Het leek mij gewensoht u voor de vergadering van 10 dezer van dit een en ander in kennis te stellen." „Het Volk" voegt hieraan omtrent, den oogenblikkelijken toestand van mr. P. J. Troelstra's gezondheid aan toe, dat de dokter geen reden ziet tot ongerustheid, nu de gordelroos niet met koorts gepaard gaat. Het proces kan echter geruimen tijd duren, terwijl de voortdurende zenuw pijnen en daaruit voortspruitende slape loosheid het zenuwgestel ln ongunstigen zin beïnvloeden. Steenzout aangeboord. De „N. R. Ct." meldt, dat onder Lich tenvoorde de Maatsohapplj tot het Ver richten van Mijnbouwkundige Werken steenzout heeft aangeboord op een diepte, welke ontginning der lagen mogelijk maakt Dorus RQkersfonds. Zooals men zich herinneren zal, heeft het hoofdbestuur van het Dorus Rijkers fonds een uitvoerig adres gericht tot den minister van waterstaat, de wetgevende lichamen, enz. ter bestrijding van hetgeen de minister op een feestelijke bijeen komst ln de jublleumdagen van de red- dlngmaatschappijen heeft gezegd, ter motiveering van het bedrag van 5000, dat de regeering wil beschikbaar stellen tot steun van 'behoeftige redders. Op ultnoodiginig van minister Van Swaay heeft, nu vandaag een samen komst plaats van den voorzitter en den secretaris van het hoofdbestuur van het ^■■1 Dorus Rijkers-fonds, de heeren Henri i artikel 120, tweede lid, van het regee- Ter Hall en den oud-zeeofficier den heer ringsreglement vastgestelde ordonnantie en tot nadere wjjziging en aanvulling den. Een aantal leden vtn de Staten-Gene raal hebben 'bericht getonden, dat zij op de vergadering aanwedg zullen zijn. (HbL) De staking telIJmnlden. Omtrent de besprekingen tusschen de besturen der reedersw reeniging en van de IJmuider federatie kan het volgende worden gemeld: Het bestuur der lecdersvereeniging heeft voorstellen op scurift gesteld, die inhouden, dat op de b«itaande voorwaar den wordt gevaren to* 1 Maart. Van 1 Maart, af wordt een nhiiw collectief con tract afgesloten tot 31 December. De op varenden zullen per drie maanden 16 gratificatie ontvangen* a-Is zij bij dezelfde reederij blijven varen. De reederijen zul len bevorderen, dat de istoomtreilers zoo veel mogelijk des avonie 7 uur zuilen bin nenkomen, zoodat de opvarenden vóór den nacht hun woonplaats nog kunnen be reiken. Bij een reis van meer dan 10 da gen zullen de opvarenden een vrijen dag krijgen en zullen zij cus twee dagen en drie nachten thuis kumen zijn. Het be stuur der federatie varklaarde zich be reid, deze voorstellen a»n de stakers voor te leggen. Zij zullen Maandagmorgen ln een ledenvergadering lie IJtmuiden en Maandagmiddag te Egnond worden be handeld. De toenadering tusscVen de partijen is tot stand gebracht-door den heer K. H. Tusenius, directeur der Vereenigde Ijs fabrieken, lid van het ccmité van verweer. De firma Groen heet Donderdagmor gen de eischen der fed«ratie ingewilligd, zoodat de negen stoomtreilers dezer firma naar zee rullen vertrekken. Indlë den en de opbrengst van lucifersaccllns. Ingediend is een wetsontwerp tot be krachtiging van een dt>or den gouver neur-generaal van Ned.-Indië krachtens coop en detectivelectuur hadden hem, zoo zeide hij, er toe gebracht op deze wijze te probeeren aan geld te komen om zijn schulden te voldoen. Ongeveer 8 weken voor de daad was het plan bij hem op- gekemen, doch toen hij den slag had toe gebracht, die bij het jongentje een kleine wonde op het hoofd veroorzaakte, had hij de portefeuille teruggegooid en geroepen „laat me gaan" en was hard weggeloope n. Het jongentje zelf, een nietig ventje, zeide zich niet precies te kunnen herin neren wat er gebeurd was. Hij had hulp geroepen en was den vluchteling achterna gehold. Hij vertelde, dat hij toen ongeveer f 2600 in zijn tascb had. Pres. Eekhout: Had je mi-tr zulke hooge bedragen bij je Get*: Jawel, soms wel f 20.000. Pres.: Wat was 't hoogste dat je wel eens meekreeg? Get.: Toen ik bij de Handelmaatschappij f 67.000 moest gaan balen. Het O.M., vond dat het feit getuigde van een sterk misdadigen aanleg bij be klaagde. De openbare veiligheid vordert, dat bankloopers ongestoord zich langs den openbaren weg kunnen bewegen. Dit jonge mensch heeft zichzelf in schulden gestoken en zal zwaar moeten boeten voor zijn roekelooze daad. Wegens diefstal voorafgegaan door geweldpleging vor derde spr. 3 jaren gevangenisstraf. De verdediger zeide ontsteld te zijn door den zwaren eisoh voor dit krankzinnig misdrijf, dat alleen reeds door den dwazen opzet moest mislukken. Op klaarlichten dag, *8 middags om kwart voor twaalf wilde bek.', op 't Rokin iemand berooven, terwijl alle middelen, waarmee hij 4e daad wilde verrichten, onvoldoende waren. Geen enkel gevolg van zijn daad blijkt bekl. te hebben overzien. Uitvoerig ging pl. het verleden na en wees erop, dat bekl. 8 jaar als kantoor bediend^ werkzaam was geweest, steeds tot 'tevredenheid van zijn patroonB. Pl moest toegeven, dat de openbare veiligheid bescherming tegen dit soort misdrijven vordert, doch hij vroeg sieli af, of die veiligheid ermee geiend dat men zulke jongentjes me« f 67.000 langs de straat laat loopen. Pl. hoopte, dat de Rechtbank bekl. een lichtere straf op zou leggen, zoo mogelijk zelfs een voorwaardelijke, opdat deze ongeman niet voor goed verloren zal zijn voor de behoorlijke samenleving. (Telegr.) Valsehe munters. Woensdag hebben voor de rechtbank van ieder der beide beklaagden uit de vorige zaak een gulden. Eisch tegen ieder dezer beklaagden 1 jaar gevangenisstraf. De „winst" van dien oorlog. Blfjkens een opgaaf van het Bureau voor Satistiek te Washington had de na tionale rijkdom van de Vereenigde Staten op 31 December 1922 een waarde van 8 320,803,862,000. Dan Is een vooruitgang van 72.2 pet vergeleken bij 1912. Deze schatting berust op de beste beschikbare gegevens en omvat zoowel het onroerend goed als de spoorwegen, de fabrieken, de telegraaf- en telefoonlijnen als de per soonlijke vermogens. DAMRUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te adre» seeren aan: Den Damredacteur der HeWersche Courant, Valeriusstraat 64huia, Amsterdam. Voor defce week twee geniale stukjes van den beroemden eindspel-componist, Mr. O. Blankenaar. De Jager, en nog eenige andere perso nen met de ambtenaren, die den minis ter van voorlichting hebben gediend om trent de steunverleening aan de behoef tige redders. De eischen van het verkeer. Dat de openbare wegen in ons land reeds geruimen tijd niet meer beantwoor den aan zelfs matige eischen van het ver keer, daarover bestaat geen meeningsver- Bohil. Dat over weinige jaren door 'het snel toenemende verkeer de toestand op onze wegen onhoudbaar zal zijn, wanneer niet tijdig de hand krachtig aan den ploeg wordt geslagen, ook hierover zal wel een stemmigheid bestaan. Behoorlijke breede rijwegen, met aan weerszijden rijwiel- en wandelpaden en waar zulks noodig en mogelijk is, ook rui terpaden, zouden in staat zijn een onge hinderd en veilig verkeer te verzekeren. Om het tot stand komen van zulke we den. 7. Opheffing van de Onderwijsverslech ting, in de eerste plaats wederinvoering van het verplichte zevende leerjaar. Be vordering van kunst en volksontwikkeling. 8. Onverkorte handhaving van het recht van vereeniging en vergadering. 9. Bezuiniging door reorganisatie van den Staatsdienst, met handhaving van een 'behoorlijk bestaan voor het overheidsper soneel Belasting naar draagkracht; ver lichting van druk voor kleine inkomens. 10. Verbetering van de huwelijkswetge ving in het belang van de vrouw. 11. Bestrijding van het alcoholisme. 12. Bevordering van het zelfbestuur der Overzeesohe gewesten. Mr. P. J. Troelstra. Bij het Partijbestuur van de S. D. A P. 1®. naar wij ln „Het Volk" lezen, het vol gend soh rijven van mr. P. J. Troelstra in gekomen: »De verdere ontwikkeling van mijn gezondheidstoestand is niet van dien aard, dat zij optimistische beschouwingen omtrent nog te leveren prestaties wettigt. »Had ik de mogelijkheid verondersteld, dat het wegvallen 'van parlementaire werkzaamheden mij tot vermeerderden en meer geregelden arbeid voor „Het Volk" in staat stellen, deze verwachting heeft zich tot heden niet bewaarheid, althans niet op den duur. Ik ben sedert eenigen tijd 'bedlegerig wegens zware neuralgische pijnen, die thans voor gordelroos hebben plaats ge maakt. Geschikt tot werken afgezien van en dan wat lichten arbeid ben ik niet, zoolang dit duurt en de er varing leert, dat, zoodra ik weer deelneem aan den arbeid, die met de leiding der partQ gepaard gaat, zooals b.v. mijn deelneming aan de jongste partijvergade ring dit zioh achteraf wreekt door ze- nuwaandoeningsv.erschijnselen. Zoo beves tigt zich, wat mij van medische zijde her haaldelijk werd verzekerd, dat ik geen verplichten arbeid meer op mij kan nemen. „In die omstandigheden aoht ik het noo- afstand doen van haar ^autonomie" en gaan inzien, dat door onderling overleg en samenwerking veel meer, en met minder geldelijke offers te bereiken is, dan door versnippering van kraohten. Aan deze'versnippering is het meestal te wijten, dat het onderhoud van onze wegen zooveel tijd i* beslag neemt en meer geld kost, dan bij samenwerking het geval zou zijn. Ons land is niet groot, zoodat overleg en samenwerking, tusschen rijk, provin ciën, gemeenten en polderbesturen enz., mits de goede wil maar voorzit, niet zoo moeilijk is tot stand tef brengen. Bij de eenheid van gedachte over den toestand onzer wegen ten opzichte van het verteer, past de daad om hierop verbete ring te brengen. Want 'bij allen die be lang hebben bij een uitgebreid net van goede wegen, ln staat om het moderne verkeer op te nemen, ls er toch maar één overtuiging: Zoo kan het niet langer, er moet verbetering komen. Kleine maatregelen, die maar half werk opleveren, hier eens een stuk verbeteren, daar eens een stuk geheel vernieuwen, hier een plan ontwerpen, daar onteigening voorbereiden, dat gaat te langzaam. Het moderne verkeer gaat met reuze- Schreden vooruit en vraagt met steeds meer klem een afdoende oplossing van het verkeersvraagstuk in het algemeen belang. Want de oplossing van dit vraagstuk is niet alleen in het belang van den automo bilist en den motorrijder, zooals sommi gen ten onreohte nog altijd meenen, maar van eiken anderen weggebruiker, wanneer hij zich een veilige baan toegewezen ziet. De A. N.W. B. heeft nu het verkeers vraagstuk aangepakt, door alle belangheb benden samen te brengen in een vergade ring, welke op 26 Januari te 'sGraven- hage gehouden zal worden, ten einde hun gelegenheid te geven zioh over dit bran dende vraagstuk uit te spreken en uiting te geven aan de algemeen gevoelde over tuiging, dat spoedig en krachtig moet worden ingegrepen. van de Indische Tariefwet. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend Tengevolge van den invoer in Neder- landsch-Indië van automatische sigaren aanstekers ongeveer 800.000 stuks per maand is de opbrengit van den In- dischen lucifersaccijns dermate t^rugge- loopen, dat zij in 1923 bijna 4 millioen bij de raming ten acuter is gebleVen, terwijl het verlies voor de Indische schat kist in 1924 waarschijnlijk een gelijk bedrag zal beloopen. Deze verontrustende achteruitgang heeft genoopt naar maatregelen om te zien ter voorkoming, dat ook in volgende jaren deze middelenpost in dezelfde mate benadeeling zou ondervinden. Het meest voor de hand liggend middel om den lucifersaccijns te beschermen bestaót in het nemen van den ook in andere landen getroffen maatregel, een hoog invoerrecht te leggen op de siga renaanstekers en op de voor het gebruik daarvan benoodigde z.g. vuursteentjes. Waar de financieel e omstandigheden tot dadelijk ingrijpen dwongen, heeft de gouverneur-generaal van Ned.-Indië met ingang van 16Nov.l924 sigarenaanstekers en onderdeelen daarvan met een invoer recht bezwaard ten bedrage van 50 cents per stuk, plus 12 pet. der waarde en op ferro-cerium, waaruit de z.g. „vuursteen tjes" vervaardigd worden, en andere voor vonkverwekking geschikte alliages een inkomend recht gelegd van f 0.30 per gram. Het onderhavig wetsontwerp strekt tot bekrachtiging van dien tljdeiyken maat regel en tot vastlegging in de Indische Tariefwet van bedoelde verhooging, waar mede de Volksraad zich zonder hoofde ljjke stemming heeft vereenigd. De aanval op een banklooper. Een 22-jarige kantoorbediende, die ver bonden was aan een effectenkantoor, was daar verleid door winqt, die anderen be haalden en zelf ook aan het speculeeren getrokken; daarmede verloor de jonge man veel geld en raakte in de schulden. Tot overmaat van ramp werd hij na een meeningsverschil met een van zijn supe rieuren ontslagen en geraakte werkloos. De schuldeischers maakten het hem moei lijk. Hij moest de zaken „afwikkelen" en zag geen anderen uitweg dan bankroof te plegen. Daartoe kocht hij een snor en baard, nam een stuk hout mee eu ging op zoek naar een loopjongen, die als bank looper wel wat bij zich zou hebben dat de moeite waard was. Hij vond zijn slachtoffer, een 14-jarig kind, dat boodschappen deed voor een effectenhandelaar aai) de Keizersgracht. Op 4 November achtervolgde hij het kind, dat moest zijn in den Alg. Effectenhandel aan het Rokin. Toen het jongetje het ge bouw wilde verlaten, sloeg hij, vermomd met pet, snor en baard, het met het stuk hout op het hoofd 1 Het jongentje liep hard weg, om hulp roepende. De pleger van den aanslag vluchtte een steeg in, die aWij hopen dat van deze vergadering dig mijn werk verder in te krimpen dan een krachtige beweging zal uitgaan, een dood liep en werd gevat. Donderdag had ik oorspronkelijk gedacht had. Het eerst samenwerking van alle krachten voor dehij zich voor de Rechtbank te Amsterdam komt hiervoor in aanmerking mijn aan deel aan de hoofdredactie van „Het Volk". Ik verzoek u mij met ingang van 1 Fe bruari ajL ala zoodanig ontslag te veriae verwezenlijking van één gedachte: een uitgebreid net van goede wegen ln 'het belang van het verkeer en de verkeers veiligheid. te verantwoorden, waarbij hij zeer vee berouw toonde. Zelf begreep hij niet goed, hoe hij tot zijn wanhoopsdaad waa gekomen. Bios- Wit wint als volgt.: 1. 29—2811 Buitengewoon te 's Gravenhage terecht gestaan H. van L., 30 jaar, teekenaar in Den Haag, ge detineerd, en T. de G„ 39 jaar, schoen maker in Den Haag, onderscheidenlijk wegens het vervaardigen en valschelijk onderteekenen van bankbiljetten van f 26 en f 40 en het gebruikmaken van die biljetten en wegens het verschaffen van gelegenheid en middelen tot het vervaar digen van valsehe bankbiljetten van f 40 en het gebruikmaken van die biljetten. De eerste bekl. bekende. In de maanden Februari tot en met Mei van het vorige jaar heeft hij op een zolder van zijn mede-bekl. valsehe bankbiljetten van f 40 vervaardigd. Hij teekende die biljetten op gewoon papier, verfde ze en onder- teekende ze ten slotte met de namen van den president en den secretaris" van de Nederlandsche Bank. De bedoeling was, de biljetten als onvervalscht en echt te gebruiken. Hij heeft er zelf uitgegeven en er ook ter hand gesteld aan bekl. De G. Het vervaardigen van de bankbiljetten van f 25 is ia den loop van 1920 gebeurd. De tweede bekl. gaf toe, dat hij ge weten heeft, dat bekl. valsehe bankbil jetten vervaardigde. Hij heeft hem daar voor een zolderkamertje ter beschikking gesteld en verschillende benoodigdheden, als verf, pennen, inkt, enz., verschaft. Ook heeft deze bekl. aan den anderen bekl. een biljet ter hand gesteld om na te teekenen. Bekl. had het eerst zeer ge vaarlijk gevonden, maar het eerste biljet viel zoo goed uit, dat bekl., noch zijn vrouw het van een echt biljet kon onder scheiden. Dit eerste biljet is aan bekl. ter hand gesteld om het uit te geven, doch hij durfde niet. Zijn vrouw heeft het toen gedaan. Bekl. ontkende, valsehe biljetten te hebben uitgegeven. De eerste bekl. deelde nog mee, dat hij met behulp van een stukje vlakgom het watermerk nabootste door het papier iets dunner te maken. Dit was een vinding van bekl. De G. In 1920 heeft bekl. De G. nog niet meegedaan. De biljetten van f 25 ver- toonen dan ook geen nagebootst water merk. Het O, M., waargenomentioor mr. Her mans, achtte de feiten van zeer ernstigen aard, zoodat z. 1. een zware straf ge rechtvaardigd is. Aan den eenen kant kan men,rekening houden met de ver klaringen van den deskundige, maar aan den anderen kant moet de maatschappij tegen menschen als dezen bekl. worden beveiligd. Doordat de eerste bekl. eenige maanden ziek is geweest, is deze zaak eerst thans kunnen worden behandeld. Spr. wilde daarom rekening houden met de langere voorloopige hechtenis. Eisch tegen ieder der beklaagden 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voor loopige hechtenis. Het gebruik maken van de valsehe biljetten achtte bet O. M. niet bewezen. In verband met deze zaak stonden ver volgens terecht G. C. J. E. K., huisvrouw van T. de G., en J. G„ schoenmaker (vroeger knecht bij De G.), beiden in Den Haag, beschuldigd van onderscheidenlijk het uitgeven van valsehe bankbitjetten en het aannemen van geld, dat afkomstig was van de opbrengst van de valsehe biljetten. Beide beklaagden bekenden. De eerste heeft 13 valsehe biljetten van f 40 uit gegeven. Het geld droeg ze af aan v. L., die het met haar man deelde. De tweede bekl., die ook op de hoogte was van het vervaardigen van de biljetten, kreeg voor elk aan den man gebracht valach biljet geestig en verrassend! 4619 84801 Prachtige tempowinst. 19 28 Moet op de lange Hjn blijven, daar Wit anders 80—24 speelt. 47-^41 28 46 80241 gewonnen, want Zwart mag met zijn dam niet spelen door W. 2420 .en 5 46. Op 10—16 slaat W. tot 23, Z. 46 30, W. 35 24. En op 14—20, tenslotte, slaat Wit 24 4 met winst. 1. 2. 2. 3. 4. m H §g Sfl? n§ 1 vJ 9É6ÜÉ llü nn m 1. 86t-9 4247 gedw. Natuurlek kan Zwart ook op 48 dam halen of 1014 of 16 spelen; deze varianten zijn echter zoo eenvoudig, dat ik het niet noodig acht ze aan te geven. 2. 9—361 4715 3. 3647 10—14 4. 3024! gewonnen. Eenvoudig, doch geestig. INGEZONDEN. Aan de geachte ingezetenen, begun- stigsters en begunstigers in Helder. Ondergeteekenden, leiders der verschil lende vereenigingen in het consulaat- ressort Dortmund, betuigen hierdoor openlijk dank aan allen, die onzen armen en werkloozen eene ondersteuning gaven. Wij wisten dat we niet tevergeefs aan klopten bij U allen. De 137.50 gulden, welke ons werden toegezonden, zijn in overleg met 't geacht Consulaat en een Comité tot hulp en steun voor noodlij denden over het geheele distrikt verdeeld, allereerst déér, waar het 't meest noodig was. Onderstaande brieven leggen er ge tuigenis van af, hoe alles verdeeld werd en hoe dankbaar de giften ontvangen werden. WJj kunnen niet anders dan nogmaals onzen warmsteu dank aan allen uitspre ken voor deze milddadigheid en wij blijven ons en onze arme landgenooten voort durend in Uwe gunst aanbevelen. Met de meeste hoogachting, M. SWENNEN, Groepssecretaris en lid van 't Hoofdbestuur van den Neder- landschen Bond in Duitschland te Berlijn. Dortmund, 7 Jan. 1925. De in bovenstaand schrijven bedoelde brieven kunnen wij wegens onze plaats ruimte niet in hun geheel afdrukken zij zijn van de navolgende vereenigingen. Voor zoover vermeld, zijn de uitgekeerde bedragen achter iederen naam geplaatst Ned. Vereeniging te Bochum (120. Ned. Vereeniging „Hollandia", Dortmund (f 40.Ned. Vereeniging „Juliana", Iserlohn i. W. (f 15.Ned. Vereeniging voor Hagen i. W. en omstreken (geen bedrag vermeld); Commissie voor Hulp en Steun in het Ressort van het Kon. Ned. Consulaat te Dortmund, Vereeni ging van Nederlanders „Eendracht maakt macht" te Herne L W. (f 27.60). Al deze Nederlandsche vereenigingen betuigen hun innigen dank voor het gezondene. De betreffende brieven liggen bij den heer Kokelaar (Kanaalweg) ter Inzage. Redactie Held. Crt

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5