ntLUtRdbtlt kUUKARI HFi fts nnnnr nnnniiiT Derde Blad. PLAATSELIJK NIEUWS VAN ZATERDAG 17 JANUARI 1925. Voor het op 17 en 18 December j.1. te Amsterdam gehouden examen der Fe deratie, slaagde voor het Merourius-diplie. me, onze plaatsgenoot© mej. S. Bunok. Adelborst A. J. Winter, t In ons verslag over d)e begrafenis van den Adelborst der K M., A. J. Winter, vermeldden we, dat dezen tengevolge van een operatie overleden was. Van bevoeg de zijde wordt ons echter medegedeeld, dat Winter geen operatie ondergaan heeft. Uitslag Huizenveiling gehouden ten overstaan van Notaris Baas op Donderdag 15 Januari Huis, werkplaats en erf aan de Zuid- straat Nr. 54; kooper J. P. van Os q.q. voor 3261.—. Woon- en winkelhuis met erf aan de Koningstraat Nr. 6; kooper EL Starren- burg q.q. voor 8000.—. Huis en erf aan de Vischstraat Nr. 112; kooper J. v. d. Veen voor 025.—. Aanbesteding. Ultélag aanbesteding bloembollenBchuur te Anna Paulowna, voor rekening van de firma W. Seignette te Beverwijk. Ingeschreven werd voor plan A. door: G. DoL te Helder, 13029; P. Tuin, 1 Zand' 13990; J. de Graaf, Anna, Paul., 14065; H. F. Bosch, Helder, 14440; H. H. London, Helder, 14959; W. J. Braggaar, Helder 14984; M. O. v. d. Plas, Helder, 15700; Gebr. v. Pelt, Helder, 16900.—. Voor plan B. door: G. Dol, 7920; H. F. Bosch, Helder, 8878; J. de Graaf, Anna PauL, 9300; O. Vlaming, Anna Paul., 9641; P. Tuin, t Zand, 9800; H. H. London, te Helder, 9921; W. J. Braggaar, Helder, 10674; M. O. v. d. Plas, Helder, 11100. Voor plan A. en B.: G. Dol, Helder, 20949; K Kreijger, Oude Sluis, 21260; H. F. Bosch, Helder, 22818; G. Groot Helder, 24512; H. H. London, Helder, 24879; M. O. v. d. Plas, Helder, 26700; 8. Jonker, Anne PauL, 28733. Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund. Fotografie. Zooals we onlangs reeds mededeelden, was door de Heldersohe Amateur Foto- grafen-vereeniging besloten, deel te ne men aan den wedstrijd, uitgeschreven door den Boud van Amateur Fotografen- vereenigLngen in Nederland. De collectie foto's welke voor dezen wed strijd zal worden ingezonden, zal geduren de ©enig© dagen geëxposeerd' worden voor ons étalageraam in de Koningstraat Wij wenscben de vereeniging succes toe. De Heldereche Padvinders. Men vyzoekt ons, de aandacht te vestigen op den propaganda-avond, dien de vereeniging „de Heldersche Padvin ders" zich voorstèlt te houden in „Musis Sacrum", op Zaterdag 24 Januari a.s. Aangezien er nog vele personen zijn, vooral onder de ouders en opvoeders, die een onvolledig of onjuist oordeel over de bedoeling der padvindersbeweging heb ben, ten gevolge van onvoldoende be kendheid ermede, wil bovengenoemde vereeniging voornamelijk de volwassenen in de gelegenheid stellen, wat nader daarover te hooren. Als spreker zal op treden de heer J. W. Wessels, uit Haar lem, districts-commissaris der N. P. V., die o.a. de beteekenis der padvinderij als middel tot betere internationale verstand houding zal behandelen. Tevens wordt een serie fraaie lichtbeelden uit het practische padvindersleven vertoond. Voorts zal er een tentoonstelling zijn van padvindersbenoodigdheden en kampeer- artikelen, zal er muziek gemaakt worden door „de Trillende Snaar", zal een korte les in Zweedsche gymnastiek gedemon streerd worden, zal een kampvuur scèile gehouden worden en zullen verder de meisjesgezellen een paar zangnummers geven. Allen volwassenen, wien de opvoeding der hedendaagsche jongens van 12ls Jaar ter harte gaat, zij een bezoek aan dezen propaganda-avond sterk aangera den. Toegangskaarten 26 cents te ver krijgen bij den voorzitter, Dr. H. F. Minkema, bij den secretaris-penningmees ter A. Slingervoet Ramondt, Westgracht 72, en ook 's avonds aan de zaal. Demonstratie Ltebig-artlkelen. Het bestuur der Nederl. Ver. van Huis vrouwen brengt onder de aandacht van be langstellenden, dat de firma Ten Hope uit Rotterdam, Dinsdag 28 Januari eene lezing zal houden over de Liebig-artikelen, waarvan deze firma de vertegenwoordiging heeft. Het doel dezer lezing is, meerdere be kendheid te geven de artikelen der Comp. Liebig, waarvan alle huisvrouwen zeker wel kennen het bekende Liebig- vleeschextract, in de meeste kruideniers winkels verkrijgbaar. De firma stelt zioh voor hare lezing precies om 8 uur te beginnen en gedu rende die lezing bouillon en diverse soor ten vleeeoh uit de bus ter kennismaking rond te dienen. Gaarne zag het bestuur, dat belangstel lenden zooveel mogelijk op tijd aanwezig O'pdüt h«t telken binnenkomen r«n laatkomster» niet storend op de lezing werkt s Avonds 8 uur zal een herhaling van s middags plaats hebben. Witte Bioscoop. „Daarom heb Ik gezegd: Ik zal ulieden v verdrukking van Egypte opvoeren tot het i&iui der Kanafinieten.vloeien de van melk en honing". Aldus sprak de Heer tot Mozes. (Ex. 3 17). „En alle eerstgeborenen in Egypteland zullen sterven, van Farao's eerstgeborene af".(Ex. 11:5). „En Farao stond op bij nacht, hij en al zijne knechten, en alle de Egyptenaars; en daar was een groot geschrei in Egypte, want daar was geen huis waarin niet een doode was" (Ex. 12 30), „En (Farao) spande zijnen wagen aan, en nam zijn volk met zich en nam Zes honderd uitgelezen© wagens, ja alle de wagens van Egypte, en de hoofdlieden over die allen". (Ex. 14 6, 7). „Toen Mo zes zijne hand uitstrekte over de zee, zoo deed de Heere de zee weggaan.en de wateren werden gekliefd". „En Mozes klom op tot God, en de Heere riep hem van den berg" (Ex. 19 3). „Ten sprak God alle deze woorden, zeggende: Ik ben de Heere uw God, die u uit Egypteland, uit het diensthuis, uitgeleid heb".(Ex. 20). Aldus verhaalt ons de bijbel het oude verhaal van den uittocht der kinderen Is- raë-ls, dat culmineert iq de Mozaïsche wet der Tien Geboden. En aldus heeft een Amerikaansche film-regisseur, Cecil B. de Mille, den bijbeltekst getrouwelijk vol gend, dit Mozaitische verhaal van den Exodus verfilmd. Dat hiervoor, behalve grootschheid van visie, fantasie en onder nemingsgeest, ook veel piëteit noodig was, behoeft geen betoog. Is deze Amerikaan erin geslaagd het diep-ernstige bijbelverhaal waardig te verfilmen? Zonder ©enigen twijfeL Men luistere wat de New-Yorksche correspon dent van de Vossische Zeitung erover schrijft: „ik verraste mijzelf de handeling te volgen, met stokk enden adem, die oogen strak op het witte doek gericht en rondom mij was de stemming evenzoo". En lees wat het Handelsblad als zijne mee ning weergaf: „Tot nader order is er geen film, die „de Tien Geboden"' overtreft in stoutmoedigheid van conceptie". Wjj nemen deze woorden tot de onze: wat hier ten opzichte van het bijbelver haal gewrocht is, grenst aan het fabel achtige. Tienduizenden personen, honder den wagens (zeshonderd trokken op te gen de Israëlieten), en reusachtige sfynxen, trekken voorbij op de film Prachtige, grootsch-opgezette tafereeien aan het hof van Farao, de ellende en jam mer der Joden, de achtervolging door Farao's soldaten.het splijten van de zee waar de Joden ongedeerd doortrek ken, het is zoo geweldig als wij nim mer op een film zagen. De prachtige, sta tige figuur van Mozes, den Godsgezant, met zijn langen baard en den staf in de hand, die voorop trekt. „En Mozes klom op tot God, en de Heere riep tot hem van den berg". „En het geschiedde ten derden dage, toen het morgen was, dat er op den berg donderen en bliksemen waren, en eene zware wolk. En de gansche berg Sinaï rookte". Maar.... maar.... de regisseur Oecil de Mille heeft méér wiïlen doen dan dit. Hij heeft de Mozaïsche wet der Tien Ge boden willen toepassen op het moderne leven. En na vijf gedeelten vol spanning, met prachtige, grootsche tafereeien, som mige gekleurd (de tocht door de woestijn bijvoorbeeld), voert hij ons plotseling in een ietwat ontnuchterend filmverhaaL Een oude moeder leest uit den bijbel deze geschiedenis voor aan haar twee zoons; de een spot er mee, steekt op allerlei wij zen den draak met de tien geboden, de ander is toegankelijker voor de levens^ wijsheid dezer oude wet. En ziet: de spot tende jongeling neemt zich voor juist de tien geboden nu eens niet na te komen; achtereenvolgens zondigt hij er tegen (ook de doodslag blijft niet achterwege), en, evenals in het Oude Testament zendt God zijn straffen, en hij gaat met zijn werk ten onder. Het tweede deel staa* niet op dezelfde hoogte van 't eerste. Maar alleen al het eerste, bijbelsche gedeelte, is deze week een bezoek aan de Witte Biosooop waard. Hoeveel energie en kapitaal in een der gelijke onderneming gestoken wordt, zul len we maar niet probeeren te taxeeren. Het bijprogramma bréngt de zeer inte ressante opnamen van de aankomst der vliegers te Batavia. Spannend is het mo ment van het landen; prachtig komt de machine aanzwemen, en rolt voort over het vliegterrein. We zien duidelijk de Gouverneur-generaal den heer van der Hoop begroeten, maar het verrukte pu bliek duwt beide heerem haast van de boe nen. Dan van der Hoop op de schouders van de enthousiaste omstanders, handjes gevend, lachend, maar toch ook zich vast houdend: Tenslotte: de tocht ln de ver sierde auto, die wegrijdt. Aardig zijn de truo-fimpjes: een recla me voor sigaretten; de werkstaking der kabouters, maar vooral geestig is de film van de vliegen. Het is een Amerikaanscbe film, die de gevaarlijkheid van deze lieve beestjes duidelijk demonstreert, de vlie gen zijn hier poppetjes, in den vorm van vliegen. Het is buitengewoon geestig. Het journaal brengt als steeds aotueele gebeurtenissen. Noodlanding. halfdrie heeft de vliegmachine S. 8, van de Marinelucht vaartdienst, wegens een defect aan den motor een noodlanding gedaan op een zeer drassig stuk land onder Aartswoud. De 'bestuurder Ten Broeke en de verken ner v. d. Wel kwamen er goed af. Het toe stel werd deerlijk, gehavend. ~~7JLJlli i. - Ut 1 ap. Verschenen is een Vervolg agenda voor de vergadering van den Gemeente raad, te houden op 19 Januari 1925 en vol gende dagen. Booimrordenliig. Voorstel om ontheffing te verleenen van art. 16, lid 1 der Bou wverordening ten aanzien van perceel Molenstraat na <47. Suskfle, Voorstel tot het verleenen van een sub sidie van do Advies-Oommissie voor bouw ontwerpen. TnnneJplan. Bespreking omtrent het verleenen van een crediet voor het maken van een pro ject voor het tunnolplan. Machinisten AvondschooL Voorstel tot uitreiking van akten van aanstelling. Bestrating Bonselaarsweg. Bij overgelegd schrijven wenden zich K Veenstra en andere bewoners van den Bonselaarsweg tot den Raad om dezen weg te bestraten. B. en W. merken te dien aanzien op, dat de Bonselaarsweg aan het Rijk be hoort en het onderhoud daarvan berust bij de departementen van Waterstaat en Oorlog. De weg Is verhard met grint en het onderhoud is goecL Langs de wonin gen ligt een voetstraat, die door de ge meente wordt onderhouden. Het komt echter voor, dat er in den zomer stof op waait, zooals dit ook het geval is bij an dere grintwegen. Aangezien op de be grooting voor 1925 gelden zijn uitgetrok ken voor een teermachine zal de stof- plaag, zoodra deze machine is aange schaft, voldoende kunnen worden bestre den. Wat de bestrating betreft van den Bon selaarsweg, deze is, vooral met het oog op de kosten, naar de meening van B. en W., niet noodïig, en zulks te meer, waar an dere wegen, aan welke meerdere wonin gen, staan daarvoor eerder iny aanmer king zouden komen. Omtrent de doortrekking van den Bon selaarsweg tot de Artilleriestraat, hetgeen blijkbaar de aanleiding was tot het ver zoek, zijn geen plannen in voorbereiding. Diensvolgens stellen B. en W. voor in overeenstemming met de adviezen van den Directeur van Gemeentewerken en de Commissie van Bijstand voor Publieke Werken aan adressanten overeenkomstig het bovenstaande te berichten. Transportwerkzaamheden Gasfabriek. Ter voddoening aan de toezegging], ge daan door dén Wethouder dier Water- en Lichtbedrjjven in de raadsvergadering van 28 December 1924, deeien B. en W. mede, dat door hen is overwogen, of de transportwerkzaamheden voor de Gasfa briek en het kolenbunkeren en ookesbe- zorgen gedurende het jaar 1926 ln eigen beheer moeten worden verricht of wed worden aanbesteed. De Directeur der Water- en Licht- bedrijven adviseert in het belang van het bedrijf tot aanbesteding der werkzaam heden. Ook de meerderheid van de Com missie van Bijstand voor do Water- en Liohtbedrijven, wier gevoelen hieromtrent is ingewonnen, is van meening, dat aan besteding aanbeveling verdient boven uitvoering in eigen beheer. Afzonderlijk© voorwaarden zjjn ontwor pen voor het bunkeren der kolen en het bezorgen van ook es van de Gasfabriek aan de gemeentegebouwen en voor het uitvoeren van diverse werkzaamheden ten dienste der Gasfabriek. B. en W. stellen voor hen te machti gen een aanbesteding voor genoemde werkzaamheden te houden. Ontheffing functie. Wegens zijn vertrek, in verband met de opheffing der Rijksnormaalschool alhier, verzoekt de heer Tjalama te worden ontheven van zijn functie van tijdelijk Directeur van den Gemeentelijken Hoofd aktecursus. B. en W. stellen den Raad voor dit ver zoek in te willigen en den heer Tjalsma, te rekenen met ingang van 1 Januari 1925 eervol ontslag te verleenen als tijdelijk Directeur van den bedoelden cursus. Met ingang van dezelfden datum stel len zij voor den heer W. de Boer, oud- Hoofd eener openbare Lagere School al hier, die inmiddels op verzoek reeds voor- loopig als zoodanig la opgetreden, voor het resteerende deel van den loopenden cursus te benoemen tot Directeur. Gevonden Voorwerpen. Gedeponeerd aan het Hoofdbureau van Politie: Een handschoen, een Franscho huis deursleutel. Terug te bekomen bij: Van der Veen, Breedwarsstraat 8, een vul potlood. van der Leek, Hoogstraat 22, een porte- monnaie met inh. Liefdadigheid naar Vermogen, een arm band. J. van der Leek, Nieuwstraat 62, een hor loge met armband. Bootsman, le Sohagendw^tr. 12, een da- mestaschje met inh. Van Vliet, Keizerstraat 61, een gymnas tiekschoen t je. Van Seumeren, v. Hoogendorpstraat 40, een ringetje. Holtz, Vlamingstraat 28, een kraagbont. Kok, Schagenstr. 18, een kaarslantaarn. Tesselaar, Van Galenstraat 72, een lorgnet ln etuL Dekker, Langestr. 18, een partemonnaie, met inh. Geua, Molenstr. 24, een portemonniie met 1n.h RINNFNI ANfl De Rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben in December 82,407.000 opgeleverd, zijnde L562JXX) minder dan in de laatste maand van 1928. De bete uit de rijwielbelasting brengt dit nadeelige vereohü tot 1,648.000 terug. In het heele jaar 1824 waren de ontvang sten 431,926,000 of 3,060,500 meer. Telt men er de rijwielbelasting bij dan wordt de vooruitgang 8,360,600. De raming werd met nagenoeg 85 millloen over troffen. De Rijksmkomstenbelasting bracht ruim 102 Millioen op tegen bijna 96,3 millioen j in 1904. Bij dé Dividend1- en Tantième be- droeg de vermeerdering ongeveer 2,4 millioem. Daarentegen gaven de Grond-,1 Personeel©- en Vermogensbelasting ver minderde opbrengsten, reep. van 1,8, 2.5 en 1/3 millioem Uit de accijnzen op suiker, gedistilleerd en geslacht werd resp. 2.1 millioen, 2,25 en 7 ton meer ontvangen dan in 1924. Daar entegen liepen de accijnzen op wijn en zout eenigszlns terug, terwijl die op 'bier en tabak een achteruitgang gaven van resp. 3.8 millioen en 3 ton. De zegel- en registratierechten bleven in opbrengst aanmerkelijk' bij 1923 ten achter. De opbrengsten van deze rechten waren in 1924 respectievelijk 17,328,59 en 18,686,957 tegen 18,749,568 en 23.226,693 in 1923. Uit de successierechten kwam ongeveer 9 ton meer binnen dan in 1923; de invoer rechten liepen eenigszlns achteruit,, even als de belasting op de waarborg. De loodsgelden bleven in opbrengst stij gen. Tegen ruim 8,5 millioen in 1923 werd over 1924 ontvangen ruim 2.0 millioen. Uit de Rij'wielbelasting werd in totaal 5.3 millioen ontvangen. Uit de 'belasting in verband met de bui tengewone omstandigheden werd in 1924 nog 1.240.850 ontvangen; uit de „Inkom sten ten bate van het leeningsfonds 1914" 103.742.240. UK de a D. A. P. „Het Volk" deelt mede, dat het partij bestuur der 8. D. A. P. besloten heeft, dat op het congres de heer J. H. Schaper het verkiezings- en strijdprogram zal verde digen, terwijl de heer W. H. Vliegen een inleiding over de komende Kamerverkie zingen zal houden. Hanzebank ln het Bisdom Haarlem. De faillissementsaanvrage. Omtrent het faillissement van de Hanze bank in het bisdom Haarlem verneemt het HbL: De procureur der bank kon niet be schikken over de laatste balansgegevens, om welke reden de rechtbank de beslis sing omtrent deze aanvraag vier dagen heeft uitgesteld. De aanvraag van het faillissement ge schiedde te Den Haag, daar het hoofdkan toor der Hanzebank te Delft gevestigd is. De loketten der kantoren, ojl die te Haarlem, Amsterdam, Alkmaar en Bever wijk en andere plaatsen zullen niet geslo ten worden. Echter kan het voorkomen dat enkele betalingen geschorst zullen worden tot na 23 Jan., op welken datum in het gebouw St Bavos te Haarlem een algemeene vergadering van aandeelhou ders zal worden gehouden. Het bericht als zou de bank ten gevolge van bovenge noemde aanvrage een verzoek om sur seance van betaling hebben ingediend is niet juist. Wel is aan de rechtbank ver zocht om haar beslissing uit te stellen tot na 23 Jan. Op de algemeene vergadering van aandeelhouders zal worden beslist of het bedrijf zal worden voortgezet. Daros Rijk era-briefkaarten. Het hoofdbestuur van het Helden der .Zee-fonds Dorus Rijkers maakt bekend, dat het, met goedkeuring van het hoofd bestuur der posterijen, de rijksbriefkaart van 7>/2 cent zal gaan exploiteeren als Dorus Rijkers-briefkaarten. De bedoeling is deze briefkaart door geheel'Nederland voor het publiek verkrijgbaar te doen stellen voor vijf cent. Ten einde voor het fonds financieel ▼ooVdeel te bereiken, wordt op de linker helft van de adreszijde der briefkaart eenige ruimte beschikbaar gesteld voor reclame, tegen een matig tarief, voor een gegarandeerde oplaag. Het hoofdbestuur van het Dorus Rijkers-fonds heeft te dien einde een overeenkomst aangegaan met Huygens' Boekhandel en Adventen- tiebureau te 's Gravenhage Uit den Alkmaarschen Raad. Bij den aanvang van de raadsvergade ring van Donderdag heeft de burgemees ter, mr. Wendelaar, een toespraak gehou den. Hij noemde 1924 eed voor Alkmaar niet ongunstig jaar; het aantal inwoners steeg tot 26.471; de gezondheidstoestand verbeterde, de malaria nam af. In 1924 kwamen veel meer woningen gereed dan voor den bevolkingsaanwas noodzakelijk waren en er zijn nog bijna 200 in aan- bouw.De economisohe toestand verbeterde. Gemiddeld waren er 200 werkloozen, tegen 242 in 1928- De opbrengst van de markt- gelden steeg met f 10.000, de aanvoer op ae kaasmarkt bedroeg ruim 6'/a millioen K.G. en die op de veemarkt klom tot 81.000 stuks vee. Ook de eiermarkt breidde zich uit, de aanvoer bedroeg bijna 8'/a millioen. Het gezamenlijk inkomen der Alkmaarders. dat in 1913 ongeveer 5 mil lioen gulden bedroeg, was in 1924 geste gen tot ruim 16 millioenhet aantal aan- geslagenen in de belasting is. ondanks verhooging van den aftrek voc noodza kelijk levensonderhoud, van 4226 in 1018 tot 7795 geklommen. Na uitvoerige bespreking hebben B. en W. hun voorstellen tot verhooging van den aftrek voor pensioenbijdragen door de gemeente-ambtenaren teruggenomen. Zij behouden zioh evenwel het recht voor 1" muiu."-Hiun. m u'aeij PREDIKBEURTEN. ZONDAG 18 JANUARI» Ned. Herv. Gemeente. Nfecrwe Kerk (Weststraat): 's Morgens 10.80 tl, Ds. O. O. de Kloet Westerkerk: Geen dienst Huisduinen Geen dienst. Jnl lansdorp: Geen dienst Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur, Ds. T. J. van Oostrom Soede van IJmuiden, en 's avonds 5.30 u. Openbare Samenkomst der N.O.G.O.V. Geref. kerk (Spoorstraat), 's Morgens 10 uur en 's avonds 6.30 uur, Ds. B. v. d. Werff. Chr. Gerei Kerk (Steengraoht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Ds. B. v. d. Berg. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur. Doopsgezinde Kerk: 's Morgens IC uur, Ds. J. Koster. Lutherache Kerk: 'b Morgens 10 uur, Ds. W. F. Hekker van Amsterdam. om, als de omstandigheden zich wijzigen, daarop terug te komen. Vooraf zal dan echter weer de commissie voor georgani seerd overleg worden gehoord. De onbewaakte overwegen. Naar wij vernemen heeft het Rijkstoe- zicht op de Spoorwegen goedgekeurd een voorstel van de directie der Nederland- sehe Spoorwegen, ten behoeve van het autoverkeer bij de onbewaakte overwegen, vóór-waarschuwingsteekénB te plaatsen. Deze teekens zullen bestaan uit twee schuins naar boven wijzende armen. Zij komen te staan 150 m. vóór de overwegen. De gewone kruisen op 65 m. vóór den overweg blijven gehandhaafd. De nieuwe maatregel zal tot gevolg hebben, dat de auto's tijdig op de nabijheid van een over weg zijn verdacht, zoodat zij ruimschoots gelegenheid hebben hun vaart te vermin deren. Aan den wensoh van de KNJLO. ia hiermede tegemoet gekomen. Uit den Rotterdamschen Raad. In de Raadsvergadering van Vrijdag is met 28 tegen 20 stemmen aanvaard het voorstel tot wijziging van de arbeidsvoor waarden der gemeente-ambtenaren, voor zoover niet werkzaam bij de politie of bij het onderwijs. De maatregelen van B. en W. omvatten invoering van de 48-urige werkweek; verhooging van den leeftijd, waarop het minimum-salaris wordt toegekend, van 21 tot 28 jaar; herziening van de salaris regeling voor het jeugdige ambtenaren- personeel; verlaging van den continu- toeslag voor alle ambtenaren. Daarna behandelde men den 10 pet. aftrek voor bewaarschoolonderwijzeres sen, handwerkonderwijzeressen en gym- nastiekonderwijzers, waarover de stem men staakten (22 tegen 22), zoodat daar over in een volgende vergadering beslist moet worden. (Telegr.) Spekleveranties en Roerpoiltlek. Naar aanleiding van de, ook in ons blad weergegeven, mededeelingen van den heer Brautigan? In „Het Volk" betreffen de de ondersteuning van 50.000, die Bar- mat tijdens de transportstaking van 1920 de oommunistlsohe Federatie van Trans portarbeiders voor het stijven van haar stakingskas deed geworden, wijst het or gaan van het N.AJ3. „De Arbeid" o.a. op de volgende mededeeling in de „Rote Fahne" van 6 December. Deze. luidde: „Gedurende de groote havenstaking in Holland zond de Duitsohe regeering een deputatie naar Holland, bestaande uit een vertegenwoordiger van de S-PD., de UJ3.P.D. (onafhankelijken) en de vakbeweging om met het Holland- sohe stakingsoomité over de lossing van levensmiddelentransporten voor het Roergebied, in de haven van Rotterdam en de verdere doorzending naar Duitsch- land te onderhandelen, Barnat, die ook met de Hollandsche partij en de Hol landsche vakvereenigingen verbindin gen onderhield, haalde dé DuitsoLe de legatie bij haar aankomst van het sta- stion, voerde haar naar een der weelde rigste hotels, onthaalde haar en schikte het zoo, dat een gemeenschappelijke zitting van de Dultsche delegatie met de vertegenwoordigers der Hollandsche transportarbeidersbonden in zijn huis onder zijn leiding plaats vond. Hü leende belde Hollandsche organisaties ieder 50,000 gulden voor haar stakings kas, waarop zij haar tegenstand opga ven. De Duitsohe delegatie keerde dus, door de bemoeiingen van Barniat met succes bekroond, terug en Barmat kreeg van de Duitsohe regeering oen in ieder Seval zeer winstgevende opdracht voor en aankoop van Amerikaansch spek." (Telegr.) N.V.Texels Eigen Stoomboot-Onderneming Winter dit rut ingegaan 18 Octobtr 1924. Op werkdagen: Vertrek Texel: 8.— v.m.. 11.— v.m., 2.80* n.m. N Vertrek Heldar: 8.80 v.m., 12.— mid<L, 116 n.m. Op Zon- en Feestdagen 8.16.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 9