VIERDE EN LAATSTE BLAD. n BINNENLAND VAN ZATERDAG 24 JANUARI 1925. ONZE GEMEENTELIJKE INKOMSTEN EN UITGAVEN VOOR HET JAAR 1925. Zooals nu reeds voldoende bekend ge acht kan worden, zijn in Hoofdstuk II der begroeting alle inkomsten en uitgaven ge raamd, welke betrekking hebben op, of een gevolg zijn van het algemeen beheer van onze gemeente-huishouding, dan wel van zaken, die een algemeen karakter dragen. Als ontvangsten, ten bate van dit hoofd stuk wordt geraamd een bedrag van 114068. Bijna de helft daarvan, n.1. 70670 wordt gevormd door de uitkee- ring van het Rijk aan de gemeente vol gens de wet van 1879. Volgens de toe lichting wordt uitgegaan van een aantal inwoners per 1 Januari 1924 van 80461. Per inwoner wordt een bedrag van 2.82 uitgekeerd. Ter nadere toelichting voor den lezer, zij medegedeeld, dat deze uitkeering ver band houdt met den gedachtengang neer gelegd in de wet, dat de gemeentebestu ren als zelfstandige organen, desniette min door den Rijkswetgever in een piet onbelangrijk aantal gevallen worden be last tnet de uitvoering van een aantal wetten, gemaakt in het algemeen (Rijks) belang. Als gevolg daarvan moeten de gemeentebesturen meer personeel in dienst nemen en aanhouden dan noodza kelijk zou zijn voor het meer beperkte gemeentebeheer. Voorts zijn er gemeentelijke diensten, o.a. de politie, die voor een deel de Rijks taak overnemen, of wel zulke, waar de zorg er vtoor (zooals krankzinnigenver pleging) mede een algemeen belang Is. Zooals reeds hiervoren Is medegedeeld, is de wet van het jaar 1897, dus inmiddels reeds 27 jaar oud. In dien tijd is er reeds herhaaldelijk op aangedrongen om wijzi ging in de wet te brengen, waarmede wordt beoogd een betere regeling te krij gen, waardoor naar verhouding uit de Rijksschatkist de gemeente meer wordt tegemoet gekomen. Die aandrang heeft er toe geleid, dat achtereenvolgens een aantal staatscommissies aan de narbeid zijn gezet, teneinde nieuwe grondslagen te ontwerpen, die uit zouden drukken de juiste verhouding tusschen het Rijk en gemeente. Hoewel daarin zeer knappe koppen werkzaam zijn geweest, .blijft desniettemin een definitieve nieuwe rege ling nog steeds uit, meerendeels een ge volg van het feit, dat elke nieuw gedachte regeling aan de schatkist hoogere eischen zal stellen. Dit beteekent niet, dat elke gemeente op zich zelf met een wijziging gebaat zal zijn, maar wel, dat de totaal uitkomst aan alle gemeenten te zamen ten goede zou komen. De tallooze pogingen gedaan om daar in een bevredigende oplossing aan te brengen, zijn even zoovele mislukkingen geweest, zoodat thans feitelijk niemand meer gelooft aan de totstandkoming daar van, voor en aleer de wet in het Staats blad zal' staan met de bepaling dat de wet den dag na afkondiging in wer king zal treden. Anders kon het nog wel eens zijn, dat tusschen afkondiging en in werkingtreding er nog een kink in den kabel komt. Hoewel nu vrijwel elke, en in het bij zonder onze gemeente meent recht te hebben op een belangrijk hoogere vergoe ding, zal het afhangen van de grondsla gen waarop men meent dat die vergoeding moet worden gebouwd, of inderdaad de Rnksuitkeering zal stijgen. Hoewel dus stapels materiaal ter beoor- deeling van de te kiezen oplossing zijn vdt- zameld en al heel wat daarvan onder het Departementale stof zal zijn begraven, talrijke voor-ontwerpen van wet zijn ge maakt, waarvan naar wij ons herinneren Blechts één als wetsontwerp den drempel van de Tweede Kamer heeft overschre den (het toenmaals ook in dit blad door den heer Michels besproken ontwerp van wet, ingediend door den toenmaligen mi nister Treub), de regeling van 1897 is ge bleven. Alleen heeft er als noodmaatre gel tijdelijk een dubbele uitkeering plaats gehad. Dus die het de regeling onaan getast. Wij) zullen hiermede maar onze toe lichting beëindigen, daar wij ons toch niet capabel achten om dit veel omvat tende vraagstuk behoorlijk van alle zijden te belichten en dit trouwens buiten het terrein van deze artikelen-reeks ligt. Een tweede oude wet, eveneens vaij 1897, bepaalt dat uit 's Rijksschatkist aan de gemeente een uitkeering van 600 'sjaars zal worden verstrekt in de jaar wedden van Burgemeester en Secretaris. Aan dit hoofdstuk komen mede ten goede de ontvangsten genaamd secretaris-leges. Als men het woordenboek.er op naslaat, dan zijn leges-gelden bepaalde bijver diensten der ambtenaren voor zekere werkzaamheden. Onnoodig te zeggen dat dit hier niet het geval is. Wel betreffen het in die eerste plaats vergoedingen dbor de burgerij te betalen voor bepaalde werkzaamheden door gemeenteambtena ren (ambtenaren van den Burgerlijken Stand) verricht, maar de ontvangsten, dit blijkt al uit deze post, vormen voor hen geen bijverdiensten, doch komen ten goede aan de gemeentekas. Voorts worden daartoe mede gerekend' te bebooren, de ontvangsten van verkochte drukwerken, als verordeningen, etc. Verder wordt aan inkomsten dit Jaar geraamd een bedrag van f 8000, welke zal worden betaald door de overige gemeen Een bijzondere ontvangst is die van 31100, welke ten goede van dit hoofd stuk wordt gebracht. Die bijzondere ont vangst komt voort uit een in 1921 ont vangen uitkeerin^ van het Rijk van f 224964 uit de Oorlopswinst belasting en van de Rijkskolendistributie van 60.000 als tegemoetkoming in de koeten der bri kettenfabriek, dus totaal 284964. Wijl nu de uitgaven, waarvan die uit- keeringen zijn gedaan, zgn. Crisisuitga ven zijn, waarvoor is geleend, op korten termijn, heeft men dit bedrag belegd op een zoodanige manier, d'at telkenjare een zeker bedrag daarvan wordt afgenomen, waarmede beoogt wordt de in de leenin gen zittende crisisschuld te delgen. Door het beleggen van dit kapitaal wordt rente gekweekt, welke ontvangsten jaarlijks'op dezelfde wijze dienst doen, om die ver schuldigde rente te bestrijden. Het bovengenoemde bedrag van rond 286.000 wil men, ter bestrijding van die in de leeningen zittende aflossingen van crisisschulden als volgt aan de gewone middelen der opvolgende begrootingen ten goede laten komen, omdat ook die af lossingen uit de gewone middelen moeten worden betaald: 1924 88600 1930 22600 1926 81100 1981 22600 1926 29100 1982 22600 1927 27100 1938 21600 1928 29100 1934 18600 1929 27100 Overigens komen er nog een paar ont vangsten op voor, welke de andere dien sten en bedrijven moeten betalen, wijl het personeel van den gemeente-ontvanger ook diensten verricht voor de Centrale Boekhouding en den Ophaal- en Stor- tingsdienst tot een bedrag van 1500 en een van 5325, zijnde de bijdrage van de bedrijven in de kosten der verificatie. Ten slotte een postje van 13 aan ont vangsten, welke ontstaan door te storten inkoopsammen voor pensioen van ambte naren, werkzaam aan deze afdeeling. En hiermede zijn momenteel alle ont vangsten in dit hoofdstuk geraamd, be sproken. DE REGELING DER WATERSNOOD- LASTEN. Eindelijk zal op 27 Jan. a.s. in de Staten opnieuw behandeld worden de verdeeling der Watersnoodlasten 1916, die thans voor 3/6 van 20 millioen op het in 1919 gestichte Hoogheemraadschap drukken en waartegen allengs grooter verzet is gerezen. In 1919 gelukte het mij niet, mijne motie, om alle lasten voor rekening der provincie te nemen, aangenomen te krijgen, niette genstaande ik duidelijk kon aantoonen* dat in het gebied van het nieuwe waterschap lan den werden ingelijfd en schatplichtig ge maakt (Helder en andere Noordelijk gelegen landen), die evenmin als Amsterdam van een doorbraak der Zuiderzeedijken last zullen hebben. Er is na dien in zooverre een geduchte stap voorwaarts gedaan, toen het mij lukte de Soc.-Dem. Statenfractie eenstemmig voor een billijker verdeeling te krijgen, zóodat die op 8 Maart 1923 een desbetreffend voorstel indiende. Hiermede werd een meerderheid in de Sta- t enzeer waarschijnlijk en die is mede een aanleiding voor Ged. Staten geworden, zelf met een voorstel te komen. Zij stellen nu voor de verhouding, die nu 40 voor de provincie en 60 voor het Hoogheemraadschap is, te wijzigen in resp. 55 en 45 De verschuiving.van 15% kost de pro vincie pl. ra. 175.000 en datzelfde bedrag zal het Hoogheemraadschap vanaf 1 Jan. 1924 minder hebbon op te brengen. Hoewel wij van. meening blijven, dat pas aan de billijkheid is voldaan, als de volle kos ten der in 1916 getroffen ramp gemeen schappelijk gedragen worden, is dit in de huidige omstandigheden toch wel alles wat voorshands bereikt kan worden en zal het dus op een afbetaling zijn te aanvaarden. Maar met minder zullen we het ook niet kunnen doen. Daarom Üs het wel van belang, te constateeren met hoe weinig animo Ged. Staten deze voordracht verdedigen. Wie goéd leest, voelt er min of meer een verborgen wensch in, dat de Staten het ding maar verwerpen. Dat mag dus in geen geval en vandaar, dat we op één stukje» in dat stuk even met ernst de aandacht vestigen. Op blz. 5 zeggen Ged. Staten, dat na die wijziging het Rijk pl. m. f 346.000, het Hoog heemraadschap pL m. 355.000 en de Pro vincie 1.173.000 per jaar zal betalen. Wie dit argeloos leest, moet den indruk van een geweldige wanverhouding krijgen en zonder dat dit misschien bedoeld is, zul len de Zuidelijke» Statenleden dat gaan mee- nen, omdat die er uiteraard toch <d niet erg warm voor gestemd zullen zijn. Men kan immers gerust zeggen, dat deze strijd er een is tusschen het Noorden en het Zuiden der- provincie, waarbij de scheidings lijn zoo ongevee r het Noordzeekanaal is. Juist, omdat dit echter zoo is, moet men niet de provincie tegenover het Hoogheem raadschap stellijn, wamt dit laatète lichaam maakt immers van dé provincie deel uit en zijn inwoners betalen dus als provinciale be lastingbetalers hun billijlc aandeel in de 1.178.000, die uit de provi ndale kas komen. De verhouding waarin IK oord en Zuid in de provinciale opcenten betalen is zoowat als 1 3, waaruit volgt, dat Moord behalve de 356.000 ook nog betaalt f 293.260. alzoo totaal 648.250. Het. Zuiden betaalt derhalve 3/4 van de 1.173.000 of 879.750. Deze twee getallen staan .absoluut in geen wanverhouding tot elkaar, omdat Zuid veel draagkrachtiger is dan Noord en daarom heb ben we nog even de gelegenheid waargeno men, de cijfers in een objectiever licht te stellen. We hopen, 'dat de Staten de voordracht met algemeene stemmen zu llen aannemen. A. W. MICHELS. Haarlem, 18 Januari 1925. De plaatselijke keuze. De Eerste Kamer heeft; Donderdag het wetsontwerp-Rutgers in :take de plaatse lijke keuze met 28 tegen '20 stemmen ver worpen. Ontwerp-dienstregellni? Spoorwegen 1925192H. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Holland'8 Noorderkwartier gevestigd te Alkmaar maakt bekerid, dat te haren kantore Oudegracht 1812 de ontwerp- dienstregeling 1925-1926 van de Neder- landsche Spoorwegen voor belanghebben den ter inzage ligt. Opmerkingen betreffende dat ontwerp behooren vóór of op 31 Januari a.s. aan den Hoofdinspecteur-Generaal der Spoor- en Tramwegen te 'sGravenhage inge zonden te worden. v De Hanzebaink te Haarlem. Onder voorzitterschap van den heer H. J. K. Jansen werd gist oren te Haarlem een buitengewone algemeen© vergadering der bank gehoudea De vergadering was buitengewoon druk bezocht. De groote St. Bavo-zaal was met hoD- derden belangstellenden gevuld. Aan de rede van den voorzitter ont leent de M.bod'e het volgende. De voorzitter zedde hot vorig© jaar in de laatste vergadering te hebben uiteen gezet aan welke moeilijkheden het bedrijf der bank als gevolg der- bekende omstan digheden blootstaat Toon heeft spr. ook gezegd, dat wanneer slechts één vierde der opgevraagde gelden zou worden te ruggestort, dan het bedrijf zou kunnen worden voortgezet, zij het op kleiner schaal. Gezien.1 het verloop der bedoelde vergadering], had men ".hoop dat het ver trouwen zou terugkeere.u. Dit is evenwel niet geschied, Spr. heeft er toentertijd bij gevoegd dat, mochten commissarissen of directie een beletsel vormen om alge meen vertrouwen te schenken, dat die personen d'an bereid zouden zijn heen te gaan. Hoewel velen steun hebben ver leend, zoodat zeven ton nieuw geld werd gegeven, bleven de meeste crediteuren zich toch afzijdig houden. De opvragin gen bleven de stortingen zoodanig over treffen, dat het steeds moeilijker werd om dé positie der bank "liquide te houden. In de vorige vergadering werd toegezegd, dat een nieuwe algemeene vergadering zou worden Wjeengeroejïen indien 25 pet. van bet kapitaal verloren zou zijn gegaan. Sinsdien zijn alle middelen beproefd om het bedrijf er boven op' te houden. Er zijn propagandavergaderingen gehouden. Er kwam nieuw geld. Er kwam een waar borgfonds, waarin alle bestuurderen deel namen. Het vereischte bedrag van vijf ton voor dit waarborgfondjs werd nochtans niet bereikt, zoodat alle borgstortingen daarvoor zijn vervallen. Begin Januari meenden bestuurderen op grond van den oven&elegden staat be treffende den toestand der bank tot hét houden van een vergadering te moeten overgaan. Uit dien staat bleek, dat 6.000.000 verloren was gegaan door cri sismaatregelen, verlies op gebouwen, ef fecten en meubilair, zoo «dat één vierde van het kapitaal verloren is. Thans rijst de vraag, wat er nu moet gebeuren. Het bestuur is van oordeel, dat een Katholieke Bank voor den midden stand nog altijd noodzakelijk is. Daarvan is het nog meer overtuigd door de moei lijkheden van debiteuren der bank, wier crediet is ingekrompen om bij andere in stellingen onder dak te komen. In verband daarmede staat op de agen da voortzetting van het bedrijf. De ver gadering kan meenen, uldus spr., dat het bedrijf op denzetfden voet ton worden voortgezet. Deskundigen meenen echter, dat het beter is te komen tot een nieuw bedrijf, omdat dat waarschijnlijk meer vertrouwen zal vinden lofl het publiek en daarna te kamen tot een geleidelijke li quidatie van bet oude bedrijf. De secretaris, de heer Peters, zeide o.a., dat ondanks 'de genomen maatregelen, niet bereikt werd wat noodig was voor een rustige voortzetting van het bedrijf; thans is, 25 van het. kapitaal als ver loren te beschouwen. 24 December j.1. bereikte commissaris sen een overzicht van de verliezen, voort spruitende uit de reorganisatie etc. 27 December werd' een oommissarisver- gadering gehouden, gevolgd door een vergadering van 8 Jan uari j.L met de di rectie, die de in het rapport genoemde cijfers als juist erkende Het bestuur heeft toen een algemeene vergadering bijeengeroepen en dus aan zijn verplichtingen, overeenkomstig art. 33 volkomen voldaan. Ten Blotte deed spr. ©enige mededee- lingen. Het waarborgfonds I» bulten werking getreden en de handteekeningen zullen onder dankzegging worden teruggezon den. Er werd een vertrouwenscommissie uit aandeelhouders samengesteld met een on partijdagen voorzitter, den heer Korte en secretaris, mr. Hellenberg Hubart. Eerst waren vergeefsche pogingen aan gewend om een oommissie bestaande uit personen buiten den middenstand te be noemen. Aan de vertrouwenscommissie zullen alle inlichtingen worden verstrekt. Zij zal rapport uitbrengen over het persoonlijk en zakelijk beleid van com-. missarissen en directie. Werklieden in 's Rijks dienst Bij Kon. BesL zijn wijzigingen aange bracht in het Arbeidsreglement voor werklieden in 'a Rijks dienst. He volgen de antieenen wij: Art. 36 wordt gelezen ols volgt: 1. Voor het genot van kost en inwoning wordt een aftrek toegepast van 9 per week. 2. Voor het genot van kost wordt een aftrek toegepast van 6 per week. Van het bepaalde in dit en in bet voorgaande lid kan worden afgeweken ten aanzien van inwonende vrouwelijke werklieden. 3. Voor het genot van woning wordt, be halve ta de gevallen, dat dit genot in het bijzonder is of wordt toegekend als beloo ning voor het vervullen eener nevenbe trekking, een aftrek toegepast van 16 ten honderd van het tijdloon. Heeft de inwo ning ten doel de bewaring van het gebouw of van hetgeen daarin voor 'a Rijks dienst aanwezig is, dan bedraagt de aftrek 10 ten honderd. Indien de Rijkswerkman aantoont, dat 'de hurwaarde der woning, bepaald naar art. 10 der wet op de perso neel© belasting 1896, minder bedraagt dan de aftrek, wordt deze op het bedrag 'van die huurwaarde gesteld, met dien ver stande, dat de aftrek voor inwoning we gens bewaring nimmer daalt beneden een bedrag, overeenkomend met 7 ten hon derd, en voor inwoning, die niet met be waring gepaard gaat, benedén een bedrag, overeenkomende met 10 ten honderd van het tijdloon. 4. Behiave in de gevallen, dat het genot van vuur en licht it het bijzonder is of wordt toegekend als belooning voor het vervullen eener nevcnbei. ekking, wordt voor dat genot, uitgezonderd in de geval len, dat tevens kost en inwoning wordt genoten, een aftrek toegepast van drie ten honderd van het tijdloon, en voor het ge not van over eene leiding geleverd water vijf ten honderd van den terzake van het genot van woning toegepasten aftrek. 5. Voor dienstkleeding, geheel of ten deele van Rijkswege verstrekt, wordt af getrokken de waaide, welke die verstrek king voor den Rijkswerkman kan geacht worden te hebben. Art. 124a wordt gelezen als volgt: Tenzij de belangen van den dienst zich daartegen verzetten, wordt aan den rijks werkman 'buitengewoon verlof met be houd van volle bezoldiging verleend: a. Voor het bijwonen van algemeene vergaderingen van vakvereenlgingen, in dien de rijkswerkman lid van het hoofd bestuur, bestuurslid eener landelijke vak groep of afgevaardigde van eene afdee ling is, met dien verstande, dat van elke afdeeling voor iedere vijftig leden of ge deelten daarvan nan twee afgevaardigden tot een maximum van tien afgevaardigden verlof wordt verleend; b. voor het bijwonen van ten hoogste één bondsraadvergadering aan leden van een bondsraad, van ten hoogste zes hoofd bestuursvergaderingen aan leden van het hoofdbestuur en van ten hoogste zes vak groepsbestuursvergaderingen aan be stuursleden van een landelijke vakgroep, alles per kalenderjaar; o. voor het bijwonen van één algemeene vergadering van de centrale organisatie, waarbij de vakvereeniging van den rijks werkman is aangesloten en hij als ver tegenwoordiger van zijn vakvereeniging aan die vergadering deelneemt. Dit besluit wordt geacht in werking te zijn getreden op 1 Jan. ji. Arbeid in broodbakkertjen. Woensdag 21 Januari kwam te Rotter dam bet Hoofdbestuur van den Neder- landschen Centralen Bond van Christe lijke arbeiders(sters) in de bedrijven van voedings- en genotmiddelen, in vergade ring bijeen. Besloten werd de tweejaarlijksche Al gemeene Vergadering te houden op 29 en 30 April a.s. te 's-Gravenhage. Ten opzichte van de flnancieele positie van den Bond kon worden vastgesteld dat het Bondsvermogen op 81 December 1924 ruim f 89000 bedroeg. Het batig saldo der werkloozenkas was ruim f 18000 groot. Een der meest belangrijke punten welke verder aan de orde gesteld waren, was het voorslel van Minister Aalberse tot wijziging van de Arbeidswet voorzoover betreft den arbeid in broodbakkerijen. Het Bestuur was van oordeel, dat de vervroeging van het algemeen geldend aanvangsuur van 6 op 5 uur, benevens het toestaan aan alle bakkerspatroons om te drie uur en op den Zaterdag te één uur des nachts met den voorbereidenden arbeid in de bakkerijen te mogen begin nen, beteeken en zal een onvermijdelijke terugvoering tot den nachtarbeid in den meest ongunstigen vorm voor de bakkerij arbeiders. Besloten werd met alle wettige middelen hiertegen te blijven ageeren. In samenwerking met den R.K. Bak- kersgezellenbond is een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ge zonden. Giro-proces tegen den staat De landsadvocaat heeft thans aan den procureur in de postgiro-procedure van mr. R. C. Bakhuizen van den Brink te Haarlem bericht, dat de staat géén cas satie zal instellen tegen het arrest van het gerechtshof te 's-Gravonhage, waarbij werd bevestigd het vonnis der rechtbank aldaar, hetwelk den staat in het ongelijk stelde, en hem veroordeelde tot betaling van hoofdsom, zente en kosten. Huldeblijk Mr. P. J. Troelstra. Naar „Het Volk" verneemt, heeft het N. V. V. een circulaire verzanden aan de b|j het verbond aangesloten organisaties, waarin medegedeeld wordt, dat een vergadering zal worden belegd met de vertegenwoordigers der hoofdbesturen, in welke vergadering be raadslaagd zal worden over een plan, om den heer Troelstra, als hij zich definitief en ge heel uit het politieke gn publieke leven terug trekt-, een huldeblijk aan te bieden, dat van blijvende waarde voor de arbeidersbeweging zal zijn en waaraan dan de naam Troelstra zal worden verbonden. Waarschijnlijk zal men pogen te komen tot de stichting van een Troelstra-oord, een rust- en vacantie- oord voor arbeiders-leiders. Het eiland Palmas. Een Reutertelegram uit Washington meldt, dat de Vereenigde Staten en Neder land overeen zijn gekomen het gesohil over de souvereiniteit van het eiland Palmas in den Philippijnschen Archipel "aan arbitrage te onderwerpen. De staking te ÏJnraiden. In de ledenvergaderingen van de Ne- landsche Federatie vam Transportarbei ders, Donderdag ook te Amsterdam en in Egmond gehouden, is in de eerst genoemde vergadering met algemeene en in de tweede met op negen na algemeene stemmen hetzelfde besluit genomen, dat ook In de vergaderingen te IJmuiden is goedgekeurd. Het bestuur der federatie ia dus gemach tigd de staking onmiddellijk op te hef fen na aanvaarding van het gedane voor stel door de Reedersvereeniging. Besprekingen zullen worden geopend over een nieuw af te sluiten contract, dat van kracht zal zijn tot 81 Dec. 1925. Het zal den zelfden inhoud hebben, als het op 1 Maart a.s. afloopende. Verder wordt er in opgeno men, dat aan de opvarenden, imet uitzonde ring van den schipper, een premie van f 5 zal worden uitgekeerd na een onafgebroken dienstverband van één maand bij dezelfde reederij. Voor bijzondere gevallen zullen na dere regelingen worden vastgesteld ten aan zien van bedoelde premie. Voor langere rei zen dan tien dagen zal de bepaling worden gemaakt, dat de opvarenden, voor zoover ze niet op te groeten afstand woonachtig zijn, gedurende twee nachten tusschen de reizen thuis zullen kunnen zijn. In dit nieuwe con tract zullen overigens geeii prinoipieele ver anderingen worden opgenomen, redactioneel© wijzigingen kunnen worden aangebracht, mit9 met onderling goedvinden. Bovendien werd toegezegd, dat zonder dat zulks in een contract als bindende bepaling kan worden vastgelegd, over het algemeen zal worden medegewerkt, dat de schepen des avonds zoo veel mogelijk te ongeveer zeven uur binnen komen, zoodat de opvarenden, die op niet te grooten afstand van IJmuiden wonen, den zelfden avond nog thuis kunnen zijn. Een gedeelte van de vloot zou reeds heden weer uitvaren, een volgend; deel Maandag aA St MichaëL Prof. Aengenent en het hoofdbestuur van het Verbond St Miehaël deelen het volgende mee: De besprekingen tusschen prof. Aenge nent en het hoofdbestuur van het Ver bond St. Miehaël hebben het volgende re sultaat gehad: Eenstemmig kwam men tot den wensch, dat de Algemeene Bond van R. K. Rijks- kieskringorganisaties tot een ware staats partij zal worden hervormd. Prof. Aenge nent nam op zich, de volgende, in samen;- spreking imet het hoofdbestuur van het Verbond verkregen grondslagen aan het bestuur van den Algem. Bond kenbaar te maken en voor het bondsbestuur en de bondsvergadering te bepleiten: Er wordt gevormd een centraal lichaam, waarin alle belangrijke politieke vraag stukken, onder waarborg van uiting van de verschillende meeningen, worden be handeld. Dit lichaam vergadert jaarlijks ten minste twee dagen en komt verder zoo dikwijls bijeen als door het voorhanden zijn van actueele vraagstukken geboden ia. Het wordt samengesteld door de rijks- kieskringorganisatiea op den grondslag van evenredig kiesrecht, waarbij elke rijkskieskring recht heeft op een aantal afgevaardigden, in verhouding tot het aantal stemmen, bij de voorafgaande ver kiezingen der Tweede Kamer in den rijks- kieskring op de lijst der R. K. Staatspartij uitgebracht. Alleen de leden der R. K. klesvereenigingen kunnen aan de verkie zing van die bedoelde afgevaardigden mee werken. De leden van ae katholieke frao- ties in de Eerste en Tweede Kamer maken rechtens deel uit van dit oentraal lichaam. Bij de samenstelling van het centraal lichaam wordt rekening gehouden met de wensohelijkheid van vertegenwoordiging van deskundigen op wetenschappelijk en practisch terrein, zooals .sociologen, eco nomisten, juristen, personen met ervaring op het gebied van landbouw, industrie en handel, enz. Tot de bevoegdheid van het centraal lichaam zal behooren het bij eenroepen van politieke landdagen. Eveneens was men eenstemmig van meening, dat het Verbond St .Miehaël, in dien een dergelijke reorganisatie tot stand komt, niet moet blijven bestaan. Prof. Aengenent heeft het bovenstaan de aan den voorzitter van den bond, baron Van Wijnbergen, telegrafisch bericht. Nederl. R.-K. Middenstandsbond. Dezer dagen heeft het hoofdbestuur van den Nederl. R.K. Middenstandsbond te Utrecht vergaderd. Op grond van inlichtingen ontvangen van het Nederl. oomité, werd besloten^ af te zien van een afzonderlijke bedevaart naar Rome, bij gelegenheid van het Jubel jaar. Besprekingen werden gevoerd over het congres, dat dit jaar zal worden gehouden te Amsterdam, op 22 en 28 April Het onderwerp, dat op het congres zal worden behandeld, ls; overheid en naldr ten in den kieskring Helder geitgen, als bijdrage in de kosten der in dit jaar te houden verkiezing ^an Leden voor de I w eede Kamer. Zooals men weet wordt de Kieskring Helder gevormd door het gedeelte van Noord-Holland gelegen bo- en het Noordzee-kanaal, tot en met de eilanden, die tot Noord-Holland' behooren, terwijl dé gemeente Helder daarin als hoofdplaats is aangewezen. Het gemeente bestuur van onze gemeente moet zorgen voor de officieele kaarten. In de gemaakte kosten draagt' elke der in de kieskring ge legen gemeente na rato bij. De overige kosten der kiesverrichtingen komen recht streeks voor de gemeentekas. Uitgetrok ken is dit jaar 6726. Dus voor rekening van de gemeentekas blijft 8725. Ook al weer een uitgaaf ten behoeve van het al gemeen (Rijks) bellang.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 13