speciaal tarief advertenties in kleureuidruk BUITENLAND denstand. Prae-adviezen zullen worden uitgebracht door de heer dr. Van Beurden en H. Ötulemeijer, lid van de Tweede Kamer en burgemeester van Bergen op Zoom. „Doms RtykersMonds te Amsterdam. Belastin gpersoneeL AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. DAMRUBRIEK. SP a 8 25 28—88 88-38 12-17 17—21 21—26 en Zwart is verlo ren- door 8. 4—16. Wit vergiste zich echter en elde 46—41, waarna Zwart door 2681 J. moet 2 slaan) nog remise maakte. Een interessant partij slot 10. 25—48 11. 14—10 12. 10—4 ENGELAND. Het protocol van Genève. FRANKRIJK. Het gezantschap bil hei Vatlcaan. Vraagt ons voor Een prachtgelegenheld voor Uwe reclame DUITSCHLAND. Uit den Pmlslschen Landdag. De D.-natlonale moties van wantrou wen. Het kabinet afgetreden. De Pruisische Landdag. Besloten werd, bij het bondsbestuur aan te dringen op een aanvulling van punt 3 van het ontwerp-program van de R.-K. Staatspartij in den volgenden geest: Voortgezet herstel en behoud van het financieel evenwicht. Intrekking of wijzi ging van die belasting-maatregelen, welke bepaalde takken van bedrijf in bijzondere mate aantasten in hun bestaan; verlaging van die belastingen, welke het zwaarst op de on- en minvermogenden drukken, of de noodzakelijke kapitaalvorming het meest tegenhouden. Meer vrijstelling of aftrek voor groote gezinnen. Te Amsterdam Is een afdeeling opge richt van het Dorus Rijkers-fonds. Het bestuur is samengesteld als volgt: Abr. Staalman, voorzitter, Q. Marin van Voorst, 2e secretaris, mevr. G. A. de Jong—de Ruyter, 2e secretaresse, N. A. Zilver, penningmeester. Bij het dienstvak der belastingen is, met name in Amsterdam en Rotterdam, voor de uitvoering van den scheepvaart dienst een nijpend tekort aan geschoolde kommiezen. Dit tekort is ontstaan, doordat een groot aantal kommiezen den dienst plot seling, althans vroeger dan in den regel te doen gebruikelijk is, met pensioen heb ben verlaten. Deze uittocht was een ge volg van die door de regeering ingediende voorstellen tot belangrijke verslechtering van de pensioenwet. Ten einde nu in dat tekort te voorzien, zijn een aantal dier gepenadonneerde amb tenaren weer in hun gewone werk in tij delijk dienstverband te werk gesteld, evenwel tegen een belooning, die belang rijk lager is, dan de bezoldiging, welke voor dien arbeid geld. Het hoofdbestuur van den Centralen NederL Ambtenaarsbond heeft nu aan ,den minister van financien verzocht, de 'thans geldende belooning van f 8.90 per dag op te voeren tot een bedrag, over eenkomende met de maximum jaarwedde van den rang, waartoe de betrokkenen behoorden, n.L 2300. Bedriegeltjke bankbreuk. De rechtbank te Amsterdam heeft den 29-jarigen houthandelaar, die op 19 Juni 1924 in staat van faillisement werd ver klaard en toen een bedrag van 16000 niet aan rijn curator verantwoord zou hebben, wegens bedriegelijke bankbreuk veroor deeld tot 17t jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Het O. M. had twee jaar met aftrek der voorhech tenis gedacht. Wat Is een crisist Twee Jubilea. Snelheid. Angst voor bouw- parasieten en voor koning-kraaiende eigen hanen. Alles betreffende deze rubriek te adres- seeren aan: Pen Damredacteur der Heldersche Cóurant, Valeriusstraat 64huis, Amsterdam. Onderstaande stand kwam voor in een Ëartij, gespeeld in ,3et Vad." tusschen term. de Jongh met Wit en R. C. Keiler met Zwart. '■mm Wfr wm |gl Zwart, aan zet, dacht hier lang na en kwam tot de conclusie dat zijn stand zeer nadeelig was. Hij besloot daarom 30 te spelen, denkend dat de dam, die Wit daar na halen kon, hem (Zwart) meer remise- kansen bood dan gewoon positiespel. Wit speelde dus in den diagramstand: 1. 8—0, waarna Wit, na den eindstand diep doorgerekend te hebben, liet volgen: 2. 27—22 18 88 8. 80—83 88 20 4. 25 8 waarna het volgende Inte ressante eindspel volgde: 4. 18—10 6. 85—80! Die schijf moet naar 10 om 1018 te dreigen, waarna een rond- slag met de dam mogelijk wordt 6. 1028 6. 60—241 28—28. Zwart heeft niet voel MML 7. 241—101 1B—20. Offert een schijf, om te trachten ongehinderd door te loopen. 0. 10—141 Zeer sterk; het voor de hand liggende 2643 zou slechts remise maken. 9. Er zijn menschen, die het leven voelen als een noait-eindigende reeks van opeenvolgen de crises. Loopt 's ochtends de wekker af of bonkt een trouwe gedienstige hand onzacht op de slaapkamer-deur, dan voelen zij zich al aaustonds vanuit het lente-land1 der zoete droomen geslingerd in de eerste crisis-hel: de opstaan-crisis. Het ochtendblad' aan de ontbijttafel brengt hun schielijk de tweede: de journalistieke criBis, waarbij zij zich drif tig maken en ergeren over al dat „kramten- gezwets", dat hun met vet-gedrukte opschrif ten en sensationeels berichten wordt opge drongen en waarvan zij, hoezeer het hen prikkelt, toch niet af kunnen blijven. Dan komt, en 't is waarlijk geen geringe bij het betreden van kantoor of werkplaats, de derde:.de werk-crisisEn zoo gaat het dan verder den ganschen lieven dag maar dioor. Verschijnt dan, als buitengewoon num mer van het programma, zoo nu en dan de deurwaarder nog op het tooneel, dan voelen zij zich in dezen heksen-sabath der crisissen schier ondergaan. Anderen zijn er, die in gelijkmoedige ge latenheid het begrip crisis ternauwernood valt bij te brengen. Op z'n hoogst vinden zij de eene situatie eens wat minder prettig" dan de andere en neuriën zij (met opgewekt gemoed) het dierbare referintje van: „alle dagen bruine boonen is ook zoo lekker niet", maar overigens blijven zij^ wat er ook ge beuren moge, de ijdelheien hier beneden, ja zelfs den deurwaarder, aanzien met een lod deroog. Wat de een een zware crisis vindt, vindt de ander heel gewoon en niet de moeite waard om over te praten eh zoo blijft het begrip uitermate subjectief. Je kunt er mee doen wat je wilt. Dat is ook wel inzake onze ge meentelijke meei-voorziening gebleken. Er waren, bij de betreffende voordracht in den Raad, leden die zeiden: Ja, als jullie, B. en W., nou nog zeiden: er ls een brood-crisis en daarom is deze maatregel geboden", dan zou den wij er wel vóór willen stemmen, maar nu".... En alhoewel van dien kant, in den beginne, dit woord niet in den mond was ge nomen, werd, hij de verdediging van het voorstel, later achter de groene tafel lustig met de uitdrukking „crisis" geschermd. Het was alsof men zeggen wilde: „och, als de heeren van de oppositie dat dan zoo graag hebben, waarom zoudien wij dan niet van crisis spreken?" Zeg maar eens dat er niet zooiets ais een crisis as. Wij "noemen het zoo en hebben daartoe evenveel recht als zij die den toestand niet zoo noemen.... Het voorstel ging er toen, naar men weet, door. De Kamer van Koopl^ndel heeft zich nu achteraf tot Gedeputeerde Staten gewend met het verzoek het gevallen besluit niet goed te keuren. Dait de Kamer bij haar argu mentatie van dit verzoek afzag van het be rijden van het crisis-stokpaardje, bewijst, dat zij bovenstaand crisis-phdlosofletje onder schrijft. Bij monde van mr. Van Hall rede neerde zij dan ook als volgt: ,Jn een crisis tijd, zegt men, zijn zekere overheidsmaatre gelen te verdedigen, welke in gewone tijden niet goedgekeurd kunen worden." Of een crisis aanwezig is, hangt af van de vraag wat men onder crisis verstaat, en aan gezien zeer verschillende meeningen hierom trent kunnen bestaan, althans niet kan ge sproken worden van een vaststaande betee- kenis van dit woord, beeft het niet veel nut daar verder over te spreken. ,De Kamer gooit het dus over een anderen boeg, over den boeg van het „economisch herstel". Dat herstel zal, zegt rij, door het gevallen besluit niet bevorderd worden maar tegengewerkt. „Immers", gaat zij voort, „het economisch herstel hangt ten nauwste samen met een vrije ontwikkeling der krachten, welke in het bedrijfsleven zijn geplaatst". We willen hier niet gaan debatteeren over de vraag of dit „immers" gerechtvaardigd is. Misschien is het dat. Maar dan nóg....: is de term „een vrije ontwikkeling der krachten welke in het bedrijfsleven zijn geplaatst" zooveel meer vaststaand en zooveel minder vaag dan bet woord „crisis"? Ik vraag slechts en Ge deputeerden zullen zich, naar aanleiding van dit verzoek van de K. v. K., deze vraag óók te stellen hebben. Een andere actie weid1 door de Kamer van Koophandel dezer dagen bij de directie onzer spoorwegen ingesteld. Een actie, die de on verdeelde sympathie van talloos velen heb ben zal. Is het langzamerhand geen tijd, vraagt zij aan de spoorweg-heeren, de trein- snelheid weer te brengen minstens op het peil van vóór den oorlog? Dat kan nu toch wel zonder bezwaar gedaan worden. We ne men gaarne aan, dat er na den oorlog in het onderhoud van den weg en het materiaal een zekere achterstand was, die grootere snelheid voorshands gevaarlijk maakt-. Maar die ach terstand is nu ingehaald; daarbij zijn de be- drijfs-uitkomsten, na een periode van inzin king, den laatsten tijd1 ook weer bevredigend en vertegenwoordigen de lage kolen-prijzen ook een gunstige factor, zoodat het oogen- blik aangebroken schijnt om aan de gerecht vaardigde snelheids-verlangens van het pu bliek tegemoet te komen. Een feit is, dat vele treinen onder de thans geldende dienstrege ling te vroeg aan de tusschenstations aan komen, waardoor dan langer gewacht moet worden. De locomotieven stuiven om zoo te zeggen de, hij de huidige omstandigheden niet. meer passende „officieele" snelheid reeds ongeduldig voorbij.... Geef ze de ruimte! „Snelheid: <ie duivel vermomd onder stoom en benzine; 'bijdrage tot de kennis der maniakale afwijkingen", het ie een prach tige brochure-titel, «die me daar ineens te bin nen schiet, nu ik, na vermelding van deze snelheids-actie, even enkele woorden wijden wil aan het jubileum van een bekend stad genoot. Want ziot men aanstonds, bij het lezen van dezen titol, den naam van den jubi laris: E. van Diemn, arts, er, in gedach ten, onder gedïukt staan? Wie herinnert zich niet zijn, in vlamrnenden stijl geschreven, brochures als: „De. Sociaal-Democratie; een bijdrage tot de kennis der besmettelijke ziels ziekten", „De Telejgraaf een Engelsche cou rant?" of die over de allerafgrijselijkste ge varen der sport en over het loopen zonder hoed? Inderdaad: de heer Van Dieren heeft op het terrein der publiciteit in den loop der jaren naam gemaakt als een merkwaardige, tegen den stroom opgroeiende „origineel", dien men moeilijk (iltijd au sérieux kon n - men, maar wien mon zeker niet 'n grooten moed van overtuiging ontzeggen kon. Men heeft hem intussch en deze week niet in de eerste plaats als putblicist gehuldigd! (al zijn er natuurlijk een a.antal gelijkgezinden, die hem dankbaar zijn, dat hij dan toch maar eens zoo „flink" gezegd heeft), maar als be kwaam en humaan .medicus, die veertig jaar lang de praktijk uitoefende en die indertijd ook in de Schoolcommissie, waarmede hij echter later overhoop kwam te liggen hard voor de belangen van onze stad gewerkt heeft. Een ander veertij?-Jarig jubileum, deze week gevierd, was dat van den heer Léon Boedels, den bekendon Flora-regisseur. Oók een dokter, maar een die onder breede volks lagen niet met pillen en poeders en drankjes, maar met deuntjes <;n refreintjes, met gijn en grappigheid gewerkt heeft. Oók een pu blicist,.— maar één die op de planken werkte met „rijk-gemonteerde" balletten en revues, rnplaats van op papi er met donderende slag woorden en dik-gedrukte argumenten en die ook weer steeds, in tjamenwerking met Rido, nieuwe, „schlagende titels vond als: „Kijk je nog eens om?", ,„Biadt je me maar", „Nog nooit gezien", enz., em. Ook op andere wij! ze dan door middel van doctoren, hetzij die van de receptjes, hetzij die van de planken, tracht men de gezond heid van onze bevolking op peil te houden. Betere huisvesting, park-aanleg, tenslotte tuinsteden. Deze laaitsten zijn dezer dagen weer eens op de proppen gekomen, nadat zij een tijd lang achter cle coulissen van de tuin stad-commissie en ia ambtelijke binnenka mers waren schuil gegaan. Er blijkt thans, dat achter die coulinnen en in die binnen kamers over de tuinstad-kwesties lang niet malsch geredetwist is. Met name hebben de heeren Bos, directeur van Publieke Werken, en Keppler, directeur van den Woningdienst, elkander daarbij leelijk in het haar gezeten. Dit hoog-loopende „verschil-van-meening" kwam nu onlangs aam het daglicht door een nota van den heer -Bos, waarin hij zich verzet tegen de plannen van de sub-commissie voor Volkshuisvesting, waarin de heer Keppler zitting heeft. Deze sub-commissie schijnt over 't algemeen wel te voelen voor z.g. satelliet-steden, op betrekkelijk grooten af stand van de moede>r-stad te bouwen, een systeem, dat op het indertijd hier gehouden stedebouwkundig congres besproken en van verschillende kanten verdedigd werd. De Commissie staat daarentegen niet sympa thiek tegenover het bekende plan-De Miran da, waarbij een tuinstad in het Gooi gepro jecteerd werd. Wat dit laatste betreft, dit is vrijwel het eenige punt, waarop de heer Bos het met de genoemde commissie eens is; ook hij verwerpt het plan-De Miranda. Maar overigens komt hij ten sterkste op te gen de commissie-plannen. Om de nieuwe centra, zooals de commissie die zich op be trekkelijk grooten afstand! van het centrum af denkt, zullen, zegt hij, „parasitische uit breidingen ontstaan op soortgelijke wijze als steeds rondom de steden in de aangrenzende gemeenten het geval was en nog is". Hij zou dan ook om deze, on nog andere redenen, liever eerst proeven willen nemen met het inrichten van tuinsteden op terreinen, die dichter bij de stad gelegen zijn. Hij schijnt dus gebukt te gaan onder een soort bouwparasieteri-vreea De tuinstad commissie deelt deze vrees niet; maar zij kent blijkbaar wèi een. andere: de vrees voor koning-kraaiende eigent hanen, die zij in de zen strijd Bos—Kepp'ier op den achtergrond ziet staan 1 Men is in deze oommissie dan ook zoodanig ontstemd over dit meeningsverschil tusschen dte twee directeuren van gemeente lijke diensten, dat m>en er zelfs al op heeft aangedrongen, dat zij beiden ontslag zouden nemen.. Een tuinstad kèn een soort idylle rijn! Maar wat er aan voorbereiding aan vooraf gaat is, zou men zoo raggen, veeleer het om gekeerde. In de Kamerzitting van Vrijdag heeft Her- riot de argumenten van Briaiid vóór de hand- heving van het gezantschap bij het Vatdcaen bestreden en het regeeringsvoorstel tot af schaffing verdedigd Een beslissing la nog niet gevallen. De Times meldt blijkens een desbe treffend R.O.-telegram dat de verplich tingen, die door aanneming van hot be-1 ,K^o„a<.l,A kende protocol van Genève zouden voort- j De Amerikaans nkrflk. vloeien voor het Britsche rijk, op hel oogenblik het onderwerp uitmaken van een onderzoek door een subcommissie van het Ryksverdedigingisoomité. Speciaal is de vraag, in hoeverre de aanneming van het protoool door Engeland de verplich ting zou scheppen voor de Britsche vloot, zich ter beschikking te houden van den De New York Times verneemt, dat Amerikaansche bankiers, die voornemens waren hun medewerking te verleenen voor het plaatsen van nieuwe Franeche obligaties op de Amerikaansche markt, van dat voornemen zijn teruggekomen na die verklaring, die over de schulden van Frankrijk dezen Woensdag waren atge- Volkenbond voor een eventueele actie om iegd in de Fransohe Kamer door Marin. de naleving van het protoool te verzeke- j)e daarin gegeven kijk op de Fransche ren. Er zijn heftige voorstanders maar opvatting nopens de schuld van Frankrijk ook heftige tegenstanders van de toetre- aan <ie Ver. Staten, brengt het succes in ding tot het protocol door Engeland. Het gevaar der nieuwe Fransche uitgiften, is nu een groote moeilijkheid dat de Rijksoonferentie niet bijeenkomt, daar dan met de zelfbesturemde gebieden mon deling overleg zou kunnen worden ge pleegd. Echter is er naar de Times meent - geen sprake van, dat het proto col in zijn geheel zal worden verworpen. Het is veeleer te verwachten, dat Enge land wijziging zal voorstellen, die voor de zelfbesturendb koloniën het protoool aan nemelijk zullen maken. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph constateert, dat in de Britsche zelfbeaturende koloniën een ont- wapenings-oonferentie bijeengeroepen on der leiding van den president der Ver. Staten, de voorkeur zal hebben boven eén ontwapeningsconferentie, die uitgaat van den Volkenbond. Men is in do Britsche zelfbesturen/do gebieden van oordeel, dat een Coolidge-oonferentie voor die kolo niën minder gevaar zou opleveren in de Europeesohe strubbelingen te worden verwikkeld, dan een oonferentie, op insti gatie van den Volkenbond. Bovendien zou op een oonferentie te Washington RUSLAND. Het voormalige keizerlijke landgoed te Tsarskoje Selo, dat na die October-revo- lutie door de bolsjewieksche regeering werd genationaliseerd, was volgens de Dni, later verhuurd aan de naaste fami lie van Zinowjef. Deze lieten het landgoed bewonen door een rentmeester, den com munist Galeutsjak. Deze zou zich door zijn tyrannieke wijze van optreden bij de tot het landgoed behoorenxie boeren zoo oiehaat hebben gemaakt, dat hij thans door ben vermoord is. TURKIJE. Drankmisbruik onder de vrouwen ln Turkije. De Balkancorrespondent van de N.R.Ct. meldt: Men zal zich misschien herinneren, dat nu bijna anderhalf jaar geleden in eene nauwelijks tot wettige besluiten gerech tigde vergadering van de Groote Nationale Vergadering te Angora, als het ware bij I verrassing een voorstel van eenige streng «Je voor de „dominions^ belangrijke „„Heï vraagstukken in den Stillen Oceaan. In tegenspraak met het officieele de menti nopens de houding dter Australisohe regeering inzake het protoool kan het als vaststaand worden beschouwd dat de Australische regeering zoodra het parle ment zal bijeenkomen, zal voorstellen het probokol te verwerpen. Dit zal ook aan de regeering te Londen worden meegedeeld, met de bijvoeging dat de andere dominions er insgelijks over donken. In den Pruisisohen Landdag is gister middag om een uur die communistische motie: „het staatsministerie mist het ver trouwen van den Landdag" in stemming gekomen. Er werden 442 stemmen uitgebracht, waarvan 221 voor en 221 tegen de motie, zoodat de stemmen staakten. Mitsdien was de motie verworpen. Toen do uitslag werd' meegedeeld volg den luidle toejuichingen van de linkerzijde geloovige hodja 's (geestelijken) onder haar leden werd aangenomen tot het „droog" maken van de Turksche Repu bliek, overeenkomstig de voorschriften van den Islam. Behalve uit hoofde van het verlies van ruim 3 miilioen ponden per jaar voor de schatkist en het tot den bedelstaf brengen van honderd duizenden, voor het meeren- deel Moslimsche, wijngaardeniers, wijn persers en branders, waardoor groote ontevredenheid in den lande ontstond, werd de regeering ook door de gebleken onmogelijkheid om die drooglegging wer kelijk door te voeren van den zomer genoopt aan het parlement het weder afschaffen van die wet aan te bevelen. Na een langdurige, meer godsdienstig- politieke dan zakelijke discussie gal de Nationale Vergadering daartoe hare toe stemming. Alleen werd de verkoop en het gebruiken van geestrijke dranken aan eenige beperkingen onderworpen, waarvan het voornaamste en vrijwel eenige gevolg is, dat al die dranken aanmerkelijk duurder zijn geworden hetgeen echter de consumptie er van in geenen deele heeft verminderd Integen deel, het drankverbod heeft het verlangen naar den verboden alcohol blijkbaar juist geprikkeld; want, zooals meer en meer blijkt, heeft die nu zjjn intrede gedaan ook daar waar hij voorheen vrijwel was buitengesloten, n.m.i. in den harem onder en het midden. m Aan de stemming was een gedachten- urksche vrouwen, wisseling over het amnestie-voorstel der _^at bedenkelijke verschijnsel heeft de communisten voorafgegaan. De D.-nationale motie van wantrouwen in den premier als minister van eeredien sten kreeg van 437 stemmen 220 vóór en 217 tegen, terwijl voor een beslissing noo- dig waren 225 stemmen. Vereeniging van de Groene Halve Maan, welke zich ten doel stelt het alcoholge bruik te bestrijden, aanleiding gegeveu om een onderzoek in te stellen naar d&t gebruik onder de Turksche vrouwen. De uitkomsten wijzen uit, dat de begeerte Vervolgens werd gestemd over Brsun, Üt als minister van financiën, met het resul taat, dat 221 vóór en 218 tegen stemden; ook hier dus geen vereischte meerderheid. Voor het D.-nationale voorstel om den premier, den minister van binneniand- sche zaken Severing en den minister van handel Siering het vertrouwen te ontzeg gen, waren 221 voorstemmers, 218 tegen. De D.-nationaal Koek verklaarde, dat zijn partij daaruit politieke consequenties zou trekken. (Bijval rechts). Onmiddellijk na de zitting kwamen de leiders van de regeeringspartijen hijeen, teneinde den toestand te bespreken. De vertegenwoordigers van het Oentrum en van de democraten wezen er op, diat de situatie onhoudbaar was geworden. Het Pruisische kabinet, dat eveneens bijeen kwam, besloot af te treden. In een uitvoe- rigen brief aan den presjdent van den Landdag deelde de minister-president Braun dit besluit mede. Hij betoogde, dat het kabinet weliswaar nog steeds van mee ning is, dat er constitutioneel geen enkele reden tot aftreden is, maar dat de houding van de partijen oen verder vruchtbaar werken van de regeering onmogelijk maakte. Ook in Pruisen heeft de Duitsche Volks partij dus de overwinning behaald. Het is haar, evenals in het Rijk, gelukt het kabinet ten val te brengen. Duitschland'g ontwapening. Naar de Morning Post verneemt zal hef rapport van de Entente-Commissie van controle op Duitsohlandte ontwapening in de eerste week van Febr. openbaar worden gemaakt. Over den vorm van het rapport zijn meeningsverschUlen tusschen de Fransdhe en de Engelsche leden der commissie gerezen, die hierop neerkomen dat de Engelsche vertegenwoordigers bo ven een opsomming van alle Duitsche verzuimen de voorkeur geven aan de pu blicatie van eenige niet te weerleggen feiten, welke, het standpunt van het Duit sche volk ten opzichte der ontwapening in een helder licht stellen. neemt onder de jongere en meest ont wikkelde Turksche vrouwen, en wel in gevolge een verkeerde opvatting van de beschaving en van een leven naar Wes- terschen trant, welke men in die kringen heeft. De Vereeniging van de Groene Halve Maan heeft, op grond van die bevindin gen, aan het commissariaat voor het openbaar onderwijs en de volksvoor lichting verzocht aan eenige harerleden de vergunnig te verleenen ia de meis jesscholen voordrachten tegen het alco holgebruik te houden en door het bevor deren van allerlei sport het gebruik van de sterke dranken te bestrijden. De vereeniging heeft verder de Groote Nationale Vergadering verzocht tegen het drankmisbruik onder de vrouwen in te grijpen. Dat verzoek zal echter, nuar alle waarschijnlijkheid, wel op de lang» baan worden geschoven. Het parlement zal er noode voor te vinden zijn nog' maals de onverkwikkelijke alcoboldisous- sies van verleden zomer door te maken. Het geval blijft niettemin teekeneud voor wat de zucht uaar verwezenlijking van nieuw-Turkije alzoo kan opleveren. VEREENIÜDE STATEN. De Katholieken in de Ver. Staten heb- beu zich aan het werk gezet om in verband met het jubeljaar der kerk 6,üUU,U00 bijeen te brengen voor de r.-k. inwendige zending. De MarinebegrootLng. Washington, 28 Jan. De Senaat heeft de marine-begrooting vastgesteld op een bedrag van 280,776,978 dollar, dat is 900.000 dollar meer dan waarop het Huls van Afgevaardigden de begrooting heeft goedgekeurd. Het Huis van Afgevaardigden heeft het wetsontwerp aangenomen, dat de overlevenden van de Malne, het oorlogs schip, dat in den Spaansch-Amerlkaan- achen oorlog in Febr. 1808 in de haven van Havana in de lucht ia gevlogen, pen-

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 14