DRUKWERK BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Advertentiën. Voetbal Ver. H.R.C. C. DE BOER J". Illllllllllllllllllllllllllllllll dankbetuiging. TARSAVON ZWEEDSCHE GYMNASTIEK voor kinderen VAN ALLERLEI AARD RalarlsregeMng Hoofden en Ondearwtyzers. Bjj Kon. Besluit zijn ingang 1 Januari JA, opnieuw regelen vastgesteld voor de bezoldi ging van de hoofden en de onderwijzers aan de scholen voor gewoon, uitgebreid en meer uitgebreid lager onderwijs. Daarin lezen wij o. m.: Art. 1. De jaarwedde van den onderwijzer, die niet de akte ais hoofdonderwijzer bezit, bedraagt 1300, na 2 en 4 dienstjaren te verhoogen telkens niet 200, en na 0, 8,10, 12, 14, 16, 18, 20 en 22 dienstjaren te ver hoogen met 100. Art. 2. De jaarwedde van den onderwijzer, die de akte ais hoofdonderwijzer bezit, be draagt 1600, na 2, 4, 6, 8 en 10 dienstjaren te verhoogen telkens met ƒ200, en na 12, 14, 16, 18, 20 en 22 dienstjaren te verhoo gen telkens met 100. Art. 4. 1. De jaarwedde van heit hoofd of den onderwijzer eener school voor gewoon L. O. wordt verhoogd, indien hij de bevoegd heid bezit tot het geven van L. O. in Fran- sche taal, Duitsche taal, Engelsche taal of wiskunde; en wel voor elke dezer bevoegd heden met 60. 2. Bezit hij voor eenig vak uit meerderen hoofde bevoegdheid, dan wordt slechts één dier bevoegdheden in aanmerking genomen. Art. 5. 1. De jaarweddie van den onder wijzer, die hoofd is eener school voor UX.O. of eener school voor M.UX.O, alsmede de jaarwedde van den onderwijzer eener school voor UX.O. of van de klasse van het zevende of een hooger leerjaar eener school voor M.U.L.O. wordt verhoogd, indien hij de be voegdheid1 bezit tot het geven van L.O. in Fransche taal, Duitsche taal, Engelsche taal, wiskunde of handelskennis, voor elk vak, waarvoor hfj de bevoegdheid bezit, met 100, en voor elk dier vakken, waarvoor hfj een hoogere bevoegdheid bezit, meft f 200, mits in het vak, waarvoor de bevoegdheid strekt, aan de school of aan de klassen van het ze vende en de hoogere leerjaren onderwijs wordt gegeven. Art. 6. De onderwijzer, die hoofd is eener school voor gewoon L. 0„ geniet als zoodanig eene verhooging zijner jaarwedde van 800, indien het aantal leerlingen minder dan 146 bedraagt; van 500, indien het aantal leerlin gen 146 Of meer, doch minder dan 837 be draagt; van 700, indien het aantal leerlin gen 337 of meer bedraagt Hoofden van UX.O.-echolen met twee bij vakken (met uitzondering van die welke in bet 2e lid van art. 27 der L. O.-wet 1920 zijn bedoeld, genieten van 700 tot 1100 ver hooging; de in art. 27 2e lid bedoelde boven dien 100 (voor M.UX-O. alleen het 7e en hoogere leerjaar). Hoofden, die geen be voegdheid Fransch, enz. hebben, 400 min der. Hoofden van scholen, die desondanks al een verhoogde jaarwedde hadden, behouden die tot 31 Dec. 1927, eveneens onderwijzers. Voor hoofden en onderwijzers aan rijks kweekscholen is de jaarwedde 450 en 260 hooger. Art. 10. De verhoogingen, waarop aan spraak wordt verkregen in verband met het aangaan van een huwelijk, gaan in met den eersten dag der maand, waarin het huwelijk is aangegaan. Art. 11. De verhooging wegens het bezit van bijzondere bevoegdheden, die niet reeds ten tijde der benoeming worden bezeten, gaat in met den eersten dag der maand, waar in de «bevoegdheid -wo-wit verkregen. D« In Engeland bestelde water vliegtuigen (Schriftelijk beantwoorde vragen). Op de vragen van den heer Ter Hall betreffende de opdracht voor het vervaardi gen van vier watervliegtuigen voor de Ne- derlandsche marine aan een Engelsche vlieg- tuigenfabriek antwoordde de Minister van Marine: De Nederlandsche vliegtuignijverheid is in deze niet voorbijgegaan. Aan haar werd ver zocht in te schrijven op een door Marine ver langd vliegtuig, bestemd om medegevoerd te worden aan boord van de kruisers, type „Java", en beantwoordende aan door Marine gestelde eischen. Van de inschrijvingen van de Nederland sche fabrieken de N. V. „Nederlandsche Vliegtuigenfabriek" (Fokker) en de N. V. „Nationale Vliegtuig-Industrie" verdiende het project-Fokker verre de voorkeur. Dit project werd dan ook gekozen en met de N. V. „Nederlandsche Vliegtuigenfabriek" een contract voor den bouw van een- vlieg- boot gesloten. Alhoewel de eischen niet licht waren te noemen, zijn ze door de fabriek zonder meer aanvaard. Tijdens de proefnemingen bleek echter, dat -de naamlooze vennootschap niet aan alle gestelde eischen kon voldoen. De proefne mingen zijn zeer tjjdroovend geweest en zijn tenslotte gestaakt. Bjj de N. V. „Ned. Vliegtuigenfabriek" werd slechts één vliegboot -besteld'. In het desbetreffende contract werd tevens een be paling opgenomen, waarbij de marine zich verbond van dit vliegtuig, deeventueele nabestelling van drie of vier vliegtuigen voor de kruisers bij voorkeur bij de naamlooze vennootschap te plaatsen. Van schuld van de zijde van de VMegtul- fienfabriek of van de zijde van de marine kan n dezen niet worden gesproken. Nadat gebleken was, dat de vliegboot niet aan de eischen voldeed', hetwelk door den fabrikant erkend werd, zijn de proefnemin gen door hem voortgezet met een als drijver- vliegtuig ingericht Fokkervliegtuig van be staand type. Ook met dit tvpe toestel en motor bleek niet aan de eischen te kunnen worden voldaan, zoodat tot een ander type moest worden overgegaan. iWaar inmiddels, in verband met den stand van den bouw van den kruiser „Java", geen tijd meer beschikbaar was om de uiteraard iengdurVe proefnemingen ook met dit type oa motor nog te doen plaats hebben, werd nagegaan welk vliegtuig, geschikt voor het medevoeren met de kruisers, wel te ver krijgen was. Een dergelijk toestel bleek te zijn het standaardtype S III D Falry Sea- plana. Aangezien deze vliegtuigen in den be schikbaren tijd geleverd konden worden, werd in December jl tot bestelling over gegaan. van voorbijgaan van de Nederlandsche in dustrie is, zooals uit het bovenstaande blijkt, geen sprake. Toen vaststond, dat de Vliegtuigenfabriek niet in staat was tijdig een toestel te leveren, dat aan de eischen zou kunnen voldoen, en op grond van de eerste aanbieding van de andere Nederlandsche fabriek moest worden aangenomen, dat ook deze dit niet zou kun nen doen, moest het uitgesloten geacht wor den de voor de kruisers benoodigde water vliegtuigen hier te lande te doen aanmaken. De N. V. „Nederlandsche Vliegtuigenfa briek" acht zich in dezen niet gepasseerd. Zij heeft het risico der groote kosten vrij willig aanvaard en acht de marine allerminst tot eene schadevergoeding verplicht In strijd met de eischen van een goed gemeentebeheer. In de Woensdag gehouden vergadering van den Raad van State, afd. Geschillen van bestuur, werd voorlezing gedaan van het Kon. besluit tot ongegrondverklaring van het beroep van den gemeenteraad van Amersfoort, tegen besluiten van Ged. Staten van Utrecht, tot onthouding van hun goedkeuring, onderscheidenlijk aan de begrooting van inkomsten en uitgaven dier gemeente voor 1924 en aan het be sluit van den Raad dier gemeente van 10 Juni 1924 tot wijziging van die be grooting. Ged. Staten hadden de goedkeuring aan de begrooting onthouden, omdat geen rekening gehouden was met een aan schrijving van Ged. Staten, dat voortaan bezwaar gemaakt zou worden tegen de goedkeuring van de begrooting eener gemeente, indien daarin voor de dekking der kosten van jaarwedden en belooningen van personeel in vasten gemeentedienst, geheel of ten deele buitengewone middelen zouden worden aangewend. Aan het besluit van den Raad tot wijzi ging der gemeentebegrooting over 1924 is goedkeuring onthouden door Ged. St., uit overweging, dat het' raadsbesluit strekte om den post „belasting naar het inkomen" met f 52.000 te verminderen en in de plaats daarvan de posten „uitkeeringen van het electrisch bedrijf" en „uitkeering van het gasbedrijf" wegens over 1923 gemaakte ■winst te verhoogen met onderscheidenlijk f 80.000 en f 22.000. Dit raadsbesluit werd door Ged. Staten niet alleen in strijd geacht met art. 6a der verordening op het technisch beheer der gemeentebedrijven, krachtens hetwelk een gedeelte van de zuivere winst kan worden opgenomen in de gemeente begrooting van het dienstjaar, volgende op dat, waarin de rekening dier bedrijven door den raad is vastgesteld, maar bovenal met een goed geldelijk beheer en alzoo met het geldelijk belang der gemeente. (Corr. Bur.) N. V. Hanzebank, Hu» Hem. In ona na van 17 dezer hebben wij reed» medegedeeld, dat op 28 Jan. ajs. een buitengewone, algemeene vergadering van aandeelhouders van de N. V. Hanze bank in het bisdom Haarlem zal wonden gehouden, waarop in behandeling zal wonden genomen een voorstel van direc tie en commissarissen tot voortzetting van het bedirijf en betreffende de midde len, waardoor dit zal kunnen geschieden. „De Tijd" bericht thans, dat de alg. di recteur der Hanzebank, de heer Perquin, en de directeur van het Centraal Hanze- bureau, de heer Chris Jansen, op de ver gadering van voorzitters der afdeelingen van de R.-K. Middenstandsvereeniging „De Hanze", welke Dinsdag jX te Haar lem werd gehouden, mededeelingen aan gaande deze voorstellen hebben gedaan. Is het blad goed1 ingelicht, dan komen deze voorstellen hierop neer, dat de Han zebank gereorganiseerd1 moet worden en als geheel nieuwe instelling moet wor den ingericht, los van den Hanzebond. De Nederlandsche Bank heeft zich bereid verklaard aan die nieuwe instelling een groot disoonto te verleenen, mits de mid denstand 800.000 weet bijeen te bren gen. De directeuren der Hanzebanken te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, hebben verklaard in hun rayon waar schijnlijk gelden te kunnen verkrijgen, reep. tot een bedrag van 800,000, 350.000 en 250.000 gulden. Mocht dit plan verwe zenlijkt kunnen worden, dan zal getracht worden surséance van betaling te ver krijgen, zoodat de oude Hanzebank langs normalen weg zou kunnen worden geli quideerd. Van de nieuwe Bank zal de heer Perquin geen algemeen directeur meer zijn. Het zilveren huwelijksfeest van de Koningin. De Vereend ging Koninginnedag Utrecht heeft het voornemen alle Oranjevereeni- gingen in dien lande uit te noodigen tot een bijeenkomst te Utrecht op een nader te bepalen dag in de maand Februari e.k., teneinde te geraken tot oprichting van een Centraal oomité, dat plannen zal be ramen om aan de Koningin en haar ge zin, namens die gezamenlijke Oranjever- eenigingen, een hoffelijk blijk van hiulde aan te bieden ter herinnering aan den dag, waarop zij 25 jaar getrouwd zal zijn (7 Februari 1926). Reeds hebben enkele commissarissen der Koningin zich bereid verklaard1 in een eere-oomdté zitting te nemen. Kantoorhouders bfj den Post- en Telegraafdienst De kantoorhouders bij den Poflb- en Telegraafdienst, georganiseerd in den Centraien Bond van Nederlandach Post-, Telegtraaf- en Telefoonpersoneel (O. B. P. T. T.) kwamen heden te Utrecht bijeen ter bespreking van de voorstellen tot re organisatie van den P. en T.-dienst (Rap- port^Nolting). Op deze vergadering werd' sterk be treurd, dat het Nederlaadacfce Volk tot dusver zoo ffllecitft Jbs ingelicht over de wijze, waarop een klein aantal hoofdamb tenaren een reorganisatie van het Ps T. T.-bedrijf heeft voorbereid, welke in haar gevolgen voor het nubliek zeer ernstig kan zijn. Het Rapport in zijn geheel werd door de vergadering wegens zijn grievenden inhoud met verontwaardiging van de hand gewezen, terwijl omtrent een be paald onderdeel van het Rapport met alr gemeene stemmen een uitspraak werd genomen. Vadertandsel) Verbond. Op 16 November j.1. is te's Gravenhage gesticht een nieuwe staatkundige ver- eeniging, die den naam zal aannemen van Vaderiandsch Verbond. Ten opzichte van de staatkundige grond slagen der vereeniging zij opgemerkt, dat deze het aantal politieke programs niet met nog een wil vermeerderen door, in bijzonderheden op elk gebied van het staatkundig leven, inzichten en wenschen van zijn leden vast te stellen, ze acht het voldoende, eenige nader omschreven pun ten aan te wijzen als toetssteen voor staat kundige gelijkgezindheid, zoowel van de leden van het Verbond onderling, als van de vrouwen en mannen, die op hun aan stichting naar de vertegenwoordigende lichamen zullen worden afgevaardigd. Van de grondslagen noemen wij 1. Aanvaarding van den monarchaal- constitutioneelen grondslag van den Nederlandschen staat. 2. Eerbiediging van de vrijheid van den burger in zijn godsdienstige overtuiging. 8. Uitgang, bij wetgeving en bestuur, van de grondgedachte, dat de vrijheidis een kostbaar goed en slechts mag worden ingeperkt, indien het algemeen belang het vorderen van het ofTer eischt. 4. Herziening van het kiesrecht, waar door de rechtstreeksche band tusschen kiezers en gekozene wordt hersteld. 6. Herstel en behoud van een juist even wicht tusschen staatsinkomsten en uit gaven, als grondslag eener gezonde staats huishouding, welke door verlaging van belastingen en betrachten van gepaste zuinigheid de kapitaalvorming bevordert. Hergeving van de grootst mogelijke vrijheid aan het particuliere bedrijfsleven en beperking van de overheidsbemoeiing tot het onvermijdelijke. Bestrijding van het streven, den staat en de overheden te betrekken in en hun zelfs de leiding te geven van de maat schappelijke bewegingen, gericht op wij ziging van de stelsels van voortbrenging en verdeeling 6. Behoud van de weerbaarheid des volks, zoolang en voorzoover zulks voor een lid van den Volkenbond geraden en geboden is. 7. Behandeling door de overheid van het openbaar en bizonder onderwijs op voet van gelijkheid. 8. Handhaving van den band tusschen het moederland en de deelen van den staat buiten Europa, met voorzichtige en daarmede gepaard gaande geleidelijke invoering van zelfbestuur. Uit grondslag 4 blijkt, dat de vereeni ging elke redelijke kieswetwijziging zal steunen, welke de zelfstandigheid der kiezers weer volledig wettelijk vastlegt, en waardoor de bestaande ongerechtigde overmacht der partijbesturen en ver- kiezingsleiderfc wordt gebroken. Mej. dr. Van Dorp is niet toegetreden tot Het Vaderlandadh Verbond, waarin zich de Liberale Partij en de Partij voor Volkswelvaart hebben opgelost, omdat zij zich er niet mee kan vereenigen, dat dit verbond het vrijhandelsstandpunt heeft prijsgegeven. R.- K Centrale van borgerlljk overhelds- v personeel. Dezer dagen heeft de R.-K. Centrale van burgerlijk overheidspersoneel een vergade ring te Amsterdam gehouden, welke gewijd was aan de bespreking van de plannen tot voortzetting van de salarisactie voor bet rijkspersoneel. Besloten werd, opnieuw een bespreking met de R.-K. Kamerfractie te vragen en het reeds eerder in de centrale commissie inge nomen standpunt nader te verdedigen, n.L intrekking van het Bezoldigingsbesluit 1925, gevolgd door een, in overleg met de gereor ganiseerde oommissie van overleg, zoo spoe dig mogelijk itot stand te brengen herziening van het Bezoldigingsbesluit 1920. In afwachting daarvan zal worden verde digd, dat op de salarissen volgens laatstbe doeld Bezoldigingsbesluit een korting wordt toegepast van niet hooger dan 5 pot. voor gehuwden en 71/, voor ongehuwden. De Centrale meent, dat de rijksmiddelen en de levensomstandigheden van dien aard1 zijn, dat bovenbedoeld standpunt volkomen gewettigd is. Verhoogüng van den ben zin o-priJs. De benzine-prijs zal met ingang van gisteren (Woensdag) mot f 8.— per 100 L. worden verhoogd. Verder zijn de par ticuliere en industrieels prijzen uniform gewonden. (TeL) Vflf nieuwe schepen voor de Paketvaart Maatschappij. De directie van de Kon. Paketvaart Mij. heeft, naar Aneta verneemt, den bouw van vijf stoomschepen als volgt gegund: een schip aan de N. V. werf vJh. Rijkel en Ca te Rotterdam, mot machines van Werkspoor te Amsterdam; vier schepen aan de N. V. Wilton's Machinefabriek en scheepswerf te Rotterdam, met machines van Gebrs. Stork Oo. te Hengelo. Alle schepen zijn van hetzelfde type, metende bruto ca. OLOOO ton; hoofdafmetingen: 230" X St? X 12,6" en ingericht voor la ding-, zoowel als passagiersvervoer. De schepen zullen genoemd worden naar vroegere gouverneurs-generaal van Ned.- Indië, resp. Rooseboom, Van Goens, Speelman, Van Diemen en Duymaer van Twist De gemeentelijke meelvoorzlenlng te Amsterdam. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam heeft een uitvoerig adres ge richt aan Gedep. Staten van Noord-Holland, waarin verzocht wordt het besluit van den Amsterdamschen Raad tot aankoop van meel niet goed te keuren ot ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen. Het gemeentelijk melkman opolle te Amsterdam. In verband met de plannen tot oprichting van een gemeentelijk melkmonopolie te Am sterdam gaf de Middienstandscentrale aan het accountantsbureau Elles en Hamelberg op dracht om een financieel rapport over een dergelijke gemeentelijke instelling uit te brengen. In de jongste nota van B. en W. inzake het melkbedrijf wordt berekend, dat dit mo nopolie voor de bevolking een jaarijjkscne winst zal beteekenen van vijf milï'oen gu1- den. Dit cijfer is gebaseerd op de verkeerde veronderstelling, dat bijna alle Amsterdam mers flesschenmelk gebruiken. Het rapport- Elles en Hamelberg, dat opzettelijk eveneens op dezen verkeerden grondslag is gebaseerd1, teneinde daardoor gemakkelijker een verge lijking te kunnen maken, komt tot d-» con clusie, dat de inrichting van een gemeente lijk melkbedrijf, zooals wethouder De Mi randa zich dat voorstelt, een jaarlijksch ver lies zal opleveren voor de bevolking van on geveer drie miüioen gulden. Zon-écllps 24 Jan nart Zaterdagmiddag 24 dezer zal de zon voor onze streken gedeeltelijk verduisterd worden en ondergaan als een gloeiende sikkel. Totaal is de verduistering in het dichtst bevolkte gedeelte der Vereenigde Staten van Amerika; de langste duur der tota liteit is 2 min. en 82 sec.binnen de zone der totaliteit liggen aldaar 5 groote ster renwachten, en het zal daar aan belang stelling niet ontbreken, te meer daar er vóór 9 Sept. 1945 in Amerika geen totale zonsverduistering meer zal zijn. Hier begint ten 3.15 nam. de maan rechts onderaan de zonschijf in te deuken, en zal de grootste bedekking 0.80 bedra gen, ten plm. 4.20. De zon gaat onder ten 4.30, en wanneer een heldere lucht het verschijnsel begunstigt, zal het wel interessant zijn, en door den lagen stand der zon ongehinderd met het bloote oog te volgen. Wit Gele Kruis in bet Bisdom Haarlem. Dinsdag J.1. vergaderde bet bestuur van de Diocesane Federatie van het Wit Gele Kruis in bet Bisdom Haarlem. Behandeld werden de vragenlijsten, welke het bestuur door de «eer vereerende bemidde ling v*n ZD.H. den Bisschop mocht ontvangen. Vrijwel alle antwoorden «ijs ingekomen (pijn 296), elke een kostbaar propaganda materiaal uit zullen maken voor de naaste toekomst. De ingekomen antwoorden werden in 8 ca- tagoriën verdeeld, le. Parochiën (gemeenten) waar een R.K. Wijkverpleging reeds bestaat, maar nog niet aangesloten is bij de Diosecane Federatie; 2a Parochiën (gemeentefi) waar bij eene po ging tot oprichting eener RJL Wijkverpleging kans van slagen bestaat; 3e. Parochiën (gemeenten) waar, althans voorloopig, geen kans van slagen bestaat om oen RJL, Wijkverpleging te krijgen. Het bestuur «al ziph met de parochiën (ge meenten) onder No. 1 In verbinding stellen om aansluiting bij de Fedoratio te bewerken. De onder No. 2 genoemde parothiën en ge meenten zullen bewerkt worden. De Nos. 8 blijven voorloopig in archief. In April «al er een groote algemeens pro- paganda-vergadertng worden gehouden, toe gankelijk voor leden der federatie, belangheb benden en belangstellenden. Een terzake kun dig spreker wordt voor die vergadering uit- genoodigd. De vergadering «al worden aange kondigd door bemiddeling van de per». Het bostuur stelt er prijs op uitdrukkelijk te verklaren, dat door aansluiting bij die Diocesane Federatie iedere vereeniging hare volledige zelfstandigheid behoudt. Dr. W. B. O. H. Canoy, arts, te Bownkar- spel, voorzitter en P. H. X J. Lommen, Burge meester van Castricum, secretaris der Fede ratie, verklaren zich steeds bereid Inlichtingen te verschaffen. Het auto-ongeluk te Ntymegen. Een familiedrama. Het naspel van het auto-ongeluk te Nij megen, waarbij drie menschen het leven verloren, wekt sterk het vermoeden, dat men hier te doen heeft met den zeer tra gisch en afloop van een liefdes-drama. Zaterdagavond oan elf uur sprong n.L op de plaats waar de auto in de rivier was gereden, een juffrouw te water. De schipper, die het kind van de familie Op- huyzeni had gerede bevond zich in de na bijheid en haalde ook deze vrijwillige drenkelinge uit 't water. Het Week te zijn een Duiteohe juffrouw, die vroeger bij Ophuysen in dienst is geweest Op het politiebureau vroeg men haar naar de reden van haar wanhoopsdaad en zij vertelde toen, dat er tusschen haar en den verdronken heer Ophuysen een ver houding had bestaan. De heer Ophuysen zou zelfs van plan geweest zijn met het meisje te vluchten naar Amerika, waaN voor reeds passagebiljetten waren ge kocht. Blijkbaar heeft de man de konaekwen- ties van zijn daad niet aangedurfd en ten einde raad zijn toevlucht genomen tot een moedwilligen gezamenlijken dood met vrouw en kinderen. Deze toedracht wordt nog waarschijnlijker, als men weet, dat de auto, die door deskundigen is onderzocht, geen afwijkingen vertoonde, waaraan het ongeluk zou kunnen worden toegeschre ven. Ooggetuigen verklaren, dat de auto in snelle vaart recht op de rivier aanstoof en dat er niets te bemerken was van een poging om de groote bocht te maken die noodig was om de Waalkade op te rijden. Als er werkelijk opzet is geweest, staat in ieder geval vast, dat de man zonder medeweten van de vrouw de vreeselijke daad begaan heeft. Het geredde meisje vertelde, dat, toen de auto op de rivier aanreed en haar moeder zag, dat men niet de Waalkade op gin£, zjj tot haar man had geroepen: ,'t Gaat verkeerd." Direkt daarop schoot de auto met een groot-en boog het water ln. De voorruit brak er uit en het kleine meisje viel uit den wa gen, waarna zj door een schipper werd gered. Het kitd! weet nog niet hoe het drama is afgebopen. Drie menschen overreden. Op het Marrixplein te Amsterdam zijn een vrouw en twee kindleren bij het over steken van den weg door een personen auto overreden, waarbij een der kinderen vermoedelijk toer de auto werd meege sleurd en onder een in dezelfde richting rijdende tramwagen terecht kwam. Het drietal is in let Binnengasthuis opgeno men. De chauifeur heeft verklaard, dat op het noodlottige oogenblik de remmen van de auto niet werkten en hij door den schrik het stiur was kwijtgeraakt. Gestrande scnepen bij Hoek van Holland. Dinsdagmorgen is tengevolge van den mist de Hamch-boot „ArchangeT gestrand. Te kwart vo<r twaalf werden met sleepboo- ten 70 passagiers geland. De overige passa giers, ongeveer 70 personen, volgden te twee uur. Wegensden lagen stand van het water moesten de passagiers per roeiboot van bet schip naar <h sleepboot worden gebracht. Het schip is nog niet vlot gekomen. Denzelfdei morgen strandde ook het Fran sche stoomschip ,J£apitaine Prieur", op weg van St Nazare naar Rotterdam, beladen met stukgoederen pl. m. 8 mijl zuidelijk van den Waterweg, q> de Maasvlakte. De Harwfchboot „ArchangeT is Woens dagmiddag uur, nadat een gedeelte der hu- ding gelost was, door sleepbooten vlotge- bracht. Het schip is vervolgens opgestoomd naar Rotterdam, geassisteerd' door de sleep booten „Zuiierzee", „Hoek van Holland" en „Rozenburg". Het schip is in het dok opgenomen voor bodemonderzoek. Den lsten Februari a s. hopen onze geliefde Ouders J P KOK en i. C. DE BOER, hnnne 12 Va-Jarige Echtver- eaniglng te herdenken. Hun liefhebbende Kinderen, Antje en Johanha. Sluisdijkstraat 105. m m *ii n» m m wnr-n»' Ondertrouwd P. j. REUVERS en F M C. HARJER Beverwijk, Breestraat 1, 21 Januari Helder, 1926. Spoorstraat 49, Huweltjksvoltr kklng 4 Februari a s Hiermede vervullen wy den treurigen plicht U ken nis te geven van het over lijden van onze lieve Moe der, Behuwd Groot- en Overgrootmoeder ELSJE BIJL, Wed van P. v 't Hebt, in den ouderdom vau bijna 83 jaar. Dat zij ruste in vrede. Helder, 21 Januari 1925. Namens de Wed. J RIEDEMAN— v. 't Hebt, en verdere familie. Hiermede betuigen wij ook namens wederzjjdsche familie, onzen hartelljken dank voor de vele blijken van belangstelling bij ons huwelijk ondervonden. Helder, 22 Januari 1926 N. ROTGANS. A ROTGANS-di Boer. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder, Mej. M. KWAST-LEUVENS, betuigen wy by dezen onzen harteiijkan dank. Namens de Familie, W. KWAST. Ondergeteekende betuiger hun hartelljken dank aan dei WelEd. ZeerGel. Heer Dokte' Mobansabd en Mej. Vink voo: de goede hulp by de bevallini van hun Zuster. Familie KRULTEB (WEIT* MLUUWVUtW) haarwaschmidoel ÏIUKUX» TtmUPPBCMMAr voiKmj#eAAi)'nf,l_E3SCHEN VAN VtRSCHIUJHGCOiWaTTL. AN-oaND WtCl n«CN HOM. li AvONCOMBMSTY-HAARLEM Oo lessen In zijn weder aangevangen. Aonmeldlng van nieuwe leerlingen bij Mevr. 0E BOER-BROUWER, Weststraat til. H. R. C. I—HELDER I. Voor doztn belangrijken wedstrijd kan men plaatsbewijzen In voorverkoop krijgon bijDE BEURS, Spoorstraat sn VAN DOORN, Brak- kavaldwsg. WORDT e^LRNE GELEVERD DOOR

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 2