TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS VAN DONDERDAG 22 JANUARI 192S. GEMEENTERAAD. den aanvang der zitting van Dins dagavond, deelt de Burgemeester, Voor zitter van den Raad mede, dat het Ooilege over wenscht te gaan in Comité-Generaal, aangezien de wethouder van finantiën eenige mededeelingen aan den Raad wenscht te doen, die vermoedelijk vertra ging zullen geven in de verdere behande ling der begrooting. Daar hedenavond wel niet weder tot openbare vergadering zal worden overgegaan, sluit de Voorzitter diensvolgens de vergadering. Na afloop van het Comité-Generaal werd het voorstel, vervat in Bijlage 14, met algemeene stemmen aangenomen. Dit voorstel betreft het eervol ontslag van den heer G. Tjalsma als tijdelijk Directeur van den Gemeentelijken Hoofdactecursus in verband met zijn vertrek; in diens plaats is thans benoemd, dooh slechts voor den duur van den loopenden cursus, de heer W. de Boer, oud-Hoofd «ener O.LJS. alhier. spoedig aan bederf onderhevig zou zijnin hui» en in de veronderstelling, dat haar en gaf den Franschen geleerden Pannen- buurvrouw thuis was, ging ze het brood tier en Proust opdracht dit vraagstuk brengen. Toen ze in de voorkamer was, te bestudeeren. Zij kwamen tot de onjuiste kwam haar een vreemde vrouw tegemoet, conclusie, dat gelatine daarin van bij- „O, zal ik het brood maar even aanne- zondere waarde zou zijn, zoodat vleesch- men?" vroeg ze het meisje. „De juffrouw is preparaten gefabriceerd werden, overrijk achter bezig", liet ze er nog op volgen, aan gelatine die soms aan eigenlek Het meisje, dat totaal geen kwaad vermoed- vleeschextract niet meer bevatten van I de, gaf het brood af en vroeg of ze even aan 5 o. Liebig was bet daarmede niet eens, daar hij gelatine van weinig waarde achtte en was van oordeel, dat de einde- looze rijkdommen aan vee in Z.-Amerika dienstbaar waren te maken voor goed- koope volksvoeding, terwijl duizenden runderen werden geslacht, waarvan alleen de huiden verwerkt werden en het vleesch werd weggeworpen, omdat hiervoor geen consumptie behoefte bestond. Na jaren van onderzoekingen vond Liebig het vleeschextract, een uiterst voedzaam volksmiddel, en welke uitvin ding aanleiding was tot oprichten van de Comp. Liebig, die thans beschikt over enorme weiden met een uitgestrekt heid van P/4 maal ons land, waarop tienduizenden runderen grazen. Een kwart pond Liebigs vleeschextract bevat alle oplosbare bestanddeelen van elf pond prima ossenvleesch en kost hier slechts f 1.40. De Oxo-bouillon is een latere vinding en is een product, hoofdzakelijk bestaande uit ingedikt vleeschnat en bevat dus heilzame en voedzame extract- stoffen. Maar bovendien heeft Oxo-bouil lon dien aromatischen kruidensmaak en de geur van de beste soepgroenten welke nog verhoogd wordt door het prima en buitengewoon goedkoope Oxo-selderjjzout, oen zuiver plantaardig product. De bouillon is daarom een zoo bij uitstek goedkoop en krachtig voedsel, omdat zulke kleine hoeveelheden uoodig zijn om een goed en voedzaam product te be reiden en kost b.v. een kop geurige bouillon, zooals aan alle aanwezigen werd geoffreerd slechts 3 cent. De Liebiegs orned beef en Ossenstong werden ook nog geoffreerd en heeft de Vereeniging de juffrouw wilde vragen of de juffrouw ook een doosje voor haar had om iets te ver zenden. De inbreékster ging z.g. naar de keuken om het te vragen en kwam even daarna terug met, de boodschap, dat de juffrouw het nog al druk had; maar direct wel eens zou zoeken, deur achter haar gesloten. De inbreekster, Toen ging het buurmeisje weg en werd de deur achter haar gesloten. De uitbreekster, die op zoo onaangename wijze in haar werk was gestoord, ging even daarna de achter deur uit. De bewoonster, die om vijf uur thuis kwam, ontstelde niet weinig van het verhaaï van haar buurmeisje. Ze bemerkte gelukkig, dat er niets was ontvreemd. Wel was de in breekster met gereedschap van haar man, dat ze uit een kist gehaaid had, bezig ge weest. het buffet open te breken, doch dü was haar niet gelukt. In veitband met de mededeelingen van den wethouder van finantiën zal ook de verdere behandeling der begroeting voor- loopig niet doorgaan, aoodat de vergade-VOÜf Huisvrouwen, die hier immers zeer ring van Woensdagavond en volgenduCtiefAs ,er zeL7?r toe medegewerkt om j. hg uitstek goedkoope en voedzame pro agen la vervallen. ducten der Comp. Liebieg ook hier meer ingang te doen vinden. De aanwezigen waren allen zeer ingenomen met de demonstratie en wij twijfelen er niet aan of de Liebigs producten, bij lederen kruidenier verkrijgbaar, zullen ook hier hun weg wel vinden. Voor inlichtingen enz. kan men zich steeds wenden tot de firma M. A. Grun- wald Zoon, die den alleenverkoop der producten van de Comp. Liebig voor Helder en Omstreken heeft. Nader vernemen wij omtrent de reden dezer schorsing, dat deze verband houdt met dte lagere opbrengst der inkomsten belasting over 1&2A. HARING. Sedert jaren is de haring niet zoo Vroeg in het voorjaar gevangen als thans. Vroeger, dat is bekend, bracht men in i November en December reeds haring aan, doch de laatste jaren begon de eigenlijke haringvisscherij pas in het laatst van Februari, begin Maart. Het gevolg daarvan was, dat men de haringnetten tegen die periode eerst in gereedheid bracht, zoodat men nu niet voldoende voorbereid is op den intocht van die zeebewoners. De groote zegens zijn nog niet inge nomen. Ware dat wel het geval geweest, dan, men veronderstelde dat, zouden de resultaten zeer vermoedelijk gunstig zijn geweest. Met kleinere netten toch had men reeds een vangst te boeken van omstreeks 12 tat haring, die tegen flinken prijs vaD de hand werden gedaan. Al voorbereidend, leeft men nu ietwat in afwachting, wat de haring van plan is te doen. Blijkt het, dat ze inderdaad de invasie naar de Zuiderzee wil doen, dan zullen, als bij tooverslag de zegen van de zolders naar de vletten verplaatst worden, doch blijkt de voorloopige haringvangst slechts een verrassing van een uitgebreide voor post te zijn geweest, dan houdt men de netten voorloopig nog droog. De haring was van een prachtig soort. Hopen we, dat de haring zal blijken la rie te hebben aan allerlei theoriën en dat ze in groote massa 's het Marsdiep zullen binnentrekken. Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Zooals reeds in ruimen kring is aan gekondigd, zal Prof. Dr. J. H. Gunning Vrijdagavond a.s. 's avonds 8 uur in het Alg. Militair Tehuis, Spoorstraat voor leden der Huisvrouwenver. en belang stellenden een lezing houden over „de Opvoeding der rijpere Jeugd". Waar Pr. Dr. J. H. Gunning een bekend paedagoog is, die zich door zijn schrijven in opvoedkundige tijdschriften, als „Het Kind", „School en Leven" en dergelijke groote bekendheid heeft verworven en ouders en opvoeders tegenwoordig de handen dikwijls vol hebben aan „de rijpere Jeugd", kunnen wij aan ieder, die maar eenigszins bij de opvoeding onzer jeugd betrokken is, deze lezing in alle opzichten aanbevelen. Demonstratie Liebigs-artikelen. Onder de auspiciën van de afd. Helder der Vereen, voor Huisvrouwen gaf Dins dagmiddag en -avond de firma A. J. ten Hope, importrice in Nederland van de, Libiegs artikelen een demonstratie vau hare producten in het Mil. Tehuis, Kanaal- weg. De Presidente, Mevr. DekkerKlik opende de bijeenkomst, waarna de Heer Hermans, Hoofdinspecteur der Comp. Liebig een causerie hield over deze wereldfirma. Deze heeft haar ontstaan te danken aan de uitvindingen van den beroemden Pfof. Liebig, in 1803 te München geboren en die de wereld we tenschappelijk verrijkte met de uitvinding van chloroform, waaraan de heelkunde haar stoutste triomfen verschuldigd is, sedert de operaties pijnloos geschieden. Op het gebied der voedings-hygiëne was zijn grootste uitvinding die van vleesch extract, waaraan hij het grootste deel van zijn levensarbeid besteed heeft. Napoleon wenschte voor zijn troepen in Egypte en Spanje, een krachtig voe dingsmiddel, dat in die «treken niet In de Molenstraat werd er bij een fa milie ingebroken, die sinds eenige we ken de stad1 uit is. Of er iets ontvreemd is kan nog niet worden vastgesteld. Alle kasten "fraren opengebroken, ver moedelijk met een hakmes, dat op tafel lag, De familie is ondertusschen getele grafeerd, zoodat vandaag of morgen vastgesteld kan worden, wat of gesto len is. Aanbesteding. Hedenmorgen werdi door deni architect S. Krijnen namens den heer P. Pluylaar aanbesteed het bouwen van het café „Den nenheuvel" en hét inrichten van het daarbij behoorende Sportpark te Huisduinen, in twee pexceeien en in massa. Perceel I. Café met autogarage, fietsen stalling, tennisbaan* terreinafscheiding, grondwerk en bestratingen. WE8T-EVDIB. De. J. W. Poort 14 Januari 1900—14 Januari 1920. Men schrijft ons, namens eenige leden der Herv. Gemeente, uit Paramaribo: 14 Januari 1925 is een bijzondere dag, ja een vreugdedag der Hervormde Ge meente te Paramaribo; immers op dien dag viert een harer voorgangers, de zoo zeer bemande Da J. W. Poort, zijn zil veren ambtefeest* Wie Da Poort is en wat hij voor zijne gemeente als geheel, zoowel als voor het individu in die gemeente is, ztllen wij hier niet gaan vertellen, wC. nde Jat deze eenvoudige man van harte, die alles wat hij doet, beschouwt als plicht, hem opge legd door een Hooger Wezen, wars is van elke openbare loftuigihg. Voor hem is het meer dan voldoende, dat hij weet dat zijne gemeenteleden van hem houden en hem vertrouwen als hunne geestelijke leider, die in uren van nood en rouw, hen steeds met raad en daad bijstaat; met hen deelt, hunne vreug de en ook hunne smart. Wat Ds. Poort geweest is in zijne vo rige gemeenten, weten wij; leden van de Herv. Gemeente te Paramaribo niet te vertellen, waar wat wij weten en kunnen getuigen, is dat hij in de ruim 3 jaren, die hij hier heeft doorgebracht, zicli ge geven heeft aan de Gemeente met hart en ziel en niets hem te veel was om de belangen der gemeente te behartigen. De Gemeente heeft zich dan ook opge maakt om deze gebeurtenis, waarvan niet vele voorbeelden in d'e annalen der ge meente voorkomen, op waardige wijze te vieren. Deze vreugdedag zal worden be nut door vrienden in en buiten de ge meente om aan hunnen geliefden voor gangstoestand willen vaarwel zeggen. Want ongezond is het, als men maar steeds voor een groot deei inkomsten blijft gebruiken tot dekking van uitgaven van een bepaald jaar, waarop men echter pas het volgende jaar recht heeft. Maar met dat al zien wjj de belasting plichtigen van schrik verstijven. Want. indien deze eerste eisch zou warden door gevoerd, beteekende dit voor een bepaald jaar een belaetingverhooging van 50%. Inderdaadl Doch nu begrijpt men weder, op welk een gevaarlijke helling wij met onze ge- meentefinanciën verkeeren* juist door het patje van die ontvangsten uit vroegere dienstjaren te verbruiken. Daarmede ver valt tegenover Ged. Staten het argument, dat toch nog geregeld op de inkomsten kon worden gerekend. Dat kan nu niet meer. Men heeft het successievelijk ver bruikt, inplaats van er naar te streven den post op te voeren en aldus voor de in gezetenen een overgang te bewerkstelli gen op een zoodanige manier, dat deze er geen nadéeligen invloed van hadden on dervonden, Ate immers b.v. gestreefd was in de nog te ontvangen achterstallige inkomsten een reserve te hebben van 258300, dan zou gevoeglijk de post inkomstenbelasting toch op 775.000 uitgetrokken kunnen worden waarvan 2/3 of 616.700 ten goede komt aan de begrooting 1925 en de zaak had gemarcheerd. In dé begroeting voor 1926 had men dan straks kunnen ramen 1/3 van het loopendé belastingjaar, (dus hetgeen inderdaad door de ingezetenen betaald wordt over het tijdvak 1 Jan. 30 April 1906) tot een bedrag van 258300. Nu gebruikt men (fit laatste bedrag om de uitgaven vnn de begrooting voor 1925 te dekken. Wij meen en hiermede den ingezetenen, ganger te toonen, wat voor hem in de lezers van dit blad! te hebben aangetoond, hem getrouwe harten klopt. Hem zal op!dat wij niets te veel gezegd hebben toen ondubbelzinnige wijze worden kenbaar wij beweerden, dat niet geconstateerd kan gemaakt dat al wat hij voor de gemeente f worden een saneering van onze gemeente deed! niet alleen op aoogen pi$s wordt jjflnKaiiën, maar vrij integendeel van die gesteld, maar ook dankbaarheid is jj gezondwohiing bezig rijn steeds verder af aanvaard- Da Jan Wilhelm T ort, geboren te Assen op 23 October, werd, na te Leiden Weest op uw hoede. Een Iribreekstert De plaats onzer inwoning wordt den laatsten tijd onveilig gemaakt door ont zaglijk brutale staaltjes van inbrekerij. Op klaarlichten dag is er op verschillen de plaatsen ingebroken, door een vrou welijk inbreekster van 30 of 35 jaar. Met valsche sleutels opent ze de deu ren, als ze weet dat de menschen niet thuis zijn, en slaat op de meest geraf fineerde wijze haar slag. Gouden en zil veren voorwerpen laat ze in den regel on aangeroerd liggen, doch alle geld, dat ze vindt, is van haar gading. Dinsdagmiddag 8 uur was zij met een valschen sleutel binnengegaan in een huis in d'e Schagenstraat De bewoon ster wat even de deur uit. De vrouw begaf zich naar boven en opende daar een geldkistje, waarin ge lukkig niets aanwezig was, nog andere doosjes en kistjes werden door haar opengemaakt, ook echter zonder succes, daar het geld van de familie op een an dere plaats geborgen was. Dat de inbreekster doortrapt is, bewijst wel het feit dat zij, toen er een belasting ambtenaar aan dé deur kwam, kalm naar beneden ging en zei, dat de juffrouw niet thuis was, of mijnheer dus maar over een kwartier terug wilde komen. Op de vraag van den ambtenaar wat of het huisje voor huur deed; antwoordde zij 3.76, terwijl zij bovendien nog ver- j zangsolisten", telde* dat de juffrouw twee kinderen had. Beidie gevallen verzon ze en de ambte naar bemerkte wel, d'at ze eenigszins ge agiteerd deed, echter niet zoo Sterk, dat hij er iets achter zocht Even na het vertrek van den belasting ambtenaar vond de inbreekster hot raad zaam het huis te veriaten, want toen de bewoonster, een half uurtje later thuis kwam was de vogel gevlogen. VIA VM» - J. 7 y Perceel II: het maken en opstellen van eer zijn studie te hebben voltooid, beroepen uitzichttoren met glijbaan, schommels, wip-op 14 Januari 1900 te Ursean (Noord Hol- planken, slingerpaal, enz. Uand) om in December 1903 deze stand- Ingeschreven was als volgt: plaats te verwisselen met De Rijp (N.- Holland) waar hij Weef tot Augustus Perceel I (zonder schilderwerk, etc.): H. Riemers 28770; H. Kiemers Jr. 24200; G. Groot 24766; H. H. London ƒ25226; Gebr. Smit 26700; Minneboo en Walboom 27896. Perceel 13: G. Groot f 2390; H. H. London 2500; H. Riemers 3070; Minneboo en Walboom ƒ3144; H. Riemers Jr. ƒ3400. Massa I en H: M. Schipper, Schagerbrug, I ganger te hebben. 18499; H. Riemers 26840; Minneboo en j - - Walboom f 30940» f Schilderwerk perceel I: J. de Kok 1434; j ONZE GEMEENTELIJKE INKOMSTEN Kaleveld 1590; Gebr. Hoogerduyn 1970. Schilderwerk perceel H: J. de Kok f 100; 1909. Van hier werd hij beroepen in Den Heidér; deze plaats werd na eene ambts bediening van circa 12 jaren, op hare beurt verwisseld! met Paramaribo, in Juli 192L Gelukkig is de Hervormde Gemeente te Paramaribo om een zoodanige voor- Kaleveld 250; Gebr. Hoogerduyn 340. Schilderwerk massa pero. I en II: Gebr, de Boer 2946. EN UITGAVEN VOOR HET JAAR 1925. Concert „Inter Nou". Dir.: A. J. Leewens. Morgen* Vrijdag 23 Jan. in „Casino". Alweer bereikten ons nieuwe kritieken, die getuigen van de zegetocht, die het viertal, hetwelk morgen hun medewerking aan het Dubbetmannenkwartet zal verleenen, door ons land maakt, en wel: „Het Nieuws van den Dag", 20 Oei 1924: „Ik behoef over deze vier knappe 'koper blazers van ons Concertgebouw niets te ver tellen. 't Was meesterlijk wat zij deden. Daarna de oompositie van den uitmunten den hoornist R. Sell, die zijn „Wald-ydille" vooral het jachthoornmotief met echo hij blies hierin driegestreept F heel knap voordroeg." De uitvoering was bewonderenswaardig en het is te hopen* dat men dat Blaas-Quartet vaak zal laten medewerken. „Het Volk", 21 October 1924: „Een uitstekend Ensemble bleek het Am- sterdamsch Instrumentaal Solisten Quartet. Een welkome afwisseling van de eeuwige Minder goed dan deze familie, kwam een familie in de Corns. Ditostraat er af. Toen verleden week Donderdag tusschen 6 en 9 uur niemand thuis was, is daar iemand met een valschen sleutel in huis gekomen en heeft de geheele linnenkast leeggehaald. Al het goed was op den grond uitgespreid, ter wijl de verschillende laden op tafel stonden. De gouden en zilveren voorwerpen in de kast waren niet meegenomen, doch het geld, ongeveer 70, was ontvreemd. Toen de dochter om even over negen uur thuis kwam, schrok zij zoo van de wanorde, die er in de voorkamer heersebte, dat zij ge heel overstuur raakte. Even daarna kwam de familie thuis. De dokter werd' gehaald voor de dochter en deze vond het raadzaam haar in het hospitaal te doen opnemen. De schrik was haar in hét bloed geslagen. Momenteel is d'e toestand van de dochter bevredigend. Begrijpelijkerwijs was de geheele familie overstuur, niet zoozeer om het ontvreemde geld als wel om den toestand van de dochter. Een ander staaltje van de verregaande bru taliteit, waarmee deze vrouwelijke dievegge te werk gaat, heeft op de Westgracht plaats gehad. [Maandagmiddag ging de bewoonster om twee uur de deur uit. Den bakker, die ze op straat tegenkwam, zei ze, dat hij het brood maar bij de buren moest afgeven, wat deze ook deed. Om drie uur hoorde heit buurmeisje leven Nu wij toch in het vorige artikel ge noodzaakt waren uitvoerig de belasting- politiek te bespreken, past daarbij aan, een beschouwing nopens hoofdstuk XII en in 't bijzonder betreffende den daarin voorkomenden post der geraamde te ont vangen inkomstenbelasting. Zooals reeds meermalen is medegedeeld; is deze ge steld op (776.000. Hierbij moeten wij' even een nadere uiteenzetting geven. Het dienstjaar der begrooting loopt van 1 Januari tot ultimo December. Het be lastingjaar loopt van 1 Mei tot 80 April. Daarom is de omschrijving in de begroo ting zoodanig gekozen, dat eerst ge; raamd kan worden het te ontvangen be drag van het reeds loopende belasting jaar en daarna van het op 1 Mei aanvan gende belastingjaar. Voor het begroo- tingisjaar 1925, moet dus voor 1/3 ge raamd worden de opbrengst uit de belas ting van het belastingjaar 1 Mei 1924— 30 April 1905 en 2/3 van het belasting jaar 1 Mei 1925—30 April 1926. Van deze wijze van raming is tot nu toe* onder goed keuring van Ged. Staten afgeweken, dus sinds de invoering van de te dien aan zien vastgestelde wettelijke voorschriften, dil van 1 Mei 1921 af. Dit geschiedde om „Apeldoornsche Courant", 12 Juni 1924: j „Voor het kunstlievend publiek is het on- ^ed* ontstaan door de mMsomst^dighe- w mi i heen te komen. Blijkbaar heeft het getwijfeld een groot voorrecht met dit ex quise ensemble kennis te maken." „Opr. HaarL Courant", 2 Oct. 1924: „Het samenspel, dat deze heeren ber iken is buiten kijf verbluffend. De zuivere, zil veren trompettonen assimileeren ongemeen prachtig met de mannelijke sonoriteit van den hoorn en van de majestëtische bazuin. Het publiek toonde zich opgetogen over liet meesterlijk samenspel van het viertal, en daar was volop reden toe* Dat „Inter Nos" zich zelf ndet onbetuigd zal laten, getuigen niet minder dan 9 num mers, die het programma sieren en een eer ste uitvoering beleven. Met het oog op te verwachten belangrijken toeloop is het raadzaam zich tijdig van plaat sen te voorzien bij den heer Kokelaar, Ka- naalweg. Avondkas aan de zaal op Vrijdag avond vanaf 7J.6 uur. Kinder operette „Hans en Grietje*. Woensdagmiddag voerde de heer Boelens met zijn leerlingetjes opnieuw dé operette „Hans en Grietje" op. Ook nu weer was de zaal geheel vol, hetgeen bewijst, dat de voor stelling den vorigen keer in den smaak viel van het toen aanwezige jeugdige publiek. De zelfde meisjes vervulden nu weer de hoofd rollen* en dat ze bereids de noodige tooneel- routine hadden verkregen, bewees hun groo- tere vrijmoedigheid en ongedwongenheid* die het spel zeer ten goede kwam. Een van des heeren Boelens' jeugdige leerlingetjes decla meerde als voorstukje een versje. In een keurig wit jurkje, met een helder en duide lijk stemmetje, deed ze *t wat goed! en even als den vorigen keer brachten Hans en Griet je de kinderen braaf aan t lachen met hun zang en dans. Het na stuk je bleef Urwille van den rijd rHimajl StihieOMgfi. College van Ged'. Staten gedacht, dat die overgangstoestand nu lang genoeg ge duurd heeft. Althans is reeds in 1924 aan gedrongen, om dien overgangstoestand te beëindigen* Want wat geschiedt er wer kelijk? In de begrooting wordt de belas ting, die betaald wordt door de belasting schuldigen van 1 Mei 1925 tot 30 April 1920, ten volle als inkomsten gerekend te behooren tot 1925. Men teert dus feitelijk 4 maanden, of 1/3 in, ondanks de waar schuwing reeds door Ged* Staten in 1924 gegeven. Nu moge er alias voor te zeggen zijn in een overgangstoestand; het is toch ver keerd, om inkomsten, die voor zoo'n be langrijk deel tot het volgend begrootings- jaar behooren, maar geregeld op te vor deren, voor het loopende begrootingsjaar. Daarvoor kan nog worden gepleit, als de overschotten van vorige dienstjaren, die telkens overgebracht worden naar een vol gend dienstjaar, zoo groot zijn, dlat deze feitelijk hetzelfde bedrag weergeven als anders op de begrooting gesplitst ware geraamd geworden. Om deze omschrijving voor de lezers in cijfers uit te drukken, diene het volgende. Zooals gezegd, is geraamd voor 1925 een opbrengst van 775.000. Dit is dus te ontvangen van 1 Mei 1926 tot 80 April 1926. Feitelijk behoorde daar te staan: Opbrengst inkomstenbelasting 1162500, waarvan 2/3 voor 1925 776000. En dan in de'volgende begrooting, dus in 1926 1/3 van het loopende belastingjaar 387.600. Zoolang nu nog de opbrengst aan ach terstallige ontvangsten, een beduidend be drag uitmaakte, kon men met eend gen grond' tegen het verlangen van Ged. Star ten ageeren welke dien aogozandea ov ar te dwalen. Wij hopen althans, met hetgeen wij tot nog toe over de begrooting van 1925 schreven, dat dit een elk dui delijk voor oogen zal staan, en dat we, ondanks het gebruiken van de inkomsten van een volgend dienstjaar, mede nog be zig zijn den weg te bewandelen, die leidt naar steeds grooter wordende tekorten. V' De overige bronnen van inkomsten in hoofdstuk XTT voorkomende, bestaan uit: opcenten op de hoofdsom der belasting op gebouwde en ongebouwde eigendom men. Op gebouwde eigendommen worden 80, op ongebouwde 20 opcenten geheven. Voor het eerste wordt geraamd dit jaar te zullen ontvangen 85.000, voor het 2e object 900. Dit is niet een gevolg van het feit, dat er in deze gemeente minder ongebouwd is dan gebouwd* Integendeel is er veel meer ongebouwd en dus zou bij gelijkwaardige belasting bij 20 opcenten deze minstens 3600 moeten opbrengen. De mindere raming is echter een zuiver gevolg van het stelsel der heffing, n.1* op centen, wat wil zeggen, dat de wijze van heffing volgens de wet geen verande ring ondergaat. Het stelsel der wet is, om het gebouwd zwaarder te belasten. De volgende heffing is die op de Pen- soneele belasting, waarvoor in totaal ge raamd is 75.000, dus f 7000 meer dan ven leden jaar. Dat beteekent niet, dat de op- oenten worden verhoogd. De hooger ver wachte opbrengst is een gevolg van de stijging der huurwaarde der in de ge meente zich bevindende perceelen. De werking daarvan hebben wij voor een perceel van 5,25 per week, besproken. In de wet op de Personcele belasting, zijn de gemeenten in een aantal klassen ver deeld. De gemeente Helder, met uitzon dering van Huisduinen en het Koegra% is in de 5e klasse geplaatst Bij berekening der belasting, die 10 van de belastbare huurwaarde bedraagt wordt eerst 95 afgetrokken van d'e huurwaarde, zoodat een woning van 6,25 per week een huur waarde heeft van 50 X 6.25 of 262,50 per jaar, een belastbare huurwaarde heeft van 262*50 95 107,50. Daarvan wordt 10 geheven, dus 16.75. Daarbij komt d'an eventueel de aanslag wegens meubilair, dienstbodén, paarden; motorrij tuigen, pleziervaartuigen en biljarten, terwijl er afgetrokken wordt een zeker percentage voor inwonende kinderen, kleinkinderen en pupillen. Dit percentage verschilt en houdt verband met de grootte der belastbare huurwaarde. B.v. heeft bo venomschreven perceel een huurwaarde van 167,60 en Staat in een gemeente der 5e klasse, dan wordt 14 voor elk kind afgetrokken. Die bepaling geldt voor alle woningen in deze gemeente, die niet meer dan 200 belastbare huurwaarde hebben, dus niet meer dan een huurwaarde van 296.—. Op het overschietende gedeelte, dus op hetgeen na den kinderaftrek overblijft, worden opcenten geheven, waaronder ook door de gemeent, welke volgens een vast- gestelde verordening heft: 50, 65, 80, 95, 110 en 125 opcenten, al naar gelang van de meerdere waarde. Daar nu in het stelsel der wet de aan slag stijgt, naar mate van de belastbare objecten, terwijl daartegenover de kinder aftrek het hoogst is bij de kleinste wonin gen (14 en achtereenvolgens daalt tot 2 bij de grootste woningen, en daarop toegepast wordt een stijgende schaal van heffing door middel van opcenten, heft op deze wijze de gemeente een sterke progressieve belasting Opcenten op dé hoofdsom der dividend en tantième-belasting worden er in deze gemeente niet geheven, evenmin als op de vermogensbelasting De wettelijke uitkeering van 80 opcen ten op de dividend- en tantièmebelasting wordt geraamd op 750. Wel een bewijs, dat een bepaalde heffing niet veel in het laadje zou brengen. Volgens mededeeling van B. m W. is dit evenmin het geval

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5