Mantelcostumes J. J. H. KOOPMAN, naar maat zijden pluche MANTELS naar maat WESTSTRAAT 17. van 26 Januari tot 6 Februari GEMENGD NIEUWS. OP EN OM HE WH*- 't Wordt nu de periode» waarin de pro- gram's der "verschillende politieke par tijen worden gepubliceerd. De 8. D. A. P. heeft het hare reeds doen kennen, en de groote vraag blijft vodralsnog, wie dat als „eerste voortrekker", zal hebben Ie verdedigen. De buitenwacht krijgt heel weinig te hooren over de interne aange legenheden ook van deze politieke groep. Allerlei geruchten ïoopen over (Kamer zetels, die straks misschien zullen gaan „wankelen".... Katholieke, Vrijheids- bondsche en nog andere. Zeer vage, onbe stemde en min-begrijpelijke geruchten over reorganisatie in de leiding van de Communistische partij doen de rondte. Voorloopig tast men in den blinde. Prof. Aengenent is nog aan het onder handelen, als arbiter in het gesohil der Katholieke sfeer, en men schijnt opti mistisch gestemd i o. van de mogelijk heid, dat deze diplomatiek- en tactisoh- aangelegde man er toch nog in slagen zal, een „schisma" in de Katholieke Staats partij te verhoeden. Intusschen hoort men telkens verdacht en voor sommiger gehoor bedenkelijk „kraken".Het ontwerp tot geleide lijke afschaffing van de Staatsloterij hlijft vooralsnog een kneppel, in het politieke hoenderhok geworpen. Katholieke moties tot afkeuring van dit anti-revolutionaire denkbeeld, plotseling vlak-vóór het scheiden der markt, aan de orde van den dag gesteld, duiken op. De Onderwijs-ötaatsoommlssle, onder leiding van mr. V. H Rutgers, den voor zitter van de Calvinistische Kamer-fractie, is door minister dr. De Visser in het leven geroepen, dat Z.Exc. over de „faits et gestes" ervan zal hebben te oordeelen en te beslissen, mag worden beschouwd als uitgesloten. Wij verkeeren nu in de „sfeer van vol maakte onzekerheid". Den lOen Februari komt de Tweede Kamer weer in open bare vergadering bijeen. Er is nog een dikke stapel legislatief werk tot Paschen af te doen. Dan weten wij, gaat „het klokje van gehoorzaamheid" luiden. Nu en dan zal in den loop der weken van parlementaire bezigheid, ons nog wachtend tot het einde, van het in 1022 geboren Lagerhuis, het vuurtje van partij-hartstocht even opvlammen. De groote campagne ligt achter den rug. Daarmee: de „animo". De strijd wordt nu al-meer ver plaatst naar het Rijk van Jan Kiezer en van Johanua Kiezereo. Totdat over twintig weekjes de briefjes in de stemhusssen worden gestopt Waarna ZAL Jan en H.M. Johanna we derom voor een viertal jaren van hun troontje zullen hebben af te stappen. De lawine van paperassen, mateloos-veel be loften verkondigend, zal verdwijnen. Zóó ging 't vóórdat de Evenredige Ver tegenwoordiging haar intróo deed. Zóó bleef t erna. De Eerste Kasr d w Staten-Generaal heeft op Woensdag 21 Januari aangevat, te langen leste, het initiatief-ont werp van den anti-revolutionairen leider mr. V. Rutgers, strekkend om in Neder land voor de drankbestrijding het stelsel van de Plaatselijke Keuze in te voeren. De inhoud van het ontwerp is bekend. Evenzeer als het pro en oontra!.... Van allerlei kanten n. a. van dit wetsvoor stel bijgebracht Men weet, t heeft vele avonturen doorleefd. Het werd door de Tweede Ka mer aangenomen, door den Senaat (met één stem meerderheid) verworpen. Toen kwam de Grondwets-herziening. Met de Evenredige Vertegenwoordiging. Een nieuw-saamgestelde Senaat was er. Mr. Rutgers, met zijn taaien „Aus dauer", gaf den kamp niet op. Hij blies zijn initiatief-ontwerp nieuw leven in. Wederom vond het genade in die oogen van het Lagerhuis. Voor de tweede maal verscheen het in de Eerste Kamer. Maar: wat ook in onzen Senaat en zijne „zeden" moge veranderd wezen, hierin bleef het Nederlandsche Hoogerhuls zich zelf gelijk, dat het niet zou verkiezen overmorgen „wit" te verklaren, wat het eergisteren voor „zwart" had gehouden. Dat bleek op Woensdag 21 Januari in den Senaat wel zéér duidelijk. De Chr.-historische prof. Slotemaker de Bruine verklaarde het wetsvoorstel te willen steunen, zelfs met alle warmte,. Edoch, zijne fractie-genooten vielen hem af. Bij monde van mr. De Vos van Steenwijk verklaarden zij er niet aan te denken, het ontwerp-Rutgers hun steun te geven. Zoö kort na sleohts veertien maanden!, nadat het was verworpen, beschouwden zij het eventueel terugko men op hun votum ,;infra dignltatem", ver beneden de waardigheid, van het hooge ooilege. Wanneer men nu bedenkt, dat op dien 2len Januari de Vrijheidsbond bij monde van de heeren Rink en Van Nagell v. Ampsen, de Vrijz.-democraten bij monde van mr. Singenberg, de Katholieken met als „spreekbuis" Jhr. mr. Verheyen een „non possumus" hadden uitgesproken over het ontwerp-Rutgers, terwijl boven dien uit het anti-revolutionaire kaïmp een tegenstander was opgedoken, dan is er toch g«'on verdere toellohting voor noodig om te >en begrijpen, dat op Woensdag middag 21 Januari, te ruim vier uur, toen president Van Voorst de vergade ring vrdaagde tot den 22en, als wanneer mr. Rutgers aan het woord zou komen, het lot van het Plaatselijke Keuze-ontw«rp beslist was. Na de rede-Rutgers ter be- BINNENHOF, Den Haag, 22 Januari antwoording en verdediging, na de noodige of llchtelijk-owerbodige replieken, zou het op 22 Januari definitief ter- aarde worden besteld. Ovbr het pro en contra, Woensdag in de Eerste Kamer toegelicht, nog een en kel woord. De soc.-detmoeratlsche fractie in haar geheel steunt hei Mevr. PothuisSmit besohouwt de adresbeweging tegen de „Local Option" als staande onder den druk van belanghebbenden. Van de aantasting der persoonlijke vrijheid is hier geen sprake. Dat de eventueele „sluiting der kroegen" het „stiekum thuis drinken" (zooals mr. Rink het noemde) in de hand zal werken, betwijfelt mevr. Pothuis. De chr.-historische prof. Slotemaker de Bruine Is dat laatste met de „roode" se- natrioe eens. De hoogleeraar gelooft dat de zaak, waarover 't hier gaat, „in de mist" is gekomen, zoodat men „spookge stalten" ziet.Professor betwist, dat het eigenlijk doel van het ontwerp-Rut gers Is: tot algeheele drooglegging te komen. Neen zegt hij, men heeft hier sleohts te doen met een „bescheiden po ging" en anders niet. Slechts wanneer het volk werkelijk rijp is voor drankverbod mag men daartoe overgaan. En: het ont werp-Rutgers past zich zi. geheel bij den geest van onze Drankwet aan. Strekking ervan is, vast te leggen wat door zedelijke middlelen tto akohol-bestrijding is bereikt Mr. Mondeis, die soc,-democratiaahe ju rist, betwist dat het in 't leven roepen van een referendum indruischt tegen den geest van onze Grondwet, z.o. mr. Rink met allen nadruk had 'betoogd. De heer Mendels wees o.m. op hetgeen geschiedt bjj Grondwets-herziening. Als wanneer het kiezersvolk uitspraak heeft te doen over de vraag, of revisie van de Constitu tie noodig is, nadat het Parlement heeft uitgesproken, dat herziening van de Grondwet gewenscht is. Bij deze gelegenheid kwam intusschen aan den dag een verschil van gevoelen tussohen de soc.-democraten Wibaut en Mendels. Eerstgenoemde, door den Ka tholiek Verheyen uit zijn tent gelokt, gaf toe „ernstige bezwaren te hebben tegen den vorm van het ontwerp-Rutgers". Dat zi. in strijd is met de Gemeente-wet Met den vrijz.-democraat J31ingenberg bleek de heer Wibaut 't volkomen eens, dat de gemeenteraad veel meer bevoegd en ook aangewezen is om in zaken ais de hierbedoelde te oordeelen dan met het referendum het geval is. Slechts „ter be spoediging van de heilzame werking der Drankwet" geeft straks de heer Wibaut zijn stem aan het ontwerp-Rutgers. Over het „Oontra" nog maar weinig, 't Is gedeeltelijk in bovenstaande ver werkt Mr. Rink, de leider van de senatoriale Vrijheidsbond-fractie, betwistte, dat er reden, aanleiding bestaat voor dit voor stel. In den loop van deftig jaar is het aloohol-veibruik ten onzent gedaald van c.a. 9 Liter por hoofd! en por jaar tot 2,43, dit laatste in 1923. Deze heerlijke terug gang is te danken aan hot werk dor drank bestrijding. Waar ook mr. Slingenberg, de Haarlemsch© vrij-z.-detmocraat, warme hulde aan bracht De heer Rink hield' voli dat het ontwerp-Rutgers via Plaatselijke Keuze wil komen tot absolute droogleg ging. En „aan die dwingelandij" verkoos mr. Rink zich niet te onderwerpen. Hij is overtuigd, dat het verwijnen der kroegen het kwaad „eenvoudig zal verplaatsen naar het verbruik binnenshuis". Gelijk ook het Katholieke Tweede Ka mer-lid mevr. BronsveldVitringa (die het debat op de gereserveerde Senaats tribune volgde) in het Lagerhuis heeft betoogd. Voorts wees gelijk ook mr. Slingen berg deed, op de enorme kosten, welke zullen voortvloeien uit de noodzakelijk heid om de vergunninghouders schadeloos te stellen. Over de cijfers is men 't niet eens. In elk geval zouden het geweldige „stroppen" voor de arme gemeenten wor den 1. Van verschillende kanten is ook nog ge wezen op de huichelarij, de fraude, de misbruiken, welke het gevolg zouden zijn van het aan een meer of minder groot deel van eene gemeente opdringen van drankverbod in de kroegen. Zoo is, deelde de heer Van Nagfell mee, op de jongste kermis te Nijmegen, waar tapver- bod was, blauwe spiritus gedronken!.... Mr. ANTONIO. Gemeentepolitiek. In de laatste vergadering van den ge meenteraad' van Hedikhuizen heeft de heer van D. wijziging van art. 21 der po litieverordening voorgesteld, waardoor het sluitingsuur der café's van 10 op 11 u. werd' gebracht. In het debat merkte de voorzitter op: U doet zeker dit voorstel omdat u giste renavond1 opgeschreven bent. Het voorstel werd nochtans aangeno men. Daarna besloot de raad een brief te richten tot den minister van binnenland- sche zaken, omdat dó burgemeester een electrlsohe nachtlantaarn laat branden te gen het besluit van den raad lm De raad zegt daarin o.a. „dat het strijdig is met alle wetten, dat zijn voorzitter zijn eed schendende, zich daardoor boven de Kroon stelt; dat hierin een gevaarlijk pre cedent wordt geschapen en gevoeglijk een gedeelte dier Gemeentewet kan wor den opgedoekt, indien zulks onberispt wordt gelaten." Ingezonden Mededeellng. Evenals vorige Jaren bieden wij aan gedurende 10 dagen tegen veel verminderde prijzen. Deze eostumes worden gemaakt van prima gabardine, serge, kamgaren, popellne, crêpe tailleur, crêpe marocaln enz. en worden met zijde gevoerd. Den prijs stelden we op 165.—. Tevens bieden wQ aan nog eenlge t tegen zeer lagen prijs. Dames-Kleedermaker, ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Een bewijs, dat te New-York enorm veel animo bestaat voor effectenzaken, wordt geleverd door de bedragen, welke eenige beurszetels vorige week aldaar opbrachten, nl. 103.000,105.000 en 108.000 dollar, welke bedragen bijna tot het maximum genaderd zijn, dat ooit werd besteed, nl. in 1920 en wel 115.000 dollar. Men weet, dat 1920 voor den effectenhandel een buitengewoon gunstig jaar is geweest ook hier te lande en het schijnt, dat het jaar 1924 in Amerika eveneens zeer gun stig is geweest, doordat industrie en handel in dit jaar een periode van grooten bloei meemaakten. Het is economisch juist, dat een bloeitijdperk van een land steeds zijn weerklank vindt in de bedragen, welke bij dé spaarbanken zijn belegd en volgens de Dagelijksche Beurscourant is sedert 1912 per hoofd der bevolking het ingelegde bedrag gestegen van-89totl86 dollar met een bedrag van bijna 21 mllli- ard in totaal. De beurs te New-York begint echter, na de voortgezette hausse- periode eenige teekenen van vermoeid heid te gevenhet was tenminste een heelen tijd geleden, dat er weer eens een flauw slot werd gemeld en de laatste dagen komt dat meer voor en behoeft dat eigenlijk geen verwondering te wekken aangezien alles overdreven kan worden en zeker koersen van sommige aandeelen. Ditzelfde, n.1. die overdrijving komt ook zoo herhaalde malen aan de Amsterdam- sche beurs voor, wij maakten indertijd ook hier melding van Pendawa Petroleum, die tijden lang op 2 stonden en als geheel waardeloos werden, gekwalificeerd en thans 16 noteeren slechts op oncontroleer bare geruchten. Verder de beruchte Mijnbouwafdeeling, waarvan vele specu lanten ook vroeger hebben genoten, o.a. Guyana Goud, Suriname Goud, en thans Algemeene Exploratie, een fonds, dat zelfs tot 75°/o is geklommen met tips, dat de 100 weldra bereikt zal zijn. Het zal goed zijn zich niet voor deze afdeeling te interesseeren, aangezien koopen gemakkelijk genoeg gaat, doch verkoopen minder prettig is, als ieder een er af wil en dat is juist het groote risico in deze speculaties. Verder lobpen er ter beurze weer allerlei geruchten omtrent Mexicanen, zelfs zóó sterk, dat verzekerd wordt, dat de verschillende bonds per ,1 April weer rente zullen gaan betalen en wel op vermoedens, dat de nieuwe president een dusdanig voor zijn taak berekend persoon is, dat men kan verwachten, dat hij ge nezing zal brengen in den zieken toestand daar te lande. Mexico is inderdaad een rijk land en ware het onderling niet zoo sterk verdeeld, er zouden veel betere toestanden heerschen. Voor de vele hou ders, en die zijn er hier te lande, is het te wenschen, dat de voorspelling waarheid mag bevatten. Intusschen noteerden 4$ Vera Oruz wederom 28%, 4 Mexico National 21% en 41% idem 32 wat beteekent, dat er in een goede' week tijd weer een percent of 6 10 opzit. De gebeele locale markt is hier feitelijk dood, er gaat al bitter weinig om en de eerste weken van Januari zullen waar schijnlijk de geheele maand moeten goed maken. De prijs van het geld is anders tegenwoordig zóó bijzonder laag, n.1.2 dat dit geen beletsel kan zijn voor op leving van den beurshandel en de Neder landsche Bank is ook weer aan het ver lagen der rentekoersen gegaan en wel voor voorsohotten in rekening-oourant thans 51 beleening van binnenlandsche effecten 4j en promesse-disconto weer 4 °/o, hetgeen alles wel moét medewerken om den handel te stimuleeren, doch ter beurze merkt men daarvan al bitter weinig en klagen geen gebrek tegenwoordig.. Nadat de Fransche Minister-President Herriot had verklaard, dat de regeering tegen inflatie van het betaalmiddel is en daarom zoowel door aanhangers als opposanten werd toegejuicht, is ae franc te Amsterdam even tijdélijk tot 13.50 opgeloopen, doch het feest was al even Bpoedig geëindigd als het begonnen was, n.1. Dinsdag werd weer 18.37} genoteerd, en voor Brussel resp. 12.60 en 12.45, wat voor de zooveelste maal een bewijs ls, dat men nergens op een hoogen franc- koers gesteld is, ook in Frankrijk en België niet, aangezien men*zich daar te lande op een lageren koers heeft ingericht en zich slechts ten' koste van finantleelê offers aan hoogere koersen zal moeten gewennen. De moord op den makelaar Bosch. Aangaande de door Muylwijk afgelegde bekentenis verneemt het H.bl. nog het volgende Volgens zijne verklaring was zijnerzijds geen enkele voorbereidende maatregel in verband met de komst van den com- missionnair Busch, getroffen. Ook de op dracht aan de beide werklieden, een met selaar en diens hulp, om 's avonds terug te komen, hield met het later op den dag van 22 October 1915 gebeurde geen ver band. De veranderingen in de garage waren bijna gereed, Muylwijk had nog slechts deze twee arbeiders in zijn dienst, en het was te voren ook wel gebeurd dat zij 's avonds kwamen overwerken. Toen Busch verscheen, heeft Muylwijk hem ontvangen op zijn kantoor, op de eerste étage, boven de breede gang die van den Overtoom naar de garageruimte voert, en van welk kantoor een trap leidt naar de garage. Oude bekenden als zij waren, liep het gesprek over zaken, en kwamen flnancieele aangelegenheden aan de orde. Muylwijk drong er op aan, dat de commissionnair hem opnieuw geld zou leenen, Busch weigerde dat met groote beslistheid, daar de ander reeds bij hem in achterstand was. Een twist ontstond, de bouwondernemer maakte zich daarbij zeer driftig met het bekende gevolg. Toen hij, tot zichzelf gekomen, aldus Muyl wijk,- zag tot welk ernstig gevolg zijn drift had geleid, kwam onmiddellijk de gedachte bjj hem op, dat hij thans alle kans had onder verdenking te komen, een moord te hebben begaan. Na zich van Busch's portefeuille te hebben meester gemaakt, heeft hij den verslagene naar de garage gebracht. Daar nam hij eten van de sinds jaren in zijn bezit zijnde groote verhuiskisten, smeet er zijn slacht offer in en zette de kist met inhoud op de plaats, waar ze de vorige week werden ontdekt. In de instructie is verklaard, dat Muyl wijk, toen hij daarna in zijne woonver trekken kwam, er zeer ontdaan uitzag. Hij was ook zeer geagiteerd, toen de werklieden kwamen en zette de arbeiders dringend tot spoed aan. Een der arbeiders zag op dien avond van 22 Oct '15, nadat hij omstreeks half negen met zijn kame raad teruggekomen was, een kleine ver wonding aan een der handen van Muyl wijk. De metselaar kreeg opdracht verder aun het éénsteensmuurt je te werken, waar aan Muylwijk bij de komst der arbeiders, bezig was- Hij had feitelijk de onderlaag gelegd. Er is nu gebleken, dat dit muurtje niet werd opgetrokken naast doch op de kist, die slechts met een laag puin en zand van enkele decimeters was bedekt. De „hulp" van den metselaar droeg de groote roode Waalsteenen aan, niet meer dan een vijf en twintigtalzijn maat trok het muurtje verder op en Muylwijk deed niets dan den werkman haasten. Dat de beide werklui tijdeus het metselen een hollen klank hebben waargenomen, is tot nu toe niet gebleken. Wel heeft het onderzoek aan het licht gebracht, dat het putje, in welks nabijheid de kist stond, herhaaldelijk is overgeloopon, de kist bleek daardoor aan den buitenkant hier en daar vermolmd. Volgens des kundigen had dit echter op het yergaan van den inhoud zoo goed als geen invloed. Het „ontbindingsproces" wordt op een gemiddelden duur van tien jaren geschat, en het ontdekte overblijfsel maakte daarop géén uitzondering. Bij het onderzoek van hqt geraamte door den daartoe aangewezen deskundige,en|de niet minder nauwkeurige schouwing door de doctoren der justitie heeft op het ge beente geen enkele fractuur aan het licht gebracht. Het gelukte evenmin de doodsoorzaak van Busch vast te stellen. Noch in de kist, noch in de tot flarden vergane kleeren is een revolverschot ge vonden. Het gerechtelijk onderzoek wordt nog naar verschillende zijden voortgezet. Er liep een gerucht, dat Muylwijk zich in zijn cel van het leven had beroofd. Dit is niet gebeurd. De bewaking van den verdachte is van dien aard, dat hem alle middelen om zelfmoord te plegen, ontbreken. Doodslag. Woensdag diende voor de Bredasche rechtbank de zaak tegen een landbouwer te Hoeve, die op 24 September 1.1. zijn schoonvader zou hebbep doodgeslagen. Vóór de opening van de rechtzitting werd bekend gemaakt, dat de beklaagde, die tot dusverre ontkend had, zich aan dood slag te hebben schuldig gemaakt, een bekentenis heeft afgelegd. Er werden 16 getuigen gedagvaard. De ambtenaar van het Q. M. eischte, op grond van noodweer, ontslag van rechtsvervolging van den beklaagde. De verdediger pleitte onmiddellijke invrijheidsstelling. Hiertegen verzette de officier van justitie zich. Na in raadkamer te zijn geweest, besloot de rechtbank beklaagde onmiddellijk in vrijheid te stellen. Dijk doorgestoken. Te Bristol in den staat Vtrglnië moet zekeren Roy Paitrick terecht staan die er van beschuldigd wordt, het in elkaar zak ken te hebben veroorzaakt van een dijk te Saltville in dien staat Dat was geschied in den nacht voor Kerstmis; 10 personen hadden daarbij het leven verloren. Er wordt beweerd, dat Patrlck dynamiet had gebezigd teneinde een overstrooming te veroorzaken, ln het 200 vt lager gelegen - dal. BCHAGENL De vereeniging tot het houden van jaarfljksche Paaschtentoonstellingen te Schagen hield alhier hare jaarvergade ring. De vergadering werd op de gebrui kelijke wjjze geopend door den voorz„ den' heer R. Kaan, te Wieringerwaard. Daarna werden verschillende verslagen uitgebracht. Medegedeeld werd, dat de gemeentef Schagen weder een subsidie van f 100.had beschikbaar gesteld. Namens de commissie van onderzoek naar het financieel beheer, bracht de heer Th. Roep een mondeling verslag uit. De oommissie had alles volkomen in orde bevonden. De rekening der verloting be droeg in ontvangst f 11134.59 en in uitgaaf f 10999.12Va, batig saldo f 136.367a; die van de vereeniging wees eene ontvangst van f 2290.41 aan bij eene uitgave van f 1779.417avoordeelig saldo f 556.997,. De rapporteur stelde den voorz. voor den penningmeester eervol van dit beheer te ontheffen. Dit gebeurde- onder applaus der aanwezigen. Omtrent het programma van 1925 werd het volgende besloten. De inleggelden voor rundvee werden voor leden op 12.en voor buiten de ver eeniging staande personen op f 3.ge bracht; motiefwaar de prijzen belang rijk zijn verhoogd, moest eene verhooging van inleggelden tegenover staan. Voor vetvee zullen prijzen van 115.—, f 10.— en f 5.voor kwaliteit beschik baar komen, voor rubriek 3 alleen van f 15.— en f 10.De rubriek rijstieren vervalt. De prijzen voor Texelsche ram men worden f 10.f 5.en f 2.60. In de afdeeling vette varkens komen 4 prijzen en voor zeugen met biggen worden de prijzen f 15.f 10.— en f 5.De ru briek pluimgedierte zal door de vereeni ging West-Friesland worden behartigd. Daarbij werd een nieuw nummer gevoegd pauwen, fazanten en kalkoenen. Nog werd eene afdeeling slachtpaaröen in het nummer opgenomen, gesplitst in 3nrs.: geïmporteerde, warmbloed enkoud- bloed, de beide laatste elk met 2 afdee- lingen; prijzen fö.— en f2.50. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. B. Wilker, Nieuwe Niedorp, G. Staay, Weere(gem. Winkel) en H. Spaans, Schagen. De flnancieele com missie zal voor 1925 bestaan uit de heeren Th. Roep, C. Kooij en A. Schenk, alle te Schagen. Bij de rondvraag stelde de heer G. Brokken voor om inplaats van f 50. 100.uit te trekken voor den aankoop van trios als prijzen voor de verloting. Het bestuur zal dit voorstel te zijner tijd in overweging nemen. Daarna sluiting. Onze markt en het verbruikspeil van vleesch in de opbrengst van den accijns op bet geslacht. Hoe lager die is, hoe minder vleesch wordt er gebruikt. De opbrengst was in 1924 f 700284.17 minder dan in 1923. In 1923 bedroeg ze f 10286906.07 en in 1924 f 9586620.90. Alleen Jn December van 1924 was de opbrengst hooger dan in December 1923, in 1924 was ze f900824.52 en in 1928 f 843623.84. Zijn er soms geweest, die bij onze redeneeringen (waarbij meermalen op den voorgrond trad, dat het gebruik van vleesch in ons land afneemt, ja zelfs belangrijk afneemt) twijfelachtig de schouders hebben opgetrokken, zij zullen bij de kennismaking van genoemde cijfers toch wel de waarheid onzer beschou wingen moeten erkennen. Al zitten we juist niet in het bedrijf, toch heeft de gang van zaken steeds onze volle aan dacht en daardoor zijn wij meermalen in de gelegenheid conclusies te trekken, die veelal waar zijn. Al zijn er, die dat minder prettig vinden, het is een feit, dat de prijzen langzaam dalen en wanneer daar geen onverwachte, verandering in komt, dan zal in den loop van 1925 de eerste kwaliteit ook langzaam teruggaan. Thans weet die haar prijs van f 1.25 en f 1.80 nog steeds, wegens gebrek aan voldoende beste vette koeien, te handhaven, doch krijgen wij een vroeg voorjaar met rijk, goed gras, dan is verlagen ook van het beste niet uitgesloten. Deze langzam? daling geeft natuurlijk vlugge en trekkende markten. De ver- kooper tracht een prijs boven de markten te verkrijgen, doch de handel laat zich niet dwingen. Te Schagep golden Donderdag de 1ste kwaliteit vette koeien f 1.20, daarop volgde al spoedig de 2de kwaliteit met f 1.10 f 1.15 en de 8de sloot af met f 0.76 11.05. Melk- en kalfkoeien iets lager en hooger. De gewone soort f300.a f400.versche koeien met goede melk f 25.f 50.hooger. De aanwezige vaarzen en graskalveren hadden gebrek aan voldoende liefhebbers. Schapen iets minder, wegens gemis aan concurrentie. Zware oude f 40.f 50. Overhouders voor Londen f 50.— f 53. voor de wei f 40.— f 45.—varkens met ruimer aanvoer prijshoudend. Zouters en Londensèhe biggen 68 h 72 KG.; goede slachtvarkens f 0.74 f 0.76 per KG. De heer P. Roggeveen uit onze gemeente heeft bij de Mij. Nederland" een vaste aanstelling verkregen en is daarbij be vorderd tot chef-kok. Donderdag werd op de Schagermarkt tegen een verkooper met ongestempelde speelkaarten procesverbaal opgemaakt. Op Zaterdag 7 Februari zullen voor den polder Waard en Groet de verkie zingen van 2 Hoofdingelanden plaats heb ben. Aftredende leden zijn de heeren J. B. Wilken, Groetpolder, en P. Latenstein te Haailam. Uitslag der verkoopen te Anna Paulowna ten overstaan van notaris J. van der Knaal te Wieringerwaard. Huis met 2.28 H.A. wei- en bouwland aan den Strooweg te llreezand, eigendon H. J. Heiligenberg, Tiostzaan, opgehouden. -t Weiland aan den Strooweg, groot 50,80 Are, kooper A, van Twuyver e. e. te Schagen voor f708. ln storm-atmosfeerl Jan en De Plaatselijke Keuze. Van d Jannetje. Hoe 't axu en zal zijn. 9 baanl

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 6