Mantelcostumes J. J. H. KOOPMAN, PU ROL NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA naar maat zijden pluche MANTELS naar maat Eerste Blad. aanbieding! WESTSTRAAT 17. BUITENLAND van 26 Januari tot 6 Februari Ruwe en Schrale huid Rheumatiek Kloosterbalsem Nr. 6980. DONDERDAG 29 JANUARI 1926. 63ste JAARGANG. ABONNEMENT PER 9 MAAiNDEN RIJ VOORUITBETALING Heldereohe Courant 11.80; Ir. p. p. binnenland 12.—, Ned. O. en W. Indiö p. zeepost 12.60; id. p. mail en overige landen 14.20. Zondagsblad reep. 10.80,10.70,10.70,11.20. Modeblad reep. 10.96,11.26,11.26,1160 Losse nummers der Courant 4 pt.j Ir. p. p 6 ct Verschijnt Dinsdags Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Post-Girorekening No. 16066. Heropening Postohèque- en Girodienst. Voor het overmaken van abonnements- en advertentiegelden, gelieve men weder gebruik te maken van den POSTCHÈQUE-en GIRODIENST. Ons rekeningnummer is 16066. Adm. Held. Crt. Licht op voor auto's en fietsen De tweede opiumconferentie. Gisteren is op de tweede opium-confe rentie goede voortgang gemaakt. Beslo ten is tot de oprichting van een centraal comité van deskundigen, dat toezicht zal houden op den handel in en de bereiding van morfine, heroïne en cocaine en ver hinderen zal dat een land buitensporigen voorraad van deze stoffen krijgt. De scholden. De Daily Telegraph zegt te kunnen be vestigen dat het Briteche kabinet op zijn vroegst in de volgende week over de schulden tusschen de geallieerden een beslissing zal nemen. Voorloopig staan het Britsche en het Fransche standpunt in dezen lijnrecht tegenover elkaar. Frankrijk wenscht dat zijn betalingen aan Engeland recht evenredig zullen zijn aan zijn inkomsten uit de Duitsche ver goeding. Engeland vraagt van Frankrijk betalingen, naar de Franschen het uit drukken, in omgekeerde verhouding tot Frankrijk's ontvangsten van Duitschland. Deze formuleering is, volgens het blad, onjuist Van Engelsche zijde merkt men nog op, dat er allerlei hulpmiddelen overwogen kunnen worden, om de afwikkeling van de schuld te bevorderen, zoodra het be ginsel geregeld is. Zoo zou Frankrijk bij voorbeeld geen goud aan Engeland be hoeven over te dragen, maar zou het an nuïteiten aan Engeland kunnen betalen door verlaging van zijn invoerrechten op Engelsche artikelen, die''Frankrijk bin nenkomen. DUITSCHLAND. De nieuwe regéering. De nieuwe Duitsche regeering doet moeite om zich bij bepaalde groepen van de bevolking populair te maken. Aan de mijneigenaars in het Roergebied is een vergoeding van 600 millioen mark toege wezen voor de schade die zij bij het lij delijk verzet hebben opgekropen, en Dins dag heeft de regeering in de valorisatie commissie uit den Rijksdag een verkla ring laten afleggen over een in voorbe reiding zijnde nieuwe valorisatie-regeling, voornamelijk ten bate van werkelijk ge ruïneerde of verarmde'beleggers die het Duitsche rijk in den nood van den oor log zijn bijgesprongen door op zijn lee ningen in te schrijven. Deze laatste maat regel is de vervulling van een door de Duitsch-nationalen gegeven verkiezings belofte. De democraten en het centrum, om van de sociaal-democraten te zwijgen, waren tegen dergelijke nieuwe valorisatie- maatregelen, en voor hun aanneming zul len in den Rijksdag op zijn minst een aan tal stemmen van het centrum noodig zijn. Dat d: regeering er toch voortgang mee maakt, kan zijn oorzaak hebben in de overweging, dat het centrum ziijh twee maal zal bedenken, vóór het door ertegen te stemmen vele van zijn kiezers van zien vervreemdt. N. K. Ct. De ontruiming van de Keulsche zone. Naar hekend is, heeft de vorige Duit sche regeering waarin Stresemann eveneens minister van Buitenlandsche Zaken was aan de geallieerden een nota gericht, waarin gevraagd werd om opgave van de tekortkomingen van Duitschland inzake de ontwapening, waar door het 'bezet houden van de Keulsche zone werd gerechtvaardigd. De geallieerden gingen in hun dezer dagen overhandigde nota, op deze vraag niet in, doch verdiepten zich in eene uit eenzetting van de bepalingen van het ver drag van Versailles met betrekking tot de ontruiming van het bezette gebied. Duitschland heeft hierop reeds weder geantwoord. De Duitsche regeering ver klaart in haar nota, dat zij tot haar leed wezen moet oonstateeren, dat haar nota van 6 Jan. den Ententeregeeringen alle aanleiding heeft gegeven tot een formeel antwoord, dat deze voor Duitschland en voor de Europeesche verzoening SP0 ge wichtige aangelegenheid geenszins voor uitbrengt. De ententeregeeringen houden de Duitsche regeering nog steeds in on zekerheid over de feiten, waarop zij hun reeds verscheidene weken geleden geno men besluit gronden. De Duitsche regee ring begrijpt niet in welk opzicht haar miskenning van de draagkracht van artt. 428 en 429 vap het vredesverdrag kan worden verweten. Zij' heeft niet bestreden en bestrijdt nog niet dat deize artikelen de ontruiming van de noordelijke Rijnland zone op 10 Jan. 1926 van zekere voorwaar den afhankelijk stellen. Zij beweert veel eer deze voorwaarden te hebben vervuld. De volkomen ontwapening van Duitsch land is zoo zonneklaar, dat de Entente regeeringen hun weigering om op den ge stelden termijn tot ontruiming over te gaan, niet met den huldigen stand van Dultschland's ontwapening kunnen moti- veeren. Het gem^nschappelijk belang bij een vruchtdragende politieke samenwer king gedoogt niet den huldigen toestand, die het lot van een groot Duitsch gebied en zijn bevolking in het onzekere laat, voor onbepaalden tijd te verlengen. De Duitsche regeering verwacht daarom, dat de Ententeregeeringen de mededeeling van de aangekondigde bescheiden nu zoo spoedig mogelijk zullen laten volgen en aldus de voorwaarden voor het zich ver staan over de bijlegging van het ontstane conflict zullen scheppen. Persstemmen over de Ententenota De Ententenota over de Keulsche zóne ontsticht de geheele Duitsche pers, die vooral verwonderd is over den mageren inhoud. Het „Berl. Tageblatt" merkt op, dat de Entente zich bepaalt tot een lesje over de beteekenis van artt 428 en 429 van het vre desverdrag en voor 't overige elke gedachten- wisseling van de hand wijst De „Berl. Börsenkurier" noemt de argu menten der Entente uitvluchten, de „Vor- wfirts" noemt de nota zoo nietszeggen4 dat men zich verbaast hoe de Geallieerden met een dergelijk stuk een zoo gewichtige aange legenheid kunnen behandelen. Naar die „Kreuzztg." constateert, verdraait de Entente de enkele maal, dat het verdrag van Versail les eens ten gunste van Duitschland Is, de beteekenis van de twee betrokken artikelen zoo, dat ze in haar tegendeel verkeert. De „Berl. Börsenztg." vraagt of de Geal lieerden vergeten zijn, dat tusschen het vre desverdrag en thans de overeenkomsten van Londen staan. Het Kutlsker schandaal. De oommissie van onderzoek van den Prui sisch en Landdag heeft zich opnieuw met de door de Staatsbank aan Kutisker verstrekte kredieten bezig gehouden. De vraag, die door verschillende ledien werd gesteld en die in het midden van de belangstelling stond is deze: Hoe kwam de staatsbank ertoe aan een man als Kutisker dergelijke hooge kredieten te verleenen?" Men had Kutisker vroeger al eens willen verbannen. Hij bewoonde een woning waarop hij gpen recht Ihad. Boven dien was zelfs reeds een klacht wegens woe ker tegen hem ingediend. Maar van dat alles schijnt de staatsbank niets te hebben ge weten. Uit een mededeeling van een medewerker van het Pruisische departement van binnen- landsche zaken blijkt, dat Kutisker met vrouw en zoon op 1 Juli 1920 uit Litauen zander pas of visum te Berlijn zijn gekomen. In 1922 wordt de aandacht van de autoritei ten op de familie gevestigd' en deze zou wor den vervolgd en uitgezet, maar op 16 October 1922 krijgt Kutisker dank zijn aanbevelin gen van de Duitsche gezanten in Letland en Estland verlof zich in Duitschland op te houden. Drie dagen later verlangde de politie van Berlijn Wiimersdorf 8e uitzetting van Ku tisker. Aan aanbevelingen van Duitsche fir ma's, die in verbinding met de bank von Stein stonden, is het te danken geweest, dat hij pp 7 November opnieuw verlof kreeg in Duitschland te blijven. Op 5 Januari 1923 werd hem zelfs een woning toegewezen. In den verderen loop van de zitting is dan nog de verkoop van het ,;r>ogenaa..:ïe „Ha- nauer Lager" ter sprake gebracht. Dit be stond uit een groot artillerie^ark en verte genwoordigde een waarde van 4.2 millioen mark. Kutisker wilde het aan Roemenië ver- koopen. Ingezonden Mededeeling. Evenals vorigi jaren bieden wij aan gedurende 10 dagen tegen veel verminderde prijzen. Deze costumee worden gemaakt van prima gabardine, serge, kamgaren, popeline, crêpe tailleur, crêpe marocaln enz. en worden met zijde gevoerd. Den prijs stelden we op f65. Tevens bieden wij aan nog eenlge tegen zeer lagen prijs. Dames-Kleedermaker, vervaardiging van circa 60 andere bommen, een aantal vuurwapenen, enz. Een gedeelte van deze wapenen bleek te zijn gestolen uit het hoofdbureau van politie te Aken, waar schijnlijk tijdens de separistische relletjes. De commissaris van de communistische „Frontk&mpfer bund" te Keulen, een gewe zen actief officier, da op aanwijzing van de Britsche bezettingsautoriteiten gearresteerd. Of deze arrestatie in verband stond met de ontdekking van de communistische wapen bergplaats kom nog niet met zekerheid wor den vastgesteld. (JïbL"). BEIEREN. De Beiersche regeering heeft Weber, die wegens medeplichtigheid aan dón staats greep van Hitier tot vjjf jaar v< was veroordeeld, op vrije voeten gestel* De gevangenneming van communisten in Beieren begint gróote afmetingen aan te nemen. BELGIË. De politieke moeilijkheden. Theurris heef t verklaard! dat hij definitief na de verkiezingen zal aftreden, of er een crisis en Kamerontbinding plaats heeft of niet. Verder is er besloten dat, als er geen crisis uitbreetkt, het parlement officieel in Maart op recès zal gaan. De Kamer zal eerst nog de voornaamste wetsontwerpen af dóen: over de ambtenaarssalarissen, de nieuwe belastingen, de begrooting, de rechtspositie van het staats- personeel, enz. Een wapenvoorraad te Keulen ontdekt. De politie te Keulen heeft in een particu lier woonhuis een grooten voorraad munitie en wapenen in beslag genomen, die door een communistische organisatie waren bijeenge bracht. Men vond o. a. een bom en een groo- te hoeveelheid materiaal, voldoende voor de Ingezonden Mededeeling. (407) Voor van Handen en Gelaat gebruik ik altijd Uit een stemming die gisteren in de Belgische Kamer is gehouden en waarbij de katholieken met de socialisten samen een flinke meerderheid tegen de libera len behaalden, valt op te maken dat de liberaal-katholieke coalitie spoedig uit een zal vallen, het kabinet-Theunis zal af treden en de Kamer ontbonden zal wor den. De Belgische loodsdlenst De Belgische Kamer heeft zloh 'bezig gehouden met het vraagstuk van den Belgischen loodsdienst te VlisslngerL. De afgevaardigde voor Brugge ver zocht overplaatsing van den dienst naar Zeebrugge. De afgevaardigde voor Ostende ver klaarde het een logische oplossing te ach ten, wanneer de dienst naar Ostende over gebracht zou worden. De afgevaardigde voor Antwerpen be pleitte de stationneertng der zeeloodsen te Zeebrugge en der Soheldeloodsen te Antwerpen. De minister van Marine heeft toege zegd het vraagstuk in studie te zullen ne men. (TeL) Het herstel van het verwoeste gebied. Wij hebben kort geleden het een en an der meegedeeld over het herstel van het Belgische verwoeste gebied, dat vrijwel voltooid is. Naar de correspondent van de N. R. Ct. te Brussel thans meldt, heeft de heer Mechant, kabinetschef van den minister van economische zaken, die, onder leiding van minister Vandevljvere, een werkzaam aandeel had aan den wederopbouw van de door oorlogsgeweld verwoeste steden en dorpen in België, o.m. aan de pers me degedeeld, dat er tijdens den oorlog 1167 openbare gebouwen geheel of gedeeltelijk vernield werden. Thans zijn er reeds 1027 geheel hersteld «n weer li gebruik geno men. Na den wapenstilstand waren 86,000 hectaren bouw- of weiland totaal onbruik baar geworden voor .den landbouw en de veeteelt. Nu zijn alle loopgraven en gra- naatkuilen gedempt en is het overstroom de Yzerland weer drooggelegd, zoodat, op dit gebied, niet meer moet worden gedaan. Aan herstelvergoedingen wegens oor logsschade heeft de Belgische staat reeds 61/» milliard frank uitbetaald. Vermoedelijk zal, het aantal nog te re gelen zaken in acht genomen, het totaal bedrag 8 milliard bereiken. Tijdens de oorlogsjaren zijn er 100,000 Belgen uitgeweken naar Nederland, 150,000 naar Engeland en 825,000 naar Frankrijk. Circa 50,000 dezer uitwijke lingen zijn in het buitenland gebleven, de moesten in Frankrijk. Een vechtpartij tusschen Belgen en Marokkanen. Een zevental warmbloedige mijnwerkers in het Walenland hebben het In een danszaal te Chapelle-lez-Herlalmont (Henegouwen) te kwaad gehad met vijf Marokkanen. Een vrouw was de inzet van het luguber spel. Er ontstond zulk een hevig gevecht, dat twee mijnwerkers werden gedood, een Marokkaan en de eigenaar van het danshuis werden ge wond FRANKRIJK. Bezuiniging. De ministerraad heeft zich bezig ge houden met een rapport van den inspec teur-generaal der financiën, aan wien was opgedragen een onderzoek in te stel len naar de mogelijk van verdere Inkrim ping van het aantal burgerlijke en mili taire ambtenaren. De ministerraad heeft zich vereenigd met het voorstel om voor eerst 9026 baantjes bij verschillende tak ken van administratie op te heffen. ENGELAND. Ben conferentie van Engelsche admiraals. Reuter verneemt, dat er binnen enkele weken te Singapore een conferentie zal wor den gehouden tusschen de admiraals van het Chineesche, het Oodt-Indische en het Austra lische eskader, waar men van gedachten zal wisselen over den toestand op marine-gebied. Sinds den oorlog zijn er -met ongeregelde tusscherrpoozen dergelijke conferenties ge houden en er wordt verklaard, dat deze bij eenkomst geen bijzondere beteekenis heeft. Lichtschip gezonken. Het Iersche lichtschip Coningbeg, aan dei. kust van Leinster, is gezonken. Zes man worden vermist. Een loodsboot overvaren. Twee loodsen verdronken. In de monding van de Tyne is in de duisternis een loodsboot overvaren door een groot stoomschip, tengevolge waar van zes loodsen over boord werden ge slagen. Twee loodsen zijn verdronken. Een derde werd ernstig gewond. HONGARIJE. Ex-kelzerln Zlta. Dezer dagen is gemeld, dat vertegenwoor digers van Engeland, Frankrijk en Italië naar Spanje zijn gereisd om de gewezen keizerin Zita te waarschuwen tegen monar chistische agitatie in Oostenrijk en Hon garije. De „Weensche Stunde" heeft ge hoord dat de delegatie haar wil bewegen, af stand te doen van haar aanspraken op den Hongaarschen troon en haar bij weigering zal dreigen met verbanning naar Madeira. De actie moet uitgaan van de kleine Entente, die bij den gezantenraad heeft geprotesteerd tegen de toenemende monarchistische bewe- Ingenmden Mededeeling. verdrijft de 'pijn Uit Santiago (Chili) wordt officieel gemeld, dat de vloot de onmiddellijke vrijlating heeft geëlscht van senor Gomez Carenno. Ook wil zij dat een officieele verklaring worde afge legd, dat Allessandri niet zal terugkeeren. CHINA. De burgeroorlog. Washington, 28 Januari. Aan de Ame- rikaansohe oorlogsschepen In de wateren van Sjanghai is last gegeven, de Ameri- kaansche of Engelsche koopvaardijsche pen, die 's nachts Sjanghai wenschen te verlaten, te esoorteeren, zelfs onder het bereik van de kanonnen van de forten van Woesung. KORTE BERICHTEN. Uit Peking wordt gemeld, dat Soen-jat-sen overleden is. Te Manilla is een berucht bandiet, die lan gen tijd de provincie Lanao had' geringeloord, met zeven volgelingen gedood in een gevecht met de politie. De bandieten hadden zich in een huis verschanst. Volgens de te Berlijn verschijnende Dnji, het blad der Russische emigranten zou de Russische regeering in het afge- loopen jaar twee milliard goudroebel voor propaganda in het buitenland he/bben uit gegeven. LUCHTVAART. Nieuwe Itallaansche luchtvaartlljnen. Er zijn plannen uitgewerkt omtrent e-n belangrijke uitbreiding van den Italiaanschen luchtvaartdienst Het voornemen bestaat om in den aan staanden zomer drie groote nieuwe lijnen te openen. Ten eerste een luchtvaartdienst tus schen Brindisi, Athene en Konstantinopel Deze lijn Is 1500 K.M. lang. De dienst zal :n het begin drie keer per week en later da gelijks plaats hebben. Een tweede dienst zal opgericht worden tusschen Genua en Bar- oelona. De lengte van deze lijn bedraagt 650 K.M. Deze twee lijnen zullen worden aange vuld door een verbindingslijn tusschen Ge nuaRome—NapelsBrindisi, welke 1100 K.M. lang zal rijn. Drie Italiaansche luchtvaartmaatschappijen lebben reeds concrete voorstellen betreffende de organisatie van de bovengenoemde (hen- sten ingediend. Ben nieuw type watervliegtuig. Driehonderd mijlen per uur. Naar de „Daily Express" verneemt ls hans in Engeland in het geheim een nieuw type watervliegtuig in aanbouw, dat per minuut vijf Engelschemijlen of per uur driehonderd mijlen, snelheid kan ontwikkelen. Men verwacht dat met dit vliegtuig zal worden deelgenomen aan de wedstrijden om de Schneider Cup. ging in Hongarije, die zij vooral aan de be drijvigheid van de ex-keizerin toeschrijft. SPANJE. De Spanjaarden in Marokko. Aan de Morningpost wordt uit Tandz- jer gemeld, dat Raisoeli, die de Spanjaar den steunt, door Rif-bewoners is gevan gen genomen. Volgens de Daily News is de strijd tusschèn de Rif-stammen en de Dzjebala's heviger geworden en de positie van Abd- el-Krim, het hoofd der Rif-bewoners verzwakt. De Spanjaarden hebben hun posten tusschen Alcazar Seguira en de inter nationale grens hersteld. EGYPTE. De moord op den Slrdar. Er zijn nieuwe aanhoudingen verricht in verband met den moord op den Birdar, o.a. van Mahmoed Ismail, ambtenaar van het ministerie voor de godsdienstige stich tingen. De beruchte agitator dr. Mausoer, die in November wegens gebrek aan be wijs werd vrijgelaten, is opnieuw aange? houden. CHILL De staatsgreep in Chili. Blijkens een telegram uit Rome heelt Al lessandri op het verzoek uit Chili om weer president te worden, geantwoord-, dat hij be reid was om terug te keeren, doch dan zou het niet zijn om uitsluitend een decoratieve rol te spelen. OOST-INDIE. Een hospitaal-vliegtuig. lEen Havilland, omgebouwd tot hospitaal vliegtuig, heeft een schitterende proefvlucht gemaakt. Magazijnbeheerder verdwenen. De beheerder van het magazijn van het militaire hospitaal te Malang, Davids, is spoorloos verdwenen. Vermoedelijk is er een groot kastekort. Ben vergadering van communisten. Te Bandoeng heeft een vergadering van communisten, waar duizend personen aan wezig waren, geweigerd aan een politie- bevel, uiteen te gaan, te voldoen. De poli tie heeft er toen met den gummistok op geslagen. In de verwarring werd een hoofdagent geslagen en geschopt. Een mantri van het mijnwezen kreeg een kle- wanghouw over den arm. Vier personen werden gearresteerd. Ingezonden Mededeeling. CHESEBROUGH MFC C0C0H5 HELDERSCHECOURANT ADVERTENTIE N: 20 ct p. regel (eraljard) Iogea. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ct Kleine advertentie* (gevraagd, te koop, te bvor) v. 1—4 regele 40 ct. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bnrean v. d. blad en met br. onder no. 10 ct p, adv. extra). Bewijsno. 4 ct Donderdag 29 Jan5.10 uur. Vrijdag 80 6.11 SPREEK UIT. „TSCHIESBRO* heeft sedert 1869 reeds velen millioenen Menscben groote diensten sis „Eers te-hulp" bewezen Weiger namaak en neem slechts origineels fleschjet san, verpakt door: NCW YORK U.S.A.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1