GEMENGD NIEUWS. Si -Wf De Apoldro-leenlngen. V rijdag a.s. zal voor de Arrondissements rechtbank te Zutfen worden behandeld de zaak betreffende de malversaties, die hebben plaats gehad bq de trekkingen der Apoldro- leeningen. In de eerste plaats zal terechtstaan de 82- jarige reiziger O. Kraak,, uit Den Haag, aan wien is ten laste gelegd, dat hij op 7 Oct. 1924 te Apeldoorn een kwitantie-formulier heeft onderteekend, waarop valschetijk was vermeld, de ontvangst van de som van J 82.500 van de Nederlandsche Administratie Maatschappij te Apeldoorn voor uit te beta len premies, welke kwitantie bestemd was om te dienen tot bewijs, dat bekl. van of namens deze Maatschappij 82.500 zou hebben ont vangen. Voorts zal terechtstaan de 87-jarige broe der van bovengenoemden beklaagde J. Kraak, eveneens uit Den Haag, aan wien ten laste is gelegd, dat hij bij een trekking te Meppel, vanwege de commanditaire vennootschap „Nederlandsche Administratie Maatschappij" die ter bevordering van de belangen van de stichting „Apoldro" een premie-leening had uitgegeven, onder de op de trekkingslijst ver melde premies, die getrokken werden, het serie-nummer en het nummer in die serie van de obligaties dier leening, welke nummers telkens door een z.g. Simplex-tnachi ne wer den aangewezen, opzettelijk valscheljjk heeft doen aanteekenen door aan den persoon, die met de aanteekening was belast, te verstrek ken een strookje papier, waarop nummers waren opgeteekend en hem op te dragen on der de premies de nummers te zetten op het strookje vermeldt Zonderlinge Hnderverwanntag. Te Ruurlo is een kindje gestorven «ra brandwonden, die het kreeg door de ver koling van de zitting van den kinderstoel, waaronder de moeder in "t ijteeren bakje gloeiende kolen had gedaan, om de kleine warm te houden in den tijd, dat zij de kamer uit moest. Een binnenkomende postbode bemerkte het ongeluk. *t Was zoonlief! Bjj een landbouwer onder Aalten was driemaal achtereen diefstal geipleegd door uitsnijding van een ruit. Eindelijk wees het politieonderzoek uit, dat de 12-jarige zoon de dader was. Diefstal en heling van gedistilleerd te Schiedam. De Rechtbank te Rotterdam behandelde Dinsdag verschillende zaken, betreffende een uitgebreiden diefstal van gedistilleerd te Schiedam. Terecht stonden eerst de daders van de diefstallen', nJ. een 35-jarige los-werkman, een 30-jarige glasblazer, een 33-jarige me- tealdraaier, een 40-jarige glasblazer en een 43-jarige betonwerker. De beklaagden bekenden, dat zij verschil lende malen in Juli en Augustus 1924 heb ben ingebroken in het pakhuis van Gebrs. De Groot, aan den Noordvestsingel te Schie dam. Zij hebben daar weggenomen een groo- te hoeveelheid spiritus, welken zij in beman de flessehen vervoerden, welke flesschen zij eerst bij een andere firma gestolen hadden. De beklaagden bébber de gevulde flesschen vervoerd naar een voelDalterrein aan den Ouden Dijk en vandaar is de hoeveelheid overgebracht per auto naar een opslagplaats aan de Kruiskade te Rotterdam. Deze opslag plaats was gehuurd door een caféhouder en door een koopman. De beklaagden hebben voor de eerste zending een bedrag van 487.50 ontvangen en verdeeld. Een groot aantal getuigen werd gehoord. De verdediger van den metaaldraaier, imr. Hoek, stelde' aan den getuige, den caféhou der, verschillende vragen, waarop deze ge tuige moest erkennen, dat hij, ofschoon voor deel getrokken hebbende uit de opbrengst van de eerste diefstallen, den tweeden (Kef- stal aan de Commiezen verraden had, waar door de politie achter deze zaak kwam en een auto vol flesschen in beslag kon nemen. Bij de verdere vragen van den verdediger sprak deze al9 zijn vermoeden uit, dat deze heele zaak door de belastingambtenaren uitgelokt is. Getuige erkende, dat hij in verbinding stond met enkele commiezen te Schiedam. Bij het verdere verhoor constateerde mr, Hoek, dat verschillende processen-verbaal, door de politie te Schiedam opgemaakt van het verhoor der beklaagden, vervalscht zijn en gewijzigd, nadat zij door de beklaagden geteekend waren. Mr. Hoek toonde aan, dat In het dossier verschillende bladzijden zijn, die van een ander lettertype zijn en er dus later bijgevoegd moeten zijn. Bovendien was een der processen-verbaal niet geteekend, ofschoon een politieagent uit Schiedam ver klaarde, dat het oorspronkelijke proces-ver baal wèl door den bekl. geteekend was. De ambtenaar bij het O. M., mr. G. J. Hol- steijn, meende, dat dit alles niets met de zaak te maken had, omdiat alle beklaagden toch bekend hebben. De eisch luidde tegen den los-werkman, den ouden glasblazer en den metaaldraa'er, leder één jaar gevangenisstraf, tegen den jongsten glasblazer één jaar en drie maan den, tegen den betonwerker één jaar en zes maanden gevangenisstraf, allen met aftrek van de voorlooplge hechtenis, welke thans ongeveer 0 maanden duurt. De verdedigers vroegen een lichtere straf. Daarna stond terecht een voerman, die de hoeveelheden spiritus vervoerd heeft. Hij werd op weg naar Den Haag met de volle auto aangehouden. Tegen dezen heler werd één jaar gevan genisstraf geëiscbt met aftrek van voor arrest. Tere'ht stond daarna een koopman, de eie naar van het pakhuis, waar de gestolen S'iir lus opgeslagen werd1 na vooraf gemaakte afspraak. [>ze bekl. ontkende. Hij zeldé alleen ge- mdeld t:' hebben op orders van den café houder, die ook allee financierde. BekL zei verder, &>t bij een vorige clandeatine splri- tushandel, getuige de caféhouder zich met de commiezen per telefoon in verbinding stelde en onmiddellijk was toen allee in orde. Getuige ontkende dit. Het O. M. eisohte tegen dezen bkl. een gevangenisstraf voor den tijd van 8 maan den, met aftrek van voorarrest De verdediger, mr. Zijlstra, wees er op, dat deze heele zaak opgezet is door getuige, om bekL er te laten inloopen. Bovendien, zeide pL, zijn de processen van die Schiedamsche politie vervalscht. PI. vroeg tenslotte vrijspraak en onmid dellijke invrijheidstelling. De rechtbank weigerde dit en bepaalde de uitspraak op 3 Febr. aa. Over de grens gezet De centrale recherche te Amsterdam heeft Dinsdag over de grens gebracht den oommunist Max Hammorft die dezer da gen Ibij het verlaten van een nachtelijke communistische vergadering gearresteerd was, waarbij het vermoeden juist bleek, dat hij daar ter stede op valsche papieren verblijf hield. Deze papieren droegen den gefingeerden naam van Johann Wagner, terwijl bij onderzoek is gebleken, dat de gearresteerde reeds eenigen tijd onder den naam van Sackse als vertegenwoor diger van de Derde Internationale te Mos kou te Amsterdam vertoefde, in verband met geeahiüen in dq Communistische Partij- De debacle van een loterij-onderneming. Een persbureau te Amsterdam meldt: Naar wij1 vernemen heeft de Nationale verzekering- en herverzekeringmaat- sohappij, gevestigd in Den Haag, de hoofdprijzen, die de vorige week in de Staatsloterij zijn uitgeloot, niet uitbetaald De 100,000 viel op tien twintigje», welke in het bekt waren van een clubje van 100 fabrieksarbeiders te Dordrecht, de 26,000 viel viermaal te Dordrecht en te Amster dam, en de 15,000 viel in Amsterdam. De directie van het bijkantoor te Am sterdam deelde aangaande de debacle bet volgende mee: Toen in October JJL de justitie obligaties in beslag nam ten hooMkantore in Den Haag en op het bijkantoor In de hoofd stad werd het publiek, zooals vanzelf spreekt, wantrouwend. Het gevolg was, dat slechts 25 pet van het gevrtrae aantal obligaties verkocht werd. De directie hoopte toen, dat de hoofdprijzen zouden vallen op de 75 pet van de obligaties, die in portefeuille ble ven. Deze speculatie viel echter verkeerd uit De hoofdprijzen vielen namelijk alle op obligaties die uitgegeven waren. Er was. toen niet genoeg geld in kas om die prijzen uit te betalen. Ook het reservefonds was niet toerei kend, waar dit reeds flink was aangespro ken, omdat de maatschappij meermalen obligaties op crediet had verleend, het geen zij deed om te ooucurreeren tegen Het Witte Kruis. Naar de directie ver klaarde is het niet uitgesloten, dat de prij zen alsnog uitbetaald zullen worden. Dit kan echter alleen geschieden als het tekort niet grooter wordt doordat nog meer hoofdprijzen op uitgegeven obliga ties vallen. Geschiedt dit niet, dan kun nen misschien pondspondsgewijze de uit geloot© prijzen uit kasgeld en reserve be taald worden. Omtrent de situatie der loterijonderne ming verneemt de N. R. Ct. nog van andere zijde dat het tekort reeds meer dan een halve ton bedraagt. Als bij de trekkin gen, die nog 2'/' week plaats vinden, prij zen worden uitgeloot op de nummers van de uitgegeven obligaties, zal dit tekort nog aanmerkelijk stijgen. De onregelmatigheden aan de Boazbank te Zeist De Utrechtsche Rechtbank beeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak van de gepleegde onregelmatigheden aan de BoazbanK te Zeist. De 27-jarige kantoorbediende mr. P. J. D. uit Zeist werd veroordeeld tot 8 maanden ge vangenisstraf met aftrek van de voorlooplge hechtenis; de eisch was 10 maanden met af trek. De 22-jarige kantoorbediende O. van K. werd, overeenkomstig den eisch, veroordeeld tot 1 jaar en 0 maanden gevangenisstraf met aftrek. De derde beklaagde, de 42-jarige C. Z., schoonvader van den vorigen beklaagde, werd wegens gebrek aan bewijs vrijgespro ken; de eisch tegen hem was 1 jaar gevan genisstraf met aftrek. Aanrijdingen. Dinsdagmorgen zjjn, volgens een V.D.- bericht, kort na elkaar op den Muiderstraat- weg onder de gemeente Muiden twee ernstige ongevallen gebeurd Omstreeks 10 uur kwamen tusschen heit Merwedekanaal en Muiden een auto van dé firma Hoek uit Hilversum, die op weg was naar Amsterdam, en een reclame-auto van het Oireus Oarré, in de tegenovergestelde richting rijdende, met elkaar in botsing. Bei de wagens bekwamen schade. De heer Sar- dlnl van het Oircus Henmy, werd ernstig ge wond en in bewusteloozen toestand opgeno men. Hij is per Gooische stoomtram naar Amsterdam vervoerd, waar hij in een der ziekenhuizen is opgenomen. Korten tijd daarop had een tweede onge val, dichter bij de Hakkelaarsbrug, plaats. De heer J. B. Aokermann uit Alkmaar kwam met zijn motorfiets uit de richting Hilver sum en reed twee wielrijders achterop, waar van één rechts en één links van den weg reed. Toen hij signalen gaf, stak de wielrij der, die links van den Weg reed, naar rechts over, tengevolge waarvan ae motorrijder hem aanreed. De hèer Aokermann sloeg over den kop van zjjn motorrijwiel en bleef bewuste loos liggen. De fietser werd van zijn rijwiel geslagen, döch kwam met den schrik vrij. Zijn rijwiel werd vernield. De heer Aoker mann werd met een uit Amsterdam ontboden ziekenauto naar de hoofdstad vervoerd, waar hij Ln het Burger Ziekenhuis is opgenomen. Hij heeft vermoedelijk een schedelbreuk. Het eerste ongeval werd veroorzaakt doordat het uitzicht op den weg werd belemmerd door stoom van de Goaison© Stoomtram. Een aanvaring op de Noordzee. Volgens rapport van den schipper van den te IJmuiden binnengekomen zeillogger K.W. 177 (Noordzee VII) is dit vaartuig in den nacht van Maandag op Dinsdag_op de Noordzee tusschen de lichtschepen „Haaks" en „Terschellingerbank" in aanvaring ge weest met een onbekend gebleven stoom schip. De logger heeft schade aan het voor schip bekomen. Of het stoomschip schade beloopen heeft, is niet békend; zonder naar den logger om te zien, zette het de reis voort. De onberwaakte overwegen. De directie van de Nederlandsche Spoor-, wegen meldt Op 22 December jl. werd een twee wielig voertuig op een onafgeslo^en over weg nabij Zwolle in de lijn van Zwolle naar Meppel aangereden door een trein, komende van Meppel, hoewel het uitzicht ter plaatse van den weg op den spoor weg zeer goed is. Dit ongeluk was echter alleen te wijten aan den bouw van de kap op het wagentje, een zoogenaamde tilbury, welke zoo groot was, dat de bestuurder van het voertuig, ook wanneer hij zich naar voren boog, slechts zeer weinig schuin naar voren en in het geheel niet zijdelings kon uitzien. De kap was niet van een ruitje voor uitzicht op zijde voorzien. Aangezien het gebleken is, dat op het platteland vele van die wagentjes met ver vooruitstekende, terzijde niet van ruitjes voorziene kappen in gebruik zijn, moge de aandacht gevestigd worden op het gevaar aan het gebruik van zulke wagentjes verbonden, niet alleen bij on bewaakte spoorwegovergangen, doch te vens bij kruisingen met tramwegen in den openbaren weg en bij scherpe hoeken in wegen en straten, in het bijzonder daar, waar het snelverkeer zich beweegt. Waar onbewaakte spoorwegovergangen zijn, is het inderdaad lichtzinnig en roe keloos te noemen om van zulke wagen tjes en in het algemeen van voertuigen, waarbij de voerman niet flink ter zijde kan uitzien, gebruik te maken. De moord op den makelaar Bosch. De instructie tegen Van M., die bekend heeft, in 1915 in het perceel Overtoom 2326 te Amsterdam den makelaar Busch te hebben gedood, het lijk te hebben beroofd en het daarna te hebben begraven in de achter het gebouw gelegen garage, is nog in vollen gang en zal waarschijnlijk nog langen tijd duren, want niet alleen is de bekentenis van v. M naar alle waarschijnlijkheid nog slechts een gedeeltelijke, maar de Justitie moet ook, omdat er bij het feit geen getuigen zijn geweest, nog zooveel mogelijk aan wijzingen verzameleil om daaraan te toetsen wat v. M. bekend heeft. Een ring met brillanten en de dasspeld in den vorm van een vliegtuigschroef, Kvonden op of bij het geraamte, zijn tns door twee personen, die Busch goed gekend hebben, zeer positief als (flens eigendom herkend. In een der stadsbanken van leening is gevonden een gouden kettingringetje, met afgeplatte schakels, hetwelk van het lijk geroofd moet zijn en eenige jaren beleend is. Het is gebleken, dat de be leening heeft plaats gehad onder valschen naam, en dat de beleener is geweest de verdachte van M. Op een anderen val-, schen naam heeft hij eenige maanden na den moord, eveneens in een stadsbank van leening, beleend het horloge met slagwerk, dat hij van het lijk van Busch heeft gestolen. Op 20 Mei 1916 is, dit horloge publiek in de bank geveild, en wel voor f42.26. De commissaris van de centrale recher che verzoekt thans dengene, die dit horloge toen gekocht heeft, zich bij hem te melden. Opium. Reeds eenigen tijd had de politie in Defi Haag het vermoeden, dat daar een stelselmatige overtreding van de Opium wet plaats had en wel door een z.g. won derdokter, genaamd V., die zitting houdt in het perceel Nobelstraat la. De rechercheurs, die speciaal belast zijn met de controle op de naleving van de Opiumwet, hielden in het bijzonder het oog op de gedragingen van dezen wonderdokter. Woensdag achtte de politie het oogenblik gekomen in te grijpen. Een inspecteur van de centrale recherche ging, vergezeld van eenige rechercheur», naar het genoemde perceel in de Nobelstaat en nam de daar aanwezige chemicaliën ift beslag. Hij vond 100 gram cocaïne en 40 ampullen morphine. Tegen den won derdokter is proces-verbaal opgemaakt wegens het in strijd met de Opiumwet ter verkoop voorhanden hebben van ge noemde chemicaliën. Voorts is aangehouden een 28-jarig zeeman, P. K. genaamd, wonende aan den Zuid-Oost-Buitensingel. Deze man wordt verdacht van het smokkelen van cocaïne. Ontvlucht i De politie te Hellendoorn had aange houden en voorloopig in bewaring gesteld een zekere H. uit Amsterdam, oud 33 jaar, die bij de politie zeer ongunstig bekend staat en nog straf moest ondergaan, blij kens het Algemeen Politieblad. Toen Dinsdagmorgen de gemeente-veldwachter in den toren kwam, waarin zich de cellen bevinden, bleek dat de vogel gevlogen was. H. heeft een plank uit den vloer gewerkt en toen een gat gegraven onder d»n vloer door tot buiten de cel, kwam in de toren en is door de kerk gevlucht Een „Intiem" feest Het echtpaar Moeskops te Medemblik viert 1 Febr. as. zijn gouden bruiloft. Voor het (R-Kath.) echtpaar zal het een zeldzame herdenking zijn, immers, de ker kelijke intentie zal plaats hebben door twee hunner zonen. Het zangkoor zal dien dag alleen be staan uit zeven zonen en een schoonzoon van het gouden paar, die esn uitstekend dubbel-quartet vormen, terwijl een twee* de schoonzoon het koor zal leiden. Poging tot diefstal met geweldpleging. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft Dinsdag uispraak gedaan in de zaak tegen W. de V..en P. A. van der G., die door de vierde kamer der rechtbank te Amster dam veroordeeld waren tot 6 jaar gevan genisstraf wegens poging tot diefstal imet geweldpleging, in vereeniging gepleegd tegen een weduwe in de Spuistraat, bij wie, naar verluidde, een slag van 60 80,000 gulden te slaan zou zijn. De advo caat-generaal had bevestiging van het vonnis gevraagd, doch vermindering van straf tot 5 jaar. Het hof heeft het gewezen vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoende ieder der beklaagden tot 0 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Ben dronken chauffeur. Door een agent is Dinsdagnacht om streeks half twee van de Prinsegracht te den Haag naar het politiebureau overge bracht een 28-jarige chauffeur, wonende in de Badhuisstraat, die een auto bestuur de, terwijl hij in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde, zoodat hij ge vaar voor de veiligheid opleverde. Een dertigjarige dame uit Londen, die tijdelijk in Den Haag verblijf houdt, en die in de auto zat, verzette zich tegen de arrestatie van haar chauffeur en werd deswege eveneens naar het bureau go- bracht Zij is weer op vrije voeten gesteld. Een nieuw eiland ln de Noordzee. Tusschen de Duitsche Waddeneilanden Juist en Borkum is in de laatste 10 jaar een nieuw éiknd ontstaan, dat thans officieel de naam van Memment heeft gekregen. Het ma teriaal waaruit dit eiland door de natuur is opgebouwd is zonder twijfel afkomstig van de afbrokkelingen van het eiland Bonkum, dat in de laatste jareif bij1 stormvloeden zéér heeft geleden. Ook het landverlies in Schier monnikoog zal daaraan hebben meegeholpen. Het nieuwe eiland1 is de broedplaats van dui zenden vogels, en mag slechts met toestem ming van de Pruisische regeering worden be treden. De nieuwe pachter heeft thans daar op een blokhuis gebouwd, en heeft het plan in het badseizoen kamers aan badgasten te verhuren. Het nieuwe gebied is 9 vierkante kilometer groot. Een Brltsch smokkelschlp ln de lucht gevlogen. Uit Londen wordt draadloos gemeld, dat te Victoria in Britsch Oolumbia het Britsche stoomschip „Syadway" ontploft is. Zeven man zijn daarbij omgekomen. Naar verluidt, had de boot 7600 kisten alcohol aan boord, welke naar Amerika zouden worden gesmokkeld. Krnlswoord-puzzles. Het bestuur van de centrale bibliotheek en leeszaal te Willesden (Londen) klaagt vol gens de ,Weekly Dispatch", dat de woorden boeken en encyclopaedieën in eeq paar we ken tijds, dat de „kruiswoord"-puzzles in Engeland in zwang zijn gekomen, heelemaal vernield zijn; zoo druk zijn ze geraadpleegd door de oplossers van den nieuwen vorm van raadsels. Het bestuur heeft daarom besloten de kostbaarste werken tijdelijk aan de circu latie te onttrekken. De vermiste lordsdochter. Naar vernomen wordt heeft lord Tra- degar geruststellende berichten ontvan gen betreffen ede zijn dochter, Gwynetb Morgan, die sedert 11 December werd ver nist. Zij zou in veilige handen zijn en niet ver van haars vaders buis verwijderd. Een Afrikaansch stadje door de zee verzwolgen. Volgens een bericht uit Lissabon is Port Aexander, ten Zuid-Besten van Moasa- medes, (Portugeesch West-Afrika), tijdens een zeebeving door de zee verzwolgen en ge heel verdwenen. De bevolking van dit stadje was sinds vele eeuwen samengesteld uit Portugeezen en in landers, die een levendagen exporthandel dreven. Nadere bijzonderheden omtrent het lot der bevolking ontbreken, maar er is reden om te vreezen, dat het aantal slachtoffers groot Is. Radio-nieuws. De zonsverduistering. Het is volgens den Britachen draadloo- zen dienst gebleken, dat de zonsverduis tering van j.1. Zaterdag ongetwijfeld haar uitwerking heeft gehad op het ontvangen van draadlooze seinen. Deskundigen van de British Broadcasting Oompany hebben de rapporten bestudeerd, ingediend door luisteraars, en een ambtenaar der maat schappij heeft verklaard, dat, ofschoon rondom Londen de ontvangst geen afwij king vertoonde van het normale, luiste raars die meer dan 70 Engelsche mijlen van Londen hoonden, een groote veran dering rapporteerden ln de sterkte dér seinen gedurende de eclipa Hij voegde er bij, dat de seinen met veel grooter sterkte dan onder normale omstandig heden binnenkwamen, hetgeen toont, dat zonnestralen de uitwerking1 hebben de seinen te verzwakken. De BB.C. is over tuigd, dat zij aldus waardevolle inlichtin gen heeft ontvangen, en dat voldongen bewezen ia,dat aan- of afwezigheid van zonnestralen' invloed heeft op de seinen. De sterkste locomotief v»n Europa. Op bet Ooeterstation te Parijs is deze week de sterkste looomotief van- Europa aangeko men. Men maakte haar op dé werkspoor te Eternay. Zij heeft 4 onderling gekoppelde paren van raderen in plaats van het gebrui kelijke drietal. Een trein van 800 ton kan met een gemiddelde snelheid van 100 K.M. over de rails worden voortgesleurd, terwijl de maximum snelheid minstens 120 K.M. be draagt. De locomotief is ln gebruik genomen op het traject Parijs—Straatsburg. De draadlooze. Als teeken van vooruitgang der draadlooze telefonie wordt gemeld, dat de klokslag van Bi» Ben te Londen hn- het noorden van Bor- gehoord' en dat een draadloos telefonisch ge- sprek tusschen Melbourne (Australië) en Pittebuig (Ver. Staten) - een afstand van 9000 mijl goed verstaanbaar was. Vrtfieidsberoovlng. Parijs verheugt zich ln een sensationeel© zaak, die in dé hoogste «peelt- De hoofdpersoon is gravin Hélène de Chateau briand, die dezer dagen, toen zij in haar auto uitreed, op last van haar ouders is opgelicht en naar een krankzinnigengesticht te Mai- maison gebracht. Toen de directeur daarvan weigerde haar op te nemen, reed1 de auto, waarin de gravin werd vervoerd, naar een ander gesticht, waar men haar ondanks haar protesten opsloot, na haar een injectie met een verdoovend middel te hebben gegeven. Hier heeft zij enkele dagen doorgebraoht, en is niet vrijgelaten, voor zij tijdens een bezoek van haar moeder een haar voorgelegde finan- cieele regeling had goedgekeurd' en getee kend. Toen werd1 zij naar een hótel overge bracht, waar zij onder bewaking bleef, maar er toch in slaagde te ontvluchten. Zij' heeft thans, nadat vier der bekendéte Parijsche psychiaters haar hadden onderzocht, en vol komen normaal bevonden, een klacht wegen» vrijh eidsberooving tegen haar ouders inge- De schending van BelglFs neutraliteit Een verklaring van generaal Perctn De protestantsche generaal Percln, de be kwame oud-inspecteur van de veldartillerie, die indertijd chef was van het kabinet van den minister van oorlog in het kabinet Com- bes, generaal André, heeft veel van zich doen spreken. Deze groote bepleiter van de samen werking van de wapens der artillerie en in fanterie, waarvan de juistheid ln den wereld- oorlog is gebleken; de man, die in *23 in de „Fraternité" constateerde, dat hij „de Duit- schers vervloekt en van ganschar harte re vanche gewenscht heeft en die dan ook 40 jaar lang heeft helpen voorbereiden", 5» nu in Frankrijk een der krachtigste advocaten voor vrede, ontwapening en Fransch-Duit- sche toenadering. Thans trekt hij weer de aandacht door een reeks artikelen in de „Ere Nouvelle", waarin bij nadrukkelijk betoogt, dat de schending van de Belgische neutraliteit indertijd een onderdeel vormde van de oorlogsplannen van ien Franschen generalen staf en zelfs van ie Fransche regeering een quaestie, die wel van eenige beteekenis is in verband met ie geschiedenis van het beruchte „vodje papier". Generaal Percln gaat in zijn mededeelin- gen terug tot 1910—1911, zoo lezen we in ?en uittreksel, hetwelk de Parijsche corres pondent van de „Manch. Guardian" uit de rtudie van den militairen schrijver geeft, in welk jaar hij in den oppersten oorlogsraad *at. Hij nam in den winter 1011 persoon- ijk deel aan een oefening van een week van den oorlogsraad. Daarbij bleek, dat een Duit sche aanval op het Elzas-Lothari ngsche front geen kans van slagen had tegen deze gewel dige barrière, zoodat Duitschiand verplicht zou zijn de Belgische neutraliteit te schen den. „De vraag werd -niet besproken of wij de Duitsche leiding in zulk een schending zou den volgen en zoo noodig voor te zijn of dat wij den vijand aan de Fransche zijde van de Belgische grens'zouden opwachten. Dat was een quaestie meer van regeerings- dan van militair gebied. Msar ieder troepencontman- dant, die in tijd van oorlog verneemt, dat de vijand plan heeft een of ander strategisch punt te bezetten, heeft tot gebiedende plicht te trachten zoo spoedig mogelijk dat punt zelf te bezetten. Indien een onzer gezegd had, dat hij uit eerbied voor het verdrag van 1839 op eigen initiatief aan de Fransche zijde van de Belgische grens zou hebben willen blij ven, zoodat hij den oorlog op Fransch grond gebied zou hebben gebracht, zou hij door col lega's en den minister van oorlog zijn berispt. W'iJ waren allen in het Fransche leger voorstanders van het tactisch offensief. Dit hield in de schending van de Belgische neu traliteit, want wij kenden de plannen van Duitschiand. Men zal mij toevoegen, dat dit van Fransche zijde geen misdaad zou zijn geweest, maar slechte een gevolg van een Duitsche misdaad men valt zijn vijand aan, omdat men hem de bedoeling toeschrijft zelf aan te vallen." Vervolgens constateert generaal Percln in zijn betoog, dat op 81 Aug. 1911 de chefs van de Fraflsche en Russische staven een overeenkomst teekenden, dat het woord „ver dedigingsoorlog" niet letterlijk zou worden opgevat en zij onderstreepten „de volstrekte noodzaak voor de Fransche en Russische legers om een krachtig offensief in te zetten, zoo mogelijk tegelijkertijd1". Volgens gene raal Percln beleekende dat „krachtig offen sief" de schending van de Belgische neutra liteit. .Ronden wij", zoo vraagt hij, „een krachtig offensief beginnen zonder de schen ding van de Belgische neutraliteit? Konden wij werkelijk onze 1.300.000 man ontwikkelen op het nauwe front van Elzas-Lotharingen?" En dan oonstateert hij categorisch, dat het de bedoeling van den Franschen generalen staf was, dat de oorlog ln België zou plaats hebben „en Inderdaad zes maanden na de onderteekenlng van de overeenkomst tus schen de Fransche en Russische staven maakte de kolonel der artillerie Picard aan het hoofd van een groep stafofficieren, een reis om het eventueel gebruik van dit opera- tieveld te bestudeerden Generaal Percln besluit zijn opmerkingen met de volgende conclusies: Het verdrag van 1889 moest wel worden geschonden, 6f door hen, bi door ons. Het was gemaakt om den oorlog onmogelijk te maken. Het gaat om de vraag, wie van bel den het meest den oorlog begeerde, niet over dé vraag wie de meeste minachting voor dit verdrag toonde. Degene, die méér dan de ander den oorlog wilde, moest wel het Bel gische territoir schenden."

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 2