TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS BINNENLAND VAN DONDERDAG 29 JANUARI 1925. GEMEENTE-BEGROOTING 1925. Het georganiseerd overleg. Nadat Dinsdag en Woensdag het voor stel van B. en W. inzake den aftrek voor pensyenstorting ad 81/» in het georga niseerd overleg was behandeld, heeft men zich met algemeene stemmen met dit voorstel vereenigd. In verband met dit voorstel werden eenige wensohen van ondergeschikt be lang ter kennis van B. en W. gebracht. Ontwerp Zomerdlenstregeling 1925 Nederlandsche Spoorwegen. De secretaris der Economische Com missie vestigt onze aandacht erop, dat naast de door ons genoemde verbeterin gen een aanmerkelijke verslechting plaats vindt met betrekking tot den laatsten trein van hier (vertrek 7.21). Minder reden tot tevredenheid geeft de avondtrein 2146, 7,21 uur van Helder. Wordt er al ernstig geklaagd over het uur van vertrek, dat voor een laatste ge legenheid ook veel te vroeg gesteld is* de langere rijtijd van dezen trein is nog een belangrijke stap achteruit. Met de tegen woordige dienstregeling is men per trein 2146 (7.24 uur van Helder) om 9,82 uur in Amsterdam, doordat van Alkmaar tot Amsterdam niet gestopt wordt. In het nieuwe ontwerp wordt de aankomst van genoemden trein, indien over Haarlem wordt gereisd, wat geoorloofd is, 10.05 uur te Amsterdam. Rechtstreeks naar Amsterdam duurt de reis nog 16 minuten langer. Verder merkt de Commissie op, dat in het ontwerp wederom geen rekening is gehouden met het meermalen gedane ver zoek om een betere avond-verbinding Alkmaar—Helder. Zij meent dat aange drongen moet worden op een verbinding met Alkmaar, aansluitend met den snel trein, die te 5.42 te Alkmaar aankomt, of die, welke te 5.50 van Amsterdam ver trekt. Doms RQkers. Op Dinsdag 27 Januari jl is het bijzondere comité, dat den feestavond ter herdenking van het 100-jarig bestaan der beide Redding maatschappijen in November ji. in „Casino" •heeft georganiseerd, ontbonden. Aan het batig saldo van dezen herdenkingsavond overgebleven werd een bestemming gegeven, nauw verband houdende met de op 14 No vember plaats gehad hebbende huldiging van de vroegere en tegenwoordige bemanningen van de Hüdersche reddingboot. Aan eenige daarvoor in aanmerking komende redders of nabestaanden van dezen zal door bemidde ling der Vereeniging „Moed, Volharding en Zelfopoffering" een gift van 10 worden uitgereikt. Voorts werd aan Dorus Rijkers bij monde van den Burgemeester een bijzon der geschenk aangeboden, wijl het comité in Rijkers den Helderschen redder bij uitne mendheid'ziet en in zijn persoon tevens de andere redders huldigt. Het geschenk, dat aan „Koning Dorus" op zijn 78sten verjaardag werd uitgereikt, be staat uit een zilveren tabaksdoos, vervaar digd door de Zaanlandsche Zilversmederij G. Schoorl. Op het deksel is-gegraveerd' de oude Helderscne reddingboot onder com mando van Dorus Rijkers, aan de keerzijde is de nieuwe naar hem genoemde motorredding boot afgebeeld, terwijl aan de binnenzijde van het deksel de volgende opdracht is vermeld: Van Helder's burgerij en door welwillende medewerking der Zaanlandsche Zilversmederij aan Theodorus Rijkers, Oud-Schipper der Reddingboot van Helder. Mederedder van 487 menschenlevens, ter Herinnering aan de (Feestelijke herdenking van het 100-jarig bestaan der Noord- en •Zuld-Hollandsche Reddingmaatschappij. Helder, 14 November 1924. Wij vermelden nog, dat de Zaanlandsche Zllversmederij uit sympathie voor den kra- nlgen ouden baas de tabaksdoos gratis aan het comité heeft geleverd. „Helder's Mannenkoor." Directeur: A. J. Leewens. Op uitnoodiging van de Gem. Zangver. „Polyhymnia" (dir. W. Hespe) te Haarlem, welke dit jaar haar 25-jarig lustrum viert, heeft „H. M." besloten, zich nog eens aan den wedstrijd te wagen, die ter gelegenheid van bedoeld jubileum in Juni en Juli wordt uitgeschreven. Onze Liedertafel wil trachten ook te Haar lem te toonen, dat men te Helder den man- nenzang met ernst en ambitie beoefent en ook in staat is op dit schoone gebied' wel wat te praest.eeren. A Dat „H. M." met zijn eminenten directeur het aandurft om Helder als zoodanig te Haarlem te vertegenwoordigen, zal én door de burgerij èn door de trouwe bezoekers zij ner concerten zeer zeker op prijs worden gesteld. Doch hieraan- zijn onvermijdelijke koeten verbonden, zooals reiskosten, inleg- gelden en aanschaffing verplicht koorwerk, enz., enz. Een oommissie uit den boezem der ver eeniging gevormd zal nu trachten dit bezwaar zooveel mogelijk op te heffen. Voor dit doel heeft zij een Solrée vastgesteld op Zaterdag 81 Jan. a'A., in „Casino". Het Mannenkoor zal dan eenige nummers uitvoeren, afgewis seld door het- zingen van eendge liederen door Balcker en Lies Sok, terwijl t programma nog eenige attracties vermeldt ue commissie vertrouwt dan ook. dat de u i ae?oeker8. van de concerten van ii dezen keer in groeten getale gebruik zuden maken van dit soirée, waarvan de en- 19 £esteld op 60 cent. Het belooft een zeer geanimeerde avond te worden, gevolgd zjjï 200alS We dat van "H- M-" gewend °^r nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Kaarten zijn erkrijgbaar bij de leden der vereeniging. Kon. Ned. Ver. „Onze YTaotf*. Innige leden dier vereeniging namen- het initiatief om het aanstaande in-dienst-komen van ons nieuwe oorlogsschip, den kruiser ..Java", niét onopgemerkt voorbij te laten gaan. Denken en doen was één en weldra vormde zich eere oommissie, die den beken den Xederlandschen zeeschilder, den heer E. M. Eden, bereid vond een zeegeziaht te vervaardigen in olieverf. Dit schilderij, ter grootte van 1.85 X 1.15 M., zal worden ver loot-. Zondag 1 Februari wordt het in het Kon. Instituut voor de Marine voor leden en- in- troducé's tentoongesteld; nadien in de win kelkast van dten heer H. Nypels. Bij ieder lot wordt een in rotocolor uitgevoerde repro ductie van het- schilderij verstrekt; afmeting 0.50 X 0.26 M, Zie voor verdere inlichting de advertentie in dit nummer. Uit het Politie-rapport In den nacht van Zondag op Maandag werd door een agent waargenomen, dat een man ;n de Timmersteeg een luik opende. Toen de man het luik geopend had, rénöe bij hard weg. De agent hield hem aan en bracht hem naar een bureau over. De man verklaarde daar, een afspraakje te hebben gemaakt met een publieke vrouw. Toen hij echter na eenige malen- vergeefs kloppen geen gehoor kreeg, had hij het 'uik geopend en zag, o schrik, een ander bij zijn lief. Hjj had daarop het hazenpad gekozen, omdat hij bang was, dat de andere minnaar hem een pak rammel zou geven. Maandagochtend werd hier een man aan gehouden, waarvoor de officier van justitie een bevel tot gevangenneming had- gegeven. De man werd naar Alkmaar overgebracht. Denzelfden dag werd een vrouw aange houden, die in het Algem. Politieblad gesig naleerd stond voor een straf van 10 of 10 dagen hechtenis. Twee minderjarige jongedochters hadden Zondagmorgen de ouderlijke woning verlaten en waren daarin Maandagmorgen nog niet teruggekeerd De moeder van een der meisjes deed hiervan Maandag aangilte en verzocht opsporing van haar dochter. Beide meisjes werden Dinsdagmiddag door den Burgemeester van Egmond aan Zee ter beschikking gesteld van den Commissaris alhier. Zij waren op één fiets op stap gegaan en hadden- den nacht, onder een reisdeken in een schuurtje in de duinen doorgebracht Toen Maandag een agent in zijn wijk sur veilleerde, werd hem meegedeeld, dat er in een verlofzaak in de Keizerstraat brand was uitgebroken. Bij onderzoek bleek den agent, dat er een lap stof, die op de kachel te drogen was ge legd, in -brand was geraakt doch inmiddels weer was gebluscht Door een bewoner van den Parallelweg werd Maandag kennis gegeven, dat zijn vrouw Zaterdagsavonds iemand had bemerkt die met valsche sleutels bezig was zijn wo ning te openen. Hij verzocht toezicht op zijn woning. In de Spoorstraat brak Maandagavond, door totnogtoe onbekende oorzaak, een vafi de groote spiegelruiten van dien winkel van de firma Oudkerk en Van Praag. Een in de Spoorstraat surveilleerend agent vatte b|j den winkel post om het publiek op een afstand te houden. Hij waarschuwde een van de firmanten, die maatregelen tot herstel nam. Dinsdagmorgen werd iemand- aangehouden, die in het Alg. Politieblad gesignaleerd stond voor een boete van 8 of drie dagen hech tenis. Gevonden voorwerpen. Gedeponeerd aan het Hoofdbureau van Politie: een ring met 2 sleutels, een fluweelen cein tuur, een lorgnet in étui, en bij: Kwast, Koningstraat 89: een alpacca beursje met Inhoud. D. Abbenes, Van Galenstraat 87: een zilve ren kruis. M. Gauw, Schagenstraat 15: een portemon- naie met inhoud. D. Dortmundt, 2e Vroonstraat 12: een kin derhandschoen. Bureau Bevolking, Dijkstraat 10: een bran der van een lamp. Nelson, Achterstraat 82: een vulpenhouder. J. F. Schnatmeier, Brakkeveldweg 101: een paar gymnastiekschoenen. M. Kruk, Leliestraat 23: een ijsmuts en een ceintuur. P. Vader, Brakkeveldweg 17: een ijsmuts. Van Helpen, Dahliastraat 32: een deur. Cedée, Stationsstraat 8: een tasch, inh. flesch en kroes. J. Daalder, Anemonenstraat 86: een muziek- harp. Bakker, Loodsgracht 45: een portemonnale met inhoud. A. Allaart, Krugerstr. 24: een doos met wol. H. J. Holtz, Vlamingstraat 28: een broche. Nelson, Achterstraat 82: een paar hand- scho0n0H'. Ran, Westgracht 23: een schoolétui, inh. vul potlood-. Schoneman, Gravenstraat 34: een étui met schrijfbehoeften. Koorn, Binnenhaven 125: een hond. G. Knobbe, Koningstraat 51: een broche. J. Schrander, Vlamingstraat 65: een tabaks doos inh. bankbiljet Van Dam, Diaooniestraat 4: een vulpen houder. Dol, Middenstraat 157: een- glacé heeren handschoen. De zilveren bruiloft van de Koningin en den Prtna. De Koningin en de Prins hopen hun zilveren bruilofi op Zondag 7 Februari 1926 in familiekring te vieren. H. M. en Z. K. H. stellen zich voor, dit feest tot een huiselijk feest te beperken. -Daar het regeeringsjubileum der Ko ningin nog -kort geleden door het geheele Nederlandsche volk op zoo feestelijke en sympathieke wijze is gevierd, wordt ver trouwd, dat de wensoh van het Koninklijk echtpaar voor dit huiselijk feest zal wor den geëerbiedigd. West-Friesland. De voorzitter der K. v. K. voor West- Friesland heeft een overzicht van 1924 ge geven, waarin hij zegt, zich gelukkig te ach ten, dit jaar in eenigszins opgewekter toon te kunnen spreken- dan verleden- jaar. De resultaten van land- en tuinbouw wa ren gunstiger dan in 1923. Het totaal omzet cijfer van de In het district gelegen veilingen is nog niet bekend; de omzet van de grootste vellingen, die te Bovenkarspel en die van de Afslagvereeniging „Beemster, Purmerend en Omstreken" bedroeg reeds twee mlllioen gul den meer dan in 1928. De totale uitvoer van groenten, aardappe len, levende dieren, vleesch, eieren, boter en kaas beliep in 1923 183 millioen en in 1924 338 millioen. Niettegenstaande de resultaten van 1924 beter waren dan die van 1923, is de toestand der in dit district tbuisbehoorende Zuider zee* isscherij niet rooskleurig. Wel zijn met den ansjovishandel goede zaken gemaakt, en kan verwacht worden, dat de nog aanwezige voorraden, zoowel die van Spaansche als Hol- landsche, tegen goede prijzen geplaatst zul len worden. Zniderzeevisschertfraad. De ZuideTzeevis8cherijraad heeft dezer da gen te Enkhuizen vergaderd ter bespreking van het bij de Staten-Generaal ingezonden ontwerp van wet tot regeling van de tege moetkoming aan de Zuiderzeevisschersbevol- king, enz. wegens schade, welke de afsluiting van de Zuiderzee haar mocht berokkenen. De raad stelde vast, dat de voorgestelde regeling in geenen deele voldoet aan de wen- schen- der visschers, en- dat dé voor hen gun stige bepalingen, neergelegd in heit vooront werp van wet, Ingediend- door de sub-com missie B van den Zuiderzeeraad, in het ont werp voor het meerendeel niet zijn overge nomen. Men had verwacht, dat meer reke ning zou zijn gehouden met de voorstellen van deze commissie, die een zeer grondig onderzoek heeft ingesteld. De raad besloot, aan alle leden van de Sta ten-Generaal schriftelijk de bezwaren der visschers tegen den inhoud van het ontwerp uiteen te zetten en mededeeling te doen van hetgeen naar zijn oordeel In het belang van de visschersbevolking dient te worden ge daan. Ziekenhuis te Alkmaar. De commissie, aan welke de raad heeft verzocht de exploitatiemogelijkheid te onderzoeken van een modern neutraal ziekenhuis met klasseverpleging alhier, heeft in haar jongste vergadering beslo ten, onder bepaalde voorwaarden den raad te adviseeren tot oprichting van een zoodanig ziekenhuis van 132 bedden vol gens de plannen van dr. Wortman te Amsterdam in het gebouw der cadetten school Een dier voorwaarden is het ont vangen van belangrijke sommen in Alk maar en de buitengemeenten; de com missie vertrouwt dat haar hooge ver wachtingen dienaangaande niet be schaamd zullen worden. Ten behoeve van het bijeenbrengen van gelden voor bedoeld ziekenhuis heeft een daartoe gevormd comité circulaires gezonden aan niet-katholiekon in Alk maar en omstreken. Art 40 Bezoldigingsbesluit De conclusie van het O. M. bij de Recht bank te 's-Gravenhage inzake de intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit is uitgesteld tot 9 Februari. Tabaksaccijns. De minister van financiën zal Dinsdag 8 Februari de door hem ingestelde commissie installeeren, aan welke is opgedragen de mo gelijkheid' te onderzoeken, den bestaanden tabaksaccijns te vervangen door een belas ting op de ruwe tabak, die ongeveer hetzelfde opbrengt. Vreemd bezoek. Het Belgische marinevaartuig Zinnia heeft Vlissingen bezocht. De oudst aan- wezende officier der marine en de oom- mandant van het Wachtschip aldaar heb ben een officieel bezoek aan Het schip gebracht, en de commandant van Zinnia heeft bezoeken afgelegd bij genoemde marine-officieren. De gemaentebegrootlng van Utrecht Naar het „U. D." verneemt, is bij het ge meentebestuur van Utrecht een schrijven ingekomen van Ged. Staten, waarin zij mede- deelen, dat zij de gemeentehegrooti-ng voor 1925 In haar huidigen vorm niet kunnen goedkeuren. In het bizonder ontwikkelen Ged. Staten bezwaren: tegen het gebruik maken van een groot gedeelte van het overschot van vorige dienst jaren. Op de begrooting toch komt een post voor van ƒ1.100.000, die de gemeente put uit vorige dienstjaren; tegen het brengen van straatvernieuwin gen ten laste van den buitengewonen dienat Dit punt betreft het tijdens de discussies over de begrooting aangenomen amende ment-Van Schaik, welk amendement reeds toen door B. en W. werd ontraden, maar door den Raad toch werd aangenoman; tegen het bijschrijven van de rente hij het Grondbedrijf. De Kamerverkiezingen. De heer F. J. W. Drion, oud-ïid van de Tweede Kamer, heeft aan het hoofdbe stuur van den Vrijheidsbond bericht, dat het hem met het oog op zijn drukke werk zaamheden niet mogelijk is een candida- tuur voor de Tweede Kamer te aanvaar den. Uit de R. K. Staatsparty In verband met de gisteren gehouuen ver gadering van het bestuur van den Algem ee- nen Bondi van R.-K. Rijkskieskring-organi saties, is het hoofdbestuur van het Verbond ■Ht. Michaël" bijeengeroepen tot een verga dering te Utrecht op morgenochtend. De concurrentie tusschen Nederlandsche en Engelsche scheepsbouwers. ,Xloyd's List and Shipping Gazet-te" deelt mee, dat de North of England Steamship Ow- ners' Association een commissie heeft inge steld om een onderzoek in te'stellen naar de toenemende concurrentie, die de Engelsche scheepsbouwers en'-herstellers ondervinden van de firma's op het vasteland, en in het bijzonder in Nederland. Uit den Amsterdamschen Raad. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft de voordracht aangenomen voor üe uit gifte van terein in erfpacht ten dienste van het nieuwe hotel in de Vijzelstraat De gemeenteraad keurde verder met 2120 stemmen de voordracht goed tot bebouwing van den tuin van het Concert gebouw met woonhuizen. Hei Ailanta-terroin te Amsterdam verkOvht Thans heeft het Ariana terrein defini tief zijn bestemming gekregen. Dezer da ger is de koopacte geteekend, waarbij de liquidateuren van de N. V. „Het Hotel Atlanta" aan de „Amsterdamsche Maat schappij voor Jonge Mannen" het terrein, gelegen aan Overtoom, Stadhouderskade en Vondelstraat, hebben verkocht voor omstreeks vier ton. De Maatschappij zal ongeveer vijf-en- twintighondërd vierkanten meter noodig hebben voor haar gebouw. De resteeren- de elfhonderd vierkanten meter zal de Maatschappij ln optie houden. Veranderingen op hel Oentraal-Statlon te Amsterdam. Met Ingang van Dinsdag 8 Februari rullen in verband met de werkzaamheden aan het Centraal-Station eenige verande ringen van tijdelijken aard worden inge voerd. Op dien datum is het 8e perron in 't algemeen aangewezen als vertrekper- ron voor treinen in de richting Haarlem. Vele treinen in de richting Hilversum zullen ook van andere perrons vertrek ken. Op de borden zal worden aangege ven van waar de treinen vertrekken. Het verdient dus aanbeveling, dat reizigers op deze borden acht slaan, willen zij te leurstelling voorkomen. Deze tijdelijke veranderingen houden verband met de reparatie van tunnels on der het station, die lekkage vertoonen en waarvan het gevolg is, dat het eerste spoor op het eerste perron Oost en West buiten dienst zal worden gesteld. De werkzaamheden «uilen 4 k 6 weken duren. (Telegr.) Verzanding van de haven te Lemmer. De plotselinge verzanding voor de ha ven te Lemmer werd toegeschreven aan het losmaken van zand bij de Zuiderzee werken, ter verkrijging van leem voor dijken-aanleg. Dit zand zou door den Noordwesten wind voor den mond gespoeld zijn. Het gemeentebestuur zal het zand laten opruimen. De verdwijnende molens. In zijn dezer dagen te Alkmaar gehouden openbare vergadering heeft het bestuur van den polder De Schermer besloten tot eleotri- sche bemaling van- dien polder, nadat tevoren in besloten zitting gedurende anderhalf uur de zaak was besproken. Slechts één der be stuursleden verklaarde zich tegen het voor stel. Uit Zuld-Scharwoude wordt gemeld: De proef, genomen met een electrisch ge maal, om het water in het Geestmer Ambacht op peil te houden^ schijnt zoodanig te vol doen, dat de watermolens buiten dienst ge steld kunnen worden. Daardoor zullen weer een achttal molens verdwijnen. Spoorwegpersoneel De Neutrale Bond van Spoorwegperso neel heeft Maandag te Utrecht een, zeer druk bezochte, vergadering gehouden over het voorloopig rapport van de com missie van negen. Na breedvoerige dis cussie nam de vergadering de voorstellen van deze oommissie aan. Voor het rapport stemden 21 afdeelingen, tegen stemden 10 afdeelingen, en 2 afdeelingen stemden blanco. Een voorstel van het hoofdbestuur: De in de beginselverklaring neergelegde ge dachte inzake partijpolitiek en godsdienst moet als basis dienen voor de statuten van een eventueel nieuw te stichten bond, werd met algemeene stemmen aangeno men. i Die beginselverklaring omschrijft deze gedachte als volgt: -De godsdienstige en politieke overtuiging der betrokken leden dienen te worden geëerbiedigd. De oommissie van negen stelt zich op het standpunt, dat aansluiting bij een vak- oentrale in hét bedong van Eet spoor- en tramwegpersoneel moet worden geacht Met algemeene stemmen sprak de ver gadering als haar meening uit, dat aan sluiting bij het Nederlandsoh Vakverbond met zijn huidig standpunt niet plaats kan vinden. Aanvaard werd het voorstel der com missie van negen, dat ln de eventueel nieuwe organisatie over aansluiting bij een vakcentrale een meerderheid van 80 pet der leden zal hebben te beslissen. De vergadering verlangde echter over een dergelijke beslissing toepassing van een referendum. Tegen de aansluiting van de eventueel nieuw te stichten organisatie 'bij de L T. F. verklaarden zich 18 afdeelingen; 19 af deelingen vereenigiden zich met hel voor stel der oommissie van negen, en één afdeeling stemde blanco. De snelle onde tQd. De Tel. schreef onlangs over de ver binding van Amsterdam met Rotterdam, en ontving daarop een brief waaraan het volgende ontleend wordt: De spoorwegverbinding Amsterdam- Rotterdam via Den Haag in één uur met electrische treinen is wat den rijtijd en het traject aangaan volstrekt geen no vum en zeker, in verband met de zooveel gunstiger omstandigheden voor electri sche tractie, in 't geheel geen prestatie van belang. Omstreeks 18861888 liepen er óók treinen, die van Amsterdam O. S. via Den Haag naar Rotterdam D. P. één uur on derweg waren. Alleen met dit onderscheid dat in Den Haag niet werd gestopt Het type locomotief had geen overver hitten stoom, geen voedingwater, vóórver warming, geen groote rookkast, geen bou gie, of draaibaar schakelstelsel. Die lo- locomotieven hadden zeer groote drijf- wielen en 3 assen, waarvan 1 drijfas en 1 gekoppelde <as. Voor de rest waren het z.g. natte locomotieven met een druk van 10 atmosfeer. Neemt mor. nu lu aanmerking dat do toestand van den weg destijds heel anders was dan tegenwoordig: met lichte rails, dito laschplaten, bouten en moeren, be vestigd op de oude manier met spoorspij- kers op dwarsliggers, die toen veel ver der uit elkaar lagen, dan is de prestatie van dat lichte treintie van toen, toch nog heel wat hooger dan die van de met-zoo- veel-ophef-aangekondigde snellere trei nen, die, allermodernst toegerust, op de thans vernieuwde baan met een der zwaar ste railprofielen, die een veel rustiger gang waarborgen, dan nóg niets méér presteeren dan 40 jaar geleden reeds mo gelijk was en ook uitgevoerd werd. ARRONDISSEMENT8 RECHTBANK Zitting van 27 Januari Een interessante smokkelhistorle met een pakkend slot In Mei van het jaar *28 verscheen op Urk een lange meeneer, met een rooie dakpan-kleurig gezicht, eenigszins peute rend met zijn linkeroog in z*n rechter- neusgat, die zich bekend maakte als A. S. en genegen scheen eens met een Urker botter een snoepreisje buitengaats te maken. Hij wilde een bezoek -brengen aan Helgoland en vond na eenige besprekin gen in het hotel Woudenberg den, schip per E. B. bereid hem voor 500 daarheen te brengen, 250 contant en de rest na het verlaten van Helgoland. Schipper B. had de beschikking over een first cl aas botter, eigendom van zijn schoonvader, den timmerman EL, die eveneens van de partij zou zijn- De botter had een voorspoedige reis, doch het bleek alras, dat niet louter een plezierreisje door den principaal was be doeld. Op Helgoland moest namelijk een vrachtje worden in geladen, bestaande uit eenige vaten met een onbekend vocht, dat later zuivere spiritus bleek te zijn. Er kwam op Helgoland een Duitsche juf frouw en 'n eenigermate als 'n tooneel- ambtenaar uitziend noeneer aan boord en den schipper werd een Dultaoh gedrukt document uitgereikt, dat deze min of meer verdachte vracht moest dekken. Het hooge gezelschap verliet weer den botter, met achterlating van eenige flesschen cognac en likeur bestemd voor café pousse en cocktails ten- dienste van mijnheer S. De terugreis was helaas nifet zoo geluk kig als het tochtje naar Helgoland. Bin nen het territoriaal gebied ln de Zuiderzee werden ze opgemerkt door het ambte naarsvaartuig „De Zeemeeuw", dat -bij draaien seinde. De botter gaf echter geen direct gehoor, waarop kapitein Oolmer, de hoofdambténaar, bevel gaf, hem achter de broek te zitten. Weldra was de botter bijgedraaid en de verschrikte schoonvader deelde den kapitein mee, dat behalve de reeds aanstonds ontdekte cognac, ook 'n phrtij spiritus, zooals de reuk reeds had verraden, was opgeslagen ln de ijskisten. Van dit gedistilleerd kon door niemand der bemanning een bewijs van betaalden accijns worden getoond. De heer 8., die door den kapitein al direct was herkend als een gehaaid smokkelaar, was ook niet ln het bezit van een dergelijk onmisbaar papier en het Duitsohe stuk was natuur lijk geen oent waard in de oog-en van den bevelvoerder van „de Zeemeeuw". Mijn heer S., die wel eenlg gevaar liep door den woedenden schipper van den Urker bottter tot smeerkaas te worden verwerkt, trachtte het onheil te bezweren, door in klaring te verzoeken, maar dit was te Iaat Dan hadden ze direct moeten bijdraaien of uit eigen beweging aangifte moeten doen van het aanwezige gedistilleerd. De botter en de vracht werden in beslag ge nomen, onverbiddelijk opgebracht naar Helder en daar aan den ketting gelegd. Uit het onderzoek bleek, dat de bedoel de spiritus te Delft was gekocht door den heer A. S. en was verzonden naar Bremen en vandaar via Ouxhaven naar Helgoland, alwaar «e door hem met behulp van den Gunstige resultaten van land en tuinbouw. De Vi}zelstraatbebouwing. De tuin van het Concertgebouw.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5