BRILLEN- en PINCE-NEZ-8EPARATIÊN. J. HEIJLOO,v h. FILBRI, GEMENGD NIEUWS Ingezonden mededeellng. Voor allen die sukkelen SPECIAAL ADRES Brand ln een huurkazerne te Chicago. Vermist tï met moeilijken en onregelmatigen stoelgang zijn Mijnhardt'a Laxeertabletten onmis- •baar Zjj werken vlag en radicaal en ver oorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ot. Bij apoth, en drogisten. (308) den, dat de door de aardbeving aange richte schade in de znilliarden loopt. In het stadje Arlo hebben vele huizen ern stige schade geleden; enkele huizen in de arbeiders wijken zijn ingestort. Na de aardbeving waren de straten bezaaid met stukken muur en schoorsteenen. Ook in andere plaatsen werden zware aardschokken gevoeld. De schade was hier rechter veel minder dan in Arlo. Het eigen lijke centrum van de aardbeving was het kleine dorpje Kistalya, waar bijna alle boerderijen, behoorende tot een groot landgoed, instortten. Ben telegram uit Oslo meldt, dat Zater dag in Noorwegen aardschokken zijn ge voeld. Men heeft scheuren in den bodem vastgesteld. Boedapest, 2 Febr. In de streek van het Matza-gebergte, vooral in de stad Erlau, hebben de aardschokken zich in den nacht van Zaterdag op Zondag herhaald. Dien tengevolge zijn vele huizen zoo sterk be schadigd, dat zij dreigen in te storten en door de bewoners moesten worden verla ten. Vele personen zijn gewond, de schade wordt op vele milliarden geschat RUSLAND. Pessimisme te Moskou. Op de meetings, die op den verjaardag van het overlijden van Lenin te Moskou werden georganiseerd^ heeft Preobrazjensky zeer pessimistische redevoeringen gehouden. Hij bekende openhartig, dat het den bolsjewiki niet is gelukt vreemde kapitalen naar Rus land te trekken. Lenin was een warme voor stander van het idee, buitenlandsch kapitaal naar Rusland „over te pompen" door aan de kapitalisten concessies te verleenen en hij zou zeer weinig tevreden zijn geweest, indien hij de poovere resultaten, die tot nu toe be reikt zijn, zou aanschouwd hebben. Volgens de gegevens, die Preobrazjensky aan zijn toehoorders mededeelde, heeft de Russische regeering van 1920 af niet minder dan 1200 aanvragen' van buitenlandsche kapitalisten ontvangen over concessies. Een zeer groot gedeelte van deze aanvragen bevatten echter geen ernstige voorstellen en waren slechts gedaan om inlichtingen te verkrijgen over den economischen toestand in Rusland. Op het oogenblik worden in het comité voor het verleenen van concessies onderzocht 300 ver zoeken om verleening van concessies. Niet minder dan 1/3 van deze aanvragen bevatten echter voorwaarden, die wij In geen geval kunnen acoepteeren, aldus de spreker. Tot 1 December 1924 heeft de sovjet-regeering in het geheel aan buitenlanders 60 concessies toegestaan. Deze 60 concessionnarissen heb ben naar het land 460.000 pond sterling mee gebracht, terwijl zij volgens afspraak 2 mil- Hoen pond sterling in hun zaken moesten steken. De sovjets hebben tot nu toe in het buitenland slechts voor 1.800.000 pond ster ling credieten kunnen krijgen. Ook een ander spreker was weinig tevre den met den tegenwoordigen toestand. Hij wees er op, dat zon^- -articulier kapitaal de binnenlandsche hanoei Zich niet kan ontwik kelen. Het verbod van particulieipn handel paraliseert de ontwikkeling van het land en belemmert den economischen vooruitgang. Wij streven, zeide deze spreker, naar har monie tusschen stad en land, maar deze har monie is onmogelijk zoolang de particuliere handelaar niet in staat is zijn zaken uit te breiden zonder in conflict te komen met de overheid. De pogingen den handel tot bloei te brengen alleen door middel van de coöpe ratieve en staatswinkels zijn vruchteloos ge bleken. Wij moeten opnieuw den kapitalist het recht geven vrijelijk zijn zaken te voeren on-'er voorwaarde natuurlijk, dat hij zich niet met politieke aangelegenheden bemoeit. Wij nrneten ons echter onthouden van administra- t'eve maatregelen tegen de handelaren* want dan zal de kapitalist zich spoedig weer terug trekken. ALBANIË. Rome. 1 Februari. De benoeming van Achmed Zogoe tot president van de repu- b"ek Alban'ë is voor zeven jaar geschied. Tirana is tot hoofdstad verklaard* De Grondwet van Albanië is verder voor een deel ontleend aan de staatsinrichting van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. MAROKKO. i RalsoelL De „Daily Express" meldt, dat uit nadere berichten over Raisoeli's gevangenneming in Marokko blijkt, dat hij gedwongen is gewor den, het grootste gedeelte van zijn op 7 mil- üoen peseta's geraamden schat aan Abd-el- Kriin over^e geven. Raisoeli had vele jaren geregeerd over eenige van de rijkste stam men in het Spaansche protectoraat. Tazaroet, zijn hoofdkwartier, is tot den grond afge brand en de Riff-stammen hebben zijn vol gelingen zware verliezen toegebracht. „Central News" verneemt, dat, ofschoon Raisoeli door de Riff-krijgslieden omsingeld was, hij zich pas overgaf nadat 900 van zijn gewapende volgelingen genomen of gedood waren Raisoeli is ziek en zijn prestige is ver dwenen en Abd-el-Krim is nu het onbetwiste hcofd van de Marokkaansche stammen ge worden, De Spanjaarden kunnen ernstige gevolgen van het gebeurde ondervinden, om dat zij groote voorraden munitie en artillerie bij hun aftocht in Raisoeli's hoede hadden act it,erge laten. .Steunt Engeland de Rlffs? L-e „Time?" <x>rreepondent te Tanger heeft twee van 'tolsoeli';? getrouwste aanhangers f'SOTClroih die verklaarden, dat de rol van Faisoell, iu hij !n handen van Abd-1- ïs f'm bevindt, wel voorgoed ral zijn uitge- echter met overtuiging, •peeld. wedden dat de Riffs door Engeland zijn gesteund; zH noemden Abd-el-Krim „de Britsche Sultan die niet slechts raad van Engeland kreeg, maar ook geld en wapenen. Het doel der Brit sche financiers zou zijn in het bezit te komen van de rijke ijzetrertemijnen in het Riffge- bied. De correspondent zegt, dat het overbodig is dit verhaal tegen te spreken. Een speciale Britsche maatschappij heeft inderdaad wa penen gesmokkeld, doch het is evenzeer be kend, 'dat onderdanen van andere mogend heden ook bij den smokkelhandel betrokken zijn geweest, waartoe de Riffkust zich bij uitstek leent. Voorts hebben vooraanstaande lieden in Engeland brieven naar Marokko geschreven, waarin ztf aan hun sympathie voor den strijd naar onafhankelijkheid der Riffs uiting hebben gegeven. De Riffs zijn daardoor en tevens door den door personen zonder gezag beloofden steun van de wijs gebracht Aan de Riffs is gezegd* dat niet slechts de Spanjaarden, maar ook de Fran- schen uit Marokko dienden te worden ver dreven en dat Groot-Brittannië hun onafhan kelijkheid zou willen waarborgen. Het succes der geheele beweging is vol gens den oorrespondent aan het geloof in de Britsche hulp te wijten. Hij heeft brieven onder de oogen gehad, welke het doet hem leed het te moeten erkennen ruimschoots voldoende zijn om de Riffstammen van de Britsche sympathie te overtuigen en bij hen den indruk te wekken, dat ze op Engelands moreelen en politieke» steun konden reke nen. De correspondent aarzelt deze feiten te moeten publiceeren, doch hij acht het noodig wil Engelands goede naam met in verdenking komen. TURKIJE. De uitzetting van den Grleksehen patriarch. 'Berichten uit Konstantinopel bevestigen, dat de Turken den.Griekschen patriarch uit gezet en gebouwen in beslag genomen heb ben, die aan afwezige Grieken toebehoorden; als redenen gaven zij „repressaillee" op. Naar te Londen verluidt, hebben Engeland, Frankrijk en Italië hij de regeering te An gora geprotesteerd. Het Grieksche ministerie heeft Zondag naar Angora een scherpe protest-nota ge zonden, waarin de uitwijzing van den Griekschen patriarch uit Constantinopel een flagrante schending van het Verdrag van Lausanne en een vijandige daad wordt genoemd. Het aanblijven van den Griekschen zaakgelastigde te Angora zal, naar in regeeringskringen verluidt, af hangen van het antwoord dat Angora zal geven. De Grieksche regeering zal het Internationaal Gerechtshof in Den Haag alsmede den Volkenbond uitnoodigen, zich bezig te houden met de uitwijzing \an den Griekschen patriarch, en verzoe ken, daarbij spoed te betrachten, daar het gevaar voor het afbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen Griekenland en Turkije aanwezig is. De Grieksche ministerraad heeft be sloten, de lichting van '23 voorloopig niet naar huis te zenden. In regeeringskringen wordt er op gewezen, dat het voor Grie kenland onmogelijk is, te dulden, dat Tur kije de gesloten verdragen als stukjes pa pier verscheurt. Alle bladen oefenen hef tige oritiek uit op de houding van Turkije. De houding van Turkije. Londen, 2 Februari. De „Times" meldi uit Konstantinapel, dat Moestafa Kemal Pasja, de president der Turksche repu bliek, onmiddellijk naar Angora terug keert In de meeste telegrammen uit Angora wordt naïef te kennen gegeven, dat de Turken zeer verwonderd zijn over de ver ontwaardiging der Grieken over de uit wijzing van den Patriarch. Sommige Turksche bladen wijzen er op, dat het noodzakelijk kan blijken alle Grieken in Konstantinopel tegen Mohammedanen, die in West-Thracië wonen, uit te wisselen. EGYPTE Twee mannen die Zaterdag in hechte nis zijn genomen in een trein van Alexan- drië en Hamman, en die een poging wil den doen, om naar Tripoli te ontsnappen, bleken in het bezit te zijn van automati sche pistolen en ontnlofbare kogels. Men hecht te Kairo het grootste belang aan deze inhechtenisneming in verband met den moord op den Sirdar. VEREENIGDE STATEN. Sneeuwstorm In New York. Het noordelijk gedeelte van den Staat New-York is het laatst der vorige week ge teisterd door den felsten sneeuwstorm van de laatste 20 jaar. Het was Vrijdagmiddag om vijf uur beginnen te sneeuwen en den volgenden ochtend lag de sneeuw drie voet hoog. Op sommige plaatsen had de wind de sneeuw 20 vt. hoog op elkaar gestapeld. In de door dien sneeuwstorm geteisterde stre ken staan het spoorwegverkeer en het ver keer te water stil. De 20ste Oentury Express moest het na acht uur tobben opgeven. Dit was sinds de invoering van die snelverbinding tusschen New-York en Chicago nog slechts eenmaal vroeger geschied. Bij Syracuse sliepen hon derden menscben in de spoorwagens, die n!et verder konden. De Hudson voert langs New-York (stad) zooveel ijs af dat een over tocht per veerpont, die anders 8 mlnutm duurt, thans een uur en een kwartier ver- eischt. In New-York (stad) zelf ligt slechts 2 duim sneeuw. Thans wordt uit New York (stad) ge meld dat de haven van New York toege- vroren ligt. Dat was in geen 26 jaar ge beurd. De verklaring zal wel zijn dat de Hud son uit het noorden zooveel dryfijs naar New York stad heeft afgevoerd dat het zich bij de stad en in de bavenbaai heeft vastgezet Ingezonden Mededeeling. Opticien - Hoofdgracht 73. voor alle soorten KnoeierQen onder de Amerlkaansche ambtenaren. New-York, 1 Februari. Gaston B. Mears, die indertijd een vertrouwd ambtenaar was aan het dept. van justitie, is bestraft met 10.000 boete en twee jaar gevangenis, in de Bondsgevangenis van Atlanta. De jury had hem schuldig bevonden aan machinaties om den loop van het recht te belemmeren. Zijn medeplichtige, de voormalige attorney- general Thomas B. Felder, kreeg 10.000 boete, doch liep vrij van gevangenisstraf. Chicago, 1 Februari. Charles R. Forbes, de directeur van het Amerikaanse!)e Bureau voor Oudgedienden* en Jolin W. Thompson, een aannemer uit St. Louis, zijn schuldig be vonden aan knoeierijen met bouwcontracten voor een hospitaal. Beide kregen twee jaar gevangenisstraf en 10.000 boete. Gevangenistoestanden. De voormalige directeur A. E. Sarteio, de voormalige onderdirecteur L. J. Fletcher, en de geestelijke Hayden van de Bondsge- vangenis te Atlanta zijn in hechtenis geno men op de aanklacht, dat zij zich hadden laten omkoopeh om het voor bepaalde ver oordeelden in de gevangenis „zoo aange naam mogelijk te maken". Er werd al lang in tal van plaatsen in de Unie ernstig ge klaagd over wantoestanden in de bondsge- vangenissen, waar lieden, die vermogende of politiek invloedrijke vrienden hadden* er te dikwijls in Slaagden zich, door de bemidr deling dier lieden een zeer zachte bejege ning en een vroege voorwaardelijke invrij- heidsstelling te veraekeren. Een noodlottige brand heeft Zaterdag ochtend vroeg te Ohicqgo in een groote huurkazerne gewoed. Het gebouw werd bewoond door 86 ge zinnen, sommige met veel kinderen. Het totaal aantal bewoners was tusschen de 200 en 800. Zij lagen allemaal rustig te slapen, toen er in het gebouw eensklaps „Brand I" werd geroepen. Door dien kreet uit hun slaap gewekt, renden de meeste bewoners in paniek van hun bed de trap pen af naar buiten. De meeste gunden zich geen tijd om bovenkleeren aan te trekken en holden in hun nachtgewaad de bitter- koude straat op. De brand greep zoo snel om zich heen, dat vele bewoners niet tijdig naar buiten konden komen en zioh door het vuur den uitweg versperd zagen. Mannen, vrouwen en kinderen verschenen op de bovenver diepingen voor de vensters, schreiend en schreeuwend om hulp. Sommigen gunden zich ln hun doods angst geen tijd om de toesnellende brand weer af te wachten, sprongen uit de ven sters op straat, en werden meerendeels door den val ernstig gewond. De aange komen brandweermannen spanden snel netten uit, waarin de achtergebleven be woners ongedeerd neersprongen. Het geheele gebouw brandde uit Nader hand werden 10 verkoolde lijken ontdekt en men vreest dat er nog meer lijken on der het puin liggen. De dlphterle-epldomle in Name. Het verhaal van de diphterie-epidemie in Nome, die uithoek van Alaska, heeft alle eigenschappen voor een goed, scenario. Het is winter en bitter koud De sneeuw ligt vo - ten dik over de wegen. Het stormt en een ijzige wind veegt over de barre verlatenheid van het plaatsje waar de gevreesde ziekte heerscht ln elk van het handjevol huizen. De eenige dokter ligt zelf machteloos met de ziekte te bed. De apotheek heeft de laatste hoeveelheden serum verbruikt. Het stadje is zonder geneeskundige hulp en zonder ge neesmiddelen. En steeds breidt de ziekte zich uit, terwijl de thermometer gestadig daalt. In de dokterskamer staan een paar ruwe kerels om het bed van den geneesheer. Zij ontvan gen deskundige instructies voor eerste hulp, voor zoover mogelijk met de gebrekkige mid delen. Zij gaan uit in den storm en treden woningen binnen* schralen troost brengend met woorden van hoop en hier èn daar een tweedehandschs medticbe^ÈM verkenners met sleden uitgezonden om Joe Amoonsa tegemoet te trekken. De ziekenver zorgers zijn bijna uitgeput. Van de vier ver pleegsters zijn er nog slechts twee in staat om de leiding der geneeskundige bestrijding van het euvel te blijven voeren. En midden in den sneeuwstorm, ergens 'in NonMansland* schudt Amoonsa zich de sneeuw uit de oogen en laat zijn zweep over zijn honden kraken en roept: Vooruitl Behalve de slede met serum, die met den halfbloed Amoonsa door een sneeuw veld van 400 mijlen op weg is naar bet door diphterie geteisterde stadje Nome in Alaska en die naar schatting vier dagen noodig zal bebben om zijn bestem ming te bereiken, is nu ook uit Fairbanks een vliegtuig met geneesmiddelen ver trokken, dat zal trachten door sneeuw stormen heen redding te brengen. Nome heeft dus nu twee kansen op uitzet uit de klauwen der epidemie. Het vliegtuig is voorzien van „sneeuw-schoenen", zoo dat het zelfs in geval van noodlanding op de sneeuwvelden weer zal kunnen opstijgen. En Amoonsa heeft genoeg honden bij zich om het vier |dagen te kunnen uithouden. Intusschen komen uil Nome iets betere draadlooze berichten. De epidemie is onder de blanke bevolking tot staan gekomen. Maar onder de eskimo's breidt zij zich nog gestadig uit. In 1913 spoelde de woeste zee de helft van het stadje weg. Maar Nome rees wederom op uit zijn puinhoopen. En thans doet diphterie een aanval op dit stout moedige menschengroepje, op deze kleine stad van 5000 groote zielen. En van een vlieger en een halfbloed hangt haar toekomst af die thans nog in ;den schoot der goden rust. De nood waarin Nome zich thans be vindt brengt de wonderlijke historie van het stadje in herinnering. Het dankte zijn ontstaan aan den „gold rush" van 1900 toen het gerucht ging dat in de Snake en Nome rivieren van Alaska goud was ontdekt. Wat later verlieten de goudzoekers het plaatsje om verderop hun geluk te beproeven. Maar Nome, in de barheid van zijn klimaat, bleef bestaan en weigerde te vergaan. In 1905 werd het stadje half door brand vernield, waarbij de gansche wintervoorraden voedsel verloren gingen terwijl de aanvoerweg in de Beringzee op het punt stond dicht te vriezen. Op het laatste moment kon nog juist genoeg graan, vleesch en aardappelen worden binnengebracht om de stad voor den hongerdood te bewaren. CUBA. Er broeit weer eens iets tusschen Cuba en de Ver. Staten, en het is weer de oude* reeds zoo lang hangende kwestie betreffen de het Pinos-eiland, ten zuiden van het eiland Cuha. Ofschoon het eiland in politie leen zin tot Ouba behoort en er ook in geo- grafischen zin toe dient te worden gerekend, zit de moeilijkheid in de bevolking. Er woont op het eiland een vrij talrijke Amerikaan- sche kolonie, en deze kan het niet vinden met de Cubanen. „La Noche", het te Havana in de Spaan sche taal verschijnende blad, deelde mede, dat zij berichten van het eiland had ontvan gen, die wezen op dreigende onlusten. En in hoogst opgewonden taal voegde het blad er aan toe: „Indien wij dan toch beroofd moeten worden van het Pinos eiland, laat het ons dan eerst aan de vier hoeken in brand steken en het tót een asch- hoop maken." KORTE BERICHTEN. Nn Noorwegen zijn aardschokken waar genomen. De Etna is weer werkzaam. Dit heeft eenige bezorgdheid gewekt, maar de aard- schokkundigen beschouwen de vulkanische actie eenvoudig als een weer opengaan van den kratermond» die sedert 1923 gesloten is geweest. Nome rijdt en wacht. Wacht om hujp uit de naburige bewoonde wereld, waarneen draadloos het S.O.S.-sein is gezonden. En daar, in Nenana, 400 mijlen van Nome, staan de voorraden geneesmiddelen gereed en zint men op middelen van transport. Vliegtuigen falen hier. In de hevige sneeuwstormen is geen vliegen mogelijk. En een sledevaart kan alleen worden ondernomen met riskeering van de grootste gevaren van uitputting, in sneeuwing en verdwaling ln de sneeuwjacht over de uitgestrekte sneeuwvelden, waar geen wegen of bakens meer te zien zijn. In Nenana vraagt men om vrijwilligers. En een halfbloed* Joe Amoonsa, van Indiaan- sche afkomst, biedt zich aan. Een zware slede wordt volgeladen. Acht sterke, blaffende honden worden ervoor gespannen. Joe Amoonsa laat zijn zweep knallen. En weg is hij, verdwenen achter het dichte gordijn der sneeuw, die voortdurend valt. Zijn kansen worden door de grootste optimisten „fifty- fifty" genoemd. Nieuwe stormen zijn op komst. En ln die naakte, onbewoonde verla tenheid, 400 mijlen lang, worstelt een man, half Eskimo, half Indiaan, met de elementen om 6000 levens te redden. In Nome, waar het nieuws draadloos Is ontvangen, kloppen de harten sneller. Uit het slinkende corps der gezonden worden OOST-INDIE. Pest Cheriibon Is met pest besmet verklaard. Verduisteringen. De beheerder van het magazijn van het militair hospitaal te Malang, die eenige dagen geleden spoorloos verdween in ver band met een vermoedelijk groot kas tekort, is gearesteerd te Soerabaja. Nog bijtijds werd een poging tot zelfmoord door het doorsnijden van den polsslag ader voorkomen. De pandhuisbeheerder le kL te Kediri is geschorst Hij heeft een tekort van ƒ68.000. De raad van justitie te Padang veroor deelde den gewezen ontvanger van Beng- koelen wegens verduistering van 60 dui zend gulden tot vijf jaar gevangenisstraf. Familiedrama. Een ernstig familie-drama heeft zich afgespeeld in het perceel Wormerveer- atraat 11, te Amsterdam. De politie heeft het gistermiddag ontdekt. Buren hadden gemerkt dat de woning gesloten bleef en daarvan kennis gegeven aan de politie. Deze stelde dadelijk een onderzoek in en forceerde de deur. Een gasluebt trad baar tegemoet Binnen vond men den man, bet hoofd van het gezin, nog in leven, de vrouw en twee kinderen van resp. zeven en twee jaren waren dood. Een nader onderzoek bracht aan het licht dat de vrouw en kinderen geworgd waren. De man bekende de dader te zijn. Huiselijk ongenoegen schijnt de aan leiding tot dit drama te zijn geweest De vrouw was de tweede moeder der kinderen en het huwelijksleven was niet al te gelukkig. Om een einde aan de ellénde te maken schijnt de man tot zijn noodlottig bealult te zijn gekomen. Uit het nadere onderzoek bleek het volgende Viel uit de aanvankelijke verklaringen van den man af te leiden, dat hij Donder dagavond zoowel zijn vrouw als zijn beide kinderen om het leven zou hebben ge bracht, uit het verhoor van getuigen is gebleken, dat de man Vrijdag nog niet zijn twee kinderen op straat heeft ge- loopen. Hij moet Donderdagavond zijn vrouw hebben geworgd. De getuigen, waatvan hier sprake is, zijn- mannen van de politie. De vader, die 42 jaren oud is, is Vrijdag in den laten namiddag gearresteerd wegens openbare dronkénschap. De kinderen zijn naar huis gebracht, doch de deur van de woning bleek ge sloten. Daar de buren verklaarden, dat de stiefmoeder der kleinen eerst laat thuis kwam, werd dit gesloten zijn van de deur niet ongewoon gevonden en werd er der halve geen verdere nota van genomen. Een buurvrouw heeft zich over de kinderen ontfermd en de kleinen in haar woning in bed gelegd. Zaterdagmorgen kwam de man de kinderen weer halen, Hij schijnt op dien dag het zevenjarige dochtertje en pas Zondag het tweejarige meisje om het leven te hebben gebracht. Nadat hij het laatste kind had gedood, heeft de man gepoogd de hand aan zich zelf te slaan, door de gaskraan open te zetten. Het uitstroomende gas heeft hem zeer licht bedwelmd. Hij kwam bij zoodra de deur openging. De oorzaak hiervan was, dat in de muntmeter reeds spoedig na het openen van de kraan de penningen waren opgebruikt. Het gas had dus spoedig opgehouden te stroomen. Scheen aanvankelijk de toestand van den arrestant zoodanig, dat aan tijdelijke overbrenging naar een ziekenhuis werd gedacht, later bleek, dat hij, behalve de schram, geen wonden had en dat de ge volgen van de gasbedwelming onbetee- kenend waren. Hij zal heden ter beschik king van de justitie worden gesteld. Dat de man in een vlaag van waanzin zou hebben gehandeld, acht de politie, gelet op het tijdsverloop tusschen de moorden, niet zeer waarschijnlijk, al ia bet niet onmogelijk, dat de dader in zeer overspannen toestand verkeerde, als ge volg van zijn ongelukkig huwelijksleven en van geldelijke zorgen. Het is gebleken, lat het gezin in zeer armoedige omstan digheden verkeerde. In huis zijn nog slechts 31 cent gevonden. Het vele mis bruik, dat de man van sterken drank maakte, maakt het waarschijnlijk, dat hjj beneveld was, toen hij zijn wandaden pleegde. Bij het onderzoek in de woning vond ie politie op elk .der drie lijken een tuiltje bloemen. De vader had er een briefje opgespeld, waarin hij, in de ver wachting, dat hij ook spoedig zelf niet meer tot de levenden zou behooren, had geschreven uit wanhoop, omdat hij door werkloosheid niet meer in staat was zijn gezin te onderhouden, tot zijn daad was overgegaan. Het ontvluchten van zenuwpatiënten. Een eigenaardige rechtzaak is voor de civiele rechtbank in Versailles behandeld. De echtgenoote van den heer Buret, een industrieel uit Parijs, die wegens zenuw ziekte in het sanatorium van dr. Page in de nabijheid der stad werd verpleegd, slaagde er in te ontvluchten. Zij pleegde zelfmoord door zich in de Seine te werpen. De heer Buret eischte thans van dr. Page 260.000 francs schadevergoeding. De rechtbank concludeerde dat het in- daad in den laatsten tijd vaak voorkomt, dat patiënten uit sanatoria uitbreken ten gevolge eener onvoldoende bewaking. Of schoon deze sanatoria geen gestichten voor zwakzinnigen zjjn, verklaren zij nefchtans gespecialiseerd te zijn in de be handeling van zenuwpatiënten. Zij zijn dus verplicht veen gestadig en niet-opval- lend toezicht op de zieken te houden. De rechtbank wees den eisch toe, doch verlaagde het bedrag der schadeloosstel ling tot 60.000 francs. Ontsporing door den storm. Op de spoorlijn Donegal werd een trein bij het passeeren van een hooge brug over de Owen Oarrow door den he- vigen storm zijdelings gegrepen, waar door de locomotief en eenige wagons ont spoorden en tegen de balustrade van de brug werden geslingerd. Vier passagiers werden gedood en tien gewond. Gelukkig was de balustrade sterk genoeg om aan den stoot weerstand te bieden, anders zou de trein naar beneden zijn gestort, waar bij ongetwijfeld alle passagiers zouden zjjn omgekomen. Gesnapt Vrijdagnaoht werd de landbouwer Geurtsen te Warm bij Etten door een electrische bel gewaarschuwd dat er on raad was in zjjn kippenhok. De drie zoons van G. gingen op onderzoek uit en troffen daar den beruchten K. B., die reeds tal van veroordeelingen wegens diefstal van kippen achter den rug heeft B„ zioh ont dekt ziende, ging met een dolk de drie zoons te lijf en verwondde twee van hen. Ten slotte werd hij echter overmand bui aan de politie overgeleverd. Sedert den 2Ssten dezer wordt ln Den Haag vermist de 81-jarige Jaoobus Alber- tus Barendsen, uit de Frederik Hendrik- laan. Er wordt een ongeluk vermoed. Aangehouden. De politie te Hengelo (O.) heeft Zater- ig aangehouden H.M., verdacht van ver duistering van 700 gulden, ln 1928 ten nn- deele van de Bornsohe melkfabriek ge pleegd. Overreden. Zaterdagmorgen is tusschen Hengelo en Ensdhedé de 40-jarige F. de Vries door een auto overreden. H0 was bijna op slag dood. Do Vries stak op zijn fiets den weg over, toeè een auto achter hem asn kwam rijden.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 2