GEMENGD NIEUWS TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar "waarnemingen verricin m den morgen van 8 Februari. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste Stand 778.1, te Rennes en Ro- eheford. Laagste stand 728.1, te Janmayen. Verwachting: Meest matige westelijke tot zuidweste lijke wind, nevelig tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenige regen, zeilde tem peratuur. MARINEBERICHTEN. Hr. Ms. „Tromp". Blijkens bij het departement van marine ontvangen telegram is Hr. Ms. pantser- schip Tromp, onder .bevel van kap. ter zee C. Aronstein, Vrijdag van Lissabon vertrokken, ter voortzetting van zijn oefeningsreis naar de Middellandsohe Zee. LEGERBERICHTEN. STOOM V AARTBERICHTEN. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. VISSCHERIJBERICHTEN. Burgerlijke Stand van Helder MARKTBERICHTEN. INGEZONDEN. „Moed, Volharding en Zelfopoffering." Met dank mochten wjj in de maand Januari voor onze Blauwe Zeejutters ont vangen: Van D. H. te Leiden 4; J. B. te Amster dam 2.50; Mej. T. M. te Bussum 3; Mej. R. de J. te Groningen 1; R. K. te Vlisein- gln 1; Prof. Dr. P. Th. L. K. te Leiden 14; L. te Westerlee 1; Comité Feestavond 100-jarig bestaan Redding-Mij. te Helder 142.30. Van dit bedrag mochten wij 13 gezinnen verblijden met een extra gave van ƒ40, ter wijl het restant besteed zal worden volgens aanwijzing van het comité. Namens het Bestuur, C. ROETMAN, Penningmeester. Jan in 't Veltstraat 38. Beroovlng van bankbedienden. Onlangs heeft voor de Vierde Kamer deir Rechtbank te Amsterdam terechtgestaan eer. kantoorbediende, die ia een kantoorgebouw aar. het Rokin had gepoogd een 14-jarig' bankbediende door middel van geweld te be- rooven van het vele geld, dat deze bij zich placht te hebben, 't Bleek toen, dat de effec tenfirma, bij wie "hij in dienst was, den knaap vaak met zeer groot» sommen uit stuurde. 't Was volgens de verklaring van den 14-jarige wel voorgekomen, dat hij met een bedrag van 67.000 in Amsterdam jond- liep! Hoe onverantwoordelijk het is, dergelijke kleine jongens met zooveel geld uit te zen den, is ook aan den dag getreden in een an dere voor de Buitengewone Kamer der Rechtbank te Amsterdam behandelde zaak. Terecht stond de 40-jarige olieventer Al- bert Wolf, die op 11 December IJ. door de Vierde Kamer verooreeld werd1 tot twee jaren gevangenisstraf wegens diefstal met inklim ming in een perceel aan de Balistraat. Deze recidivist, die reeds een aantal von nissen onderging, maakte er zijn werk van, jeugdige bankloopers, van wie het hem be kend was, dat zij veel geld bij zich hadden, te achtervolgen, teneinde hen, als de gelegen heid gunstig was, ,te berooven. Als slacht offer koos hij zich uit In 15-jarigen bediende van een op het Rokin gevestigde effecten firma, waarbij hij dan meestal bij een ander gebouw op de loer ging staan. Dit kwam de recherche ter oore en de re chercheur G. Hager heeft daarop eenige we ken achtereen den jeugdigen bankbediende, telkens ais hij uitging, gevolg! Den keer, dat dit niet geschiedde, trachtte de beklaagde zijn slag te slaan: de knaap had toen een be drag van 32000 bij zich. Hij en nog een persoon, die zijn handlanger was, liepen den bediende na. Bij den ingang van het kantoor gekomen, liep de handlanger tegen hem aan, waarop beklaagde hem met een ijzeren staaf een klap op de kaak en in de maagstreek toe bracht De jongen viel toen tegen den grond en de beklaagde trachtte daarop hem de por- tefeuiC^ te ontrukken. De flinks knaap hield de portefeuille krampachtig vast en begon om hulp te roepen. Hierop snelde het perso neel der effeotenfinma toe en beklaagde nam de vlucht Beklaagde ontkende. Als getuige werd o.a. gehoord een jong- mensch, die meermalen in beklasgde's gezel schap was geweest Deze verklaarde, dat bekl. hem den mislukten aanslag had verteld en hem in October had voorgesteld een jeug digen bediende van een effectenkantoor aan de Keizersgracht te berooven. De getuige moest den knaap in het kantoorgebouw met een ijzeren staaf tegen den grond slaan en bekl. zou dan toeschieten om zftn slag te slaan. Dit beroovingsplan werd niet uitge voerd, omdat de getuige op het beslissende oogenblik niet durfde optreden. Het O. M., mr. dr. Van Heijnsbergen, eischte met. het oog op de maatschappelijke veiligheid het maximum, t w. zes jaren ge vangenisstraf. De president Enthoven bracht een woord van hulde aan het flinke optreden van den 15-jarigen bankbediende, maar gaf tevens zijn afkeuring te kennen over het feit, dat; men jongelieden zulke groote bedragen in een stad als Amsterdam liet transporteeren. Mishandeling. Het parket te Tiel is Zondag naar Leeu wen geweest om daar een onderzoek in te stellen naar levensgevaarlijke verwon dingen, door een vijftien-jarigen jongen aan een ingezetene van dat dorp toege bracht. De dader is aangehouden, de ver wonde naar het ziekenhuis te Puiflijk vervoerd. In verband met de ernstige mishande ling te Leeuwen wordt nader gemeld, dat de aanleiding er toe geweest is baldadig heid van de kinderen van Van G., die bij hun buurman Balvers de deur hadden opengeworpen, met het gevolg dat een van hen een klap om zijn ooren opliep. Vader en moeder van G., met een 15-jari gen zoon wachtten Zaterdagavond den 50- jarigen dooven Balvers op toen hij uit de kerk kwam, en terwijl moeder v. d. G. den man vasthield, brachten vader en zoon hem niet minder dan 8 messteken en eenige zware slagen op het hoofd toe. Drie messteken doorboorden de longen. De daders zijn op vrije voeten gelaten. Toen zij zich Maandagmorgen op de scheepswerf te Leeuwen vervoegden, waar zij werkzaam waren, dreigde het geheele personeel personeel, omvattende pl.m. 200 man, met staking, indien de van G.'s niet ontslagen werden. De directie willigde den eisch der arbeiders in. Balvers heeft een vrouw met 5, v. d. Gijn een vrouw met 10 kinderen. De zoon heeft bekend, de vader blijft ontkennen. Verwisseling van kinderen. Een officieel onderzoek zal plaats vin den omtrent de verwisseling van twee kinderen in het Western' ziekenhuis te Londen. Het merkwaardige van het geval is, dat het kinderen betreft van drie jaar, die beiden in September j.1. daarheen ge- zenden werden toen zij aan diphtheritis leden. Op 20 November daaraanvolgend kreeg de eene moeder, mejuffrouw Jelley, bericht dat zij haar zoontje Frank als genezen kon komen afhalen. De zuster bracht haar een knaapje, dat weliswaar een naametiket droeg „Frank Jelley", maar door de moeder niet als haar zoontje werd herkend. De zuster vertelde de moe der, dat een aanval van diphtherie jonge kinderen echter vaak sterk verandert en toen het kind ten slotte op de vraag hoe hij heette Frank Jelley antwoordde, gaf de moeder zich gewonnen en nam hem mee naar huis. Er gebeurde verder niets tot het begin van deze wèek, toen ook mejuffrouw Tatchell haar zoontje kwam opeischen. Ook zij herkende haar Freddy niet, maar een andere zuster verzekerde haar, dat een verwisseling onmogelijk was, omdat ieder kind bij zijn aankomst onmiddellijk een naametiket om zijn enkel geplakt kreeg, dat er niet afmocht voordat het kind afgehaald werd. Ook deze moeder nam ten slotte haar „Freddy" mee naar huis, snaar haar echtgenoot en alle buren hielden vol, dat het Freddy niet kon zijn. Hij werd naar het ziekenhuis terugge bracht, maar de ouders konden de auto riteiten daar niet overtuigen, dat men een vergissing had kunnen begaan. Een dochtertje van het echtpaar Tatchell, da! tegelijk met haar broertje in het zieken huis opgenomen, maar eerder ontslagen was, herinnerde zich ten slotte, dat in het aangrenzend kribje een jongetje gelegen had, dat Frank Jelley heette. Moeder Tatchell wist het adres van moeder Jelley uit te visschen, en de eerste die haar aan de deur tegemoetkwam, was haar zoontje Freddy. De uitwisseling had nu dadelijk plaats, maar moeder Jelley kreeg het met haar zenuwen te kwaad bij de gedachte, dat zij andermans kind twee maanden verzorgd had als haar eigen. Toevallig bleek Freddy ten huize zijner pleegmoe der nog door kinkhoest en waterpokken bezocht te zijn en haar menigen slape- loozen nacht bezorgd te hebben. De beide moeders hebben officieel opheldering ge vraagd, maar omdat de kinderen, nadat het gevaar geweken was, van het Western ziekenhuis nog korten tijd in een Tehuis voor Herstellenden verblijf hebben ge houden, geven beide instellingen elkander de schuld van de betreurenswaardige ver wisseling. Een merkwaardig debat Bisschop Welldon, deken van Durham, en een spoorwegbeambte van den seindienst hebben Dinsdagavond te Durham een open baar debat gevoerd voor een gehoor van mijn werkers, spoorwegmannen en hun vrouwen. Het onderwerp van beraadslaging was „de zelfzuchtige eischen van de spoorwegbeam- ten". De bijeenkomst was het gevolg van een preek, waarin de deken verklaard had, dat de spoorwegbeambten zelfzuchtig waren, door dat zij trachtten een voordeel te verkrijgen boven andere klassen van werklieden met een looneisch die het land 3G tólïJoen Va het jaar zou koeten. Durhamsche spoorweg beambten hadden met een verwijting nanr het salaris van den deken van 8000 in het jaar, hem tot het debat uitgedaagd. „Indien gij zegt, dat alle inkomens gelijk moesten zijn of dat geen inkomen een zeker bedrag moest te boven gaan, is een begrijpe lijke stelling", zeide de déken, „Maar dit geldt dan evenzeer vaor ministers van de arbe'ders- regeering als voor de dekena van de kathe>- dralen. ',Men zegt mij, dat ik het inkomen van vele spoorwegbeambten opslorp. Laat ik u enkele cijfers voorleggen. Ik ben er ver van af een inkomen van 8000 in het jaar te ge nieten, dat ik voor mezelf kan besteden. Ver leden jaar heb ik aan belasting 1267 19 sh. 11 stuivers betaald. „Mijn contributies voor intellectueele, lief dadige en godsdienstige doeleinden bedroe gen 584, 9 sh. in totaal dus 1852, 8 sh. 11 st. „Kan iemand, die fatsoenlijk is, zeggen, dat ik mijn Inkomen voor mijzelf besteed? „Mijn uitgaven voor kolen hebben verle den jaar £121, 16 sh. 1 st. bedragen en dit was een voordeelig jaar. „Ik zou niet in dat groote huis kunnen wonen, indien ik niet in zekere mate kon rekenen op de rente van spaarpenningen, die ik opzij heb gelegd, toen ik veel langer leefde dan zeven of acht uur daags, en op de baten van wat ik schrijf." Dit zeide de deken als antwoord op een uiteenzetting van T. A. Westwater, den spoorwegbeambte, die als kampioen voor de eischen van zijn heroepsgenooten optrad en die het debat geopend had met gewag te ma ken van het inkomen van den deken en het groote huis, waarin hij woonde. „Het is voor ons een raadsel", had West water gezegd, hoe de deken dat allemaal uit geeft, als wjj dat inkomen hadden, zouden wij nauwelijks weten hoe wij het kwjjt moes ten raken en zouden wij er, gelijk hij, een gedeelte van beleggen. „Het program van de spoorwegbeambten is voorgesteld door het gros. Het is op demo cratische wijze tot stand gekomen, daar hst de opvatting van het gros vertegenwoordigt. „Is onze eisch zelfzuchtig, omdat hij voor ons zelf gesteld wordt? Werklieden worden grootgebracht in een atmosfeer van zelfzucht. Zelfzucht is de rots waarop de samenleving rust; en particuliere ondernemingsgeest is eenvoudig een ander woord voor zelfzucht. „Er is niet de minste reden waarom een enkel arme armer zou worden, indien het over het geheel overdreven geschatte bedrag van 30 millioen werd toegestaan". Een spoorwegbeambte uit Newcastle ver wekte gelach, door aan te bieden, dat hij den deken zijn kosten zou vergoeden, indien hij te Newcastle wilde debatteeren. De gedachtenwisseling, die met de grootste heuschheid gevoerd werd, eindigde met luid gejuich voor de twee sprekers. Drama. Een 36-jarige oorlogsinvalide is Zondag in zijn woning in het Noorden van Ber lijn een vrouw te lijf gegaan, omdat deze hem volgens zijn beweringen bedroog. Toen de man een revolver te voorschijn haalde liep de vrouw gillend de straat op. De invalide sloeg in huis den heelen in boedel kort en klein en toen een paar agenten, die door de vrouw gealarmeerd waren, kwamen toesnellen, schoot de in valide verschillende malen met een revol ver op hen. De agenten schoten terug en poogden de woning binnen te dringen. De man had intusschen zijn inboedel in brand gestoken en juist toen de agenten erin slaagden, de deur open te breken, schoot hij zich een kogel door het hoofd. Hij was op slag dood. De „bestgekleede vrouw van Europa" trouwt Gisteren is te Cairo het huwelijk vol trokken van de „best-gekleede vrpuw van Europa", Miss Jane Mash, met den Egyp- tischen prins Sabit Bey. Miss Mash heeft in den laat3ten tijd door haar schitterende toiletten en kostbare edelgesteenten da gelijks groot opzien te Cairo verwekt, en is daar zeer populair. Men schrijft haar het voornemen toe, een invloedrijke rol In Egyptische wereld te willen spelen. Op heeterdaad betrapt Toen Zondagavond de dochter van een handelsreiziger, wonende aan den Schie- damschen weg te Rotterdam, alleen thuis kwam, zag zij licht in de woning bran den. Boven aan de trap kwam zij een man tegen, die zeide, dat hij aan liet verkeer de adres was. Daarna nam hij de .vlucht, doch de juffrouw achtervolgde hem. Bij de Matthenesserbrug werd hij op haar aanwijzing door vier burgers gegrepen en aan de politie overgeleverd. Het bleek een 37-jarige tuinier te zijn, die bekende de inbraak te hebben gepleegd met zijn vriend, een 88-jarigen meubelmaker. Bij fouilleering werden eenige honderden guldens alsmede een partij tafelzilver ge vonden. Ook de meubelmaker werd ge arresteerd. Wederom een „cat burglar" aan het werk. Vrijdagavond heeft een cat-burglar we derom zijn slag geslagen in het*West End van Londen, ditmaal met achterlating van een wel bijzonder spoor, waardoor men wellicht zijn identiteit zal kunnen vast stellen. Als een kat klom hij, terwijl de familie in de benedenverdieping aan tafel zat, langs de goot van een huis in de South Audey Street 83 voet omhoog naar het raam van de badkamer, dat hij for ceerde, vanwaar hij zich naar de slaapka mer der bewoonster begaf, die hij afsloot en waar hij voor 1000 aan juweelen stal. Even ongemerkt als hij gekomen was, vertrok hij weer. De diefstal werd eerst 's avonds laat ontdekt Op den muur, te gen welken hij was opgeklauterd, was met krijt geschreven .R.W.B. 1925". De poli tie maakte van dit opschrift een foto in de hoop, dat zij er den dader door op het spoor zal komen. OH. van den MSD. Ie kl. A. van der Haret wordt uit Ooat-Indiö terugverwacht ,1e luit der mariniers H. F. J. M. A. von Frijtag Drabbe en T.. C. W. Michaëlia zijn uit Ooat-Indië hier te lande teruggekeerd. De luit. ter zee 2e kl. J. Varkevi6eer, C. A. WeemhoH en A. E. Erna te zijn met ingang van den 22en Jan. jJ. bevoredrd tot luit ter zee le kl. De oH. van adm. der le kl. H. B. van Dam, thans ter beschikking, wordt den 2en Maart as. geplaatst te Amsterdam teneinde zlcth voor te bereiden voor de hem 90 April <La.v. op te dra gen betrekking van Intendant der Zeemacht aldaar en Chef van de Aid. centrale magazijnen van kleeding en levensmiddelen op het Marine- Etablissement. Bij beschikking van den minister van ma- rine.is luit. ter zee 2e kl. dl Ji M. Sterkeniburg met ingang van 16 dezer geplaatst aan boord vap Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. Luit. t zee 2e kl. A. D. A. Peereboom Voller wordt 9 dezer overgeplaatst bij de marine kazerne te Willemsoord. I OH. van den MLS.D. 2e kl. W. Dollefcamp is bestemd voor den dienst in Oost-Indië. OH. van den ME.D. 2e kl. M. Deutekom is uit Oost-Indië teruggekeerd en ter beschikking gesteld. Luit. ter zee 2e kl. W. A. A. Schimmel is uit Oost-Indië teruggekeerd en wordt ter beschik king gesteld. Vergund om naar Ned. terug te keeren aan den luit. ter zee 2e kl. N. Kooreman- den off.- mach. le kl. A. van der Haret; den hoofdoH. van gez. 2e kl. L. H F. Breedveld. Geplaatst bij het D. v. M. de oH. van gez. le kl. J. Bos man; bij de M-K.G. de id. id. J. F. Hulk; bij de MK.O. de id. 2e kl. W. F. !J. van Waveren; bij het tijd. mar. vliegk. te Tg.-Priok de off.- vlieger 2e kl. M. Veth&ke. Overgeplaatst naar de M.K.O. de oH. van, adm. 2e kl. W. F. L. Waleveld; van Gogh de ld. ld. Th. Strengere; naar het tijd. mar. vliegk. te Tg.-Priok de luit. ter zee 2e kl. W. H. Fetenburg; Van Gogh de id. 3e kl. D. Tydeman; o. Jakhals de oH.-mach. 2e kl. F. K. Kupper; n. MKX). de id. le kl. A. van den Hart; o. Van Gogh de id. le kl. W. N. Bart; de M.K.O. de id. id. A. A. Boosa. Belast met den dienst van hoofd der IVe afd. van het D. v. M. de oH. van gez. le kL J. Bos man. Inlijving. Op Woensdag 4 en Donderdag 5 Febr. zullen In het fort Erfprins de dienstplichtigen der lichting 1925 I, beetemd voor resp. de le en 2e schoolcomp. reg. kust-art., worden Ingelijfd. Kennisgeving huwelijk en gezinsvermeerdering en vermindering. OnderoH. en! militairen beneden dien rang, niet behoorende tot het wapen der Kon. Mare chaussee, zijn verplicht van het aangaan van een huwelijk binnen 8 dagen na de voltrekking daarvan kennis te geven aan hunnen korpe- commandant of dengene, die als zoodanig is te' beschouwen, onder opgave tevens van naam en voornamen hunner echtgenoote. Eveneens zijn zij verplicht, binnen 8 dagen na geboorte of overlijden van een kind daar van kennis te geven aan voormelde autoriteit, met vermelding van de (n) voornaam (namen) en den datum van geboorte van dat kind. Bij verzuim dezer opgave zal het bedrag der kin dertoelage worden vastgesteld naar het aantal kinderen, waarvan mededeeling is gedaan. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Bawean, arr. 81 dkn. te Singapore. Borneo, vertr. 31 Jan. v. Padang. Jan Pieteraz. Coen, arr. 31 Jan. te Belawan. Saparoea, arr. 2 Febr. te A'dam. Rotti, vertr. 31 Jlan. v. A'dam'. Salabangka, vertr. 30 Jan. v. Hamburg. Ambon, vertr. 31 Jan. v. Hamburg. Karimoen, pass. 2 Febr. Gibraltar. Koningin der Nederlanden, vertr. 2 Febr. v. Port Said. Madoera, arr. 1 Febpf te Bramen. Manoeran, vertr. 1 Febr. v. Umuiden. Prinses Jhiliana, arr. 1 Febr. te Port Said. Rondo, arr. 1 Fébr. te Marseille. Rembrandt, arr. 1 Febr. te Southampton. Roepat, arr. 20 Jan. te Sabang. Kon. Ned. Stb. Mij. Achilles, vertr. 31 Jan. v. Malta. Ariadne, arr. 30 Jan. te Calcutta. Aurora arr. 1 Febr. te* Gibraltar. Berenice, arr. 30 Jan. te Patras. Geres, vertr. 31 Jan. v. Hamburg. Dido, pass. 2 Fabr. Dungenesa. Ganymedes, arr. 29 Jan. te Piraeue. Irene, pass. 1 Febr. Dungenesa. Iri6, arr. 1 Febr. te Barcelona Juno, pass. 31 Jan. Gibraltar. Minerva, vertr. 31 Jan. v. Constanza Nero, pass. 81 Jan. BrunsbUttel. Oberon, arr. 2 Febr. te A'daxa Orestes, arr. 1 Fabr. te Lissabon. Orpheus, pass. 1 Fabr. BrunsbUttel. Pefseua, vertr. 2 Fabr. v. IJmuiden. Pluto, vertr. 1 Febr. v. R'dam. Stel la vertr. 1 Febr. v. Licata Strabo, vertr. 1 Febr. v. Vigo. Tellus, pass. 2 Febr. Dungenesa Ulyasea pasa 1 Fsbr. Gibraltar. Venus, arr. 31 Jan. te Gibraltar. Veeta arr. 81 Jan. te Cat&nia Agamemnon, arr. 90 Jan. te Plraeoa Calypso, vertr. 31 Jan. v. R'dam. Clio, arr. 90 Jan. te Valencia. Hennes, vertr. 30 Jan. v. Trapani. Ino, vertr. 30 Jam v. Danzig. Pollux, vertr 30 Jan. v. Gibraltar. Theeeus, arr. 31 Jan. te AMam. Nereus, vertr. 31 Jan. v. A'dam. Orestee, pass. 31 Jan. Gibraltar. Pereeus, vertr. 81 Jam v. A'dam. Kon. Hollandscbc Lloyd. Kennemerland, arr. 30 Jan. te Talcahu&no Flandria, arr. 2 Febr. te A'dam. Maasland, vertr. 81 Jan. v. R'dam. aterland, arr. 81 Jan. te Hamburg. Zeelandia, arr. 81 Jan. te Buenos Ayree. Kon. West-Indische Maildienst. Alkmaar, vertr. 30 Jan. v. Talcahuano. Breda, vertr. 31 Jan. v. Callao. Delft, vertr. 31 Jan. v. Callao. Nickeria vertr. 31 Jan. v. New-York. Almelo, arr. 1 Febr. te Antwerpen. Bacchus, vertr. 2 Fabr. v. IJmuiden. Fauna, vertr. 2 Febr. v. Umuiden. Nereus, vertr. 2 Febr v. Umuiden. Van Rensselaer, arr. 2 Febr. te A'dam. Vulcanus, vertr. 2 Febr. v. Umuiden. Helder, vertr. 30 Jan. v. Curacao. Prins der Nederlanden, arr. 29 Jan. te Para maribo. Stuyvesant, pass. 30 Jlan. de Azoren. Venezuela, .vertr. 31 Jan. v. Curacao. Halcyon Lijn. Agnetapark, pass. 1 Fabr. Sagres. Eimnapark, vertr. 31 Jan. v. Patras. Florapark, arr. 31 Jan. te Tripoli. Julianapark, vertr. 1 Febr. v. Malta. Rozenburg, arr. 81 Jan. te Antwerpen. Stad Zaltbommel, vertr. 28 Jan. v. Constanza! Stad Amsterdam, vertr. 31 Jan. v. B. Ayres. Stad Arnhem, arr. 1 Febr. te Antwerpen. Stad Haarlem, pass. 80 Jan. Sagres. HollandAmerika Lijn. Blijdendijk, vertr. 31 Jan. v. Baltlmoie. Breedijk, vertr. 31 Jan. v. New-York. Edam, vertr. 31 Jlan. v. Havana. Lochgoil, arr. 1 Febr. te Antwerpen. Moerdijk, vertr. 31 Jan. v. Londen. Nieuw-Amsterdam, arr. 31 Jan. te New-York. Spaarndam, vertr. 31 Jan. v. Vigo. Lochgoil, vertr. 31 Jan. v. R'dam. Burgerdijk, pass. 29 Jan. Lizard. Eeipdijk, vertr. 30 Jan. v. Embden. Spaarndam, vertr. 30 Jlan. v. Corunna. Leerdam, arr. 1 Febr. te Tampico. Noorderdijk, vertr. 31 Jlan. v. N. Orleans. IJeeldij'k, arr. 2 Febr. te Antwerpen. HollandAfrika Lijn. Blitar, arr. 2 Fabr. te R'dam. Meliakerk, arr. 1 Febr. te Antwerpen. Nijkerk, vertr. 2 Febr. v. Delagoabaai. Randfontein, vertr. 31 Jan. v. Kaapstad. Nijkerk, arr. 28 Jan. te Delagoabaai. Klipfontein, pass. 30 Jan. Dungeness. Salabangka, arr. 1 Fabr. te A'dam. HollandAustralië Lijn. Aagtekerk, pass. 2 Febr. Perim. Aimkerk, arr. 2 Febr. te Melbourne. Siantar, arr. 31 Jan. te R'dam. HollandBritsch-Indië Lijn. Meerkerk, arr. 1 Febr. te Suez. Streefkerk, arr. 81 Jan. te Bombay. Andijk, arr. 2 Febr. te R'dam. Ridderkerk, arr. 31 Jan. te Madras. HollandO.-Azië Lijn. Oldekerk, vertr. 31 Jan. v. Yokohama. Ouderkerk, pass. 1 Febr. Ouessant. Barend recht, 1 Febr. Gibraltar gep. Zosma, pass. 30 Jan. Gibraltar. HollandWest-Afrika Lijn. Ambon, arr. 1 Febr. te Hamburg. Delfland, arr. 1 Febr. te Tenerlffe. Djocja, vertr. 31 Jan. v. Monrovia. Vlieland, vertr. 90 Jan. v. Duala. Djocja, vertr. vermoedelijk 27 Jan. v. Sec- condee. Jaarstroom, arr. 31 Jan. te Accra. Reggestroom, vertr. 31 Jlan. v. A'dam. Scheldestroom, arr. 31 Jan. te Winnebah. Rotterd&msche Lloyd. Kertosono, vertr. 29 Jan. v. Suez. Medan, vertr. 1 Febr. v. Colombo. Merauke, arr. 2 Febr. te Batavia. Kedoe, pass. 31 Jan. Gibraltar. Deli, vertr. 81 Jan. v. Batavia. Kawi, arr. 31 Jan. te Batavia. Menado, arr. 1 Febr. te Hamburg. Palembang, pass. 1 Febr. Ouessant. Patria, pass. 91 Jan. Gibraltar. Slamat, vertr. 1 Febr. v. Tanger. Soekaboemi, arr. 1 Febr. te Genua. Ternate, pass. 2 Febr. Dungeness. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alhena, arr. 30 Jlan. Buenos Ayres. Stoom vaart maatschappij Oceaan, Rhexenor, vertr. 31 Jan. v. A'dam. Alcinoua, arr. 27 Jan. te Batavia. Idomeneus, arr. 29 Jan. te Batavia. Priam, vertr. 31 Jan. v. Llverpool. Pyrrhus, arr. 31 Jan. te Penang. Rhexenor, arr. 1 Febr. te Gravesend. Stentor, pass. 30 Jan. Wight Automedon, vertr. 1 Febr. v. Port Said. Eurymachus, arr. 2 Febr. te A'dam. Polyphemus, arr. 2 Febr. te A'dam. Yangtsze, arr. 1 Febr. te Gravesend. JavaChinaJapan Lijn. Tjibodas, vertr. 31 Jan. v. Shanghai. Tjikembang, vertr. 31 Jan. v. Shanghai. JavaNew-York Lijn, Madioen, vertr. 1 Febr. v. Napels. Veendijk, arr. 31 Jan. te Port Said. Bali, arr. 30 Jan. te Boston. Emzetco Lijn. Jonge Anthony, veirtr. 81 Jan. v. Genua. Jonge Catharina, pass. 2 Febr. Ouessant. Jonge Jlacobus, arr. 1 Febr. te R'dam. 31 Jan. 1925. 4 Aangekomen van Har 1 Ingen en vertrokken naar Goole Ned. s.s. „Noord-Holland". 1 Febr. 1924. Aangekomen van Huil en vertrokken naar iHarlingen Ned. s.s. „Prof. Buije". 81 Jlan. 1925. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Huil Ned. sa. „Vliestroom". Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen Eng. s.s. „Starling". 31 Jan. 1925. Aangevoerd door garnalenvisschera: 35 kg. gekookte garnalen per kg. 0.13. 2 Febr. 1926. Aagevoerd door garnalenvisscher»; 470 kg. gekookte garnalen per kg. 0.160.22; door botvlasohsrs580 kg. hot per kg. 0.700A4, van 31 Jan. tot 2 Febr. 1925. BEVALLENG. M. Becker-Delclisenr, z.; J. W. Boesberg-Fleutrie, z.; H. G. Ritema-Steu- nenberg, z.; C. J. Korver-Hoagenbosch, d. OVERLEDEN: M. Amerlsbeek, 14 dagen, m. BROEK OP LANGENDIJK, 2 Febr. 1925. Grove uièn 1112.40, drielingen f 10.00— 11.10, peen 2.20, roode kool 2.806.70, gele kool 8.40—5.40, Deensche witte kool 8— 5.40, alles per 100 kg. Aanvoer: 8600 kg. uien, 1475 kg. peen, 80,900 kg.roodekool, 61,000 kg. gele kool, 52,800 kg. Deensche witte kool. De hoofdverkeersweg naar en van Helder. Aan het einde Binnenhaven gaat een grijs weggetje parallel met het Noord-Holl. Kanaal. Een weg? Neen, een brijachtige massa vol met punten en gaten is het, hetwelk een weg moet heeten. Waarom die weg er ligt, wijst het drukke verkeer dagelijks uit. Ondergeteekende is wielrijder en maakt da gelijks van dien weg gebruik. Doch om te fietsen ie daar, zooals uit bovenstaande te begrijpen is, geen sprake meer. Ben je stapel. Rijwielen ibehooren op dezen Rijksstraatweg heelemaal niet thuis, aangezien een wielrijders- pad rechts en links van den weg totaal ont breekt tot groote omzichtigheid van auto- en motorbestuurders. Ongeluikken door het gemis van een rijwielpad rechts en linke blijven dan ook niet uit. Hier kan met Clinge Doorenbos gezegd worden: „Hoe lang nog blijft die toestand zoo, Hoe l%ng nog stad en lande?" De breedte van het verharde gedeelte is ruim drie meter. Daarnaast, aan de zijde van het kanaal, is toevalligerwijs een modderpaadje ontstaan, doch dit is in een enkele zomermaand te berijden. Als Pluvius ontwaakt is 't weer uit. Doch ook dit paadje wordt noodzakelijker wijs in 'beslag genomen door auto's. De wiel sporen liggen er decimeters diep in en deze zijn trouwens één twee meter in den berm aan te wijzen. Ik dacht altijd dat een rijksstraatweg een rijksstraatweg was, doch de eene wordt blijk baar meer begunstigd dan de andere. Tusschen Groningen en Assen b.v. ligt rechts en links van den straatweg'een flink breed, schitterend wielrijderspad. De andere voertuigen blijven er af. 't Is wel een schril contrast: Van het zelfde Departement aan de andere zijde van het kanaal een millioenenwerk, aan deze zijde een weg, welke misschien al over de honderd jaren ligt en totaal niet deugt. Moge Helder in het bezit komen van een „goeden" rijksstraatweg. Moge er eens een actie uitgaan van winke- lers en sportliefhebbers. Mogen we in Juni *25 weg-autoriteiten krij gen, welke eene oplossing vinden, want thans zijn: De vier jaren verkletst En de wegen verpest. Hoogachtend, r; J. HELDER, ex-bankwerker Fongers' Rijwielen-fabriek, lid A. N W. B. Helder 1-2-*26.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 7