VAN DONDERDAG 5 FEBRUAR11925 TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS Als U HOEST Gemeenteraad v. Helder. Te Wageningen sla.agde voor het landmeter-examen de heer W. Poortman, alhier. Te 's-Gravenhage slaagde voor het Machinisten-examen, diploma A., de heer J. H. Herkemjj, alhier. Verpachting Gemeente-reiniging. In de vergadering van den Raad legde de heer Schoeffelenberger Woensdag middag de belangrijke verklaring al, dat hij bereid en in staat is den geheelen dienst der Gemeente-Reiniging met in gang van 1926 van de gemeente te pach ten voor 5 jaar voor de som van 75.000 per jaar. Wethouder Verstegen nam dit nanbod serieus op en zegde toe, dit in het College te zullen behandelen. Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Met verwijzing naar achterstaande ad vertentie vestigen wij d>e aandacht van belanghebbenden erop, dat de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs voornemens is, eens per maand een open- bare zitting te houden. Ieder, die meent, iets ten voordeele van het lager onderwijs in onze gemeente te kunnen bijdragen, heelt dus de gelegen heid met de Schoolcommissie daaromtrent van gedachten te wisselen. Chr. Oranje HarmonlekapeL Door de Oranje Harmoniekapel werd gisterenavond een serenade gebracht aan de lam. Vermeulen in de Torenstraat, ter gelegenheid van hun 45-jarige echt-* vereeniging. Een groote menigte mensehen omstuwde de muziek, die door een twaalltal lakkei dragers omgeven was. De tocht ging terug door Torenstraat, Sluisdijkstraat, Weststraat, naardewerï, waar ontbonden werd. Llchtbeeldenavond Ned. Arbelders-Relsverecniglng. Door den heer J. Grimm, reis-Secretaris der N.A.R.V. te 's-Gravenhage, werd Dinsdagavond in de bovenzaal van het Marine-Bondsgebouw een voordracht met lichtbeelden gehouden over Zwitserland. Wat het doel is van het organiseeren van reizen door de N.A.R.V., werd door den heer Grimm in een kort slotwoord gezegd. Het doel is, de arbeiders in den ruimsten zin des woords te ontwikkelen. De menschen moeten op een hooger peil ge bracht worden, omdat in de nieuwe maat schappij ontwikkelde menschen noodig zijn. En zoo moeilijk als nu het beklimmen van de bergen in Zwitserland is, zoo moeilijk is het ook de arbeiders klaarte maken voor de nieuwe maatschappij. Maar met doorzetting en wilskracht bereikt men het. De menschen moeten leeren zien en denken. De zucht tot onderzoeken moet in den mensch gelegd worden. En daarvoor is het reizen, dat zoo overweldigende indrukken op de menschen maakt, dat ze lust krijgen tot verder onderzoek. Het leven in de natuur versterkt de gezondheid, voor den mensch de grootste schat. Daarom moet de jeugd de liefde voor de natuur bijgebracht worden. Het reizen met een reisgezelschap kweekt op uitnemende wijze de naasten- lielde aan. Men leert elkander kennen en waardeeren. Er wordt verbroedering ge kweekt tusschen'menschen van alle natio naliteiten. De N.A.R.V. is een onderdeel van de Internationale reisver., die reeds 260.000 leden telt. Deze ver. heelt haar „vrije huizen", „vacantiekolonies" en „herstellingsoor den" in de prachtigste deelen van Zwitser land. In de herstellingsoorden worden de zieken van de leden gratis opgenomen "ook^n^Holland worden herstellings huizen gebouwd. Het eerste huis zal bin nenkort in Valkenburg verrijzen. De N.A.R.V. is er op uit, het levensgeluk van de arbeiders te verhoogen en helde voor de arbeidersbeweging aan te kweeken. Dit is geen gemakkelijke, doch een dank bare taak. Daarmee zal bereikt worden het prach tige ideaal, om de menschen voor de nieuwe maatschappij klaar te maken. Over de lezing zeil moeten we heel kort zijn, omdat het ons niet mogelijk was, tijdens het vertoonen der lichtbeelden, aanteekeningen te maken. In een gezellige causerie van ruim drie uur heelt de heer Grimm zijn klein audi torium meegevoerd naar de schilderach tigste plekjes van Zwitserland. De beelden, die op het doek geprojecteerd werden, waren zonder uitzondering prachtig en duidelijk. Het was jammer, dat de heer Grimm over geen gekleurde plaatjes be schikte, omdat men nu de overweldigende kleureffecten niet kon bewonderen. De reis naar Zwitserland is, aan één stuk door, te vermoeiend. De N.A.R.V. onderbreekt haar dan ook te Brussel, waar de inwendige mensch versterkt wordt,en tevens zooveel mogelijk van deze prachtige stad bekeken wordt. We bewonderden de prachtige grootscbe gebouwen, het in gotische stijl opgetrok ken „broodhuid", het machtige paleis van justitie, dat daar staat als een pronkstuk van architectonische schoonheid. W ij gingen door den Botanischen tuin met zijn perken en broeikassen, we kwamen in de bt. o adule, en de heer Grimm verteld op de w andeling, die we door Brussei maakten, verschillende interessante uingen. Den volgenden dag gaat Lei reisgezel- scuap uit Brussel en bereikt de üoo.dslad van Zwitserland, Bern. uok hier wier de prachtige bouwwerken en ae ontZufeiijke monumenten. Van Bern gaat het dan naar Zürich. Deze treinreis alleen reeus is een wonder genot. De schilderachtige piekjes, waar langs gereden wordt, zijn om nooit te vergeten. In Zürich wordt de nacht doorgebracht en de volgende dagen w orden besteed mèt het beklimmen van de bergen. O, hoe prachtig, hoe geweldig zjjn die machtige bergen, die daar oprijzen uit het Vierwaldstatter Meer, duizenden meters hoog. Hoe schitterend de kleur nuances. Het lichte groen van de Alpen weiden, het donkere van de dennen- bosschen, het diepe blauw van de meren. En als je dan boven op zoo'n berg staat en de wolken drijven daar beneden je, als dan de stormwind tusschen de berg ruggen en spleten komt aangegierd en de wolken wegjaagt, dan ligt daar diep, diep beneden je het meer in gouden schittering en tinteling en je voelt een huivering door je heen gaan. De tranen springen je in de oogen van aandoening en je hebt geen woorden om je gevoelens te vertolken. Wat zullen we nog meer zeggen over Zwitserland We zouden u nog kunnen wijzen op de grillig gevormde rotsen, waar de bergstroomen zingend en juichend afdartelen, we zouden u kunnen brengen in Luzern en andere Zwitsersche plaatsen, die zoo prachtig en schilderachtig ge legen zijn. Doch we zullen eindigen met u aan te sparen zeil eens een kijkje te nemen in dit land van schoonheid. Llederenavond Birglt Engell. Op het derde en laatste der buiten gewone abonnementsconcerten van den heer Leewens, trad gisterenavond op, de Deensche zangeres Birgit Engell. Niet ten onrechte wordt deze zangeres de „Deensche nachtegaal" genoemd. Haar stem was in de hoogste gedeelten zoo zuiver en welluidend, dat zij met het grootste gemak Hfindel's „Care Selve" vertolkte. Met exquise sinaak was het program ma voor gisterenavond samengesteld en na ieder nummer had de zangeres een dankbaar applaus in ontvangst te nemen. Prachtig was haar coloratuur, machtig suggestief haar zang. Het diep weemoedige liedeke van Brahms„Muss es eine Trennung geben" werd goed geïnterpreteerd. Zij door voelde het vers en vertolkte op uitne mende wijze de smartkreet die er uit opstijgt. Pakkend was Schubert's „Sprache der Liebe", prachtig het slot: „Liebe denkt in süssen Tönen", dat in verschil lende yariaties op subtiele wijze gezongen werd. Maar ook in de meer geestige liederen was de zangeres subliem. Dan sprankelde het van leven, dan juichte haar ziel van levensblijheid en levensvreugde. Hoe pittig en geestig was b.v. «Lieb- haber in allen Gestalten", van Schubert, dat begint met: „Ich wollt' ich wflr' ein F'isch, so hurtig und frisch". Hoe vroolijk en aardig klonk dit wijsje, hoe bekoorlijk waren ook Mahler's liede ren uit: „Des Knaben Wunderhorn", en hoe heerlijk frisch „Blinde Kuh" van Brahms met het aardige refreintje Ja, komm herzu, herzu, herzu. Het publiek was enthousiast over de tintelende zang, van deze waarlijk ge benedijde zangeres. Toen het laatste vers gezongen was, applaudiseerde men net zoo lang tot de zangeres „Donau Walzer" van Strauss als toegift gal. Na het eerste vers overhandigde de heer Leewens Birgit Engell, onder don derend applaus, een prachtig bloemstuk. Louis Schnitzler begeleidde de zangeres aan den vleugel. Deze lang niet gemakkelijke taak werd door hem op meesterlijke wijze vervuld. Zijn spel was subtiel en fijn en hij droeg dan eok piet weinig bij tot het succes van den avond. Want een succes is deze laatste avond geweest. En we zijn den heer Leewens, die de'ziel van het comité is, dan ook dankbaar voor dezen avond van diep intens kunstgenot. De vleugel, een pracht instrument, was uit het filiaal van de firma Goldschmeding, Hoofdgracht, alhier. A. G. O.-lezing. Wjj laten hieronder nog eenige persbeoor- deelingen volgen over de lezing van deil heer Geerling, die a.s. Vrijdagavond alhier de won deren van den Sterrenhemel zal bespreken en daarbfj vele fraaie lichtbeelden vertoonen. „De Nieuwe Courant" schrijft: „Diep doordrongen van het besef onzer menscheljjke nietigheid in het eindeloos Heelal, maar trotsch toch op het menschelijk intellect, dat al deze wonderen weet waar te nemen en te verklaren en vooral vol stillen eerbied voor de schepping en den Geest, die het al bestuurt, verliet men de zaal, na den heer Geerling hartelijk hulde gebracht te hebben voor zijn. mooie voordracht." „Utrechtsche Courant": „Zulk een onderwerp en zulk een schitte rende reeks lichtbeelden met zulk een spre ker die zoo'n glashelder volledig resumé geeft van de Wetenschap bij uitnemendheid, mag een evenement heeten in ons leven. Dit weegt gerust op tegen een heele reeks ge wone voorstellingen." „Het Utrechts Prov. en Sted. Dagblad": „De lichtbeelden op zichzelf zijn reeds zoo interessant, dat zij alléén reeds een bezoek overwaard zijn." Dansavond Gertrud Lelstiköw. Het Handelsblad schrijft: .Vrijdag 6 Febr. zal Gertruw Leistlkow wederorm in den Stadsschouwburg een Ingezonden Mededeellng. (;swu) 'Doos60 9Qci.Bij Apoth.en drollen dansavond geven en om. dansen uitvoe ren, geïnspireerd op indrukken tijdens haar Indische tournée verkregen. Deze dansen zullen begeleid worden met Game* lang-instrumenten. Bovendien zal zij dan sen" uitvoeren bij muziek van CShopin, Grieg, Turina. Ook danst zij Tartaarsche volksdansen." Door de bemoeiingen der Casino-direc tie, zal deze groote kunstenares, welke na haar terugkomst uit Indiê een tournée door ons land gaat maken, ook weer een dansavond geven in onze plaats, w at voor waar een groot voorrecht is. De Beriijn- sche bladen schreven van haar: „Gertrud Leistikow is zeker de geniaalste danseres der wereld. Een talrijk auditorium bracht haar een ovatie." De avond is bepaald op Vrijdag 18 Febr. Uit het Politie-rapport Aanranding en beroovlng. De hier ter stede welbekende Gerrit de Vroome is 's avonds altijd zeer laat met zijn karretje langs den weg. Tot elf uur of half twaalf kan men zijn zielige figuur achter zijn boodschappenwagentje, voort zien sjokken. De Vroome heeft de gewoonte al zijn geld mee te nemen. Dit schijnt aan eenige individuen bekend te zijn geweest. Toen Gerrit Dinsdagavond tegen half twaalf naar huis ging, werd hij in de Pijlsteeg plotseling overvallen. Hij werd van zijn karretje weggerukt, dat met een smak tegen een van de huisjes in genoemde steeg terecht kwam. De menschen in het huisje, drie vrou wen, hoorden buiten een zacht kreunen, doch durfden niet naar belten te gaan, omdat zij meenden, dat er een dronken man tegen de deur opgevallen was. De onverlaten, die den ongelukkige hadden aangerand, waren met hun bei den. De een hield Gerrit vast, kneep met de eene hand zijn keel toe, terwijl hij de andere voor zijn mond hield. De andere schurk maakte ondertus- schen zijn wagentje open en ontvreemde daar een bedrag van vijf tot zeshonderd gulden, waarmee zi1 ijlings verdwenen. Toen de Vroome eenigszins van den schrik bekomen was, ging hij naar het politiebureau Westülein, waar hij van de zaak aangifte deed. Maandagmiddag verscheen in zeer op gewonden toestand een 77-jarige man op het Hoofdbureau, die verklaarde, dat hij aan het vechten was geweest met zijn 78- jarige kostvrouw. Hij was niet ernstig mishandeld. De beide oudjes werden door de politie de biecht afgenomen en beloof- •den voortaan in „vrede" te zullen leven. Door een dame werd kennis gegeven, dat Maandag tijdens haar afwezigheid, een straatventer (koopman) "bij haar dienstbode was geweest De man had geld van haar geëischt, waarbij hij een zeer dreigende houding aangenomen. Maandag werd aan het bureau kennis gegeven dat er in een woning in de Gas straat werd gevochten. Twee agenten be gaven zich erheen. Het bleek, dat een der bewoners van die straat, zijn vrouw had mishandeld. Aan een surveilleerend agent werd Maandagavond kennis gegeven, dat er in een woning in de Kuiperstraat werd ge vochten. De bewoners van het betrokken huis wilden verhuizen, wat hun door een aantal schuldeischers werd belet De politie herstelde de orde. Woensdagmorgen kwart voor acht werd er van de Esona kennisgegeven dat 's nachts in de kajuit van den kapitein van de „Anna Cornelia" was ingebroken. Voor zoover men kan nagaan wordt er niets vermist. Gisterenavond werden er op de Post- brug twee vrouwen aangereden door een auto. Een ervan werd zoodanig verwond, dat zij bij Dr. Bakker moest worden bin nengedragen. De chauffeur reed door, doch het num mer van de auto kon worden opgenomen Gevonden voorwerpen. Gedeponeerd aan het Hoofdbureau van Politie: een liniaal (mica), een leesboek, en bij: J. Bakker, Vlamingstraat 17, een porte- monnaie met inhoud. Noot, Polderweg 19, een zakmesje. E. Bakker, Langesteeg 7, een vulpotlood. J. Kapitein, Oude Kerkstraat 7, een por- temonnaie met inh. Torpedojagers „Evertsen" en „de Ruyter' De torpedojagers De Ruijter en Evert sen, die resp. gebouwd worden bij de Kon. Mij. de Schelde te Vlissingen en Burger- hout's Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam, zullen 1620 ton groot worden en krijgen een snelheid van 34 mijl. Zij worden voorzien van 4 kanonnen van 22 c.M. en 2 van 71/« &M. en anti-luchtkanon- nen, verder 20 mijnen, twee drieling lam ceerinrichtingen, twee schoorsteenen en twee masten. Betonning Zuiderzee. Het Rijksbetonningsvaartuig, dat te Enkhuizen is gestationeerd, heeft het steekbaken tusschen het Vrouwezand en de Friesche kust vervangen door een zwart drijfbaken met afgeknotten kegel. Verder heeft men in het zoogenaamde Gaatje van Wieringen de spitse ton No. 3140 meter naar het N.O., de spitse ton No. 4 70 meter naar het Noorden, en de stompe ton No. 3 eveneens 70 meter naar het Noorden verplaatst, wegens de aanstaande verzan ding van het vaarwater aldaar. Vergadering van den Raad der gemeente, op Dinsdagavond 3 Februari en volgende dagen. (Voortzetting van de vergadering van 19 Januari). Aanwezig alle leden. Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den Gemeen te-Ont vanger. b. Bericht van goedkeuring van Gede puteerde Staten van Noordfcollanl op het Raadsbesluit^ van 16 Dec*r,ber 1924 tot opheffing van de sohool aan de Hoofd gracht. c. Verdagingsbesluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland op het Raads besluit van 16 December 1924 tot aankoop van straten en wegen van den polder .Helder en Huisduinen". Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. iVerkoop. Voorstel tot openbaren verkoop van de woningen P. Quantstraat 6, 7 en 9. Hieromtrent schrijven B. en W. aan den Raad: Bij Raadsbesluit van 25 Februari 1919 werden aangekocht drie perceelen in de Pie- ter Quantstraat voor ƒ2600. De exploitatie dezer woningen gaat voor de gemeente met groote bezwaren gepaard terwijl ook de Wo ningstichting weinig geneigd is het beheer daarvan op zich te nennn zonder jaar- lijksche bedrage in het exploitatie-tekort. Het beste zal daarom zijn de huizen te doen verkoopen, omdat zij in financieel op zicht steeds een strop voor de gemeente zul len blijven. Door de Directie van Gemeentewerken worden genoemde perceelen getaxeerd' op 750 per stuk, doch een makelaar hier ter stede zag geen kans ze voor dat bedrag on- dersbsmofr verkoopen-, B. er. W. wenst'ber: de?e buizen in eene eerstvolgende openoai^ veiling te brengen en vragen daartoe 's Rar> machtiging. Bij acclamatie conform besloten. Begrooting. Voortzetting der behandeling van de gemeentebegrootlng 1925 met bijlagen. In het voorstel tot wijziging der begrooting zijn o. m. vervat: a. een voorstel tot verlaging van den gasprijs. b. een voorstel tot verlaging van den electriciteitsprijs. c. een voorstel tot heffing van een pen sioensbijdrage. DeVoorzitt er merkt op, dat de raads leden, die in de eerste vergadering van 19 Januari reeds het woord hebben gevoerd, thans niet weder in eerste instantie kunnen spreken. Op de veranderde situatie kunnen zij in tweede instantie terugkomen. Spr. wil, om de discussies te bekorten, zich streng houden aan het relglement van orde, waarin staat, dat men tweemaal over een onderwerp spreken mag. Laten de heeren dus liever maar ineens zeggen wat rij <>P bet hart hebben. Ingekomen is een voorstel-Schoeffelen- berger/Geurts, die verzochten de behandeling der begrooting te schorsen en de verschillen de daarin aangegeven bezuinigingen na te gaan. Het College heeft gemeend daaraan niet te moeten voldoen; vooreerst, omdat deze posten in de secties genoegzaam zijn bezien, en bovendien, omdat dit voorstel eerst gisterenavond is ingekomen. Overigens staait het College er afwijzend tegenover. Uit den post onvoorzien zijn reeds 16.000 ge schrapt, dus de uitgaven zijn reeds maxima, de inkomsten minima en wij kunnen hier niet nog eens aan gaan peuteren. De Algemeen© Beschouwingen worden voortgezet. Als eerste spreker is aan het woord de heer Van Dam. Deze herinnert aan de rede van den heer Borkert. De heer Borkert heeft alle groote dingen, die het Col lege deed, herdacht, maar hij vergat één ding. In de vergadering van 25 Juni was een ver zoek van het Drankweercomité tot instelling van een „droge wijk", Hierop was afwijzend prae-advies van het Collegp, maar de Raad heeft dat afwijzend prae-advies niet aangeno men. Tot nog toe is aan deze beslissing van den Raad geen gevolg gegeven. Er zjjn den vorigen keer aanvallen gedaan op het beleid van den Voorzitter, die zich verklaard1 had vóór de invoering der 81/, Cijfers zijn evenwei bij die beschouwing niet gegeven. Ook zijn geen cijfers gegeven om trent de inkomsten der gemeente, alleen is merkbaar, dat een sterke daling is ge- acoentueerd ln de inkomens. De belas ting wordt, ondanks hetzelfde heffings- percentage, drukkender, en het wordt hoog tijd de tering naar de nering te gaan zetten, „Dit wordt al gedaan", zegt men, er is 60.000 uit de begrooting gehaald. Maar zijn die gelden inderdaad bezuinigd? vraagt spr. Er zijn bij verschillende posten hoogere in komsten geraamd; Algemeen Beheer, Uit- keering van het Rijk, Verificatie, alle in komsten, die verleden jaar niet waren ge raamd. De Bruggelden zijn hooger geraamd, Marktgelden' idem, de Belasting is geen 60.000 minder, maar slechts 46.000, Op centen gebouwde eigendommen, Personeele en Hondenbelasting, enz., zijn alle hooger geraamd. Vermakelijkheidsbelasting daaren tegen minder, van het beheer der Ambachts school, overgespaarde gelden zijn thans over gebracht en dus niet uit "de begrooting van ait jaar afkomstig. Op die manier is in totaal ƒ23.000 aan meerdere inkomsten geraamd, terwfjl de post onvoorzien met 10.000 is verminderd, dat is al 33.000, zonder dat van eenige bezuiniging sprake is. Het eenige, waarop inderdaad is bezuinigd, is de Politie. Overigens is er geen bezuini ging verkregen, slechts een accres van uit gaven en inkomsten. Trouwens, B. en W. zien zelf wel in, dat een dergelijk beheer niet goed is, waar zij in hun Voorwoord al spre ken van „geen voorzichtig financieel beheer". Dit allee had spr. al willen opmerken vóór de „verrassing" van 20 Januari. Nu komt er nog de belastingvetrihooging Wj. De redactie van de Heldersche Courant is zoo gelukkig geweest „ter bevoegder plaatse" eenige ver gelijkende cijfers te krijgen, maar daarmede is niet opgehelderd waar de 16.000 vandaan moeten komen. Helder wordt in dat artikel vergeleken met Alkmaar. Nu rijn vergelij kingen ait|jd moeilijk; Alkmaar heft bijv. ondanks minder inwonertal meer opcenten vermogensbelasting, het vermogen per hoofd is daar 6 maal grooter dan hier. Alkmaar heeft ln totaal 16 inillioen aan inkomens, Helder 17, doch percentsgewijze zou dat 181/, moeten zijn, indien de inkomens gelijk waren. Reeds in 1924 heeft het College gezegd, dat de toestand van de gemeente niet roos kleurig was. In 1925 worden opnieuw groote groepen van inkomens achteruitgezet, en in 1926 wederom. (Interrupties: Dat is de -vraag! Als Oolijn bl|jftl enz.). De heer V a n D a m Ais er een regeering komt, die met gifgassen gaat zwaaien, zal Helder de eerste stad zijn, die daardoor te gronde gaat! Ten opzichte van de gemeente-politiek staat ons niets anders te doèn dan inkrimpen waar dat maar mogelijk is. Gezocht moet worden naar bezuinigingen op alle bureaux, enz., en we moeten ons goed voor oogen stel len de absolute noodzakelijkheid daarvan. Na tuurlijk is dit moeilijk, omdat we daarmee aan de loonen en salarissen komen en dus aan de levensvoorwaarden. Spr. acht het. noodig uit de salarissen 51/-. te halen. Daar volgens de wet deze korting slechts kan worden toegepast op Im- komens tot 8000, zou spr. de inkomens boven 8000 aan een korting van 8l/a willen onderwerpen. In totaal zal dit een 36.000 opleveren. Ook spr. meent, dat gas- prfisverlaging noodzakelijk is. Maar daar naast kunnen we ook iets anders doen, n.L beter gas leveren. Reeds in de secties van verleden jaar heeft spr. daarover gesproken, maar hij wildé de zaak toen niet ln den open baren raad brengen. Spr. meent, dat men beter slechts 1 cent verlaging kan toepassen ris ipz-n vr.amacst hriero kwaliteit gu geeft. Ook meeat spr., dat het goed is ais de gasfabriek een retributie betaalt voor den gemeentegrond, maar bij verlaging van 3 oti van het gas kan dat niet meer. Prijsvergelijking met petroleum gaat niet zonder meer op, omdat gas ook grooter ge makken en besparing geeft. In totaal krijgen we aldus 88.000 vermin dering en blijft er nog 87.000 over, die we uit hooger belasting moeten vindien of uit allerlei posten. Belastingverhooging vindt spr. thans ontijdig en zou hij hoogstens kun nen accepteeren voor dit eene jaar, indien op den dienst 1925 zooveel wordt ingekrom pen, dat we in 1926 de belasting verlagen kunnen. De beer Schoeffelenberger, die het ons kwalijk nam, dat wij met ons vieren met een vloeikverbod kwamen, heeft thans een groote waschlijst ingediend. Spr. wil zijn voorstel len gaarne overwegen, maar verwezenlijking ervan zal niet altijd mogelijk zijn. Tenslotte de kermis. We zijn deze eeuw begonnen als de „eeuw van het kind". Alles wordt gedaan voor de hygiëne van het kind. De kermis nu kweekt een massa-psychologie en een sfeer, die niet geschikt is voor de op voeding van het kind. Gelden, die de ge meente uit de kermis ontvangt, acht spr. dan ook te duur betaald en accepteert hij liever niet. De heer Smits constateert, dat inderdaad bij het College de ernstige wil heeft voorge zeten, de zware lasten der burgerij zooveel doenlijk te verlichten zonder bepaalde cate gorieën te treffen. Tijdens de behandeling der begrooting gebeurde er iets, dat voor den buitenstaander den schijn had1 alsof men zich achter de groene tafel had vergist en de be grooting niet sluitend was te krijgen, omdat een belangrijke post nu pas was voor den dag gekomen. M. de V.l Ik behoef hier niet te zeggen, dat dit niet het geval was, doch waar dit aan leiding is geweest, dat naast de geruchten b|J de burgerij, welke door gedeeltelijke onwe tendheid verklaarbaar zijn, men ln de Held. Crt van 27 Jan. is van leer getrokken op een manier zooals d!at is geschied', daar meen ik een woord van protest te moéten laten hoo- ren, want M. de V„ indien er inderdaad symptomen aanwezig zouden zijn van een „roekeloos wanbeheer", dan zou het Ooilege zooals het daar zit niet waardig zijn die plaats nog langer ln te nemen en zou het zoo spoedig mogelijk moeten verdwijnen. Ik wil dan ook naast mijn protest gaarne de verkla ring afleggen, dat w|) het volste vertrouwen hebben in dit College en het zullen steunen waar zulks mogelijk is. Spr. dient de volgende motie in: De Raad der Gemeente Helder, in ver gadering bijeen op Dinsdag 8 Februari 1926, spreekt haar afkeuring uit over de wijze waarop het Gemeentebestuur in een ingezonden stuk in de Heldersche Courant van 27 Januari j.L werd' aangevallen en verklaart, dat het vertrouwen in het Col lege hierdoor niet het minste is geschokt en gaat over tot de orde van den dag. Spr. wenscht over de begrooting nog en kele principieel© opmerkingen te maken. Wat is de reden, vraagt spr„ dat men thans met een zooveel lager bedrag voor „onvoor zien" durft te volstaan, dan .ten vorigen jare toen reeds een bedrag van 16.000 de In trekking van den vacantietoeslag noodzake lijk maakte. Maakt de rekbaarheid van dezen post „onvoorzien" het niet mogelijk den mo- moriepost van een vacantietoeslag weer om te zetten in het toekennen daarvan? vraagt spr. Spr. verwijst naar hetgeen hieromtrent in het Algemeen Rapport is gezegd. In ver band met de samenstelling der begrooting lijkt het spr„ dat B. en W. zich wel bewust moeten zijn, dat de begrooting zóó is samen gesteld, dat in tfld van nood bij eventueele onvoorziene uitgaven, nog wel het een en ander is te halen. Indien dit zoo is, zou het toch een goochelen met cijfers zijn, hetgeen spr. zou betreuren. Het is evenwel spr. be doeling volstrekt niet onder de tegenwoordige omstandigheden met voorstallen te komen tot wederinvoering van den vacantietoeslag. Spr. heeft alleen willen aantoonen, dat het verleden Jaar ie doen was om dien lastpost op te ruimen, doch het ware reëeler geweest

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5