De heer Van Dam vertegenwoordigt hier het intellect in den Raad. De heer v erstegen heeft al uiteengezet dat we er met een verbeterde kwaliteit van het gas niet komen. Verder heeft de heer Van Dam voor gesteld een korting van 5'/a op inkomens boven f3000.— Dergelijke ongelijksoortige behandeling zou door Ged. Staten niet worden goed gekeurd en spr. beprijpt van een intellec tueel als de heer Van Dam niet dat hfl aldus met het potlood werkt. Van den intellectueelen vertegenwoordiger in den raad had spr. dit niet verwacht. De heer v. d. Veer heeft een pesslmis- tischen toon doen hooren. Spr. is minder pessimistisch. Als hij den toestand wilde schetsen zou hij zeggen; onze flnanciöfi zijn kerngezond en wij betalen nog altijd wat we schuldig zijn, maar de toestand is natuurlijk moeilijk. Vroeger hadden we meevallers, thans tegenvallers. Spr. beprijpt niet dat de heer v. d. Veer zoo kan spreken, het Ooilege heeft energiek ingeprepen door met deze uiterst onsym pathieke voorstellen te komen. Ook heeft de heer v. d. Veer gesproken als zouden B. en W. met een jaar ver dwijnen. Wat de SB. van de W. betreft, spr. denkt er niet over te deserteeren voor moeilijkheden. Als spr. door seniele aftakeling zijn functie niet meer kan waarnemen gaat hij heen anders niet. De heer Heijblok had het over het onder wijs. Het doet spr. genoegen dat de heer Heijblok tevreden is over de verhouding in de Cie. van Bijstand. Spr. is het niet eens met dien heer dat zijn houding verandert is. De onderwijs-reorganisatie zou te vroeg zijn geweest. Integendeel, door deze reor ganisatie is de gemeente Helder safe. Het verwijt aan de rechtsche partijen dat zij de gemeente op kosten jagen is even- List, al die kwesties zijn op econo mische wijze opgelost en hebben de kosten' die kwesties zijn op econo- verlaagd. In het Handelsblad van Zondag stond een artikel van den heer Schook over het openbaar onderwijs, als dat inderdaad zoo is zijn we hier toch goed af. De heer Schoeffelenberger wilde den post politie met f 200 verminderen. De Eesten zijn met instemming van het ge- eele College opgebracht. Laat men die f 200 er geruBt oplaten. Spr. geeft de verzekering dat zezooeenigszlns mogelijk weer teruggestort worden. Georganiseerd overleg. Spr. is geen bewonderaar daarvan. Maar nu zijn er voorstellen gekomen, nadat in den Raad gezegd is, dat het personeel zachtmoedig behandeld moest worden. Nu er weer verder strekkende van 8'/z pCt komen, moet de Raad maar zelf met het geor ganiseerd overleg onderhandelen, spr. zal er zich, als men deze voorstellen aan vaardt, van terugtrekken. De vergadering wordt tot 8 uur ver daagd. Voortgegaan wordt met die algemeene beschouwingen over de Gemeente-begroo ting. Het woord is thans aan den heer Schoeffelenberger, die meent, dat de verslaggever van de Held. CM. een zware taak zal hebben om alle discussies juist weer te geven. Voor het grootste deel waren de aanvallen op spr. gericht en van alle sprekers was era rede van den heer Verste gen spr. het sympathiekste. Daarin was een echt socialistisch sentiment en het deed spr. goed, dat de heer Verstegen althans getracht heeft ook spr. In de gemeente zaken te betrekken. Men heeft spr. verweten, dat hij geen algemeene beschouwingen mocht houden, omdat hij de secties niet bijwoonde. Spr. is geen voorstander van algemeene beschou wingen. Het heeft spr. leed gedaan, dat zijn collega's hem niet competent verklaarden. Hij zal op enkele dingen nadar Ingaan en verzoekt bij voorbaat die olemèhtle voor harde woorden. De heer Van Os heeft spr. verweten ge zegd te hebben, dat het een College voor een half jaar zou zijn. Men moet dat natuur lijk niet letterlijk opvatteh. Als elk Md van het College zijn eigen poMtieke inzichten volgt, is het inderdaad een ooilege, dat ni-t kan blijven bestaan. Voor een Marxistisch soc.-dem. is een soc. wethouder in dergelijk College een onding. De heer Verstegen zit hier natuurlijk met de beste b°dOeiMngen, maar als iemand met socialistisch senti ment daar zit, moet hij telkens water in zijn wijn doen en kan nooit zijn principes vol gen. Als de heer Van Os de opvoering van „Allerzielen" naar voren brengt, kan spr. zich dat voorstellen. Maar als kardinaal Van Ross urn op het Euch. Congres ontvangen wordt met zooveel pracht en praal, heeft daaraan ook de niiet-katholiek betaald. De heer Van Loo begreep niet, dat spr. het eerst alg. beschouwingen mocht houden, hoewel hij geen sectievergaderingen bijge woond had. Van een vrijz.-dem. had spr. zooiets niet verwacht. Dezelfde spr. heeft spr. ingedeeld bij de Had-je-me-maar-partjj; spr. acht dit een eer, niet om den persoon van Had-je-me-maar, maar om de strekking van die partij als protest. Thans de heer Borkert Spr. wil herroepen wat hij ten vorigen jare zeide omtrent die wijze waarop de heer Borkert den dienst uitgegaan is. De heer B. heeft spr. betoog gekwalificeerd als niets, niets, niets, spr. laat de beoordeeling daarvan over aan zijn kiezers. De heer B. behoeft zich daarover niet ongerust te maken. De heer B. heeft voorts verschillende zaken behandeld, aan leg straten, afronding Koningsplein. Laat de heer B. eens informeeren wie daartoe het Initiatief nam. Spr. wijst op het urgentieprogram van 1919; hetwelk verzaakt is door één soc.-dem. Hiervan is niets, niets, niets terecht geko men. Spr. leest uit dat urgentieprogram voor. Van geen der punten is iets terecht gekomen. Op de werkwijze in democra- tischen zin van het Gemeentebestuur valt nog wel wat af te dingen. Spr. wil de soc.-dem. internationaal be lichten om te laten zien hoezeer de soc.-dem. in decadentie verkeert. De Labour-Paity in Engeland trekt thans gelden uit voor een luchtvloot, voor nieuwe schepen. De hou ding van Ebert in Duitschland De Voorzitter wijst er op, dat de heer Schoeffelenberger thans de gestie be spreekt van een vreemd Staatshoofd en kan dat niet toelaten. De heer Schoeffelenberger zal zal dan nationaal bUjvem. De heer Duys sprak thans in Den Haag en zeide, dat men de chr. arbeiders naar het socialisme moest brengen. Diezelfde Duys sprak jaren terug over godsdienst in geheel anderen geest, hij noemde dat de vijand van de arbeidersbewe ging. In Rotterdam ila een subsidie aan een ammunitiefabriek aangenomen met de stem men dér soc.-dem. vóór. Als dan de heer Borkert zegt, dat in democratischen geest gewerkt wordt, is dat fout. De heer TïelrooH heeft plaats gemaakt voor den heer Van Dam, hetgeen geene ver betering is. De heer Van Dam wil thans de kermis afschaffen, maar hfl zal die 17.000 dan toch ook weer door zijn arbeiders moe ten laten opbrengen. De motie-Smits: daar ligt dtrimendü de stroop op. Als de heer Smits zich dit aan trekt van een krantenschrijver, en nog wel een anonymus, acht spr. dit zeer misplaatst. Spr. komt thans aan den heer Zondervan, die spr. indeelde bij de Colijntjes, en door zijn voorstel een grooteren druk zou leggen op de arbeidersklasse. Spr. meent ln op rechtheid, dat zijn voorstel juist de arbei dersklasse ontlast. Wij zitten hier als raads lid1 niet voor de meest draagkrachtigen, juist andersom. Deze belastingverhooging, waar naast de loonsverlaging, acht spr. een ge vaar voor de gemeente. Spr. handhaaft zijn becijfering. De heer Zondervan en de zijnen weten beter, zij zullen zich te pletter loopen straks. De heer Van der Veer was de meest sym pathieke van alle sprekers. Deze heeft iets gezegd, wat niet is weersproken. Dit betrof de op wachtgeldstelling; terwijl tegelijker tijd een nieuwe benoeming plaats had. We hebben een jong en krachtig persoon op wachtgeld geplaatst en daarnaast een oproe ping gedaan voor een doodgraver. Is dat goed bekeken? Men had dien overbodigen werkman de functie van doodgraver moeten opdragen. Een dergelijk beleid is niet te verdedigen. De heer De Zee leverde een objectief be toog en sprak over het georg. overleg en het brouwsel, dat uit dien ketel kwam. Maar de partijgenoot van den heer De Zee. die in heit Georg. Overleg zat, had de uitdruk- gelijke opdracht, dat hij in geen enkel geval vóór de 81/, mocht stemmen. Hij heeft daarvoor ongenadig op zijn huid gehad, dat hH de boodschap zoo slecht overbracht De heer Boon heeft gezegd, dat wat men thans doet aan gebouwen etc. zich het vol gend jaar wreken zal. Hetgeen spr. voor stelt betreft niets van dat alles. De heer Heijblok had het over het onder wijs. Is het een soc.-dem. waardig op een voor openbaar en bizonder. Spr. persoonlijk acht deze pacificatie een ramp voor het openbaar onderwijs.'Het is een groote poli tieke fout geweest en de ramp wordt veel erger, er komt een schoolstrijd grootor dan ooit Spr. komt aan den heer Grunwald, die spr. niet waardig aohtte met dit Gemeente bestuur te oonfereeren. Het stond niet in de notulen, wel in het krantenverslag. De lieer Grunwald: De verschillende fraotiee hadden besloten te vergaderen. Maar spr. heeft nimmer gezegd, dat hij niet met den heer Schoeffelenberger wilde deren. De heer Schoffelenberger neemt daarvan acte. Spr. zou niet het recht hebben de begroo ting mede te mogen behandelen, omdat hij de sectievergaderingen niet bijwoonde. Spr. kan zich dat niet voorstellen. De Voorzltter merkt op, dat spr. nu al bijna een uur bezig is en weer in herha lingen valt De heer Schoeffelenberger komt nu op de Oentr. Boekhouding en den Op haaldienst die hfj weg wil hebben. Spr. in goed gezelschap, want ook de heer Wi- baut zegt dat elk bedrijf dat geld kost moet worden opgeruimd De O. B. acht spr. een strop voor de Gemeente. Op het kantoor van een groot aannemer, die met miUioenen werkt, vindt men één enkel klerkje. In Amersfoort kost de O. B. 1.87 per inwo ner. Hier ƒ1.70, dat moet men spr. eens uitleggen. Ook verwacht hij het rapport- Grunwald in de krant Oorruptte, die er bij een gedecentraliseerde boekhouding plaats heeft, kan ook hij Oentrale Boekhouding plaats vinden. De trucs zijn van dien aard, dat men daaraan evenmin ontkomen kan. De handel is nu eenmaal gemeen. De Voorzitter hamert De heer Schoeffelenberger: De kwitantiezegels. De heer Grunwald zd, dait dit misschien niet meer was dan ƒ200. Dat woordje „misschien" spreekt boekdeelen. Spr. becijfert, dat wel degelijk een door hem genoemd cijfer aan degels betaald wordt. De heer Grunwald1 vindt een bezuiniging van 90.000 op gas, eleotr„ etc. te hoog. En thans komt men zelf met een vermindering van 60.000. Was mijn cijfer dan zoo hoog? Nu de heer Van- Breda. Spr. heeft gezegd het te apprecieeren, dat het oudste raadslid thans in helt Ooilege zit. Maar als de heer Van Breda thans spreekt van de politieke partijen, dan behoort de heer Boon daar ook niet bij, die van „Gemeentebelang" is. De heer Van Breda noemde spr. voorstel len roekeloos. Spr. is er de man niet naar om den heer Van Breda een verwijt te ma ken van zfln beheer. Als spr. hier naar vo ren brengt een voorstel tot bezuiniging, moet het Ooilege dat toch ondezoeken. Er kan op verschillende dingen zeer goed be zuinigd worden, bijv. op straa-tsteenem In laats van nieuwe kan men de oude om eeren. Ook de post Gem.-bouwmeester kan zeer goed vervallen. Worden dan de belan gen van- de gemeente niet even goed be heerd? En het maken van een trottoir in de Koningstraat, is dat geen luxe? De heer Van Breda: t Is geen be zuiniging, slechtte een verplaatsing naar het volgend jaar. De heer Schoeffelenberger beeft den heer Verstegen een pluim toegewor pen, maar elke pluim wordt een doom. De Ophaaldienst is een sociale instelling, maar al weer beroept spr. zich op Wibaut, die eiken dienst, die geld kost, wil opruimen. Spr. heeft van de gemeente Gorinchem de gegevens omtrent de uitbesteding der Gemeentereihdgtag. Dat is voor 8 jaar aan genomen voor 18.128 per jaar, op de al gemeene voorwaarden van Handel en Nij verheid. Dat is toch een maatstaf. En als de heer Verstegen spr. de Reiniging in 1926 wil geven, is spr. bereid den dienst over te nemen voor 76.000. Spr. wijst op een feut in het bestek voor de besteding van deze week, waardoor deze zal mislukken. Niemand1 kan op deze voor waarden voor 6 jaar inschreven, er is geen terrein voor om het vuil te bergeni en de directeur kan nu dfcraks zeggen: ik heb geen gegadigden. Voor 2 jaar kan het weL Spr. wenscht tenslotte zijn dank te be tuigen voor de snelle verzending zijner voor stellen. De heer Borkert: Het is voor de spre kers in eerste instantie een ietwat lastige ■hledenis, omdat de begrooting toen an- rs was. Spr. heeft bij de indiening van de eerste begrooting een woord van lof ge bracht voor het niet aanvaarden van ver slechtingen. Dit geldt ook thans, nu ondanks de slechter geworden situatie toch allee ge daan ls om het zoo min mogelijk van het gemeente-personeel te nemen. De heer Grunwald heeft gezegd, dat de democratische lijn niet is prijsgegeven. Spr. leest voor op welke verklaring het Ooilege is benoemd. De democratische lijn zou worden g volgd. Thans bedoelde spr. te zeggen, dat het Oollege de democratische lijn volgt, tegenover verleden jaar, toen die ln gevaar was. „De sfeer". Verschillende raadsleden meenden, dat spr. i^een andere sfeer ver keert en daarom anders sprak. Z{j bedoelen daarmee, dat spr. verwatert en straks mis schien andersom draait. Laat ik ze die illusie ontnemen. Als men twaalf Jaar oonclerge ln den Matrozenbond is, is men in een andere sfeer dan als men te den Middenstand ver keert en als de heeren nu alleen maar be doelen te zeggen, dat ik thans misschien wat anderen kijk op sommige dingen h b, is het aocoord. De tweede spreker was de heer Eljlders. Toen deze bepleitte afschaffing van de ker mis, zeide deze heer: kan ik Jezus daar ont moeten? Spr. zou willen vragen den gods dienst buiten zulke discussies te houden, anders zouden we tot minder aangename discussies komen. De heer Van Dam doet heel raar, deze praat niet meer over de immoraliteit van de kermis, maar haalt de kinderen erbij. Dat gaat toch niet? Honderdimalen is gezegd, dat de sfeer met kermis voor het kind nog on schuldiger ls dan de sfeer zonder kerm-ls. Is de bescherming van de kinderen wel bij den heer Van Dam ca te goede handen? Spr. citeert uit een boekje van wHlen Spiekman, waarin verschrikkelijke dingen staan over kinder-exploitatie. En dezelfde menschen doen nu een beroep op de be scherming der kinderen t De heer Van Dam heeft ook de gaskwes- tle te détails behandeld^ wel wat voorbarig on de heer Verstegen heeft hem deskundig beantwoord. Het is niet gemakkelijk debat- teeren met den heer Van Dam, die dikwijls technische debaitten heeft met den directeur der bedrijven. Wij hebben; uit den mond van den directeur opgeteekendi, dat een prijs van 17 cent noodig is, en dat alle gasfabrie ken, om de zaak drijvend te houden aldus doen. De heer Bok wil 81/,% van het gemeente- personeel. „Recht voor allen" ia nog uit de oude beweging. Dat „allen" houdt gauw op, bij den heer Bok zelfs zeer gauw. De boom gaat gauw neer. De heer Bok is open, openlijk heeft hij steeds de zwartste reactie gediend en als hij zóó doorgaat, kamt hij nog vóór zijn dood in 'f Rijksmuseum. Zou de heer Bok nu gaarne 81/, van zijn inkomen willen ge ven? „Wat gy niet wilt dat u geschiedt, doet dat ook aan een ander niet!" Is het noodig? Als we op sterven liggen, is het nog tijd genoeg. Er is over gespro ken, en de menschen hebben gezegd: hier hebt gij 81/, Het beteekent nog meer knabbelen aan hun salaris. M. de V., frons uw wenkbrauwen nu niet, wat zij per jaar verdienen, krijgt gij aan sigarengeld! Spr. deelt een staaltje mee van totaal ge brek aan Inzicht te die kringen. Die menschen uit ander milieu hebben geon kijk op wat een arbeider verdient De heer Bok heeft het over allerlei din gen, o. a. de beroepskeuze, die te duur is, de wethouderspensioenen, enz. De beroeps keuze is met veel moeite tot stand gekomen en heeft overal haar goede werking getoond. Het is een sociaal instituut. De Arbeidsbeurs. Dat men terug wil naar den chaotischen toestand van vroeger, kan spr. van reactionnairen begrijpen. De-heer Van Os heeft het over „Aller zielen" gehad. De Voorzitter heeft al be hoorlijk geantwoord Geef iedereen de grootst mogelijke gewetensvrijheidi Als men dfe opeischt voor richzelven, men geve ze dan ook aan anderen. Spr. wijst op het Eucharistisch Congres, dat slechts voor 1/6 der bevolking was bestemd; 4/6 stond er bulten. Er is geen enkelen wanklank ge hoord „Allerzielen" ls niet bedoeld om de katholieken te kwetsen. Als men een levens beschouwing er op nahoudt, moeten we daarvoor rond uitkomen. Morgenavond wordt „Ghetto" gespeeld Ergert zich de heer Grunwald1 daaraan? In de Witte Bioscoop werd1 indertijd aan- ekondigd een film „Christus". De heer Itonn vond het noodig daartegen te agee- ren; het was zeer bijbelsch weergegeven, en als men zich daaraan ergert, begrijpt men het niet De heeft Alleen altijd1 geschreeuwd tegen Wibaut en De Ml randa. Thans meenen zij iets te hun gestie te vinden wat tegen hen pleiten zou.. Ik ontzeg hen het recht deze menschen te ci- teeren, die zij altijd hebben afgebroken. Als de vos de passie spreekt, boer pas op de kippen! De heer Geurts verdédigde zijn collega Schoeffelenberger. Hij zegt, dat wij altijd deden, wat zij thans doen. Het is niet waar. Wat deze heeren doen, is een dun aftreksel van wat Wijnkoop doet Wij zijn allengs gegroeid tot een groote internationale be weging. Thans komen er extremisten met allerlei dingen. Wij hebben dit alles in ons program staan, en als men de vakbeweging kalm haar gang laat gaan, ontwikkelt zij zichzelf te de gewenschte richting, W}j rit ten hier nu met 6 menschen en een wet houder, en hebben dus meer verantwoorde lijkheidsgevoel. Maar wij hebben nooit ge zegd' als de heer Van der Veer: „dit oprui men en dat, maar ik weet er niets voor in de plaats te geven". Er is voor menschen als Schoeffelenberger en Geurts niets meer te dóen. Elk tegenwerken van ons speelt in de kaart van onze tegenstanders. Grond. Verkoopen, zegt de heer Geurts. Wij hebben altijd gemeend, dat de grond- politiek een gezonde politiek was. Als deze politiek wat te groot gevoerd is, is er thans ruimte gekomen. Spr. begrijpt, dat wat de heer Van Dam over gifgassen zei, niet beet, en zal gaarne een betere verklaring daarvan ontvangen. De heer Van Dam wil een retributie voor de gasleidingen, dlat is eeni fictie volgens spr. De heer Smits wil geen gasprijsverlaging om belastingverhooging mogelijk te maken. Dat is verkeerd bekeken, zooals de heer Smits wel zal inzien. De heer Smits, die een belangrijke rol speelt ln zijn vakbond, ls zoo naief dat hij gelooft wat in de „Telegraaf' staat. Kent de heer Smits dan niet het ge zegde: „hij liegt alsof het gedrukt staat"? De heer Van der Veer zegt: zat het mes er flink in. Waarin? Wij zien' met belang stelling tegemoet waarmee en waarop ge hakt zal worden. „Te hoog geleefd", zei hij. maar hij kon niet zeggen in welk opzicht Het is een verwijt aan den Raad. Heijblok besprak de pacificatie van h^t onderwijs. Wij hebben steeds gevochten voor gelijkstelling van bizonder en open baar onderwijs. Op wachtgeldstelling van menschen en aanstelling op Julianaaorp. Hadden wij zoo Iemand hier uit de stad daarheen moeten sturen? Er wordt hier thans zoo intensief bezuinigd, dat het de vraag is of de m n- sehen niet overbelast worden. De heer Borkert is blij, dat de heer Bot het met bijlage 18 eens ia We wisten, dat de heer Grunwald goed koopman is, maar niet dat hij zoo'n goed goochelaar was. Hij goochelt met de doos van Pandora. er zitten 90 appelen ln, hij deelt er 5 uit. en er ritten nog altijd 20 ia Zoo is het met de gasop brengst ook gegaan. De heer Schoeffelenberger. Men heeft wel eens van Wijnkoop gezegd: stil laten pra ten, geen martelaar van hem maken. Dat moest men met den heer Sch. ook doen. Hij haspelt alles door elkaar. Spr. citeert wat hij gezegd heeft. Niemand had houvast aan wat hij zei. Hij had toestemming om op het verleden jaar over hem gesprokene te rug te komen. Dat ls niet gedaan, hij heeft het thans geaccepteerd, dus de zaak is uit. Nu zegt Sch. gij hebt ook een groote lijst van desiderata ingestuurd, evenals ik. Het verschil is, dat wat wij wilden waar was. De heer Schoeffelenberger had het over een massa dingen, maar bleef in gebreke te zeggen waarop het aankwam. Hij haalt din gen aan uit MacDonald's regeering van klei nen omvang, maar vergeet de groote. Spr. gaat daar nader op te. Wat MacDonald deed met Herriot en Marx, toen hij beider handen tezamen voegde, is van groote beteeken is, en dat iemand, die rich socialist noemt, over MacDonald aldus praat, noemt spr. lijken schennis op MacDonald. Het is allemaal tribunepraat van den heer Schoeffelenber ger, knabbelen aan onze groote beweging. iHij noemde het urgentie-program, waar van niets is verwezenlijkt. In 1919 is het urgentieprogram ingediend en 8 maanden later lag de heele boel te' elkaar. De soc.- dem. bleven alleen voor de zaak staan, en de bovenste kanten daarvan zijn vrijwel door ons uitgevoerd. Als een betoog op zulke ar gumenten gebaseerd' is, 'is het de moeite van praten niet waard. Spr. heeft rich verwonderd over de in grijpende voorstellen van de heeren Sch. en Geurts, terwijl zij in de secties met geen enkel woord daarover gesproken hebben. Dat is geen manier. Ik heb hooren verlui den, dat de heer Sch. nooit op de vergade ringen komt, is dat miechien een reden, dat deze dingen hier thans ter sprake komen? De heer Schoeffelenberger heeft, Stads hij uitgetreden ls uit de partij, nimmer rich tegen de Groninger motie verklaard'. SPORT. JLL-D.-meuws. Gymnastiek. Postduivensport De duinen te Schiermonnikoog. De laatste stormen hebben een belang rijke verandering gebracht aan het strand te Schiermonnikoog, schrijft de „Msb.". De zandbank, waaromheen de stroom trok, is thans zoo ver ten Westen opge schoven dat de punt reeds bij den vuur toren ligt De geul zelf is nu zeer nauw geworden en daardoor gaat een vliegen de stroom, deze is echter thans te keeren, en wanneer menschelijke hulp de natuur komt helpen zal het afslaan der duinen tot het verleden gaan behooren. Dat dit afslaan veel te beteekenen heeft kan reeds hieruit blijken, dat de tennis baan van het Strandhotel, waarop in het laatst van September nog gespeeld werd nu reeds geheel door de zee verzwolgen is en bovendien daar juist achter onge veer 10 meter vast duin. Gevaar voor particuliere gebouwen is er niet alleen ae vuurtoren, waarin dit jaar pas een kostbare electrische instal latie is aangebracht, loopt binnenkort ge vaar, evenals de woningen der liohters. Wel is op het eiland nog een tweede vuurtoren, waarop het licht zou kunnen worden overgebracht, maar deze toren verkeert in zulk een bouwvalligen toe stand, dat het Rijk hier voor zeer belang- i ijke onkosten zou komen te staan. Gelukkig gaat nu de Rijkswaterstaat ingrijpen. Deze week nam de ingenieur van den Rijkswaterstaat den toestand op en nu zal de geul afgedamd worden zoo dat de stroom geen vat meer op de dui nen heeft De zandbank, die dan aan het strand aansluit, is ongeveer 800 metar brewi, zoo dat, bedriegen de teekeneu niet, ®o&ier" monnikjoog reeds dezen zomer het beken de breede strand terug beeft Een belangrijke vondst Naar uit Londen wordt gemeld, is in een kalksteenlaag, nabij Taungs in Be- chuana-land (Zuid-Afrika) een merkwaar dige fossiele schedel ontdekt die moet hebben toebehoord aan een wezen, dat tusschen den mensch en de groote apen in gestaan moet bebben* ontdekker is prof Dart, van de Universiteit van Wit- watersrand. De schedel wordt beschreven als een tusschenvorm. Het wezen waar aan hij behoorde was nog geen mensch, doch was menschelijker dan gorilla of chimpansee. De schedel lag 60 Eng. voet min ju Vergadering van Woensdagavond 8 uur. verga- (Ongecorrigeerd). A.8. Zaterdag epeelt MLD een voetbalwed strijd tegen versterkt Werfelftal om 2.30 uur op ihet terrein Ankerpark. Het elftal is zoo sterk mogelijk samengesteld en wij hopen dit seizoen weder vele vriendschappelijke wed strijden te kunnen spelen. Tevens verzoeken wij ook weder de medewerking van de bestu ren der verschillende plaatselijke vereni gingen. Het le elftal is als volgt samengesteld: Kil jan, d.; J'urg en Zegers, a.Broekhulzen, de Jong en Noors, m.; v. <L Beek, Qrosveld, Sporken, Visser, Cheret, v. Reserves: Grove, Gregorie, Schouten. Het tweede elftal zal nader worden bekend gemaakt. Brieven of mededeelingen te richten aan den secretaris V.V. M.LJ)., Verlengde JOnkeretr. 40 Batavier-nieuwe. Batavier—Helder 2 80. Zondag hebben de Batavier schitterend revanche genomen van de geleden nederlaag aan den Bolweg. De reserves werden verdiend geklopt met 3—0. Door de overwinning zijn zij op de derde plaats gekomen. Het is jammer, dat Bat. geen kans heeft op den «eretitel We zullen echter maar hopen, dat we bet volgend jaar wat meer succes zullen hebben; wellioht bereiken we dan een hoogere klasse. Het 2e elftal had morgens bezoek van SVB 2. Hoewel Bat. 2 met 9 invallers uitkwam, wisten zij toch de Spartanen met 4—0 naar huis te sturen. Voor den feestavond zijn nog eenige intro ducties verkrijgbaar aan de bekende adreseen. Uitvoering ..Pro Patria". Dinsdagavond gaf bovengenoemde vereeni- ging een uitvoering in „Casino", welke druk bezocht was. Zooals de voorzitter, de heer F. A. Oosterhout in zijn openingswoord mede- deelde, kon in dit seizoen voor de vier avon den slechts op drie Zaterdagen beslag worden gelegd; de nu volgende soirée zal echter weer op Zaterdag plaats hebben. Het eerste nummer bracht de Meisjesklasse A in keurige rose coe- tuums op de planken. De kettinggang met Schotschen pas i op een aloude melodie maakte dan ook een aardig effect. De vrije oefeningen en het daaraan voorafgaande op- marcheeren geschiedde jammer genoeg niet feilloos. Beter opletten, meisjes 1 De Rhythmi- sche dansen daarentegen gingen evenals een vorige maal weer veel beter. De stok oefe ningen van Jongensklasse A doen ons opmer ken, dat de 'bewegingen flinker konden worden utgervoerd. Hert vlugge tempo der derde oefe ning verraste de jongens even, waardoor niet geheel gelijk gewerkt werd. Zeer nuttig zijn de oefeningen op de evenwichtelatten door Meiajesklas&e B uitgevoerd. Op een enkele uit zondering na bewogen de meisjes zich zonder misstap langs het smalle pad. De heeren gaven een goede partij harren, waarbij weer eens bleek, dat de rustige, eenvoudige uitvoering toet wint van zucht naar acrobatiek. Van de staafoefeningen van Jongensklasse B beviel de derde ons het best; goede voorwerkers schuilen onder deze knapen. De vrije oefenin gen achtereenvolgens door Meisjesklasse B en de Hoeren uitgevoerd lieten goed het steeds grooter wordende onderscheid tusschen vrou wen en mannenturnen zien. Eenerzijds de soe pele lichaams-, in 't bijzonder der rompbewe ging, waarin de muziek elegance legt, ander zijds de fiere kracht kort en krachtig doch door snelle wendingen en bewegingen zoo moeilijk. Beide nummers hadden welverdiend applaus. Te betreuren le het, dat een deel van het publiek van zoo weinig deferentie voor den leider blijk gaf: het geroezemoes in de zaal deed onprettig aan. De Heeren brachten in de eerste oefening zooale de voorzitter al had aangekondigd weer eens wat gieuws: een serie standen ont leend aan de lichte athletiek. Discus-, kogel en speerwerpen vielen duidelijk te onderken nen. Een goede propaganda voor de llohte athletiek, waarvoor de H. A. K. den heer van Hooijdonk zeker dankbaar ls. Behalve de derde oefening, toen oen der heeren even ln de war was, ging allee heel vlot. Een drietal fraaie «tokoefenlngen van do damoaafdeellng boeloot hot gymnastisch gedeelte. Volgens de nieuwe opvatting werd met de regelmatigheid van oen uurwerk goworkt. De boer van Hooydonk had maar in te schakelen en de dames deden de rest Ingewijden weten echter, wat daarvoor noodig is. Na de pauze bracht de één-acter „O, die malle 1 k>m van Ginkel" de lachspieren in beweging. Ihenert als de trouwlustige grijsaard, rnoj. I'asmaii als Amanda, die aan den man moest en Sohellinger als huisknecht vervulden de voornaamste rollen heel goed, daarin naar bo booien bijgestaan door de nichtjes, de neef en de psoudo-dokter, -tailleur cd -notaris. Het ge bruikelijke dansje ontbrak niet Postduivenvereniging „De Postduif". Nu het aanstaande vliegseizoen in aantocht is hebben we, zooals we in het vorige stukje hebben vermeld, wederom een postduivenver- eeniging opgericht. We zijn besloten om 5 April waarschijnlijk te beginnen met de vluch ten, die denkelijk tot in het buitenland zullen worden voortgezet, wanneer de leden hiertoe medeweiken. Dus manen we de jonge liefheb bers weer eens aan zich spoedig ais lid op te geven* aan onderstaand adres. De vereeniging heeft tot doel: de jonge liefhebbers zoo ver mogelijk vooruit te brengen en de postduiven sport vooruit te brengen. O. R. STEEMAN. Van Galenstraat 16, Helder.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 8