Onze inzet naar goedkoope prijzen. HERMAN Eerste Blad. WYBERT BUITENLAND BINNENLAND. Dit is het merk fir, 6986. DINSDAG 10 FEBRUARI 1926. 63ste JAARGANG. A -rn-mj,,! Dingdag-, D^denl^- «o Zaterdagmiddag RgdgctouMTltgerer: G DB BOER ft, HBLDER b™.: Telefoon: 50 en «2 Woensdag 11 5.33 DE SCHULDEN. Het Engelsche ministerie v. buitenland- sche zaken heeft Zaterdag de nota, waarin de houding van de Engelsche regeering ten aanzien van de Fransche schulden wordt uiteengezet, met een begeleidend schrijven van Churchill aan Clémentel, te Parijs doen overhandigen. De Engelsche regeering houdt vast aan het principe van de Balfour-nota, nl. dat Groot-Brittannië van Europa betalingen zal ontvangen gelijk aan het bedrag, dat het zelf verplicht is te betalen aan de Ver. Staten. De regeering kan evenwel geen positie aanvaarden, waarin aan dit principe alleen kan worden vastgehouden, wanneer de volledige Dawes-annulteiten betaald worden of vorderingen tegen haar nominale waarde worden aangenomen, welke niet als volwaardig ziln te beschou wen. De Engelsche regeering heeft er reeds in toegestemd niet slechts om haar eischen tegenover de geallieerden te verminderen tot een bedrag, noodig om haar eigen be talingen voor voldoening der Britsche oorlogsschulden aan de Ver. Staten te verrichten, maar heeft zelfs toegestaan om het geheele Engelsche'aandeel in de Duit- sche schadeloosstellingsbetalingen voor dat doel aan te wenden. Dit beteekent, dat Groot-Brittannië niet alleen op zijn schou ders neemt den geheelen last van zijn eigen oorlogsschade, doch eveneens de 800.000.000 buitenlandsche waardepa pieren, door haar voor de algemeene zaak opgeofferd, voordat de Ver. Staten aan den oorlog deelnamen. De Engelsche regeering meent, dat het aanbeveling verdient dat de Fransche be talingen verdeeld zullen worden in: lo. Vaste jaarlijksche bedragen, te be talen door Frankrijk, geheel onafhanke lijk van de betalingen, krachtens het Dawes-plan in een bepaald jaar te ont vangen: 2o. Een verdere jaarlijksche betaling uit het Fransche aandeel in de Dawes- annuTteiten. Hieruit volgt, dat: lo. Alle tegenvorderingen van Frank rijk op Engeland zullen worden ge schrapt, en 2o. Dat Indien en wanneer de betalin gen door Engeland te ontvangen uit Euro- peesche oorlogsschulden en schadeloos stellingen voldoende zou zijn om in de volledige afbetaling van de Engelsche schulden aan de Ver. Staten te voorzien gedurende de volledige periode van de jaarlijksche verplichtingen, inclusief de betalingen die reeds gedaan zijn, eenig daarna blijvend surplus gebruikt zal wor den om de lasten te verminderen, die op Engelands geallieerden rusten. Naar de Telegraaf verneemt, zal in de nota van antwoord de Fransche regeering den formeelen wensch uitspreken, dat een conferentie tusschen Herriot, Bald- win, Churchill en Clémentel zal worden gehouden. Bij de verstrekkende discussies zullen evenwel ook de diplomatieke vertegen woordigers van België, Italië en de Ver- eenigde Staten, zoo wordt in zekere krin gen gezegd, ook van Nederland aanwezig moeten zijn. Engeland en Frankrijk. De Machester Guardian zegt dat Cham- berlain in de tweede week van Maart Londen moet verlaten om deel te nemen aan de vergadering van den Raad van den Volkenbond. Daarom zal de voorgenomen conferentie te Londen met Herriot en Clémentel kort van te voren moeten plaats hebben. Frankrijk en de schalden aan de Ver. Staten. De Fransche gezant te Washington, Emile DMschner, heeft nogmaals verze kerd, dat Frankrijk een schikking wenscht te treffen over de afbetaling van zijn schuld aan de V. St. en dat het geenszins in de bedoeling van dit blad ligt, zijn schulden te ontkennen. Het ln de V. St. In beslag genomen De Opiumconferentie. Naar uit Genève wordt gemeld, heeft ook China zich van de oplumoonferentie teruggetrokken. Als reden geeft de de legatie op de onmogelijkheid om het eens te worden over de kwestie van de berei ding van opium. Zaterdagmiddag heeft Jhr. Loudon het vertrek der Amerikaansche delegatie be sproken. Hij begon met enkele vriendelijke woor den te richten aan Amerika, dat sedert 1009 zulk een groote rol heeft gespeeld in de bestrijding van het opiumkwaad. Hij betreurde het zeer, dat de Amerikaan sche delegatie plotseling de samenwer king had afgebroken. Spr. bestreed Ame- rika's standpunt. Het meest critiseerde hij de wijze, waarop de Amerikaansche delegatie te Genève was gekomen, aan handen en voeten gebonden door de reso lutie van het Amerikaansche parlement Hij meende, dat het zijn nut kon hebben, hier te Genève met het oog op toekom stige internationale bijeenkomsten uit te spreken, dat een internationale conferen tie met zich brengt dat er wederzijds con cessies worden gedaan, dat er werkelijke gedachtenwisseling plaats heeft en dat er aan beide zijden goede wil voorhanden moet zijn. Een conferentie is gedoemd te mislukken, zoodra een der partijen als bindend mandaat heeft haar wil aan de anderen op te leggen, qp straffe van een breuk, in plaats van te rekenen op even- tueele meeningsverschillen en sterke ar gumenten, die de anderen zouden kunnen tegenwerpen. Het debat is zeker moeilij ker geworden, doordat de heer Porter nooit de moeite heeft genomen, zijn stand punt nader toe te lichten, noch op de ar gumenten van zijn tegenstanders te ant woorden. Hij was ervan overtuigd, dat als de conferentie nog een stap verder was gegaan op den weg der concessies, dien zjj reeds zoo lang had ingeslagen, dit den Volkenbond groot kwaad zou hebben ge daan. Amerika was weggegaan, maar niets verhinderde, met het werk door te gaan. Over heel de wereld zullen allen, die nadenken, moeten toegeven, dat de volbrachte arbeid een groote stap vooruit beteekent DUITSCHLAND. De zaak-Barmat De zaak-Barmat heeft voor den gewe zen rijkskanselier Bauer een zoo ernstigen keer genomen, dat hij zijn mandaat als Rijksdaglid heeft neergelegd. Hij heeft namelijk niet kunnen1, ontkennen, dat de door den Lok. Anz. gepublioeerden brief over de geldelijke voordeelen, die hij van Julius Barmat heeft genoten, inderdaad bestaat, noch de onjuistheid daarvan over tuigend kunnen aantoonen. De „Lokalanzeiger" publiceerde dezer dagen een afschrift van den brief, welken de „Anexima" te Amsterdam op 27 Sept 1923 aan den voormaligen Rijkskanselier, den sociaal-democratischen afgevaardigde Bauer, gericht zou hebben. Uit dezen brief zou dan blijken, dat Bauer, in strijd met zijn pertinente verklaringen voorde Pruisische onderzoekingscomraissie, van het Barmat-concertt 850 dollar, daarna 2000 dollar als provisie voor zijn bemid deling bij crediettransacties, daarna f 1000, verschillende malen f 100 (zonder eenigen grond) en ten slotte verschillende hon derdduizenden marken en 600 Dema-aan deelen had gekregen, hoewel het Barmat- concem door Bauer „ondanks introducties bij de hoogst geplaatste kringen" kolossale verliezen geleden had. De commissie van onderzoek der sociaal democratische partij, samengesteld uit vertegenwoordigers der Rijksdag- en Landdag-fracties, heeft zich met deze aangelegenheid beziggehouden en is een stemmig tot het besluit gekomen, dat Bauer zijn mandaat voor den Rijksdag moet neerleggen. Bauer heeft zich daartoe bereid verklaard. Bauer wenscht een nieuw verhoor. Het afgetreden soa-dem. rijksdaglid Bauer heeft de Barmat-commissie uit den Pruis. Landdag verzocht hem nogmaals te verhooren, daar de gepubliceerde brief van de Amexima op zeer belangrijke pun ten onjuistheden bevat, waaromtrent hij opheldering wenscht te geven. Naar de bladen melden, zal tegen den ge wezen rijksminister van posterijen dr. Hoefie een strafrechtelijke vervolging wor den ingesteld in verband met de zaak-Barmat De schadevergoeding aan de Roer- industrie. Volgens beursgeruchten heeft de Fran sche regeering tegen de betaling door het rjjk van rond 700 millioen mark aan de Roerindustrie geprotesteerd. Deze beta ling acht zij nl. in strijd met het Dawes- plan. RUSLAND. Rusland en Roemenië. In een politieke beschouwing naar aan leiding van het Russisch-Japansche ver drag schrijft de Izwestia met betrekking tot Roemenië het volgende: „Door middel van een overdreven be wapening denkt deze kleine roover het grondgebied, dat hij onrechtmatig verkre gen heeft, te kunnen behouden IJdele hoop! Wanneer het vraagstuk van Bes- sarabië in het stadium gekomen is, waarin de wapenen de beslissing zullen moeten brengen, zal de Roemeensche legersteckte van weinig beteekenis blijken. Wanneer dat oogenblik zal zijn gekomen, is nog niet te zeggen. Maar dat het komen zal, tenzij Roemenië van houding verandert, weet men daar, en weet men in de geheele wereld, even goed als wij hier in de sow jet-unie." Sachalln. Uit Ohabarofsk wordt gemeld, dat zich aldaar met medewerking der sowjet-regee- ring een revolutionair oomité gevormd heeft, dat voorloopig het burgerlijk be stuur over het schiereiland Sachalin zal voeren. Het vertrek der Japansche troe pen zal 1 Mei a.s. aanvangen; de sowjet- t roepen zullen eerst na het vertrek der Japanners de verschillende garnizoenen bezetten. ZUID-SLA VIE. De verkiezingen. Belgrado, 9 Febr. De officleele uitslag der verkiezingen luidt als volgt: De Radicalen (Partij van Paajita) ver kregen 141 zetels, de Democraten (Partij van Prebitajevits) 21 zetels. De regeering heeft hiermee de meerderheid in het par lement De oppositie zal ongeveer 140 zetels krijgen. Bijna alle ministers zijn herko zen. Geen enkele socialist of communist is gekozen. ROEMENIE. Inbeslagneming van Dnltsche eigen dommen. Reuter meldt uit Boecharest, dat de Roemeensche regeering besloten heeft de Duitsche eigendommen in Roemenië in beslag te nemen en te liquideeren en 26 van den invoer van Duitsche goederen te heffen, omdat Duitschland weigert aan Roemenië schadeloosstelling te betalen buiten zijn verplichtingen van het plan- Dawes om. GRIEKENLAND. Griekenland en Turkije. Griekenland zal zich tot den Volken bond richten teneinde tot een vreedzame regeling van de geschillen in zake den patriarch met Turkije te komen. Dit be sluit zal aan Turkije medegedeeld wor den in het Grieksche antwoord, dat Zon dag waarschijnlijk verzonden zal worden. Na het Turksche antwoord aan Grie kenland zou volgens de Daily Telegraph Frankrijk een bemidelende actie tusschen Turkije en Griekenland begonnen zijn. Frankrijk zou een schikking voorstellen, waarbij Griekenland niet zou aandringen op een installatie van den huidigen pa triarch, terwijl Turkije het patriarchaat zou eerbiedigen en de verkiezing van een nieuwen patriarch niet zou verhinderen. EGYPTE. De moord op den Sirdar. De jongste, belangrijke wending in het onderzoek naar de moordenaars van den Sirdar is dat de adjudant van den 8irdar de mannen, die onlangs werden gear resteerd, heeft geïdentificeerd. ARABIE. De Wahabieten hebben volgens een be richt uit Dzjedda hun bedrijvigheid in de buurt van die stad hervat en de laatste dagen de'plaats hevig gebombardeerd. Zij zijn nu in aanraking met de verdedigingslinie. AUSTRALIË. Verzet tegen de immigratie ln Australië. Melbourne, 9 Febr. Een deputatie heeft heden een bezoek afgelegd bij den Au- stralischen minister van binnenlandsche zaken om te protesteeren tegen de immi gratie van buitenlanders, in het bijzonder uit Zuid-Europa. De West-Australische regeering heeft den Fransohen en Italiaanschen stoom vaartmaatschappijen verzooht een aantal immigranten, die onlangs uit Zuid-Euro pa in Australië zijn aangekomen, te re- patrieeren. De minister verklaarde dat er reeds stappen zijn gedaan om te zorgen dat de immigranten zooveel mogelijk Britten zullen zijn. VEREENIGDE STATEN. 17 man verdronken. Op het bezoek aan Vancouver van het Japansche opleidingssmaldeel, dat Vrij dag van Esquimault is aangekomen, is een schaduw geworpen door een ernstig ongeluk. Een boot, waarin 160 man, die naar het vlaggeschip „Azama" terugkeer den, kwam in botsing met andere booten en sloeg om. Zeventien man zijn ver dronken. De nacht was zeer donker en het weer was ruw. Het reddingswerk werd volbracht met de hulp van zoeklichten. Duitsche eigendom. Washington, 8 Febr. Borah, de voor zitter van de Senaatscommissie voor de buitenlandsche aangelegenheden heeft voorgesteld om het in de Ver. St met be slag belegde eigendom van Duitschers ten bedrage van omstreeks 1000.000.000 't welk thans door een Amerikaanschen curator wordt beheerd, aan de eigenaars terug te geven. Er was tegen dit voorstel verzet. De dranksmokkelarlj. Het Britsche s.s. „Homestead" is door den .Amerikaanschen kunstbewakingsdienst in de Amerikaansche wateren aangehouden en naar New-York opgebracht. Het had 12.000 kisten sterken drank aan boord. De beman ning van de „Homestead1" bedroeg 38 kop pen; en het kustbewakingsschip, dat de aan houding verrichtte, was genoodzaakt ver scheiden schoten op de „Homestead" te los sen, voordat dit schip vaart minderde. Een paar schepelingen van de „Homestead" wa ren toen gewond. JAPAN. Het Japansche slagschip „Tosa" is gis teren tot zinken gebracht in overeenstem ming met de bepalingen van het verdrag van Washington. 1 Ingezonden Mededeellng. COSTUUM naar maat, serie ADOLF f 45.00 RUDOLFI KLEEDINGM AGAZIJNEN SCHAGEN. Ingezonden Mededeellng. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiim var de sinds 78 jaren als het beste middel tegen hoest en ver koudheid beproefde TABLITTIN De salarlspolltlek dor regeering. De Ned. deelt mee, dat er tusschen dé christelijke ambten arenorganisaties en de A.-R. en de O.-H. Kamerfracties bespre kingen worden voorbereid over de salaris- politiek der regeering. Het koffie- en theebeslult 1926. Het Staatsblad no. 18 bevat het Kon. besluit van 18 Januari, tot toepassing van de artikelen 14 en 16 der Warenwet op koffie en thee. De belastingontwerpen. Naar de „Standaard" verneemt, zal' dezer dagen bij de Kamer inkomen het ontwerp- wet op de Weeldebelasting. Dit ontwerp zal vergezeld gaan van een voorstel tot wijziging der wet op de Inkomstenbelasting, die be toogt verhooging van den aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud voor gehuwden en een belangrijke verhooging van den kinder aftrek. Is het blad welingelicht, dan wordt de af trek voor gehuwden verhoogd van f 800 tot 1000 en de kinderaftrek tot f 800 per kind. Tevens wordt ingediend een ontwerp tot verlaging der Successiebelasting en een om de Verdedigingsbelasting H te nalveeren. In verband met dit laatste komt er tegelijk een wijziging van de wet op het Leeningsfonds. Belasting op radio. Men meldt aan de N. R. Ck dat de re geering de radio-bedrijven belastingplich tig denkt te maken. Zij zou bijdragen wil len heffen van maatschappijen en perso nen, die zich bezighouden met het uitzen den van muziek, enz. De zaak is sedert korten tijd in studie bij het hoofdbestuur der posterijen. Voor de heffing zou het Engelsche systeem worden gevolgd, het welk hierop neerkomt, dat van elke radio installatie of radio-onderdeel, dat in den lande wordt verkocht, een bepaalde cour tage aan den staat wordt afgedragen. Een van de moderne talen op de lagere schooL Naar de Telegraaf van betrouwbare zijde verneemt, wordt op het departement van Onderwijs een wijziging voorbereid van de Lager Onderwijswet, strekkende tot opname van het onderwijs in één der moderne talen in het leerplan van de lagere scholen. Afschaffing van den zomertijd. Ingediend is het reeds aangekondigde wets ontwerp tot intrekking van den zomertijd. In de Memorie van Toelichting wordt er aan herinnerd, dat ter bestudeering van de zooveel stof opwerpende zomertijdkwesLe een commissie werd ingesteld, waarvan de meerderheid adviseerde tot behoud van den zomertijd1 en de grootst mogelijke minderheid zich scherp daartegen kantte. Nochtans, het meerderheidsstandpunt is, naar de minister opmerkt, gematigder, dan de wet op den zo mertijd en de uitvoering, aan deze wet ge- geven. Instede van een vervroeging van den Amsterdamscheni tijd in den zomer met een uur, bepleiten de hier aan het woord zijnde leden de invoering van den midden-Europee- *hen tijd1 gedurende den zomer en het uur van Greenwich gedurende den winiter. Bovendien zou volgens hun voorstel de zomertijd niet meer, gelijk bijv. in 1924, mo gen aanvangen einde Maart, maar eerst den derden of vierden Zaterdag van ApriL Al aanstonds zij opgemerkt, gaat de minis ter voort, dat zoodoende vele van de finan- cieele baten, die in het credit van den zomer tijd plegen te worden geïnd, komen te ver vallen. De besparing aan kunstlicht wordt aanmerkelijk geringer en wat de andere voor deelen aangaat, deze worden geneutraliseerd door de nadeelen, die vooral ten plattenlande worden ondervonden, terwijl het bovendien bezwaarlijk meer als een factor van betee kenis kan worden aangemerkt, als in de maanden gedurende welke de zon reeds laat ondergaat, het leven veertig minuten wordt vervroegd. Eindelijk is nog van belang de overweging; dat Nederland practisch niet vrij is, den aan vang en het einde van den zomertijd naar eigen goeddunken te bepalen. Het kan dit alleen, als België, Engeland en Frankrijk de zelfde tijdstippen aanvaarden. Gelijk reeds herhaaldelijk is uiteengezet, dulden de belan gen van het internationaal verkeer slechts dan een tijdelijke vervroeging van den Am- sterdamschen tijd, als deze samenvalt met den zomertijd in die genoeimde landen. Dit alles in aanmerking genomen is de Re geering tot raad geworden om het minder- heidsvoorstel der Tijdcommissie te aanvaar den èn dus terug te keeren tot den toestand, voordat de invoering van den zomertijd door de wet werd gelast. Regeertagssubsldle Olympische Spelen. Bij1 de Tweede Kamer is thans inge diend het reeds aangekondigde wetsont- der Staatsbegrooting 1926, strekkende tot het verleenen van een bijdrage van 260,000 aan het Ned. Olympisch oomité in de kosten van de voorbereiding en het doen houden van de Olympische spelen in 1928 te Amsterdam. De Kamerverkiezingen. Zaterdagmiddag heeft de federatie Utrecht van den Vrijz.-Dem. Bond te Utrecht vergaderd. Als candidaten voor de Tweede Kamer voor de plaatsen 18 tot 20 der vrijzinnig-democratische lijst in Utrecht en Noord-Holland werden ge steld, in onderstaande volgorde, de heeren W. K. D. Lustig, Utrecht; J. van den Brink, Baarn; H. B. Berghuis, Utrecht, en J. Dekker, Utrecht. De Vrijheidsbond. Overeenkomstig het verkiezingsregle ment is op 6 en 7 dezer een vergadering gehouden van den partijraad van den Vrijheidsbond, waarin alle 18 kieskrin gen vertegenwoordigd waren, teneinde naar aanleiding van de door de af deelin gen in het geheele land gestelde candida ten vast te stellen het politieke advies over de definitieve oombinatlee der can- dldatenlijsten en over de samenstelling en de volgorde op de candldatenlijsten. Bij de samenstelling van het advies werd uitgegaan van de gedachte, dat voor eiken kieskring allereerst rekening zou worden gehouden met de gewestelijke ver langens en dat combinaties van kieskrin gen slechts zouden volgen, voor zoover onderling en uit eigen beweging avereen- stemming werd verkregen, aangaande de eerste nummers van de gecombineerde lijst. Met dit systeem werd ten slotte bereikt, dat in het land met 8 verschillende ge westelijke lijsten zal worden uitgekomen, tö Wötöü* I: Dordrecht, Middelburg, Lelden, Til burg; H: Leeuwarden, Groningen, Helder, Assen; HL Arnhem, Nijmegen, Den Bosch, Maastricht; IV: Haarlem, Utrecht; V: Zwolle; VT: Amsterdam; VII: 'e-Gra- venhage; VILL: Rotterdam. Het politiek advies omtrent de candi daten voor de eerste plaatsen luidt als volgt: I: L Mr. H. O. Dresselhuys, 2. mej. Jo- hanna Westerman, 8. prof. dr. B. D. Eerd- mans, 4. E. M. Teenstra; II: 1. mr. G. A. Boon, 2. dr. S. E. Blere- ma, 8. D. de Boer (Stompetoren), 4. mevr. H van Riet—Smeenge, 6. J. Huges; LH: 1. mr. A. G. A. Ridder van Rappard, 2. mr. J. Gemtaen, 8. mr. J. Dijckinoea- ter; IV: 1. prof. mr. dr. A. van Gijn, 2. mevr. E. W. Wynaendts Francken—Dyserinok V: 1. dr. L H. J. Vos, 2. A. F Stroink; VI: 1. mr. H. O. Dresselhuys, 2. Wal raven Boissevan; VII: 1. mr. P. Droogleever Fortuyn, 2. mr P. J. W. H. Oort van der Linden; VII: L mr. H J. Knottenbelt, 2. L. de Groot Het verder aanvullen der lijsten werd aan het initiatief der kieskringen over gelaten. Intusschen werd daarbij aan de kieskringen ernstig aanbevolen daarbij aan vrouwelijke candidaten ook verder groote aandacht te schenken. Na mondeling overleg met beide hee ren, bleek de wenschelijkheid hun candi- datuur niet tot bepaalde kieskringen te beperken, teneinde in het geheele land gelegenheid te bieden op hen stemmen uit te brengen. Een afzonderlijke lijst, hunne namen bevattende, al of niet met één der kies kringen verbonden, werd derhalve wen- schelijk geacht. Nieuwe politieke part]]. Ingezonden Mededeellng. Wees liever verstandig dan spijtig; waarom niet heden een flacon Fosteris Maagpillen gekocht? Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelt de vloeiing der gaL, draagt zorg voor goede spijsvertering en houdt de ingewanden werkzaam. Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen J 0.66; in apo- werp tot verhooging van hoofdstuk V A thekem en drogistzaken. heldersche courant Lieht op voor auto's en fietsen i Dimdag 10 Febrb.%2 uur. Solide gemaakt, model naar verkiezing- Vraagt Stalen en modellen 1026. Coupeur aan huls te ontbieden. In origineele dooien h 65 en 45 Gta. Aan de heeren Abr. Staalman en H. ter Hall waren in het aanvankelijk politiek advies van den partijraad plaatsen resp. in groep VI en groep I toegedacht, welke redelijke kansen op verkiezing boden. De voorbereiding van de oprichting der nieuwe politieke partij, die onlangs gesigna leerd is als een centrumpartij, doch die zich eer beschouwd wenscht te zien als een partij op nationalen grondslag, is nu zoover gevor derd, dat de oprichtingsvergadering vastge steld is op Zaterdag a.s. te 's-Gravenhage. Onder de voorbereiders zijn zoowel personen van liberalen, als van rechtschen huize. Bij de tweede groep is een Kamerlid. Overigens

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1