NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGiEN EN ANNA PAULOWNA Begraven Geld Eerste Blad. BUITENLAND 6086. DONDERDAG 12 FEBRUARI 1926. 63ste JAARGANG. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Licht op voor auto's en fleteen: Vrijdag 136.37 De regeling der schalden en de veiligheid. Het Britsche, Fransché en Belgische standpunt. De diplomatieke medewerker vak de „Daily Telegraph" kan uit de beste bron mededeelen, dat de Britsche regeering niet voornemens is om de drie vraagstuk ken van de intergeallieerde schulden, Keulen en de militaire controle, en de veiligheid te behandelen alsof ze ook maar eenigszina van elkaar afhangen, of als gelegenheid om te marchandeeren. Het moeilijkste vraagstuk wordt dat der veiligheid geacht De Britsche mee ning en die van de andere deelen van het rijk is geenszins eenstemmig en volgens den medewerker van de D. T. zijn ook de geallieerden verdeeld. België zou de voor keur geven aan een meer bepaalden waar borg door Groot-Brittannië en Frankrijk, gezamenlijk of afzonderlijk, boven een algemeenen waarborg van zijn integriteit en onafhankelijkheid op grond van het protocol van Genève, Anders staat het met de regeering van Herriot en haai* niet-officieele voorstan ders zooals de heer Loucheur die nog steeds geneigd schijnen het protocol te bepleiten, zelfs als het aanzienlijk moet worden gewijzigd teneinde de Britsche meening op haar hand te krijgen. Bovendien voorzien de Fransche mi nieters 'dat een pact met het Britsche Rijk, welks waarborg niet verder zou kunnen gaan dan de grenzen van Frank rijk en België en dus niet die van Tsje- cho-Slowakije en Polen zou betreffen, tot ontgoocheling en afkeuring zou aanlei ding geven van de oostelijke geallieer den van Frankrijk. Londen, 11 Febr. De Parijsche oorres pondent van de „Manchester Guardian" meldt, dat thans met zekerheid kan worden gezegd, dat de Fransche regeering zich niet kan, vereenigen imet het Britsche standpunt, zooals het in de nota van Churchill werd ge formuleerd. Poincaré heeft indertijd het be ginsel .verkondigd, dat de betal.n^ van Frank rijks schulden onafscheidelijk is van de betaling der schadeloosstelling door Duitschland en aan dit beginsel houdt ook de tegenwoordige regeering vast, terwijl in de Britsche nota juist het omgekeerde wordt verlangd nl, dat Frankrijk zijn verplich tingen tegenover Engeland zal nakomen, onafhankelijk van hetgeen Duitschland be taalt. De eenige manier otn tot een overeen stemming te geraken zou daarom zijn, dat Engeiand toegeeft. In Fransche kringen gelooft men, dat dit inderdaad zal geschieden en men is geneigd OhurchUl, die bij zijn bezoek aan Parijs een zeer sympathieken indruk heeft gemaakt, DUITSCHLAND. De ontwapening van Duitschland. Brussel, 10 Februari. Aan het eind van deze maand zal er te Londen een confe rentie bijeengeroepen worden, die zich met het toezicht op de ontwapening van Duitschland zal bezighouden. De militaire commissie der bondgenoo- tw) heeft haar rapport over deze kwestie nog niet ingediend, het wordt echter zeer binnenkort verwacht. Het rapport der Intergeallileerde controle-commissie. De grieven tegen Duitschland. De „Evening Standard" geeft op grond van inlichtingen, welke het blad in po litieke en diplomatieke kringen te Lon den heeft ontvangen, het volgende ré sumé van den inhoud van het rapport der intergeallieerde militaire controle commissie nopens de ontwapening van Duitschland. Het rapport geeft een gedetailléerd vol ledige opsomming van alle punten, waar bij Duitschland in gebreke is gebleven zijn verplcihtingen na te komen. Ver klaard wordt dat Duitschland een stelsel matig systeem van militaire opleiding onderhoudt, grooter dan volgens het ver drag van Veraailies is toegestaan; dat er studenten uit geheel Duitschland bij de Rijksweer worden ingelijfd; dat er een politiemacht, welke als gevechtseenheid is gevormd, onder regeeringscontrole ge centraliseerd wordt gehouden, in plaats van, over hpt geheele land verdeeld, on der de plaatselijke autoriteiten te worden geplaatst; dat de Duitsche regeering werk tuigen en machines, die voor het maken van wapenen dienen verborgen houdt; 'dat ondanks de protesten der geallieerden Krupp vele groote en verscheidene reser ve-arsenalen niet heeft gesloopt en ma chines heeft behouden voor het vervaar digen van zwaar geschut Verder zegt het rapport, dat de geheele organisatie van het Duitsche leger bere kend is op. de uitbreiding tot een veel grootere strijdmacht waarbij gewezen wordt op de bevelen van Von Seekt, waar in de Duitsche soldaten er aan worden herinnerd dat slechts de gedachte aan de wapenen, die hun werden ontnomen, hen kan voorbereiden voor den toekomstigen oorlog. De conclusie van het rapport luidt dat de ontwapening van Duitschland moreel noch materieel is verricht Dr. Marx tot Pruisisch minister-president gekozen. Dinsdag was de Pruisische Landdag bijeengekomen om een nieuwen minister president te kiezen, daar het den herko zen sociaal-democraat Braun niet gelukt was de economische partij te bewegen tot de coalitie van-Weimar toe te treden, zoo dat de regeeringsmeerderheid dan al te wankel zou worden. De onlangs afgetre den Rijkskansèlier dr. Marx had aanvan- Ingezonden Mededeellng. Bi] zuigelingen en kinderen geneest men de ontstoken roode en smettende deelen spoedig door middel vanjPUROL. FEUILLETON. door GEORGE A. B1RMINGHAM. 88) Ik ontmoette Lucy's vragenden blik met een strak starende uitdrukking in mijn oogen. Zij had het recht niet om mij op die manier tegemoet te loopen met vraag- teekens op haar heele gezicht en verwach ting in haar oogen. Ik was bang dat Gene- viève Lucy's blikken zou opmerken, er de kluts door zou kwijt raken, zelfs ver legen door worden. Vrouwen zooals Lucy, die vergrofd zijn door zes jaren omgang met George Stubbington, moeten voor zichtiger zijn met wat zij zeggen, hoe zij denken in gezelsohap van jonge meisjes. Ik wierp een haastigen blik op Gene- viève, vreezende te zullen zien dat zij door Lucy's gedrag geëergerd en verontwaar digd was. Het was bijna ongeloofelijik voor mij, maar Geneviève beantwoordde Lucy's vragenden blik met een blik van verstandhouding. Zij écbudde zelfs haar hoofd en glimlachte. Ik wist niet en kon mij niet voorstellen, wat zij bedoelde, imaar ik voelde mij plotseling verlegen. I k geloof zelfs dat ik werkelijk bloosde. Ik voelde mij stellig buitengewoon boos op Lucy. „Johnny," zeide Lucy, terwijl zij een buitengewone opgewektheid véinsde, „ik heb juist een telegram van George ge kregen, waarin hij zegt dat hij vanavond kelijk niet veel lust opvolger van Braun te worden, te meer, daar hij, zooals we onlangs hebben gemeld, een zeer ernstig candidaat is voor de verkiezingen voor het rijkspresidentschap in het komende voorjaar. Hij heeft zich echter toch laten overhalen en is, nadat hij bij eerste stem ming niet de volstrekte meerderheid had behaald, tegen van Richter van de Duit sche Volkspartij (oud-minister in het ka- binet-Braun) met de stemmen van de coalitie van Weimar, vermeerderd met die van Duitsch-Hannoversche partij, tot minister-president gekozen. De Landdag werd daarop verdaagd tot den 18en Februari om dr. Marx tijd te geven een kabinet te vormen. De zaak-Barmat Dinsdagmiddag is de oud-minister van posterijen, dr Höfle, in verband met zijn credietverleening aan het Barmat-con- cern, in het paleis van justitie te Moabit, waar hij door den officier van justitie an dermaal aan een streng verhoor was on derworpen, gearresteerd en in het huis van bewaring opgesloten. De Saksische communisten hebben in den Saksischen Landdag voorgesteld den vroegeren Saksischen minister-president en tegenwoordigen Saksischen gezant te Berlijn, dr. Gradnauer, die naar men weet, eveneens in de Barmat-affaire be trokken is, onmiddellijk terug te roepen en een disciplinair onderzoek tegen hem te openen. Woensdag is het in de Barmat-commissie van den Pruisischen Landdag tfeer rumoe rig toegegaan. Naar aanleiding van de vraag of de typiste van Krüger, den overleden „Ministerial-Direktor" van het bureau van den Rijkspresident, al dan niet als getuige zou worden gehoord, kregen de oommissie- leden het onderling zóó heftig met elkander aan den stok, dat de vooróttor den heeren tenslotte verzoeken moest woderkeerige be ledigingen achterwege te laten. Bij herha !ing zag het er naar uit of de oommissie uitr •>en zou spatten. Nauwelijks was het gelukt de rust te herstellen of er ontstond nieuwe onrust tengevolge van de verklaringen van den vroegeren sociaal-democratischen afge vaardigde Davidsohn, die al dadelijk met een persoonlijken aanval op het sociaal-democra tische commissielid Kuttner van wal stak. Kuttner, verklaarde de getuige, heeft het als redacteur van de „Vorwftrts" altijd voor Barmat, Kutisker, enz. opgenomen en kan dus niet als een onpartijdig rechter worden beschouwd. Deze verklaring wekte een storm van op winding. Nadat andermaal de rust hersteld was, kon Davidsohn zijn verklaringen voortzetten. Reeds in 1920 had hij in sociaal-democrati sche partijkringen ernstig tegen Barmat gewaarschuwd, vooral oipdat hij wist, dat Barmat betrekkingen met Ebert onderhield, maar niemand had naar hem geluisterd. In tegendeel, de leidende mannen in de partij; Wells, Bauer, Scheidemann, Heilmann e. a. hadden het altijd warm voor Barmat jpgenomen, zoodat Davidsohn iniets had kunnen uitrichten. Ten einde raad had hij zich genoodzaakt gezien zijn materiaal tegen Barmat in een burgerlijk blad (de „Berliner Volkszeitung") te publiceeren. overkomt. Dat is in elk geval goed nieuws." Zij gaf daarmee te verstaan dat ik haar beroofd had van een andere rechtmatige reden van verheuging door mijn getalm en mijn verzotheid op flirten. George was voortvarend en gaf daarom stof tot tevre denheid. „Ik noem dat heelemaal geen goed nieuws", zeide ik. „Indien iets de zaken nog erger kon maken dan zjj nu zijn, zou het zoowaar zijn dat George er zijn neus in kwam steken." Lucy deed haar oogen wijd open. Zjj was meer verbaasd dan van streek. Nie mand had ooit op die manier over George gesproken en stellig niet terwijl zijn vrouw het hoorde. „Maar," zeide zij, „George is een zaken man en jij niet, Johnny-lief. Ik weet dat je heel knap bent en heel mooie boe ken schrijfj, maar dat is niet hetzelfde als dat je een zakenman bent" „Juist omdat George een zakenman is, zeide ik, „zal hij hier volkomen misplaatst zijn. Misplaats en heel wat eiger. Hij zal Geneviève's zaken jammerlijk in de war sturen." WJj stonden nog midden op het gras veld. Terwijl ik sprak kwam kanunnik Sylvestre door het tuinhek. Hij zag er warm uit en was van top tot teen beslijkt. Lucy verduwde het antwoord dat zij klaar had op mijn aanval op George, toen zij kanunnik Sylvestre zag aankomen. Zij had haar fouten, maar zij is er niet de vrouw naar, om een familietwist in het openbaar voort te zetten. „Daar is kanunnik Sylvestre," zeide zij. „Geen wonder dat hij er moe uitziet. Hij is den heelen morgen bezig geweest met Haarmann herroept zijn verklaringen over Grans. Zooals dezer dagen reeds is gemeld, doetde ter dood veroordeelde massa-moor denaar Haarmann te Hannover weer van zich spreken. Hij heeft ni. verklaard, dat hij al zijn tijdens het proces afgelegde verklaringen over zijn vriend en mede plichtige Grans herroept en dat deze on schuldig is veroordeegld. Dezer dagen werd Haarmann voor een confrontatie uit de gevangenis overge bracht naar het politiebureau. Onderweg moet het hem gelukt zijn een brief uit den gevangeniswagen te werpen, geadresseerd aan den vader van Grans. Een jonge iman heeft den brief gevonden en aan zijn adres bezorgd. Vader Grans heeft er een af schrift van genomen en het origineel aan den ambtenaar van het O. M. ter hand gesteld. Ook in dezen brief herroept Haarmann al zijn verklaringen en verzekert hij, dat Grans geen flauw idee had van zijn, Haar- man's daden. Verder verklaart hij, dat hij door de politie door mishandeling gedwon gen is tot zijn onware verklaringen over Grans. Door dit optreden van Haarman heeft de verdediger van Grans gelegenheid ge kregen aan te dringen op herziening van het proces. ENGELAND. De Engelsche nota aan Frankrijk over de schulden. De New York World wijdt beschouwin gen aan de Engelsche nota aan Frankrijk over de betaling der schulden. Het blad schrijft dat bet verschil tusschen de Brit sche en de Amerikaansche schulden-po litiek is, dat de Engelschen financieele staatslieden zijn, terwijl de Amerikaan sche senatoren praters zijn. Amerika zal wel moeten gaan beseffen dat aan inter nationale schulden niet meer kan worden geïnd dan mogelijk is zonder het geheele internationale financiewezen onderstebo ven te gooien. Het zal daarom in het be lang van de Ver. Staten wezen om van de schuld van Frankrijk, zoo al niet evenveel te schrappen als Engeland deed dan toch een bedrag van eenzelfde orde. De basis van Singapore; Bridgeman de Eerste Lord der Admi raliteit, heeft in een rede gezegd, dat de regeering op vrede uit was en dat het te genwoordige verschiet vrede beloofde. De bescherming der groote handelsroutes van het rijk in Indië en de Stille Zee maakt echter de marine-basis te Singa pore noodig. Men heeft het voorgesteld alsof de Japanners daar aanstoof aan zul len nemen. Ten tijde van de conferentie te Washington wist Japan echter heel goed dat de Engelsche regeering het plan had ten aanzien van Singapore en de Washingtonsche overeenkomst heeft dui delijk de mogelijk voor de uitvoering van dat plan opengelaten. Het officieele Japan had het niet georitiseerd, de Japansche admiraals hadden er het tegendeel van kritiek op geoefend. Het hoofddoel van de basis was de verplaatsing van de vloot ljet losgraven van die steenen." „Aha, Farnham," zeide kanunnik Syl vestre, „ik heb mijn ochtend goed besteed. Ik heb al de steenen van het Hunnebed los gfegraven en klaargemaakt voor de overbrenging. Ik heb daar net Jimmy den schoenenpoetser, naar het kamp ge stuurd, om generaal Hardy mee te dee len dat hij zijn vrachtauto, zoodra hij maar wil, hierheen kan zenden. U zult gelukkiger zijn, wanneer wij ze allemaal weer op hun oorspronkelijke plaats terug hebben gebracht, niet waar?" Hij keek mij stralend aan en glimlachte minzaam tegen Lucy en Geneviève. „En nu", vervolgde hij. „Ga ik er van door en my wat schoon maken van al dat slijk". Hij stak zijn handen uit om ze ons te laten zien. Zij zaten vol natte kreL Zijn laarzen waren ermee beklonterd en ook zijn broek was dik met klei besmeerd. Toch nog altijd glimlachend, trippelde hij over het grasveld naar het huis. „Wat een allerliefste, onschuldige snoes van een man," zeide Lucy, „en hij heeft vanochtend zoo hard gesjouwd Maar, Johnny-lief, waarom wil je die steenen toch uit zijn tuin weg hebben?" „Ik wil ze niet weg hebben," zeide ik. „Als hij verkiest om een rotspartij of een varkenshok van die steenen te maken, zal mij dat ijskoud laten". „Maar hij zei dat jij ze verplaats wilde hebben", zeide Lucy. „Hij heeft mij dat drie keer verteld. Ik kon niet goed wijs worden uit wat hij vertelde, maar hij scheen te denken dat je een of andere godsdienstige reden had, om da,t te wen- schen." „Die heb ik niet," zeide ik. „Ik kon niet begrijpen," zeide Lucy „wat godsdienst te maken kon hebben met een hoop oude steenen, maar toch was ik een beetje bang omdat jij zoo literair bent en knap en zoo meer en heelemaal geen gewoon personage „Waar 'ben je in 's hemels naam bang voor, Lucy?" „Johnny-lief," zeide zij angstig, „je bent toch geen Boeddhist of Christian Ccien- tist of iets van dien aard geworden?" Ik begreep vaag wat Lucy door het hoofd ging. „De heiden buigt zich in zijn blindheid voor Hunnebedden neer." Ik haastte mij, haar gerust te stellen. „Ik ben heelemaal niets g.eworden, zeide ik. „Ik ben precies wat ik altijd ben geweest, een losvast lid van de Kerk van Engeland." Ik weet niet wat Geneviève van dit al les dacht; maar zij wierp er een opmer king tusschendoor die de heele zaak zoo zeer in de war stuurde dat alle verdere gedachten wisseling over mijn godsdienst onmogelijk werd. „Tante Josephine", zeide zij, „heeft vroeger op een Zondagschool op een or gel gespoeld." „Maar", zeide Lucy flauwtjes, „wat heeft dat te maken met de steenen van kanunnik Sylvestre?" Hij had evenveel met ze te doen als mijn godsdienst met het Boeddhisme of Christian Science of wat ook te maken heeft. Maar ik trachtte niet dit alles aan Lucy wijs te maken. „Wacht tot George komt," zeide ik, „en vraag er hem naar." „Dat zal ik," zeide Lucy. oeoonomisoher en doeltreffender te ma ken. Met een verwachting van een aan val van Japan op Engeland stond het niet in 'verband; en nog minder met eeni- gen wensch van Engeland om Japan aan te vallen. Spr. geloofde dat Japan voor altijd Engeland's kameraad in vrede zou blijven. Geruchten over samenwerking tusschen de Westersche mogendheden. Een bericht uit Londen meldt: Te Londen weet men officieel niets van voorstellen voor eventueele schikkingen tusschen de generale staven van Enge land, Frankrijk en België, gelijk vóór den oorlog tusschen de staven van de twee eerste landen bestaan hebben. De Daily Telegraph verklaart, dat de hardnekkige geruchten dienaangaande en de particuliere gesprekken in geallieerde militaire kringen erover niet ontstaan zijn uit een Britsch initiatief. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph laat uitkomen, dat in vloedrijke Belgen de opneming van Ne derland in elk defensief pact tusschen de Westersche mogendheden zouden toejui chen; dat de tegenwoordige onderhande lingen tusschen België en Holland over de Schelde en oeoonomische problemen, die ermee samenhangen, goed opschieten; maar dat de opvattingen van Nederland zich krachtdadig verzetten tegen het op geven van de traditioneel© politiek om zich van elk bondgenootschap te ont houden. De storm houdt aan. De storm bereikte Woensdag te Londen *en snelheid van 33 mijlen en boven het Kanaal een snelheidi van 60 mijlen. Woensdagmorgen werd' een groot aantal reddingstations aah de Theems gealarmeerd jp het bericht dat een groot stoomschip aan ien grond was geloopen; het bleek echter slechts een klein schip uit Plymouth te zijn; de vier opvarenden werden gered. Een passief van 26 mlllloen gulden. Naar een R. O. telegram uit Londen meldt, is daar gisteren een faillissement met een passief van 2,100,000 bij het fallllasementsgerecht in behandeling ge komen. Het betreft de bankiersfirma Boulton Bros Co. FRANKRIJK. Ongeregeldheden na een katholieke meeting. Twee dooden. Maandagavond hebben na afloop eener groote, door generaal de Castelnau ge presideerde katholieke meeting, te Mar- seille, ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Twee personen werden gedood; een groot aantal werd gewond, van wie eenigen in zeer ernstigen toestand ver- keeren. Het congres te Grenoble. Grenoble, 11 Februari Het congres der Fransche socialisten heeft met meerder heid van stemmen besloten, de politiek van steun aap de regeering-Herriot voort te zetten. ITALIË. Italië en het Vatlkaan. Volgens de „Morning Post" acht men het in Engelsche Roomsche kringen zeer waar schijnlijk, dat binnenkort een concordaat zal worden gesloten tusschenn Mussolini en den Paus, waarna de Paus een wereldreis zou gaan maken. ZESTIENDE HOOFDSTUK. Na het noenmaal zaten wij rondom den haard in de studeerkamer en kanunnik Sylvestifc was verbaasd waarom de vrachtauto, die hij verwachtte, niet kwam. Ik maakte hem duidelijk, dat Hardy niet in een toestand was, om vrachtauto's er op uit te sturen. „Het republikeinsche leger," zeide ik, „heeft tusschen ons en hem zijn kamp be trokken. Ik denk niet dat hij er een vrachtauto door zou krijgen, als hij het probeerde." „En tante Josephine," zeide Geneviève, „houdt voor zijn raam redevoeringen." „Dus kan men niet van hem verwachten dat hij zich iets aangaande ons of onze zaken herinnert," zeide ik, „Maar ik dacht dat hij zich de Hunne: bedsteenen stellig zou herinneren," zeide kanunnik Sylvestre. Wjj wisselden af en toe van gedachten over den merkwaardigen toestand in het kamp, en wat mij betreft: slaperig, tot vier uur. Toen kwam Hardy naar binnen stappen. Ik had hem onrecht gedaan. Het kon zijn, dat hij de Hunnebed-steenen ver geten was, maar hij was niet zoo geheel en al in zijn eigen zaken verdiept om het begraven geld vergeten te zijn. Op het oogenblik dat hij de kamer binnenkwam, zag ik dat hij met mij wilde spreken en ik wist dat er slechts een onderwerp was dat ons beiden werkelijk belang inboe- de. (Wordt vervolgd). HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BU VOORUITBETALING Helderache Courant fl.60; fr. p. p. binnenland f2.- Ned O W Indiö p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4 20 /ondamtiiflii reep. t O.fiO, f 0.70, f 0.70, f 1.20 Modeblad reeÏÏwÏ25 f^ lW Ivoepo nummern der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Poat-Girorekening No. 16066. Donderdag 12 Febr6.31 uur. Gaat Frankrijk niet met Chur- chllls laatste nota acooordf ADVERTENTIEN: 20 ei. p. regel (galjard) Iugea. meded. (kolombreedte als redaction. teket) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te hnnr) v. 14 regele 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bnreau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewljeno. 4 ct min of meer ais een bondgenoot in deze aangelegenheid te beschouwen. Inmiddels zuilen de onderhandelingen, ondanks het diepgaande verschil van meening, op zeer vr.endscfiappeljjke en hoffelijke wijze wor den voortgezet totdat zal zijn duidelijk ge worden, dat zij geen kans op succes ople veren, tenzij Churchill met een meer be vredigend plan komt. („Hbl.").

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1