NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Begraven Geld Eerste Blad. BUITENLAND ttr. *987. ZATERDAG 14 FEBRUARI 1925. 53ste JAARGANG. VOLKENBOND. Strenge winter. FEUILLETON. Ingezonden Mededeeling. Last van gal en slijm EGYPTE. De moord op den Sirdar. De verdeeling der door Egypte betaalde boete. DU1TSCHLAND. Mijnramp in W«4 falen. „Nu u dat zegt," antwoordde ik, „moet Hij maakte die opmerking op «mik een Ingezonden mededeeling. OOST-INDIE. Ernstig auto-ongeluk ln Indië. Ingezonden Mededeeling. EB ZIJN TWEE MANIEREN HELDERSCHS COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: binnenland 12.—, Ned. O. en W. aoepo*t2.00; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad rtrnp. f OHO, 10.70, f 0.70, f 1 DO. Madeblad reep. f 0.96, f 126, 126 f160 Lo»ee nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. "Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Poet-Giro rekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 cl p. regel (galjerd) Ingea. meded. (kolombreedte als redactton. tekst) 00 ct Kleine advertentie* (gevraagd, te koop, te hnnr) v. 14 regele 40 ct.. elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adree: Bnreau v. d. blad en met br. oiider no. 10 ct. pi adv. extra)Bewijeno. 4 ct Op* en ondergang van Zon en Maan •n tijd van hoogwater (Texel). W i n t e r t i) d. Maan Zon Hoogwater Febr. op: ond.: op: ond.; v.m.:n.m.: Zo. 16 m.m. 10.14 7.18 6.11 0 81 0.53 Ma. nt. Wo. Do. Vr. Za. 16 17 18 19 20 21 12 54 2.09 821 4.28 6.26 6.14 10.44 7.13 5.13 11.21 7.11 5.15 12.06 7.09 517 1.02 7 07 5.19 2.09 7.05 5.21 8.24 7.03 5.23 1.16 2.09 3.16 4.43 6.06 7.17 1.41 2.40 3.57 5.26 6.43 7.46 Lleht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 14 Febr.5.89 uur Zondag 15641 Maandag 16 6.43 De Volkenbond heeft wederom een be roep gedaan op de deskundige medewer king van een Nederlander voor de oplos sing van internationale meeningsverschil- len. De heer Kröller, die reeds als lid der Memeloommissie den Volkenbond tot groot nut is geweest, heeft zich bereid verklaard lid der raadgevende commissie van deskundigen te worden, betreffende de gerezen geschillen van bevoegdheid tusschen de internationale Donau-commis- Bie en de regeeringen der oeverstaten. De twee andere commissieleden zijn profes sor Burckhardt (Zwitserland) en Hostie (België). Deze commissie zal evenals de juristencommissie voor het spoorwegge schil tusschen Polen en Dantzig op 18 Februari bijeenkomen. De Turksche regeering is door het se cretariaat van den Volkenbond uitgenoo- digd mede te deelen wien zij naar Genève zal zenden om in den Volkenbondsraad zitting te nemen bij de bespreking van het tusschen Turkije en Griekenland gere zen geschil over de verbanning van den Griekschen Patriarch uit Konstantinopel. ENGELAND. De houding van Engeland tegenover het Protocol van Genève. Luit kolonel Wedgewood Benn heeft heden in het Lagerhuis aan den minister van buitenlandsche zaken de vraag ge steld of de regeering het sluiten van een garantieverdrag met Frankrijk overweegt, terwijl Fisher vroeg of de regeering op eenigerlei wijze onderhandelingen voert met de regeeringen van Frankrijk en Bel gië nopens waarborgen voor de veilig heid der grenzen dezer beide landen, wel ke door Groot-Brittannië zouden worden gegeven. Minister Chamberlain beantwoordde deze vragen met de volgende verklaring: „De Britsche regeering heeft geen on derhandelingen geopend nopens een af zonderlijk garantieverdrag met eenige andere mogendheid. De regeering houdt zich echter ernstig bezig met de nog on opgeloste problemen, welke samenhangen met het protocol van Genève. Hoe de be slissing der regeering ten aanzien van het protocol van Genève of van andere quaes- ties, welke daarmede samenhangen, ook moge uitvallen, zoo denkt de regeering er in geen geval aan om het land aan het protocol of aan andere nieuwe verplich tingen van dergelijken aard te binden zonder toestemming van het perlament." De bladen verzekeren op grond van in lichtingen, afkomstig van het Foreign Office, dat nog geen enkel definitief plan is geformuleerd, en dat aan geen enkele mogendheid voorstellen betreffende een garantieverdrag zullen worden gedaan al vorens de Dominions op een conferentie of op andere wijze zullen zijn geraad pleegd. Chamberlain zal dan ook, wanneer hij over eenige weken de zittingen van den Raad van den Volkenbond bijwoont, geen verklaring kunnen afleggén, doch slechts verzoeken de behandeling van het proto col van Genève opnieuw uit te stellen. Waarschijnlijk zal dan spoedig daarna de mededeeling der Britsche regering volgen, dat Groot-Britannië en de Dominions het protocol niet kunnen aanvaarden. Reuter verneemt daarentegen, dat ten gevolge van de in verschillende kringen geoefende kritiek, het protocol van Ge nève geamendeerd zal worden en dat er een dergelijk plan zal worden overwogen. BELGIE. De zaak-Coppée. Het hof van assiesen heeft Donderdag uitspraak gedaan in de tweede zaak-Qpppé Nadat baron Coppée was vrijgesproken in de strafzaak, waarbij hij terecht stond onder beschuldiging van leveranties 'aan den vijand tijdens de bezetting, werd hij ten tweede male voor de gezworenen ge bracht omdat de staat Vijftig millioen schadevergoeding van hem eischte, welken eisch de procureur-generaal tot 17 mil lioen had teruggebracht. In deze zaak heeft het hof uitspraak gedaan en Cop pée veroordeeld tot betaling van 20 mil lioen frank schadevergoeding, wegens de aan de Duitschers gedane leveranties. RUSLAND. Verschillende Kaukasische dorpen heb ben, blijkens berichten in de Russische bladen, te lijden onder invallen van wilde dieren, die blijkbaar door de abnormale koude, welke dezen winter in den Kau- kasus heerscht, uit hun schuilplaatsen in de bengen naar de lager gelegen streken gedreven worden. Niet alleen beren en wol ven, maar ook leeuwen en tijgers zijn Een groep Zevende dags Adventisten in gemaakt. TURKIJE. Het Turksch-Grleksche geschil De Turksche minister van buitenland sche zaken heeft in de nationale vergade ring te Angora verklaard, dat het Turk sche volk volkomen vredelievend is, doch in geval van een aanval zich zal weten te verdedigen. Hij achtte den stap van Grie kenland bij den Volkenbond onbegrijpe lijk. x door GEORGE A. BIRMINGHAM. 89) Ongelukkig was ik niet in staat hem een gelegenheid te geven om vertrouwe lijk te spreken, en hij had geen zin over zijn zaak in het openbaar te praten. Lucy en Geneviève, die misschien den middag een beetje saai gevonden hadden, gingen met Hardy zitten spreken, terwijl ka nunnik Sylvestre heen ging om juffrouw Hegarthy te overreden, ons namiddag-thee te brengen. Hij kwam na een poosje te rug en erkende dat het hem niet gelukt was. De namiddagthee was geen maal waar aan juffrouw Hegarthy gewend was en liever dan daarvoor te zorgen, ging zij voor de rest van den middag uit. Lucy en Geneviève gingen samen heen om de thee te zetten, maar Hardy en ik waren daar mee niet beter af. Kanunnik Sylvestre zat bij ons en hield een lange Bijbelsche verhandeling. Hij ontwikkelde een theorie volgens welke de Sinn-Fein-leiders gelijk Ahsalom en Achitofel waren en dat de bisschoppen en de geestelijkheid van zijn eigen kerk in ernst de rol speelden die Husal voorwendde in het Oud-testamenti beslagen tong, een voortdurend onaange- namen smaak, tragen stoelgang en een op geblazen gevoel. Gebruik hiertegen de zón der eenige kramp werkende Mijnhardt'a Laxeerlabletten. Doos 60 ets. Bij apoth. en drogisten. (305) De student Anayat heeft bekend te hebben deelgenomen aan den moord op den Sirdar op 19 Nov. 1.L Hij noemde de namen der andere personen, die bij den moord waren betrokken, waaronder dien van zijn broeder. Belde broeders zijn op 81 Jan. gearresteerd in den trein van Alexandrië naar Hamman. De ondersecretaris van buitenL zaken Macnell heeft in heULagerhuis medege deeld, dat van de door Egypte in ver band met den moord op den Sirdar be taalde boete van een half millioen pond, aan de weduwe is uitgekeerd 40.000, aan den adjudant van den Sirdar 8000 en aan den chauffeur 6000 pond. Het overige zal worden gebruikt voor weldadige doelein den in de Soedan. Austen Chamberlain verklaarde, dat het geld waarschijnlijk zou worden gebruikt voor opvoedkundige en medische doeleinden. Door een mij ngaaontploffi ng in de mijn Minister Stein bij Dortmund zijn Woensdag meer dan 100 mijnwerkers om het leven ge komen. De oorzaak van de ramp is onbe kend. De gevonden lijken zijn niet of nauwelijks verminkt; blijkbaar zijn dus de slachtoffers door verstikking om het ieveh gekomen. Het reddingswerk werd ten zeerste be moeilijkt doordien in grooten omvang de mijngangen zijn ingestort en de luchttoevoer is afgesneden. Alle reddingploegen uit het Roergebied zijn ontboden om er deel aan te nemen. De ontploffing ontstond des avonds om 8 uur, twee uur voordat de in de mijn wer kende arbeiders weqr zouden opstijgen. Zoowat de geheele middagploeg, die 136 man sterk was, is bjj de ramp omgekomen. Slechts zeven mijnwerkers zijn levend uit de mijn gehaald en daarvan is nog een tijdens het vervoer naar het ziekenhuis bezweken. De andere zes zijn ook gewond. De ontploffing heeft ni. den luchttoevoer geheel afgesneden, zoodat de gifgassen geen uitweg konden vinden. De ontploffing is ontstaan in schacht 8, welke hoofdzakelijk voor luchtverversching voor de ophaalkooien dient. Daardoor is te verklaren, dat zij zich tot de eerste, de tweede en de derdemijnganjg verspreiden kon, die anders door verschei dene meters dikke aard- en steenlagen ge scheiden zjjin. De reddingsploegen waren niet in staat in te grijpen tengevolge van de gassen op de plaats van het ongeluk, waardoor de mannen van de reddingsploeg bedwelmd zijn geraakt, zoodat zij naar boven moesten worden ge bracht. Eerst in die ochtenduren slaagde men kerk. Ik beken dat ik de Iersche politiek niet voldoende begrijp om de vergelijking te kunnen volgen. Hardy, die goed in de pofltiek thuis is, kent de geschiedenis van Absalom niet. Lucy en Geneviève brachten de thee binnen en uitstekend luchtig gebakken brood, dat zij in een kast in de keuken ontdekt hadden. Het was waarschijnlijk niet voor ons gebruik bestemd en juf frouw Hegarthy moet heel boos zijn ge weest, toen zij gewaar werd, dat wij het opgegeten hadden. Om zes uur stond Hardy op en zelde ons allen goeden avond. Hij was benieuwd naar zijn mannen en wilde naar het kamp terug. Hij vrepsde geen werkelijken aan val, ofschoon de duisternis vermoedelijk een' einde had gemaakt aan Josephlne's redevoering, en het republikelnsche leger niets bepaalds omhanden had. Wat hem zenuwachtig maakte, was de gedachte, dat Josephine zijn mannen zou verleiden, hem de trouw op te zeggen, door hun hooger soldij te ibelooven. „Ik weet niet of zij geld heeft of niet, zelde hij, „maar als zij het heeft, zal zij er mjjn mannen mee omkoopen. Zij is een zeer gewetenlooze vrouw. Ik geloof niet, dat zij veel geld heeft, maar ik ben er niet zeker van. Zij krijgt het op alle mogelijke manieren. Soms heft zij zoogenaamde be lastingen van het volk. In andere gevallen rooft zij eenvoudig." „Haast hetzelfde, niet?" zelde Ik. /FCn als zij eenig ander middel zag, om aan contanten te komen" Hardy keek knikte veelbeteekenend er in de eerste dooden te voorschijn te bren gen. De ontploffing was zoo hevig, dat niet slechts de mijngangen werden vernield! maar ook de luchttoevoer onmogelijk werd' ge maakt. Dientengevolge zijn de ingesloten mijnwerkers hulpeloos blootgesteld aan de uitwerking der gassen. Men vond in de schacht op verschillende plaatsen nog teekenen, waaruit viel op te maken, dat de zich daar bevindende mijn werkers om halfelf, dat is twee uur na de ontploffing, nog in leven bevonden. De ont ploffing kondigde zich aan met ttwee zware doffe slagen. Onder de bevolking is de op winding zeer groot. Honderden mijnwerkers snelden naar de plaats des onheiis, waar duizenden angstig wachtten op berichten omtrent familieleden en vrienden. Tot dus ver zijn de reeds geborgen lijken nog niet geïdentificeerd. Het ongeluk behoort tot de grootste cata strofes in de geschiedenis van den mijn bouw, het overtreft nog het ongeluk op de mijn Mont Oenis, waarbij' tachtig mijnwer- cers gedood' werden en van de mijn Karo- inengltlck," waarbij honderd slachtoffers vielen. Nadere berichten van Donderdag melden, dat er zich nog ongeveer vijftig mijnwerkers in de mijn bevinden, omtrent wier lot geen zekerheid bestaat. De reddingsbrigade heeft het in de nog steeds met gas gevulde gangen hard te ver antwoorden, zoodat men er toe over moet gaan voortdurend nieuwe reddingsploegen aan het werk te stellen. In een officieel 'bericht wordt gezegd, dat, hoewel de redddngsmanschappen met koorts- achtigen ijver werken, niet te verwachten is, dat ook maar één der afgesloten mijnwer kers nog in leven is of gered' kan worden. Het grootste gedeelte der slachtoffers, welker lijken tot nu toe geborgen zijn, schijnt op hun vlucht in de mijngangen door de gassen te zijn achterhaald. In totaal zijn 180 man voor het reddingswerk aanwezig, terwijl talrijke anderen gereed staan, om de versperring der mijngangen op te ruimen. Rijkskanselier Luther is vroeg in den middag naar Dortmund vertrokken om on middellijk maatregelen te nemen voor het verieenen van steun. Ook de Oberpraesident. van Westfalen heeft zich onmiddellijk na het bekend worden van de catastrofe naar Dort mund begeven. Op de mijn „Minister Stein" en op de huizen in Dortmund waaien de vlaggen halfstok. De plaats der ramp zelf doet den ken aan een verlaten slagveld; auto's met leden van het Roode Kruis en met polftie rijden af en aan. Brandweerlieden, redding manschappen met zuurstofapparaten en mijnwerkers in werkkleeding verdringen zich voor den mijningang. Toen in den loop van den morgen de om vang van het ongeluk eenigszins was te overzien, speelden zich hartroerende too- neelen af. De opwinding onder de mijnwerkers uitte zich in verwenschingen tegen de directie, waarhij zij aan de toestroomende menigte hun loonboekjes toonden om te laten Óen, tegen hoe een.laag loon de mijnwerkers iederen dag den dood onder de oogen moe ten zien. De mijn „Minister Stein" wordt beschouwd als een der best ingerichte bedrijven, en is voorzien van de modernste installaties. De bedrijfsraad van de mijn „Minister Stein", welke overwegend' uit communisten bestaat, is de meening toegedaan, dat de mjjndirectie op de meest lichtzinnige wijze het leven der mijnwerkers op het spel heeft gezet, aangezien reeds den dag ivoor de ramp mijngas werd geoonstateerd op de plaats waar de ontploffing heeft plaats gevonden. De communistische vakvereenigingen eischen in strooibiljetten de arrestatie van de mijndirectie. De Nederlandsche mjjnwerkersorganisa- ;ies en ook die uit Frankrijk en Engeland hebben telegrammen van rouwbeklag ge- zonden. »che verhaal te spelen. Hij haalde de vrij stekelige opmerkingen aan die Absalom naar mij en tot Husal maakte en paste die toe op som- „eenig ander middel, welk ook, zou zij mige voorname Iersche mannen van de geen oogenblik aarzelen.'1 Hij trok onder het spreken zijn jas aan. „Loop u een eindje met mij op," zeide hij. „U ziet er, uit alsof u een beetje ver- sche lucht noodig hebt." Ik had in het minst geen behoefte aan versche lucht, geen verstandig taan wenscht de soort van buitenlucht na don ker in het midden van October. Maar ik had aldoor gemerkt, dat Hardy met mi; wilde spreken en zijn toespeling op Jose phlne's financieel beleid was een reden waarom ik met hem wilde spreken. Wij staken onze pijp in de portiek op en begaven on langs den grooten weg naar het kamp. Dat was een omweg: maar beter dan op een donkeren avond het toe pad te willen nemen door net drassige veen. „Ik hoor," zeide Hardy, „dat u vanmor gen een- gesprek met de Welsprekende Josephine hebt gehad." „Dat is volkomen juist," zelde ik, „maar ik weet niet, hoe u dat gehoord hebt" „O, Je krijgt van alles te hooren," zeide Hardy. „In Ierland hoor je alles wat er gebeurt en' ook heel wat wat niet gebeurt. Bent u misschien er achter gekomen, of Josephine metterdaad de zuster van Quar- tus Wilbred is?" „Dat is zij," zeide ik. .Juffrouw Wil bred, zijn dochter, Geneviève, zooals u weet, heeft haar dadelijk als haar tante herkend." „Dat dacht ik wel," zeide Hardy, „imaar ik was er niet heelemaal zeker van. Zij heeft natuurlijk die familiebetrekking zooveel mogelijk stil gehouden. Niemand zou er graag mee geuren dat Wilbred zijn broer ls geweest." ik opmerken dat ik heel weinig mensehen ken die er graag voor zouden uitkomen dat zjj hun zuster is." „Ik zou daar zeker niet voor uitkomen,1 zeide Hardy. „Maar toch is het een gewik- ste vrouw. Denkt u nu, dat zij gesnapt heeft dat u (hier bent om Wilbred's geld machtig te worden?" „Ja zeker. Zij snapte dat dadelijk." „Ik had dat wel gedacht. Zooals ik zei, zij is heelemaal geen dwazin en zij moet net als de rest van ons, benieuwd zijn geweest, wat Wilbred met het geld heeft gedaan." „Zij dreigt het heele kamp op te zullen graven, tot zij (het gevonden heeft," zeide ik, „en als zij het heeft, is zij van plan het aan de Iersche republiek te geven." „Dat beteekent dat zij mijn manschap pen vijf pond per week en per man zal aanbieden en dat zij mij dan allemaal in den steek zullen laten en naar haar over loopen. Ik denk dat zij wel twintig pond zal bieden en een handgeld van honderd pond of zoo. Maar i'k zou toch liever tien percent 'hebben die u mij hebt aange boden." Ik had hem geen tien percent aange boden, maar ik begon te denken, dat ik het maar liever had moeten doen. Tante Jo sephine was blijkbaar een onomkoopbare patriotte, die al het geld zou gebruiken ten bate van haar zaak, «onder een stui ver voor Geneviève over te laten. Hardy was bereid om te deelen. „De zaak is nu," zeide Hardy, „of zij kans heeft om het geld te krijgen, wan neer zij aan haar kant het kamp laat om spitten?" Familie hier te lande heeft bericht ontvangen dat de in Nederlandsch-Indië vertoevende familie Drijver uit Den Haag door een ernstig ongeluk is getroffen. )e heer en mevrouw Drijver en de moeder van den heer Drijver zijn omgekomen, doordat de auto, waarin zij gezeten waren, onder een trein geraakte. Een kind werd ernstig gekwetst. Men weet nog niet de juiste plaats, waar het ongeluk is voorgevallen. om uit te maken, of gij zwakke nieren hebt. Ten eerste door rugpijn en andere uiterlijke kenteekenen, en ten tweede door urine-onderzoek. Als rugpijn, voortdurend terugkeeren- da hoofdnijn, of zenuwachtigheid, ver moeidheid en duizeligheid u doen ver moeden, dat gij een nierkwaal hebt, let dan op uw urine. Sla acht op verschijnse len ais de volgende: te veelvuldige of te weinige aandrang tot urineeren, te groote of te kleine hoeveelheden, te donkere of te lichte kleur, branderig en pijnlijk ge voel bij de loozing, onaangename reuk, zanderig, gruisaohtig of bewolkt bezink sel Tijdelijke afwijkingen kunnen aan an dere oorzaken te wijten zijn, maar als de verschijnselen blijven optreden, zijn uw nieren verstoord en behoeven zij hulp. Verwaarloozing kan noodlottig worden. Fosteris Rugpijn Nieren Pillen ver beteren en regelen de urine, heipen en versterken zwakke nieren en verdrijven zoodoende rugpijn, duizeligheid, rheuma- tische pijnen, zenuwachtigheid en andere gevcügen van nierkwalen. Zij hebben hui zende nierlijders voor goed genezen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken 1.76 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). toon van terloopsche vriendelijkheid, dat ik wist dat hij naar kostbare inlichtingen hengelde. Ik was niet van plan hem die te geven, als bet aan mij lag. Ik wist wer kelijk niet precies waar bet geld lag, maar ik wist waar de groep steenen oorspron kelijk had gestaan. Het was bet eenige gedeelte van het .geheim van den armen Wilbred dat mij nog was gebleven. Ik wenschte het niet te verraden. „Zij zal heel wat moeten graven," zeide ik, „als zij haar heele gedeelte van het kamp omgraaft". Dat antwoord bevredigde Hardy niet. Hij bleef staan en stak zijn arm in den mijnen. „Hoor eens, Farnham," zeide hij, „heit dient nergens voor, of wij voor elkaar ver stoppertje spelen. Uw positie is volkomen duidelijk en u moet u daarin schikken. De Welsprekende Josephine kan dat geld krijgen of ik kan het krijgen. U kunt het stellig niet krijgen, want wij zullen geen van 'beiden gedoogen dat u een spade in den grond steekt. Begrijpt u dat?" Ik 'begreep dat, het was oen van die voor de hand liggende dingen, die iemand wel moet begrijpen. „Als Josephine het krijgt, zult u nooh dat aardige meisje er ooit een stuiver van in 'handen krijgen. Dat moet u duidelijk zijn." „Ja," zeide ik, „dat is me ook duidelijk. Trouwens, Josephine heeft mij dat van ochtend zelf duidelijk gemaakt. Zij zeide dat het geld aan den Staat toebehoorde." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1